Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Μια ερωτηση μονο εχω να κανω δεν διαβασα ολα οσα ειπατε, αλλα πραγματικά εσεις οι αντρες δεν γερνάνε;
Εγω πραγματικά φαινομαι μωρο μπροστα στους συνομηλίκους μου πόσο μαλλον μπροστα σε έναν μεγαλύτερο το θέαμα θα ταν γελοιο.
Το αντιθετο παρατηρω πως συμβαινει πως ενας αντρας ηδη απο τα 28 μοιαζει συνηθως πολυ μεγαλος, ενω ξερω κοπέλες εως και 32 που ανετα μοιαζουν 22 και οχι δεν εννοώ παστωμένες αλλα εντελως αβαφες. Μιλατε γενικα εδω μεσα λες και ειστε θεοι κουκλοι και μοιαζετε 22. Ενω ειμαι σιγουρη πως κατι τετοιο δυσκολα ισχύει με βαση της πιθανότητες, εδω γενικα σε οποιοδήποτε χωρο και αν βρεθεις οι ωραιοι άντρες ειναι ελάχιστοι, εως και τους συναντάς τρομερά σπάνια. Μηπως να ξεκαβαλήσετε λοιπον απο το καλάμι σας γιατι οσο σκέφτεστε δεν συνάδουν με την πραγματικότητα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μίλησε μου για την γυναίκα μετα τα 35 .
Α και για τη σημασία της λεξης αξιας, γιατί μαλλον σου διαφεύγει .

Ρυτιδες - περιττα κιλά (αν δεν προσέχει διατροφη κτλπ) οπως και οι άντρες. Αυτο ειναι ευρέως γνωστο. Μιλαμε πάντα για την αξια της εμφάνισης και μονο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.

Σου απήυθυνα το λόγο για το ίδιο ακριβώς θέμα το απόγευμα σε πμ και με αγνόησες ναι ή όχι;

Τώρα τι ζητάς και με τσιγκλάς πάλι στο δημόσιο; Σε παρακαλώ, έχω να απαντήσω και σε άλλα ποστ.


Ε προφανως και αμα δεν τους λές αυτα που θέλουν βγαινεις ο κακος και γενικά δεν σε πάνε-συμπαθούν. Με ολους ισχυει αυτο οχι μονο με τις γυναικες. Και να ξέρεις ολες οι διαμάχες ξεκινάνε απο το γεγονος οτι στους ανθρωπους δεν υπάρχει ισορροπια.

Παράδειγμα Ο θάνατος του Φλόυντ. Υπη΄ρξε μια μεριδα γνωστων μου στο φβ που προσωπικά με έκραξε επειδη ανέβασα οτι υπηρξαν ρατσιστικά κινητρα. Αν τωρα το ειχαν φροντισει το θέμα στις ΗΠΑ και δεν ηταν υπερβολικοι στο δογμα νομος και τάξη δεν θα γινοντουσαν ολα αυτά , εκει παλι έχουν άλλα προβληματα φυλετικες διαφορές - υπέρμετρη αστυνομικη βια κτλπ κτλπ

εδω έχουμε άλλα..... γενικα ομως το να μην αναγνωριζεις το ρατσιστικο σε αυτη τη περιπτωση ή να εισαι μονιμως με το άγχος του σεξισμου και ολα αυτά δεν ειναι ισορροπια ειναι προκαταληψεις και υπερβολες κ απο τις 2 πλευρές.

Η δουλειά αυτου που ειναι θεσμικά υπευθυνος για την κοινωνικη ειρηνη ειναι να μην παιρνει το μέρος κανενος απο αυτών και απλά να τους επαναφέρει οταν παρεκκλίνουν λογω προσωπικών αποψεων κ αντιλήψεων.

Μη μπλέκουμε δυο διαφορετικά θέματα αγορίνα μου. Φυσικά και υπάρχει ρατσισμός και δεν συμφωνώ καθόλου με τετοια σκηνικά.


Όμως και αυτή η ιστορία έχει το παρασκήνιό της και τους σκοπούς της.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μια ερωτηση μονο εχω να κανω δεν διαβασα ολα οσα ειπατε, αλλα πραγματικά εσεις οι αντρες δεν γερνάνε;
Εγω πραγματικά φαινομαι μωρο μπροστα στους συνομηλίκους μου πόσο μαλλον μπροστα σε έναν μεγαλύτερο το θέαμα θα ταν γελοιο.
Το αντιθετο παρατηρω πως συμβαινει πως ενας αντρας ηδη απο τα 28 μοιαζει συνηθως πολυ μεγαλος, ενω ξερω κοπέλες εως και 32 που ανετα μοιαζουν 22 και οχι δεν εννοώ παστωμένες αλλα εντελως αβαφες. Μιλατε γενικα εδω μεσα λες και ειστε θεοι κουκλοι και μοιαζετε 22. Ενω ειμαι σιγουρη πως κατι τετοιο δυσκολα ισχύει με βαση της πιθανότητες, εδω γενικα σε οποιοδήποτε χωρο και αν βρεθεις οι ωραιοι άντρες ειναι ελάχιστοι, εως και τους συναντάς τρομερά σπάνια. Μηπως να ξεκαβαλήσετε λοιπον απο το καλάμι σας γιατι οσο σκέφτεστε δεν συνάδουν με την πραγματικότητα.

Η φθορά της ηλικιας ειναι αναποφευχθη. Απλα αυτο φαινεται περισσοτερο κάποιες φορές στις γυναικες. Αυτο εννοησε ο φιλος οτι η άλλη αγχωθηκε επειδη έφτασε σε μια ηλικία πχ 35 που δεν ειναι ουτε 20 ουτε 25... και τον ειπατε σεξιστη.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια ερωτηση μονο εχω να κανω δεν διαβασα ολα οσα ειπατε, αλλα πραγματικά εσεις οι αντρες δεν γερνάνε;
Εγω πραγματικά φαινομαι μωρο μπροστα στους συνομηλίκους μου πόσο μαλλον μπροστα σε έναν μεγαλύτερο το θέαμα θα ταν γελοιο.
Το αντιθετο παρατηρω πως συμβαινει πως ενας αντρας ηδη απο τα 28 μοιαζει συνηθως πολυ μεγαλος, ενω ξερω κοπέλες εως και 32 που ανετα μοιαζουν 22 και οχι δεν εννοώ παστωμένες αλλα εντελως αβαφες. Μιλατε γενικα εδω μεσα λες και ειστε θεοι κουκλοι και μοιαζετε 22. Ενω ειμαι σιγουρη πως κατι τετοιο δυσκολα ισχύει με βαση της πιθανότητες, εδω γενικα σε οποιοδήποτε χωρο και αν βρεθεις οι ωραιοι άντρες ειναι ελάχιστοι, εως και τους συναντάς τρομερά σπάνια. Μηπως να ξεκαβαλήσετε λοιπον απο το καλάμι σας γιατι οσο σκέφτεστε δεν συνάδουν με την πραγματικότητα.

