Ελληνοτουρκική Φιλία!

Θα θέλατε να είστε σαν αδέρφια με τους Τούρκους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 99)
  • Ναι, θα ήθελα!

    Ψήφοι: 55 55.6%
  • Όχι βέβαια!

    Ψήφοι: 27 27.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 17 17.2%

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είχα κάποιο πρόβληαμ να είμαι φίλη με κάποιον τούρκο
δεν βρίσκω κάπου το πρόβλημα,για σχέση δεν ξέρω λόγω διαφορετικής θρησκείας.
Δεν έχω γνωρίσει κάποιον αλλά δεν νομίζω πως θα είχε κάτι διαφορετικό, εδώ βρίσκουμε διαφορες σε έλληνες διαφορετικών νομών και είμαστε φίλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trobas the return

Νεοφερμένος

Ο trobas the return αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ναι εγω εχω προβλημα, και γενικα δεν παω τους μουσουλμανους.
Δεν μπορω να καταλαβω πως ενας πολιτισμενος λαος θα ηθελε οι γυναικες τους να ειναι ντυμενοι νιτζα και αυτοι με παπουτσακι τιμπερλαντ να απολαμβανουν τον αργιλε και τα 40 κουτσουβελα να τρεχουν απο εδω και απο εκει.

Οποτε φιλοι και φιλες τουρκοι ενα restart στα εγκεφαλικα σας κυτταρα και τα ξαναλεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Έγραψα ένα παράδειγμα των όσων έτυχε να διαβάσω.Δεν λέω πως δεν υπήρχαν φρικαλεότητες και της άλλης πλευράς,αυτό για το οποίο όμως χτυπιέμαι είναι ότι η ιστορία που διδασκόμαστε και δυστυχώς πολλοί μένουν σε αυτήν χωρίς να ψαχθούν λίγο παραπάνω κάθε άλλο παρά αντικειμενική είναι.Μας μαθαίνουν όσα θέλουν να μας μάθουν και μας "φανατίζουν".Οι λαοί,ο απλός άνθρωπος δεν έχει τίποτα να χωρίσει ούτε με τον Τούρκο είτε με κανέναν άλλον.Αυτοί που έχουν συμφέρον βρίσκονται πολύ μακριά απο κάθε πεδίο μάχης,σφαγή κτλ τα παρακολουθούν όλα αυτά απο την ασφάλεια του σπιτιού τους.
Σίγουρα η ιστορία που διδασκόμαστε δεν είναι και πιο αντικειμενική και σίγουρα είναι πρέπει να ψαχτούμε. Αλλά μην ξεχνάς ότι σε τέτοια ιστορικά γεγονότα είναι πολύ δύσκολο να βρείς την αλήθεια. ΠΑΝΤΑ θα διαβάζει κάτι διαφορετικό , θα ακους κάτι διαφορετικό.
Για να υπάρξει Ελληνοτουρκική φιλία δεν πρέπει να λύσουμε αυτες τις διαφορες στα ιστορικά γεγονότα αλλά να πουν και οι δυο πλευρές ένα συγγνώμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Για να υπάρξει Ελληνοτουρκική φιλία δεν πρέπει να λύσουμε αυτες τις διαφορες στα ιστορικά γεγονότα αλλά να πουν και οι δυο πλευρές ένα συγγνώμη!
Exposed αυτό που λες δυστυχώς θα γίνει when hell freezes over :mad: (και ίσως ούτε και τότε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Εγώ λέω και ναι και όχι γιατί:Μας έχουν ταράξει με τις παραβιάσεις.Γενικά οι Τούρκοι δεν με ενοχλούν καθόλου και θα ήθελα να τους είχαμε φίλους αλλά ενώ η πολιτικοί θέλουν φιλεία με εμάς ο στρατός κάνει του κεφαλιού του.Θα πρέπει να επισημάνουμε πως στην Τουρκία στρατός και πολιτική ειναι δύο διαφορετικές εξούσίες.Ο τουρκικός στρατός δεν εξουσιάζεται,κάνει του κεφαλιού του.Αισθάνομαι μίσος για τον τουρκικό στρατό και φιλεία για τους Τούρκους πολίτες.Αλλά όχι σαν αδέρφια γιατί έχουμε διαφορετικά πρώτυπα και πιστεύω.Αυτές οι θρησκείες και αυτά τα πιστεύω μας έχουν χωρίσει όλους εμάς τους ανθρώπους σε αυτό τον πλανήτη.Αίσχος.Μπέρδεμα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Λάθη έγιναν (και γίνονται) και απο τις δύο πλευρές. Το θέμα είναι όπως ειπε ο Exposed_Bone είναι να πουν και οι δυο πλευρές ένα συγγνώμη, που είναι δύσκολο και κοστίζει σε πολιτικά θέματα... είναι όμως απαραίτητο... αν γίνει ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hetfield

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hetfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Και παλι τι θα καταφερουν; Τιποτα. Παντα η Τουρκια θα μας βλεπει ανταγωνιστικα. Ετσι ειναι η φαρα τους, δεν νομιζω να αλλαξει τωρα η νοοτροπια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Hetfield:
Και παλι τι θα καταφερουν; Τιποτα. Παντα η Τουρκια θα μας βλεπει ανταγωνιστικα. Ετσι ειναι η φαρα τους, δεν νομιζω να αλλαξει τωρα η νοοτροπια τους.
Υποτίθετα ότι όταν ζητάς συγγνώμη για κάτι αυτό το κάτι δεν το ξανα κάνεις :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nessa NetMonster

