Ενοικίαση σπιτιού / ζωή στο ενοίκιο

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Εχεις δίκιο.
Έχουμε οικογενειακό φίλο που όταν πέρασε το παιδί του Αθήνα το 2012, αγόρασε ένα 2αρι με 40.000€ κοντά στο κέντρο. Το παιδί τελείωσε την σχολή, και του χρόνου πρώτα ο Θεός θα πάει και η μικρή αδερφή εκεί. Είναι η καλύτερη επένδυση που έκανε ποτέ, και όταν φύγουν τα κορίτσια για τα δικά τους σπίτια αύριο μεθαύριο, το νοικιάζει σε φοιτητές και βγάζει 500€ χαρτζιλίκι το μήνα.
Όποιος είχε κάποια λεφτά στην άκρη καλά το σκέφτηκαν τοτε
Ναι δυστυχώς δεν το είχαμε σκεφτεί καλα
Σκεψου κοντα στα 40χιλ έφυγαν σύνολο σε ενοικια ολα τα φοιτητικά χρόνια, οπότε στη χειρότερη αν δεν τα έχεις εξαρχης, προτιμότερο να παρεις δάνειο και μετα να δίνεις δοση 300€ το μηνα για να ξεπληρωσεις το δάνειο με το οποίο αγόρασες το διαμέρισμα σου, παρά να τα δίνεις 300€ στο ενοίκιο στο κενό στον ιδιοκτήτη που μετα δε θα σου μείνει στην ιδιοκτησία σου. Αν το σκεφτείς ετσι ειναι πολυ χαζό να δίνεις 40χιλ στο κενό στο πουθενά. Ενώ στην άλλη περίπτωση ναι μεν παίρνεις δάνειο, αλλά τα λεφτα τα δίνεις σε κατι που θα μείνει στην ιδιοκτησία σου, σα να έδινες ενοίκιο, αλλά δεν πανε χαμενα σε τρίτον ιδιοκτήτη. Δηλαδη με το ενοίκιο, και θα σου φύγουν 40χιλ και το σπιτι στο τελος δεν θα σου.μεινει. αν βάλεις τη λογική κατω βλεπεις ευκολα ότι ειναι χαζο. Ειδικά αν πρόκειται για σπιτι σε καλή πόλη ή αν πρόκειται να είσαι μετα στην πόλη αυτή. Έκανα μεγάλη βλακεια τοτε αλλά 18 χρονών παιδί ψαρωμενο που σκεφτόμουν τη νέα ζωή με τη σχολή που με περίμενε, σε μια ξένη πόλη, χωρίς δικα μου λεφτα, τι ήξερα τοτε να πράξω... αχ πολυ μεγάλο λάθος μου
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς δεν το είχαμε σκεφτεί καλα
Σκεψου κοντα στα 40χιλ έφυγαν σύνολο σε ενοικια ολα τα φοιτητικά χρόνια, οπότε στη χειρότερη αν δεν τα έχεις εξαρχης, προτιμότερο να παρεις δάνειο και μετα να δίνεις δοση 300€ το μηνα για να ξεπληρωσεις το δάνειο με το οποίο αγόρασες το διαμέρισμα σου, παρά να τα δίνεις 300€ στο ενοίκιο στο κενό στον ιδιοκτήτη που μετα δε θα σου μείνει στην ιδιοκτησία σου. Αν το σκεφτείς ετσι ειναι πολυ χαζό να δίνεις 40χιλ στο κενό στο πουθενά. Ενώ στην άλλη περίπτωση ναι μεν παίρνεις δάνειο, αλλά τα λεφτα τα δίνεις σε κατι που θα μείνει στην ιδιοκτησία σου, σα να έδινες ενοίκιο, αλλά δεν πανε χαμενα σε τρίτον ιδιοκτήτη. Δηλαδη με το ενοίκιο, και θα σου φύγουν 40χιλ και το σπιτι στο τελος δεν θα σου.μεινει. αν βάλεις τη λογική κατω βλεπεις ευκολα ότι ειναι χαζο. Ειδικά αν πρόκειται για σπιτι σε καλή πόλη ή αν πρόκειται να είσαι μετα στην πόλη αυτή. Έκανα μεγάλη βλακεια τοτε αλλά 18 χρονών παιδί ψαρωμενο που σκεφτόμουν τη νέα ζωή με τη σχολή που με περίμενε, σε μια ξένη πόλη, χωρίς δικα μου λεφτα, τι ήξερα τοτε να πράξω... αχ πολυ μεγάλο λάθος μου
Δεν μπορούσες να κάνεις και κάτι, μόνο αν οι δικοί σου είχαν πάρει την απόφαση. Μην ξεχνάμε ότι την πενταετία 2010-2015, ο κόσμος είχε φρικαρει με την οικονομία και η αγορά είχε παγώσει. Όποιος είχε μυαλό και μάζευε πιο πριν, ήταν η τέλεια ευκαιρία για να αγοράσει κάτι. Τώρα τα ενοίκια είναι εξευτελιστικά, 400€ για 20-25 τετραγωνικά, και για αγορά ακινήτου κοντά στο κέντρο, και οι τρύπες κάτω των 20 τετραγωνικών έχουν 75-100.000€.
Ίσως ξαναέρθει ξανά η ευκαιρία στο μέλλον, who knows
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς δεν το είχαμε σκεφτεί καλα
Σκεψου κοντα στα 40χιλ έφυγαν σύνολο σε ενοικια ολα τα φοιτητικά χρόνια, οπότε στη χειρότερη αν δεν τα έχεις εξαρχης, προτιμότερο να παρεις δάνειο και μετα να δίνεις δοση 300€ το μηνα για να ξεπληρωσεις το δάνειο με το οποίο αγόρασες το διαμέρισμα σου, παρά να τα δίνεις 300€ στο ενοίκιο στο κενό στον ιδιοκτήτη που μετα δε θα σου μείνει στην ιδιοκτησία σου. Αν το σκεφτείς ετσι ειναι πολυ χαζό να δίνεις 40χιλ στο κενό στο πουθενά. Ενώ στην άλλη περίπτωση ναι μεν παίρνεις δάνειο, αλλά τα λεφτα τα δίνεις σε κατι που θα μείνει στην ιδιοκτησία σου, σα να έδινες ενοίκιο, αλλά δεν πανε χαμενα σε τρίτον ιδιοκτήτη. Δηλαδη με το ενοίκιο, και θα σου φύγουν 40χιλ και το σπιτι στο τελος δεν θα σου.μεινει. αν βάλεις τη λογική κατω βλεπεις ευκολα ότι ειναι χαζο. Ειδικά αν πρόκειται για σπιτι σε καλή πόλη ή αν πρόκειται να είσαι μετα στην πόλη αυτή. Έκανα μεγάλη βλακεια τοτε αλλά 18 χρονών παιδί ψαρωμενο που σκεφτόμουν τη νέα ζωή με τη σχολή που με περίμενε, σε μια ξένη πόλη, χωρίς δικα μου λεφτα, τι ήξερα τοτε να πράξω... αχ πολυ μεγάλο λάθος μου
καλα ποσα χρονια νοικιαζατε το σπιτι?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
40.000 ευρώ το 2023 ποιος έχει για να αγοράσει σπίτια; Ούτε στο εξωτερικό να πας να δουλέψεις καμμία δεκαετία, όπως τα χρόνια τα παλιά, δεν βγάζεις τόσα πια.
40 χιλιάδες είχε τότε, σήμερα το ίδιο ακίνητο θα είχε την τριπλάσια και τετραπλάσια τιμή😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καλά με 30 τμ βρίσκεις και με 25.000 σπίτι. Αλλά και πάλι ποιος μπορεί να μαζέψει σήμερον τόσα χρήματα;
Που έχει καλέ 25.000€ 30τμ?? Στην επαρχία και εκτός Αθηνών ναι όντως βρίσκεις. Κάποτε στο Αιγάλεω/Νίκαια/Κορυδαλλο έβρισκες τέτοιες ευκαιρίες, μετά το μέτρο όμως όρμηξαν όλοι και τώρα οι τιμές παλι είναι στον Θεό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καλα ποσα χρονια νοικιαζατε το σπιτι?
Αν νοικιάζεις λέω εγώ, για 5 χρόνια, ένα σπίτι με 300€ ενοίκιο, σου βγαίνει 18.000€,
Υπάρχουν και ευκαιρίες με 25-30.000€ για τόσα τετραγωνικά και ζεις σε σπίτι που είναι δικό σου, και μετά το νοικιάζεις σε φοιτητή (με υψηλότερη τιμή σήμερα)και εν τέλει βγάζεις πολλαπλάσια λεφτά.
Συμφορουμιτες εδώ στο εξωτερικό έβλεπα ένα ζευγάρι που αγόραζε φθηνά σπίτια που ήταν σχεδόν γκρεμισμένα, και επειδή πιανανε τα χέρια τους, τα ανακαινουσαν μόνοι τους, τα πουλούσαν μετά από κάποια χρόνια με τις αυξημένες τιμές της αγοράς και μετά από 4 σπιτια είχαν κέρδος 1εκ!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Πιστεψε με αρκετοι
Τι να σε πω μπράβο τους. Για εμένα φαίνεται άπιαστο ποσό για τον μέσο εργάτη στην Ελλάδα του 2023. Με 615 ευρώ μισθό είναι αστείο από μόνο του.

