Ελληνικά VS Ξένα Πανεπιστήμια

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Μαν είσαι σαν αυτούς που λένε "not all men" όταν γυναίκες μιλάνε για την πατριαρχία.

Δεν λέμε ότι ΕΣΥ έφαγες απαραίτητα. Αλλά η κοινωνία μας γενικότερα έχει φάει και όλοι συμμετείχαν στο φαγοπότι γιατί αλλιώς ΝΔ και ΠΑΣΟΚ δεν θα έπαιρναν αθροιστικά 90% επί δεκαετίες στις εκλογές.

Αλλά ναι not all Ryuzakis.
Αφού κι εσύ κι ο άλλος κατηγορείτε καθολικά τον πληθυσμό ότι όλοι έφαγαν τι να κάνω δηλαδή να σου πω ναι έτσι είναι;

Το ότι κάποιοι "έφαγαν", αφενός είναι μειοψηφία του ελληνικού πληθυσμού, αφετέρου, αυτά που έφαγαν δεν συγκρίνονται με το φαγοπότι τύπου Τσοχατζόπουλου ή αυτό που συνεχίζεται με τη σημερινή κυβέρνηση που ρουφάει και ο κάθε τελευταίος δεξιός κρατικό χρήμα.

Προφανώς όταν ο τάδε (πρωθ)υπουργός οργιάζει με το δημόσιο χρήμα, μερικοί απο κάτω θα προσπαθήσουν να γλύψουν το κοκκαλάκι που πετάει.

Η πλειοψηφία όμως δεν είναι έτσι.
Οπότε ναι, να λέτε εσείς τα φάγατε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,047 μηνύματα.
Για πιο μονοπωλειο μιλάς πάλι?
Καταλαβαίνεις αυτά που σου λέω?
Δε καταλαβαινω που μπερδευεσαι. Η ΟΠΠΙ ειναι σωμα της Ελληνικης αστυνομιας. Η Ελληνικη αστυνομια εχει το μονοπωλιο στην εννομη βια. Αρα και η ΟΠΠΙ ως υποσυνολο της τελευταιας, εχει δικαιωμα στη χρηση βιας. Αν το γεγονος αυτο συνδυαστει με την αυταποδεικτη αληθεια οτι τα σωματα ασφαλειας δρουν ως δεκανικια της εκαστοτε κυβερνησης, ανετα καταλαβαινουμε τι ρολο θα διαδραματισει στις μεθοδευσεις της κυβερνησης για ιδιωτικοποιηση της τριτοβαθμιας. Το επειχειρημα οτι ειναι αοπλοι ή οτι τη δεδομενη χρονικη στιγμη εχουν δικαιοδοσια μονο για τη φυλαξη, δε μου λεει τιποτα γιατι αυριο με περισσεια ευκολια το πλαισιο λειτουργιας τους μπορει να αλλαξει, οπως προανεφερα.

Θέσεις εργασίας είναι και αυτές..
Δες το και έτσι..
Άνθρωποι θα δουλεύουν που ήταν άνεργοι ..
Αυτη ειναι τελικα η περιβοητη αναπτυξη που υποσχεθηκε η νδ; Μαζικες αχρειαστες προσληψεις στην αστυνομια, καθαρα για ψηφοθηρικους λογους, την ιδια στιγμη που προεκλογικα ειχαν κανει σημαια οτι ειναι κατα του διογκωμενου δημοσιου και του κρατισμου (εκτος αν διοριζονται γαλαζια παιδια φυσικα);

Εγώ δεν ανήκω πάντως ούτε σε συνδέσμους ούτε σε ταραχοποια στοιχεία, ούτε σε αγελες
Ουτε εγω,απλα δε με ψηνει ιδιαιτερα το οραμα της Κεραμεως για την τριτοβαθμια.

Να συνεχίζουν να είναι πρόσφορο έδαφος για ναρκωτικά αλκοόλ και άλλες ουσίες..
Για αλλη μια φορα, ουτε με την ΟΠΠΙ δε θα διορθωθει τιποτα, οπως δε διορθωθηκε με τις λοιπες αστυνομικες υπηρεσιες χρονια τωρα. Δεν ειναι αυτος ο ρολος τους

Για πρόσφορο έδαφος της καλλιέργειας της παραβατικοτγτας
Δεν ειναι αγγελικα πλασμενα τα πανεπιστημια, προς θεου αλλα ενταξει τα παρουσιαζεις λιγο σαν αντρο εγκληματικοτητας που ελεγεχται απο τα μεξικανικα καρτελ...
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Μεγάλε, να μιλάς για τον εαυτό σου. Εάν έχεις άλλες οικείες εικόνες δεν σου φταίω εγώ.

Εγώ και οι δικοί μου τίποτα δεν φάγαμε και το κούτελό μας παραμένει καθαρό.
Δεν δεχτούμε να εξισωθούμε με κανέναν τρόπο κι από πάνω με τον κάθε τρόμπα Μιζαδόρο πολιτικό γιατί ήμασταν νόμιμοι και πληρώναμε τους φόρους μας όσο δυσβάσταχτοι κι αν ήταν και δεν δεχτήκαμε να ζημιώσουμε το δημόσιο με οποιοδήποτε τρόπο, άσχετα εαν βγαίναμε οι ίδιοι ζημιωμένοι στην τελική.

