Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Όταν θέλεις να λέγεσαι σοβαρή εφημερίδα γράφεις κάπως έτσι: https://www.kathimerini.gr/1082514/...i8esh-me-vitrioli---apokalyptikh-h-dikografia

Ούτε χρονικό της ζωής του θύματος και της δραστιδος στην Αθήνα, ούτε "είχαν τον ίδιο σύντροφο", ούτε "ήταν όμορφες και σαγηνευτικές", ούτε φωτογραφίες με μωσαϊκά που δεν κρύβουν τίποτα.

Προφανώς και η επίθεση έγινε λόγω ερωτικής αντιζηλίας, αλλά αυτό δεν δίνει το δικαίωμα στον καθένα να σχολιάζει την προσωπική ζωή των δύο γυναικών, που δεν έχει καμία σχέση με την υπόθεση (τι μας νοιάζει αν μεγάλωσαν σε χωριό;!). Η ερωτική αντιζηλία δεν υφίσταται επειδή οι δύο εμπλεκόμενες είναι γυναίκες, αλλά επειδή η μία εξ αυτών έδρασε υπερβολικά όταν την απέρριψε ο σύντροφος για μία άλλη.

Με την υποθεση δεν έχει σχέση εκτος και αν κάτι μπορει να συνδεθεί. κΑΤΑ τα άλλα ειναι ανθρωπινο να σχολιάζονται οι προσωπικές ζωές των άλλων. Παντα γινοταν και πάντα θα γινεται ειδικά οταν το θέμα παιρνει δημοσιοτητα.

Και να στο πω και αλλιως... εγω αυριο πχ να γινω διασημος και γνωστος ΑΜΕΣΩΣ θα αρχισουν να ψαχουλευουν το φβ μου και να τα βγάζουν ολα στη φορα προσπαθωντας να αναλυσουν και να ερμηνευσουν τα ποστ και τις φωτο.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Νομίζω οτι είναι τελείως φυσιολογικό και ανθρώπινο οι άνθρωποι να προσπαθούν να εξηγήσουν μία πράξη που δε βγάζει νόημα, ειδικά όταν μιλάμε για παράνομη πράξη. Όσο κι αν δεν θέλουν κάποιοι να το αποδεχτούν, οι γυναίκες και οι άντρες είναι ίσοι αλλά όχι ίδιοι, οπότε προφανώς η ίδια πράξη θα ερμηνευτεί διαφορετικά από δύο ανθρώπους διαφορετικού φύλου και αυτό δε φανερώνει κατά τη γνώμη μου ούτε σεξισμό ούτε κατωτερότητα του ενός, σημαίνει απλά οτι οι πράξεις του κάθε φύλου υποδηλώνουν και μεταφράζονται με διαφορετικό τρόπο. Σκέψου λοιπόν μια γυναίκα και έναν άντρα που σκοτώνει το παιδί της/του. Για τη μάνα θα πουν οτι είναι διαβολική, ίσως τρελή κλπ. Για τον άντρα θα πουν οτι ίσως το έκανε για να εκδικηθεί τη γυναίκα του ας πούμε. Οι διαφορετικές αυτές προσεγγίσεις μειώνουν κάποιον; Όχι. Απλά προσπαθούν να λογικοποιήσουν μια παράλογη πράξη λαμβάνοντας υπόψη τον τρόπο σκέψης και συμπεριφοράς δύο διαφορετικών ανθρώπων. Και ναι, δύο άνθρωποι νοούνται ως διαφορετικοί απλά και μόνο λόγω φύλου, κι αυτό δεν είναι σεξισμός, αυτή είναι μια πραγματικότητα.



Νομίζω οτι είσαι υπερευαίσθητος. Στο δικαστήριο δε θα γίνει ανάλυση με λεπτομέρειες των γεγονότων που οδήγησαν στο έγκλημα και των αιτιών αυτού; Δε θα δοθούν στη δημοσιότητα λεπτό προς λεπτό τα πάντα σχετικά με τη δίκη; Δε λέω οτι είναι σωστό ηθικά να δημοσιοποιείς τη ζωή του θύματος, αλλά καλώς ή κακώς αυτή είναι η δουλειά των δημοσιογράφων εδώ και δεκαετίες. Και σε εφημερίδες του 50 και του 60 δίνονταν λεπτομέρειες τέτοιου είδους όταν υπήρχαν ειδεχθή εγκλήματα (σκότωσε τη γυναίκα του γιατί ήταν πολύ όμορφη και φλέρταρε με τον φίλο του). Εγώ το θεωρώ ανθρώπινο. Κι εφόσον η δίκη δε θα γίνει κεκλεισμένων των θυρών κι όλοι θα έχουν πρόσβαση σε αυτή, το θεωρώ υποκρισία να ζητάμε από τους δημοσιογράφους να μην υποθέτουν τις αιτίες του εγκλήματος τη στιγμή που σε λίγους μήνες θα ακουστούν 10 φορές πιο λεπτομερείς περιγραφές στο δικαστήριο.