Θέμα ανθρώπου είναι καθαρά. Δεν γερνάνε όλοι με τον ίδιο ρυθμό, αν έχεις baby face ας πούμε πάντα θα φαίνεσαι νεότερος. Αλλά ναι και οι άντρες γερνάνε προφανώς. Απλά νομίζω πως η διαφορά είναι στο ότι οι άντρες φαίνονται καλύτεροι στα 30ς τους όταν έχει ωριμασει λίγο η φάτσα ενώ η γυναίκα στα 20ς που φαίνεται νεότερη. Αλλά ναι προφανώς και οο Αντρές γερνάνε. Αρκετοί γερνάνε προωρα λόγο ποτού και τσιγάρου.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ρυτιδες - περιττα κιλά (αν δεν προσέχει διατροφη κτλπ) οπως και οι άντρες. Αυτο ειναι ευρέως γνωστο. Μιλαμε πάντα για την αξια της εμφάνισης και μονο.
Τα κιλα δεν πανε με την ηλικια. Εγω ξερω αντρες 22 και 25 με μια κοιλαρα να! Γερασαν; Και γυναικες επισης προφανως. Γερασε η αλλη απο τα 16 πχ αν ειναι χοντρη;
Οτι να ναι λες πραγματικά. Εσυ μπερδεύει την ομορφια με την ηλικια.
Ασε που γυναικες βρισκεις απειρες αδυνατες οι αντρες αν δεν γυμναζονται και δεν προσεχουν ειναι ολοι σχεδον χοντροι.
Η φθορά της ηλικιας ειναι αναποφευχθη. Απλα αυτο φαινεται περισσοτερο κάποιες φορές στις γυναικες. Αυτο εννοησε ο φιλος οτι η άλλη αγχωθηκε επειδη έφτασε σε μια ηλικία πχ 35 που δεν ειναι ουτε 20 ουτε 25... και τον ειπατε σεξιστη.
Το αντιθετο συμβαινει στους αντρες φαινεται περισσότερο απλα ετσι σας συμφέρει να λετε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θέμα ανθρώπου είναι καθαρά. Δεν γερνάνε όλοι με τον ίδιο ρυθμό, αν έχεις baby face ας πούμε πάντα θα φαίνεσαι νεότερος. Αλλά ναι και οι άντρες γερνάνε προφανώς. Απλά νομίζω πως η διαφορά είναι στο ότι οι άντρες φαίνονται καλύτεροι στα 30ς τους όταν έχει ωριμασει λίγο η φάτσα ενώ η γυναίκα στα 20ς που φαίνεται νεότερη. Αλλά ναι προφανώς και οο Αντρές γερνάνε. Αρκετοί γερνάνε προωρα λόγο ποτού και τσιγάρου.
Τι να σου πω εγω στα 20 εναν 30αρη τον εβλεπα γερο. Και τωρα που μεγαλωνω παλι ψιλογέρος μου φαινεται να μαι ειλικρινής. Εκτος απο λιγες περιπτωσεις.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.
Τι να σου πω εγω στα 20 εναν 30αρη τον εβλεπα γερο. Και τωρα που μεγαλωνω παλι ψιλογέρος μου φαινεται να μαι ειλικρινής. Εκτος απο λιγες περιπτωσεις.

Μου επιτρέπετε να ρωτήσω πόσο είστε;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Τα κιλα δεν πανε με την ηλικια. Εγω ξερω αντρες 22 και 25 με μια κοιλαρα να! Γερασαν; Και γυναικες επισης προφανως. Γερασε η αλλη απο τα 16 πχ αν ειναι χοντρη;
Οτι να ναι λες πραγματικά. Εσυ μπερδεύει την ομορφια με την ηλικια.
Ασε που γυναικες βρισκεις απειρες αδυνατες οι αντρες αν δεν γυμναζονται και δεν προσεχουν ειναι ολοι σχεδον χοντροι.

Απο ένα σημείο και μετά ο μεταβολισμος πέφτει και δεν λειτουργει το ιδιο. Οποτε μια γυναικα που στα 20-25 της δεν προσεχε μετα τα 35 εχει 2 λογους περισσοτερο να προσέξει ειδάλλως θα πέσει κατακορυφα η εμφανισιακη της αξια. Για αυτον ακριβώς το λογο και η 35χρονη κάθε μερα εβγαινε παντοτε περιποιημένη για τη δουλειά της. Μια πιτσιρικα πάλι δεν θα κάνει τοση προσπάθεια να πάει πχ στη σχολή της. Ξέρει οτι ειναι νέα και ωραία. Επισης ξέρει οτι μέχρι τα 30 μπορεί να διεκδικήσει οτι καλύτερο μπορεί στον ερωτικό τομέα με κάποιες εξαιρέσεις.

Αυτο κατα τη γνώμη μου δεν ειναι σεξιστική άποψη αν για εσάς ειναι τοτε οκ. Αποψή σας. Νο προμπλεμ.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Απο ένα σημείο και μετά ο μεταβολισμος πέφτει και δεν λειτουργει το ιδιο. Οποτε μια γυναικα που στα 20-25 της δεν προσεχε μετα τα 35 εχει 2 λογους περισσοτερο να προσέξει ειδάλλως θα πέσει κατακορυφα η εμφανισιακη της αξια. Για αυτον ακριβώς το λογο και η 35χρονη κάθε μερα εβγαινε παντοτε περιποιημένη για τη δουλειά της. Μια πιτσιρικα πάλι δεν θα κάνει τοση προσπάθεια να πάει πχ στη σχολή της. Ξέρει οτι ειναι νέα και ωραία.
ε τωρα εσυ μιλας για μια συγκεκριμένη 35 χρονη δεν το κανουν ολες αυτο ουτε ολες το εχουν αναγκη αυτο!
Επισης τοσες μη ωραιες κυκλοφορουν στις σχολες. Πως λες "ξερει ειναι νεα και ωραια". Ειναι ολες στις σχολες ωραιες;
Δεν εχω προσωπικη πειρα αλλα μια φιλη της μητερας μου 43 χρονών ειναι τρομερα αδυνατη και μια αλλη γνωστη μας 40+ παλι. Εγω νομιζω πως ειναι στο DNA του καθε ανθρώπου αυτο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι να σου πω εγω στα 20 εναν 30αρη τον εβλεπα γερο. Και τωρα που μεγαλωνω παλι ψιλογέρος μου φαινεται να μαι ειλικρινής. Εκτος απο λιγες περιπτωσεις.


Προφανώς είσαι πιο γέρος στα 30 και τα 40 από τα 20. Η διαφορά είναι που φαίνεσαι καλύτερος. Οι άντρες που δεν το έχουν γαμήσει τελείως στα 20ς πιστεύω φαίνονται καλύτεροι στα 30ς, ειδικά όσοι έχουν baby face που ε δεν είναι και ότι καλύτερο για άντρα.

ε τωρα εσυ μιλας για μια συγκεκριμένη 35 χρονη δεν το κανουν ολες αυτο ουτε ολες το εχουν αναγκη αυτο!
Επισης τοσες μη ωραιες κυκλοφορουν στις σχολες. Πως λες "ξερει ειναι νεα και ωραια". Ειναι ολες στις σχολες ωραιες;
Δεν εχω προσωπικη πειρα αλλα μια φιλη της μητερας μου 43 χρονών ειναι τρομερα αδυνατη και μια αλλη γνωστη μας 40+ παλι. Εγω νομιζω πως ειναι στο DNA του καθε ανθρώπου αυτο.