Το αν θες να ξεπλένεις όσους πήραν λάθος αποφάσεις κάντο όσο θες, ειναι καθαρά δικό σου θέμα, δεν σημαίνει ότι είναι και η πραγματικότητα όμως.
Εκτός αυτού, υπάρχει και το ζήτημα της αναλογικότητας της ευθύνης, το οποίο βολικά επιμένεις να παραμερίζεις.

Υ.Γ. Φαντάζομαι έδωσες το καλό παράδειγμα για τα βιβλία/εκπαίδευση/μισθούς καθηγητών που πήρες δωρεάν στο ελληνικό πανεπιστήμιο και επέστρεψες το ποσό με τη μορφή δωρεάς έτσι;
Μικρέ, δε μιλάω για σενα προσωπικά και τη φαμίλια σου. Στα @@ μου κιόλας τι και αν τρώτε εσύ και το σόι σου.
Εγω δε ξέπλυνα κανέναν. Απλά δε στρουθοκαμηλιζω και βλέπω τα σκατα και στις δύο μεριές.

Υ. Γ: Οχι, εφαγα και εγώ (γόπες βέβαια δε πεταξα) , αλλά τουλάχιστον μπορώ να πω ότι άφησα κάτι πίσω. Είχα και εγώ προβλήματα, τα οποία έλυσα χωρίς βάψω τοίχους. Για αυτό οι φουρνιες μετά από εμένα είχαν την δυνατότητα να πανε Ερασμους για σπουδές. Είχαν επίσης την τύχη να τους κάνω παράδοση σε ένα μάθημα, όπου, πέρα του μαθήματος, μπορούσαν να ρωτήσουν οτιδήποτε σχετικά με τις επαγγελματικές/ακαδημαϊκές προοπτικές. Μακάρι να είχα και εγώ εκείνα τα χρόνια κάποιον σαν εμένα να μου εξηγούσε βήμα βήμα τις επιλογές.

Υ. Γ2: Ήμουν Ελλαδα στις αρχές του μήνα. Ο ταξιτζής έφαγε; Έφαγε. Το ΚΤΕΛ έφαγε; Έφαγε. Ο συμβολαιογραφος έφαγε; Έφαγε. Ο παπάς στα βαφτίσια έφαγε; Εφαγε.Το καλοκαίρι έχουν λογικα σειρά οι γιατροί.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Μικρέ, δε μιλάω για σενα προσωπικά και τη φαμίλια σου. Στα @@ μου κιόλας τι και αν τρώτε εσύ και το σόι σου.
Εγω δε ξέπλυνα κανέναν. Απλά δε στρουθοκαμηλιζω και βλέπω τα σκατα και στις δύο μεριές.

Υ. Γ: Οχι, εφαγα και εγώ, αλλά τουλάχιστον μπορώ να πω ότι άφησα κάτι πίσω. Είχα και εγώ προβλήματα, τα οποία έλυσα χωρίς βάψω τοίχους. Για αυτό οι φουρνιες μετά από εμένα είχαν την δυνατότητα να πανε Ερασμους για σπουδές. Είχαν επίσης την τύχη να τους κάνω παράδοση σε ένα μάθημα, όπου, πέρα του μαθήματος, μπορούσαν να ρωτήσουν οτιδήποτε σχετικά με τις επαγγελματικές/ακαδημαϊκές προοπτικές. Μακάρι να είχα και εγώ εκείνα τα χρόνια κάποιον σαν εμένα να μου εξηγούσε βήμα βήμα τις επιλογές.
Γαργάλισα κάποιο ευαίσθητο σημείο παίχτη και προβάλεις τα cojones σου;
Η μετριοφροσύνη είναι μια αρετή που δεν σε χαρακτηρίζει πάντως.

Αυτή είναι όμως και η διαφορά μας μαγκίκο.
Παλεύω για να αφήσω κάτι στους επόμενους (και σε εμένα) μέσα από οργανωμένες προσπάθειες και συντονισμένες δράσεις, όχι απλά επειδή "έτυχε".
Και κάτι τέτοιο, αναπόφευκτα, δεν περνάει μέσα από μπάτσους, καταργήσεις βιβλίων και γνώμες "αυθεντιών".

Μου αρέσει κιόλας που μιλάς για το Erasmus και δεν αναφέρεις, σκόπιμα προφανώς, κάποια πιο σημαντικά:

-Χρηματοδότηση τμήματος;
-Μεταβολές αριθμού μελών ΔΕΠ;
-Εξοπλισμός εργαστηρίων;
-Δυνατότητα συμμετοχής σε ερευνητικά/δημοσιεύσεις για το σύνολο των φοιτητών;
-Παροχές βιβλίων;
-Επαγγελματική και ακαδημαϊκή κατοχύρωση δικαιωμάτων;
-Στέγαση, διατροφή;

Αλλά μάλλον στα @@ σου τι έγινε για αυτά, πάμε Erasmus.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,329 μηνύματα.
Γαργάλισα κάποιο ευαίσθητο σημείο παίχτη και προβάλεις τα cojones σου;
Η μετριοφροσύνη είναι μια αρετή που δεν σε χαρακτηρίζει πάντως.

Αυτή είναι όμως και η διαφορά μας μαγκίκο.
Παλεύω για να αφήσω κάτι στους επόμενους (και σε εμένα) μέσα από οργανωμένες προσπάθειες και συντονισμένες δράσεις, όχι απλά επειδή "έτυχε".
Και κάτι τέτοιο, αναπόφευκτα, δεν περνάει μέσα από μπάτσους, καταργήσεις βιβλίων και γνώμες "αυθεντιών".