Και ναι, το παραδέχομαι, κρύβω μια Λαμπίρη μέσα μου. Δεν είχε 50% τηλεθέαση η Λαμπίρη τη δεκαετία του 95-05 πριν το ίντερνετ και τα social media επειδή την έβλεπαν συγγενείς και φίλοι της. Μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλάκι μας...
Με την υποθεση δεν έχει σχέση εκτος και αν κάτι μπορει να συνδεθεί. κΑΤΑ τα άλλα ειναι ανθρωπινο να σχολιάζονται οι προσωπικές ζωές των άλλων. Παντα γινοταν και πάντα θα γινεται ειδικά οταν το θέμα παιρνει δημοσιοτητα.

Και να στο πω και αλλιως... εγω αυριο πχ να γινω διασημος και γνωστος ΑΜΕΣΩΣ θα αρχισουν να ψαχουλευουν το φβ μου και να τα βγάζουν ολα στη φορα προσπαθωντας να αναλυσουν και να ερμηνευσουν τα ποστ και τις φωτο.
Το ότι οποιοσδήποτε άνθρωπος σχολιάζει τον άλλον, εν είδει κουτσομπολιού, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν και οι δημοσιογράφοι (ή όσοι θέλουν να λέγονται δημοσιογράφοι). Το δικαστήριο δεν ενδιαφέρεται για το αν το θύμα συμμετείχε σε τηλεπαιχνίδια, αν ντυνόταν με εναν συγκεκριμένο τρόπο. Το ίδιο ισχύει και για την δραστιδα. Αυτά τα στοιχεία λέγονται από τους δημοσιογράφους για να δημιουργήσουν ίντριγκες και φούσκες (άλλωστε αυτά πουλάνε...).

Όπως και να 'χει, εγώ μίλησα για την αντιμετώπιση των εμπλεκομένων από το σύνολο της κοινωνίας, γιατί έγινε συζήτηση για την σεξιστική συμπεριφορά των δημοσιογράφων και όσων τις σχολιάζουν. Αν εσείς δεν μπορείτε να δείτε τον σεξισμό, σημαίνει ότι είστε μέρος του προβλήματος.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Το ότι οποιοσδήποτε άνθρωπος σχολιάζει τον άλλον, εν είδει κουτσομπολιού, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν και οι δημοσιογράφοι (ή όσοι θέλουν να λέγονται δημοσιογράφοι). Το δικαστήριο δεν ενδιαφέρεται για το αν το θύμα συμμετείχε σε τηλεπαιχνίδια, αν ντυνόταν με εναν συγκεκριμένο τρόπο. Το ίδιο ισχύει και για την δραστιδα. Αυτά τα στοιχεία λέγονται από τους δημοσιογράφους για να δημιουργήσουν ίντριγκες και φούσκες (άλλωστε αυτά πουλάνε...).
Όλα αυτά θα ακουστούν με λεπτομέρειες στη δίκη. Wait and see.

Όπως και να 'χει, εγώ μίλησα για την αντιμετώπιση των εμπλεκομένων από το σύνολο της κοινωνίας, γιατί έγινε συζήτηση για την σεξιστική συμπεριφορά των δημοσιογράφων και όσων τις σχολιάζουν. Αν εσείς δεν μπορείτε να δείτε τον σεξισμό, σημαίνει ότι είστε μέρος του προβλήματος.
"Αν δεν μπορείς να καταλάβεις το επιχείρημά μου για το οτι είσαι σεξιστής, τότε είσαι σεξιστής." Αυτό μού λες.

Σού έχω απαντήσει. Δεν είναι σεξισμός κατ' εμέ, είναι η πραγματικότητα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ότι οποιοσδήποτε άνθρωπος σχολιάζει τον άλλον, εν είδει κουτσομπολιού, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν και οι δημοσιογράφοι (ή όσοι θέλουν να λέγονται δημοσιογράφοι). Το δικαστήριο δεν ενδιαφέρεται για το αν το θύμα συμμετείχε σε τηλεπαιχνίδια, αν ντυνόταν με εναν συγκεκριμένο τρόπο. Το ίδιο ισχύει και για την δραστιδα. Αυτά τα στοιχεία λέγονται από τους δημοσιογράφους για να δημιουργήσουν ίντριγκες και φούσκες (άλλωστε αυτά πουλάνε...).

Όπως και να 'χει, εγώ μίλησα για την αντιμετώπιση των εμπλεκομένων από το σύνολο της κοινωνίας, γιατί έγινε συζήτηση για την σεξιστική συμπεριφορά των δημοσιογράφων και όσων τις σχολιάζουν. Αν εσείς δεν μπορείτε να δείτε τον σεξισμό, σημαίνει ότι είστε μέρος του προβλήματος.

