Ελληνικές βουλευτικές εκλογές - 7 Ιουλίου 2019

Τι θα ψηφίσετε στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2019;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 21 25.0%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 14.3%
  • Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΜέΡΑ 25

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Λαϊκή Ενότητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Δημιουργία, ξανά!

    Ψήφοι: 16 19.0%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 2 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μα ακριβώς επειδή είμαι Αμεα μπορώ να καταλάβω πολύ περισσότερο από εσένα και τον καθένα τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν καθημερινά αυτά τα άτομα, μιλάω εκ πείρας, δε μιλάω γενικά και αόριστα, το ζω καθημερινά εδώ και χρόνια. Και λέω ξεκάθαρα ότι τα Αμεα και οι άνεργοι (ειδικά οι μακροχρόνια άνεργοι) επηρεάστηκαν περισσότερο από κάθε άλλη ομάδα πληθυσμού μέσα στην κρίση. Ειδικά επί Σαμαρά θεωρώ ότι ήταν πολύ χειρότερη η κατάσταση σε σχέση με τώρα, όχι ότι τώρα βέβαια είναι ιδανική.


Γιατί η κατάσταση με Σαμαρά ήταν χειρότερη από ότι τώρα?
Για ποιους ήταν χειρότερη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Γιατί η κατάσταση με Σαμαρά ήταν χειρότερη από ότι τώρα?
Για ποιους ήταν χειρότερη?


Για τους χιλιαδες τεμπεληδες που μπηκαν στο δημοσιο με τον Συριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Αν λοιπόν ένα παιδάκι είναι φτωχό και ΑΜΕΑ και οι γονείς του δεν έχουν να πληρώσουν ούτε για την υγεία του ούτε για την παιδεία του (που λες Χάκερ να είναι ιδιωτικά) τί θα γίνει με αυτό το παιδάκι; Να το ρίξουμε στον Καιάδα; Να μη μορφωθεί καν; Θα ήθελα να μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Μιας και πιάσαμε τους διορισμούς, όλο το μουσείο ακρόπολης από την Μεσσηνία είναι, βέβαια δεν πιστεύω να είναι ρουσφέτια του ηγέτη Αντώνη Σαμαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Αν λοιπόν ένα παιδάκι είναι φτωχό και ΑΜΕΑ και οι γονείς του δεν έχουν να πληρώσουν ούτε για την υγεία του ούτε για την παιδεία του (που λες Χάκερ να είναι ιδιωτικά) τί θα γίνει με αυτό το παιδάκι; Να το ρίξουμε στον Καιάδα; Να μη μορφωθεί καν; Θα ήθελα να μάθω.

Το φτωχο παιδι θα παιρνει επιδομα απο το κρατος.Ειδαμε την δημοσια παιδεια που καταστρεφουν τα σχολεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μιας και πιάσαμε τους διορισμούς, όλο το μουσείο ακρόπολης από την Μεσσηνία είναι, βέβαια δεν πιστεύω να είναι ρουσφέτια του ηγέτη Αντώνη Σαμαρά


Όσο υπάρχει το υπάρχον σύστημα του δημοσίου, ρουσφέτια θα γίνονται από όλους. Του Συριζα δεν χρειάζεται να τα αναφέρουμε, είναι πάμπολα και εξόφθαλμα. Όποιον και να ψηφίσουμε, αυτό θα γίνεται. Συνεπώς αυτό δεν είναι λόγος διαμόρφωσης ψήφου, είναι απλά ένα στοιχείο του συστήματος που πρέπει να καταπολεμηθεί. Θα πρέπει να υπάρξει ένα αντικειμενικό σύστημα πρόσληψης μέσω ΑΣΕΠ και αντικειμενικών κριτηρίων. Μην πιστεύετε ότι θα έρθει ο άγιος πρωθυπουργός από οποιοδήποτε κόμμα και θα επιβάλλει αξιοκρατία ηθικής επειδή είναι καλός άνθρωπος, αυτά τα πράγματα δεν υπήρχαν, δεν υπάρχουν και δε θα υπάρξουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αν λοιπόν ένα παιδάκι είναι φτωχό και ΑΜΕΑ και οι γονείς του δεν έχουν να πληρώσουν ούτε για την υγεία του ούτε για την παιδεία του (που λες Χάκερ να είναι ιδιωτικά) τί θα γίνει με αυτό το παιδάκι; Να το ρίξουμε στον Καιάδα; Να μη μορφωθεί καν; Θα ήθελα να μάθω.
Μην μπερδεύεις την κοινωνική πολιτική με την ιδιωτικοποίηση των παροχών υγείας/εκπαίδευσης.