Μου αρέσει κιόλας που μιλάς για το Erasmus και δεν αναφέρεις, σκόπιμα προφανώς, κάποια πιο σημαντικά:

-Χρηματοδότηση τμήματος;
-Μεταβολές αριθμού μελών ΔΕΠ;
-Εξοπλισμός εργαστηρίων;
-Δυνατότητα συμμετοχής σε ερευνητικά/δημοσιεύσεις για το σύνολο των φοιτητών;
-Παροχές βιβλίων;
-Επαγγελματική και ακαδημαϊκή κατοχύρωση δικαιωμάτων;
-Στέγαση, διατροφή;

Αλλά μάλλον στα @@ σου, πάμε Erasmus.
Να ρωτήσω τι δράσεις κανείς και θα βοηθήσεις τις επόμενες γενιές;;🙃🙃
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Να ρωτήσω τι δράσεις κανείς και θα βοηθήσεις τις επόμενες γενιές;;🙃🙃
Φροντίζω οι φοιτηταί του τμήματος να πηγαίνουν Erasmus και να με ρωτούν για ακαδημαϊκές/επαγγελματικές προοπτικές🙃

Για τα υπόλοιπα στα @@ μου.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Γαργάλισα κάποιο ευαίσθητο σημείο παίχτη και προβάλεις τα cojones σου;
Η μετριοφροσύνη είναι μια αρετή που δεν σε χαρακτηρίζει πάντως.

Αυτή είναι όμως και η διαφορά μας μαγκίκο.
Παλεύω για να αφήσω κάτι στους επόμενους (και σε εμένα) μέσα από οργανωμένες προσπάθειες και συντονισμένες δράσεις, όχι απλά επειδή "έτυχε".
Και κάτι τέτοιο, αναπόφευκτα, δεν περνάει μέσα από μπάτσους, καταργήσεις βιβλίων και γνώμες "αυθεντιών".

Μου αρέσει κιόλας που μιλάς για το Erasmus και δεν αναφέρεις, σκόπιμα προφανώς, κάποια πιο σημαντικά:

-Χρηματοδότηση τμήματος;
-Μεταβολές αριθμού μελών ΔΕΠ;
-Εξοπλισμός εργαστηρίων;
-Δυνατότητα συμμετοχής σε ερευνητικά/δημοσιεύσεις για το σύνολο των φοιτητών;
-Παροχές βιβλίων;
-Επαγγελματική και ακαδημαϊκή κατοχύρωση δικαιωμάτων;
-Στέγαση, διατροφή;

Αλλά μάλλον στα @@ σου τι έγινε για αυτά, πάμε Erasmus.

Φροντίζω οι φοιτηταί του τμήματος να πηγαίνουν Erasmus και να με ρωτούν για ακαδημαϊκές/επαγγελματικές προοπτικές🙃

