Ενοικίαση σπιτιού / ζωή στο ενοίκιο

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κανέναν φίλο που να μην είναι Αθηναίος, να σπουδάζει στην Αθήνα και να ζει αξιοπρεπώς.. Οι περισσότεροι ή έχουν συγκατοίκους ή μένουν με συγγενείς (θείους, νονούς κτλ) ή μένουν σε σπίτια 20 τ.μ..
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τα σημερινά δεδομένα θα το έστελνα Σουηδία.
Δεν είναι το ίδιο κόστος μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα...

Εδώ με ένα 800αρι το σπουδάζεις το παιδί σου ,ανάλογα και την πόλη βέβαια..

Εκεί πόσα θέλεις αν βάλεις και τα δίδακτρα της σχολής;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,781 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο κόστος μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα...

Εδώ με ένα 800αρι το σπουδάζεις το παιδί σου ,ανάλογα και την πόλη βέβαια..

Εκεί πόσα θέλεις αν βάλεις και τα δίδακτρα της σχολής;
Πλέον με την υποτίμηση της κορώνας η διαφορά στο κόστος είναι αδιάφορη. Τα Σουηδικά πανεπιστήμια δεν έχουν δίδακτρα και τα περισσότερα προγράμματα φοίτησης είναι 3ετή. Φυσικά η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πρακτικά εξασφαλισμένη, ενώ είναι πολύ εύκολο να βρεις καλά αμοιβόμενη δουλειά σαν φοιτητής. Μάλιστα αν συμπληρώσεις κάποιες ώρες παίρνεις και έξτρα επίδομα.
Σε μικρή πόλη στη Σουηδία το κόστος είναι ελαφρώς ακριβότερο απο Ελλάδα. Προσωπικά έκανα μεταπτυχιακό σε μικρή πόλη μεταξύ 2016-2018 με μπάτζετ 600Ε το μήνα. Εβγαλα συνολικά κανά χιλιάρικο από εύκολη δουλειά στο πανεπιστήμιο(13ε/ώρα), έμεινα με κάτι σαν υποτροφία το 1ο καλοκαίρι (1000ε/μήνα) και συνεχίσα αμέσως μετά το μεταπτυχιακό αρχικά με την ίδια υποτροφία και μετά σαν κανονικός υπάλληλος.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πλέον με την υποτίμηση της κορώνας η διαφορά στο κόστος είναι αδιάφορη. Τα Σουηδικά πανεπιστήμια δεν έχουν δίδακτρα και τα περισσότερα προγράμματα φοίτησης είναι 3ετή. Φυσικά η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πρακτικά εξασφαλισμένη, ενώ είναι πολύ εύκολο να βρεις καλά αμοιβόμενη δουλειά σαν φοιτητής. Μάλιστα αν συμπληρώσεις κάποιες ώρες παίρνεις και έξτρα επίδομα.
Σε μικρή πόλη στη Σουηδία το κόστος είναι ελαφρώς ακριβότερο απο Ελλάδα. Προσωπικά έκανα μεταπτυχιακό σε μικρή πόλη μεταξύ 2016-2018 με μπάτζετ 600Ε το μήνα. Εβγαλα συνολικά κανά χιλιάρικο από εύκολη δουλειά στο πανεπιστήμιο(13ε/ώρα), έμεινα με κάτι σαν υποτροφία το 1ο καλοκαίρι (1000ε/μήνα) και συνεχίσα αμέσως μετά το μεταπτυχιακό αρχικά με την ίδια υποτροφία και μετά σαν κανονικός υπάλληλος.
Σε ευχαριστώ πολυ για το μοίρασμα, πραγματικα πολύτιμη η εμπειρία σου στη φάση που βρισκόμαστε!!!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,763 μηνύματα.
Και ποια λύση πρότεινες να μην σπουδάσει το παιδί ή να του νοικιάσουμε σπίτια υπόγεια μέσα στη μούχλα και στα ποντίκια;

Από την στιγμή που λαμβάνεις την απόφαση να σπουδάσει το παιδί σου ξέρεις ότι θα το παλέψεις όσο μπορείς να του προσφέρεις!
Έπειτα αν δεν μπορείς να το αναλάβεις πληρως , ενεργοποιείς και το παιδί και βρίσκει και εκείνο νια δουλειά.