Ο σεξισμός γιατί είναι κακός?
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ο σεξισμός γιατί είναι κακός?
Γιατί δημιουργεί εμφυλες διακρίσεις, κοινωνικά στερεότυπα και οδηγεί σε στερεοτυπικες πρακτικές που δεν βοηθούν στην προαγωγή της κοινωνίας.

Μην βλέπετε μονό την περίπτωση των γυναικών, καθώς υπάρχουν περιπτώσεις σεξισμού και εναντίον των ανδρών (π.χ. "αυτός είναι πεφτουλας", "τι παράξενο που πέρασε ο Κώστας, άνδρας πράγμα, στο παιδαγωγικό;", "Αυτός είναι πολύ λεπτός, πρέπει να γίνει πιο άνδρας" ή το κλασικό "οι άνδρες δεν κλαίνε" :P).

Εφόσον όλοι θέλουμε να μας σέβονται, οφείλουμε κι εμείς να σεβόμαστε την αξιοπρέπεια των άλλων (ακόμη κι αυτών που δεν έχουν σχεδόν καθόλου :P)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί δημιουργεί εμφυλες διακρίσεις, κοινωνικά στερεότυπα και οδηγεί σε στερεοτυπικες πρακτικές που δεν βοηθούν στην προαγωγή της κοινωνίας.

Μην βλέπετε μονό την περίπτωση των γυναικών, καθώς υπάρχουν περιπτώσεις σεξισμού και εναντίον των ανδρών (π.χ. "αυτός είναι πεφτουλας", "τι παράξενο που πέρασε ο Κώστας, άνδρας πράγμα, στο παιδαγωγικό;", "Αυτός είναι πολύ λεπτός, πρέπει να γίνει πιο άνδρας" ή το κλασικό "οι άνδρες δεν κλαίνε" :P).

Εφόσον όλοι θέλουμε να μας σέβονται, οφείλουμε κι εμείς να σεβόμαστε την αξιοπρέπεια των άλλων (ακόμη κι αυτών που δεν έχουν σχεδόν καθόλου :P)

Άρα να υποθέσω πως αν πας άρρωστος στο νοσοκομείο θα είχες πρόβλημα με το να λάβει υπ όψιν του ο γιατρός το φύλο σου κατά τη διάγνωση της ασθένειας έτσι? Ρητορική φυσικά η ερώτηση, καθώς όλοι γνωρίζουμε την απάντηση.

Από το παραπάνω παράδειγμα λοιπόν συμπεραίνουμε πως δεν αποτελούν όλες οι έμφυλες διακρίσεις εμπόδιο για την "πρόοδο" (σε εισαγωγικά καθώς ο καθένας δίνει τη δική του ερμηνεία σε αυτή τη λέξη) της κοινωνίας και κάποιες μάλιστα όπως η περίπτωση του γιατρού την βοηθούν.

Αν θέλαμε λοιπόν να διαχωρίσουμε τις έμφυλες διακρίσεις θα παίρναμε τρεις κατηγορίες. Στην πρώτη κατηγορία θα είχαμε τις διακρίσεις που είναι προφανείς ή για τις οποίες έχουμε επαρκή στοιχεία, όπως ας πούμε την διαφορά δύναμης, ύψους ή ευαισθησίας σε ασθένειες κτλ, στην δεύτερη κατηγορία θα έχουμε διακρίσεις για τις οποίες έχουμε αρκετά στοιχεία αλλά όχι απόλυτα ή αμφισβητούνται για ιδεολογικούς σκοπούς και στην τρίτη τις διακρίσεις για τις οποίες δεν έχουμε στοιχεία.

Και στις τρεις περιπτώσεις, οι διακρίσεις οι οποίες είναι αληθινές θα πρέπει να γίνονται αποδεκτές, τουλάχιστο αν θέλουμε να λέμε πως είμαστε μια κοινωνία βασισμένη στην αλήθεια (που δεν είμαστε για κανένα λόγο).

Το να αρνούμαστε τις διαφορές στην πρώτη κατηγορία και μιλάμε για σεξισμό είναι επικίνδυνο, για προφανείς λόγους.

Στην τρίτη κατηγορία ή ύπαρξη ή όχι της ανισότητας ελλείψει στοιχείων είναι 50-50. Είτε ισχύει, είτε όχι. Συνεπώς η ορθή στάση μας θα πρέπει να είναι "Δεν γνωρίζω" και όχι υπάρχει ή δεν υπάρχει.

