Ελληνικές βουλευτικές εκλογές - 7 Ιουλίου 2019

Τι θα ψηφίσετε στις ελληνικές βουλευτικές εκλογές 2019;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 21 25.0%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 12 14.3%
  • Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ)

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΜέΡΑ 25

    Ψήφοι: 4 4.8%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελληνική Λύση

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Λαϊκή Ενότητα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πλεύση Ελευθερίας

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 11 13.1%
  • Δημιουργία, ξανά!

    Ψήφοι: 16 19.0%
  • Δεν έχω αποφασίσει ακόμα

    Ψήφοι: 3 3.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 2 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Προφανώς και υπήρχε. Καλά ήμουν φοιτητής από το 2012 και το ξέρω αλλά πάρε εδώ μια αρκετά έμπιστη πηγή από το 2013.

https://www.dikaiologitika.gr/arxeio/5812/foititiko-epidoma-2013

Σταματήστε να διαβάζετε τα κουραφέξαλα που διαβάζετε ως δημοσιογραφία. Κάνει κακό.


Τώρα θα πει ότι είναι ψευδής ειδήσεις.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Σου έγραψα ποτέ ξεκίνησαν φιλαράκο.Ασε τα ψέματα σας δεν πείθουν κανένα.Οταν οι άλλες κυβερνήσεις έκαναν έργα ο Αλεξακος έκανε καταλήψεις στο λύκειο.

Δεν μου είπες πηγές να πανηγυρίζεις όπως έλεγες πριν κανα 2μηνο την νίκη του ΣΥΡΙΖΑ;

Αν ήταν τόσο καλή κυβέρνηση φίλε δεν θα γκρεμιζόταν από το 36% του 2015 στο 23.5%.Ακομα και η μισή Κρήτη ΝΔ έβγαλε για πρώτη φορά.
2 χρόνια max θα αντέξει ο Κούλης ... από την 8η Ιουλίου θα καίγεται η Αθήνα .

Δεν αντέχεις ότι τα έργα υλοποιήθηκαν και ξεκίνησαν επί ΣΥΡΙΖΑ
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καμία σχέση απολύτως

Δίδαξε μας με πορτοσάλτε και μπάμπης
??? Χάζεψες τελείως?

2 χρόνια max θα αντέξει ο Κούλης ... από την 8η Ιουλίου θα καίγεται η Αθήνα .

Δε βλέπεις τι γράφεις. Αυτοί είστε που καταστρέφετε την Ελλάδα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
2 χρόνια max θα αντέξει ο Κούλης ... από την 8η Ιουλίου θα καίγεται η Αθήνα .

Δεν αντέχεις ότι τα έργα υλοποιήθηκαν και ξεκίνησαν επί ΣΥΡΙΖΑ

Βάλε μου τις πηγές που να λένε ότι τα έργα που ανέφερα ξεκίνησαν από το ΣΥΡΙΖΑ.Εκτος αν το 2006 ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ και δεν το θυμάμαι.

??? Χάζεψες τελείως?

Δε βλέπεις τι γράφεις. Αυτοί είστε που καταστρέφετε την Ελλάδα.

Εδώ λέει ναζιστες την ΝΔ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
??? Χάζεψες τελείως?
Δε βλέπεις τι γράφεις. Αυτοί είστε που καταστρέφετε την Ελλάδα.

Βάλε μου τις πηγές που να λένε ότι τα έργα που ανέφερα ξεκίνησαν από το ΣΥΡΙΖΑ.Εκτος αν το 2006 ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ και δεν το θυμάμαι.
Εδώ λέει ναζιστες την ΝΔ.
Από τον Νοέμβριο του 2012 που είχε ανακοινωθεί η κατασκευή ολόκληρου του άξονα από το Αντίρριο μέχρι τα Ιωάννινα υπήρχε έντονη φημολογία για «κούρεμα» του τμήματος στην Κλόκοβα. Το ζήτημα γύρω από τη Κλόκοβα ήταν η χάραξη. Τον Ιούλιο του 2014 ανακοινώθηκε τελικά πως ξεκινά η διάνοιξη της σήραγγας Κλόκοβας[1]. Παρά ταύτα η διάνοιξη αυτή δεν ξεκίνησε όπως προβλεπόταν, λόγω έλλειψης άδειας περιβαλλοντικών όρων. Μέχρι το Μάρτιο του 2015 είχαν ολοκληρωθεί μόνο κάποιες προκαταρκτικές εργασίες προκειμένου να μην μείνει το έργο πίσω.[2] Τελικά, τον Απρίλιο δόθηκε η άδεια για τη διάνοιξη της σήραγγας και τον επόμενο μήνα ξεκίνησαν οι εργασίες στην περιοχή. Η διάνοιξη πραγματοποιήθηκε και από τις δύο κατευθύνσεις της σήραγγας ταυτόχρονα για την ταχύτερη ολοκλήρωση της, ενώ χρησιμοποιήθηκαν εκρηκτικά, καθώς αποδείχθηκε ότι το έδαφος ήταν κατάλληλο για τον τρόπο αυτό. Στις 28 Ιουνίου 2016, μόλις 13 μήνες αφού ξεκίνησε η διάνοιξη, η σήραγγα διανοίχθηκε πλήρως, σπάζοντας ένα μεγάλο ρεκόρ για τα ελληνικά δεδομένα.[3][4]

Ο αυτοκινητόδρομος εγκαινιάστηκε στις 5 Σεπτεμβρίου 2017 από τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα.[5]

Έχεις δίκιο Johnny εμείς καταστρέψαμε την Ελλάδα , εμείς τα πήραμε από την siemens , εμείς φέραμε υποβρύχια που γέρνανε , εμείς είχαμε τον Ρουσόπουλο και τον Βουλγαράκη , εμείς είχαμε Λιάπη , εμείς εκπροσωπήσαμε την Deutsche Telekom για να αγοράσει τον ΟΤΕ , εμείς είχαμε Αλογοσκούφη, εμείς είχαμε τη ζαρτινιέρα , εμείς υποκλέπαμε συνομιλίες μέσω Vodafone, εμείς κάναμε το χρηματιστήριο , εμείς βάλαμε με πλαστά νούμερα την Ελλάδα στην ευρωζώνη, εμείς κάναμε το εθνικό κτηματολόγιο