Τόσοι φοιτητές έβγαλαν σεζόν δουλεύοντας νύχτα μέρα να βοηθήσουν σε όλο αυτό!!

Όλα γίνονται ,όλα όμως όταν υπάρχει θεληση...γκρίνια και μιζέρια όταν υπάρχει όλα μας φαίνονται βουνό..

Σκάλες καθαρίζεις Χιμελα μου και το σπουδάζεις αξιοπρεπως πλέον το παιδί σου ..
Το θέμα ειναι αν θες να ρίξεις την μύτη σου για να καθαρίζεις σκάλες..(αντιλαμβανεσαι πως το λέω)

Πωπω να δουλευεις νυχτα μέρα να πληρωνεις τους ιδιοκτήτες που κάθονται.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πωπω να δουλευεις νυχτα μέρα να πληρωνεις τους ιδιοκτήτες που κάθονται.
Αυτοί οι ιδιοκτήτες δούλεψαν πάρα πολύ για ν αποκτήσουν αυτή την περιουσία που εσύ τώρα καλείται να την προσέχεις και να την φροντίζεις ΣΑΝ να ήταν δικιά σου ..

Και επειδή ακριβώς λίγοι το κάνουν και αφηνουν τις περιουσίες μας σαν τους στάβλους που μάλλον μεγάλωσαν, ο κάθε ιδιοκτήτης έχει το δικαιωμα να ζητήσει το ενοίκιο που πιστεύει ότι αξίζει η περιουσία του .. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,763 μηνύματα.
Αυτοί οι ιδιοκτήτες δούλεψαν πάρα πολύ για ν αποκτήσουν αυτή την περιουσία που εσύ τώρα καλείται να την προσέχεις και να την φροντίζεις ΣΑΝ να ήταν δικιά σου ..

Και επειδή ακριβώς λίγοι το κάνουν και αφηνουν τις περιουσίες μας σαν τους στάβλους που μάλλον μεγάλωσαν, ο κάθε ιδιοκτήτης έχει το δικαιωμα να ζητήσει το ενοίκιο που πιστεύει ότι αξίζει η περιουσία του .. :P

Άσχετα απο αυτά που ειναι αυτονόητα σε ενα συμβόλαιο , εγω δεν θα έδινα πανω απο 300 ευρω το μήνα σε ενα σπίτι.

Ο λόγος ειναι πως οι μισθοι της εποχής δεν δικαιολογούν μεγαλύτερες τιμές. Έχω ξαναγράψει πως δεν θα έμενα στην Αθήνα εάν πλήρωνα ενοίκιο θα σηκωνόμουν να φυγω για μια επαρχία που τα ενοίκια θα ηταν στα 250-300 ευρώ.

Πχ Ηγουμενίτσα. Κατα τα άλλα ο καθένας μπορεί να ζητάει ότι θέλει , και εγω θέλω να γίνω αστροναύτης της ΝΑΣΑ και να βγάζω σέλφι στο διάστημα με φοντο την γή.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,773 μηνύματα.
Αυτοί οι ιδιοκτήτες δούλεψαν πάρα πολύ για ν αποκτήσουν αυτή την περιουσία που εσύ τώρα καλείται να την προσέχεις και να την φροντίζεις ΣΑΝ να ήταν δικιά σου ..

Και επειδή ακριβώς λίγοι το κάνουν και αφηνουν τις περιουσίες μας σαν τους στάβλους που μάλλον μεγάλωσαν, ο κάθε ιδιοκτήτης έχει το δικαιωμα να ζητήσει το ενοίκιο που πιστεύει ότι αξίζει η περιουσία του .. :P
Καλά πολύ ρόδινα τα παρουσιάζεις και δεν νομίζω ναναι όλοι έτσι.
Υπάρχουν σαφως τεράστια λαμόγια που τα βρήκαν έτοιμα και τα χουν ματώσει ενω κάθονται και νοικιάζουν για χρυσάφι κάτι τρώγλες. Η πλειοψηφία μη σου πω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,763 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κανέναν φίλο που να μην είναι Αθηναίος, να σπουδάζει στην Αθήνα και να ζει αξιοπρεπώς.. Οι περισσότεροι ή έχουν συγκατοίκους ή μένουν με συγγενείς (θείους, νονούς κτλ) ή μένουν σε σπίτια 20 τ.μ..