Και οι γυναίκες μια χαρά είναι στα 30ς, αυτά γενικά με walls κτλ είναι ψιλομαλακίες. Οι γυναίκες που δεν καταχρήσεις στα 20ς ειδικά ποτό και γυμνάζονται διατηρούνται μια χαρά στα 30ς και 40ς. Απλά στις γυναίκες η νεότητα είναι ένα ατού για βιολογικούς λόγους.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.
Και οι γυναίκες μια χαρά είναι στα 30ς, αυτά γενικά με walls κτλ είναι ψιλομαλακίες.

Όταν στα σκάει η οιστραδιόλη απο απέναντι και σου κλείνει το ματάκι, αλλά δε θες και να τσακωθείς και με το αντροφιλαράκι σου. :jester:
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Ειναι θεμα γουστου μπορει σε μερικες να αρεσουν οι πολύ μεγαλύτεροι απο αυτες. Στις περισσότερες δεν αρεσουν, με οσες κοπελες εχουμε συζητησει το θεμα αυτο ειπαν πως τους αρεσουν μαξ οι 4 χρονια μεγαλυτεροι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,304 μηνύματα.
@Valder , αρχικα εμμενεις στην άποψη σου οτι έβαλα ατομο να με υπερασπιστεί ενω εσυ εχεις 5 ατομα τουλάχιστον να συμφωνούν μαζι σου.
Τι θα έπρεπε να ισχυριστώ εγω Δηλαδή ;
Προς απογοήτευση σου λοιπόν με την κοπέλα δεν έχουμε ανταλλάξει κανενα προσωπικό μήνυμα(εννοω προσωπική ιδιωτικη συζήτηση) .
Φορουμ ειναι , τοσο εντύπωση σου κανει να ειδε το θεμα μονη της και να έγραψε;
Θες να το πιστέψεις ;καλως
δε θες ;ποσως με ενδιαφέρει.
Παρακάτω , η ιστορία εχει ως εξης : μια γυναίκα 35 ετων παθαίνει κυριολεκτικά εμμονη και καταστρέφει τη ζωη κάποιας αλλης .Μιας αλλης που απλα τη ζήλευε χωρις να υπάρχει κανενας λόγος.Για εναν άνθρωπο που δεν ειχαν καν σχέση και γινοταν περιστασιακό σεξ καμία φορα .
Για πράγματα που συνέβησαν στο μυαλο της .
Πες μου λοιπόν , πως συνδέονται λογικα ολα τα παραπάνω με το πως θα γαμίσει κάποιος (ετσι ακριβώς" θα την γαμισει" λες) την θυτρια ; Κι εντάξει μωρε θα βρεθεί κάποιος γιατι εχει μεγαλα βυζγια κι δεν ειναι ολοι σαν εμας .
Σε ενα θεμα 13σελιδων παρε μια μια τις αναρτήσεις σου και δες πως μιλας για το γυναικείο φύλλο.
Εδω λιγο πιο πάνω καποιος αναφέρει "Στην ηλικία των 35 η γυναίκα έχει χάσει πολύ από την ΑΞΙΑ της (έχουν περάσει τα καλά χρόνια της ανεπιστρεπτί "και με Ρωτάς που ειναι ο σεξισμος ;
Ειναι δυνατόν;
Με ρωτας γιατί εχω νεύρα διαβάζοντας εν ετει 2020 να διατυπώνονται τέτοιες απόψεις ;
Επιπλέον @Samael η γλώσσα που χρησιμοποιούμε ΠΟΤΕ δεν ειναι αθωα .
Η γλώσσα δεν ειναι ( μονο) μεσο αναπαράστασης της αναπαράστασης της πραγματικότητας.
Η γλωσσα δημιουργεί συνειδήσεις.
Συνεπως δεν ειναι τυχαίο που χρησιμοποιούμε κάποιες λεξεις αντι άλλων .
Οχι , δεν ειναι τυχαίο που λεμε(κι εγω μαζι σου)"η πρόεδρος της Δημοκρατίας" ενω υπάρχει ξεκάθαρο κλιτικο παράδειγμα σύμφωνα με το οποίο θα έπρεπε να λεμε " Προεδρη" .
Σου φαίνεται τρελό; Και όμως πέρσυ η (συντηρητική) Γαλλική Ακαδημία αποφάσισε τελικά να δέχεται θηλυκούς τύπους και συγκεκριμένα το Madame la Présidente (κυρία προεδρίνα) .
Δεν σαρεσει αυτο το παράδειγμα ; Καλως.Υποθέτω όμως δεν λες( και οχι, το να αναφέρουμε τι κάνουμε στο κρεβάτι μας ειναι άστοχο) γνωρισα στο ερασμους 3 γαλλικές, 2 Άγγλους και εναν νεγρο.
Δεν θα πεις θα αναφερθείς σε κάποιον γνωστό σου με βαση τη εθνικότητά του πχ "Αλβανός " και οχι το όνομα του , δεν θα πεις πουστης .
Ξαλεω τα παραδείγματα για αγριο bdsm κι κολλητους φιλους είναι άστοχα .
Κοινώς σε αλλα θεματα που είσαι περισσότερο
ευαισθητοποιημένος προσεχείς πως εκφράζεσαι, δίνεις βαση τι λέξεις θα χρησιμοποιήσεις καθε φορά .
Και οχι δε περιμένω κανεις να αρχίσει να λεει , "η προεδρη".Περιμένω ομως να μη λεει "αγαμητη" "κακογαμημενη" κτλ κτλ .
Και φυσικά όλοι έχουμε μιλήσει σεξιστικά και ρατσιστικά .Δεν σημαίνει οτι είμαστε κακούργοι, πολλοί δεν το καταλαβαίνουμε καν .
Εγω ημανε ολόκληρη γομαρα 18 ετών οταν εμαθα ποιες ειναι οι συνδηλωσεις της λέξης "νεγρος" .Τόσο ανιδεη επι του θέματος.
Ολοι μαθαίνουμε απο όλους και κανεις δεν ειναι τελειος.

Azizoula απλά έγινε παρεξήγηση . Προσωπικά τυχαίνει να μην κολλάω τόσο στην γλώσσα . Κάποτε με πείραζε και εμένα, αλλά μετά κατάλαβα οτι πρέπει να βλέπω και τις προθέσεις των ανθρώπων και όχι μόνο το τι φαίνεται .

Εαν σε πείραξε ο τρόπος που κάτι ειπώθηκε , ή έχεις κάποια ευαισθησία σε ορισμένες εκφράσεις,δεν ήταν αυτός ο σκοπός,είναι πλήρως σεβαστό και με συγχωρείς . Σε παρακαλώ να μην εκλάβεις την κατάσταση ως στήριξη του Valder,είναι πολύ ικανός ομιλητής και εμείς περισσεύουμε για να του κάνουμε "υποστήριξη" . Απλά τυχαίνει να συμφωνούμε οτι οι κατηγορίες της Έφης είναι υπερβολικές και άδικες το ελάχιστο. Ενώ ο τρόπος της χειρότερος απο αυτόν που διαμαρτύρεται .

Θα στήριζα μια δική σου άποψη εξίσου εφόσον έκρινα και εγώ απο την μεριά μου οτι είναι σωστό . Πίστεψε με εαν θες ,και εαν δεν θες, μπορούν να βρεθούν άτομα να στο επιβεβαιώσουν. Εαν κάτι δεν μου αρέσει,είναι όσοι επιλέγουν το "σωστό" και το "λάθος" βάσει του τι τους συμφέρει . Οπότε εδώ ούτε το κάνουμε ούτε έχουμε σκοπό να φτιάξουμε κλοιό . Δεν είμαστε στο δημοτικό .

