Εμείς κι οι ταξιτζήδες

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.
Εγώ από όσο μπορώ να θυμηθώ, δεν έχω μπει ποτέ μόνη μου σε ταξί. Πάντα με φίλη/μάνα/αδερφή. Οι περισσότεροι μου πιάνουν την κουβέντα. Εγώ απαντάω με τα κλασικά «Ναι», «Όχι», «Ακριβώς», «Κατάλαβα» μέχρι να σταματήσει :laugh: Ειδικά αν γυρνάω από έξοδο που μίλαγα συνεχώς, το τελευταίο που χρειάζομαι είναι να μιλήσω ακόμα περισσότερο. Θέλω την ησυχία μου.

Το πιο εξτρίμ που μου έχει τύχει σε ταξί είναι να πηγαίνει με 150 χλμ. και να νομίζω ότι θα πεθάνουμε. Με είχε πιάσει ταχυκαρδία.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Εγώ μια ιστορία που θυμάμαι: έλεγα στον ταξιτζή τη διεύθυνση του σπιτιού μου η οποία περιλαμβάνει το γράμμα ωμέγα και του λέω "με ωμέγα" καθώς την έγραφε στο gps. Κι αυτός ενοχλημένος - παρεξηγημένος μου λέει ότι δεν είναι αμόρφωτος και ότι τις άλλες μέρες δουλεύει ως διακοσμητής και μετά άρχισε να λέει ιστορίες από τον τομέα της ιστορίας για το όνομα της διεύθυνσής μου. :lol:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,488 μηνύματα.
Εμένα σχεδόν πάντα μου μιλάνε, αλλά απαντάω πολύ κοφτά γτ δεν έχω όρεξη (9/10 φορές που θα πάρω ταξί είναι μετά από 10ωρο ταξίδι) και σταματάνε μετά από λίγο. Η χειρότερη μου εμπειρία ήταν φέτος με έναν που ενώ του είπα «γεια σας» δεν το άκουσε και μου άρχισε μια διάλεξη για τους τρόπους μου. Και σα να μην έφτανε αυτό μετά από κανα 5λεπτο έπεσε η μάσκα μου λίγο πιο κάτω από τη μύτη και πριν προλάβω να την φτιάξω μου είπε «φορά την μάσκα σου ή σε κατεβάζω εδώ και τώρα». Ήθελε να με αφήσει σε μια επικίνδυνη (ήταν και πίσσα σκοτάδι έξω) και αρκετά μακριά από τον προορισμό μου περιοχή οπότε δεν άνοιξα το κατά τα αλλά μεγάλο μου στόμα και έκατσα φρόνιμο παιδάκι 🥹
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Εγω ειμαι ταξιτζης
ταξί.jpg

Μίλησέ μας :laugh: :laugh: :laugh:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.
Εμένα σχεδόν πάντα μου μιλάνε, αλλά απαντάω πολύ κοφτά γτ δεν έχω όρεξη (9/10 φορές που θα πάρω ταξί είναι μετά από 10ωρο ταξίδι) και σταματάνε μετά από λίγο. Η χειρότερη μου εμπειρία ήταν φέτος με έναν που ενώ του είπα «γεια σας» δεν το άκουσε και μου άρχισε μια διάλεξη για τους τρόπους μου. Και σα να μην έφτανε αυτό μετά από κανα 5λεπτο έπεσε η μάσκα μου λίγο πιο κάτω από τη μύτη και πριν προλάβω να την φτιάξω μου είπε «φορά την μάσκα σου ή σε κατεβάζω εδώ και τώρα». Ήθελε να με αφήσει σε μια επικίνδυνη (ήταν και πίσσα σκοτάδι έξω) και αρκετά μακριά από τον προορισμό μου περιοχή οπότε δεν άνοιξα το κατά τα αλλά μεγάλο μου στόμα και έκατσα φρόνιμο παιδάκι 🥹
Τον θυμάμαι αυτόν τον μαλάκα (είδες, θυμάμαι πράγματα)
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,745 μηνύματα.
Αναγκαίο κακό γιατί τα λεωφορεία εμφανίζονται κάθε τρίτη μέρα. Πολλοί δε σέβονται ούτε τα βασικά που σου επιτρέπει ο νόμος, όπως να σε αφήσει κάπου για 15 λεπτά και μετά να επιστρέψεις. Κλείνω μόνο ραδιοταξί γιατί εκεί μπορείς να κάνεις παράπονα οπότε είναι πιο συγκρατημένοι.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Παιδιά αρχίστε σιγά σιγά να ξεχνάτε το στοπ ταξί με το χέρι στην Αθήνα. Έχουν αρχίσει όλοι και είναι ράδιο ταξί και δε σταματάνε γιατί τους έχουν καλέσει άλλοι και πανε να τους παραλάβουν.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Εγώ όποτε μπαίνω σε ταξί, ένα γεια σας λέω και μετά κατευθείαν πάνω από το τηλέφωνο για να δείξω τον απασχολημένο ώστε να μην με μιλήσουν. Θυμάμαι ένα περιστατικό με Ούμπερ που άρχιζε και μου έλεγε ιστορίες από κάθε περιοχή για το τι έχει γίνει όπως σε αυτο το μέρος έχουν βρει όπλα… ε σε κάτι τέτοια λίγο τρομάζω και απλός λέω ένα ναι και δεν δίνω σημασία…