Η Αθήνα ειναι το περιβόλι του τρελού. Υπερ εκτιμημένη. Ακριβά ενοίκια - χάος στους δρόμους και μεγάλη ακρίβεια.

Τα θετικά ειναι επιλογές σε ψωνια και βόλτες πάσης φύσεως και το μετρό αλλά ως εκει. Οπότε αν πχ μπορείς να μετακινηθείς στην επαρχία για δουλειά ειναι πολύ καλυτερο να έρχεσαι καθε 2-3 μηνες στην Αθήνα να κάνεις τα ψώνια και τις βόλτες σου και να φεύγεις. Κατα τα άλλα να μένεις και να ζείς στην επαρχία.

Δεν υπάρχει καμια λογική να νοικιάζουν σπιτια με 500-600 ευρω στην Αθήνα. Για μένα τουλάχιστον.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά πολύ ρόδινα τα παρουσιάζεις και δεν νομίζω ναναι όλοι έτσι.
Υπάρχουν σαφως τεράστια λαμόγια που τα βρήκαν έτοιμα και τα χουν ματώσει ενω κάθονται και νοικιάζουν για χρυσάφι κάτι τρώγλες. Η πλειοψηφία μη σου πω.
Μ ε το διο σκεπτικο και εγω θα πω πολλους δρακους βλεπετε και μενετε σε αυτους ..

Παντα εδω μεσα μιλαω βιωματικα ..
Νοικιαζω σπιτια σε φοιτητες ...σπιτια τα οποια ηρθαν μετα απο χρονια δικης μας δουλειας ..

οταν λοιπον εγω καλη μου νοικιαζω σπιτι πληρως ανακαινισμενο που ο φοιτητης ερχεται μονο με την δικη του βαλιτσα τα ρουχα και του παρεχω μεχρι και το ιντερνετ και τα παντα απαιτω να σεβεται τον χωρο μου κια τον κοστολογο με βαση και την φορολογια μου ..

εσεις νομιζετε δινετε 300 ευρω ας που με και ολα πανε στην τσεπη ...φορολογια δεν εχουμε στα ενοικια ,ενφια δεν εχουμε ,φθορες στο σπιτι δεν υπαρχουν που επιβαρυνουν ολα τον ιδιοκτητη ?

οταν λοιπον εγω μετα απο δυο χρονια μπαινω σε αυτο το σπιτι και βρισκω σπασμενες μεντεσεδες απο ντουλαπες ,ενα μπανιο να ειναι αθλιο απο βρωμια μηνων,κουζινα αθλια ,ηλεκτρικη κουζινα που δεν λες θα την καθαρισω και ολα οκ ,κουζινα που θελει πεταμε τι νομιζεις οτι εισεπραξα ολα αυτα τα χρονια ?

εβαλα και απο πανω ...

εξου πλεον και τα σπιτια τα γυρισαμε οι πιο πολλοι σε airbnb .....
οχι δεν επιτρεπω σε κανεναν να κανει σταβλο το δικο μου σπιτι που το ποναω επειδη ο ιδιος μεγαλωσε σε σταβλο ..
εχω μονο μια κοπελα παμε στο 3 χρονο ,τι να πω γι αυτο το κοριτσι και τους γονεις του ...το εχουν το σπιτι καλυτερο και απο εμενα ...αυτο το παιδι του ειπα να μεινει οσο θελει θα κανει και το μεταπτυχιακο του και για ολα αυτα τα χρονια δεν θα παρει ουτε ενα ευρω αυξηση ...
οι γονεις ειναι ιδιωτικοι υπαλληλλοι καθυστερουν και καμια φορα το ενοικιο ,κανενα θεμα ομως το ξερω οτι οτνα τους πληρωσουν τα βαζουν ...