Που έχει καλέ 25.000€ 30τμ?? Στην επαρχία και εκτός Αθηνών ναι όντως βρίσκεις. Κάποτε στο Αιγάλεω/Νίκαια/Κορυδαλλο έβρισκες τέτοιες ευκαιρίες, μετά το μέτρο όμως όρμηξαν όλοι και τώρα οι τιμές παλι είναι στον Θεό
Ε έχει εδώ Θεσσαλονίκη σε κάποιες περιοχές όπως ο Βαρδάρης. Στον βαρδαράκο που είναι και κέντρο έχει σπίτια 25.000-40.000 αλλά τώρα από ποία εποχή είναι ούτε ξέρω. Και ο Φοίνικας στη Καλαμαριά έχει σπίτια ακόμα και 60 τμ με 30.000 ευρώ. Αλλά τι σπίτια; Μιλάμε για τις εργατικές κατοικίες που φτιάχτηκαν το '50 για Ποντίους πρόσφυγες και τσιγγάνους και εκ τότε έχουν εγκαταλειφθεί στη μοίρα τους.

Το θέμα δεν είναι μόνον μία απλή αγορά σπιτιού. Βρίσκεις και με 20.000-30.000 αλλά το θέμα είναι πως μετά ένας Θεός ξέρει πόσα άλλα πρέπει να δώσεις για να συντηρηθεί.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Τι να σε πω μπράβο τους. Για εμένα φαίνεται άπιαστο ποσό για τον μέσο εργάτη στην Ελλάδα του 2023. Με 615 ευρώ μισθό είναι αστείο από μόνο του.


Ε έχει εδώ Θεσσαλονίκη σε κάποιες περιοχές όπως ο Βαρδάρης. Στον βαρδαράκο που είναι και κέντρο έχει σπίτια 25.000-40.000 αλλά τώρα από ποία εποχή είναι ούτε ξέρω. Και ο Φοίνικας στη Καλαμαριά έχει σπίτια ακόμα και 60 τμ με 30.000 ευρώ. Αλλά τι σπίτια; Μιλάμε για τις εργατικές κατοικίες που φτιάχτηκαν το '50 για Ποντίους πρόσφυγες και τσιγγάνους και εκ τότε έχουν εγκαταλειφθεί στη μοίρα τους.

Το θέμα δεν είναι μόνον μία απλή αγορά σπιτιού. Βρίσκεις και με 20.000-30.000 αλλά το θέμα είναι πως μετά ένας Θεός ξέρει πόσα άλλα πρέπει να δώσεις για να συντηρηθεί.
Ειναι να ξέρεις που ψάχνεις, και τύχη. Στην Ελλάδα η επιτυχία στην αγορά ακινήτου κρύβεται στο να μην μπλέξεις με μεσίτη, αλλά να βρεις την αγγελία από στόμα σε στόμα, και πάντα να έχεις δικηγόρο να σε καθοδηγήσει γιατί πολλές π**στιες κάνουν αυτοί που προσπαθούν να πουλήσουν (απλήρωτοι λογαριασμοί, απλήρωτοι εφορία, το μισό σπίτι να μην είναι στο σχέδιο κτλ κτλ κτλ)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς δεν το είχαμε σκεφτεί καλα

Ειχες 40.000 ευρω δικά σου στα 18 σου χρόνια απο που τα βρήκες ;
Σκεψου κοντα στα 40χιλ έφυγαν σύνολο σε ενοικια ολα τα φοιτητικά χρόνια, οπότε στη χειρότερη αν δεν τα έχεις εξαρχης, προτιμότερο να παρεις δάνειο και μετα να δίνεις δοση 300€ το μηνα για να ξεπληρωσεις το δάνειο με το οποίο αγόρασες το διαμέρισμα σου, παρά να τα δίνεις 300€ στο ενοίκιο στο κενό στον ιδιοκτήτη που μετα δε θα σου μείνει στην ιδιοκτησία σου.