Για τα υπόλοιπα στα @@ μου.
Δε θα μπορούσες άλλωστε. Απλά κάνω ματς τον τόνο σου. Τις μάχες που έδωσα εγώ για απλές υπογραφές (βλέπε κατασπαταλες δημοσίου) δε τις έχει δώσει ούτε μολοτοφορος με ολόκληρη διμοιρία ματ. Και ούτε είχα υποχρέωση να φέρω την πίσω συνεργασία για σπουδές (εγώ πήγα για πρακτική) και να εξηγώ πράγματα σε καθηγητές που δε ξέρανε να ανοίγουν το εμαιλ, αλλά "έτυχε" όπως το θέτεις εσύ. Για σενα μπορεί να είναι τίποτα, για μενα που εξ' αρχης ήθελα Ερασμους και μου στερήθηκε αυτή η δυνατότητα ήταν μεγάλο πράγμα να μπορούν να πηγαίνουν οι επόμενοι. Δεν είμαι σίγουρος γιατί απαξιείς το Erasmus, το οποίο είναι μία από τις μεγαλύτερες εμπειρίες (για μένα η μεγαλύτερη) που μπορεί να ζήσει ένας φοιτητής.
Όσο για τα υπόλοιπα σημαντικά, η γνώμη μου εμένα για το τμήμα μου από τις εποχές που ήμουν φοιτητής ήταν:
1. α)Το τμήμα έπρεπε να είχει κλείσει και β) οι περισσότεροι καθηγητές να μπουν φυλακή.
2. Βλέπε νο.1α
3. Βλέπε νο.2
4.Bλέπε νο.1β. Επίσης, δυνατότητα πάντα υπάρχει, αν ο φοιτητής είναι πρόθυμος. Το ξερώ γιατί είμαι ο μοναδικός του τμήματος και γενικότερα στην μειοψηφία των προπτυχιακών που είχα δημοσίευση σαν προπτυχιακός (που ξεκίνησε και με δικιά μου πρωτοβουλία, του κώλου μεν, υπαρκτή δε). Οπότε άφησα και αυτό πίσω. You are welcome.
5. Ήμουν/είμαι κατά της παροχής βιβλίων με το τότε/παρόν συστήμα.
6. Περίπλοκο θέμα, ειδικά στο επάγγλεμά μου. Εγώ βλέπεις είμαι Τειτζής, οπότε σαν παιδί κατώτερου θεού για να αλλάξω στα επαγγελματικά και ακαδημαϊκά στάνταρ θα έπρεπε να πάω κόντρα όχι στην κυβέρνηση, αλλά σε όλη την πανεπιστημιοκρατούμενη κοινωνία. Αν γυρνούσα Ελλάδα βέβαια, σίγουρα θα έτρεχα στα δικαστήρια μετά τις πίπες του Γαβρόγλου.
(btw, μιλώντας για σπατάλες, πόσο κοστίζει στο δημόσιο και σε εμένα, η έκδοση άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που έπρεπε να βγάλω αφότου αποφοίτησα, αντί να μου την έδιναν ως default με την λήψη του πτυχίου μου όπως πχ στη Σουηδία )
7. Ήμουν υπέρ της παραγράφου του νόμου Διαμαντοπούλου που προέβλεπε φοιτητικά δάνεια. Εγώ βλέπεις δεν είμαι από οικογένεια που δεν είχα $$, οπότε αναγκαστικά σπούδασα στον τόπο μου (και έκανα μεταπτυχιακό με δανεικά).
Όσο για 1α, το τμήμα όντως έκλεισε πριν μερικά χρόνια και οι τελευταίοι φοιτητές θα πρέπει να ολοκληρώσουν μέχρι το 2024. Οπότε, μπορείς να πεις ότι το πέτυχα και αυτό μέσω wishful thinking. You are welcome.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Δε θα μπορούσες άλλωστε. Απλά κάνω ματς τον τόνο σου. Τις μάχες που έδωσα εγώ για απλές υπογραφές (βλέπε κατασπαταλες δημοσίου) δε τις έχει δώσει ούτε μολοτοφορος με ολόκληρη διμοιρία ματ. Και ούτε είχα υποχρέωση να φέρω την πίσω συνεργασία για σπουδές (εγώ πήγα για πρακτική) και να εξηγώ πράγματα σε καθηγητές που δε ξέρανε να ανοίγουν το εμαιλ, αλλά "έτυχε" όπως το θέτεις εσύ. Για σενα μπορεί να είναι τίποτα, για μενα που εξ' αρχης ήθελα Ερασμους και μου στερήθηκε αυτή η δυνατότητα ήταν μεγάλο πράγμα να μπορούν να πηγαίνουν οι επόμενοι. Δεν είμαι σίγουρος γιατί απαξιείς το Erasmus, το οποίο είναι μία από τις μεγαλύτερες εμπειρίες (για μένα η μεγαλύτερη) που μπορεί να ζήσει ένας φοιτητής.
Όσο για τα υπόλοιπα σημαντικά, η γνώμη μου εμένα για το τμήμα μου από τις εποχές που ήμουν φοιτητής ήταν:
1. α)Το τμήμα έπρεπε να είχει κλείσει και β) οι περισσότεροι καθηγητές να μπουν φυλακή.
2. Βλέπε νο.1α
3. Βλέπε νο.2
4.Bλέπε νο.1β. Επίσης, δυνατότητα πάντα υπάρχει, αν ο φοιτητής είναι πρόθυμος. Το ξερώ γιατί είμαι ο μοναδικός του τμήματος και γενικότερα στην μειοψηφία των προπτυχιακών που είχα δημοσίευση σαν προπτυχιακός (που ξεκίνησε και με δικιά μου πρωτοβουλία, του κώλου μεν, υπαρκτή δε). Οπότε άφησα και αυτό πίσω. You are welcome.
5. Ήμουν/είμαι κατά της παροχής βιβλίων με το τότε/παρόν συστήμα.
6. Περίπλοκο θέμα, ειδικά στο επάγγλεμά μου. Εγώ βλέπεις είμαι Τειτζής, οπότε σαν παιδί κατώτερου θεού για να αλλάξω στα επαγγελματικά και ακαδημαϊκά στάνταρ θα έπρεπε να πάω κόντρα όχι στην κυβέρνηση, αλλά σε όλη την πανεπιστημιοκρατούμενη κοινωνία. Αν γυρνούσα Ελλάδα βέβαια, σίγουρα θα έτρεχα στα δικαστήρια μετά τις πίπες του Γαβρόγλου.
7. Ήμουν υπέρ της παραγράφου του νόμου Διαμαντοπούλου που προέβλεπε φοιτητικά δάνεια. Εγώ βλέπεις δεν είμαι από οικογένεια που δεν είχα $$, οπότε αναγκαστικά σπούδασα στον τόπο μου (και έκανα μεταπτυχιακό με δανεικά).
Όσο για 1α, το τμήμα όντως έκλεισε πριν μερικά χρόνια και οι τελευταίοι φοιτητές θα πρέπει να ολοκληρώσουν μέχρι το 2024. Οπότε, μπορείς να πεις ότι το πέτυχα και αυτό μέσω wishful thinking. You are welcome.
Το να απαντάς με ματσίλα μέσα σε ένα φόρουμ και στη ζωή γενικά, μόνο τυχαίο δεν είναι. Πάμε παρακάτω:

Σου ξαναλέω, σε όλες τις παραπάνω επισημάνσεις, προβάλεις τον ατομικό δρόμο απέναντι στις συλλογικές διεκδικήσεις.
Skill, τύχη, γλύψιμο, π@πες, δεν δημιουργεί κάποιο κεκτημένο για τους επόμενους που θα έρθουν, ώστε όλοι όσοι ενδιαφέρονται και καταβάλουν ένα bare minimum προσπάθειας να τα απολαύσουν χωρίς να φάνε ανούσια το αγγούρι που έφαγες εσύ και ταυτόχρονα να αναβαθμιστεί το τμήμα και οι προοπτικές των αποφοίτων του.
Μπράβο που τα κατάφερες τελικά, αλλά in the grand scheme of things, μικρή σημασία έχει, για αυτόν ακριβώς το λόγο.
Το ότι ήθελες να κλείσει το τμήμα σου, προφανώς και επιτεύχθηκε αν δεν έκανε κανείς τίποτα γι'αυτό και κοιτούσαν πώς θα βολέψουν τη κωλάρα τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε καταλαβαινω που μπερδευεσαι. Η ΟΠΠΙ ειναι σωμα της Ελληνικης αστυνομιας. Η Ελληνικη αστυνομια εχει το μονοπωλιο στην εννομη βια. Αρα και η ΟΠΠΙ ως υποσυνολο της τελευταιας, εχει δικαιωμα στη χρηση βιας. Αν το γεγονος αυτο συνδυαστει με την αυταποδεικτη αληθεια οτι τα σωματα ασφαλειας δρουν ως δεκανικια της εκαστοτε κυβερνησης, ανετα καταλαβαινουμε τι ρολο θα διαδραματισει στις μεθοδευσεις της κυβερνησης για ιδιωτικοποιηση της τριτοβαθμιας. Το επειχειρημα οτι ειναι αοπλοι ή οτι τη δεδομενη χρονικη στιγμη εχουν δικαιοδοσια μονο για τη φυλαξη, δε μου λεει τιποτα γιατι αυριο με περισσεια ευκολια το πλαισιο λειτουργιας τους μπορει να αλλαξει, οπως προανεφερα.
Οπα κάτσε τώρα το πας αλλού το θέμα...

Μονο αυτο έχεις εσυ σαν ιδέα για την αστυνομια ?
Αν είναι έτσι αδίκως προσπαθούμε μέσα από μια συζήτηση να μην δούμε μονόπλευρα ένα θέμα που ΔΕΝ ξέρουμε την εξέλιξη του ;)

Προστασία, αίσθημα δικαίου, νόμοι, ομαλή συμβίωση αυτά τι είναι?


Μιλάς πάλι για το αύριο θαρρείς και εισαι τόσο βεβαίως..
είπαμε κάτσε να δούνε μια φορά ΜΙΑ μόνο πριν το παίξουμε πάλι προάγγελοι μιας επερχόμενης καταστροφής ;)
Αυτη ειναι τελικα η περιβοητη αναπτυξη που υποσχεθηκε η νδ; Μαζικες αχρειαστες προσληψεις στην αστυνομια, καθαρα για ψηφοθηρικους λογους, την ιδια στιγμη που προεκλογικα ειχαν κανει σημαια οτι ειναι κατα του διογκωμενου δημοσιου και του κρατισμου (εκτος αν διοριζονται γαλαζια παιδια φυσικα);
Θες να πιάσουμε ΚΑΙ αυτό?
Ε ναι τις προτιμώ ΚΑΙ αυτες τις προσλήψεις πάρα το καθαρό νταβατζιλικη του κωλόπαιδου που ήθελε να το παίξει μάγκας στις πλάτες τις δικής μου και του κάθε φορολογουμενου ..
Ελα τώρα άστο αυτο από όπου και αν το πιάσεις τα δινα του Τσιπρα με τα επιδόματα πείνας που μοιραζε για να πάρει ψιφουλακια δεν τα φτανει ακομα κανένα επερχόμενο λαμογιο που θελει και αυτο να κυβερνήσει..

Και σε προλαβαίνω ΟΧΙ δεν υποστηρίζω ουτε ΝΔ ουτε τιποτε από όλα αυτά τα λαμογια εκει έξω ;)
Ουτε εγω,απλα δε με ψηνει ιδιαιτερα το οραμα της Κεραμεως για την τριτοβαθμια.
Κοίτα και εμένα δεν με ψηνει πουθενά ή Κεραμαιως που την θεωρώ από τις πιο αποτυχημένες υπουργούς που έχουν περάσει από το συγκεκριμένο υπουργείο...
Για αλλη μια φορα, ουτε με την ΟΠΠΙ δε θα διορθωθει τιποτα, οπως δε διορθωθηκε με τις λοιπες αστυνομικες υπηρεσιες χρονια τωρα. Δεν ειναι αυτος ο ρολος τους
Πάλι προτρέχεις...κράτα μικρό καλάθι ακόμα
Δεν ειναι αγγελικα πλασμενα τα πανεπιστημια, προς θεου αλλα ενταξει τα παρουσιαζεις λιγο σαν αντρο εγκληματικοτητας που ελεγεχται απο τα μεξικανικα καρτελ...
Και εσυ θαρρεις και θα μπουν μέσα τα τανκς του πολυτεχνείου και θα θρηνούμε αθωα θύματα...

Ένα μόνο έτσι πολύ απλά όνομα θα σου πω ..
Γιακουμακης ..
Θυμασαι νομίζω τι περνούσε αυτο το παιδί και πόσο ακόμα που δεν μιλουν στις φοιτητικές εστίες ?😉

Βλέπεις λοιπόν πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας κάποια γεγονότα ;)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,329 μηνύματα.
Τα καλύτερα πανεπιστήμια για το 2021.