Το αγάμητος και το κακογαμημένος πάντως μπορούν να ειπωθούν και για το ανδρικό φύλο . Δεν στοχεύουν συγκεκριμένα το γυναικείο . Όπως και το σαβουρογάμης, λιγούρης κ.α. . Όλα αρνητικοί χαρακτηρισμοί είναι βρε Azizoula μου, και υπάρχουν και για το μεν και για το δε φύλο . Δεν είναι φτιαγμένα για να στοχοποιούν το φύλο κάποιου όμως. Απλά για να προσαρμόζουν την ίδια ιδέα, στο εκάστοτε φύλο προς συζήτηση, ώστε να ταιριάζει γλωσσολογικά . Για τον ίδιο λόγο που κάποιοι θέλουν προεδρίνα,και όχι πρόεδρος .Που ας παραδεχτούμε οτι το γιατρέζα και το προεδρίνα ακούγονται χάλια και για αυτό προτιμάται η αρσενική εκδοχή .Ενώ το νοσοκόμα ας πούμε είναι πολύ πιο εύηχο και στο αρσενικό και στο θηλυκό :laugh: .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξες γιατί δεν το δεχόντουσαν; Γιατί είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητά τους. Ένας λευκός δεν μπορεί εύκολα να καταλάβει τι νιώθει και τι περνάει ένας σκουρόχρωμος, πρέπει να ακούσει τους ίδιους. Το ίδιο και εδώ. Πρέπει να ακούσεις τις γυναίκες, οι ίδιες τι νιώθουν γιατί αυτές τα βλέπουν κυρίως στην καθημερινότητά τους. Και στις δυο περιπτώσεις φυσικά έχουμε ακραίες απόψεις γιατί μπορείς πολύ εύκολα να φανατιστείς και να βγάλεις την αγανάκτηση σε μίσος.

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες γενικά .
Άλλα έτσι είναι η ζωή, υπάρχουν κλέφτες, υπάρχουν σεξιστές, υπάρχουν καταπιεστές .
Επειδή δεν συμφωνείς μαζί τους δεν σημαίνει οτι είναι απαράδεκτο να μπεις στο μυαλό τους και να σκεφτείς πως θα δουν τα πράγματα,ούτε οτι αναιρείται η ύπαρξη τους . Εντάξει το πιάσαμε, μερικοί νιώθουν θύματα,αδικημένοι , και αρκετοί με το δίκιο τους ! Η ζωή είναι ρατσίστρια απο την φύση της όμως . Σκοτώνει τους αδύναμους και τους απροσάρμοστους,αυτό μας δίδαξε ο Δαρβίνος μέσα απο τις παρατηρήσεις του . Δεν έχει να κάνει με την ωμότητα του ίδιου του ανθρώπου όσο της ίδιας της πραγματικότητας . Now don't get me wrong here,δεν πιστεύω οτι όλοι αυτοί κάνουν οτι κάνουν επειδή η ζωή τους αναγκάζει*.

Υπάρχουν λοιπόν και μαύροι που έχουν υποφέρει,και ομοφυλόφιλοι,και Εβραίοι και γυναίκες και παιδιά και ΑΜΕΑ και άσχημοι και φτωχοί και πολλές κατηγορίες ανθρώπων που έχουν κάποιο χαρακτηριστικό . Βλέπεις που το πάω ; Κανείς δεν αδικείται παραπάνω,όλοι έχουν έναν τομέα που θα βιώσουν τον ρατσισμό. Δεν είναι θέμα οτι υπάρχει κάτι συγκεκριμένο,είναι οτι επιλέγεις κάποιο χαρακτηριστικό που έχει κάποιος που απλά αντιπαθείς και το στοχοποιείς . Γι'αυτό τα σύμβολα-και επομένως η γλώσσα- δεν έχουν καμία φυσική σημασία . Είναι απλά οντότητες . Εμείς τους δίνουμε τα νοήματα που έχουν .

Μετά λοιπόν έχεις μια έξτρα κατηγορία . Τους οπορτουνιστές . Μικρό ποσοστό αλλά υπάρχουν,και άλλοι πάσχουν είτε σε μεγαλύτερο είτε σε μικρότερο βαθμό . Μπορείς να κάνεις τον εαυτό σου θύμα γιατί βολεύει, και έτσι πάντα να κερδίζεις . Μπορεί κατά βάθος να γουστάρεις να νιώθεις αδικημένος και οτι παλεύεις για κάτι . Μπορεί να θες να τραβάς την προσοχή . Μπορεί να θες να σε λυπούνται. Παίζουν πολλά γενικά και για αυτό χρειάζεται κριτική σκέψη και δεν αρκεί απλά να διαβάζεις άκυρα άρθρα στο internet και στο πρώτο πράγμα που κάτι σε πειράζει να πετάς την καραμέλα του εμετικού σεξιστή . Οπότε ή κάθεσαι και κλαις για το πόσο άδικη είναι η ζωή,κάνεις κάτι για αυτό, ή επωφελείσαι απο την υπερβολική ευαισθησία στο θέμα που έχουν αναπτύξει ορισμένοι άνθρωποι πλέον και το παίζεις θύμα και οτι βγει .

* Και πίστεψε με δεν θες να σου πω για θεωρίες που πράγματι εξηγούν και δικαιολογούν όλων των ειδών τα αποτρόπαια για την ανθρωπότητα εγκλήματα, απαλλάσσοντας ουσιαστικά τους, ανθρωπίνως αποδεκτά, υπαίτιους απο το να είναι πραγματικοί ηθικοί αυτουργοί . Και μάλιστα με σοβαρά στοιχεία & πειράματα,σε αντίθεση με gender studies. Είναι βέβαιο οτι θα σιχαθείς γιατί όσο και να διαφωνήσεις(όπως και εγώ ως άνθρωπος) , η φύση δεν έχει τις δικές μας ευαισθησίες ούτε εξυπηρετεί τα καπρίτσια των δικών μας προκαταλήψεων περί ηθικής και σωστού ή λάθους . Όπως έλεγαν και οι αρχαίοι,απλά ρέει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Εδω λιγο πιο πάνω καποιος αναφέρει "Στην ηλικία των 35 η γυναίκα έχει χάσει πολύ από την ΑΞΙΑ της (έχουν περάσει τα καλά χρόνια της ανεπιστρεπτί "και με Ρωτάς που ειναι ο σεξισμος ;
Ειναι δυνατόν;

Δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάζεσαι. Είναι κάτι που δεν ισχύει? Η καταγραφή της ρεαλιστικής και εμπειρικής πραγματικότητας είναι του τι ακριβώς συμβαίνει.
Το ίδιο δεν συμβαίνει και με τον άντρα? Σ' αυτή τη περίπτωση, όχι μόνο η αξία του πέφτει, αλλά και κάτι άλλο αρχίζει και πέφτει και δυσκολεύεται να σηκωθεί.