Στην δεύτερη κατηγορία η απάντηση μας θα πρέπει να είναι "Η πλειονότητα των στοιχείων λέει πως (δεν) υπάρχει ανισότητα ανάμεσα στα φύλα στο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό" και όχι να επιλέγουμε μια προκάτ απάντηση ανάλογα με την ιδεολογία στην οποία είμαστε προσκείμενοι. Τουλάχιστο εάν θέλουμε να βρισκόμαστε στο στρατόπεδο της αλήθειας.

Όπως βλέπεις από την παραπάνω ανάλυση, εάν ακολουθηθεί ο σωστός δρόμος αντιμετώπισης, σύμφωνα πάντα με τα στοιχεία που έχουμε μέχρι τώρα στα χέρια μας, ο όρος σεξισμός δεν έχει καμία απολύτως ουσία. Διότι είτε η ανισότητα υπάρχει και άρα όσοι την αποδέχονται λένε την αλήθεια, ή δεν υπάρχει και όσοι ισχυρίζονται πως υπάρχει λένε ψέμματα.

Το πρόβλημα τώρα, φυσικά είναι η ιδεολογία, καθώς οι άνθρωποι σπάνια ενδιαφέρονται για την αλήθεια. Ο καθένας επιλέγει μια ιδεολογία που τον συμφέρει για τους δικούς του λόγους και χρησιμοποιεί τα πορίσματα της σαν αξιώματα, ασχέτως των στοιχείων. Τα κοσμητικά επίθετα λοιπόν, όπως το σεξιστής, δεν είναι τίποτα άλλο από προσπάθειες ατόμων μιας συγκεκριμένης ιδεολογίας να οδηγήσουν τα άτομα που δεν την ασπάζονται σε υποταγή προς αυτήν, χρησιμοποιώντας τη συναισθηματική μόχλευση της ντροπής.

Και όσον αφορά το αρχικό σχόλιο που πυροδότησε την κουβέντα περί σεξισμού που αν δεν κάνω λάθος ήταν του @Valder που είπε ότι καθώς η δράστης έχει βυζάρες ακόμη και μετά από αυτό που έκανε κάποιος στάνταρ θα βρεθεί να την γαμήσει και να της δώσει αξία, κατανοούμε με την πρώτη ματιά, εάν έχουμε την παραμικρή επίγνωση της πραγματικότητας ότι πρόκειται για αληθή πρόταση και άρα τα περί σεξισμού που λέει η Αιζούλα και η Έφη δεν είναι τίποτα παρά προσπάθειες να μας ντροπιάσουν για να ακολουθήσουμε το ιδεολογικό τους αφήγημα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτή η συζήτηση έχει ξανά γίνει πολλάκις, έχουμε εξηγήσει πως άλλο το βιολογικό φύλο κι άλλο το γένος, υπάρχει βιβλιογραφια επί του θέματος και η Βαγγελίνα τότε είχε επεκταθεί αρκετά. talk about convenient ideologies...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Το ότι οποιοσδήποτε άνθρωπος σχολιάζει τον άλλον, εν είδει κουτσομπολιού, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν και οι δημοσιογράφοι (ή όσοι θέλουν να λέγονται δημοσιογράφοι). Το δικαστήριο δεν ενδιαφέρεται για το αν το θύμα συμμετείχε σε τηλεπαιχνίδια, αν ντυνόταν με εναν συγκεκριμένο τρόπο. Το ίδιο ισχύει και για την δραστιδα. Αυτά τα στοιχεία λέγονται από τους δημοσιογράφους για να δημιουργήσουν ίντριγκες και φούσκες (άλλωστε αυτά πουλάνε...).

Όπως και να 'χει, εγώ μίλησα για την αντιμετώπιση των εμπλεκομένων από το σύνολο της κοινωνίας, γιατί έγινε συζήτηση για την σεξιστική συμπεριφορά των δημοσιογράφων και όσων τις σχολιάζουν. Αν εσείς δεν μπορείτε να δείτε τον σεξισμό, σημαίνει ότι είστε μέρος του προβλήματος.

Πες μας τωρα οτι σε απασχολεί που κουτσομπολευουν την καημένη την 35χρονη που συμφωνα με το δικηγορο της "εχει να φάει και να κοιμηθεί ... 4 ημέρες".

Πρέπει να την λυπηθούμε ναί.

Εγω ξέρεις τι θα του λεγα του δικηγορου αν ήμουν αξιωματικος υπηρεσιας και ήταν κρατούμενη;

χέστηκα ΦΙΛΟΣ ας μη φάει ποτέ. ;)

Ηρθε τωρα και ο ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ να μας πουλήσει δήθεν δράμα και ψυχιατρική ιδιαιτεροτητα. Γελοιότητες. Αλλα τωρα τι να περιμενεις και απο δαυτον παλιά ηταν σε παραδικαστικο κύκλωμα. Ειναι ολοι τους ένας και ένας.