νοικιαζει και η κορη μου σπιτι στην αθηνα ... το εχει σαν δικο της ..
ανανεωσε συμβολαιο και ο ιδιοκτητης μας ειπε δεν θελω αυξηση ,γιατι του ειπα αν θα μας κανει θα φυγουμε ,ηδη ειναι παρα πολλα ..
δεν μας το ανεβασε μονο και μονο γιατι παιρνει καθε 1 του μηνος τα ενοικια και δευτερων προσεχει το σπιτι ..
δεν θελουμε κατι αλλο σαν ιδιοκτητες και πραγματικα τους ψαχνουμε τετοιους ενοικιαστες ...αν τους βρουμε βαζουμε πολυ νερο στο κρασι μας δεν ειμαιστε χαζοι να τρεχουμε στα δικαστηρια για ¨καρφωμενα¨ενοικια ή για καταστροφες μεσα στο σπιτι ...

δυο μετρα και δυο σταθμα ...αν δεν σεβεσαι την περιουσια μου που με κοπο την απεκτησα ΜΗΝ ζητας σεβασμο απο εμενα ...σε αυτα δεν χωρα συναισθηματισμους ..
Αν εισια ομως οπως η κοπελα που εχω εκει πραγματικα μπορει να κανω και τα στραβα ματια για ενα ή δυο ενοικια επειδη ακριβως ξερω τι οικογενεια ειναι και ποσο προσεχει το σπιτι !
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,763 μηνύματα.
Μαργαρίτα να βάζεις το ενοίκιο στην ωρα του και το σπίτι να είναι καθαρό και προσεγμένο ειναι αυτονόητα πραγματα τουλάχιστον για μένα.

Εγω όταν νοίκιαζα ξεκινούσαμε με τη προκαταβολή. Ενας μου ζήτησε 3 ενοίκια μπροστά το τρέχον φυσικά και 2 εγγύηση λυπάμαι του λέω αλλα το τρέχον + 1 εγγυηση ειναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω.

Οπότε αφου του δίνεις το τρέχον ... μετά ουσιαστικά προπληρώνεις τον μηνα. πχ 26-30 Νοεμβριου τον πληρώνεις για το μήνα Δεκέμβριο. Πάντα έτσι το έκανα.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Αυτοί οι ιδιοκτήτες δούλεψαν πάρα πολύ για ν αποκτήσουν αυτή την περιουσία που εσύ τώρα καλείται να την προσέχεις και να την φροντίζεις ΣΑΝ να ήταν δικιά σου ..
Εδώ θα συμφωνήσω!

Προσωπικά έμενα μέχρι τα 20 μου με τη μαμά μου στη Θεσσαλονίκη, στο σπίτι μας, που είναι δικό μας αγορασμένο.
Τα τελευταία 3 χρόνια που νοικιάζω, ειδα πόσο εκμεταλλευονται τα σπίτια και οι ενοικιαστές, και αυτοί που ζούνε μέσα...
Έχουν ανέβει και εδώ αρκετά τα ενοίκια πάντως, αλλά όχι τόσο όσο από αυτά που ακούω από Αθήνα. Εδώ αν είσαι τυχερός, θα βρεις σπίτι καλό από 350.. με 400-450 έχει αρκετά. Αλλά και εδώ όλα εξαρτώνται από την περιοχή και την εποχή που ψάχνεις.
Κέντρο καρακεντρο δύσκολα βρίσκεις γενικά νορμάλ σπίτι. Όσο πας προς δυτικα, τόσο το καλύτερο, ανατολικά κάπως έχουν ψωνιστει και τα έχουν βάλει όλα στο Θεό να πούμε..
Εύοσμο, σταυρουπολη, Ηλιούπολη, άνω Εύοσμο και Κορδελιό, Πολίχνη και Συκιές έχει πολλές καλές επιλογές. Αντε και Τούμπα που έβλεπα όταν ψάχναμε.

Επίσης επειδη τυχαίνει να μου αρέσει η καθαριότητα και η τάξη, την εφαρμόζω όπου και να είμαι. Κι οντως, ακούω πολλές φορές να μου λένε <<καλά πως κάνεις έτσι, δεν είναι και δικό σου>>
Είναι θέμα σεβασμού.
Μπήκε η σπιτονοικοκυρα να τσεκάρει το σπίτι (όπως το ορίζει ο νόμος, μετά από ένα χρόνο)
Και είχε τρελή ανακούφιση, το ειπε και η ίδια <<σπάνια βλέπεις ανθρώπους να σέβονται τόσο ένα σπίτι>>
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαργαρίτα να βάζεις το ενοίκιο στην ωρα του και το σπίτι να είναι καθαρό και προσεγμένο ειναι αυτονόητα πραγματα τουλάχιστον για μένα.
για εσενα και για λιγους και εδω μπαινει τελεια ..