Έχεις δίκιο , εμείς καταστρέψαμε την Ελλάδα

Στα 9μερα σας θα χορεύουμε
Άδωνις , Πλεύρης , Βορίδης είναι αριστεροί
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Από τον Νοέμβριο του 2012 που είχε ανακοινωθεί η κατασκευή ολόκληρου του άξονα από το Αντίρριο μέχρι τα Ιωάννινα υπήρχε έντονη φημολογία για «κούρεμα» του τμήματος στην Κλόκοβα. Το ζήτημα γύρω από τη Κλόκοβα ήταν η χάραξη. Τον Ιούλιο του 2014 ανακοινώθηκε τελικά πως ξεκινά η διάνοιξη της σήραγγας Κλόκοβας[1]. Παρά ταύτα η διάνοιξη αυτή δεν ξεκίνησε όπως προβλεπόταν, λόγω έλλειψης άδειας περιβαλλοντικών όρων. Μέχρι το Μάρτιο του 2015 είχαν ολοκληρωθεί μόνο κάποιες προκαταρκτικές εργασίες προκειμένου να μην μείνει το έργο πίσω.[2] Τελικά, τον Απρίλιο δόθηκε η άδεια για τη διάνοιξη της σήραγγας και τον επόμενο μήνα ξεκίνησαν οι εργασίες στην περιοχή. Η διάνοιξη πραγματοποιήθηκε και από τις δύο κατευθύνσεις της σήραγγας ταυτόχρονα για την ταχύτερη ολοκλήρωση της, ενώ χρησιμοποιήθηκαν εκρηκτικά, καθώς αποδείχθηκε ότι το έδαφος ήταν κατάλληλο για τον τρόπο αυτό. Στις 28 Ιουνίου 2016, μόλις 13 μήνες αφού ξεκίνησε η διάνοιξη, η σήραγγα διανοίχθηκε πλήρως, σπάζοντας ένα μεγάλο ρεκόρ για τα ελληνικά δεδομένα.[3][4]

Ο αυτοκινητόδρομος εγκαινιάστηκε στις 5 Σεπτεμβρίου 2017 από τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα.[5]

Έχεις δίκιο Johnny εμείς καταστρέψαμε την Ελλάδα , εμείς τα πήραμε από την siemens , εμείς φέραμε υποβρύχια που γέρνανε , εμείς είχαμε τον Ρουσόπουλο και τον Βουλγαράκη , εμείς είχαμε Λιάπη , εμείς εκπροσωπήσαμε την Deutsche Telekom για να αγοράσει τον ΟΤΕ , εμείς είχαμε Αλογοσκούφη, εμείς είχαμε τη ζαρτινιέρα , εμείς υποκλέπαμε συνομιλίες μέσω Vodafone, εμείς κάναμε το χρηματιστήριο , εμείς βάλαμε με πλαστά νούμερα την Ελλάδα στην ευρωζώνη, εμείς κάναμε το εθνικό κτηματολόγιο

Έχεις δίκιο , εμείς καταστρέψαμε την Ελλάδα
Στα 9μερα σας θα χορεύουμε

Εγώ ένα έχω να σου πω και κάτσε και λέγε ότι θες:Όλη η Ελλάδα είναι μπλε είναι μπλε είναι μπλεεεεεε!Και κάτσε και γράφε ότι ψέμα σου κατέβει στο κεφάλι.Να σου πω μήπως έφτιαξε και το αεροδρόμιο ο ΣΥΡΙΖΑ;;;

Να σου πω ποιο κόμμα κυβέρνησε με τους ακροδεξιούς Ανελ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να σου πω και κάτσε και λέγε ότι θες:Όλη η Ελλάδα είναι μπλε είναι μπλε είναι μπλεεεεεε!Και κάτσε και γράφε ότι ψέμα σου κατέβει στο κεφάλι.Να σου πω μήπως έφτιαξε και το αεροδρόμιο ο ΣΥΡΙΖΑ;;;
Να σου πω ποιο κόμμα κυβέρνησε με τους ακροδεξιούς Ανελ;
Ποιός δεν αποδέχεται την πραγματικότητα ; Ποιός δεν δέχεται ότι η παράταξη που υποστηρίζει είναι γεμάτη σκάνδαλα ; Ποιος δεν αποδέχεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και ο καλύτερος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης ΑΛΕΞΗΣ ΤΣΙΠΡΑΣ υλοποίησε τα πιο σημαντικά έργα στην χώρα ;
Η ΑΝΕΛ είναι δεξιά αλλά τείνουν προς το χώρο του κέντρου , άλλοι είναι υμνιστές της χούντας .
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Ποιός δεν αποδέχεται την πραγματικότητα ; Ποιός δεν δέχεται ότι η παράταξη που υποστηρίζει είναι γεμάτη σκάνδαλα ; Ποιος δεν αποδέχεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και ο καλύτερος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης ΑΛΕΞΗΣ ΤΣΙΠΡΑΣ υλοποίησε τα πιο σημαντικά έργα στην χώρα ;
Η ΑΝΕΛ είναι δεξιά αλλά τείνουν προς το χώρο του κέντρου , άλλοι είναι υμνιστές της χούντας .


Χαχαχαχα ωραίος εντάξει!!!Κατσε με τον καλύτερο πρωθυπουργό εσυ που παρόλο που είναι ο καλύτερος όπως ελες έχασε 12.5 μονάδες και είναι 10 μονάδες πίσω από το πρώτο κόμμα.Πως γίνεται ρε παιδί μου αυτό,πως τόλμησαν να το κάνουν αυτό στον καλύτερο πρωθυπουργό.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Χαχαχαχα ωραίος εντάξει!!!Κατσε με τον καλύτερο πρωθυπουργό εσυ που παρόλο που είναι ο καλύτερος όπως ελες έχασε 12.5 μονάδες και είναι 10 μονάδες πίσω από το πρώτο κόμμα.Πως γίνεται ρε παιδί μου αυτό,πως τόλμησαν να το κάνουν αυτό στον καλύτερο πρωθυπουργό.

Η πολιτική θέλει και θυσίες , η Συμφωνία των Πρεσπών είναι η μεγαλύτερη διπλωματική επιτυχία της χώρας .
Βέβαια στην Ελλάδα που είμαστε πατριώτες-άσχετα αν πάμε στη Γευγελή για να ψωνίσουμε ή να βάλουμε βενζίνη ή να παίξουμε στο καζίνο- αμέσως βγήκαμε στους δρόμους .
Ο κίνδυνος να μην επιτευχθεί μια τέτοια συμφωνία ήταν μεγάλος λόγω Τουρκίας . Με την ένταξη της Βόρειας Μακεδονίας και των φίλων μας , των αδερφών μας Μακεδόνων στην ΕΕ δημιουργούνται νέες προοπτικές .
Ελπίζω να ακολουθήσει και η Αλβανία. Έτσι ώστε να κυριαρχήσουμε στα Βαλκάνια .
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φίλε το ψέμα που διάβασες (και έκανες γαργάρα) σε κάποιο Συριζεικο σαιτ και ήταν τόσο κακό που με ένα γκουγκλινγκ των 5 δευτερολέπτων το έβρισκες (αλλά δεν έκανες επειδή το έχαψες αμέσως) δείχνει το επίπεδο της προπαγάνδας που παίζει αυτή τη στιγμή στα Συριζεικα μεσα.