Κατα τα αλλα φιλε μου εμενα μη με μπλέκεις στο τι συζητηση κάνει ο καθένας. Δεν με ενδιαφέρει και δε προκειται και να απολογηθώ και για αυτους. Για τον Βάλντερ ειπα μονο οτι αυτα που γράφει δεν ειναι σεξιστικά.

Δεν ξερω κανεναν δημοσιογράφο απο αυτους που λές. Ουτε ειμαι εγω ο εργοδοτης τους.

Οσο για την άλλη τη κοπέλα έκανε και αυτή λάθη. Γιατι οταν έρχεται κάποιος αγνωστος στο φβ ή αλλου με τοσο θράσος και σου ζητάει το λογο για κάτι που δεν έχεις κάνει τοτε εδω έχουμε θέμα.

Εσυ τι του εισαι αυτουνου κυρια μου που με ρωτάς θα της έλεγα εγώ.

Του ειμαι γκομενα... αααα πολυ ωραια εντάξει. Δεν μου το ειπε. Και θα έπιανα μετα αυτον τον τυπάκο που ξαναστελνει αιτηματα φιλιας και θα του λεγα άκου μπάρμπα επειδη η δικια σου ειναι τρελή. Μην με ξανα ενοχλησεις αν δεν έχεις ξεμπερδέψει εντελώς με αυτήν. Και πες και σε αυτην να μη μου ξαναστειλει δεν θέλω άλλα μηνύματα.

Ο θείος ξέρει. Εχει δει αλητεία ο θειος και παλιανθρωπιά. Δε μασάμε ουτε απο τυπικές ευγένειες ουτε απο δηθεν διακριτικοτητε εγω πλέον βλέπω πέρα απο τις μάσκες.

Και κάτι μου λεει πως και αυτος ηταν τοσο βόδι που καταρχας εβγαινε με αυτη τη σκρόφα χωρις να εχει καταλαβει με τι διαβολο έχει μπλέξει και κατα δευτερον που την άφησε να πιστευει οτι εκεινη ηταν το προβλημα και οχι αυτος που δεν την χωριζε μια και έξω. Το προβλημα ηταν που αυτος δε τη γουσταρε και οχι το θύμα.

Καταλαβαινεις γιατι κατα καιρους κράζω επισης και αυτους που δεν θέλουν να γινονται κακοι;

γιατι ΟΛΑ απο αυτους ξεκινάνε ενω αν αυτοι ειχαν ηγετικο ρολο και έδεναν τα λουριά μπορει να μην ειχαμε περαιτέρω συγκρούσεις.

Για μένα κάποιος ο οποιος προσπαθει να ειναι πολιτικαλ κορέκτ και δεν παιρνει θέση οταν πρέπει ειναι μια αδιάφορη προσωπικοτητα που εμενα προσωπικα δεν θα με βοηθουσε πουθενά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ότι οποιοσδήποτε άνθρωπος σχολιάζει τον άλλον, εν είδει κουτσομπολιού, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν και οι δημοσιογράφοι (ή όσοι θέλουν να λέγονται δημοσιογράφοι). Το δικαστήριο δεν ενδιαφέρεται για το αν το θύμα συμμετείχε σε τηλεπαιχνίδια, αν ντυνόταν με εναν συγκεκριμένο τρόπο. Το ίδιο ισχύει και για την δραστιδα. Αυτά τα στοιχεία λέγονται από τους δημοσιογράφους για να δημιουργήσουν ίντριγκες και φούσκες (άλλωστε αυτά πουλάνε...).

Όπως και να 'χει, εγώ μίλησα για την αντιμετώπιση των εμπλεκομένων από το σύνολο της κοινωνίας, γιατί έγινε συζήτηση για την σεξιστική συμπεριφορά των δημοσιογράφων και όσων τις σχολιάζουν. Αν εσείς δεν μπορείτε να δείτε τον σεξισμό, σημαίνει ότι είστε μέρος του προβλήματος.

Για το bold --> :loltooth:

Όσον αφορά το υπόλοιπο μήνυμα, όπως και προηγούμενα άλλα, λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω αλλά ΟΛΑ παίζουν ρόλο στην εξιχνίαση ενός εγκλήματος. Οχι μόνο το προφίλ του δράστη, αλλά και το προφίλ του θύματος. Ειδάλλως, πώς θα καταλάβεις απόλυτα και το κίνητρο του δράστη, εάν δεν προσπαθήσεις να ανασυνθέσεις τις συνθήκες που οδήγησαν στην εκτέλεση του εγκλήματος; Προφανώς, ο κακοποιός θα είδε κάτι στο στόχο του - ή για να το θέσω καλύτερα - κάτι θα τον πυροδότησε (triggered), προκειμένου να πραγματοποιήσει την ειδεχθή πράξη του (χωρίς αυτό φυσικά να την δικαιολογεί).
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Και όσον αφορά το αρχικό σχόλιο που πυροδότησε την κουβέντα περί σεξισμού που αν δεν κάνω λάθος ήταν του @Valder που είπε ότι καθώς η δράστης έχει βυζάρες ακόμη και μετά από αυτό που έκανε κάποιος στάνταρ θα βρεθεί να την γαμήσει και να της δώσει αξία, κατανοούμε με την πρώτη ματιά, εάν έχουμε την παραμικρή επίγνωση της πραγματικότητας ότι πρόκειται για αληθή πρόταση και άρα τα περί σεξισμού που λέει η Αιζούλα και η Έφη δεν είναι τίποτα παρά προσπάθειες να μας ντροπιάσουν για να ακολουθήσουμε το ιδεολογικό τους αφήγημα.


Ίσως εαν εκφραζόμουν ως εξής:

"Κάποιος επιφανειακός άντρας θα βρεθεί να την προτιμήσει (την δράστιδα) για σχέση στο μέλλον αγνοώντας το ιστορικό της υποβαθμίζοντας εμμέσως την πράξη σε κάτι ευτελές, αφού για εκείνον δεν θα έχει τούτο σημασία, άρα και θα επιβραβεύονται άλλα χαρακτηριστικά της και θα επισημαίνονται περισσότερο από αυτό, ξεπλένοντας έτσι με το χειρότερο δυνατό τρόπο, το μαρτύριο και την αδικία που υπέστη η παθούσα."

...να μην είχε ενοχληθεί κανένας/καμία συνομιλητής/τρια.


Αλλάζει το γεγονός ότι η δράστις είναι ωραία σε κάποια σημεία του σώματός της; Όχι.


Απλά δε θέλετε να σας το πω ευθέως. Οχι αληθινά. Μόνο περιστροφικά. Όπως είναι όλη η σύγχρονη κοινωνία, όλα για το δήθεν για να μη θιχτεί ο γυμνός βασιλιάς.

Και φυσικά χάνετε την ουσία. Ότι δεν εστιάζουμε στο στήθος της αλλά στο γεγονός ότι υπάρχει μια πιθανότητα με βάση την πατριαρχική δομή και διαπαιδαγώγηση της κοινωνίας (όπως πιθανότατα θα λέγατε και εσείς), ένας άντρας στο μέλλον αντί να προτιμήσει μια αξιόλογη γυναίκα λόγω των προτερημάτων της, να προτιμήσει αντίθετα τη δράστιδα ένεκα των επιφανειακών χαρακτηριστικών που έχει μάθει να εκτιμά λόγω της συστημικής ανατροφής του και της σκευοποίησης στην οποία ανάγει το γυναικείο φύλο. (όπως θα ξαναλέγατε.)

Μόνον τότε θα πέρναγε το σχόλιό μου το φίλτρο. Και πάλι διατηρώ τις αμφιβολίες μου, κάτι θα βρίσκατε. Οπως και με τον 90% κολλητό. Γι αυτό δεν πρόκειται να πάρετε από μένα ούτε 1% υποταγής στη θολοκουλτούρα.

Τώρα αν πρέπει να αποδομώ σε καταχρηστικό - νηπιακό επίπεδο έκφρασης κάποια πράγματα, πλέον μιλάμε για αντιληπτικό αταβισμό και δεν επαφείεται σε μένα να επιλύσω τέτοια ζητήματα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Εν τω μεταξυ αυτο το "εχουμε χωρισει αλλα βρισκομαστε μονο για τον πτσο" δεν μπορω να καταλαβω ποια γυναικα το δέχεται. Η κατασταση αυτη ηταν αρρωστημένη η τυπισα ηταν ερωτευμενη μαλλον με αυτον κ δεν μπορουσε να το τελειώσει ενω ταυτοχρονα ολο αυτο που γινοταν την προσέβαλλε ενδομυχα.

Τα χουμε ξαναπει ρε μλκες ή κάντε μια σχέση με κάποια ή πάτε με πτανες λιγοτερη ζημια θα προκαλέσετε.
Μονο μια πτανα (στο επαγγελμα εννοω) χωρις να το λέω υποτιμητικά ειναι ανα πάσα στιγμη διαθέσιμη για γμησι χωρις παρεξηγησεις και υποχρεώσεις. Τι διαολο επιχειρηματιας ανθρωπος μεσα στη ζωη δεν ξέρει βασικά πράγματα ;

μετα ειμαστε εμεις οι σεξιστες που απλα σχολιάζουμε.

Σε άλλο θρέντ επισης ειχαμε κραξει τους λάιφ coachers - Men of Style γιατι λέει απλα κλέβουν κοσμο και πουλάνε αέρα.

