'Εξυπνοι άνδρες είναι οι πιστοί άνδρες

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Aγγελε με όλο το σεβασμό καμμιά φορά με τις επιστημονικές σου παραθέσεις μου θυμίζεις κάτι φανατικούς θρησκευόμενους εδώ που τους ρωτάς κάτι, και σου αραδιάζουν κάτι σεντόνια να από την Βίβλο. Μπορεί ένας μονογαμικός να'χει πολύ περισσότερες ανάγκες για σεξ ή τις ίδιες με τον πολυγαμικό και απλά να την πληρώνει η γυναίκα του. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Aγγελε με όλο το σεβασμό καμμιά φορά με τις επιστημονικές σου παραθέσεις μου θυμίζεις κάτι φανατικούς θρησκευόμενους εδώ που τους ρωτάς κάτι, και σου αραδιάζουν κάτι σεντόνια να από την Βίβλο. Μπορεί ένας μονογαμικός να'χει πολύ περισσότερες ανάγκες για σεξ ή τις ίδιες με τον πολυγαμικό και απλά να την πληρώνει η γυναίκα του.
στο σημειωμενο συμφωνω και αυτη ειναι περισσοτερο και η δικη μου αποψη..


αν σου αρεσει το σεξ,,βρισκεις μια γυναικα που να σου ταιριαζει πραγματικα..και της αλλαζεις τα φωτα .....:P(απο πυρακτωσεως σε φθορισμου,,για να μη παρεξηγηθω..:D)

(στην αλλη κριση που κανεις οχι,,απλα παραθετω καποια στοιχεια για συζητηση..κακο ειναι?;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
τι να εννοώ βρε Λόριεν ; Δεν είναι θέμα "γάμων" (παράλληλων σοβαρών δεσμεύσεων άνευ της ευλογίας της εκκλησίας) αν και συμβαίνει κι αυτό σε σπάνιες κοινότητες. Η πολυγαμική γυναίκα του μέσου όρου όμως κατά κανόνα κάνει σχέσεις με περισσότερους από έναν άντρες ταυτόχρονα. 'Εχει έναν, έχει κι άλλον, άμα θέλει έχει και τρίτο και όσους θέλει. 'Αλλο κεράτωμα, άλλο πολυγαμία. Το κεράτωμα είναι απάτη, η πολυγαμία είναι επιλογή και τρόπος ζωής. Δεν ισχύει πάντα ότι ΔΕΝ γνωρίζει ο άντρας ή η γυναίκα αντίστοιχα τι κάνει το ταίρι του, και γι'αυτό αντέδρασα όταν έγραψες ότι είναι απάτη.
Κατσε βρε δοκτορα γιατι μου φαινεται οτι η τα ιδια λεμε, ή εχουμε πολυ διαφορετικη αντιληψη του τι συμβαινει στον κοσμο γυρω μας. Δλδ...για σενα η πλειοψηφια των γυναικων που εχουν πανω απο 1 σχεση ταυτοχρονα...το δηλωνουν ; Γιατι μπερδευεις το κερατωμα μεσα ; Κερατωμα ειναι οταν το ατομο εχει αποφασισει να ειναι με εναν και τον απατα. Αστο στην ακρη. Η λεξη κλειδι εδω ειναι το "ταυτοχρονα/παραλληλα".

'Οσο για την τιμιότητα τους, θα το πω ευθέως για να τελειώνουμε. Ποτέ δεν μου έκανε πρόταση ή φλερτ μια πολυγαμική γυναίκα, χωρίς να μου πει ότι από την αρχή ότι έχει ήδη και κάποιον άλλον, και κάποιες που ήταν ελεύθερες όταν τις γνώρισα μου είπαν από την αρχή ότι είναι πολυγαμικές και αυτό πρέπει να λάβω σοβαρά υπόψην ότι αν ξεκινήσουμε σχέση, το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να κάνουν ταυτόχρονα και δεύτερη παράλληλη σχέση και δεν θέλουν ζήλιες και προσκολήσεις, ούτε οράματα για σοβαρές δεσμεύσεις (γάμους κλπ). Και δεν ήταν μία και δυο, και ούτε το έλεγαν για πλάκα πίστεψε με.
Αρα βασει της προσωπικης σου εμπειριας, βγαζεις ενα συμπερασμα για την πλειοψηφια των γυναικων ολου του κοσμου. Δλδ αν ερθει ενας αλλος διπλα και πει οτι του εχει συμβει ακριβως το αναποδο, τι θα πρεπει να κανουμε ; Για να βγαζουμε συμπερασματα με τετοια πραγματα,μαλλον πρεπει να πιανουμε μεγαλους αριθμους.