Ευτυχως τα λεωφορεία στην πόλη που σπουδάζω περνάνε κάθε 3 λεπτά και έχει αρκετές στάσεις όποτε σπάνια παίρνω ταξί
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Παιδιά αρχίστε σιγά σιγά να ξεχνάτε το στοπ ταξί με το χέρι στην Αθήνα. Έχουν αρχίσει όλοι και είναι ράδιο ταξί και δε σταματάνε γιατί τους έχουν καλέσει άλλοι και πανε να τους παραλάβουν.
Εκτός από όταν έχουν απεργία τα ΜΜΜ, τότε οι περισσότεροι ταξιτζήδες προτιμούν από το δρόμο για να μην τους παίρνουν τη προμηθεια του ραδιοταξί. Μια φορά είχα μπει σε ταξί ενώ δεν λειτουργούσαν τα ΜΜΜ και είδα ότι στο τάμπλετ του ερχόταν πολλά αίτηματα μεταφοράς κάθε λεπτό αλλά πήρε εμένα από δρόμο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,859 μηνύματα.
Εκτός από όταν έχουν απεργία τα ΜΜΜ, τότε οι περισσότεροι ταξιτζήδες προτιμούν από το δρόμο για να μην τους παίρνουν τη προμηθεια του ραδιοταξί. Μια φορά είχα μπει σε ταξί ενώ δεν λειτουργούσαν τα ΜΜΜ και είδα ότι στο τάμπλετ του ερχόταν πολλά αίτηματα μεταφοράς κάθε λεπτό αλλά πήρε εμένα από δρόμο.
Νόμιζα τη προμήθεια τη πληρώνουμε εμείς με το ράδιο ταξί να σε χρεώνει ούτως ή άλλως υψηλότερη minimum τιμή.
Έχει τύχει το τελευταίο 3μηνο να χρειαστεί να πάρω από την Κέννεντυ στο Περιστέρι ταξί με στοπ με το χέρι και μου πήρε 20 25 λεπτά να σταματήσει κάποιος. Ενώ κάποτε στα 3 4 λεπτά έβρισκες.
Έκτοτε τέρμα, πάντα ραδιοταξι από το σπίτι μου και πάντα σε 5 λεπτά είναι εδώ.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Νόμιζα τη προμήθεια τη πληρώνουμε εμείς με το ράδιο ταξί να σε χρεώνει ούτως ή άλλως υψηλότερη minimum τιμή.
Έχει τύχει το τελευταίο 3μηνο να χρειαστεί να πάρω από την Κέννεντυ στο Περιστέρι ταξί με στοπ με το χέρι και μου πήρε 20 25 λεπτά να σταματήσει κάποιος. Ενώ κάποτε στα 3 4 λεπτά έβρισκες.
Έκτοτε τέρμα, πάντα ραδιοταξι από το σπίτι μου και πάντα σε 5 λεπτά είναι εδώ.
Εγώ ξέρω ότι από τα app uber, free now τους παίρνουν μια προμήθεια, για τα ραδιοταξί δεν ξέρω τι ισχύει.
Δεν έχω πάρει ποτέ ραδιοταξί, μόνο από uber.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,624 μηνύματα.
Στην πλειοψηφία τους είναι λαλίστατοι και λάτρεις σχολιασμού του πως " Καταντήσαμε ως λαός ".Ωστόσο, μια φορά ένιωσα πως πάει αυτό ήταν τέλειωσε η ζωή . Από χωριό Λέσβου παίρνω ταξί να προλάβω το πλοίο. Ο τύπος λοιπόν( δε θυμάμαι τι αυτοκίνητο είχε) έτρεχε λες και ήταν οδηγός της formoula 1 .. Κάθε τρεις και λίγο σταματούσε να δει αν έπαθε φθορές / γρατσουνιές από τα κλαδιά που χτυπούσε. Απο καθαρή τύχη δε στουκαρε πουθενά
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,505 μηνύματα.
Έχει τύχει το τελευταίο 3μηνο να χρειαστεί να πάρω από την Κέννεντυ στο Περιστέρι ταξί με στοπ με το χέρι και μου πήρε 20 25 λεπτά να σταματήσει κάποιος. Ενώ κάποτε στα 3 4 λεπτά έβρισκες.
Έκτοτε τέρμα, πάντα ραδιοταξι από το σπίτι μου και πάντα σε 5 λεπτά είναι εδώ.
Αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγώ, τελευταία. Δεν βρίσκεις εύκολα ταξί. Εκεί που έβρισκες, όπως λες, σε 3 ή 4 λεπτά, έχει τύχει κι εγώ να περιμένω πολύ παραπάνω...