Και όλο αυτό, ξεκίνησε από αυτό "
@Valder το ξέρεις οτι ο τρόπος που κατα καιρούς μιλας για το γυναικείο είδος εν γένει υποθάλπει σεξισμό έτσι;
Καμια γυναίκα δεν ειναι σκευος που βρίσκονται κάποιοι και " την γαμανε" . "

Δεν ξέρω, ή δεν υπάρχει κανένας σεξισμός σ' αυτά που λέει ή εγώ δεν τον βλέπω. Μια μικρή παρένθεση, έχω διαβάσει τις τελευταίες 4 σελίδες και όχι όλο το ποστ. Και παρεμβαίνω εδώ γιατί α) βαριέμαι και δεν ξέρω τι να κάνω και β) μ' αρέσει γενικότερα ο τρόπος που γράφεις και εκφράζεσαι, αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση διαφωνώ. Αν και είμαι περισσότερο θαμώνας στο ischool και όχι εδώ, το ίδιο πρέπει να πω και για τον valder.Απ' τα ελάχιστα γραπτά του, τα οποία έχω δει σε 3-4 άλλα θέματα, ο λόγος του είναι ωραίος και έξυπνος. Δεν σας γλείφω, την αλήθεια λέω.
Ακόμη μια παρένθεση...με αυτό το "γλείφω" που μόλις ανέφερα, και με τη ροπή που πήραν τα πράγματα, θα μπορούσα κάλλιστα να χαρακτηριστώ ως σεξιστής απέναντί σας(αναλόγως τα γούστα μου, σεξιστής απέναντί σου και γυπαετόπουλο στον valder ή γυπαετόπουλο απέναντί σου και σεξιστής στον valder.Μπααα αφήστε, μπερδεύτηκα και γω). Το ξεφτιλίζω λίγο, το ξέρω, αλλά δεν θέλει και πολύ.

Φυσικα αν ηταν ανδρας ο δραστης ολοι ξερουμε οτι αυτο που θα εγραφαν τα μεσα θα ηταν 'το παθος και η ανεξελεγκτη αγαπη οπλισαν το χερι του', γιατι ανδρας ειναι, παρασυρθηκε απο το παθος, απο την αγαπη του (!) για ενα 'θηλυκο' (κατα προτιμηση για μια 'καθολου ησυχη κοπελα', που τον ξεσηκωσε και επειδη δεν ηταν 'σεμνη' τον προκαλουσε!!) ενω η γυναικα δραστις ειναι παντα μεγαιρα και ζηλιαρα και 'υποχειριο των συναισθηματων της', τα οποια ειναι κατωτερα ως γυναικεια, επειδη οι γυναικες ειναι πιο συναισθηματικες, ζηλιαρες και θελει η μια να φαει το γκομενο της αλλης.
Ξες τι? Διαβάζοντας αυτό και μόνο αυτό, ειλικρινά, δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που θα διαφωνούσε(θα το παιζα και στοίχημα ότι το 90-95% των ερωτηθέντων θα πατούσε συμφωνώ"). Το χάνεις στην όλη φάση και στην πολεμική σου. Το "χάνεις" βέβαια, είναι υποκειμενικό, κατα την άποψή μου τουλάχιστον, αφού διαφωνώ σε πολλά-σύνολο-είσαι κάθετη-ύφος αυτών που είδα και λες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,956 μηνύματα.

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Κυρία μου, καλησπέρα σας.

Καταρχάς, να ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι μιλάτε πολύ. Δεν λέω ότι αποτελεί χαρακτηριστικό του φύλου σας, αλλά δικό σας. Εμένα σε κάθε περίπτωση με κουράζει, αλλά για εσάς θα κάνω μια προσπάθεια.

Οφείλω να κάνω εγω την διαλογή μέσα από την έκθεση ιδεών που ατάκτως ρίξατε επί χάρτου, αν και θα περίμενε κανείς από μια απόφοιτο Νομικής, δικηγόρο ουσιαστικά, να γνωρίζει πως να συντάσσει ένα κείμενο. Πιθανολογώ ότι σας κατέλαβε το πάθος περί της υπερασπίσεως του φύλου σας και το παραβλέπω.

Εντούτοις κρίνοντας από την ικανότητά σας στο γραπτό λόγο, θεωρώ άριστη την επιλογή σας να επιλέξετε να εγκαταλείψετε το παρόν επάγγελμα και να ξαναδώσετε πανελληνιες (χαίρομαι που η Αλιζούλα σας βοηθά στο σχετικό θέμα στο ischool και προφανώς ανταποδίδετε τη χάρη απαντώντας στη θέση της εδω, γιατί εκείνη μάλλον κωλύεται)

Βλέπετε, εν αντιθέσει με εσάς, εγω προσπαθώ πρώτα να γνωρίσω τον συνομιλητή μου πριν καταφερθώ εναντίον του με όρους όπως "εμετική" και "σεξισμός" ή "μισογύνηδες" και άλλους χαριτωμένους -αλλα αποτυχημένους- σαρκασμούς. Και μαζί με τον συνομιλητή μου διακρίνω και την οδό βάσει της οποίας ενεφανίσθη εις ένα φόρουμ και ένα θέμα για πρώτη φορά. Προς τούτο και τα υπογραμμισμένα της προηγούμενης παραγράφου, καθότι είναι στοχευμένη η παρέμβασή σας και επ ουδενί τυχαία.


Είστε μια αρκετά μορφωμένη και ευγενική κοπέλα, τουλάχιστον μέχρι τα σημερινά σας πόστς, αρκετά ώστε να ξέρετε ότι η συζήτησή μας οφείλει να διαπνέεται από τον πρέποντα σεβασμό.

Που με φέρνει στο επόμενο θέμα.

Όταν θέλετε να αναφερθείτε σε άλλους άνδρες για να χαρακτηρίσετε τις συμπεριφορές τους, θα ήταν ορθότερο να μην παραθέτετε μόνο εμένα καθότι δημιουργείτε την εσφαλμένη εντύπωση ότι έχετε κάποιο πρόβλημα μόνον μαζί μου, ενω είναι εμφανές από τη στάση σας ότι έχετε αντίρρηση με τις θέσεις πολλών αντρών στο θέμα, και οχι απαραίτητα αποκλειστικά μαζί μου.

Παρακαλώ να μην μου προσάπτετε πράγματα που δεν με εκφράζουν ή δεν έχω εκφράσει. Είναι ευπρεπέστερον να αποδίδετε τα λεχθέντα του καθενός εις έκαστον συνομιλητή σας.

Επί της ουσίας θα σας απαντήσω με λίγα πράγματα. Η αλήθεια είναι ότι είπατε εσείς τα περισσότερα και καταφανώς έχετε ήδη προλάβει να σχηματίσετε μια αρνητική άποψη για εμένα (αλλά και για τους άλλους συνομιλητές), οπότε δεν θα προσπαθήσω να σας αλλάξω άποψη. Για εσάς είμαι ένας σεξιστής και ότι και να πω, τέτοιος θα παραμείνω στην σκέψη σας.

Αφήστε με όμως να εκφράσω κάτι τελευταίο.

Όπως είπατε και εσείς στην ανάρτησή σας, αντί να κριθεί η συζήτηση από διάφορους με τη βασική επιχειρηματολογία να κινείται πίσω από την ψυχολογική κατάσταση της δράστιδος, πιστεύετε -εσφαλμένα μεν αλλά σέβομαι την άποψή σας- ότι κρίνεται βάσει σεξιστικών κριτηρίων.