Δραστήριο μέλος

Η Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Για το φεμινιστικό θα συμφωνήσω, οι μουσουλμάνοι έχουν πρόβλημα σ'αυτόν τον τομέα :( Αλλά γενικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα για φιλία. Θα με ενδιέφερε κιόλας να μάθω και τη δική τους σκοπιά για κάποια ζητήματα (πχ Κυπριακό, Μικρασιατικό), πώς τα βλέπει ο λαός, τι τους μαθαίνουνε στο σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
το θέμα είναι οτι δεν πρόκειται πότε στην Ελλάδα να πατήσουμε στα 2 πόδια.. είτε το θέλετε είτε όχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[:
το θέμα είναι οτι δεν πρόκειται πότε στην Ελλάδα να πατήσουμε στα 2 πόδια.. είτε το θέλετε είτε όχι..
Πάντα η Ελλάδα είχε διάφορα προβλήματα, ελπίζουμε ωστόσο να λυθούν , αλλά αυτό τι σχέση έχει με την ελληνοτουρκική φιλία ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anakin

Νεοφερμένος

Ο Anakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
4 ;)

(οποιος ηταν να το καταλαβει, το καταλαβε. οι υπολοιποι μπορειτε να προσπερασετε αυτο το μηνυμα :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ειλικρινά, μέχρι προσφάτως δεν είχα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με τον Τουρκικό λαό. Από το καλοκαίρι και μετά που έπεσε στην αντίληψη μου, αυτό το φρικτό και απαράδεκτο τούρκικο σήριαλ με τον ελληνοτουρκικό έρωτα κάποιου Νίκου και κάποιας &%^$#^&*@ (δεν θυμάμαι το όνομά της) μου γύρισαν τα μάτια. Μου ήταν αδύνατο να το παρακολουθήσω συστηματικά, οπότε δεν μπορώ να γράψω λεπτομέρειες ως προς το στόρυ, αλλά απ'ότι έχω καταλάβει και διαβάσει σε διάφορα περιοδικά, στο συγκεκριμένο σήριαλ, η τούρκικη οικογένεια της κοπέλας, έπαθε χοντρή ήττα μαθαίνοντας τον έρωτα της κόρης τους με τον Έλληνα (αλήθεια γιατί?Με Έλληνα έμπλεξε, όχι με ανάπηρο), παρόλα αυτά το ζευγάρι παντρεύτηκε και ετοιμάζονται να κάνουν παιδί, το οποίο λέει, θα το ονομάσουν Αιγαίο. Τώρα αν αυτό δεν είναι προκλητικό, πέιτε μου ποιό είναι? ΟΚ πρόκειται απλά για ένα σήριαλ. Σκεφτείται όμως πόσοι άνθρωποι και από τις δύο χώρες παρακολουθούν αυτή τη σειρά. Πόσοι άνθρωποι επηρρεάζονται παρακολουθώντας μια τέτοια προκλητική σαχλαμάρα.... Ίσως κάποιοι διαφωνήσουν μαζί μου, γιατί το σήριαλ απέκτησε πολλούς φαν, όμως ειλικρινά, πείτε μου έναν λόγο για τον οποίο τα ελληνικά media (και δη το MEGA) αποφάσισε να προβάλλει μία τέτοια σειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συγγνώμη... σε παραξενευει και εκπλήσσει το οτι αντέδρασε η οικογένεια του Τούρκου αλλά δεν βλέπω να σχολάζεις την αντίδραση της οικογένειας της ελληνίδας. Μήπως αυτή τη θεωρείς νορμάλ αλλα σε ξενίζει να αντιδρά η τούρκικη οικογένεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Συγγνώμη... σε παραξενευει και εκπλήσσει το οτι αντέδρασε η οικογένεια του Τούρκου αλλά δεν βλέπω να σχολάζεις την αντίδραση της οικογένειας της ελληνίδας. Μήπως αυτή τη θεωρείς νορμάλ αλλα σε ξενίζει να αντιδρά η τούρκικη οικογένεια?

Ποιά είναι η Ελληνίδα? Δεν το παρακολουθώ το σήριαλ και δεν ξέρω, αλλά μην ξεχνάς ότι πρόκειται για σήριαλ made in Τουρκία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
made in Τουρκία??????????????????? Ομολογώ οτι αυτό δεν το ήξερα!!!!
Δεν ξέρω ποια είναι η ελληνίδα, μια φορά το έχω δει. Αλλά και η δική της οικογένεια αντιδρά άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Συγγνώμη... σε παραξενευει και εκπλήσσει το οτι αντέδρασε η οικογένεια του Τούρκου αλλά δεν βλέπω να σχολάζεις την αντίδραση της οικογένειας της ελληνίδας. Μήπως αυτή τη θεωρείς νορμάλ αλλα σε ξενίζει να αντιδρά η τούρκικη οικογένεια?
Μαλλομ μπερδεύτηκες..Έλληνας είναι ο άντρας ο Νίκος και Τουρκάλα είναι η κοπέλα η Ναζλί..Απλα ξέρεις τι οι αντιδράσεις των γονιών της ΝΑζλι είναι πολύ πιο υπερβολικές και συντηρητικές σε όλους τους τομείς όχι μόνο στην σχέση της με Ελληνα.Η ταινία προωθεί κατ'εξοχήν το μουσουλμανικό πρότυποι και τρόπο ζωής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Aααα ναι σωστά! Ε κ πάλι, απ'οτι θυμάμαι και του Έλληνα η οικογένεια αντιδρούσε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Aααα ναι σωστά! Ε κ πάλι, απ'οτι θυμάμαι και του Έλληνα η οικογένεια αντιδρούσε!
Ναι αλλά όχι σαν της Ναζλί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
E ίσως να μην ήταν λόγω ρατσισμού αλλά λόγω φύλου. Στην τουρκία τις γυναίκες τις έχουν πολύ χαμηλά :mad: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top