Θα σου πω ένα παράδειγμα. Έστω ότι ένας ασθενής είναι καθηλωμένος στο σπίτι του και πρέπει να αλλάξει καθετήρα. Τι θα κάνει; Θα φωνάξει το ιατρό του ΕΟΠΥΥ για επίσκεψη κατ' οίκον χωρίς επιπλέον αμοιβή; :laugh:
___
@Indiana Jones[/MENTION] Το Σουηδικό μοντέλο στο σύστημα υγείας που το παρουσιάζεις ως πρότυπο είναι αυτό που προσπάθησε να φέρει η ΝΔ/ΠΑΣΟΚ στην Ελλάδα. Εγγυημένο ελάχιστο εισόδημα και ως αντιστάθμισμα οι ιατρικές επισκέψεις, η εκπαίδευση σε όλες τις βαθμίδες καθώς και άλλες κρατικές υπηρεσίες να έχουν μια χαμηλή τιμή (χαμηλότερη από 200 ευρώ/χρόνο). Ο ΣΥΡΙΖΑ υποστηρίζει το Σιοβετικού τύπου σύστημα υγείας που όπως λέει ο [MENTION=28028]Hacker δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά καθώς ο μοναδικός σκοπός της είναι το ξέπλυμα χρήματος και η διαφθορά εις βάρος του λαού.

Διάβασε εδώ πως λειτουργεί το σύστημα υγείας της Σουηδίας https://www.alfavita.gr/koinonia/115945_ti-kostizei-na-episkefteis-giatro-i-nosokomeio-sti-soyidia. Το πιο κοινωνικό σύστημα υγείας αυτή τη στιγμή πρέπει να το έχουν οι ΗΠΑ. Απλώς η κουμμουνιστική προπαγάνδα που επικρατεί στη χώρα μας σε κάνει να πιστεύεις το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Μπορεί με σύριζα ο Κώστας να επωφελείται πχ γιατί είναι αμεα η δική μου οικογένεια ομως οχι επειδή έχασε πάρα πολλά επιδόματα (τριτεκνιας, θέρμανσης +διαφορές αυξήσεις στην φορολογία). Εγώ επίσης δεν δικαιούμαι το επίδομα στέγασης ενώ η οικογένεια μου με το ζορι τα βγάζει πέρα μιας και σπουδάζει εμενα και έχει Αλλά 2 παιδιά αυτή την στιγμή με φροντιστήρια για προετοιμασία που επίσης χρειάζονται πολλά λεφτά. Εγώ λοιπόν θα ψηφίζω αυτόν που θα τάξει σε μενα περισσότερα. Ο Κώστας ψηφίζει σύριζα που δίνει σε αυτό περισσότερα. Ο Κώστας ομως κάνει προπαγανδα και μας παρουσιάζει ότι το ΣΥΡΙΖΑ είναι καλή επιλογή. Όχι αγαπητέ μου το ΣΥΡΙΖΑ είναι απ'τις χειρότερες κυβερνήσεις που πέρασαν απ'την Ελλάδα Αλλά προφανώς και θα το ψηφίσεις και εγώ μαζί σου γιατί αυτό σε βολεύει. Το ότι κάθεσαι ομως και μας το εξυμνείς σε κάνει γελοίο. Ψήφισε αυτό που σε βολεύει Αλλά ασε την προπαγάνδα και τις αμπελοφιλοσοφιες. Είσαι το ίδιο με κάποια μέλη του φορουμ που το κάνουν αυτό για άλλα κόμματα και τα κατηγορείς για αυτό ακριβώς τον λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Μπορεί με σύριζα ο Κώστας να επωφελείται πχ γιατί είναι αμεα η δική μου οικογένεια ομως οχι επειδή έχασε πάρα πολλά επιδόματα (τριτεκνιας, θέρμανσης +διαφορές αυξήσεις στην φορολογία). Εγώ επίσης δεν δικαιούμαι το επίδομα στέγασης ενώ η οικογένεια μου με το ζορι τα βγάζει πέρα μιας και σπουδάζει εμενα και έχει Αλλά 2 παιδιά αυτή την στιγμή με φροντιστήρια για προετοιμασία που επίσης χρειάζονται πολλά λεφτά. Εγώ λοιπόν θα ψηφίζω αυτόν που θα τάξει σε μενα περισσότερα. Ο Κώστας ψηφίζει σύριζα που δίνει σε αυτό περισσότερα. Ο Κώστας ομως κάνει προπαγανδα και μας παρουσιάζει ότι το ΣΥΡΙΖΑ είναι καλή επιλογή. Όχι αγαπητέ μου το ΣΥΡΙΖΑ είναι απ'τις χειρότερες κυβερνήσεις που πέρασαν απ'την Ελλάδα Αλλά προφανώς και θα το ψηφίσεις και εγώ μαζί σου γιατί αυτό σε βολεύει. Το ότι κάθεσαι ομως και μας το εξυμνείς σε κάνει γελοίο. Ψήφισε αυτό που σε βολεύει Αλλά ασε την προπαγάνδα και τις αμπελοφιλοσοφιες. Είσαι το ίδιο με κάποια μέλη του φορουμ που το κάνουν αυτό για άλλα κόμματα και τα κατηγορείς για αυτό ακριβώς τον λογο