Μην ξεκινήσεις καν να μιλάς για ιδιωτικοποιήσεις, ο Συριζα έκανε περισσότερες όλων: https://www.economistas.gr/oikonomia/5566_oi-polemioi-ton-idiotikopoiiseon-ekanan-tis-perissoteres

Αν θες δες και τον Ριζοσπάστη που κράζει τον Συριζα που ολοκληρωσε την ιδιωτικοποίηση του ΟΤΕ το 2016(ή μήπως είναι ΝΔ και οι ΚΚΕ?):
https://www.rizospastis.gr/story.do?id=9081129

Εγώ είμαι υπέρ των ιδιωτικοποιήσεων οπότε δεν με πείραξε που ο Συριζα έγινε "Ναι σε Όλες Ιδιωτικοποιήσεις". Αλλά αν είστε κατά των ιδιωτικοποιήσεων και Συριζαίοι ταυτόχρονα κάτι δεν πάει καλά! Άντε γεια! Με ανώμαλους δεν μιλάω!

Αυτό είναι καλό νέο. Η απελπισία των Συριζαίων έχει πάει τόσο ψηλά που μόνο καλά νέα για την Ελλάδα μπορούν να είναι αυτά.

Ποιός δεν αποδέχεται την πραγματικότητα ; Ποιός δεν δέχεται ότι η παράταξη που υποστηρίζει είναι γεμάτη σκάνδαλα ; Ποιος δεν αποδέχεται ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και ο καλύτερος πρωθυπουργός της μεταπολίτευσης ΑΛΕΞΗΣ ΤΣΙΠΡΑΣ υλοποίησε τα πιο σημαντικά έργα στην χώρα ;
Η ΑΝΕΛ είναι δεξιά αλλά τείνουν προς το χώρο του κέντρου , άλλοι είναι υμνιστές της χούντας .


Από ποιο σημείο και μετά θεωρείται τρόλλινγκ;

Edit: αν μπορείς στείλε μου από που διάβασες ότι ο Τσίπρας ξεκίνησε το επίδομα των φοιτητών. Το θέλω για να έχω να γελάω με άλλα μελλοντικά άρθρα που ακολουθούν αυτόν τον μήνα πόνου που νιώθουν οι Συριζαίοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Φίλε το ψέμα που διάβασες (και έκανες γαργάρα) σε κάποιο Συριζεικο σαιτ και ήταν τόσο κακό που με ένα γκουγκλινγκ των 5 δευτερολέπτων το έβρισκες (αλλά δεν έκανες επειδή το έχαψες αμέσως) δείχνει το επίπεδο της προπαγάνδας που παίζει αυτή τη στιγμή στα Συριζεικα μεσα.

Μην ξεκινήσεις καν να μιλάς για ιδιωτικοποιήσεις, ο Συριζα έκανε περισσότερες όλων: https://www.economistas.gr/oikonomia/5566_oi-polemioi-ton-idiotikopoiiseon-ekanan-tis-perissoteres

Αν θες δες και τον Ριζοσπάστη που κράζει τον Συριζα που ολοκληρωσε την ιδιωτικοποίηση του ΟΤΕ το 2016(ή μήπως είναι ΝΔ και οι ΚΚΕ?):
https://www.rizospastis.gr/story.do?id=9081129

Εγώ είμαι υπέρ των ιδιωτικοποιήσεων οπότε δεν με πείραξε που ο Συριζα έγινε "Ναι σε Όλες Ιδιωτικοποιήσεις". Αλλά αν είστε κατά των ιδιωτικοποιήσεων και Συριζαίοι ταυτόχρονα κάτι δεν πάει καλά! Άντε γεια! Με ανώμαλους δεν μιλάω!

Αυτό είναι καλό νέο. Η απελπισία των Συριζαίων έχει πάει τόσο ψηλά που μόνο καλά νέα για την Ελλάδα μπορούν να είναι αυτά.




Από ποιο σημείο και μετά θεωρείται τρόλλινγκ;

Εδώ εσύ υποστηρίζεις Κούλη , λες εμένα για τρόλλινγκ ;

Ούτε εγώ είχα θέμα με τις ιδιωτικοποιήσεις . Έχω θέμα με το κοινωνικό κράτος .

Να σοβαρευτούμε και να κάνουμε ένα σχόλιο : Όλοι μας , μα όλοι μας γνωρίζουμε ότι το φιλελεύθερο μοντέλο που ευαγγελίζεται η ΝΔ είναι αδύνατον να φέρει αποτελέσματα αλλά και να εφαρμοστεί . Γιατί το ψήφισαν δεν μπορώ να γνωρίζω .
Το CDU/SPD ή αλλιώς UNION που φέρνετε σαν παράδειγμα δεν εφάρμοσε ακραίο φιλελευθερισμό . Αλλά μια σύζευξη φιλελεύθερων ιδεών και κρατικισμού . Όμως τα εφάρμοσε σε μια κοινωνία ήδη αναπτυγμένη και όχι σε μια κοινωνία διαλυμένη . Το να περιμένετε την 8η Ιουλίου επενδύσεις σε μια χώρα με πολιτική αβεβαιότητα μάλλον είστε χαζοί . Το σκηνικό είναι ήδη προσχεδιασμένο . 2-3 χρόνια Κούλης και μετά ξανά εκλογές . Γιατί ; Γιατί όλα αυτά που θέλει να εφαρμόσει είναι αδύνατον λόγω στόχων της ΕΕ. Το να μειώσεις τους συντελεστές φορολογίες το καταλαβαίνω αλλά γιατί δεν λέει που θα φορολογήσει ώστε να ισοσταθμίσει τις απώλειες ; Θα κανεί δουλειές με δύο-τρεις μεγαλοκαρχαρίες βλέπε Μαρινάκη και ως εκεί . Ξένος να επενδύσει ; Γιατί να μην πάει απέναντι στην Τουρκία ; όπως πήγαν πριν 1 μήνα οι Γερμανοί

Άσε έχω να γελάω με τα σκάνδαλα της ΝΔ και το ότι οι αριστεροί πρέπει να είναι φτωχοί.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Περιμένω να δω ποιο διαμαντάκι έγραψε ότι το φοιτητικό επίδομα το ξεκίνησε ο Αλεκσισ!! Ή μήπως το σκέφτηκες εκείνη τη στιγμή μόνος σου για να παρουσιάσεις ντε και καλά επιχειρήματα; Αν ήσασταν τόσο καλή κυβέρνηση γιατί χρεάζεστε ψέματα για να μας πείσετε;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Εδώ εσύ υποστηρίζεις Κούλη , λες εμένα για τρόλλινγκ ;

Ούτε εγώ είχα θέμα με τις ιδιωτικοποιήσεις . Έχω θέμα με το κοινωνικό κράτος .

