Εμείς κι οι ταξιτζήδες

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
FB_IMG_1694353370333.jpg

Κομμωτής και ταξιτζής είναι must να μη μιλάνε!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Παρόλο που εχω εσωστρέφεια καμιά φορά αμα δεν μιλάνε, το βρίσκω άβολο και θέλω να καλύπτω τη σιωπή, ειδικά στα ταξί.

Το χετε κι εσείς ή είμαι ambivert; :bleh:
Εγώ δε θέλω να μιλάω και δε με νοιάζει η σιωπή, απλά κοιτάω έξω.
Πιστεύω σε αυτά τα δύο επαγγέλματα, είναι "εκπαιδευμένοι" να αναγνωρίζουν ποιος θέλει συζήτηση και ποιος όχι, και προσαρμόζονται ανάλογα, χωρίς να τους νοιάζει ιδιαίτερα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Παρόλο που εχω εσωστρέφεια καμιά φορά αμα δεν μιλάνε, το βρίσκω άβολο και θέλω να καλύπτω τη σιωπή, ειδικά στα ταξί.

Το χετε κι εσείς ή είμαι ambivert; :bleh:

Αν βλέπεις και δεν ρέει η κουβέντα, πάει να πει ότι υπάρχει ασυμφωνία χαρακτήρων, απλα γράψ τους στ αρχιδιας.

Δεν θα νιώθεις ντροπή και ενοχή εσυ και να ρίχνεις το φταίξιμο απάνω σου. Σ έναν διάλογο ανήκουν (τουλάχιστον) 2, όποτε αν δεν τραβάει και η άλλη μεριά άστο και μην σκας.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Αν βλέπεις και δεν ρέει η κουβέντα, πάει να πει ότι υπάρχει ασυμφωνία χαρακτήρων, απλα γράψ τους στ αρχιδιας.

Δεν θα νιώθεις ντροπή και ενοχή εσυ και να ρίχνεις το φταίξιμο απάνω σου. Σ έναν διάλογο ανήκουν (τουλάχιστον) 2, όποτε αν δεν τραβάει και η άλλη μεριά άστο και μην σκας.
Αυτο κάνω ακριβώς. Αμα δεν τραβαει δεν τραβάει, δε θα μεινουμε και μια ωρα μαζι στο αμαξι εξάλλου.

Απορώ όμως αυτο που λέει ο Πέτρος, την απόλυτη ησυχία απ την αρχή ως το τέλος. Δε νιώθουν την αναγκη να τη σπάσουν έστω και λίγο;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αυτο κάνω ακριβώς. Αμα δεν τραβαει δεν τραβάει, δε θα μεινουμε και μια ωρα μαζι στο αμαξι εξάλλου.

Απορώ όμως αυτο που λέει ο Πέτρος, την απόλυτη ησυχία απ την αρχή ως το τέλος. Δε νιώθουν την αναγκη να τη σπάσουν έστω και λίγο;


Μερικοί είναι τόσο αναίσθητοι ή κακεντρεχείς , που ούτε τους νοιάζει να σε συμπαθήσουν η να τους συμπαθήσεις, κοινώς σκατοψυχοι ή απλά αδιάφοροι.

Όποτε τζάμπα το άγχος, σιωπή αυτός, 10 φορές σιωπή εσυ.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,505 μηνύματα.
Παρόλο που εχω εσωστρέφεια καμιά φορά αμα δεν μιλάνε, το βρίσκω άβολο και θέλω να καλύπτω τη σιωπή, ειδικά στα ταξί.

Το χετε κι εσείς ή είμαι ambivert; :bleh:
Εξαρτάται...

Κι απ΄ τη διάθεσή μας, θεωρώ. Αν είμαστε στα κέφια μας ή όχι...

Προσωπικά, μού έχει τύχει να πάρω ταξί, να έχω τις κακοκεφιές μου, και η πολυλογία του οδηγού ταξί να είναι ανυπόφορη. Να με τρελαίνει. Υπάρχουν και κάποιοι, βλέπετε, που δεν έχουν μέτρο...

Μα υπάρχουν και φορές που μια συζητησούλα θα την κάνουμε..