Ποιος θα εγγυηθεί για να πάρει δάνειο ενας 18χρονος ; με τι λεφτά θα ξεχρεώνει τη δόση το μηνα ;
Αν το σκεφτείς ετσι ειναι πολυ χαζό να δίνεις 40χιλ στο κενό στο πουθενά. Ενώ στην άλλη περίπτωση ναι μεν παίρνεις δάνειο, αλλά τα λεφτα τα δίνεις σε κατι που θα μείνει στην ιδιοκτησία σου, σα να έδινες ενοίκιο, αλλά δεν πανε χαμενα σε τρίτον ιδιοκτήτη.

Για να πάρει κάποιος δάνειο τη σημερον ημερα με ποσο εκταμιευσης 40.000 ευρώ θα πρέπει να βγάζει πάνω απο 1700-1800 ευρω το μήνα. Αλλιώς μια μέρα θα βρεθεί στον Τειρεσία και δεν θα μπορεί να αγοράσει δανεική ουτε μια ντουλάπα. Δεν θα μπορει να έχει στο ονομα του αυτοκινητο - οτιδηποτε. Γενικα πετάτε στα συννεφα αυτο βλέπω.

Δηλαδη με το ενοίκιο, και θα σου φύγουν 40χιλ και το σπιτι στο τελος δεν θα σου.μεινει. αν βάλεις τη λογική κατω βλεπεις ευκολα ότι ειναι χαζο. Ειδικά αν πρόκειται για σπιτι σε καλή πόλη ή αν πρόκειται να είσαι μετα στην πόλη αυτή. Έκανα μεγάλη βλακεια τοτε αλλά 18 χρονών παιδί ψαρωμενο που σκεφτόμουν τη νέα ζωή με τη σχολή που με περίμενε, σε μια ξένη πόλη, χωρίς δικα μου λεφτα, τι ήξερα τοτε να πράξω... αχ πολυ μεγάλο λάθος μου

Και επειδη δεν απάντησε κανεις στο ερώτημα που έκανα πριν που θα βρισκατε τα λεφτά , δεν ειναι χαζό να νοικιάζεις οΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ να πάρεις δικο σου σπιτι.

Ουτε ειναι χαζός κάποιος που νοικιάζει επειδή δεν έχουν οι γονείς του να του πάρουν αμάξι και σπίτι.

Αν αυτη τη στιγμή κάποιος μ ειχε πάρει το αυτοκινητό μου κ μ πληρωνε και το ενοικιο θα έμεναν ατοφια στην άκρη 600 ευρώ.

Ολα αυτα ηταν επι εποχές ΠΑΣΟΚ που τωρα τα πληρώνουμε ολοι εμεις οι νέοι. Επαιρνε ο καθενας λεφτά που δεν άξιζε κ μετά προικιωνε παιδιά και ανίψια για να έχουν να νοικιάζουν να κάθονται και να εισπράττουν.

Παιρνουμε δηλαδή εμεις τωρα εναν μισθό που οριακά μας επιτρέπει να ειμαστε ανεξάρτητοι με αυτοκινητο και ενα ενοικιο ας πουμε στα 36 μας... για να έχει ο καθε βουτυρομπεμπες "δικο του" σπιτι που του πηρε ο μπαμπάς τις εποχες των χρυσών αγγελάδων.

ΕΞΩ!
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Για να πάρει κάποιος δάνειο τη σημερον ημερα με ποσο εκταμιευσης 40.000 ευρώ θα πρέπει να βγάζει πάνω απο 1700-1800 ευρω το μήνα. Αλλιώς μια μέρα θα βρεθεί στον Τειρεσία και δεν θα μπορεί να αγοράσει δανεική ουτε μια ντουλάπα. Δεν θα μπορει να έχει στο ονομα του αυτοκινητο - οτιδηποτε. Γενικα πετάτε στα συννεφα αυτο βλέπω.
Κοίτα, ένα στεγαστικό που παίρνεις 40 χιλιάδες αν έχεις επιτόκιο 4% και αποπληρωμή σε 15 χρόνια είναι 300 ευρώ η δόση το οποίο δεν είναι απαγορευτικό από την άποψη ότι σε νοίκι τα ίδια ή περισσότερα θα έδινες.
Οπότε δε νομίζω να ζητάνε (καθαρά) 1700-1800 το μήνα για να σου δώσουν τέτοιο ποσό.
Ακόμα και σε 10 χρόνια αν πεις να το ξεπληρώσεις είναι 410 ευρώ η δόση, ποσό δεν απέχει από ότι θα πλήρωνες σε νοίκι.
Βέβαια για να δανειστείς 40 χιλιάδες για στεγαστικό θα πρέπει να έχεις και 15-20 χιλιάρικα δικά σου, δεν σου δίνουν στεγαστικό να καλύπτει το 100% της αξίας του ακινήτου.

Και επειδη δεν απάντησε κανεις στο ερώτημα που έκανα πριν που θα βρισκατε τα λεφτά , δεν ειναι χαζό να νοικιάζεις οΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ να πάρεις δικο σου σπιτι.

Ουτε ειναι χαζός κάποιος που νοικιάζει επειδή δεν έχουν οι γονείς του να του πάρουν αμάξι και σπίτι.

Αν αυτη τη στιγμή κάποιος μ ειχε πάρει το αυτοκινητό μου κ μ πληρωνε και το ενοικιο θα έμεναν ατοφια στην άκρη 600 ευρώ.

Ολα αυτα ηταν επι εποχές ΠΑΣΟΚ που τωρα τα πληρώνουμε ολοι εμεις οι νέοι. Επαιρνε ο καθενας λεφτά που δεν άξιζε κ μετά προικιωνε παιδιά και ανίψια για να έχουν να νοικιάζουν να κάθονται και να εισπράττουν.

Παιρνουμε δηλαδή εμεις τωρα εναν μισθό που οριακά μας επιτρέπει να ειμαστε ανεξάρτητοι με αυτοκινητο και ενα ενοικιο ας πουμε στα 36 μας... για να έχει ο καθε βουτυρομπεμπες "δικο του" σπιτι που του πηρε ο μπαμπάς τις εποχες των χρυσών αγγελάδων.

ΕΞΩ!
Να σου πω, συμφωνώ επι της αρχής ότι αν είχες την τύχη να βρεις σπίτι να μένεις από τους γονείς σου είσαι πολύ πιο άνετος γιατί κάθε μήνα είσαι στην τσέπη +300-500 σε σχέση με κάποιον που δεν.
Όμως δεν το θεωρώ και κακό.