Να σοβαρευτούμε και να κάνουμε ένα σχόλιο : Όλοι μας , μα όλοι μας γνωρίζουμε ότι το φιλελεύθερο μοντέλο που ευαγγελίζεται η ΝΔ είναι αδύνατον να φέρει αποτελέσματα αλλά και να εφαρμοστεί . Γιατί το ψήφισαν δεν μπορώ να γνωρίζω .
Το CDU/SPD ή αλλιώς UNION που φέρνετε σαν παράδειγμα δεν εφάρμοσε ακραίο φιλελευθερισμό . Αλλά μια σύζευξη φιλελεύθερων ιδεών και κρατικισμού . Όμως τα εφάρμοσε σε μια κοινωνία ήδη αναπτυγμένη και όχι σε μια κοινωνία διαλυμένη . Το να περιμένετε την 8η Ιουλίου επενδύσεις σε μια χώρα με πολιτική αβεβαιότητα μάλλον είστε χαζοί . Το σκηνικό είναι ήδη προσχεδιασμένο . 2-3 χρόνια Κούλης και μετά ξανά εκλογές . Γιατί ; Γιατί όλα αυτά που θέλει να εφαρμόσει είναι αδύνατον λόγω στόχων της ΕΕ. Το να μειώσεις τους συντελεστές φορολογίες το καταλαβαίνω αλλά γιατί δεν λέει που θα φορολογήσει ώστε να ισοσταθμίσει τις απώλειες ; Θα κανεί δουλειές με δύο-τρεις μεγαλοκαρχαρίες βλέπε Μαρινάκη και ως εκεί . Ξένος να επενδύσει ; Γιατί να μην πάει απέναντι στην Τουρκία ; όπως πήγαν πριν 1 μήνα οι Γερμανοί

Άσε έχω να γελάω με τα σκάνδαλα της ΝΔ και το ότι οι αριστεροί πρέπει να είναι φτωχοί.


Δεν βλέπω Λίνκ για το επίδομα και τα έργα που υποτίθεται ξεκίνησαν επι ΣΥΡΙΖΑ.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Περιμένω να δω ποιο διαμαντάκι έγραψε ότι το φοιτητικό επίδομα το ξεκίνησε ο Αλεκσισ!! Ή μήπως το σκέφτηκες εκείνη τη στιγμή μόνος σου για να παρουσιάσεις ντε και καλά επιχειρήματα; Αν ήσασταν τόσο καλή κυβέρνηση γιατί χρεάζεστε ψέματα για να μας πείσετε;

Δεν βλέπω Λίνκ για το επίδομα και τα έργα που υποτίθεται ξεκίνησαν επι ΣΥΡΙΖΑ.


Έχετε δίκαιο μόλις με ενημέρωσαν από την Κουμουνδούρου ότι το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα είναι από το τον νόμο 2013 .

Ιόνια Οδός
Από τον Νοέμβριο του 2012 που είχε ανακοινωθεί η κατασκευή ολόκληρου του άξονα από το Αντίρριο μέχρι τα Ιωάννινα υπήρχε έντονη φημολογία για «κούρεμα» του τμήματος στην Κλόκοβα. Το ζήτημα γύρω από τη Κλόκοβα ήταν η χάραξη. Τον Ιούλιο του 2014 ανακοινώθηκε τελικά πως ξεκινά η διάνοιξη της σήραγγας Κλόκοβας[1]. Παρά ταύτα η διάνοιξη αυτή δεν ξεκίνησε όπως προβλεπόταν, λόγω έλλειψης άδειας περιβαλλοντικών όρων. Μέχρι το Μάρτιο του 2015 είχαν ολοκληρωθεί μόνο κάποιες προκαταρκτικές εργασίες προκειμένου να μην μείνει το έργο πίσω.[2] Τελικά, τον Απρίλιο δόθηκε η άδεια για τη διάνοιξη της σήραγγας και τον επόμενο μήνα ξεκίνησαν οι εργασίες στην περιοχή. Η διάνοιξη πραγματοποιήθηκε και από τις δύο κατευθύνσεις της σήραγγας ταυτόχρονα για την ταχύτερη ολοκλήρωση της, ενώ χρησιμοποιήθηκαν εκρηκτικά, καθώς αποδείχθηκε ότι το έδαφος ήταν κατάλληλο για τον τρόπο αυτό. Στις 28 Ιουνίου 2016, μόλις 13 μήνες αφού ξεκίνησε η διάνοιξη, η σήραγγα διανοίχθηκε πλήρως, σπάζοντας ένα μεγάλο ρεκόρ για τα ελληνικά δεδομένα.[3][4]

Ο αυτοκινητόδρομος εγκαινιάστηκε στις 5 Σεπτεμβρίου 2017 από τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα.[5]

Ολυμπία Οδός
Στις 4 Αυγούστου 2008 προέκυψε μια σύμπραξη δημόσιου και ιδιωτικού τομέα από το Ελληνικό Δημόσιο, αναφορικά με την κατασκευή και συντήρηση για 30 έτη της Ολυμπίας Οδού, στη διεθνή κοινοπραξία Ολυμπία Οδός Α.Ε. Σε αντάλλαγμα για την είσπραξη διοδίων, η κοινοπραξία θα επενδύσει συνολικά 2,8 δισ. € για την κατασκευή και τον εκσυγχρονισμό του αυτοκινητοδρόμου.[2]

Η αναβάθμιση του αυτοκινητοδρόμου Α8 (Ελευσίνα - Κόρινθος - Ρίο) από την Ολυμπία Οδός Α.Ε. έχει περιγραφεί ως «το μεγαλύτερο και πιο προκλητικό έργο που γίνεται αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και ένα από τα πιο περίπλοκα στην Ευρώπη». Το έργο επίσης περιλαμβάνει την κατασκευή σηραγγών συνολικού μήκους 19 χλμ.[2]


Ακολούθως, 63 χλμ. του αυτοκινητοδρόμου μεταξύ Ελευσίνας και Κορίνθου ανακατασκευάστηκαν με προδιαγραφές πλήρους αυτοκινητόδρομου. 120 χιλιόμετρα της προϋπάρχουσας απλής οδού ταχείας κυκλοφορίας στο τμήμα Κόρινθος - Ρίο ανακατασκευάστηκαν με σύγχρονα χαρακτηριστικά.[2]

Το έργο υπολογιζόταν πως θα ολοκληρωνόταν εντός 6 ετών, με την ημερομηνία παράδοσης να είχε οριστεί στα τέλη του 2014. Η οικονομική κρίση όμως, οδήγησε σε σημαντικές καθυστερήσεις, οδηγώντας στο γεγονός μεγάλα τμήματα να παραμείνουν για αρκετά έτη ακόμα υπό κατασκευή.[3]

Στις 2 Σεπτεμβρίου του 2016 παραδόθηκε στην κυκλοφορία, παρουσία του πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα το πρώτο ολοκληρωμένο τμήμα της Ολυμπίας Οδού, το τμήμα Αρχαία Κόρινθος-Κιάτο (20 χλμ.), που περιλαμβάνει 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση+ΛΕΑ και 2 ανισόπεδους κόμβους (Ζευγολατιού και Κιάτου).[4] Επίσης, την ίδια μέρα παραδόθηκαν στην κυκλοφορία και οι δύο σήραγγες Δερβενίου. Στις 19 Δεκεμβρίου δόθηκαν στην κυκλοφορία τα 9 χιλιόμετρα μέχρι και το Ξυλόκαστρο, αντικαθιστώντας τις επικίνδυνες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στην σήραγγα στο Μελίσσι Κορινθίας. Μέσα στον Ιανουάριο ήρθε και η παράδοση του Α/Κ Ξυλοκάστρου και Δερβενίου, χωρίς τη διπλή λωρίδα στον Αυτοκινητόδρομο. Αυτό συμβαίνει επειδή βρέθηκαν αρχαιότητες στο Κάμαρι Κορινθίας.