Εξαρτάται, λοιπόν. Εξαρτάται...
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,915 μηνύματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Μου έχουν τύχει αρκετοί ταξιτζήδες που δεν μιλούσαν παρά μόνο για οδηγίες όταν φτάνω στο προορισμό μου.
Υπάρχει ταξιτζής που δεν μιλάει;;
ξεκάθαρα θα σου αναλύσει ακόμα και την θεωρία της σχετικότητας μέχρι να φτάσετε στον προορισμό😌
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Υπάρχει ταξιτζής που δεν μιλάει;;
ξεκάθαρα θα σου αναλύσει ακόμα και την θεωρία της σχετικότητας μέχρι να φτάσετε στον προορισμό😌
Μου έχουν τύχει αρκετοί ταξιτζήδες που δεν μιλούσαν παρά μόνο για οδηγίες όταν φτάνω στο προορισμό μου.
Μπορεί στις νεαρές κοπελίτσες να μιλάνε, εμάς τι να μας κάνουν; :tongue: :partytime:
Το χειρότερο είναι να σου κάνει ο ταξιτζής θρησκευτική προπαγάνδα και μάλιστα γιαχωβάδικη.

Άσχετο, εγώ αν δω περιοδικό Γιαχωβάδων ή κανένα φυλλάδιο σχετικού περιεχομένου "τυχαίως" παρατημένο σε λεωφορείο ή μετρό ή ηλεκτρικό (διόλου ασυνήθιστο), κάνω το καθήκον μου ως πολίτης της Αθήνας που θέλει να διατηρήσει την πόλη καθαρή!
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,915 μηνύματα.
Μου έχουν τύχει αρκετοί ταξιτζήδες που δεν μιλούσαν παρά μόνο για οδηγίες όταν φτάνω στο προορισμό μου.
Αλήθεια; Καλά εμένα ποτέ. Ξεκάθαρα θα μιλήσουν για τα πάντα..
Προχθές πέτυχα έναν ταξιτζή, νέο σε ηλικία, μου μιλούσε για την γυναίκα του, τα παιδιά του και όλο του το σόι μέχρι να φτάσουμε😂
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πω πω παιδια, εμενα καποια ταμπελα πρεπει να εχει το κεφαλι μου που να λεει "Ψυχολογος - πες μου την ιστορία της ζωης σου και τα εσωψυχα σου". Κάθε, μα καθε φορα που μπαινω σε ταξι, ο ταξιτζής μου διηγείται την ιστορία της ζωής του. Ακομα και φωτογραφιες απο τις οικογενειες τους εχω δει. Καμιά φορά πιάνω την κουβέντα αλλά επειδή πολλές φορές ακούω ασυναρτησίες, τρολλάρω και λίγο, άλλες φορες ειμαι κουρασμενη και χωρίς καμια ορεξη και ο αλλος εκει. Δεν μπορω :upside:

Σχετικά με το θεμα, δυστυχως οι εσωστρεφεις ανθρωποι ειναι παρεξηγημενοι. Σε αυτον τον κοσμο, για να επιβιωσεις (κυριως σε επαγγελματικο επιπεδο) πρεπει να εισαι εξωστρεφης. Μικρή ημουν πιο μαζεμενη, πλεον δεν θεωρω οτι εχω τοσο θεμα, ειμαι πιο ανοιχτη γενικα με ολους αλλα ειναι κριμα να θεωρειται αδυναμια η εσωστρέφεια. Παρολα αυτα, ενω θελω να βγαινω και δεν αντεχω να μενω μονη μου σπιτι πολλες μερες, χρειαζομαι και λιγο χρονο μονη μου για να γεμισω μπαταριες. Ισως ειμαι κατι στην μεση, ambivert μαλλον.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,926 μηνύματα.
Απορώ όμως αυτο που λέει ο Πέτρος, την απόλυτη ησυχία απ την αρχή ως το τέλος. Δε νιώθουν την αναγκη να τη σπάσουν έστω και λίγο;
Ακόμη και με τους δικούς μου όταν είμαι σε αυτοκίνητο προτιμώ την ησυχία.
Σε ταξι όχι δεν έχω νιώσει ποτέ να την σπάσω.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
μια φορά ήμουν σε ταξί με έναν φίλο μ και γυρνούσαμε απο έξοδο...και είμαστε στη πανόρμου και είναι εκεί έξω κάτι κοπέλες και κάνει το ταξιτζής : "Ωχ αμάν κάτι κωλαράκια για φίλημα..."
Κάπου στα 30-35 τον έκοβα ηλικία τον ταρίφα...τα κορίτσια μαξ 20
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,311 μηνύματα.
Είμαι τόσο αντικοινωνική με τους ταρίφες που πέτυχα φασίστα και μου έκραζε την Κυψέλη και για να μην πιάσω κουβέντα και γίνουμε μπίλιες του έλεγα ναι , εχετε δικιο
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Ίσως η χειρότερή μου εμπειρία με ταρίφα, ήταν πριν 2-3 χρόνια.

