Ελληνικές σειρές 2023 - 2024

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Κούρασαν οι ίντριγκες, οι φόνοι και οι πήδουλοι, σε οποιαδήποτε εποχή τοποθετούνται.
Ίσως είναι βαρετό το ίδιο concept που λέει ο memetchi , με την χωριατοπούλα, τους κακούς συμπεθέρους , τον πρωταγωνιστικό μεγάλο έρωτα και μετά το χάος . Κάνε ένα άλλο στόρι και ας έχει ίντριγκες και πηδήματα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,403 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,835 μηνύματα.
Καλά μεταξύ μας , όχι δεν είναι .
Όπως και το ραδιόφωνο δεν είναι .
Μια χαρα ειναι διοτι τοσα χρονια σκατα λεφτα πληρωσαν και ουτε πληρωνουν και δενε χουν καν αδειες.Απο εμας θησαυριζουν.Καναλια που δεν τα βλεπει κανεις δεν παιρνουν διαφημισεις αρα παιρνουν τον πουλο.Οποτε ναι...ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΥΣΟΠΛΕΡΩΣΕΙ ΑΙΩΝΕΣ ΤΩΡΑ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,403 μηνύματα.
Μια χαρα ειναι διοτι τοσα χρονια σκατα λεφτα πληρωσαν και ουτε πληρωνουν και δενε χουν καν αδειες.Απο εμας θησαυριζουν.Καναλια που δεν τα βλεπει κανεις δεν παιρνουν διαφημισεις αρα παιρνουν τον πουλο.Οποτε ναι...ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΥΣΟΠΛΕΡΩΣΕΙ ΑΙΩΝΕΣ ΤΩΡΑ.
Δεν είναι αυτονόητη η πρόσβαση σε αυτά απο όλους τους πολίτες . Για αυτό και ανάλογα τι πληρώνεις έχεις διαφορετικές υπηρεσίες ως προς τον ρυθμό , το latency , την αξιοπιστία κτλπ . Τώρα το εαν ένα κανάλι έχει διαφημίσεις ή όχι είναι εντελώς άσχετο με το εαν δικαιούται να υπάρχει ή όχι . Εφόσον πληρώνει για το ενοίκιο του μέσω της άδειας , κανένας δεν ενδιαφέρεται πως το αξιοποιεί ο άλλος . Το εαν πληρώνουν όντως για τις άδειες και τι γίνονται αυτά τα χρήματα είναι αλλού παπά ευαγγέλιο , αλλά αυτό δεν καθιστά τις επικοινωνίες δημόσιο αγαθό γενικά . Αυτό για να εξηγήσω καλύτερα στον Φώτη τι εννοούσα .

Στο πολιτικό σκέλος τώρα , γιατί αυτό σχολιάζεις απο οτι καταλαβαίνω , ναι το έχουν κάνει δημόσιο αγαθό . Δυστυχώς στην Ελλάδα ως συνήθως είμαστε πολύ μάγκες για να σεβόμαστε κανόνες . Αυτά λέμε αλλού , όχι σε εμάς . Και το ΟΑΚΑ το έκλεισαν γιατί έχει ήδη καεί η γούνα τους απο τα προηγούμενα γεγονότα . Ειδάλλως θα το άφηναν να σαπίσει μέχρι να πέσει σε κανενός το κεφάλι . Και μετά θα έλεγαν : "Εμείς φταίμε ; Δεν ξέρει ο Έλληνας οτι δεν υπήρχαν λεφτά για να συντηρηθεί ; Είναι δυνατόν να πηγαίνει να ασκείται εκεί ;" .
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,255 μηνύματα.
Έχω δει πολλά επεισόδια με καταστροφές και θλίψη. Τέτοιο πράγμα όμως πρώτη φορά. Μόλις τελείωσε το επεισόδιο του Ναυαγίου όπου βλέπουμε τη πρώτη φάση του ναυαγίου (η συνέχεια την επόμενη εβδομάδα). Ο πανικός των ανθρώπων, τα ουρλιαχτά, ο φόβος του θανάτου.. όλα βουΐζουν ακόμα στο κεφάλι μου. Ήταν τόσο έντονο (και σε μετέδιδε τόσο επιτυχημένα η σειρά το αίσθημα του πανικού της στιγμής) που κυριολεκτικά σηκώθηκα από τον καναπέ μη μπορώντας να μένω ακίνητος.