Οι γυναικες που περιγραφεις παντως, που ειχες εσυ προσωπικη εμπειρια, δε μου φαινονται και πολυ σοι. Αλλο να σου πει μια γυναικα οτι δε ψανχει γαμο και χρονια δεσμευση, .και ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικο να σου πει "ακου δω, εγω αυτιο μπορει να πηδιεμαι και αλλον, μη με σκοτισεις", ή "κοιτα, θα μαστε μαζι, αλλά εγω θα βγαζω και τα ματια μου με 2-3 ακομα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"ακου δω, εγω αυτιο μπορει να πηδιεμαι και αλλον, μη με σκοτισεις", ή "κοιτα, θα μαστε μαζι, αλλά εγω θα βγαζω και τα ματια μου με 2-3 ακομα".
επιστημονικη φαντασια μου κανει αυτο..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
chemwizard : Φυσικα και η ψυχη και ο εγκεφαλος εχουν ρευστοτητα και πολλα που δε γνωριζουμε ακομα, αλλά καλο θα ηταν να μην το θετουμε αυτο ως εμποδιο στο να μην δεχομαστε τα οσα γνωριζουμε ηδη. Ο εγκεφαλος εχει καποια επιπεδα βιολογικης προελευσης ανα τους αιωνες εξελιξης, και καποιες δραστηριοτητες, και τασεις μας, εφορμουνται απο εκει. Τα ζωωδη ενστικτα ειναι κομματι ενος παλαιοτερου εγκεφαλου, και εχουν να κανουν κυριως με την επιβιωση και την αναπαραγωγη. Ειναι πιο ακατεργαστα απο άλλα, οπως η λογικη σκεψη του ανωτερου φλοιού. Ή ενα συναισθημα πχ συμπονοιας, ή αγαπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πεστα ρε lorien γιατι εμενα δεν μ'ακουει..:)
,α και ψυχη σημαινει απλα πεταλουδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δε το λεμε εμεις, το λενε οι μελετητες της Σχολης Οικονομικων του Λονδινου (LSE), οι οποιοι αντιστοιχισαν τους δεικτες νοημοσυνης ,τις κοινωνικες στασεις και αντιληψεις χιλιαδων ανδρων και κατεληξαν στο συμπερασμα οτι οι εξυπνοτεροι ανδρες ειναι πιθανοτερο να εκτιμουν περισσοτερο τη μονογαμια σε σχεση με τους λιγοτερο εξυπνους.

Θεωρώ αναξιόπιστη μια τέτοια έρευνα από Οικονομικό Πανεπιστήμιο λόγω μη-συνάφειας των επιστημονικών περιοχών του πανεπιστημίου και της έρευνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οι γυναικες που περιγραφεις παντως, που ειχες εσυ προσωπικη εμπειρια, δε μου φαινονται και πολυ σοι. Αλλο να σου πει μια γυναικα οτι δε ψανχει γαμο και χρονια δεσμευση, .και ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικο να σου πει "ακου δω, εγω αυτιο μπορει να πηδιεμαι και αλλον, μη με σκοτισεις", ή "κοιτα, θα μαστε μαζι, αλλά εγω θα βγαζω και τα ματια μου με 2-3 ακομα".

είσαι συντηρητικός. Δεν θα στο πουν έτσι. 'Αμα στο πουν έτσι είναι σούργελα και δεν ασχολείσαι, τουλάχιστον εγώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
είσαι συντηρητικός. Δεν θα στο πουν έτσι. 'Αμα στο πουν έτσι είναι σούργελα και δεν ασχολείσαι, τουλάχιστον εγώ. :)
α,καλααα.

πολυ ντομπρες γυναικες βρηκες..

