Ελληνοτουρκική Φιλία!

Θα θέλατε να είστε σαν αδέρφια με τους Τούρκους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 99)
  • Ναι, θα ήθελα!

    Ψήφοι: 55 55.6%
  • Όχι βέβαια!

    Ψήφοι: 27 27.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 17 17.2%

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα ήθελα μεν να είμαι φίλος πχ με έναν Τούρκο,αλλά δεν τους εμπιστεύομαι(στα πολιτικά θέματα)και με ενοχλεί που κάνουν παραβιάσεις στον ελλαδικό χώρο.Είδα σήμερα και κάτι δηλώσεις του Υπουργού Εξωτερικών της Τουρκίας,Αμπντουλάχ Γκιουλ,κι έλεγε-στα λόγια-ότι θα έχουμε μια φιλική σχέση και θα κάνουν υποχωρήσεις με την Κύπρο απ'όσο θυμάμαι κλπ...Δε νομίζω να τα εφαρμόσει.Ή κρύβει άσσο στο μανίκι του...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ως απάντηση έχω να πώ αυτή την μικρή ιστορία...

Οι λύκοι και τα Πρόβατα

Μετά από πόλεμο αιώνων, πρόβατα και λύκοι
ειρήνης υπογράφουνε συνθήκη
που και τους δυο βολεύει. Γιατί αν ευκαιρία δε χάναν
σε κάθε οι λύκοι να ριχτούν χαμένο κριάρι,
τους κυνηγούσαν οι βοσκοί, και κάναν
κάπες απ'το γδαρμένο τους τομάρι.
Και τ' αρνιά, όταν θέλαν να βοσκήσουν
έπρεπε την άδεια να ζητήσουν.
Έτσι λοιπόν γίνεται ειρήνη
κι η μιά πλευρά στην άλλη ομήρους δίνει:
Οι λύκοι τα λυκόπουλά τους,
τα πρόβατα τα τσοπανόσκυλά τους.
Οι όμηροι ανταλλάχτηκαν κανονικά
σύμφωνα με τα έθιμα τα διπλωματικά.
Μα ως τα λυκόπουλα μεγάλοι λύκοι
μ' ένστικτα αιμοβόρικα γινήκαν,
μια νύχτα που έλειπε ο βοσκός, τι φρίκη
στα δύστυχα τ' αρνιά ριχτήκαν
κι αφού πνίξανε τα μισά, ως τη παλιά
τους τα έσυραν λυκοφωλιά.
Κι οι άλλοι λύκοι ρίχτηκαν στα κοιμισμένα
σκυλιά, και ζωντανό δεν άφησαν μητ' ένα.​

Συμπέρασμα του μύθου: Τους κακούς
πρέπει ανελέητα κανείς να πολεμάει.
Καλή ειν' η ειρήνη, αλλά τί φελάει
ενάντια σε μπαμπέσηδες εχθρούς? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
This poem is about a Man and a Woman from adjacent though adversary countries, whose National Days, celebrate victories over each other.
The two of them have fallen in love beyond boundaries or differences and the only thing that keeps them apart is distance and social prejudice.

~*~ ~*~ ~*~

Alone_____Alone
each night_____each night
he gazes across the ocean_____she gazes across the ocean
where his beloved resides._____where her beloved abides.

He whispers words of love to the wind_____She is listening to what the wind holds

with his eyes full of tears_____with her eyes full of tears
and a crave in his thoughts:_____and a wish in her thoughts:
The day two races conciliate._____The day two worlds reconcile.

Each night_____Each night
he renounces his heritage._____she renounces her legacy.

Alone_____Alone
with her memory_____with his memory
he stands strong_____she stands firm
...for her_____for him...

Fear besets his soul_____Fear besieges her soul
and deprives him of his sole dream:_____and deprives her of her sole dream:

The day he will be with her,_____The day she will be with him,

T O G E T H E R
A S___O N E​

Άντε και ένα ελληνικό!

Μεσ' του Βοσπόρου τα στενά
ο Γιάννης κλαίει τα δειλινά
και ο Μεμέτης πλάϊ του
πίνει και τραγουδάει του.

Τούρκος εγώ και σύ Ρωμηός
και 'γώ Λαός - και σύ Λαός
Εσύ Χριστό και 'γώ Αλλάχ
όμως κι οι δυό μας αχ! και βαχ!

Με λίγη αγάπη και κρασί
μεθάω και 'γω, μεθάς και σύ
πιές λίγο από το τάσι μου
αδέρφι και καρντάση μου.

Τούρκος εγώ και σύ Ρωμηός
και 'γώ Λαός - και σύ Λαός
Εσύ Χριστό και 'γώ Αλλάχ
όμως κι οι δυό μας αχ! και βαχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Υπάρχει δλδ κόσμος που πιστεύει ότι ΜΟΝΟ οι Τούρκοι παραβιάζουν τον Ελλαδικό ενάεριο χώρο κι ότι οι Ελληνες (εμείς) είμαστε αγγελούδια? :hmm:


Παιδια.... ψυχραιμία.... όσο μας παραβιάζουν.... τόσο τους παραβιάζουμε....
Αυτά ειναι ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΩΝ....