Υπήρχε χρονοδιάγραμμα το οποίο προέβλεπε την παράδοση μέχρι τον Μάρτιο του 2017 και του τμήματος Ξυλόκαστρο-Πάτρα, όπου θα συνδέεται με την Ιόνια Οδό.[5] Την Τρίτη 11 Απριλίου 2017 εγκαινιάστηκε το λειτουργικό τμήμα, από την Κόρινθο μέχρι το Ρίο, μήκους 120 χλμ., το οποίο περιλαμβάνει 2 λωρίδες κυκλοφορίας και Λ.Ε.Α., χωρίς όμως να περιλαμβάνεται η τελική παράδοση των ανισόπεδων κόμβων. Κατά το χρονικό αυτό σημείο, η ολοκλήρωση του έργου είχε φτάσει στο 95%. Ακολούθησε η κατασκευή κάποιων κόμβων εισόδου και εξόδου στο τμήμα Κόρινθος - Ρίο για την πλήρη ολοκλήρωση του Αυτοκινητοδρόμου.

Σήραγγα Τεμπών
Η 'σήραγγα Τ2-Τεμπών (επισήμως Μαρίνου Αντύπα-Ρήγα Φεραίου[1]) είναι μία δίδυμη σήραγγα μήκους 6 χλμ. που είναι μέρος του Αυτοκινητοδρόμου Αθήνας-Θεσσαλονίκης-Ευζώνων, στο τμήμα Λάρισα-Κατερίνη. Αποτελεί τη μακρύτερη σήραγγα του αυτοκινητοδρόμου και, ταυτόχρονα, τη μακρύτερη οδική σήραγγα στην Ελλάδα, αλλά και στα Βαλκάνια γενικότερα. Η κατασκευή της είχε ξεκινήσει το 2008, αλλά το 2011 σταμάτησε για οικονομικούς λόγους. Μέσα στο 2014 οι εργασίες επανεκκίνησαν και η παράδοσή της στην κυκλοφορία έγινε στις 7 Απριλίου 2017, ως τμήμα της παράκαμψης Τεμπών και Πλαταμώνα.


Και προσθέτω
-Μείωσε την ανεργία στο 18,5 % .
-Νέο αεροδρόμιο Πάρου
-Ηλεκτροδότηση Κρήτης από την ηπειρωτική χώρα
-Σύσταση νέου εκπαιδευτικού συστήματος εναρμονισμένο με την ευρωπαϊκή νομοθεσία
-Αγωγός TAP
-Έργα ΑΠΕ με ευνοϊκότερες νομοθεσίες
-Συμφωνία Πρεσπών
-Έξοδος από τα μνημόνια



Δηλαδή διαφωνείτε με το παρακάτω όταν οικονομολόγοι όχι μόνο Έλληνες αλλά και Γερμανοί και Δανοί και Ισπανοί και Γάλλοι έχουν συμφωνήσει ότι η ΕΕ είναι σαθρά δομημένη ; Ότι η φιλελεύθερη πολιτική δεν εφαρμόζετε σε κανένα μη οικονομικά βιώσιμο κράτος ; Ότι έχουμε ανάγκη την αναδιάρθρωση χρέους ;Θα απαντήσετε πώς θα ισοσταθμίσει ο Κούλης τις απώλειες από την φορολογία ;
Το CDU/SPD ή αλλιώς UNION που φέρνετε σαν παράδειγμα δεν εφάρμοσε ακραίο φιλελευθερισμό . Αλλά μια σύζευξη φιλελεύθερων ιδεών και κρατικισμού . Όμως τα εφάρμοσε σε μια κοινωνία ήδη αναπτυγμένη και όχι σε μια κοινωνία διαλυμένη . Το να περιμένετε την 8η Ιουλίου επενδύσεις σε μια χώρα με πολιτική αβεβαιότητα μάλλον είστε χαζοί . Το σκηνικό είναι ήδη προσχεδιασμένο . 2-3 χρόνια Κούλης και μετά ξανά εκλογές . Γιατί ; Γιατί όλα αυτά που θέλει να εφαρμόσει είναι αδύνατον λόγω στόχων της ΕΕ. Το να μειώσεις τους συντελεστές φορολογίες το καταλαβαίνω αλλά γιατί δεν λέει που θα φορολογήσει ώστε να ισοσταθμίσει τις απώλειες ; Θα κανεί δουλειές με δύο-τρεις μεγαλοκαρχαρίες βλέπε Μαρινάκη και ως εκεί . Ξένος να επενδύσει ; Γιατί να μην πάει απέναντι στην Τουρκία ; όπως πήγαν πριν 1 μήνα οι Γερμανοί

Θα αποδεχτείτε τα εγκλήματα που έχετε διαπράξει στην χώρα ;
Έχεις δίκιο Johnny εμείς καταστρέψαμε την Ελλάδα , εμείς τα πήραμε από την siemens , εμείς φέραμε υποβρύχια που γέρνανε , εμείς είχαμε τον Ρουσόπουλο και τον Βουλγαράκη , εμείς είχαμε Λιάπη , εμείς εκπροσωπήσαμε την Deutsche Telekom για να αγοράσει τον ΟΤΕ , εμείς είχαμε Αλογοσκούφη, εμείς είχαμε τη ζαρτινιέρα , εμείς υποκλέπαμε συνομιλίες μέσω Vodafone, εμείς κάναμε το χρηματιστήριο , εμείς βάλαμε με πλαστά νούμερα την Ελλάδα στην ευρωζώνη, εμείς κάναμε το εθνικό κτηματολόγιο
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πωπωπωπω τι προπαγάνδα υπάρχει ρε γαμωτο μου. Μιας και θιξατε το 1000ρικο ήθελα πολυ να το πιάσουμε. Λοιπόν το ότι το έφερε ο Τσίπρας ασχολίαστο Αλλά πέρα απο αυτό μάντεψε τι αγαπητέ λανσελοτ στο 1ο εξάμηνο έχω περάσει πολύ περισσότερα απ'τα μισά μαθήματα και για την ακρίβεια όλα Αλλά ΔΕΝ δικαιούμαι το επίδομα γιατί ξεπερνάνε κατά ελάχιστα το όριο οι γονείς μου. Απ'την άλλη όμως ξέρω άτομα που έχουν πάρει 1000αρικα και 1000αρικα γιατί πολύ απλά οι γονείς τους φοροδιαφεύγουν. Αυτή είναι η φιλοσοφια και του ΣΥΡΙΖΑ και της νδ Αλλά και δικιά σου απο αυτα που βλεπω να γραφεις
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το να μειώσεις τους συντελεστές φορολογίες το καταλαβαίνω αλλά γιατί δεν λέει που θα φορολογήσει ώστε να ισοσταθμίσει τις απώλειες ;

