Ελληνάρας

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η Πάνια και η τέχνη με τον σύγχρονο Έλληνα...:hmm:

Στο θέμα μας πάντως,άθλια η εκπομπή της Πάνια,άθλιος και ο κόσμος που δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει από το να την παρακολουθεί (και είναι πολύ περισσότεροι από ότι φαντάζεστε),αλλά εντάξει ρε παιδιά,νομίζω ότι η trash tv είναι σύγχρονο φαινόμενο που υπάρχει και εκτός Ελλάδας.
Επειδή η Πάνια και η κάθε Πάνια κάνει μ@λ@κίες στην τηλεόραση,αυτός δεν είναι ασφαλής τρόπος να εξάγουμε αμέσως το συμπέρασμα ότι ο μέσος Έλληνας όταν δει στον δρόμο κάποιον νοητικά καθυστερημένο θα τον κοροιδέψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η Πάνια και η τέχνη με τον σύγχρονο Έλληνα...:hmm:
Διαζευγμένοι με παιδιά…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
....τον ορισμό που θέλει, αλλά και αυτόν που τον αντιπροσωπεύει.
Πάντα θαύμαζα καλλιτέχνες που δημιουργούσαν αντικείμενα τέχνης που για μένα τουλάχιστον φαντάζουν αδιανόητα για να τα κάνω.
Δεν θα μπορούσα να πω το ίδιο για κάποιον που έφτυσα μια τσίχλα στο πάτωμα.
Πόσο μάλλον για όλους αυτούς που κάθονται και τη θαυμάζουν.....

Καπετάνιο, για μένα τον χαοτικό, η πραγματική τέχνη δεν είναι η ίδια η τσίχλα που έφτυσα στο πάτωμα, αλλά το θέαμα εκατοντάδων ανοήτων που εγώ τους έπεισα να κάθονται πάνω από μια τσίχλα και να τη θαυμάζουν. Τέχνη και μαγεία είναι αυτό, να πείθεις τους λαλάκες ότι τους προσφέρεις πολιτισμό:clapup:

Η μόνη σχέση που βλέπω εγώ να έχει με την τέχνη είναι ότι όταν βλέπω ταινίες πχ του Αλμοδόβαρ πολύ συχνά δακρύζω, ενώ όταν βλέπω εκπομπές της Πάνια μου ρχεται να βάλω τα κλάματα:/:

Πολύ ωραία και λεπτή διάκριση. Αυτό το επιχείρημα μου άρεσε περισσότερο απ' όλα!!:thumbsup:

@ Dr Strangelove: Γενικά συμφωνώ με τις διακρίσεις που κάνεις, έχουμε την ίδια τοποθέτηση, περί ροκ, Τσιτσάνη, Μπέλλου κλπ. Η τοποθέτησή μου ολοκληρώνεται, αν διαβαστεί μαζί με τη δική σου Δόκτωρ...

@ Ρουμάνα: Δεν υπάρχει περίπτωση να θιχτώ από κάποιον που εκθέτει τα επιχειρήματά του με μέτρο και σεβασμό όπως εσύ. Αντιθέτως η πλευρά που εκφράζεις βρίσκει απήχηση και μέσα μου. Απλά θα παρατηρήσω ότι η άποψη που εκθέτεις στηρίζεται στην παραδοχή ότι οι τύποι αυτοί δεν έχουν καθόλου συνείδηση του τι κάνουν, ότι είναι έρμαια απλά και μόνο των ορέξεων της Πάνια και του Καρβέλα, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω. Παρά τον μειωμένο τους καταλογισμό, νομίζω ότι παίζουν κι αυτοί με χαρά στο Μεγάλο μας Τσίρκο. Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ αυτό φίλε μου, θα το έλεγα απατεωνιά, ρεμούλα, κομπίνα, δήθεν και καλά, εκτός από κιτς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγώ αυτό φίλε μου, θα το έλεγα απατεωνιά, ρεμούλα, κομπίνα, δήθεν και καλά, εκτός από κιτς....
ναι, ναι, ναι...και εμείς τους πληρώνουμε για να συνεχίζουν…εμείς οι σύγχρονοι άνθρωποι-έλληνες (για να απαντήσω και σε μια ψυχή που αναρωτιόταν τι σχέση έχει η Πανια με τον σύγχρονο Έλληνα...)