Οχι δε πουλάνε αέρα αρκετος κοσμος γυρω μας δεν ξέρει και τα χει κανει ΣΚΑΤΑ με τη ζωή του.Χρει΄ζεται βοηθεια και κατευθυνσεις. Επομενως οταν πάς σε εναν μάνατζερ να σε κατευθυνει απλά ΣΚΑΣΕ και άκου μην αρχιζεις να τον αμφισβητεις. Τιποτε άλλο. Αν μπορουσες μονος σου να μην φέρεις τη καταστροφή δεν θα ερχοσουν.

Αυτά. Πάω για ποτάκι. Ο Θειος έχει εξοδο. Να προσέχετε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Όσον αφορά το υπόλοιπο μήνυμα, όπως και προηγούμενα άλλα, λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω αλλά ΟΛΑ παίζουν ρόλο στην εξιχνίαση ενός εγκλήματος. Οχι μόνο το προφίλ του δράστη, αλλά και το προφίλ του θύματος. Ειδάλλως, πώς θα καταλάβεις απόλυτα και το κίνητρο του δράστη, εάν δεν προσπαθήσεις να ανασυνθέσεις τις συνθήκες που οδήγησαν στην εκτέλεση του εγκλήματος; Προφανώς, ο κακοποιός θα είδε κάτι στο στόχο του - ή για να το θέσω καλύτερα - κάτι θα τον πυροδότησε (triggered), προκειμένου να πραγματοποιήσει την ειδεχθή πράξη του (χωρίς αυτό φυσικά να την δικαιολογεί).

Ακριβώς. Δε θα πάνε στη δίκη να πούνε "οκ έριξες βιτριόλι, μισό να κοιτάξω τα κιτάπια μου, οκ, πάρε 5 χρόνια, επόμενη υπόθεση". Θα δώσουν όλες τις λεπτομέρειες για το θύμα, για το θύτη, για τους ανθρώπους γύρω τους, την εργασία τους, τους γείτονές τους κλπ. Θα δώσουν κατάθεση οι πάντες γύρω τους και θα πουν προσωπικά τους θέματα, κι όλα αυτά θα μεταδίδονται στα ΜΜΕ γιατί η δίκη είναι ανοιχτή. Είναι ο λόγος που στην Αμερική κάποιοι κάνουν διακανονισμό, για να μην βγουν τα άπλυτά τους στη φόρα και να μην πλήξουν και τους συγγενείς τους.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αποκάλυψη MEGA: Τι «δείχνει» ιδιόχειρο σημείωμα της 35χρονης με το βιτριόλι

«Αυτός, με αυτόν πορεύομαι, ξαφνικά εκεί που είναι μόνος του και θέλει να με δει κάποια του κολλάει. Αλλά δεν κάνει κάτι. Με κρατάει στα χέρια του», αναφέρεται μεταξύ άλλων στο σημείωμα. «Θα φύγω από τη ζωή του ή θα με διώξει;», προσθέτει σε άλλο σημείο.


Επίθεση με βιτριόλι: Τα επτά νέα στοιχεία που μελετά η ΕΛ.ΑΣ
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Το ψυχολογικό προφίλ έχει νόημα για να βρουν ποιος το έκανε, άμα τα στοιχειά την δείχνουν καθαρά, τα κίνητρα δεν θα σταθούν σε καμιά δίκη καθώς ήταν ξεκάθαρα προμελετημένο. Άμα κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος της νομικής,

Ανεξαρτήτως όλων αυτών, το θέμα δεν είναι μόνο ότι τα είπανε, αλλά ότι αυτή η διαπόμπευση δεν έχει τέλος. Κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια. Ενώ δεν υπάρχει κανένα νέο στοιχείο επαναλαμβάνουν ότι πήγε στο deal και παίζουν πλάνα(να τρέξουν να την δουν όσοι δεν την είδαν ενώ και καλά θολώνουν το πρόσωπο).Δηλαδή οκέι, η αστυνομία λογικά έφτιαξε ένα ψυχολογικό προφίλ, τα ΜΜΕ δεν θα έχανα την ευκαιρία να το μεταδώσουν. Αλλά που θα πάει αυτή η κατάσταση; Έλεγε σήμερα μια ψυχολόγος ότι όλη αυτή η προβολή τροφοδοτεί την αλαζονεία της και δεν έχει και άδικο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ακόμα εξετάζουν αν είναι η συγκεκριμένη που έριξε το βιτριόλι; ...