Δηλαδή αν οι γονείς έβγαλαν λεφτά με νόμιμο τρόπο και τα αξιοποίησαν για να δώσουν κάτι στα παιδιά τους κακό δεν είναι. Είτε αυτό είναι μετρητά είτε ακίνητα είτε αυτοκίνητο.

Τώρα σχετικά με το θέμα, αν ένα παιδί περάσει σε μεγάλη πόλη και ο γονιός έχει τα χρήματα ή την δυνατότητα να δανειστεί για να αγοράσει διαμέρισμα αντι να νοικιάσει εννοείται τον συμφέρει.
Το αν όταν το παιδί τελειώσει την σχολή θα το πουλήσει, θα το νοικιάσει ή θα το χαρίσει στο παιδί του είναι άλλη συζήτηση.
Με τα λεφτά που θα πλήρωνε στο νοίκι του μένει και το ακίνητο μετά.

Όποιος νοικιάζει επειδή δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να το κάνει αυτό σίγουρα χαζός δεν είναι αλλά δεν είναι και κακό όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα να το βλέπει επενδυτικά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Κοίτα, ένα στεγαστικό που παίρνεις 40 χιλιάδες αν έχεις επιτόκιο 4% και αποπληρωμή σε 15 χρόνια είναι 300 ευρώ η δόση το οποίο δεν είναι απαγορευτικό από την άποψη ότι σε νοίκι τα ίδια ή περισσότερα θα έδινες.
Οπότε δε νομίζω να ζητάνε (καθαρά) 1700-1800 το μήνα για να σου δώσουν τέτοιο ποσό.
Ακόμα και σε 10 χρόνια αν πεις να το ξεπληρώσεις είναι 410 ευρώ η δόση, ποσό δεν απέχει από ότι θα πλήρωνες σε νοίκι.
Βέβαια για να δανειστείς 40 χιλιάδες για στεγαστικό θα πρέπει να έχεις και 15-20 χιλιάρικα δικά σου, δεν σου δίνουν στεγαστικό να καλύπτει το 100% της αξίας του ακινήτου.


Να σου πω, συμφωνώ επι της αρχής ότι αν είχες την τύχη να βρεις σπίτι να μένεις από τους γονείς σου είσαι πολύ πιο άνετος γιατί κάθε μήνα είσαι στην τσέπη +300-500 σε σχέση με κάποιον που δεν.
Όμως δεν το θεωρώ και κακό.

Δηλαδή αν οι γονείς έβγαλαν λεφτά με νόμιμο τρόπο και τα αξιοποίησαν για να δώσουν κάτι στα παιδιά τους κακό δεν είναι. Είτε αυτό είναι μετρητά είτε ακίνητα είτε αυτοκίνητο.

Τώρα σχετικά με το θέμα, αν ένα παιδί περάσει σε μεγάλη πόλη και ο γονιός έχει τα χρήματα ή την δυνατότητα να δανειστεί για να αγοράσει διαμέρισμα αντι να νοικιάσει εννοείται τον συμφέρει.
Το αν όταν το παιδί τελειώσει την σχολή θα το πουλήσει, θα το νοικιάσει ή θα το χαρίσει στο παιδί του είναι άλλη συζήτηση.
Με τα λεφτά που θα πλήρωνε στο νοίκι του μένει και το ακίνητο μετά.

Όποιος νοικιάζει επειδή δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να το κάνει αυτό σίγουρα χαζός δεν είναι αλλά δεν είναι και κακό όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα να το βλέπει επενδυτικά.


Για να σου δώσει η Τράπεζα δάνειο θα πρέπει αρχικά να δει εναν μισθό κάθε μήνα. Τις αποδοχές σου δηλαδη... δεν θα πάει να δωσει σε κάποιον που πχ ζει με επιδομα ανεργίας γιατι ξέρει οτι δεν θα τα πάρει. Το ρίσκο ειναι μεγάλο και δεν την συμφέρει. Οι τράπεζες ειναι ιδιωτικες επιχειρησεις που δανειζουν λεφτά με σκοπο απο αυτα τα λεφτά να βγάλουν περισσότερα μέσω του αυξανομενου χρέους αυτος ειναι ο καπιταλισμός. Τσάμπα δεν υπάρχει τιποτα. Αυτα τα ξέρεις απλα τα λέω γενικά.

Τωρα να βγαινει ενας 18χρονος και να λέει 'δεν ειχα μυαλό τοτε' για μια ιδέα που δεν ηταν ΚΑΝ δικιά του κ δεν θα μπορουσε καν να την υλοποιήσει κ μονος του μ φαινεται λίγο αστείο ποσο μάλλον να λέει κ χαζούς οσους νοικιάζουν.

Και εγω στα 32 μου πηρα το πρωτο μου καινουργιο αυτοκίνητο το οποιο ειναι ενα ΩΡΑΙΟ SUV το πήρα ομως τελειως μονος μου. Δεν ημουν σαν τα παιδιά των 18χρονων που τους πηρε bmw ο μπαμπας επειδη πέρασαν στο πανεπιστήμιο. Εποχές 2004-2005. Οποτε δεν θα δεχομουν να με θεωρησουν χαζό για αυτό το λογο. Απλα αυτοι ειχαν την τύχη να γεννηθούν απο πλούσιους γονείς. Οποτε εκει στα 18 κάνουμε κ το κομμάτι μας... με τη bmw... ειναι δικια μας , εχω κ ενα διαμερισμα να μενω μονος μου.

* Ολα αυτα στα λέει κάποιος που έχει περάσει απο τη φάση να έχει 2 δάνεια + μια πιστωτική ταυτοχρονα ΟΧΙ για να αγοράσει σπιτι δικο του αλλα για να εχει το αυτοκινητο του και να μπορει να περνάει καθε μήνα δικο του φαγητο κτλ κτλ ... ευτυχως τωρα εχω μονο ενα δάνειο. Τα δανεια δεν ειναι οτι καλύτερο σε περιοριζουν καθε μηνα για 20-30 χρονια.