Εδω λαμβάνει χώρα το εξής σοκαριστικό γεγονός. Οτι και αν γίνει στη ζωή, υπάρχει 50% πιθανότητα να το κάνει άντρας και 50% πιθανότητα να το κάνει γυναίκα. Εκτός από τη γέννα (προς το παρόν).

Άρα στο 50% των πράξεων, κρίνεται μια γυναίκα. Οχι γιατί είναι γυναίκα, μα συνεπικουρούμενου του δεδομένου ότι πρόκειται για γυναίκα.

Λέτε βεβαίως εσείς, και σας διαβάζω, ότι μιλαμε σεξιστικά για γυναικεία αντιζηλία ενω αμα ήταν άνδρας θα μιλούσαμε για έγκλημα πάθους και ο Ιουλιέτος δεν άντεξεν και όλα τα ετίναξεν για χάρη της Ραπουνζέλως και μπλαμπλα....

Συμφωνώ μαζί σας εν μέρει. Γιατί να αποδίδουμε άραγε την απλότητα της ζήλειας σε μια γυναίκα, ενώ την δυσκολία ελέγχου σε έναν άντρα; Είναι σεξιστικό εις βάρος των αντρών εαν το πάρουμε με τη λογική σας.

Όμως δεν το παίρνουμε με τη λογική σας διότι απλούστατα δεν έχετε λογική στη σκέψη σας.

Αυτό για το οποίο παραπονιέστε δεν ενσαρκώνεται ως στοχευμένος σεξισμός εκ μέρους των συνομιλητών σας, αλλά πρόκειται για δημοσιογραφική γλώσσα εντυπωσιασμού από κλάδους οι οποίοι είναι ειδικευμένοι στο να παρουσιάζουν έτσι τα γεγονότα ώστε να δημιουργούν ένα κατάλληλο προϊόν προς πώληση στα νεα. Επίσης χρησιμεύει στο να διαιρεί τα δυο φύλα και να κατευθύνει την κοινή γνώμη δημιουργώντας την εκάστοτε δυναμική που το σύστημα επιθυμεί. Το ίδιο σύστημα που σας χάρισε φωνή, το ίδιο σύστημα που επίσης γράφει άρθρα περί πατριαρχίας και σεξισμού καθώς θέλει να σας κατευθύνει σε συγκεκριμένες συμπεριφορές και τρόπο ζωής που να εξυπηρετεί εκείνο πρώτα.

Αλλά δεν είδα να διαμαρτύρεστε για το σύστημα που σας χρησιμοποιεί. Εγω γνώριζα ότι ο φεμινισμός θα απελευθερώσει και τους άντρες από την υποχρέωση υιοθέτησης κοινωνικών συμπεριφορών τουλάχιστον αναχρονιστικών.

Βεβαίως μας απελευθέρωσε σε ένα βαθμό και σας ευχαριστούμε γι αυτό.

Μας απελευθέρωσε από την υποχρέωση να έχουμε τεράστιο μισθό ή ωραία αμάξια για να σας προσελκύσουμε
Μας απελευθέρωσε από τον αγώνα του αρουραίου 9 με 5 για το μισθό μπας και μπορέσουμε να στήσουμε μια οικογένεια μαζί σας (μαντέψτε, δεν θέλουμε να κάνουμε οικογένειες μαζί σας, έτσι κι αλλιώς στα διαζύγια πάνε)
Μας απελευθέρωσε από ιπποτικές συμπεριφορές, ταξιδοπατέρα κερασάκια καληνυχτάκια καθώς είστε ανεξάρτητες με μισθό και εξέλιξη.
Μας απελευθέρωσε ακόμα και απο την υποχρέωση σύναψης μακροχρόνιων σχέσεων προκειμένου να εξασφαλίσουμε τα κλειδιά της σεξουαλικής πράξης από εσάς, αφού πλέον χωρίς ντροπή (επιτέλους, έτσι έπρεπε) μπορείτε να κάνετε όλα όσα θέλετε στο σεξουαλικό τομέα χωρίς να κρίνεστε γι αυτό από την κοινωνία.

Βεβαίως μας απελευθέρωσε ο φεμινισμός εμάς τους άντρες και κακώς δεν το βλέπουμε πολλές φορές. Και σας ευχαριστούμε γι αυτό.

Σας ευχαριστούμε που μπήκατε σε τόσο κόπο να υπερασπίζεστε με τόση θέρμη ένα κίνημα το οποίο χειραφέτησε εσάς για να γίνετε υπάλληλοι των πολυεθνικών και του αμερικάνικου Lib-Dem leftist entitlement και τελικά από σπόντα κατόρθωσε να είναι πιο βολικό για εμάς τους άντρες.



Έχοντας πει όλα αυτά, να σας κάνω μια ερώτηση, και αν θεωρείτε ότι σας βολεύει, απαντάτε. Αν οχι, εχω ενσυναίσθηση, θα κατανοήσω.

Εσείς, μια τόσο μορφωμένη γυναίκα, υπέρμαχος όλης αυτής της απαλλαγής από τα δεσμευτικά στερεότυπα, εξετάζοντας το παρόν θέμα και τις κυρίες για τις οποίες συζητάμε, αισθάνεστε ότι είναι ο τύπος των γυναικών που εκφράζουν τις πεποιθήσεις σας;

Κατά την άποψή σας έτσι οφείλει να ζει μια σύγχρονη ανεξάρτητη γυναίκα; Με πρώτο μέλημα την προβολή, δεύτερο την αγκίστρωση σε έναν αρσενικό σύντροφο και τρίτον την ψυχωτική αντίδραση απέναντι στο δικαίωμα μιας άλλης γυναίκας στη ζωή;


Γιατί κακά τα ψέμματα, δεν μπορείτε να διαχωρίσετε την πράξη από το πρόσωπο και το φύλο. Θα το θέλατε, αλλά δε γίνεται, καθώς υπάρχουν 50-50 πιθανότητες να είναι είτε γυναίκα, είτε άντρας.

Δεν σας βγήκε μάλλον η εύκολη λύση να είναι άντρας ο δράστης ώστε να μιλήσετε για πατριαρχία όπως σε άλλες πρόσφατες ειδήσεις και όπως δεν αγνοήσατε το φύλο τότε επειδή οι τρελοί ήταν άντρες, με την ίδια ευκολία το αγνοείτε τώρα και προσπαθείτε να το αποσυνδέσετε από την πράξη επειδή αφορά γυναίκες.

Αυτό ξέρετε πως λέγεται στην απλή καθομιλουμένη:

"Φέρνω τα γεγονότα στα μέτρα μου για να εξυπηρετούν αυτά που θέλω να πιστεύω"

Λυπάμαι κυρία μου, αλλά αν εγω είμαι κατά τη γνώμη σας μια φορά σεξιστής (που δεν είμαι, εκτιμώ τους ανθρώπους και δεν τους διακρίνω βαση χρωματος, φύλου κλπ.) εσείς σίγουρα δεν είστε καθόλου αντικειμενική συνομιλητής.