Συγγνώμη κάνω προπαγάνδα επειδή λέω κάποιες αλήθειες; Την προσωπική μου εμπειρία κατέθεσα ως Αμεα, από πότε απαγορεύεται αυτό; Εδώ κάποιοι εδώ μέσα θα ψηφίσουν την Εύα Καιλη, η οποία δεν έχει προσφέρει απολύτως τίποτα από την ευρωβουλη που παίρνει τον παχυλο μισθό της και ούτε καν έχουν συνειδητοποιησει για ποιο πράγμα θα την ψηφίσουν( για τα ωραία της ματιά να φανταστώ ή για ποιο πράγμα θα προσφέρει στον ελληνικό λαό). Φυσικά και θα ψηφίσεις αυτό που θέλεις, αλλά απαγορεύεται να λέμε τη γνώμη μας επειδή δε συμπίπτει με τη δική σας; Από πότε αυτό είναι δημοκρατία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Μα ουτε ο κωστας εχει οφελος σαν ΑΜΕΑ απλα λεει κατι για να υποστηριξει τον Συριζσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Ας ξεχωρίσουμε το "λέω την πολιτική μου άποψη" από το "κάνω προπαγάνδα". Νομίζω απέχουν κατά πολύ.

Θα ήθελα να ρωτήσω το μέλος που θέλει να ψηφίσει χρυσή αυγή και θέλει να μας πει, τί περιμένει να γίνει αν σε ένα παράλληλο σύμπαν γίνει κυβέρνηση η ΧΑ; Έτσι έχω μια περιέργεια. Πρακτικά όμως και σε κανονικές συνθήκες, όχι θεωρητικά. Πχ πώς θα αντιμετωπίζει τους μετανάστες που φτάνουν με τις βάρκες; Πώς θα αντιμετωπίσει τους αλλοδαπούς που μένουν παράνομα ή και νόμιμα εδώ; Θα αλλάξει κάτι στην εκπαίδευση; Τί θα κάνει με την υγεία; Κλπ κλπ. Γιατί 8% των ψηφοφόρων είναι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό που θέλουν να αλλάξουν πράγματα αλλά δεν ξέρω αν ξέρουν κι οι ίδιοι πρακτικά τί θα συμβεί. Γιατί η λογική είναι να ψηφίζεις ένα κόμμα θέλοντας να βγει στην κυβέρνηση και να φέρει κάποιες αλλαγές κι όχι απλά να έχει 5-10 βουλευτές στη βουλή. Αυτοί που ψηφίζουν ΧΑ, τί πιστεύουν οτι θα γίνει αν βγει πρωθυπουργός ο Μιχαλολιάκος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συγγνώμη κάνω προπαγάνδα επειδή λέω κάποιες αλήθειες; Την προσωπική μου εμπειρία κατέθεσα ως Αμεα, από πότε απαγορεύεται αυτό; Εδώ κάποιοι εδώ μέσα θα ψηφίσουν την Εύα Καιλη, η οποία δεν έχει προσφέρει απολύτως τίποτα από την ευρωβουλη που παίρνει τον παχυλο μισθό της και ούτε καν έχουν συνειδητοποιησει για ποιο πράγμα θα την ψηφίσουν( για τα ωραία της ματιά να φανταστώ ή για ποιο πράγμα θα προσφέρει στον ελληνικό λαό). Φυσικά και θα ψηφίσεις αυτό που θέλεις, αλλά απαγορεύεται να λέμε τη γνώμη μας επειδή δε συμπίπτει με τη δική σας; Από πότε αυτό είναι δημοκρατία;