480EFB46-5015-4624-8D1F-FB94E08A055A.png
1174FF52-F2D4-4665-855B-3EF9924A1027.png


Πάτος Για Ελλάδα

51C716AA-A155-4028-9F39-AC9B9CCA5B5C.png
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Το να απαντάς με ματσίλα μέσα σε ένα φόρουμ και στη ζωή γενικά, μόνο τυχαίο δεν είναι. Πάμε παρακάτω:
Ειρωνικό βέβαια δεδομένου το ότι ξεκίνησες με προσωπική επίθεση.


Skill, τύχη, γλύψιμο, π@πες, δεν δημιουργεί κάποιο κεκτημένο για τους επόμενους που θα έρθουν, ώστε όλοι όσοι ενδιαφέρονται και καταβάλουν ένα bare minimum προσπάθειας να τα απολαύσουν χωρίς να φάνε ανούσια το αγγούρι που έφαγες εσύ και ταυτόχρονα να αναβαθμιστεί το τμήμα και οι προοπτικές των αποφοίτων του.
Μα ακριβώς αυτά γίνανε. Το ερασμους συλλογική διεκδίκηση ήταν. In fact, μπορείς να πεις ότι είμασταν 3 στον αγώνα. Οι επόμενοι από εμάς κάνανε μια αίτηση, πηγαίνανε και απολάμβαναν τη ζωή του Ερασμίτη. Ταυτόχρονα το τμήμα αναβαθμίστηκε (καθώς από 0 σχέσεις είχε 1), όπως και οι προοπτικές τους σαν απόφοιτοι, αφού είχαν κάτι ξεχωριστό στο cv τους. Δε μπορώ να καταλάβω πως αυτό δε το εκλαμβάνεις ως νίκη του συνόλου των φοιτητών. Ίσως φταίει το ότι δε κολλήσαμε αφίσες.

Το ότι ήθελες να κλείσει το τμήμα σου, προφανώς και επιτεύχθηκε αν δεν έκανε κανείς τίποτα γι'αυτό και κοιτούσαν πώς θα βολέψουν τη κωλάρα τους.
That's one way of looking at it. Αν το δεις από την αντίθετη, κανείς δεν έκανε τίποτα γιατί όντως θέλαμε να κλείσει. Οι μόνοι βολέμενοι ήταν οι καθηγητές (αθάνατο δημόσιο). In fact, το κλείσιμο του βελτιώνει τις προοπτικές μας, καθώς μειώνονται οι τεχνολόγοι ιατρικών εργαστηρίων στην αγορά που είναι μπιμπαρισμένη εδώ και δεκαετίες.

in the grand scheme of things, μικρή σημασία έχει,
Εγώ ένας απλός τειτζής που έπαιζε λολ είμαι. Συμφωνώ βέβαια σε αυτό που λες (αλλά για διαφορετικό λόγο), αλλά εσύ ρώτησες για μένα προσωπικά.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Ε νομίζω για να είναι το Νο3 καλύτερο πανεπιστήμιο του κόσμου ( Cambridge) βγάζει καλά μυαλά.🙃🙃
debatable, οι καθηγητες- δημοσιευσεις- ερευνα που γινεται εκει περα κανει τις καταταξεις δεν εχει και τοσο σημασια τι επιστημονες θα βγουν απο εκει περα και αν θα κανουν κατι σοβαρο μετεπειτα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,678 μηνύματα.
Υ. Γ2: Ήμουν Ελλαδα στις αρχές του μήνα. Ο ταξιτζής έφαγε; Έφαγε. Το ΚΤΕΛ έφαγε; Έφαγε. Ο συμβολαιογραφος έφαγε; Έφαγε. Ο παπάς στα βαφτίσια έφαγε; Εφαγε.Το καλοκαίρι έχουν λογικα σειρά οι γιατροί.
Μόνο συγκεκριμένα άτομα εκφέρουν κατί τέτοια αναπόδεικτα . Ίσως τελικά η αείμνηστη δήλωση ''Μαζί τα φάγαμε'' να αναφέρετε σε τέτοιους είδους άτομα τα οποία αισθάνονται ότι αδικήθηκαν και δεν κατάφεραν να φάνε. Εξάλλου γι αυτό εκφράζουν και τη πικρία τους, που μπορεί να ήταν μέρος του συστήματος αλλά να μην κατάφεραν να φάνε από το ''μέλι''. Ως αποτέλεσμα να οδηγούνται σε ανυπόστατες γενικεύσεις και επιθέσεις με τεράστια ευκολία. Εύγε.


Εγώ θα την αλλάξω, ''Μαζί δεν τα δουλέψαμε'', αλλά ξέχασα δεν ισχύει κάτι τέτοιο....
Τις μάχες που έδωσα εγώ για απλές υπογραφές (βλέπε κατασπαταλες δημοσίου) δε τις έχει δώσει ούτε μολοτοφορος με ολόκληρη διμοιρία ματ.
Να κάνουμε ένα κάδρο ;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Με αφορμή το ξεκίνημα των πανελλαδικών θέλω να κάνω την εξής υπενθύμιση
(Εγώ το λεω αυτό 2 χρόνια τώρα)

Υπάρχουν λεβελ μαγκιάς

Λεβελ 1 αυτός που περνάει σε δημόσιο αει με τη πρώτη ανεξαρτήτως επιλογής

Λεβελ 2 αυτός που περνάει σε δημόσιο αει στη 1 του επιλογη με τη πρώτη

Λεβελ 3 αυτός που δεν περνάει με τη πρώτη και περνάει με τη Χ φορα στη σχολή πρώτης προτίμησης του ή κάνει 10% και εν τελεί περνάει στη σχολή που τελικά επιθυμεί