Σε ανάλογες περιπτώσεις για άντρες, θα λέγαμε οι άντρες εδω μέσα και το έχουμε πει, αντικειμενικότατα κριτικά πράγματα ενάντια σε ομόφυλούς μας. Γιατί; Γιατί δεν είμαστε αλυσοδεμένοι οι συγκεκριμένοι συνομιλητές στα δόγματα τα οποία μας προσδιορίζουν. Γιατί ακριβώς δεν μας προσδιορίζουν αυτά, αλλά η ικανότητά μας να είμαστε αντικειμενικοί και να στεκόμαστε στο ύψος των κατορθωμάτων ΜΑΣ και όχι των διεκδικήσεων ενός συστημικού κορποραίου και μηντιακού φυλο-πολέμου για φιλοπόλεμους και φιλοπόλεμες οντότητες.



Σκεφτείτε το καλύτερα την επόμενη φορά που θα σας μπει η ιδέα της ρητορικής απέναντί μου. Δεν έχετε απέναντί σας ανθρώπους ετερόφωτους, ούτε ανθρώπους που δέχονται ανυπόστατο λεκτικό ντρόπιασμα. Βρείτε κάποιον στο επίπεδό σας, θα είναι πιο δίκαιο για εσάς.
Μπραβο σου που εκτιμας τους ανθρωπους και δεν τους διακρινεις στη θεωρια. Στην πραξη τους διακρινεις ομως με αυτα που εγραψες.
Επισης αν εκανες την ελαχιστη προσπαθεια να δεις περα απο την αγανακτηση σου, εγραψα οτι ο πληθυντικος δεν απευθυνεται σε σενα, αλλα σε ολους στη συζητηση που εξεφρασαν σεξιστικες αποψεις.
Ειλικρινα το να κατσω να σου επισημανω τι ηταν σεξιστικο απο αυτα που εγραψες εσυ συγκεκριμενα θα με υποβιβαζε καθως αυτα τα πραγματα τα θεωρω αυτονοητα χρονια τωρα και πολυ σπανια μιλαω πλεον με σεξιστες. Οταν πετυχαινω καποιον σε κοινη παρεα, απλως τον ξεκοβω γιατι οφειλω να προστατευσω και το δικο μου sanity και το να εξηγω γιατι δεν υπαρχει ελεφαντας στο δωματιο ειναι τοσο κουραστικο. Αν θεωρησω οτι υπαρχει περιθωριο βελτιωσης, οπως σε δυο κολλητους μου προσφατα, μιλαω και εξηγω. Απο κει κ περα ειλικρινα ειναι τοσο εξαντλητικο! Αλλα εδω εκανα μια εξαιρεση γιατι το θεμα ηταν ευαισθητο και ειχα σιχαθει γιατι καθομαστε κ σχολιαζουμε λες κ ειναι κουτσομπολιο και ευτελιζουμε το θεμα, ενω υπαρχει μια κοπελα που καταστραφηκε.
Ναι, σοφοτατη επιλογη πραγματι η δευτερη σχολη. Εχω δει και αποδει στο δικο μου επαγγελμα απο σεξιστες που δηλωνουν σε καθε ευκαιρια οτι εμεις δεν ειμαστε σεξιστες, αλλα επειδη δεν εχουν τα εργαλεια και την πνευματικη ικανοτητα να διακρινουν τι ειναι αυτο το πραγμα τελος παντων, απλως αναλωνονται σε αναπαραγωγη στερεοτυπων που χαιρουν δημοφιλιας και ευρειας αποδοχης.
Βρισκετε υπερβολικα και συ και ολοι οι σεξιστες κουραστικη τη συζητηση, εμας υπερβολικες (αληθεια το 'αγαμητες' πού πηγε? Ή θα εριχνε πολυ το επιπεδο?) γιατι πολυ απλα δε θελετε να χασετε τα κεκτημενα σας, τα κεκτημενα του white male. Δε σας αδικω λοιπον, ποιος θα ηθελε οικειοθελως να απαρνηθει ο,τι του χαρισε απλοχερα η κοινωνια αιωνες τωρα?
η @Alizoula2 δινει πανελληνιες και τη συγχαιρω που μπηκε στη διαδικασια να σας απαντησει, ενω πρεπει να κρατησει δυναμεις για τις εξετασεις. Και το οτι καποιος δε μπαινει στη διαδικασια καν να σας απαντησει, δε σημαινει οτι συμφωνει ή οτι τον ταπωσατε, για να μιλησω με τη δικη σας νηπιακη ορολογια. Σημαινει οτι, οπως και γω, δεν εχει αλλα ψυχικα αποθεματα για ανθρωπους που δε μπορουν να συμβαδισουν με την εποχη. Οπως βλεπουμε εναν υπερηλικα, που εχει ανοια και του εξηγουμε ξανα και ξανα τα ιδια, ναι ιδια αισθηση εχουμε κ μεις. Αλλα εσεις συνειδητα δεν αλλαζετε, δεν εχετε κανενα ελαφρυντικο.
Οσο για την προσβολη για το επιπεδο του γραπτου μου λογου, αν και δεν ειχε καμια σχεση με το σεντονι που εγραψες (αλλα προφανως το εκανες για να ενισχυσεις τα ανυπαρκτα επιχειρηματα που προεβαλες και να με παρουσιασεις ως ασχετη) εχω γραψει στις Πανελληνιες 19.500, στη Νομικη Αθηνας τελειωσα με 8.5 απο τους πρωτους και στο μεταπτυχιακο μου με αριστα σε πολυ γνωστο δυσκολο πανεπιστημιο και τωρα δουλευω στο εξωτερικο σε δυσκολη θεση. Σε παρακαλω πολυ λοιπον και εγω και το επιπεδο μου να μας κανεις τη χαρη.
Χαιρομαι που θα αλλαξω επαγγελματικη πορεια, γιατι ως ψυχολογος θα εχω πιο αμεση προσβαση στο να αλλαξω καποια κολλημενα μυαλα.
Θα θελα πολυ να σας τυχει να θελησετε μια κοπελα με τετοιες 'ακραιες' κατα τη γνωμη σας αποψεις, οπως συνεβη στον πρωην σεξιστη κολλητο μου, και να σας απορριψει ως παρωχημενο σεξιστη. Τρου στορι και ποσο το χαρηκα, παρολο που ηταν κολλητος μου. Απο τοτε καταφερε να βελτιωθει και σημερα εχει καταλαβει το 90% αυτων που λεω και γω. Τοσο πολυ το χαρηκα και ο ιδιος απευλευθερωθηκε απο αγκυλωσεις και τωρα γραφει ο ιδιος περι φεμινισμου και οτι στην πραγματικοτητα, ολοι πρεπει να γινουμε φεμινιστες. Εξ ου κ αυτο που λες, οτι ο φεμινισμος απαλλασσει κ τα δυο φυλα απο αγκυλωσεις. Καιρος λοιπον να αλλαξετε και να διαβασετε κ σεις. Επιστημονικα αρθρα και οχι μονο απο τα 'Καμενα Σουτιεν'.
Α και κατι τελευταιο να το ξερεις, αμα εισαι δικηγορος ή απλα νοημων ανθρωπος και θες να ξαναμπεις σε ντιμπειτ (ο θεος να το κανει το συγκεκριμενο). Δεν ξεκινας ποτε προσβαλλοντας το συνομιλητη με επιχειρηματα αναλογα του Τραμπ προς τον δικτατορα της Βορειας Κορεας. Τυπου καταρχην κυρια μου μιλατε πολυ και δεν ξερετε να γραφετε. Απο το δευτερολεπτο που τριτος ακουει αυτα, σταματαει να σ διαβαζει (εκτος απο τους λοιπους σεξιστες που σε υποστηριζουν).Τετοιες μεθοδους απαντησης τις εχουμε ευτυχως εγκατελειψει στο δημοτικο, αν και δω βλεπω επανερχονται δυναμικα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν καταλαβαίνω γιατί αρπάζεσαι. Είναι κάτι που δεν ισχύει? Η καταγραφή της ρεαλιστικής και εμπειρικής πραγματικότητας είναι του τι ακριβώς συμβαίνει.
Το ίδιο δεν συμβαίνει και με τον άντρα? Σ' αυτή τη περίπτωση, όχι μόνο η αξία του πέφτει, αλλά και κάτι άλλο αρχίζει και πέφτει και δυσκολεύεται να σηκωθεί.