Γιατί να φορολογήσει; Κόψιμο δημοσίων δαπανών λέγεται ο τρόπος.
1. Κούρεμα των συντάξεων πάνω από 2000€
2. Ιδιωτικοποιήσεις
3. Απολύσεις αυτών που διορίστηκαν για να είναι γραμματείς υπουργών, σφραγιδοπατητές, υπεύθυνοι για τη λειτουργία του φωτοτυπικού της υπηρεσίας, για να αναβιώσουν την αίγλη δημόσιων καναλιών που λειτουργούσαν κανονικά έτσι κι αλλιώς, που συγκεντρωτικά είναι χιλιάδες σε όλη τη χώρα
4. Κόψιμο των εκατομμυρίων που ξοδεύονται από το δημόσιο κάθε χρόνο για κωμικοτραγικούς λόγους που αν ψάξεις μερικούς θα φρίξεις ή που χάνονται από την έλλειψη μηχανογράφησης και από τη τεχνοφοβία. Η μηχανογράφηση μειώνει την πιθανότητα καταχρασμού δημόσιου χρήματος, μειώνει τρομερά το λειτουργικό κόστος και αυξάνει την αποτελεσματικότητα για το οτιδήποτε.
5. Επαναφορά του κοινωνικού κράτους στην πραγματική του διάσταση, δηλαδή σε αυτήν που βοηθά ένα μικρό κομμάτι του πληθυσμού που αντιμετωπίζει κάποιου είδους προβλήματα (σωματικά, ψυχολογικά) τα οποία τον εμποδίζουν προσωρινά ή μόνιμα να δουλέψει. Όχι στη διάσταση του επιδόματος και της ιδρυματοποίησης των πάντων για το ψηφαλάκι. Γι αυτά υπάρχουν κι οι γύφτοι στις προεκλογικές ομιλίες.

Για να καλυφθεί μόνο το βραχυπρόθεσμο έλλειμμα. Γιατί ως γνωστόν η υπερφορολόγηση μακροπρόθεσμα ρίχνει τα έσοδα και δεν τα αυξάνει (νομίζω είναι και μαθηματικοποιημένο αυτό, κάποιος οικονομολόγος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει).
Αν εφαρμόζονταν όλα τα παραπάνω μαζί, όχι μόνο μείωση των φορολογικών συντελεστών θα μπορούσε να γίνει, αλλά και κατάργηση των γελοίων φόρων που δεν εκπίπτουν από το εισόδημα, όπως ο ενφια (ναι αυτός που θα καταργούσε ο Αλέξης και μιλάω όντως για κατάργηση όχι για μείωση) και τον ΦΠΑ θα κατεβάζαμε στο 15% όπως θέλει τώρα ο Αλέξης. Αρκετά φιλολαϊκό μου ακούγεται.
Η χώρα αντέχει μια χαρά ανάλογα με τις επιλογές που θα κάνει. Η καραμέλα με το ότι δεν μας αφήνουν οι δανειστές δεν ισχύει. Οι δανειστές θέλουν μόνο να πετύχεις τους στόχους. Άλλοι δεν αφήνουν να κόψεις από κάπου για να δώσεις αλλού. Είναι ζήτημα τι από τα 2 επιλέγεις να πάρεις.

Από αυτά ο Κούλης μπορεί να κάνει το 2, άντε και λίγο από το 4. Θα έχει ενδιαφέρον όμως να δούμε τι θα πράξει στ’ αλήθεια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γιατί να φορολογήσει; Κόψιμο δημοσίων δαπανών λέγεται ο τρόπος.
1. Κούρεμα των συντάξεων πάνω από 2000€
2. Ιδιωτικοποιήσεις
3. Απολύσεις αυτών που διορίστηκαν για να είναι γραμματείς υπουργών, σφραγιδοπατητές, υπεύθυνοι για τη λειτουργία του φωτοτυπικού της υπηρεσίας, για να αναβιώσουν την αίγλη δημόσιων καναλιών που λειτουργούσαν κανονικά έτσι κι αλλιώς, που συγκεντρωτικά είναι χιλιάδες σε όλη τη χώρα
4. Κόψιμο των εκατομμυρίων που ξοδεύονται από το δημόσιο κάθε χρόνο για κωμικοτραγικούς λόγους που αν ψάξεις μερικούς θα φρίξεις ή που χάνονται από την έλλειψη μηχανογράφησης και από τη τεχνοφοβία. Η μηχανογράφηση μειώνει την πιθανότητα καταχρασμού δημόσιου χρήματος, μειώνει τρομερά το λειτουργικό κόστος και αυξάνει την αποτελεσματικότητα για το οτιδήποτε.
5. Επαναφορά του κοινωνικού κράτους στην πραγματική του διάσταση, δηλαδή σε αυτήν που βοηθά ένα μικρό κομμάτι του πληθυσμού που αντιμετωπίζει κάποιου είδους προβλήματα (σωματικά, ψυχολογικά) τα οποία τον εμποδίζουν προσωρινά ή μόνιμα να δουλέψει. Όχι στη διάσταση του επιδόματος και της ιδρυματοποίησης των πάντων για το ψηφαλάκι. Γι αυτά υπάρχουν κι οι γύφτοι στις προεκλογικές ομιλίες.

Για να καλυφθεί μόνο το βραχυπρόθεσμο έλλειμμα. Γιατί ως γνωστόν η υπερφορολόγηση μακροπρόθεσμα ρίχνει τα έσοδα και δεν τα αυξάνει (νομίζω είναι και μαθηματικοποιημένο αυτό, κάποιος οικονομολόγος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει).
Αν εφαρμόζονταν όλα τα παραπάνω μαζί, όχι μόνο μείωση των φορολογικών συντελεστών θα μπορούσε να γίνει, αλλά και κατάργηση των γελοίων φόρων που δεν εκπίπτουν από το εισόδημα, όπως ο ενφια (ναι αυτός που θα καταργούσε ο Αλέξης και μιλάω όντως για κατάργηση όχι για μείωση) και τον ΦΠΑ θα κατεβάζαμε στο 15% όπως θέλει τώρα ο Αλέξης. Αρκετά φιλολαϊκό μου ακούγεται.
Η χώρα αντέχει μια χαρά ανάλογα με τις επιλογές που θα κάνει. Η καραμέλα με το ότι δεν μας αφήνουν οι δανειστές δεν ισχύει. Οι δανειστές θέλουν μόνο να πετύχεις τους στόχους. Άλλοι δεν αφήνουν να κόψεις από κάπου για να δώσεις αλλού. Είναι ζήτημα τι από τα 2 επιλέγεις να πάρεις.