Πηγαίνουν πάρα πολλά στο αεροδρόμιο, τώρα πια. Έχουν σίγουρες διαδρομές και δεν κάνουν άσκοπες βόλτες...
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,454 μηνύματα.
Έχετε λεφτά για ταξί ; :eek:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,310 μηνύματα.
Τους ταριφες εξω απο το μοναστηρακι που μετα τις 10 ειναι παρκαρισμενοι με κλειστο φως και δεν σε εξυπηρετουν παρα μονο αν ακουσουν πως εισαι ξενος για να σε εκμεταλλευτουν;;;; Τους εχει πετυχει κανεις αλλος;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Τους ταριφες εξω απο το μοναστηρακι που μετα τις 10 ειναι παρκαρισμενοι με κλειστο φως και δεν σε εξυπηρετουν παρα μονο αν ακουσουν πως εισαι ξενος για να σε εκμεταλλευτουν;;;; Τους εχει πετυχει κανεις αλλος;
Μια ίδεα είναι να το παίξεις ξενός και όταν αρχίζει να κόβει βόλτες για να σε χρεώσει παραπάνω πες του στα ελληνικά τις οδηγίες για να ξενερώσει μετά ο ταριφάς. :whistle:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,310 μηνύματα.
Μια ίδεα είναι να το παίξεις ξενός και όταν αρχίζει να κόβει βόλτες για να σε χρεώσει παραπάνω πες του στα ελληνικά τις οδηγίες για να ξενερώσει μετά ο ταριφάς. :whistle:
Ναι αλλα τους φοβαμαι, εχω ακουσει περιπτώσεις να τους κλείνουν πόρτες κτλ. Ποτε δεν ξερεις με τι ψυχοπαθή μπλέκεις. Ασε που δεν θελω να αφησω λεφτα σε τετοιον μαλακα ετσι κι αλλιως
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Ναι αλλα τους φοβαμαι, εχω ακουσει περιπτώσεις να τους κλείνουν πόρτες κτλ. Ποτε δεν ξερεις με τι ψυχοπαθή μπλέκεις. Ασε που δεν θελω να αφησω λεφτα σε τετοιον μαλακα ετσι κι αλλιως
Καλά σε αυτές τις πιάτσες που είπες στο Μοναστηράκι, Ακρόπολη και λιμάνι Πειραιά τα ταξί δεν είναι και πάντα σε καλή καταστάση και κλέβουν συχνά στα κόμιστρα.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,505 μηνύματα.
Ναι αλλα τους φοβαμαι, εχω ακουσει περιπτώσεις να τους κλείνουν πόρτες κτλ. Ποτε δεν ξερεις με τι ψυχοπαθή μπλέκεις. Ασε που δεν θελω να αφησω λεφτα σε τετοιον μαλακα ετσι κι αλλιως
Μου είχε τύχει...στα 28 με 30 περίπου να κλείσει τις ασφάλειες ένας τέτοιος...μλς και ν΄ αλλάξει διαδρομή. Μέρα μεσημέρι. Πρέπει να έχασα και 10 χρόνια απ΄ τη ζωή μου. Έκανα ότι παίρνω τον άντρα μου τηλέφωνο, ο οποίος ήταν - τάχα - αστυνομικός (δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι άλλο...) και, ευτυχώς, λίγο πιο κάτω άνοιξε τις ασφάλειες και κατέβηκα...

Θυμάμαι μου είχαν κοπεί τα πόδια. Δεν θυμάμαι για πόσα χρόνια έκανα να μπω σε ταξί...

Ραδιοταξί. Ό,τι καλύτερο και το κεφάλι μας ήσυχο. Και σε 5΄ είναι στην πόρτα σου (ή όπου αλλού είσαι, αρκεί να δώσεις ακριβή διεύθυνση...). Και ξέρεις ποιός και τί...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top