Ας βγουν λιγο παραέξω οι κληρονομοι γιατι η ζωη δεν ειναι οπως την νομίζουν. Να νοικιαζουν ακινητα κ να καθονται κ να τα αρπάνε. Μολις μπούν στις ευθύνες χωρις την πατρική βοηθεια θα καταλαβουν τι λέω.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Ειχες 40.000 ευρω δικά σου στα 18 σου χρόνια απο που τα βρήκες ;


Ποιος θα εγγυηθεί για να πάρει δάνειο ενας 18χρονος ; με τι λεφτά θα ξεχρεώνει τη δόση το μηνα ;


Για να πάρει κάποιος δάνειο τη σημερον ημερα με ποσο εκταμιευσης 40.000 ευρώ θα πρέπει να βγάζει πάνω απο 1700-1800 ευρω το μήνα. Αλλιώς μια μέρα θα βρεθεί στον Τειρεσία και δεν θα μπορεί να αγοράσει δανεική ουτε μια ντουλάπα. Δεν θα μπορει να έχει στο ονομα του αυτοκινητο - οτιδηποτε. Γενικα πετάτε στα συννεφα αυτο βλέπω.



Και επειδη δεν απάντησε κανεις στο ερώτημα που έκανα πριν που θα βρισκατε τα λεφτά , δεν ειναι χαζό να νοικιάζεις οΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ να πάρεις δικο σου σπιτι.

Ουτε ειναι χαζός κάποιος που νοικιάζει επειδή δεν έχουν οι γονείς του να του πάρουν αμάξι και σπίτι.

Αν αυτη τη στιγμή κάποιος μ ειχε πάρει το αυτοκινητό μου κ μ πληρωνε και το ενοικιο θα έμεναν ατοφια στην άκρη 600 ευρώ.

Ολα αυτα ηταν επι εποχές ΠΑΣΟΚ που τωρα τα πληρώνουμε ολοι εμεις οι νέοι. Επαιρνε ο καθενας λεφτά που δεν άξιζε κ μετά προικιωνε παιδιά και ανίψια για να έχουν να νοικιάζουν να κάθονται και να εισπράττουν.

Παιρνουμε δηλαδή εμεις τωρα εναν μισθό που οριακά μας επιτρέπει να ειμαστε ανεξάρτητοι με αυτοκινητο και ενα ενοικιο ας πουμε στα 36 μας... για να έχει ο καθε βουτυρομπεμπες "δικο του" σπιτι που του πηρε ο μπαμπάς τις εποχες των χρυσών αγγελάδων.

ΕΞΩ!
Άλλο συζητάμε devil, προφανώς δεν αναφερόμαστε σε ανθρώπους που με το ζόρι βγάζουν το βιοποριστικο, προς Θεού, μιλάμε για άτομα με οικογένεια που έχουν κάποια λεφτά στην άκρη.
Το να μένεις με τους γονείς σου προφανώς είναι η τέλεια ευκαιρία να μαζέψεις χρήμα. Για παράδειγμα, ξέρω άτομο που εμεινε με τους γονείς της μέχρι τα 25, αυτοκίνητο αποφάσισε να μην πάρει μιας και βόλευε η συγκοινωνία (το αυτοκίνητο είναι ένα 3.000 το χρόνο το ελάχιστο) και με δουλειά+ σεζόν το καλοκαίρι, μέσα σε 5 χρόνια μάζεψε 25.000€, και τώρα σκέφτεται να αγοράσει σε επαρχία ένα μικρό σπίτι των 15k σηκώνοντας δάνειο τα μισά, και να το κάνει Airbnb.
Μακάρι να της βγει σε καλό, δεν είναι κακο νέοι άνθρωποι να επενδύουν εφόσον έχουν την δυνατότητα (και προφανώς όχι ο μέσος φοιτητής που πάει σε άλλη πόλη και με το ζόρι πληρώνει ενοίκιο και φαγητό).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Άλλο συζητάμε devil, προφανώς δεν αναφερόμαστε σε ανθρώπους που με το ζόρι βγάζουν το βιοποριστικο, προς Θεού, μιλάμε για άτομα με οικογένεια που έχουν κάποια λεφτά στην άκρη.
Το να μένεις με τους γονείς σου προφανώς είναι η τέλεια ευκαιρία να μαζέψεις χρήμα. Για παράδειγμα, ξέρω άτομο που εμεινε με τους γονείς της μέχρι τα 25, αυτοκίνητο αποφάσισε να μην πάρει μιας και βόλευε η συγκοινωνία (το αυτοκίνητο είναι ένα 3.000 το χρόνο το ελάχιστο) και με δουλειά+ σεζόν το καλοκαίρι, μέσα σε 5 χρόνια μάζεψε 25.000€, και τώρα σκέφτεται να αγοράσει σε επαρχία ένα μικρό σπίτι των 15k σηκώνοντας δάνειο τα μισά, και να το κάνει Airbnb.

Κοιταξε να δείς το να μην έχεις αμαξι σήμερα το θεωρώ μεγάλο περιορισμό. Άλλοι ανθρωποι βεβαια βολευονται με συγκοινωνιες οπως είπες. Οπότε τι να τους πώ εγω ;!

Μακάρι να της βγει σε καλό, δεν είναι κακο νέοι άνθρωποι να επενδύουν εφόσον έχουν την δυνατότητα (και προφανώς όχι ο μέσος φοιτητής που πάει σε άλλη πόλη και με το ζόρι πληρώνει ενοίκιο και φαγητό).

Εδω πρίν μιλάγανε για φοιτητές που έχασαν την ευκαιρια της ζωής τους να αγοράσουν σπίτι. Εκει αναρωτηθηκα που θα έβρισκαν τα λεφτά και ποια τράπεζα θα τους έδινε δάνειο όντας φοιτητές.