δεν θα στο πουν ετσι..εδω ειναι που δουλευομαστε..
γιατι πολλοι λενε για πολυγαμιες και ελευθεριες,,αλλα στην πραξη σπανια τολμουν να το παραδεχτουν και να κανουν καθαρη εξηγηση..(κοινως απατουν τον εναν και τον αλλον-αλλην,,και στους φιλους το παιζουν φιλελευθεροι και τσαμπουκαδες..)
να βρω εναν ή μια που να ειναι ειλικρινης και να το πει στα ισια..και τοτε θα το εκτιμησω,και θα πωμπραβο του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
α,καλααα.

πολυ ντομπρες γυναικες βρηκες..

να βρω εναν ή μια που να ειναι ειλικρινης και να το πει στα ισια..και τοτε θα το εκτιμησω,και θα πωμπραβο του..

έλα στη σέκτα μας, θα βρεις πολλές :)

γεια σας για την ώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
chemwizard : Φυσικα και η ψυχη και ο εγκεφαλος εχουν ρευστοτητα και πολλα που δε γνωριζουμε ακομα, αλλά καλο θα ηταν να μην το θετουμε αυτο ως εμποδιο στο να μην δεχομαστε τα οσα γνωριζουμε ηδη. Ο εγκεφαλος εχει καποια επιπεδα βιολογικης προελευσης ανα τους αιωνες εξελιξης, και καποιες δραστηριοτητες, και τασεις μας, εφορμουνται απο εκει. Τα ζωωδη ενστικτα ειναι κομματι ενος παλαιοτερου εγκεφαλου, και εχουν να κανουν κυριως με την επιβιωση και την αναπαραγωγη. Ειναι πιο ακατεργαστα απο άλλα, οπως η λογικη σκεψη του ανωτερου φλοιού. Ή ενα συναισθημα πχ συμπονοιας, ή αγαπης.

πεστα ρε lorien γιατι εμενα δεν μ'ακουει..:)
,α και ψυχη σημαινει απλα πεταλουδα..

Aγγελε δε συμφωνω μαζι σου,διοτι ψαχνοντας το δεντρο χανεις το δασος.Κατι που εγω θεωρω αρνητικο ειναι το οτι φανταζεις τοσο σιγουρος,σαν να μιλας για κατι αυτονοητο.Μπορω κι εγω να γραψω δυο τρεις λεξεις κλειδια σε μηχανη αναζητησης,και να σου παραθεσω ο,τι πεταχει,παραθετοντας το ως στοιχειο.That's not my point.Lorien,μπορεις απλα να σκεφτεις το εξής:Δεν μπορεις να αποδειξεις στο οτι ο τροπος που εκφραζει ενας αντρας τα συναισθηματα του,(τα οποια ειναι προιον του ανωτερου φλοιου) δε διαμορφώνεται απο την εκκριση τεστοστερονης.ΟΛΑ επηρεαζουν κι επηρεαζονται.Διαφορετικα ολοι θα ειμασταν ιδιοι,και το πολυ θα υπηρχαν 4-5 τυποι ανθρωπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
είσαι συντηρητικός. Δεν θα στο πουν έτσι. 'Αμα στο πουν έτσι είναι σούργελα και δεν ασχολείσαι, τουλάχιστον εγώ. :)

Δηλαδη αμα σου το πουν με αλλα λογακια, αλλαζει το νοημα???

Γιατι δηλαδη αμα στο πει ετσι ειναι σουργελο κι αμα στο πει πιο "πολιτισμενα" ειναι ντομπρα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ οτι δεν παίζει ρόλο αν ο άλλος είναι έξυπνος,αλλά ο χαρακτήρας του και τα συναισθήματα που τρέφει στη σύντροφό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ οτι δεν παίζει ρόλο αν ο άλλος είναι έξυπνος,αλλά ο χαρακτήρας του και τα συναισθήματα που τρέφει στη σύντροφό του.

Ο χαρακτηρας ναι... Τα συναισθηματα οχι...