Φρικτό, και το ακόμα πιο φρικτό δεν είναι αυτό. Το πιο φρικτό είναι πως όπως εμείς σήμερα βλέπουμε αυτή τη σειρά για ένα πραγματικό γεγονός του 1966 και λέμε "και τίποτα δεν άλλαξε από τότε" έτσι και πολύ φοβάμαι πως οι άνθρωποι του 2080 ίσως βλέπουν μια αντίστοιχη σειρά "το τραίνο" για την φρίκη των Τεμπών που όλοι γίναμε μάρτυρες πριν λίγους μήνες και θα λένε το ίδιο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
τελικά κατασταλαξα ότι η καλύτερη σειρά για φέτος είναι το ναυάγιο.. σχεδόν έκλαψα σήμερα! πολλά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους συντελεστές, μακάρι να έδιναν παραπάνω χρήματα γιατί το άξιζε αυτή η σειρά να έχει πλούσια παραγωγή
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,255 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,255 μηνύματα.
Θα μπορούσε. Οψόμεθα!
Μάλλον θα έχει επιτυχία. Συνήθως όταν μιλάω για σειρές δεν βλέπω ενθουσιασμό από νέους. Όσοι βλέπουν σειρές βλέπουν ξένες από netflix. Με όσους μιλάω βλέπω ένα μεγάλο hype για το Milky way, πρώτη φορά βλέπω στην γενιά μου να περιμένουν τηλεοπτική σειρά τόσο πολύ.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,657 μηνύματα.
Το Προξενιό της Ιουλίας γενικά λέει τίποτα ή άλλη μία σαπουνόπερα; Ήθελα να δω εχθές την πρεμιέρα μιας που δεν είχε Ναυάγιο αλλά είχε μπάλλα.
Μέχρι στιγμής και πάντα σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ελληνικές σειρές, ενδιαφέρον.
Αν τώρα αρχίσει να πλατιάζει, βάζοντας ολοένα νέα πρόσωπα και δημιουργηθεί ένα χάος με διακλαδώσεις (συνήθης πρακτική για όλες τις σύγχρονες σειρές, προκειμένου να το τραβήξουν όσο γίνεται σε επεισόδια), κανείς δεν ξέρει.
Είναι και ο λόγος που προτιμώ σειρές που βασίζονται σε βιβλία: με αρχή, μέση και τέλος.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,197 μηνύματα.
εγώ παρακολουθώ πλέον μόνο το ναυάγιο και το μετά την φωτιά (έχω δει το γαλλικό the bonfire of destiny οπότε ξέρω ότι είναι σειράρα)

τώρα, βλέποντας μάγισσες και παραλίες, δεν λένε τίποτα το ιδιαίτερο, οπότε μένω στις δύο παραπάνω
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,048 μηνύματα.
Έχω δει πολλά επεισόδια με καταστροφές και θλίψη. Τέτοιο πράγμα όμως πρώτη φορά. Μόλις τελείωσε το επεισόδιο του Ναυαγίου όπου βλέπουμε τη πρώτη φάση του ναυαγίου (η συνέχεια την επόμενη εβδομάδα). Ο πανικός των ανθρώπων, τα ουρλιαχτά, ο φόβος του θανάτου.. όλα βουΐζουν ακόμα στο κεφάλι μου. Ήταν τόσο έντονο (και σε μετέδιδε τόσο επιτυχημένα η σειρά το αίσθημα του πανικού της στιγμής) που κυριολεκτικά σηκώθηκα από τον καναπέ μη μπορώντας να μένω ακίνητος.

Φρικτό, και το ακόμα πιο φρικτό δεν είναι αυτό. Το πιο φρικτό είναι πως όπως εμείς σήμερα βλέπουμε αυτή τη σειρά για ένα πραγματικό γεγονός του 1966 και λέμε "και τίποτα δεν άλλαξε από τότε" έτσι και πολύ φοβάμαι πως οι άνθρωποι του 2080 ίσως βλέπουν μια αντίστοιχη σειρά "το τραίνο" για την φρίκη των Τεμπών που όλοι γίναμε μάρτυρες πριν λίγους μήνες και θα λένε το ίδιο...
Συμφωνώ σε όλα εκτός το "τίποτα δεν άλλαξε από τότε"

Βλέπαμε εχθές το επεισόδιο με τη σχέση μου, ο οποίος είναι στο εμπορικό ναυτικο Β' μηχανικός, και μου εξηγούσε πόσα έχουν αλλάξει πια πρώτα από όλα για την ασφάλεια της θαλάσσιας ζωής, που βρίσκεται τι, είτε είναι σε εμπορικό καράβι είτε όχι, πως έχουν αλλάξει κάποια πράγματα στο κατασκευαστικο "καλούπι" των πλοίων, ώστε κάποια πράγματα που έγιναν στο επεισόδιο εχθές, τώρα θα είχαν άλλη τροπή, προφανώς καλύτερη.
Πάντως ο καημένος το έζησε στο πετσί του, ένα παραπάνω από εμένα κιόλας 😅
Ένα μπράβο στους ηθοποιούς και στην παραγωγή της σειράς, φοβερή.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,255 μηνύματα.
Συμφωνώ σε όλα εκτός το "τίποτα δεν άλλαξε από τότε"