Το Airbnb ειναι σπίτι. Ενα διαμέρισμα. δεν ξέρω που βρήκε σπιτι με 25000 ευρώ να αγοράσει. Οσο για το δάνειο θέλει να έχεις μηνιαια σιγουρα >1200 ευρώ για να σε εγκρίνουν.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Το Airbnb ειναι σπίτι. Ενα διαμέρισμα. δεν ξέρω που βρήκε σπιτι με 25000 ευρώ να αγοράσει. Οσο για το δάνειο θέλει να έχεις μηνιαια σιγουρα >1200 ευρώ για να σε εγκρίνουν.
Σε κάτι χωριουδακια εκτός Αθηνων προφανώς βρίσκεις και με 15k χωράφια 200-300 τετραγωνικά. Βέβαια αυτές οι περιοχές δεν είναι να μείνεις όλο τον χρόνο εκτός αν έχεις αυτοκίνητο και δουλειά κοντά. Τις προάλλες όταν περίμενα το λεωφορείο κοντά στο κέντρο είχαν βγάλει και αυτη την μικρή άφησα ότι πουλάνε χωράφι στην Κορινθία με 15k, ευκαιρίες υπάρχουν αλλά χωρίς χρήμα τίποτα δεν γίνεται 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εδω πρίν μιλάγανε για φοιτητές που έχασαν την ευκαιρια της ζωής τους να αγοράσουν σπίτι. Εκει αναρωτηθηκα που θα έβρισκαν τα λεφτά και ποια τράπεζα θα τους έδινε δάνειο όντας φοιτητές.
Καλά εκεί προφανως η τράπεζα ούτε καν που θα σου δώσει σημασία αν είσαι 18 χωρίς δουλειά 😂
Το δάνειο είναι ένα μεγάλο ρίσκο και καλό είναι να μην παίρνει κάποιος μεγάλα ποσά συγκριτικά με την δουλειά του, αλλιώς δεν θα αντέξει
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Σε κάτι χωριουδακια εκτός Αθηνων προφανώς βρίσκεις και με 15k χωράφια 200-300 τετραγωνικά. Βέβαια αυτές οι περιοχές δεν είναι να μείνεις όλο τον χρόνο εκτός αν έχεις αυτοκίνητο και δουλειά κοντά. Τις προάλλες όταν περίμενα το λεωφορείο κοντά στο κέντρο είχαν βγάλει και αυτη την μικρή άφησα ότι πουλάνε χωράφι στην Κορινθία με 15k, ευκαιρίες υπάρχουν αλλά χωρίς χρήμα τίποτα δεν γίνεται 😂

Ευκαιρίες σίγουρα υπάρχουν το θέμα ειναι αν η τοποθεσια που θέλει να αγοράσει για το Airbnb εχει τουριστικό ενδιαφέρον και αν έχει τουριστικό ενδιαφέρον πιστευεις θα το δωσει ο άλλος ετσι το σπιτι του στα 30000 ευρω να το σκοτωσει ;

εκτος και αν θέλει να το νοικιάζει σε βοσκους και κατσίκες.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Ευκαιρίες σίγουρα υπάρχουν το θέμα ειναι αν η τοποθεσια που θέλει να αγοράσει για το Airbnb εχει τουριστικό ενδιαφέρον και αν έχει τουριστικό ενδιαφέρον πιστευεις θα το δωσει ο άλλος ετσι το σπιτι του στα 30000 ευρω να το σκοτωσει ;
Εξαρτάται, αν είναι τρομερά διάσημη περιοχή και το σπίτι είναι σε άψογη κατάσταση, προφανώς και όχι.
Αλλά σε μικρότερες περιοχές όπου το σπίτι θέλει δουλειά, στο δίνουν άνετα. Εδώ και Αθήνα σε δυτικά προάστια βρίσκεις με 20.000€ σπίτι σε χάλια κατάσταση, το bet εδώ είναι ποιος θα κάνει την δουλειά, αν βάλεις εργάτες από συνεργεία κτλ bye bye θα σου βγει διπλάσια τιμή, αν όμως είναι κάποιος που του πιάνουν τα χέρια ή έχει γνωστούς στον χώρο εκεί κάτι κάνεις.
Η συγκεκριμένη κοπελια έχει πατέρα οικοδόμο οπότε η ανακαίνιση θα της κοστίσει ελάχιστα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
Εξαρτάται, αν είναι τρομερά διάσημη περιοχή και το σπίτι είναι σε άψογη κατάσταση, προφανώς και όχι.
Αλλά σε μικρότερες περιοχές όπου το σπίτι θέλει δουλειά, στο δίνουν άνετα. Εδώ και Αθήνα σε δυτικά προάστια βρίσκεις με 20.000€ σπίτι σε χάλια κατάσταση, το bet εδώ είναι ποιος θα κάνει την δουλειά, αν βάλεις εργάτες από συνεργεία κτλ bye bye θα σου βγει διπλάσια τιμή, αν όμως είναι κάποιος που του πιάνουν τα χέρια ή έχει γνωστούς στον χώρο εκεί κάτι κάνεις.
Η συγκεκριμένη κοπελια έχει πατέρα οικοδόμο οπότε η ανακαίνιση θα της κοστίσει ελάχιστα.

Εγω απλά σχολιασα επειδη σε κάποιο σημειο η συζητηση ηταν περι ανέμων και υδάτων. Εβλεπα πρώην φοιτητες να μιλανε με τοση ευκολια για τα δάνεια και τις αγορες στεγαστικών κ μάλιστα να κατακρίνουν τον εαυτό τους οτι εκαναν λέει χαζομάρα.

Και σαν ένας άνθρωπος ο οποιος έχει εμπλακει με δάνεια κατα το παρελθόν ευτυχως οχι πολυ μεγάλα εχω να πω το εξης.

Ο χρονος εκπληρωσης της δανειακής συμβασης δεν ειναι πάντα ανάλογος με τις υποχρεώσεις που προκύπτουν.

Παράδειγμα : Σήμερα εισαι νέος με μισθο 1500 ευρώ και παιρνεις ενα δάνειο που εχει το μήνα 300 ευρώ δοση. Αν εσυ εχεις κανει το κουμάντο σου και λές οτι εγω εχω περιθώρειο το μήνα να το ξεχρεώσω με τα δεδομενα του σήμερα... σε 10 χρονια μπορει να μην τα έχεις μπορει πχ να εκανες και ένα παιδάκι να αυξηθηκαν τα εξοδα ή να αρρωστησε ο πατερας η η μανα σου και να εχεις εκτακτα εξοδα κάθε μηνα 300-500 ευρω.

Βουλιαξες.

Ενω αν έμενες στο ενοικιο... θα μπορουσες να πεις ξερεις ξενοικιάζω και πάω να μεινω κάπου πιο φτηνά. Τη τραπεζα βεβαια αυτο δεν την ενδιαφέρει γιατι σου λεει μεγάλε εμεις συμφωνησαμε σε ΤΟΣΗ ΔΟΣΗ και αν δεν εχεις οκ την επιμυκηνουμε αλλα... με κοστος τον τόκο.

ένα αυτό... δεύτερο αν δεν έχεις θα σ πει... ελα να σ πω βγαλε κ ενα ακομη δάνειο μωρέ να βολευτεις τωρα και μολις αλλαξουν οι υποχρεωσεις σου πχ τα παιδια μεγαλωσουν ή γινουν καλα οι γονεις σου τοτε σου μενουν τα 300-500 και ξεχρεώνεις ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ.

Αποτέλεσμα στο τέλος πνιγεσαι στα δάνεια.

Για μενα μια καλη επενδυση π εχω σκεφτει ειναι η εξής... ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΔΑΝΕΙΟ... ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ... ΤΟ ΠΟΥΛΆΣ 5000 ευρω παραπάνω κ γλιτωσες τους τοκους ξεχρεωσες τη τράπεζα και εβαλες κ στην άκρη.