Γιατι αν ειναι στον χαρακτηρα σου να ξενοκοιμασαι, οσο κι αν αγαπας τον συντροφο σου θα το κανεις στο τελος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δε λεω κατι διαφορετικο τοση ωρα.Φυσικα καθε τι εχει μια προελευση,αλλα στο δρομο που διαλυει απο το εσω μας στο εξω,υφισταται 2000 τροποποιησεις απο 2000 παραγοντες.Εδω το ιδιο συμβαινει σε μια απλη μας πρωτεινουλα.Κανεις δεν αμφισβητει πως παραγεται καπου,απο κατι.Αλλα αυτο που βλεπουμε εμεις,και καθοριζει ενα σωματικο μας χαρακτηριστικο,ειναι πολυ διαφορετικο απο το αρχικο προιον,το οποιο στις περισσοτερες των περιπτωσεων απο μονο του ειναι αχρηστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
είσαι συντηρητικός. Δεν θα στο πουν έτσι. 'Αμα στο πουν έτσι είναι σούργελα και δεν ασχολείσαι, τουλάχιστον εγώ. :)
Σου απαντησαν καταλληλως. Μα αν δε το πουν ξεκαθαρα, τοτε που ειναι το ντομπρο ; Τοτε σε κοροιδευουν με το γαντι. Αυτες ειναι οι ηθικες και ντομπρες ;
Το συντηρητικος που κολλαει ; Ειναι θεμα μοντερνισμου το σωστο και το λαθος , το ξεκαθαρο και το δολιο ;

Lorien,μπορεις απλα να σκεφτεις το εξής:Δεν μπορεις να αποδειξεις στο οτι ο τροπος που εκφραζει ενας αντρας τα συναισθηματα του,(τα οποια ειναι προιον του ανωτερου φλοιου) δε διαμορφώνεται απο την εκκριση τεστοστερονης.ΟΛΑ επηρεαζουν κι επηρεαζονται.Διαφορετικα ολοι θα ειμασταν ιδιοι,και το πολυ θα υπηρχαν 4-5 τυποι ανθρωπων.
Δε καταλαβαινω που διαφωνεις στο προηγουμενο που ειπα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δε καταλαβαινω που διαφωνεις στο προηγουμενο που ειπα :/:

"Τα ζωωδη ενστικτα ειναι κομματι ενος παλαιοτερου εγκεφαλου, και εχουν να κανουν κυριως με την επιβιωση και την αναπαραγωγη. Ειναι πιο ακατεργαστα απο άλλα, οπως η λογικη σκεψη του ανωτερου φλοιού. Ή ενα συναισθημα."

Σε αυτό.Ο διαχωρισμός γίνεται πολύ ελαφριά.Ας υποθέσουμε,(Προς Θεού φερνω ακραιο παραδειγμα για να κάνω τη σκέψη μου κατανοητη.)το οτι κάποιος κάνει κακό στην κοπέλα σου,η εμ πάσει περιπτώσει,σε ε΄να σημαντικό για εσένα άτομο.Τι θα γινόταν?Τι αισθηματα θα ξεπηδουσαν απο μεσα σου?Κοιτα εναν ανθρωπο που για σένα σημαίνει πολλά-μια γυναίκα-πριν την πειραξουν.Τι θα σκεφτεις να προκαλεσεις σε οποιον θα της έκανε κακο?Αυτα που νιωθεις τι είναι?Ειναι ζωόδες ένστικτα και φταινε οι ορμονες?Είναι προιόντα λεπτότερων συναισθηματων,για τα οποια παιζουν ρολο τα βιωματα σου?Μηπως ειναι ενα μιγμα και των δυο,ξεχωριστο για καθε ανθρωπο?Το πρωτο δεν μπορει να ισχυει,γιατι τα ζωοδη ενστικτα εχουν ως στοχο την αναπαραγωγή,οχι αποκλειστικα με ενα συγκεκριμενο ατομο.Απορριπτεται το δεσιμο σου με εκεινην απο υποθεση.Το δευτερο επισης δεν μπορει να ισχυει,επειδη οποιουδηποτε είδους (σκεψη και μονο για) βιαιοπραγία δεν μπορει να χαρακτηριστει ως λεπτο κι εξελιγμενο αισθημα.Μηπως ισχυει τελικα αυτο που υποστηριζω παραπανω,πως τα παντα ειναι ρευστα,και πως το καθε τι συμβάλλει,επηρεάζεται,κι επηρεάζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μα δεν σου ειπα οτι αυτο που λες δεν ισχυει. Σου λεω οτι για καποιες καταστασεις, τα πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα. Γιατι πας σε αλλο παραδειγμα και δε μενεις σε αυτο που συζητουσαμε, μια και πανω σε εκεινο εγινε το σχόλιο μου ;