Από αυτά ο Κούλης μπορεί να κάνει το 2, άντε και λίγο από το 4. Θα έχει ενδιαφέρον όμως να δούμε τι θα πράξει στ’ αλήθεια.
@harry akritas Μετά την ισοπέδωση του ποταμιού, δεν υπάρχει άλλη παράταξη με κάποια παράταξη με φιλελεύθερες αξίες που έχει πιθανότητες να μπει στη Βουλή. Κοινωνικό κράτος δεν υπάρχει. Είναι αποτέλεσμα κλοπής μιας μειοψηφίας που δεν μπορεί να αντιδράσει γιατί ειναι μειοψηφία και κυρίως των νέων και αγέννητων Ελλήνων. Αυτη η κλοπή θα συνεχιστεί και δεν υπάρχει τρόπος να σταματήσει.

Το ποτάμι που είχε το θάρρος να πει την αλήθεια στον ελληνικό και να μην λαικίσει με το Μακεδονικό εξαφανίστηκε από το χάρτη. Δυστυχώς. Πλέον δεν κατηγορώ ούτε το Βαρουφάκη, ούτε τον Βελόπουλο, ούτε το ΚΚΕ, ούτε το ΣΥΡΙΖΑ, ούτε την Κωνσταντοπούλου. Αφού ο λαός ψηφίζει ψέματα δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Πωπωπωπω τι προπαγάνδα υπάρχει ρε γαμωτο μου. Μιας και θιξατε το 1000ρικο ήθελα πολυ να το πιάσουμε. Λοιπόν το ότι το έφερε ο Τσίπρας ασχολίαστο Αλλά πέρα απο αυτό μάντεψε τι αγαπητέ λανσελοτ στο 1ο εξάμηνο έχω περάσει πολύ περισσότερα απ'τα μισά μαθήματα και για την ακρίβεια όλα Αλλά ΔΕΝ δικαιούμαι το επίδομα γιατί ξεπερνάνε κατά ελάχιστα το όριο οι γονείς μου. Απ'την άλλη όμως ξέρω άτομα που έχουν πάρει 1000αρικα και 1000αρικα γιατί πολύ απλά οι γονείς τους φοροδιαφεύγουν. Αυτή είναι η φιλοσοφια και του ΣΥΡΙΖΑ και της νδ Αλλά και δικιά σου απο αυτα που βλεπω να γραφεις
Κανονικά δεν πρέπει να δίνεται κανένα επίδομα. Οι σπουδές στη τριτοβάθμια είναι δωρεάν και δεν υπάρχει δυνατότητα ανεξαρτήτως εισοδήματος για άλλες παροχές. Σκέψου τώρα που είσαι από τους "πλούσιους" που δεν δικαιούνται το επίδομα, βρίσκεσαι σε χειρότερη θέση γιατί ένα σωρό κόσμος (κατά βάση αγρότες που δεν δηλώνουν μεγάλα εισοδήματα) το πήραν.

Επίσης καλά κάνουν όσοι φοροδιαφεύγουν. Το κράτος είναι ο μεγαλύτερος ληστής στην Ελλάδα και κάνενας δεν είναι διατεθημένος να τον ληστεύουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
@grtt δεν το περίμενα αυτό από σένα. :(
Αν ο κόσμος πιστεύει οτι ο Κούλης θα τού κόψει βασικές ανάγκες του όπως ΚΕΑ, μέρισμα και κυρίως δωρεάν ασφάλιση, λογικό δεν είναι να εξανίσταται; Αν είχες 3-4 παιδιά να μεγαλώσεις και δούλευες μόνο εσύ στην οικογένεια και αυτά τα 400 ευρώ σε βοηθούσαν, δε θα έκανες το παν να μην τα χάσεις; Καλή η ανάπτυξη και οι αγορές, όμως καλώς ή κακώς ο Τσίπρας παίρνει από αυτούς που έχουν και δίνει σε αυτούς που δεν έχουν κι αυτό κλείνει τρύπες. Δίκαιο, άδικο; Δεν ξέρω. Πάντα κάποιος θα νιώθει αδικημένος. Πάντως το να λες αυτούς τους δυστυχισμένους ανθρώπους που τρώνε από τα συσίτια συριζοτρόλ μού φαίνεται άδικο. :(


Να δουλεψει και η γυναικα ρε συ μπαααα... ας παει να κανει καμια δουλεια ντροπη ειναι η δουλεια δεν καταλαβα.

Δηλαδη εχεις 3-4 παιδια και περιμενεις απο τον έναν μονο τον άντρα και τα επιδοματα που θα σου δώσει ο Τσιπρας;;;

Εδώ εσύ υποστηρίζεις Κούλη , λες εμένα για τρόλλινγκ ;

Ούτε εγώ είχα θέμα με τις ιδιωτικοποιήσεις . Έχω θέμα με το κοινωνικό κράτος .

Να σοβαρευτούμε και να κάνουμε ένα σχόλιο : Όλοι μας , μα όλοι μας γνωρίζουμε ότι το φιλελεύθερο μοντέλο που ευαγγελίζεται η ΝΔ είναι αδύνατον να φέρει αποτελέσματα αλλά και να εφαρμοστεί . Γιατί το ψήφισαν δεν μπορώ να γνωρίζω .
Το CDU/SPD ή αλλιώς UNION που φέρνετε σαν παράδειγμα δεν εφάρμοσε ακραίο φιλελευθερισμό . Αλλά μια σύζευξη φιλελεύθερων ιδεών και κρατικισμού . Όμως τα εφάρμοσε σε μια κοινωνία ήδη αναπτυγμένη και όχι σε μια κοινωνία διαλυμένη . Το να περιμένετε την 8η Ιουλίου επενδύσεις σε μια χώρα με πολιτική αβεβαιότητα μάλλον είστε χαζοί . Το σκηνικό είναι ήδη προσχεδιασμένο . 2-3 χρόνια Κούλης και μετά ξανά εκλογές . Γιατί ; Γιατί όλα αυτά που θέλει να εφαρμόσει είναι αδύνατον λόγω στόχων της ΕΕ. Το να μειώσεις τους συντελεστές φορολογίες το καταλαβαίνω αλλά γιατί δεν λέει που θα φορολογήσει ώστε να ισοσταθμίσει τις απώλειες ; Θα κανεί δουλειές με δύο-τρεις μεγαλοκαρχαρίες βλέπε Μαρινάκη και ως εκεί . Ξένος να επενδύσει ; Γιατί να μην πάει απέναντι στην Τουρκία ; όπως πήγαν πριν 1 μήνα οι Γερμανοί

Άσε έχω να γελάω με τα σκάνδαλα της ΝΔ και το ότι οι αριστεροί πρέπει να είναι φτωχοί.


Φιλε εγω δεν ειμαι αντιθετος του κοινωνικου κράτους. Αλλα κάποιοι κ καποιες κρυβονται πισω απο αυτο για να μην βρέχουν και λιγο τον .... κορφο τους.

Αλλα ο Κουλης δεν θα μπορέσει να τα εφαρμοσει αυτα γιατι πολυ απλά ισχυει αυτο που λέει ο Τζημερος η Ελλαδα ειναι ΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΙΜΗ.