Βλέπαμε εχθές το επεισόδιο με τη σχέση μου, ο οποίος είναι στο εμπορικό ναυτικο Β' μηχανικός, και μου εξηγούσε πόσα έχουν αλλάξει πια πρώτα από όλα για την ασφάλεια της θαλάσσιας ζωής, που βρίσκεται τι, είτε είναι σε εμπορικό καράβι είτε όχι, πως έχουν αλλάξει κάποια πράγματα στο κατασκευαστικο "καλούπι" των πλοίων, ώστε κάποια πράγματα που έγιναν στο επεισόδιο εχθές, τώρα θα είχαν άλλη τροπή, προφανώς καλύτερη.
Πάντως ο καημένος το έζησε στο πετσί του, ένα παραπάνω από εμένα κιόλας 😅
Ένα μπράβο στους ηθοποιούς και στην παραγωγή της σειράς, φοβερή.
Δεν εννοώ αυτό, η τεχνολογία σαφώς προχώρησε. Όμως αυτό που έδειχνε η σειρά είναι πως όλα μπορούσαν να είχαν προληφθεί. Δείχνει έναν πλοίαρχο ο οποίος ήθελε να τα έχει καλά με τους εφοπλιστές αγνοώντας τα πάντα και τον εφοπλιστή προφανώς να μην ενδιαφέρεται ούτε για την ασφάλεια ούτε για τίποτα παρά μόνο για τα κέρδη. Ειδικά στο σημείο που λέει "το πλοίο εσείς την επιτροπή εγώ" εννοώντας πως η κρατική επιτροπή ελέγχου είναι του χεριού του (διαφθορά). Το ναυάγιο έγινε από μια μπουκαπόρτα η όποια είχε πρόβλημα και μπαλώθηκε στο πόδι για να μην χαθεί χρόνος, από την επιμονή του εφοπλιστή να γίνει το δρομολόγιο για να μην χαθούν τα κέρδη παρά τις προειδοποιήσεις πως η ισχυρή κακοκαιρία είναι επικίνδυνη...

Αυτά εννοώ πως δεν άλλαξαν τίποτα. Και στα Τέμπη μπορούσαν να είχαν προλάβει την φρίκη. Τα κέρδη κάποιων είναι πάνω από τις ανθρώπινες ζωές. Και τότε και σήμερα.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,048 μηνύματα.
Δεν εννοώ αυτό, η τεχνολογία σαφώς προχώρησε. Όμως αυτό που έδειχνε η σειρά είναι πως όλα μπορούσαν να είχαν προληφθεί. Δείχνει έναν πλοίαρχο ο οποίος ήθελε να τα έχει καλά με τους εφοπλιστές αγνοώντας τα πάντα και τον εφοπλιστή προφανώς να μην ενδιαφέρεται ούτε για την ασφάλεια ούτε για τίποτα παρά μόνο για τα κέρδη. Ειδικά στο σημείο που λέει "το πλοίο εσείς την επιτροπή εγώ" εννοώντας πως η κρατική επιτροπή ελέγχου είναι του χεριού του (διαφθορά). Το ναυάγιο έγινε από μια μπουκαπόρτα η όποια είχε πρόβλημα και μπαλώθηκε στο πόδι για να μην χαθεί χρόνος, από την επιμονή του εφοπλιστή να γίνει το δρομολόγιο για να μην χαθούν τα κέρδη παρά τις προειδοποιήσεις πως η ισχυρή κακοκαιρία είναι επικίνδυνη...

Αυτά εννοώ πως δεν άλλαξαν τίποτα. Και στα Τέμπη μπορούσαν να είχαν προλάβει την φρίκη. Τα κέρδη κάποιων είναι πάνω από τις ανθρώπινες ζωές. Και τότε και σήμερα.
Αα ναι, φυσικά η ρίζα του προβλήματος είναι σχεδόν πάντα η ανώτερη δύναμη, κι τα συμφέροντα της.

Ο καπετάνιος πάντως ήταν για μπουνιδια. 🥶
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 806 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,941 μηνύματα.
Είδα τα 12 πρώτα επεισόδια από τις Ψυχοκόρες. Με διαφορά η καλύτερη σειρά φέτος χωρίς να έχω δει το ναυάγιο. Θα δω και το ναυάγιο καθώς δεν είναι καθημερινή σειρά αλλά κακά τα ψέματα ο τιτανικός έχει κάνει όλες τις υπόλοιπες σειρές/ταινίες με θέμα το ναυάγιο ανούσιες.

Όπως είχα πει αν ο ant1 δεν μου εκλεβε τα λεφτά στο μουντιαλ θα χτυπουσα μια συνδρομή επειδή με τη συνδρομή σου δίνει 1 τζάμπα εισητήριο village κάθε μήνα: https://welcome.antennaplus.gr/.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,255 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,941 μηνύματα.
Τότε πως το είδες;
Κάποτε όλη η Ελλάδα έβλεπε Lost και τις πρώτες season του Game Of Thrones χωρίς να τα δείχνει κανένα τηλεοπτικό κανάλι ούτε συνδρομητικά. Αυτή η γενιά έχει αναπτύξει skills και μπορεί να δει όποια σειρά, όποτε τη θέλει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top