Αν προκειται για θεματα σχετικα με επιβιωση, μαχη, αυτοσυντηρηση, φοβο,θυμο,αναπαραγωγη κλπ, οι αντιδρασεις ελεγχονται περισσοτερο (αν οχι αποκλειστικα) απο τον αρχεγκεφαλο. Γιατι διαφωνεις σε αυτο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μα δεν σου ειπα οτι αυτο που λες δεν ισχυει. Σου λεω οτι για καποιες καταστασεις, τα πραγματα ειναι πιο ξεκαθαρα. Γιατι πας σε αλλο παραδειγμα και δε μενεις σε αυτο που συζητουσαμε, μια και πανω σε εκεινο εγινε το σχόλιο μου ;

Αν προκειται για θεματα σχετικα με επιβιωση, μαχη, αυτοσυντηρηση, φοβο,θυμο,αναπαραγωγη κλπ, οι αντιδρασεις ελεγχονται περισσοτερο (αν οχι αποκλειστικα) απο τον αρχεγκεφαλο. Γιατι διαφωνεις σε αυτο ;

Διαφωνω στο πρωτο πρωτο κυριως.Δε θυμαμαι τι λες."μπα.." και συνεχιζεις σε ενα διαχωρισμο καταστασεων.(τον οποιο επικροτει ο Αγγελος,και συνεχιζει σε καθαρο διαχωρισμο)Ειμαστε εξελιγμένα ώντα,με πρωτογονα ομως ενστικτα.Φυσικα και ο φοβος ελεγχεται και πηγάζει απο καπου,αλλα διαμορφώνεται και απο χαρακτηριστικά,που οι πρόγονοί μας δεν είχαν.Εκτος κι αν καποιος από εμάς εδώ,με το που φοβηθει σκάψει εναν λάκκο και βάλει εναν θάμνο απο πανω.Αστειο παραδειγμα,το ξέρω.Αν το καλοσκεφτούμε όμως,για να θεωρείς κατι τέτοιο αστείο,ακόμη κι όταν φοβηθείς κατι,σημαίνει πως φοβος,ειναι κατι διαφορετικό για σένα,απο οτι για ενα ων πιο πίσω στο γενεαλογικό μας δέντρο.Αυτο ομως δεν αναιρει,το οτι ο φοβος εχει καποια πηγη.Το οτι εχει καποια πηγη ομως,δε σημαινει πως τα πραγματα ειναι τοσο απλα.




Επειδή παω για ύπνο,το συμπληρώνω:

To ρεζουμε της διαφωνιας μου είναι το εξης.Τοποθετηση μιας συμπεριφορας,μιας πράξης,ή ενος συναισθηματος,ή τελος παντων κατι αλλου που μπορουμε να κατανοησουμε σε μια συγκεκριμενη περιοχη ενος υποτιθέμενου χάρτη εγκεφάλου,είναι κατά τη γνώμη μου άστοχη.

Θα μου πείτε "Μα αν καλωδιωσουμε καποιον φωτιζονται συγκεκριμενες περιοχες!"So what?So what...καποιες περιοχες του εγκεφάλου εκεινη τη στιγμη βρισκονται σε εγρηγορση...αν ομως αυτη η απεικόνιση ξεκλειδωνει τα μυστικα του εγκεφαλου,γιατι δεν αντιδρουμε ολοι με τον ιδιο τροπο σε καθε ερεθισμα?Εγω σου λέω,πως το πως αντιδράς σε κατι,μπορει να σχετιζεται και με το τι εφαγες.Πόσοι πινουν το πρωι καφε για να συνελθουν.

Πιστευω πως τα παντα ευθύνονται για το καθε τι,και το καθε τι επηρεάζει τα πάντα.Στην τελική,αυτό ειναι εξέλιξη.Προσαρμογή.Η καλυτερη πανδαισία υπερτερεί μιας άλλης πανδαισίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top