για εσενα κολοτουμπες Κωστα μου θα κανω να μου νοικιασεις το σπιτι !
Εγω όταν νοίκιαζα ξεκινούσαμε με τη προκαταβολή. Ενας μου ζήτησε 3 ενοίκια μπροστά το τρέχον φυσικά και 2 εγγύηση λυπάμαι του λέω αλλα το τρέχον + 1 εγγυηση ειναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω.

Οπότε αφου του δίνεις το τρέχον ... μετά ουσιαστικά προπληρώνεις τον μηνα. πχ 26-30 Νοεμβριου τον πληρώνεις για το μήνα Δεκέμβριο. Πάντα έτσι το έκανα.
Κοιτα και εγω πλεον αν θα φυγει και η φοιτητρια που εχω και δεν το κανω και αυτο με την μερα 2 ενοικια θα ζητησω μετα απο αυτο που μου αφησε ο φοιτητης ....
ενα για τα πραγματα που εχω μεσα και ενα για τυχων αλλες εκρεμμοτητες που αφησει οπως ρευμα ...

αν ειναι σε ολα οκ 2 μηνες πριν φυγει δεν μου βαζει τιποτα ,απλα τα πραγματα ,δεν τα χανεις και ολα αυτα βαση ιδιωτικου συμφωνητικου οχι μονο το συμβολαιο ,ας τα ξεχασουμε αυτα γιατι πλεον εμας τους ιδιοξτητες δεν μας καλυπτουν σε πολλα ...

δεν την ξαναπαταω και οποιος θελει στην τελικη ...δυστηχως σαν ενοικιαστες δεν εχουμε πολλες επιλογες ειδικα στην Αθηνα ...εκει καλα εχουν ξεφυγει τα παντα ..

οχι ειμαι πολυ σκληρη πλεον μετα απο αυτο που αντίκρισα και χωρις υπερβολη μου ηρθε να κλαιω ..καινουργιο σπιτι και το κολοπαιδο μου το κατεστρεψ και παρ ολα αυτα τον αφησα να μεινει και με την εγγυηση μεσα ...μ@λ@κ@ς κανονικος εγω ...

ο μ@λ@κ@ς δεν ηξερε εμαθε πλεον :bleh:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,763 μηνύματα.
για εσενα και για λιγους και εδω μπαινει τελεια ..

για εσενα κολοτουμπες Κωστα μου θα κανω να μου νοικιασεις το σπιτι !

χαχαχα είμαστε νορμάλ άνθρωποι για αυτο και δεν μας αρέσουν οι υπερβολές.
2 ενοικια μπροστά δε θα μπορουσα να σου δωσω σορρυ γιατι θα ηταν 3.

Αν εσυ δηλαδη το νοικιάζεις ας πουμε 350... θα έπρεπε με το που βάλω κλειδί να σου δώσω 1050 ευρω!!!!

Και αντε εγώ εχω και κάποια ευρουλάκια στην άκρη στο τραπεζικό μου που υπερ καλύπτουν αυτο το ποσό άλλοι που δεν έχουν θα πάνε να πάρουν δάνειο απο τη τράπεζα του @Volkswagen Fan ; :clapup:

επισης δεν θα είχα πρόβλημα να έρχεται να βλέπει το σπίτι του ο ιδιοκτητης αλλα μιά φορά το μήνα. Αυστηρά. Τις υπολοιπες αν ηθελα εγω θα τον καλουσα για καφέ.
Κοιτα και εγω πλεον αν θα φυγει και η φοιτητρια που εχω και δεν το κανω και αυτο με την μερα 2 ενοικια θα ζητησω μετα απο αυτο που μου αφησε ο φοιτητης ....
ενα για τα πραγματα που εχω μεσα και ενα για τυχων αλλες εκρεμμοτητες που αφησει οπως ρευμα ...