Μα και εμείς αλήθειες λέμε. Δεν έχω πει ότι έκαναν κάτι οι προηγούμενες κυβερνήσεις που δεν έκαναν. Απλά εσύ δεν θέλεις να το δεχτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Αν και τελείως off topic θα απαντήσω συνοπτικά.

Πλήρως ιδιωτική, από το προνήπιο μέχρι το πανεπιστήμιο. Πλήρως ιδιωτική σημαίνει πως το κράτος δεν μετέχει καθόλου στην διαδικασία. Οι γονείς επιλέγουν σε πιο σχολείο θα πάει το παιδί ή ποιος δάσκαλος θα τα διδάξει και πληρώνουν το αντίστοιχο δίδακτρο. Οι δάσκαλοί είναι υπάλληλοι των σχολείων στα οποία διδάσκουν ή λειτουργούν ως ιδιότες ελεύθεροι επαγγελματίες. Τα σχολεία και οι δάσκαλοι είναι πλήρως ελεύθεροι να επιλέξουν το τι θα διδάξουν στα παιδιά χωρίς καμία ανάμειξη του κράτους και οι γονείς είναι πλήρως ελεύθεροι στο ποιον δάσκαλο ή σχολείο θα επιλέξουν.


Και κάπως έτσι καταργείται η όποια έννοια της ισότητας. Όποιος μπορεί να τα σκάει θα μορφωθεί,όποιος δε μπορεί δε θα μορφωθεί. Οι πλούσιοι θα μπορούν να μορφώνονται και να χειραγωγούν τους φτωχούς και οι φτωχοί δε θα μπορούν να κάνουν τίποτα. Η γνώση και η εκπαίδευση είναι και πρέπει να είναι δωρεάν,δεν ανήκει σε μία ελίτ που φοροδιαφυγεί και διακατέχεται απο διαφθορά. Είναι δικαίωμα για όλους ώστε να υπάρχει κοινωνική κινητικότητα. Εκτός αν θέλετε να ισχύσει το σύστημα με τις κάστες όπως στην Ινδία. Τότε πάω πάσο.

Και ότι οι δάσκαλοι είναι πλήρως ελεύθεροι τι σημαίνει; Να κάνουν προπαγάνδα,να λένε ανακρίβειες επειδή έτσι τους συμφέρει και να μην ελέγχονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ας ξεχωρίσουμε το "λέω την πολιτική μου άποψη" από το "κάνω προπαγάνδα". Νομίζω απέχουν κατά πολύ.

Θα ήθελα να ρωτήσω το μέλος που θέλει να ψηφίσει χρυσή αυγή και θέλει να μας πει, τί περιμένει να γίνει αν σε ένα παράλληλο σύμπαν γίνει κυβέρνηση η ΧΑ; Έτσι έχω μια περιέργεια. Πρακτικά όμως και σε κανονικές συνθήκες, όχι θεωρητικά. Πχ πώς θα αντιμετωπίζει τους μετανάστες που φτάνουν με τις βάρκες; Πώς θα αντιμετωπίσει τους αλλοδαπούς που μένουν παράνομα ή και νόμιμα εδώ; Θα αλλάξει κάτι στην εκπαίδευση; Τί θα κάνει με την υγεία; Κλπ κλπ. Γιατί 8% των ψηφοφόρων είναι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό που θέλουν να αλλάξουν πράγματα αλλά δεν ξέρω αν ξέρουν κι οι ίδιοι πρακτικά τί θα συμβεί. Γιατί η λογική είναι να ψηφίζεις ένα κόμμα θέλοντας να βγει στην κυβέρνηση και να φέρει κάποιες αλλαγές κι όχι απλά να έχει 5-10 βουλευτές στη βουλή. Αυτοί που ψηφίζουν ΧΑ, τί πιστεύουν οτι θα γίνει αν βγει πρωθυπουργός ο Μιχαλολιάκος;