Απλά θα παρατηρήσω ότι η άποψη που εκθέτεις στηρίζεται στην παραδοχή ότι οι τύποι αυτοίδεν έχουν καθόλου συνείδηση του τι κάνουν, ότι είναι έρμαια απλά και μόνο των ορέξεων της Πάνια και του Καρβέλα, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω. Παρά τον μειωμένο τους καταλογισμό, νομίζω ότι παίζουν κι αυτοί με χαρά στο Μεγάλο μας Τσίρκο. Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια:)
"Οι χορηγοί αγοράζουν αναπηρία ως τηλεοπτικό προϊόν. Το πονηρό κλείσιμο του ματιού της κυρίας Πάνια ξυπνά τον χειρότερο εαυτό μας, μας μεταφέρει στις κερκίδες του Κολοσσαίου. Η ένσταση στις τελετές τηλεοπτικής ανθρωποφαγίας δεν πηγάζει από ηθικολογία ή σοβαροφάνεια. Μόνο από τη βεβαιότητα πως αν στο στούντιο χόρευαν αρκούδες θα είχε σταματήσει η εκπομπή, θα την είχε πνίξει η κατακραυγή μας. Τώρα που χορεύουν άνθρωποι, είναι εκεί και τους χτυπούν το ντέφι οι σημερινοί μας έφηβοι. Το αυριανό πρόσωπο του τέρατος. "
Στην επιφυλλίδα αποτυπώνονται οι προσωπικές απόψεις του συντάκτη.
Ο Κωστής Παπαϊωάννου είναι πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.
πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ αυτό φίλε μου, θα το έλεγα απατεωνιά, ρεμούλα, κομπίνα, δήθεν και καλά, εκτός από κιτς....

Από την άλλη όμως, περιέχει και ένα πολύ καυστικό σχόλιο για τον πολιτισμό μας και την τέχνη μας. Ο καλλιτέχνης με την τσίχλα απλά σπάει πλάκα με την παρακμή μας κι εμείς τον χειροκροτούμε. Αν μια μέρα ένας από τους θαυμαστές της τσίχλας-αριστούργημα καταλάβει την ειρωνία του πράγματος, θα νιώσει τόσο γελοίος που θα μετανοήσει για όλα του τα "αμαρτήματα" (με την αρχαία έννοια της λέξης, που σημαίνει "αστοχία", "λάθος"). Αυτός ο καλλιτέχνης είναι ή πολύ ψώνιο (αν πραγματικά πιστεύει ότι η ίδια η τσίχλα είναι τέχνη) ή είναι πολύ προχωρημένος (αν γελάει χαιρέκακα με τη βλακεία μας):D

"Οι χορηγοί αγοράζουν αναπηρία ως τηλεοπτικό προϊόν. Το πονηρό κλείσιμο του ματιού της κυρίας Πάνια ξυπνά τον χειρότερο εαυτό μας, μας μεταφέρει στις κερκίδες του Κολοσσαίου. Η ένσταση στις τελετές τηλεοπτικής ανθρωποφαγίας δεν πηγάζει από ηθικολογία ή σοβαροφάνεια. Μόνο από τη βεβαιότητα πως αν στο στούντιο χόρευαν αρκούδες θα είχε σταματήσει η εκπομπή, θα την είχε πνίξει η κατακραυγή μας. Τώρα που χορεύουν άνθρωποι, είναι εκεί και τους χτυπούν το ντέφι οι σημερινοί μας έφηβοι. Το αυριανό πρόσωπο του τέρατος. "
Στην επιφυλλίδα αποτυπώνονται οι προσωπικές απόψεις του συντάκτη.
Ο Κωστής Παπαϊωάννου είναι πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.
πηγη

Από την άλλη μεριά όμως, το θέαμα δεν μοιάζει με τελετή ανθρωποφαγίας, αφού σερβίρεται με μια υπέροχη ελαφρότητα, η αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι, την οποία τόσο εκτιμά ο παρακμιακός πολιτισμός μας. Αντίθετα σοβαροφανείς απολογητές του συστήματος, όπως ο κύριος πρόεδρος (στων επιτροπών τα έδρανα, αχ κι εγώ να έκλανα:P), με την ηθικολογία τους και την απουσία ευελιξίας που χαρακτηρίζει τη σκέψη τους, είναι περισσότερο απωθητικοί από τον κάθε Κάτμαν. Σε αυτόν, σε αυτούς κι όχι στη Ρουμάνα, έχω να πω:

Ουαί υμίν γραμματείς και φαρισαίοι υποκριτές, ότι διυλίζετε τον κώνωπα και καταπίνετε την κάμηλο...

Συγχωρέστε με που δεν έχω σε καμμία υπόληψη τους κατεστημένους καρεκλοκένταυρους, που εύκολα κατακεραυνώνουν την κάθε Αννίτα, όμως οι ίδιοι προσκυνάν την κάθε εξουσία με τρόπο περισσότερο από εμετικό.