αν ειναι σε ολα οκ 2 μηνες πριν φυγει δεν μου βαζει τιποτα ,απλα τα πραγματα ,δεν τα χανεις και ολα αυτα βαση ιδιωτικου συμφωνητικου οχι μονο το συμβολαιο ,ας τα ξεχασουμε αυτα γιατι πλεον εμας τους ιδιοξτητες δεν μας καλυπτουν σε πολλα ...

δεν την ξαναπαταω και οποιος θελει στην τελικη ...δυστηχως σαν ενοικιαστες δεν εχουμε πολλες επιλογες ειδικα στην Αθηνα ...εκει καλα εχουν ξεφυγει τα παντα ..

οχι ειμαι πολυ σκληρη πλεον μετα απο αυτο που αντίκρισα και χωρις υπερβολη μου ηρθε να κλαιω ..καινουργιο σπιτι και το κολοπαιδο μου το κατεστρεψ και παρ ολα αυτα τον αφησα να μεινει και με την εγγυηση μεσα ...μ@λ@κ@ς κανονικος εγω ...

Το ρεύμα το αλλάζει ο ενοικιαστης ; ή το εχεις στο ονομα σου και παίζει με μετρητη μέσα το σπιτι ;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,773 μηνύματα.
Νοικιαζω σπιτια σε φοιτητες
Mε βάση αυτό είσαι προκατειλημμένη. Η δική σου περίπτωση δεν είναι η καθολική.
Έχω νοικιάσει πολλά σπίτια σε Ελλάδα και εξωτερικό και εχω διάφορες εμπειρίες απο δάφορους ανθρώπους.
Έχω δεί βρωμόσπιτα της π@τσας να τα νοικιάζουν εξωφρενικά υψηλές τιμές και εχω δεί απάνθρωπα σιχάματα να μην αναφέρουν βασικά ελαττώματα που εχει η τρώγλη τους όπως αδιανόητα πολλή μούχα και σαπισμένες οροφές που μονο αν έμενες θα το βίωνες, να βρίσκουν το παραμικρό να σου φορτώσουν μεχρι και το τελευταίο δεύτερο πριν φύγεις. (εμπειρία τρίτων/φίλων τα τελευταία).

Μακάρι εσύ που νοικιάζεις να είσαι η σωστή, αλλά δεν είναι όλοι. Ένα μεγάλο ποσοστό είναι ο κυρ Παντελής που είδε ευκαιρία να γατζωθεί και ο,τι αρπάξει ο κώλος του.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
αλλα το τρέχον + 1 εγγυηση ειναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω.
Και αυτό είναι και το πιο λογικό...
Αν θέλει ο άλλος να ξανά βάψει το σπίτι ή να στοκαρει το τοίχο, 400€ πχ, φτάνουν κατά τη γνώμη μου, που είναι οι λογικές βασικές φθορές σε ένα σπίτι.
Τώρα αν κάποιος έρχεται και θέλει να μείνει στο σπίτι σου, και δεν τον βλέπεις πολύ σόι, μη του το νοικιάσεις στη τελική, ξέρω γω 🤷🏼‍♀️
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,763 μηνύματα.
Και αυτό είναι και το πιο λογικό...
Αν θέλει ο άλλος να ξανά βάψει το σπίτι ή να στοκαρει το τοίχο, 400€ πχ, φτάνουν κατά τη γνώμη μου, που είναι οι λογικές βασικές φθορές σε ένα σπίτι.
Τώρα αν κάποιος έρχεται και θέλει να μείνει στο σπίτι σου, και δεν τον βλέπεις πολύ σόι, μη του το νοικιάσεις στη τελική, ξέρω γω 🤷🏼‍♀️

Μισό λεπτό ! Αν μπώ στο σπίτι που είναι άβαφο θελω να πω δεν μου το έδωσε φρεσκοβαμένο ο ιδιοκτήτης δεν έχω υποχρέωση να το βάψω εγώ όταν θα φυγω απλώς θα του το αφήσω στη πρότερη λογική κατάσταση και αφού θα έχουν παρέλθει 2-3 χρόνια δηλαδη αν ο τοίχος ειναι λίγο πιο εκρού απο ότι τον παρέλαβα (μιλαμε για ελάχιστη διαφορά δικαιολογημένη μεσα στα χρονικα πλαίσια) δεν θα μου ζήτήσει να του το βάψω.