Αυτοί που ψηφίζουν ΧΑ είναι απλά άτομα που πίστεψαν στο ίδιο παραμύθι που είχαν πιστέψει οι Συριζαίοι, δηλαδή στο αντιμνημονιακό ψέμα. Αυτός ήταν ο κύριος πυρήνας που τους τράβηξε στο κόμμα. Απλά μαζί με όλα αυτά θεωρούν σημαντικά και τα εθνικά ζητήματα. Και κάποιοι είναι και εθνικιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Μια ειναι η λυση:ολοι οι σοβαροι νεοι να φυγουμε σε Γερμανια,Σουηδια,Δανια κτλ γιατι η χωρα του αραμπα δεν εχει μελλον.Ακομα και η Τουρκια μας εχει αφησει πισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και ότι οι δάσκαλοι είναι πλήρως ελεύθεροι τι σημαίνει; Να κάνουν προπαγάνδα,να λένε ανακρίβειες επειδή έτσι τους συμφέρει και να μην ελέγχονται;


Γιατί οι καθηγητές ελέγχονται στην Ελλάδα; Ξεκινήσαμε τα πρωτοχρονιάτικα ανέκδοτα. Εμένα που το σχολείο μου ήταν μικρό όλοι ήταν Συριζαίοι και μας μιλούσαν για την αριστερά. Για αυτό σε εκείνες τις ηλικίες έγραφα τις αντίστοιχες μπούρδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Oi 2 πιο διμοφιλείς συνδικαλιστές των τελευταίων 20 ετών είναι ο Φωτόπουλος της ΔΕΗ (πρώην ΠΑΣΟΚ) και ο Λυμπερόπουλος των ταξιτζήδων (πρώην ΝΔ). Και οι 2 πήγαν με το ΣΥΡΙΖΑ και ο λόγος είναι ότι επειδή αυτός συνεχίζει τις πελαταιακές σχέσεις.

Είναι ντροπή να συγκρίνεις τις παλαιότερες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ (πλην κυβέρνησης Καραμανλή) με τη σημερινή που μοναδικό σκοπός της είναι η προπαγάνδα και πως θα κερδίσει τη ψήφο του λαού με δόλιους τρόπους (αναδρομικά δημόσιων υπαλλήλων, κοινωνικό μέρισμα, πάγωμα συντάξεων κ.λπ.).


Δεν είπα ποτέ ότι η κυβέρνηση Σύριζα ήταν καλή. Και τα 3 κόμματα που έχουν κυβερνήσει έχουν αποτύχει το καθένα σε κάτι διαφορετικό. Μιλάω για κυβερνήσεις απο τον Καραμανλή και μετά, στους προηγούμενους δεν ζούσα.

Απλά ο Σύριζα έχει κάνει κάποια πράγματα κοινωνικής πολιτικής κάπως πιο πολλά από τους προηγούμενους. Δεν θα ήθελα να συνεχίσει ως κυβέρνηση,θα προτιμούσα να δωθεί η ευκαιρία σε κάποιους καινούριους. Αλλά τον προτιμώ από το να έρθει η οικογένεια των σκανδάλων και της διαφθοράς στην εξουσία.

Γιατί οι καθηγητές ελέγχονται στην Ελλάδα; Ξεκινήσαμε τα πρωτοχρονιάτικα ανέκδοτα. Εμένα που το σχολείο μου ήταν μικρό όλοι ήταν Συριζαίοι και μας μιλούσαν για την αριστερά. Για αυτό σε εκείνες τις ηλικίες έγραφα τις αντίστοιχες μπούρδες.


Δεν ελέγχονται τώρα. Φαντάσου πόσο θα ελέγχονται αν ισχύσει η ιδιωτικοποίηση της παιδείας.

Εγώ δεν χαρακτήρισα κανένα απο τα μηνύματα που παρέθεσα ως αστεία ή μπούρδες. Θα παρακαλούσα να μην το κάνεις γιατί ρίχνεις το επίπεδο. Εδώ ανταλλάσσουμε απόψεις και επιχειρήματα με σεβασμό ο ένας στον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ελέγχονται τώρα. Φαντάσου πόσο θα ελέγχονται αν ισχύσει η ιδιωτικοποίηση της παιδείας.

Εγώ δεν χαρακτήρισα κανένα απο τα μηνύματα που παρέθεσα ως αστεία ή μπούρδες. Θα παρακαλούσα να μην το κάνεις γιατί ρίχνεις το επίπεδο. Εδώ ανταλλάσσουμε απόψεις και επιχειρήματα με σεβασμό ο ένας στον άλλον.