(Κι οι δάσκαλοι της νεολαίας νταντάδες, κόβουν στα μέτρα τους τους μαθητάδες, κάθε σημαίας πλαισιώνουν τους ιστούς με ιδεώδεις υποτακτικούς...Τους έχω βαρεθεί!!)

Στο κάτω κάτω η Αννίτα κατάφερε μέσω της αντι-τέχνης που παράγει να μας βάλει όλους σ' έναν γόνιμο προβληματισμό. Αυτές οι πολυθρονάτες επιτροπές, σε τι έχουν προάγει τον πολιτισμό μας και τα ανθρώπινα δικαιώματά μας, τα οποία συνεχώς μειώνονται, φαλκιδεύονται και καταπατώνται στο όνομα μιας πλανητικής "ασφάλειας" του Μεγάλου Αδελφού (Πρίγκηπας των δυνάμεων της Τάξης, θανάσιμος εχθρός του Μεγάλου Χάους).
Ακόμη θυμάμαι τους Έλληνες ακαδημαϊκούς να χειροκροτούν όρθιοι τον Γεώργιο Παπαδόπουλο (τον γνωστό δικτατορίσκο) καθώς αυτός εκφωνούσε τον ηλίθιο λόγο του από το βήμα της ακαδημίας Αθηνών.:sick: Ούτε ένας, μα ούτε ένας δεν βρέθηκε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.
Ρουμάνα μου, τίποτε το προσωπικό, αλλά αυτοί οι τύποι με ερεθίζουν άσχημα. "Πυροβολήστε τους, δεν αξίζουνε, δεν έχουν τίποτα να μας δείξουνε" (Σπυριδούλα band).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Kάτσε λίγο ρε συ Χάος, όταν λες "εμείς", μη βάζεις όλον τόν κόσμο στο ίδιο τσουβάλι....
Δεν τον χειροκροτούμε όλοι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
To μεγαλείο του Έλληνα σήμερα το πρωί :P Ο κ.Οικονομέας στις πρωινές ειδήσεις του Mega προσβλήθηκε γιατί μία Κινέζα ξεναγός έθιξε τη χώρα του :P :P Τους είπε τεμπέληδες και υποανάπτυχτους :P Τους είπε οτι κρύβονται στη σκιά των προγόνων τους :P :P :P :P :P

Α! Επίσης είπε κ άλλα χίλια καλά η κινέζα που τα έκοψε απο το video καθώς και ένα απο τα τεράστια επιχειρήματα του ήταν :
-Γιατί θύμωσες;
-Γιατί έτσι, δεν είναι σωστό να σε φιλοξενεί η Ελλάδα και να σου δίνει να φας και εσύ να έρχεσαι και να τη βρίζεις. Και εσείς έχετε τη κινέζικη αγορά αλλά δεν σας είπαμε τίποτα.

Άουτς:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
lol!
αθλια η κινεζα.:|









μη δαγκωσετε ρε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
To μεγαλείο του Έλληνα σήμερα το πρωί :P Ο κ.Οικονομέας στις πρωινές ειδήσεις του Mega προσβλήθηκε γιατί μία Κινέζα ξεναγός έθιξε τη χώρα του :P :P Τους είπε τεμπέληδες και υποανάπτυχτους :P Τους είπε οτι κρύβονται στη σκιά των προγόνων τους :P :P :P :P :P

Α! Επίσης είπε κ άλλα χίλια καλά η κινέζα που τα έκοψε απο το video καθώς και ένα απο τα τεράστια επιχειρήματα του ήταν :
-Γιατί θύμωσες;
-Γιατί έτσι, δεν είναι σωστό να σε φιλοξενεί η Ελλάδα και να σου δίνει να φας και εσύ να έρχεσαι και να τη βρίζεις. Και εσείς έχετε τη κινέζικη αγορά αλλά δεν σας είπαμε τίποτα.