Λεβελ 4 αυτός που περνάει με τη πρώτη σε σχολή που δεν είναι η 1η επιλογη τη βγάζει και μετά δίνει κατατακτήριες στη σχολή που «πάντα» ήθελε και τη βγάζει και αυτη (ή κάνει master εναλλακτικά)



Λεβελ (extra) και πολυ σπουδαίο: Υπάρχει και μια 4η κατηγορία η οποία είναι η εξής: περνάς σε σχολή και εν τελεί είναι αυτη που πραγματικά σου ταιριάζει και είσαι καλός/η σε αυτό…και τη βγάζεις και είσαι ευτυχισμένος δίχως αυτη να είναι η 1η σου επιλογη…



Όλοι οι υπόλοιποι που πάτε σε κουραδο-κολλέγια ή σε Κυπρους και Βουλγαριες είστε φρου φρου και αρώματα…μπορεί το νικακι να σας έδωσε αξία αλλά καταβαθως το ξέρετε και οι ίδιοι ότι δεν φτουράτε μια μπροστά στον επαγγελματία που προέρχεται από δημόσιο ΑΕΙ!

Υ.Γ η μόνη σοβαρή ιδιωτική σχολή είναι το Deere χωρίς καμία αμφιβολία…
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.
Αυτό θα ήταν το πιο λογικό όπως κάνουν παντού έξω.
Να αποφασίζει η κάθε σχολή τι βαθμούς θέλει, τι άλλο θα συνυπολογίσει για να κάνει δεκτό κάποιον και γενικά τα κριτήρια.
Το πρόβλημα είναι η κατάσταση εδώ.

Κανείς δεν εμπιστεύεται ότι δεν θα γίνει του λαδώματος το κάγκελο
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Λεβελ 3 αυτός που δεν περνάει με τη πρώτη και περνάει με τη Χ φορα στη σχολή πρώτης προτίμησης του ή κάνει 10% και εν τελεί περνάει στη σχολή που τελικά επιθυμεί
Θέλει κότσια αυτό μιλάει η εμπειρία
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Παιδιά, δεν ξέρω για τα πρωτοκλασάτα και μουράτα πανάκριβα Universities από USA και UK, αλλά μια μικρή αποψη για το πρόγραμμα σπουδών δυο τριτοτεταρτων πανεπιστημίων του UK μπορώ να εκφέρω μια μικρή γνώμη ως προς το πρόγραμμα σπουδών και τα μαθήματα τους.

Μετά από δύο χρόνια σπουδων σε ελληνικά κολλέγια (Έχουμε περάσει και από εκεί:D), στον τομέα του business (δεν θα πω τα ονομα τους για ευνόητους λόγους), και πλέον πρωτοετής ελληνικού ΑΕΙ, έχω διακρίνει μερικές διαφορές και θα τις παρουσιάσω κατά την προσωπική μου άποψη.

Έχουμε και λέμε στο πρώτο κολλεγιο που πηγα και εκανα Business Management για ένα ακαδημαϊκό έτος, σε συνεργασία με το University of Derby (Νο 48 στην Αγγλία νομίζω), δεν έχω να πω πραγματικά τίποτα το αρνητικό, το καθε μάθημα το κάναμε τόσο θεωρητικά όσο και "πρακτικά" με case studies ανά τακτά χρονικά διαστήματα κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, εκτός της τελικής εργασίας για να περάσεις το μάθημα.
Μέχρι και σήμερα (3 χρόνια μετά), θυμάμαι πράγματα σε θεωρίες management και economics από το κολλέγιο και τα συμπληρώνω στις εξεταστικές ή τις εργασίες της σχολής μου, αλλά και στο εργασιακό κομματι (καλα, στην πρώτη δουλειά που ειχα πιάσει και μιλουσα με τον ανώτερο μου ότι είχα κάνει στο μάθημα Understanding people in Organizations, κυριολεκτικά, με έσωσε! )
Έμαθα και ακαδημαϊκή γραφή, παραπομπές, να κάνω σωστή βιβλιογραφία με Harvard Style, χρήσιμο προσόν και στο ΑΕΙ.
Απλως, υπήρχε το μειονέκτημα (το οποίο απο όσο γνωρίζω γίνεται και στο Uni) τα μαθήματα ήταν συγχωνεύσεις, δηλαδή αντι να κάνουμε ξεχωριστά μαθήματα ας πούμε microeconomics, macroeconomics και international economics, τα βαζαν όλα αυτα πιο περιληπτικά (δεν εμβαθυβανε στο καθε οικονομικό φάσμα δηλαδή όπως τώρα στο ΑΕΙ), σε ένα μάθημα και το ονόμαζαν Business Economics. Τρομερό μειονέκτημα ακαδημαϊκά και σε γνώσεις, είμαι σίγουρη ότι κάτι τέτοιο δεν θα ισχύει στο Cambridge ή στο Oxford.