το έχω ξαναπεί..... μετά από κάθε τέτοια ιστορία που "και καλα" βγαινει στον αερα... κάτι από τα εξής θα συμβει

1) υπογραφή αγοράς νεων όπλων
2) υπογραφή στη βουλή για προϋπολογισμό για την "άμυνα"
3) θα περασει στα μουλωχτα καποιο άλλο νομοσχέδιο....


ΟΟΟΟΟΟΛΑ αυτα ειναι μια υπέροχη παραπλάνηση... :)
(άποψη μου πάντα ε? :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Θα πω τα κλασσικά, ότι αν κάποιος πάει Τουρκία θα δει ότι οι άνθρωποι είναι φιλικότατοι, ειδικά προς τους Έλληνες και ειδικά οι απλοί Τούρκοι (δηλαδή στις όχι και τόσο τουριστικές περιοχές).
Κατά τη γνώμη μου, αν ρωτήσουμε οποινδήποτε Τούρκο και οποιονδήποτε Έλληνα, θα μας πουν ότι θα προτιμούσαν οι χώρες μας να διέθεταν τα λεφτά αντί για εξοπλισμούς, οπουδήποτε αλλού.Ακόμα και σε πασατέμπο για να τρώνε τα περιστέρια.Όλα θα ήταν πολύ καλύτερα.Δυστυχώς έχουμε εμπλακεί (και μιλάω για τον απλό ελληνικό και τουρκικό λαό) σε ένα παιχνίδι αγοράς όπλων, από το οποίο αυτοί που βγαίνουν κερδισμένοι τελικά, δεν είναι ούτε Τούρκοι ούτε Έλληνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epidromi

Νεοφερμένος

Ο epidromi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ο λόγος της έχθρας ανάμεσα σε Έλληνες και Τούρκους είναι ένας:

Οι Έλληνες κατάγονται από τους Ελ
Οι Τούρκοι κατάγονται από τους ΑντιΕλ

Γι'αυτό όταν συναντιούνται εξαυλώνονται (όπως γίνεται με ύλη - αντιύλη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Καλά θα ήταν να ήμασταν σαν αδέρφια και με τους Τούρκους και με όλους.

Είμαστε όλοι ξένοι έτσι κι αλλιώς, άνθρωποι, τίποτα δεν έχουμε να χωρίσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epidromi:
Οι Έλληνες κατάγονται από τους Ελ
Οι Τούρκοι κατάγονται από τους ΑντιΕλ

Γι'αυτό όταν συναντιούνται εξαυλώνονται (όπως γίνεται με ύλη - αντιύλη)

Τι είναι Ελ και ΑντιΕλ? :hmm:

πάντως έπρεπε να πεις εξαΕλώνονται! :P




(καλά λέμε και κανένα αστειάκι να περνάει η ώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Όπως πολύ σωστά είπε και η Κακή Επιρροή, όλα αυτά γίνονται για τις τεράστιες μίζες των όπλων ακόμα και ένα 2% μεταφράζεται σε πολλά εκατομύρια για τους εθνοπατέρες.
Το κύριο πρόβλημα όμως παρεμένει με τους στρατηγούς και όχι με τον πολιτικό τομέα της τουρκίας, ήδη έχουν προβλήματα και βλέπω το θέμα να χειροτευρέυει όσο περνάει ο καιρός.
Οι τούρκοι έχουν τόσα πολλά εσωτερικά προβλήματα που ειλικρινά πρέπει να έχουν να ασχολούνται με κάτι άλλο.
Μακάρι να έδιναν τα μισά λεφτά απο πακέτα εξοπλισμού σε άλλους τομείς όπως παιδία ή υγεία αλλα στην Ελλάδα ζούμε οπότε μην περιμένεται και πολλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ίσως υπάρξει μια αναπροσαρμογή των στρατιωτικών δαπανών προς τα κάτω, άμα και όταν η Τουρκία μπεί στην Ε.Ε. (Ζήσε Μάη μου να φάς τριφύλλι... :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Οι δικοι μας προϋπολογισμοι και αναπροσαρμογες ουδεμία σχεση με το τι κανουν οι γειτονικες χωρες εχει (Δυστυχως ή ευτυχως, δεν ξέρω)
Ολα αυτα, καθορίζονται ουσιαστικά και μόνο απ το γεγονός ότι ειμαστε μέλη του ΝΑΤΟ.
Δεδομένου επίσης ότι δεν ειμαστε και καμια "δυναμη" και ειμαστε απλά για τις μπατσες τους και το συμφερον τους (τα κολαούζα της Ευρώπης) αυτοι βαρανε το ντεφι και εμεις.... χορευουμε :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Οι δικοι μας προϋπολογισμοι και αναπροσαρμογες ουδεμία σχεση με το τι κανουν οι γειτονικες χωρες εχει (Δυστυχως ή ευτυχως, δεν ξέρω)
Ολα αυτα, καθορίζονται ουσιαστικά και μόνο απ το γεγονός ότι ειμαστε μέλη του ΝΑΤΟ.
Δεδομένου επίσης ότι δεν ειμαστε και καμια "δυναμη" και ειμαστε απλά για τις μπατσες τους και το συμφερον τους (τα κολαούζα της Ευρώπης) αυτοι βαρανε το ντεφι και εμεις.... χορευουμε :(