Ολα αυτα που γράφω εδώ θα ηταν συζητήσεις με εναν νέο ιδιοκτήτη. Καλά τα χαχα και χουχου και η καλή διάθεση αλλα εγώ ειμαι ευθύς σε κάποια θέματα ειδικα στην ηλικια που έχω φτασει και στα οσα έχω ζήσει. Εχω μπλέξει με τρελη ιδιοκτητρια και έχουμε καταληξει σε δικαστηριο το οποίο φυσικά και ΕΧΑΣΕ παμψηφει. (Αυτή έκανε την αγωγή οχι εγώ αυτη η τρελή).

Π΄ρωτα την έχασε και μετά εφυγα απο το σπίτι... οταν παρήλθε η νόμιμη τριετία ασχετως εαν στο συμβολαιο ειχαν συμφωνηθει τα 2 έτη.

Δεν είμαι ψαρωμένος φοιτητης εγώ. Οτι συμφωνήσουμε θα τηρηθει και αν ο ιδιοκτητης ειναι σωστός και δίκαιος θα έχουμε και μια καλή σχέση και επικοινωνια σαν να είμαστε φίλοι-μπορουμε να γινουμε βασικά. Θα ξεφεύγει δηλαδη των τυπολατρικών του συμβολαιου τουλάχιστον απο μεριάς μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Μισό λεπτό ! Αν μπώ στο σπίτι που είναι άβαφο θελω να πω δεν μου το έδωσε φρεσκοβαμένο ο ιδιοκτήτης δεν έχω υποχρέωση να το βάψω εγώ όταν θα φυγω απλώς θα του το αφήσω στη πρότερη λογική κατάσταση και αφού θα έχουν παρέλθει 2-3 χρόνια δηλαδη αν ο τοίχος ειναι λίγο πιο εκρού απο ότι τον παρέλαβα (μιλαμε για ελάχιστη διαφορά δικαιολογημένη μεσα στα χρονικα πλαίσια) δεν θα μου ζήτήσει να του το βάψω.
Ναι δεν είπα αυτό. Εννοώ αν ο ιδιοκτήτης που έχει το σπίτι, ΘΕΛΕΙ να το συντηρήσει το σπίτι, που συνήθως τα σπίτια ανά κάποια χρόνια το πρώτο που χρειάζονται είναι βάψιμο και στοκαρισμα τους τοίχους από χτυπήματα, καρφάκια κτλ, η μία εγγύηση φτάνει και περισσεύει.
Αν μπεις σε ένα σπίτι που είναι άβαφο εννοείται δεν έχεις την υποχρέωση μα το βάψεις εσύ. Το αφήνεις όπως είναι.
Τώρα για συντηρήσεις στους καυστήρες πχ κι όλα αυτά που χρειάζονται κάθε χρόνο, αυτά γίνονται ούτως ή άλλως, αν ο ιδιοκτήτης είναι σωστός. Αν δεν θέλει να το κάνει, το κάνεις εσύ και του ζητάς να στο αφαιρέσει από το μηνιαίο ενοίκιο. Αυτα είναι πράγματα όπως λες όμως, που τα συζητάς από την αρχη. Αν ο άλλος δεν θέλει να συνεργαστεί, ας το κρατήσει για τη πάρτη του το σπίτι.
Δεν είμαι ψαρωμένος φοιτητης εγώ. Οτι συμφωνήσουμε θα τηρηθει και αν ο ιδιοκτητης ειναι σωστός και δίκαιος θα έχουμε και μια καλή σχέση και επικοινωνια
Ούτε και εγώ, η μαμά μου δουλεύει στα δικαστηρια, μπορεί να είμαι μόνο 23 αλλά με προετοίμασε για αυτό το βήμα, πολύ καλά :)
Επίσης η σχέση μου δεν είχαν ποτέ δικό τους σπίτι, από ενοίκια αλλο τίποτα..
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,763 μηνύματα.
Εγώ έβαζα έναν πρόσθετο όρο πως δαπάνες συντήρησης για το πρώτο έτος θα βαραίνουν τον ιδιοκτήτη.