Στο δεύτερο κολλεγιο, με το Solent University id Southampton, (ranking δεν βάζω, μπορεί να ναι και το τελευταίο του UK:hehe:), όπου έκανα maritime Business για ένα ακαδημαϊκό έτος επίσης, δεν έμαθα απολύτως ΤΙΠΟΤΑ, παντελώς άχρηστο, θεώρησα ότι έφταιγε το κολλεγιο και οι καθηγητές οι εδω, αλλά έκανα μια έρευνα και μέχρι και οι Άγγλοι λένε οτι εκει παίρνεις Mickey Mouse Degree, οπότε αστα να πάνε. Λειψές γνώσεις, τσατρα πατρα εργασίες, δεν έδειξαν ούτε ακαδημαϊκή γραφή έστω σε μια διάλεξη, και περνούσαν και εργασίες που είχαν πηγες από ιστοσελίδες τυπου "Αθηνοραμα", και οι καθηγητές του Uni, οχι μονο του κολλεγίου.
Καλύτερα να επερνα τα χρήματα των γονιών μου και να τα πετούσα στη θάλασσα!

Στο ελληνικό ΑΕΙ τωρα, πολυ πιο έντονη ανάλυση της επιστήμης, συζήτηση με τους καθηγητές και αποδοχή αποψης και ανταλλαγής γνώσεων ακόμα και από φοιτητη σε καθηγητή (πραγμα αδιανόητο και στα δυο κολλέγια που πηγα, γνώμη σιγα μην εκφέρεις, σου δίναν την γνώση, πολυ καλα στο πρώτο, καθολου στο δεύτερο και μετά τέλος), γενικά στο πανεπιστήμιο γίνεται ίσως και τεράστια εμβάθυνση για τα δικά μου δεδομένα και συνήθειες ως τώρα, πράγμα παρα πολυ θετικό για τη προαγωγή και όσων το δυνατόν καλύτερη κατανόηση της επιστήμης.
ΑΛΛΑ, σε καποις μαθήματα (πχ διοίκηση) κάποια πράγματα νιώθω πραγματικά ότι τα κάνουν νιανια, έτοιμο φαγητο στους φοιτητές και νιώθω ότι γίνεται εμβάθυνση μέχρι και σε σχετικά πιο "ασήμαντα" πράγματα ή μικρολεπτομεριες της εκάστοτε υποενότητας.

Αυτά, ελπίζω να μην κουρασα, όποιος το διαβασει ολο, grazie:kissing:
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Όλοι οι υπόλοιποι που πάτε σε κουραδο-κολλέγια ή σε Κυπρους και Βουλγαριες είστε φρου φρου και αρώματα…μπορεί το νικακι να σας έδωσε αξία αλλά καταβαθως το ξέρετε και οι ίδιοι ότι δεν φτουράτε μια μπροστά στον επαγγελματία που προέρχεται από δημόσιο ΑΕΙ!

Αρκετά προσβλητικό το σχόλιο αυτό, λυπάμαι που το διαβάζω από ένα νέο άνθρωπο που σπουδάζει σε ελληνικό δημόσιο ΑΕΙ.
Κι έρχομαι να σε ρωτήσω, πιστεύεις πως θα έχεις καλύτερη τύχη από τους αντίστοιχους των "κουραδο-κολλεγίων" και των "σε Κύπρους και Βουλγαρίες" επειδή το δικό σου χαρτί θα'ναι από δημόσιο ελληνικό ΑΕΙ, βγαίνοντας ως entry level στην Ελληνική αγορά εργασίας;

Θέλω να καταλήξω στο γεγονός ότι το χαρτί ναι μεν σε υποστηρίζει, αλλά ΔΕΝ είναι το παν. Σημασία έχουν τα skills που αποκτάς, κατά τη διάρκεια ή και μετά το πτυχίο σου, οι γνωριμίες και οι κύκλοι σου, καθώς και να ξέρεις να "κάνεις τη δουλειά" και να μπορείς να το αποδείξεις.
Τον εκάστοτε εργοδότη αυτό τον νοιάζει, κι όχι ο αριθμός και η βαρύτητα των χαρτιών σου. Θα το διαπιστώσεις και από μόνος σου όταν με το καλό βγεις στην αγορά εργασίας.

Αν αναφερθούμε σε ακαδημαϊκή καριέρα, εκεί τα πράγματα αλλάζουν εντελώς.

Υ.Γ : Έχω σπουδάσει σε δημόσιο ΑΕΙ και δεν triggάρομαι από τους χαρακτηρισμούς σου.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Απλως, υπήρχε το μειονέκτημα (το οποίο απο όσο γνωρίζω γίνεται και στο Uni) τα μαθήματα ήταν συγχωνεύσεις, δηλαδή αντι να κάνουμε ξεχωριστά μαθήματα ας πούμε microeconomics, macroeconomics και international economics, τα βαζαν όλα αυτα πιο περιληπτικά (δεν εμβαθυβανε στο καθε οικονομικό φάσμα δηλαδή όπως τώρα στο ΑΕΙ), σε ένα μάθημα και το ονόμαζαν Business Economics
Βασικά Θέματα Αρχιτεκτονικής Η/Υ
Σύγχρονα Θέματα Αρχιτεκτονικής Η/Υ +
____________________________________
Αρχιτεκτονική Υπολογιστών ✨✨
@Samael
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Βασικά Θέματα Αρχιτεκτονικής Η/Υ
Σύγχρονα Θέματα Αρχιτεκτονικής Η/Υ +
____________________________________
Αρχιτεκτονική Υπολογιστών ✨✨
Στο κολλεγιο, και κατά συνέπεια σε βρετανικό πανεπιστήμιο ranking 50 και κάτω θα ήταν ένα μάθημα τυπου "Αρχιτεκτονική Υπολογιστών στην Πληροφορική" :hehe:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top