:mad: Δεν το περίμενα ποτέ απο εσένα κάτι τέτοιο, το να λες ότι είμαστε τα κολαούζα της Ευρώπης με θήγει και Εθνικά και προσωπικά,




Καλό είναι Κακή Επιρροή να προσέχουμε κάποιες εκφράσεις μας.





Ε όχι και κολαούζα.....








Τσιράκια πιστέυω ότι ταιριάζει πιο πολύ








Ψάρωσες?:P :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:

.....ναι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:

:kissing: Θόρρυ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
H πολυετής κρίση στις Ελληνοτουρκικές σχέσεις, δεν αφορά τον φτωχό Τουρκικό λαό, αλλά τους Στρατηγούς της Άγκυρας. Οι φωνές στην αντιπέρα όχθη του αρχιπελάγους, που μιλούν για την φιλία, την ειρήνη και τα δικαιώματα των Κούρδων φιμώνονται, διώκονται και εκτοπίζονται. Άλλοι διοικούν εκεί, άλλοι προστάζουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τουλάχιστον κάποιος διοικεί εκεί, εδώ δεν κάνει κανένας κουμάντο :D :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν θα διαφωνήσω φίλε μου Rempeske, σχετικά με τα όσα αφήνεις να εννοηθούν για για την δική μας κοινωνία (πιο σωστά "κράτος"). Ωστόσο θα μπορούσαμε ποτέ να γίνουμε υμνητές, ή έστω σιωπηλοί συνένοχοι ενός άλλου κράτους που διέπραξε γενοκτονίες κατά συρροή ,σφαγές μωρών σε κούνιες ,για τις οποίες ουδέποτε μπήκε στο κόπο να προχωρήσει σε αυτοκριτική?
Να αποδεχθούμε μία άσκηση στρατιωτικής εξουσίας, που φυλακίζει διανοούμενους, ή αντιφρονούντες? Που καθαγιάζει ή αποσιωπά-σε ανώτατο επίπεδο Δικαστικής εξουσίας- την δολοφονία μητέρων, ή αδελφών για ζητήματα "τιμής"? Που γράφει το υφιστάμενο διεθνές Δίκαιο εις τα "παλαιότερα εκ των υποδημάτων του?"Κι όλα αυτά μόνο λόγω της επίφασης ότι διοικούν και κάνουν κουμάντο σε έναν δύσμοιρο λαό ο οποίος επί δεκαετίες βιώνει τον αναλφαβητισμό και λιμοκτονεί?. Απειλούν εμάς με πόλεμο αν επεκτείνουμε τα χωρικά μας ύδατα σε 12Ν.Μ , ενώ τα επέκτειναν οι ίδιοι στα 12 Ν.Μ, προς την μεριά της Συρίας, απειλώντας την με πόλεμο, αν αντιδράσει!!!!!
Όχι ... χίλιες φορές όχι.
Και μη ξεχνάς φίλε μου... (Ταπεινή άποψη εκφράζω):"Η Δημοκρατία -έστω και υπό την προβληματική της μορφή-, αυτή την οποία βιώνεις κάθε μέρα και απογοητεύεσαι, είναι το χειρότερο πολιτικό σύστημα, ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anyparktos

Νεοφερμένος

Ο anyparktos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μα είτε το θέλουμε είτε όχι...είμαστε αδέρφια!
400 χρόνια "συμβίωσης" αυτό μαρτυρούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Το πως εχει τεθεί το ερώτημα δεν με εκφράζει. Δεν έχω τίποτα με τους Τούρκους, όπως δεν έχω με τους Αλβανούς, τους Ελβετούς τους Βέλγους ή τους Περουβιανούς. όλα αυτά είναι μηδενιστικά και απόλυτα. Ως αδερφό σου μπορείς να βλέπεις μόνο άτομα και όχι ένα λαό ολάκερο. Ψηφίζω ναι, εννοώντας3 ότι δεν έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Το πως εχει τεθεί το ερώτημα δεν με εκφράζει. Δεν έχω τίποτα με τους Τούρκους, όπως δεν έχω με τους Αλβανούς, τους Ελβετούς τους Βέλγους ή τους Περουβιανούς. όλα αυτά είναι μηδενιστικά και απόλυτα. Ως αδερφό σου μπορείς να βλέπεις μόνο άτομα και όχι ένα λαό ολάκερο. Ψηφίζω ναι, εννοώντας3 ότι δεν έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top