Αυτο ναι. Τωρα να πάρεις δάνειο για να αγοράσεις δικο σ σπιτι τουλαχιστον στα δικα μ άμεσα σχεδια δεν ειναι ΚΑΙ ΑΣ πληρωνεις κ ενοίκιο.

Καταστραφηκαν πολλοί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και μην το πάμε μακρυά.... αν πηρες ενα σπιτι με δανειο οριζοντα 30 ετών... στα 20 χρονια θα ξαναπαρεις δάνειο ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ.

Ετσι δουλειά δεν γινεται γιατι αυτο ειπα 1700-1800 ευρω το λιγοτερο μισθο το μήνα. Το λιγότερο.

Εδω εγω με μικρότερα δάνεια χρειάστηκε να κάνω μια δουλειτσα να τσιμπησω 5000 ευρώ και με τη μια να κανω ενα κλικ να διωξω τη πουτανα τη πιστωτικη που ειχε φτάσει 2000 ευρώ και με προσπαθεια ενος χρονου καθε μηνα 100 ευρω να βαζω ειχε φτάσει στα 1300!!!!!!!!!!!!!!! Ενω με αυτα που πηρα δε γαμιεσαι λεω απο τα 5000 - 1300 = 3700 να τελειωνουμε. Και αυτη η δουλεια ηρθε προσθετα με τα χρηματα που παιρνω καθε μηνα.

Αλλιως δεν τελειώνεις. Τα εξοδα δεν τελειώνουν καιμπορεις πολυ ευκολα να αρχισεις να βγαινεις με έλλειμα κάθε μηνα. Οποτε ενα δευτερο δάνειο ειναι αναποφευχθο.

Φιλικη συμβουλη... μην κρεμεστε στα δάνεια ! Αποταμιευση στην άκρη 2000 το λιγοτερο πρεπει ο καθενας μας να έχει.

Οποτε και το ενοικιο μια χαρά είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Καλά, το φόρουμ εδώ είναι γεμάτο με άτομα που γεννήθηκαν με περιουσίες κ κληρονομιες, δε πλήρωσαν ούτε ένα νοίκι στη ζωή τους κ ούτε γνωρίζουν πως είναι να ζεις με μισθό των 700 ευρώ(το 70% του οποίου φεύγει σε λογαριασμούς). Εργάστηκαν και για μια 5ετια στο εξωτερικό μένοντας σε σπίτι εταιρίας κ ύστερα αναρωτιουνται πως στο καλό δε μπορεί ο καθένας να αποταμιευσει λίγα χιλιάρικα, να πάρει μια μικρή γκαρσονιέρα κ να μένει εκεί, αφού είναι τόσο εύκολο.
Εχω αρκετούς τέτοιους γνωστούς. Κ τους ρωτάω εγώ, γιατι βρε μπαγάσες μενατε στα έτοιμα σπιτάκια που σας παρείχαν οι γονείς σας κ δε νοικιάζατε κανένα να ανεξαρτητοποιηθειτε? μηπως αποταμιευατε τόσα χρόνια για να μας ζαλιζετε εμάς τα @@ με το πως ο καθένας μπορεί να αγοράσει μια μικρή γκαρσονιέρα με λίγη αποταμίευση...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
@Devil
Χαζή χαρακτήρισα την επιλογή που εκανα/καναμε τότε. Ο καθενας ας κάνει ο,τι θελει, δε με ενδιαφέρει.

Εγω κανω απολογισμό το τωρα. Ο απολογισμός είναι οτι φύγανε δεκάδες χιλιάρικα σε ενοίκια ενώ στην τελική ούτε ακίνητο μου έμεινε. Ενώ τότε με το ιδιο συνολικό ποσό που έφυγε σε ενοίκια, θα μπορούσα να είχα αγοράσει ένα διαμέρισμα να μου μείνει, ειτε για μενα ειτε για να το νοικιάζω σε άλλους. Αν είχα τα λεφτά.

Δάνειο δε θα έβγαζε η τράπεζα σε μενα σε εναν 18χρονο, αλλά σε έναν από τους δύο γονείς. Στα 18 σου εσυ μπορούσες να συντηρηθεις μόνος σου σπουδαζοντας σε άλλη πολη; Ναι, το ενοίκιο τότε στα 18 μου το πλήρωναν οι δικοί μου, κακο ειναι; Με κανει βουτυρομπεμπε; Για να ξεκινήσουμε την ανεξάρτητη ζωή μας καπως όλοι μας χρειαζόμαστε τα πρωτα χρόνια οικονομική στηριξη/καλυψη

Οπότε με αυτή την έννοια θα προτιμούσα να δώσω 20-30χιλιαρικα (ΑΝ τα ειχα με κάποιον τροπο) για να μου μείνει το σπίτι, παρα να δώσω τα ιδια λεφτά σε εναν τρίτο σε ενοικιο και στο τέλος να μην έχω ούτε το ακίνητο και τα ιδια λεφτά να πήγαν στράφι.

Αν έχεις ένα διαμέρισμα σε Αθήνα Θεσσαλονίκη, ποτέ δεν παει χαμένο. Ειτε θα μένεις εκεί μακροπροθεσμα ειτε θα το νοικιαζεις 300-500€ και θα έχεις κέρδος σε βάθος 10ετιας.

Επίσης μην ξεχνάς πως στο ενοίκιο μεσα μπαίνει ο πληθωρισμός. Αν το 2013 έδινες 300€ σε νοικι, πλεον με τις αυξήσεις, την ακρίβεια και ολα κοντεύει τα 450€ στην καλύτερη.

Οπότε αν κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα με τον εναν ή τον αλλον τρόπο να παρει ένα σπιτι/διαμέρισμα σε μεγαλούπολη όπως Θεσσαλονίκη, σαφώς το προτείνω, απο το να ειναι μια ζωή στο νοικι.

Εσυ κολλησες στη λέξη χαζο (που πηγαινε στην δικιά μας κρίση τότε) και στο πώς ακριβώς θα μας έδινε η τράπεζα δάνειο και πως θα το ξεχρεωναμε.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,808 μηνύματα.
@Devil
Χαζή χαρακτήρισα την επιλογή που εκανα/καναμε τότε. Ο καθενας ας κάνει ο,τι θελει, δε με ενδιαφέρει.