Αυτός είχε ξεκινήσει κάπως σε φάση «Πως τα βλέπεις τα πράγματα; Ζόρικα, ε;»
Εγώ του απαντάω θετικά, ότι ναι, είναι χάλια τα πράγματα. Είχα και όρεξη για κουβέντα, έχω και ένα γκίλτι πλέζουρ με τις συνωμοσιολογικές συζητήσεις, αλλά δεν περίμενα αυτό που θα ακολουθούσε.
Με το που το είπα αυτό, αρπάζεται και με ρωτάει αγριεμένα: «ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ;; ΣΥΡΙΖΑΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;;» και αρχίζει ένα παραλήρημα για τους προδότες Συριζαίους και για τον Μητσοτάκη, που είναι ό,τι καλύτερο είδε η χώρα μετά τη μεταπολίτευση, εγώ να έχω νευριάσει και να του λέω για το ότι ελέγχει όλα τα ΜΜΕ και άλλα σαν αυτά που γράφω κατά καιρούς εδώ, αυτός να ωρύεται πάλι (έφευγαν και σάλια) για τους αληταράδες τους άπλυτους που τα λένε όλα αυτά και ότι αν δεν μου αρέσει να φύγω από τη χώρα. Ε, σε κάποια στιγμή ηρεμώ κι εγώ και τον λέω το αυτονόητο, ότι δηλαδή μια ρημαδοδιαδρομή ήθελα να κάνω, όχι να αρχίσω διαμάχη για τα πολιτικά. Σταματάμε, τον πληρώνω και αυτός συνεχίζει την κουβέντα (!), οπότε απλά κλείνω την πόρτα και φεύγω, χωρίς να πω κουβέντα.

Αλλά καλά να πάθω, γιατί άλλες φορές ενθάρρυνα τα χαζά που λέγανε ταξιτζήδες για να κάνω χάζι :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
μια φορά ήμουν σε ταξί με έναν φίλο μ και γυρνούσαμε απο έξοδο...και είμαστε στη πανόρμου και είναι εκεί έξω κάτι κοπέλες και κάνει το ταξιτζής : "Ωχ αμάν κάτι κωλαράκια για φίλημα..."
Κάπου στα 30-35 τον έκοβα ηλικία τον ταρίφα...τα κορίτσια μαξ 20
Ναι και; Ανώμαλος ε; (πρόσεξε τι θα πεις)

Η ηλικία έχει σημασία ή η μαλακία που πέταξε;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,595 μηνύματα.
Εγω ειμαι ταξιτζης και υποφερω οταν οι μεσα πιανουν παρλαπιπα.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Μια εμπειρία που είχα με ταξί, είχαμε πάρει ταξί από το δρόμο εγώ με τη μητέρα και τη αδερφή μου. Στη διαδρομή η γυναίκα του ταξιτζη κάλεσε για να του πει ότι την πήραν από το σχολείο ότι η κόρη τους έκανε κόπανα από το σχολείο, τότε ο ταξιτζής άρχισε να αγριώνει και να πιστεύει ότι έκανε κόπανα με το αγόρι της και φώναζε ότι αν δει το αγόρι της θα του κόψει τα πόδια. Μετά έκλεισε το κινητό και άρχισε να στρίβει τσιγάρο ενώ οδηγάει και η μητέρα μου του ζήτησε ευγενικά να μην στρίβει τσιγάρο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top