Αυτή και ο Τσιόδρας είναι τα πρόσωπα της χρονιάς.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Το ψυχολογικό προφίλ έχει νόημα για να βρουν ποιος το έκανε, άμα τα στοιχειά την δείχνουν καθαρά, τα κίνητρα δεν θα σταθούν σε καμιά δίκη καθώς ήταν ξεκάθαρα προμελετημένο. Άμα κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος της νομικής,

Ανεξαρτήτως όλων αυτών, το θέμα δεν είναι μόνο ότι τα είπανε, αλλά ότι αυτή η διαπόμπευση δεν έχει τέλος. Κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια. Ενώ δεν υπάρχει κανένα νέο στοιχείο επαναλαμβάνουν ότι πήγε στο deal και παίζουν πλάνα(να τρέξουν να την δουν όσοι δεν την είδαν ενώ και καλά θολώνουν το πρόσωπο).Δηλαδή οκέι, η αστυνομία λογικά έφτιαξε ένα ψυχολογικό προφίλ, τα ΜΜΕ δεν θα έχανα την ευκαιρία να το μεταδώσουν. Αλλά που θα πάει αυτή η κατάσταση; Έλεγε σήμερα μια ψυχολόγος ότι όλη αυτή η προβολή τροφοδοτεί την αλαζονεία της και δεν έχει και άδικο.

Για αποπροσανατολισμό. Η οικονομία παει κατά διαόλου, παράλληλα τρέχουν σοβαρές διπλωματικές διαπραγματεύσεις για ΑΟΖ με τις γειτονικές χώρες, η Τουρκία προκαλεί ασταματητα κοκ.
Αλλά το βιτριόλι βιτριόλι.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι είναι πιο pathetic τελικά;...

Damn ωραίο τραγούδι. Πρέπει να το κάνουν και ελληνική μεταγλώττιση. Το έχω ήδη στο μυαλό μου.

Τσουλι, Τσουλι, Τσουλι τσουλιιιιιιι
Τον αντρουλη μη μου πάρεις κοπελιααα

Το έχει γράψει και η Ντόλι Πάρτον :laugh:
πόσο epic σύμπτωση.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,986 μηνύματα.
Η φερομενη ειπε στον εισαγγελέα οτι δεν την ζηλευε.... τοτε θα ρωτουσα εγω ως δικηγορος στο δικαστηριο. Για ποιο λογο ειχατε φωτογραφιες του θυματος στο κινητο σας χωρις να εχετε κάποια ιδιαιτερη σχέση. Τι χρησιμευουν οι φωτογραφιες κάποιου αλλου στο δικο σας κινητο ;;

Αν δεν απαντουσε ... θα της έλεγα επιτακτικα οτι ειναι υποχρεωμένη να απαντήσει , βρισκεται στο δικαστηριο για αυτο το λογο δεν ηρθαμε εδω για να παιξουμε μάρτυς.... η ζωη ενος ατυχου κοριτσιου καταστραφηκε. Δεν ηρθα εδω για να χάσω το απογευμα μου μαζι σας. Για ποιο λογο δεν απαντάτε;;;; θέλετε να αποφυγετε ερωτησεις που δεν ξέρετε τι να απαντησετε;;;

Σε κάποιους άλλους ειχατε πει τον περασμένο Ιανουάριο οταν παρανομα βρεθηκατε στο χωρο του σπιτιου τους οτι δεν θα δώσετε αναφορά.... ΕΔΩ ΣΕ ΕΜΑΣ ΘΑ ΔΩΣΕΤΕ. Αυτη τη στιγμή ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ!!!!

Τι δουλειά έχεις να παιρνεις φωτογραφιες του θυματος στο κινητο σου , να την παρακολουθεις και να σου γινει εμμονη εφοσον οπως ισχυριστηκες στην απολογια που έδωσες στον εισαγγελέα δεν την ζηλευες.

Θα ήμουν καταιγιστικος θα της κουνουσα το δάχτυλο και θα την ειχα κάνει σκονη. Δεν θα υπολογιζα κανενα προσωπικο στοιχειο ουτε θα ημουν τοσο ευαισθητος ως προς αυτά. Δεν θα άφηνα κανενα περιθώρειο αντίδρασης. Αυτη ειναι η σωστη αντιμετωπιση ενος τέτοιου κακοποιου στοιχειου τα υπολοιπα για μενα ειναι αχρειαστες αβροτητες. Τέτοια ατομα δεν καταλαβαινουν απο τέτοιες αβρότητες.

Ειναι εκει για να ΔΙΚΑΣΤΕΙ και οχι για να της δειξουμε κατανοηση, κατανοηση θα της δειξει η οικογενεια της οχι εμεις. Εμεις δεν ειμαστε φιλοι της ουτε θα την υποστηριξουμε τη κακομοιρα επειδη ο κοσμος την έκρινε δηθεν σεξιστικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,556 μηνύματα.
Μπράβο ρε Devil μεγάλε δικαστή. Πλάκα πλάκα, σου παει το δικαστιλίκι... :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top