Εγω κανω απολογισμό το τωρα. Ο απολογισμός είναι οτι φύγανε δεκάδες χιλιάρικα σε ενοίκια ενώ στην τελική ούτε ακίνητο μου έμεινε. Ενώ τότε με το ιδιο συνολικό ποσό που έφυγε σε ενοίκια, θα μπορούσα να είχα αγοράσει ένα διαμέρισμα να μου μείνει, ειτε για μενα ειτε για να το νοικιάζω σε άλλους. Αν είχα τα λεφτά.

Δάνειο δε θα έβγαζε η τράπεζα σε μενα σε εναν 18χρονο, αλλά σε έναν από τους δύο γονείς. Στα 18 σου εσυ μπορούσες να συντηρηθεις μόνος σου σπουδαζοντας σε άλλη πολη; Ναι, το ενοίκιο τότε στα 18 μου το πλήρωναν οι δικοί μου, κακο ειναι; Με κανει βουτυρομπεμπε; Για να ξεκινήσουμε την ανεξάρτητη ζωή μας καπως όλοι μας χρειαζόμαστε τα πρωτα χρόνια οικονομική στηριξη/καλυψη

Οπότε με αυτή την έννοια θα προτιμούσα να δώσω 20-30χιλιαρικα (ΑΝ τα ειχα με κάποιον τροπο) για να μου μείνει το σπίτι, παρα να δώσω τα ιδια λεφτά σε εναν τρίτο σε ενοικιο και στο τέλος να μην έχω ούτε το ακίνητο και τα ιδια λεφτά να πήγαν στράφι.

Αν έχεις ένα διαμέρισμα σε Αθήνα Θεσσαλονίκη, ποτέ δεν παει χαμένο. Ειτε θα μένεις εκεί μακροπροθεσμα ειτε θα το νοικιαζεις 300-500€ και θα έχεις κέρδος σε βάθος 10ετιας.

Επίσης μην ξεχνάς πως στο ενοίκιο μεσα μπαίνει ο πληθωρισμός. Αν το 2013 έδινες 300€ σε νοικι, πλεον με τις αυξήσεις, την ακρίβεια και ολα κοντεύει τα 450€ στην καλύτερη.

Οπότε αν κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα με τον εναν ή τον αλλον τρόπο να παρει ένα σπιτι/διαμέρισμα σε μεγαλούπολη όπως Θεσσαλονίκη, σαφώς το προτείνω, απο το να ειναι μια ζωή στο νοικι.

Εσυ κολλησες στη λέξη χαζο (που πηγαινε στην δικιά μας κρίση τότε) και στο πώς ακριβώς θα μας έδινε η τράπεζα δάνειο και πως θα το ξεχρεωναμε.

Και εγώ αν μπορούσα θα γινόμουν αξιωματικός γιατρός θα δουλευα και στο δημοσιο αλλα και με δικο μου πελατολόγειο σε ιδιωτικο ιατρείο και τωρα θα κτυπούσα 2500 ευρώ/ μήνα. Καθαρό κέρδος. όχι να παιδευομαι κοντά στα 1400 να διατηρώ την ανεξαρτησία μου οσο περισσότερο μπορώ.

Το θεμα δεν ειναι τι θα μπορούσες να κάνεις .... εάν. Το θέμα ειναι ΤΙ κανεις με αυτα που έχεις τωρα εκει κόλλησα εγω και μου έκανε εντυπωση που η κουβεντα στηρίχτηκε σε τόσο υποθετικά σενάρια για να κρίνεις αν έκανες χαζομάρα ή οχι κ μαλιστα στα 18 σου χρονια οταν η κινηση ανηκε αποκλειστικά στους γονεις σου.

Κατα τα άλλα ΝΑΙ φίλε για μένα όποιος δεν τα δούλεψε τα λεφτά αυτα κ τα βρήκε έτοιμη περιουσια και σκεφτεται κιολας καθε μηνα το πληθωρισμο για να ανεβάζει το ενοικιο στα 500 κ τα 600 ευρω επειδη... το σπιτι εχει διπλα το μετρό. Λες κ έχει ξερω γω το ορυχειο του χρυσού. Για μενα βουτυρομπεμπές ειναι ναί.
Και ευτυχώς δεν εχω δει τέτοια σπίτια δεν χρειάστηκε - γιατι θα το έλεγα κ ευθέως. Καλα ρε μπάρμπα δε βλέπεις τι μισθους εχει έξω εσυ ζητάς 500 ευρω ενοικιο ;

Γιατι αν ηταν στην αλλη πλευρά θα τα έβλεπε αλλιώς. Με τι μισθους απαιτει 500 ευρω το μηνα ενοικιο ; και λιγη ενσυναισθηση δε βλάπτει γεμισαμε παρτάκηδες.

Στους μισθους γιατι δεν υπάρχει πληθωρισμος ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά, το φόρουμ εδώ είναι γεμάτο με άτομα που γεννήθηκαν με περιουσίες κ κληρονομιες, δε πλήρωσαν ούτε ένα νοίκι στη ζωή τους κ ούτε γνωρίζουν πως είναι να ζεις με μισθό των 700 ευρώ(το 70% του οποίου φεύγει σε λογαριασμούς). Εργάστηκαν και για μια 5ετια στο εξωτερικό μένοντας σε σπίτι εταιρίας κ ύστερα αναρωτιουνται πως στο καλό δε μπορεί ο καθένας να αποταμιευσει λίγα χιλιάρικα, να πάρει μια μικρή γκαρσονιέρα κ να μένει εκεί, αφού είναι τόσο εύκολο.
Εχω αρκετούς τέτοιους γνωστούς. Κ τους ρωτάω εγώ, γιατι βρε μπαγάσες μενατε στα έτοιμα σπιτάκια που σας παρείχαν οι γονείς σας κ δε νοικιάζατε κανένα να ανεξαρτητοποιηθειτε? μηπως αποταμιευατε τόσα χρόνια για να μας ζαλιζετε εμάς τα @@ με το πως ο καθένας μπορεί να αγοράσει μια μικρή γκαρσονιέρα με λίγη αποταμίευση...

H διαμονή στο ιδιο σπιτι με γονεις απο μια ηλικία κ μετά σου γλιτώνει μεν λεφτά αλλα εγκυμονεί άλλους κινδυνους αλλα οσοι δεν το βλέπουν πιθανον να μην ενδιαφερονται και ποτέ να δημιουργησουν μια επιτυχημενη δικη τους οικογένεια οπότε πάσο. Η ανεξαρτησία πάντως πληρώνεται.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Δυστυχώς όμως τα ενοίκια εκει έχουν φτάσει:/:
Θεσσ και αθηνα κατω απο 350 δύσκολα να βρεις, και μιλάμε απλά για μια τρυπα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top