Τωρα που είπες δικαστήρια έπρεπε να της πατήσω μετά και εγώ μια αγωγή για συκοφαντική δυσφημηση καθώς στο δικαστηριο είπε οτι το σπίτι της καταστράφηκε. Ο λόγος που το ειπε αυτο ηταν α) επειδη ηταν το κακό σουλούπι ανθρωπου που οταν δεν σε συμπαθει λογω κάποιας διαφωνίας λέει ψέμματα. Ανήθικο στοιχείο ανθρώπου δηλαδή.

Και β) επειδη στην οροφη του μπάνιου κάποιες φορές μαύριζε λόγω υγρασίας απο τους υδρατμους. Το καθάριζα και ξανά τα ίδια ανοιγα και το παράθυρο.

γ) Για να παραπλανήσει το δικαστήριο και να τους πείσει οτι εγω ήμουν δηθεν κακός εκμισθωτης με απωτερο σκοπό να βγει η αποφαση υπερ της.

Στο τέλος της το έδωσα καθαρισμένο οπως το παρέλαβα και η λεκάνη της τουαλέτας κατασπρη κάτω. Εχω κρατησει φωτογραφίες. Έπρεπε λοιπον μετά την αγωγή της που απερρίφθη (για άσχετο λογο απο την δηθεν καταστροφή του σπιτιού της) να πάρει απο μενα αυτη τη φορά με την οποια θα της ζητούνταν να αποδειξει σε νεο δικαστήριο αυτά τα ψέμματα που ειπε στο ακροατήριο του πρώτου.

Πως γίνεται κάποιος ο οποίος της έβαψε το σπίτι εξαρχής το οποίο μυριζε επειδη οι προηγουμενοι εψηναν κοψιδια στο τζάκι να εχει προθεση να της το καταστρέψει ; μονος μου θα εγραφα την αγωγη αλλα ηθελα υπογραφή δικηγόρου. Θα ειχε άσχημα ξεμπερδέματα η εν λόγω. Καθως η νέα αποφαση δεν θα ηταν απλα απορριπτική θα την υποχρέωνε να πληρώσει κιολας αποζημιωση λογω ηθικής βλάβης απο δυσφήμηση. Οπως ειχε πεί και ο Κουγιας στο Λιάγκα τωρα ζητάς συγγνώμη αλλα θα πληρώσεις κιολας!!!


Αλλά επειδη δεν είμαστε ανθρωποι των άκρων και των δικαστηριων προτίμησα να τερματίσω το πόλεμο και να σηκωθω και να φυγω. Η συγκεκριμένη ειχε και αλλού ανοικτά μέτωπα ηταν τέτοιο το σκαρί της. Ειχε ξεπεράσει τα 65 και έτρεχε στα δικαστηρια. Ψυχοπαθολογική περίπτωση.

Ηθικο διδαγμα -> Οταν βλέπετε εναν άνθρωπο δύστροπο και στυφό εξαρχής (πχ δεν ηθελε τα ζώα ειχαμε υπογραψει προσθετο οροφο οτι απαγορευονται τα κατοικιδια εντος της οικειας) μην μπαινετε καν στη διαδικασια να μπλεκετε σε συμβολαια μαζί του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ούτε και εγώ, η μαμά μου δουλεύει στα δικαστηρια, μπορεί να είμαι μόνο 23 αλλά με προετοίμασε για αυτό το βήμα, πολύ καλά :)
Επίσης η σχέση μου δεν είχαν ποτέ δικό τους σπίτι, από ενοίκια αλλο τίποτα..

Σύμφωνοι αλλα αν αυτη που λέω έπεφτε σε κανέναν άνθρωπο που δεν ψάχνεται και δεν έχει πείρα με δικαστηρια αγωγές εξωδικα και αναφορές θα τον είχε κάνει άλογο. Αν και ηλικιωμένη ήταν ζόρικο ζαγάρι αλλα έπεσε και σε μενα που είμαι τα ίδια αν χρειαστεί. Πρέπει να κόβεις λίγο και τον άνθρωπο οταν πάς για τα συμβόλαια. Δυστυχως κάποια νέα παιδιά δεν έχουν αυτη την εμπειρία ούτε φαντάζονται με ποιον άνθρωπο πάνε να συναλαχθούν ή μπορει λίγοι απο αυτούς να την έχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top