Άουτς:whistle:
Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός ο Οικονομίδης, αλλά μια χαρά σωστά τα είπε η Κινέζα....
Ετσι είναι και χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, η αγορά είναι ατράνταχτο επιχείρημα... μη χε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
To μεγαλείο του Έλληνα σήμερα το πρωί :P Ο κ.Οικονομέας στις πρωινές ειδήσεις του Mega προσβλήθηκε γιατί μία Κινέζα ξεναγός έθιξε τη χώρα του :P :P Τους είπε τεμπέληδες και υποανάπτυχτους :P Τους είπε οτι κρύβονται στη σκιά των προγόνων τους :P :P :P :P :P

Α! Επίσης είπε κ άλλα χίλια καλά η κινέζα που τα έκοψε απο το video καθώς και ένα απο τα τεράστια επιχειρήματα του ήταν :
-Γιατί θύμωσες;
-Γιατί έτσι, δεν είναι σωστό να σε φιλοξενεί η Ελλάδα και να σου δίνει να φας και εσύ να έρχεσαι και να τη βρίζεις. Και εσείς έχετε τη κινέζικη αγορά αλλά δεν σας είπαμε τίποτα.

Άουτς:whistle:

Χε! :) Εγώ το είδα Live! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ρε παιδιά ο Ελληνάρας είναι και αυτός που κατακρύνει και τις διπλές σχέσεις ενώ ο ίδιος μπορεί να έκανε παλιότερα το ίδιο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
To μεγαλείο του Έλληνα σήμερα το πρωί :P Ο κ.Οικονομέας στις πρωινές ειδήσεις του Mega προσβλήθηκε γιατί μία Κινέζα ξεναγός έθιξε τη χώρα του :P :P Τους είπε τεμπέληδες και υποανάπτυχτους :P Τους είπε οτι κρύβονται στη σκιά των προγόνων τους :P :P :P :P :P

Ετσι ειναι... η αληθεια ποναει :) . Και αμα εισαι κομπλεξικος, ποναει ποιο πολυ...

Υ.Γ.: Οι Ελληνες και οι Εβραιοι εχουν ενα κοινο χαρακτηριστικο που δεν το εχει κανενας αλλος. Μονο αυτοι εχουν εννοια οπως "ανθελληνας" και "αντισημιτιστης". Συνηθως μαλιστα την κοτσαρουν σε οποιον λεει επιπονες αληθειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ετσι ειναι... η αληθεια ποναει :) . Και αμα εισαι κομπλεξικος, ποναει ποιο πολυ...

Υ.Γ.: Οι Ελληνες και οι Εβραιοι εχουν ενα κοινο χαρακτηριστικο που δεν το εχει κανενας αλλος. Μονο αυτοι εχουν εννοια οπως "ανθελληνας" και "αντισημιτιστης". Συνηθως μαλιστα την κοτσαρουν σε οποιον λεει επιπονες αληθειες...

Τι λες καλέ, και στα γερμαικά έχουν, και στα αγγλικά.
Antisemitic, antisemitisch...

Επίσης, να καταλάβετε κάτι παιδιά...
Και ο Ελβετός θα βγάλει υπεροψία αν είσαι νοτιοαμερικάνος, ο γερμανός θεωρεί ότι είναι ανώτερος, αμφότεροι κομπλάρουν αν αναφερθεί θέμα περί ναζί κλπ...

Όλοι ίδιοι είμαστε, κατ΄αναλογία υπάρχει το "ελληναριό" και αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Εμεις πιστευω εχουμε μερικα κιλακια κομπλεξ παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχεις ΖΗΣΕΙ εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τι λες καλέ, και στα γερμαικά έχουν, και στα αγγλικά.
Antisemitic, antisemitisch...

Επίσης, να καταλάβετε κάτι παιδιά...
Και ο Ελβετός θα βγάλει υπεροψία αν είσαι νοτιοαμερικάνος, ο γερμανός θεωρεί ότι είναι ανώτερος, αμφότεροι κομπλάρουν αν αναφερθεί θέμα περί ναζί κλπ...

Όλοι ίδιοι είμαστε, κατ΄αναλογία υπάρχει το "ελληναριό" και αλλού.
Ο φίλος μας Νοσαλτρες, υποθέτω οτι εννοούσε πως οι Ελβετοί για παράδειγμα δεν έχουν κάποιον όρο σαν "αντιελβετός", ας πούμε.
Μόνο οι Ελληνες και οι Εβραίοι έχουν αυτή την πατέντα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το "ανθέλλην" όμως δεν προέκυψε για Έλληνες, το ξέρετε φαντάζομαι.
Άσε που ο όρος προέκυψε από "κατασκευές" της γλώσσας, όπως κι άλλες λέξεις και εκφράσεις και μεταφορές...
Άρα δε σημαίνει τίποτα για τη νοοτροπία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
1) O deadhead_pirate επιασε το νοημα. ;)

2) Ναι, εχω ζησει εξωτερικο.

3) Δεν εχει σημασια πως προεκυψε η λεξη ανθελληνας, σημασια εχει πως την αντιλαμβανομαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top