Εντάξει.

Αν δεν ελέγχονται τώρα και δε θα ελέγχονται ούτε μετά, δεν έχει διαφορά. Είναι το ίδιο και το αυτό. Τώρα οι καθηγητές πραγματικά δεν ελέγχονται επειδή δεν υπάρχει αξιολόγηση και υπάρχει μονιμότητα. Αν τύχεις σε κακό καθηγητή ή σε καθηγητή που δεν κάνει μάθημα θα πρέπει να το αποδεχτείς. Στο ιδιωτικό τουλάχιστον αν τύχεις σε κακό καθηγητή είτε αλλάζεις καθηγητή είτε κάνεις παράπονα στον από πάνω του να τον στρώσει γιατί θα χάσει λεφτά αν φεύγουν πελάτες. Ένας επενδυτής δεν είναι ποτέ χαζός.

Βέβαια και εγώ είμαι υπέρ της δημόσιας εκπαιδευσης, αλλά αυτό δεν έχει κάποια σχέση με το νήμα γενικά. Ο Συριζα με την άρνηση της αξιολόγησης χειροτερεύει την δημόσια εκπαίδευση, δεν την καλυτερεύει. Η πρόταση της ΝΔ είναι κάτι ενδιάμεσο, λέει ότι θα υπάρχει αξιολόγηση, αλλά δε θα απολυθεί κανείς. Και πάλι, είναι κάτι καλύτερο για τη δημόσιο εκπαίδευση από το χείριστο τρόπο που το χειρίζεται ο Γαβρόγλου και ο Συριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,266 μηνύματα.
Δεν ελέγχονται τώρα. Φαντάσου πόσο θα ελέγχονται αν ισχύσει η ιδιωτικοποίηση της παιδείας.

Εγώ δεν χαρακτήρισα κανένα απο τα μηνύματα που παρέθεσα ως αστεία ή μπούρδες. Θα παρακαλούσα να μην το κάνεις γιατί ρίχνεις το επίπεδο. Εδώ ανταλλάσσουμε απόψεις και επιχειρήματα με σεβασμό ο ένας στον άλλον.


Υπαρχει ενα μικρο λαθος σε αυτα που γραφεις.Στα ιδιωτικα γινεται μαθημα γιατι υπαρχει ο φοβος της απολυσης ενω στα δημοσια οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Γιατί οι καθηγητές ελέγχονται στην Ελλάδα; Ξεκινήσαμε τα πρωτοχρονιάτικα ανέκδοτα. Εμένα που το σχολείο μου ήταν μικρό όλοι ήταν Συριζαίοι και μας μιλούσαν για την αριστερά. Για αυτό σε εκείνες τις ηλικίες έγραφα τις αντίστοιχες μπούρδες.

Και μετά δηλαδή θες να πεις ότι εμπνεύστηκες από τη " φιλελευθερη " ΝΔ των Σαμαρά ,Κυριακού, Αδωνι, Βορίδη, Πλεύρη. Καταρχάς, για να μη λέω τα ίδια και τα ίδια, θεωρώ την κυβέρνηση Σαμαρά τη χειρότερη διότι για να επιτύχει μηδενικό έλλειμμα έκοψε δαπάνες από την παιδεία, την υγεία, προτίμησε να κόψει αναπηρικα επιδόματα από χρόνια πάσχοντες από σοβαρές ασθένειες, αλλάζοντας τον πίνακα με τα ποσοστά αναπηρίας αντί να κόψει άλλες δαπάνες. Πλέον, τα άτομα που λαμβάνουν το επίδομα της πρόνοιας έχουν τη δυνατότητα να βγουν στην αγορά εργασίας χωρίς να τους κόβεται κατευθείαν το επίδομα όπως γινόταν παλιότερα, πράγμα που σήμαινε ότι βγαίνοντας στην εργασία έκαναν αυτόματα το επίδομα αυτό και μετά φυσικά ρισκάροντας να μείνουν άνεργοι και χωρίς επίδομα. Αλλά αυτά εσένα σου φαίνονται ψιλά γράμματα, καθώς δε σε αφορούν. Και με Συριζα πάντως θα δοθεί αναδρομικά επίδομα θέρμανσης αλλά παραλείπεις να το αναφέρεις, διότι δε σε συμφέρει καθόλου από ότι φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top