Γιατι;;; γιατι οταν θα πάς εσυ να κυβερνησεις θα μπουν 10-20 εργατοπατέρες συνδικαλισταράδες που μια ζωη την έβγαλαν στο καφενειο και τις διαδηλωσεις και θα σε εκβιάσουν να εξυπηρετησεις τα κέφια αυτων και των δικων τους.

Οποτε έτσι δεν κυβερνιέται το κράτος. Ειναι απλο. Η θέση συο στη καρεκλα ειναι συμβολική και κάνεις οτι σου πουν οι άλλοι. Αυτα γινονται παντού απο τις μικρές υπηρεσιες μέχρι τις μεγάλες και οι περισσοτεροι ηγέτες ξεφτυλιζονται γιατι οταν έρθει η ωρα της κρισης θα φανει αυτο που δεν έκαναν και ηταν αυτο που έπρεπε επειδη έπρεπε να κάνουν τα κέφια των πολλων και των συνδικαλιστων.


Πάρε παράδειγμα στο Μάτι αντι ο Ψηνάκης και άλλοι να πάνε και να θερισουν πραγματικα τα αυθαιρετα πριν προκυψει αυτο.... έβαζαν το προβλημα κάτω απο το χαλάκι. Και οταν έσκασε το ζορι μετά δεν μπορουσαν να πουν τιποτα.


Η Ελλαδα εινΑΙ Α Κ Υ Β Ε Ρ Ν Η Τ Η και ο ελληνικος λαος στις περισσοτερες περιπτώσεις κακομαθημένος. Πάρτε το χαμπάρι. Ετσι δουλεια δεν θα γινει θα παιδευομαστε χρονια πολλά ακομα με τα μνημονια.


Ξέρεις τι θα έκανα αμα ημουν Ψινάκης... θα έλεγα εχω λεφτά στα παπακια μου. Ξεκινάω να κυνηγησω τα αυθαιρετα. Και μην με ξαναβγαλετε ποτέ Δημαρχο (ετσι και αλλιως δεν ξαναβγηκε). Εδω .... ποσο βγηκες φιλε εξω στο δρομο 70 ποντους ;;; Mpoylntoza! τι με νοιαζει εμενα, και ας πηγαιναν στα δικαστηρια τουλαχιστον οταν θα γινοτανε οι στραβοι θα ειχα αρχειο να δειξω.


Εμενα ενας φιλος οταν δουλευε στο δημοσιο στα 8μηνα το τι μαλακιες του λέγανε οι προισταμενοι δεν λεγεται



"Και να ξέρουμε πως έχεις δικιο και σωστα οσα λες αλλα να εδω πρέπει να κινηθεις διαφορετικά και δεν θα μπορέσεις να προχωρησεις ετσι αμα πάς με αυτους κοντρα κτλπ"


με λιγα λογια για να μην κακοκαρδισεις τους μαλκες στην Ελλάδα (γιατι τέτοιοι ειναι οσοι έχουνε φάει εκτάσεις καταπατώντας τες) θα έπρεπε να κάνεις το κοροϊδο και δημοσιες σχέσεις.


Αυτα μας φάγανε σαν χώρα. Πάρτε το χαμπάρι και σταματησε τις άσκοπες δημοσιες σχέσεις. Ειναι τρομπας ο άλλος;;; κοπάνα τον! Στις παραβάσεις και το κυνηγητο. Απλά τα πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
@harry akritas Μετά την ισοπέδωση του ποταμιού, δεν υπάρχει άλλη παράταξη με κάποια παράταξη με φιλελεύθερες αξίες που έχει πιθανότητες να μπει στη Βουλή. Κοινωνικό κράτος δεν υπάρχει. Είναι αποτέλεσμα κλοπής μιας μειοψηφίας που δεν μπορεί να αντιδράσει γιατί ειναι μειοψηφίας και κυρίως των νέων και αγέννητων Ελλήνων. Αυτη η κλοπή θα συνεχιστεί και δεν υπάρχει τρόπος να σταματήσει.

Το ποτάμι που είχε το θάρρος να πει την αλήθεια στον ελληνικό και να μην λαικίσει εξαφανίστηκε από το χάρτη. Δυστυχώς. Πλέον δεν κατηγορώ ούτε το Βαρουφάκη, ούτε τον Βελόπουλο, ούτε το ΚΚΕ, ούτε το ΣΥΡΙΖΑ, ούτε την Κωνσταντοπούλου. Αφού ο λαός ψηφίζει ψέματα δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά πριν κάποιον καιρό κάποιοι είχαν λυσσάξει ότι η ψήφος σε κόμματα εκτός Βουλής μετράει για το πρώτο κόμμα τελικά. Άρα η ψήφος μου πάλι στον Μητσοτάκη θα πάει. Αν ψήφιζαν κι άλλοι με βάση αυτό που πρέπει να γίνει και όχι με το κριτήριο να φύγει ο σύριζα (αφού η ΝΔ θα είναι ούτως ή άλλως πρώτο κόμμα, έχει πλατιά μάζα ανθρώπων που τη ψηφίζουν για οποιοδήποτε άλλο λόγο πέρα από τον ίσως και μοναδικό σωστό) θα έμπαιναν κι άλλοι στη Βουλή.
Κοινωνικό κράτος εννοώ τον ανθρωπισμό που πρέπει να δείξει το κράτος σε όποιον αποδεδειγμένα (λόγω κάποιας σοβαρής πάθησης πχ) δεν μπορεί να δουλέψει και παράλληλα δεν καλύπτεται από κάποιου είδους ιδιωτική φιλανθρωπία, ώστε να έχει έναν ανεκτό (όχι πλουσιοπάροχο) τρόπο ζωής.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά πριν κάποιον καιρό κάποιοι είχαν λυσσάξει ότι η ψήφος σε κόμματα εκτός Βουλής μετράει για το πρώτο κόμμα τελικά. Άρα η ψήφος μου πάλι στον Μητσοτάκη θα πάει. Αν ψήφιζαν κι άλλοι με βάση αυτό που πρέπει να γίνει και όχι με το κριτήριο να φύγει ο σύριζα (αφού η ΝΔ θα είναι ούτως ή άλλως πρώτο κόμμα, έχει πλατιά μάζα ανθρώπων που τη ψηφίζουν για οποιοδήποτε άλλο λόγο πέρα από τον ίσως και μοναδικό σωστό) θα έμπαιναν κι άλλοι στη Βουλή.
Κοινωνικό κράτος εννοώ τον ανθρωπισμό που πρέπει να δείξει το κράτος σε όποιον αποδεδειγμένα (λόγω κάποιας σοβαρής πάθησης πχ) δεν μπορεί να δουλέψει και παράλληλα δεν καλύπτεται από κάποιου είδους ιδιωτική φιλανθρωπία, ώστε να έχει έναν ανεκτό (όχι πλουσιοπάροχο) τρόπο ζωής.
Δεν ισχύει. Όταν ψηφίζεις κόμματα εκτός Βουλής είναι σαν να μην ψηφίζεις καθόλου ή να ψηφίζεις λευκό άκυρο.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top