Και όλο αυτό, ξεκίνησε από αυτό "
@Valder το ξέρεις οτι ο τρόπος που κατα καιρούς μιλας για το γυναικείο είδος εν γένει υποθάλπει σεξισμό έτσι;
Καμια γυναίκα δεν ειναι σκευος που βρίσκονται κάποιοι και " την γαμανε" . "

Δεν ξέρω, ή δεν υπάρχει κανένας σεξισμός σ' αυτά που λέει ή εγώ δεν τον βλέπω. Μια μικρή παρένθεση, έχω διαβάσει τις τελευταίες 4 σελίδες και όχι όλο το ποστ. Και παρεμβαίνω εδώ γιατί α) βαριέμαι και δεν ξέρω τι να κάνω και β) μ' αρέσει γενικότερα ο τρόπος που γράφεις και εκφράζεσαι, αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση διαφωνώ. Αν και είμαι περισσότερο θαμώνας στο ischool και όχι εδώ, το ίδιο πρέπει να πω και για τον valder.Απ' τα ελάχιστα γραπτά του, τα οποία έχω δει σε 3-4 άλλα θέματα, ο λόγος του είναι ωραίος και έξυπνος. Δεν σας γλείφω, την αλήθεια λέω.
Ακόμη μια παρένθεση...με αυτό το "γλείφω" που μόλις ανέφερα, και με τη ροπή που πήραν τα πράγματα, θα μπορούσα κάλλιστα να χαρακτηριστώ ως σεξιστής απέναντί σας(αναλόγως τα γούστα μου, σεξιστής απέναντί σου και γυπαετόπουλο στον valder ή γυπαετόπουλο απέναντί σου και σεξιστής στον valder.Μπααα αφήστε, μπερδεύτηκα και γω). Το ξεφτιλίζω λίγο, το ξέρω, αλλά δεν θέλει και πολύ.


Ξες τι? Διαβάζοντας αυτό και μόνο αυτό, ειλικρινά, δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που θα διαφωνούσε(θα το παιζα και στοίχημα ότι το 90-95% των ερωτηθέντων θα πατούσε συμφωνώ"). Το χάνεις στην όλη φάση και στην πολεμική σου. Το "χάνεις" βέβαια, είναι υποκειμενικό, κατα την άποψή μου τουλάχιστον, αφού διαφωνώ σε πολλά-σύνολο-είσαι κάθετη-ύφος αυτών που είδα και λες.
Οταν μιλατε με τετοια υποτιμηση για το γυναικειο φυλο, δε μπορουμε να σας απευθυνομαστε με ομορφα λογακια πασπαλισμενα με ζαχαριτσα και προδερμ. Ο λογος εκ των πραγματων θα ειναι ορμητικος, οπως οταν εσυ προσβαλλεσαι για οποιοδηποτε λογο στη ζωη σου και θες να παρεις θεση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντάξει Αλιζούλα μου, κανένα πρόβλημα, δεν χρειάζεται να μαλώσουμε.

Κι εσυ είδαμε τι έκανες όταν σου ζητηθηκε να αιτιολογήσεις τις κατηγορίες σου. Εφερες μια δεύτερη φεμινίστρια να καθαρίσει. Γενναίο.

Καλή επιτυχία με τις πανελλαδικές και ψυχραιμία. Δεν είμαι εχθρός σου.
Δεν 'εφερε' κανεις μια δευτερη φεμινιστρια. Ο φεμινισμος υπαρχει γυρω μας και μην τρομαξεις, αλλα μπορει κ να ειναι κ καποια γνωστη σου (γιατι γνωστος σου λιγο δυσκολο) ή καποια ασχετη και να βρεθει στο ιδιο φορουμ. Απιστευτο κ ομως αληθινο.

Θα πω κ κατι τελευταιο, γιατι βλεπω πολλες φορες να αναφερονται ανδρες σε ξεκωλα και κοπελες που ντυνονται με συγκεκριμενο τροπο και φερονται με συγκεκριμενο τροπο για να προσελκυσουν ανδρες. Η απαντηση ειναι ο σεξισμος. Η γυναικα εχει μαθει οτι μονο αν προσελκυσει εναν ανδρα εχει αξια, μονο αν παντρευτει ως τα 30κατι και κανει παιδακια, οποτε προσπαθει με νυχια κ με δοντια να μην παρεκκλινει απο το πατριαρχικο αυτο στερεοτυπο, αλλιως θα ακουει εσας να τη λετε ΄κακογερασμενη', 'αγαμητη', 'γεροντοκορη'. Υπαρχει λογος λοιπον. Πριν κατηγορησετε με αισχρα λογια μια κοπελα, σκεφτειτε πρωτα τη συστημικη καταπιεση απο πισω, η οποια φυσικα δεν υπαρχει για τους ανδρες.
Και για να το ληξουμε επειδη καποιοι θεωρησαν οτι προσπαθω να δικαιολογησω αυτο το σιχαμερο εγκλημα (αν ειναι δυνατον), εγω ειπα τοσες φορες οτι ο τροπος παρουσιασης απο τα ΜΜΕ ηταν λαθος, ΟΧΙ οτι φταιει ο σεξισμος γ το εγκλημα αυτο. Ξεκαθαρα ειπα οτι φταιει η ψυχικη παθολογια της δραστιδος και οτι η 'ερωτικη αντιζηλια', το κλασικο 'ξεκατινιασμα (για να μιλησω στη γλωσσα σας), το οτι κατεστρεψε την κοπελα για τα ματια ενος ανδρα, δεν ηταν δικαιολογια αλλα αφορμη a.k.a. τριγκερ. Αν δε βρισκοταν ερωτικη αντιζηλια, το συγκεκριμενο ατομο και παλι θα διεπραττε εγκλημα με αλλη αφορμη, και γ αυτο το λογο η ζηλια δεν ηταν γυναικεια ή μη γυναικεια. Ηταν απλως παρανοια, οπως θα παρανοουσε κ ενας ψυχικα ασταθης ανδρας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μεμέτση μου είσαι καλό παιδί και προσπαθείς να δεις την άποψη κι από την άλλη πλευρά και να γεφυρώσεις το χάσμα.

Καλά κάνεις, έτσι πρέπει. Δεν το κάνουμε όλοι αυτό το πράγμα.

Όχι το ντύσιμο δεν σε κάνει ξέκωλο. Δείχνει όμως κάποια πραγματα για σένα, τι θες να εκφράσεις για τον εαυτό σου, πως θες να νιώσεις, τι θέλεις να δουν οι άλλοι.

Πχ ένας άντρας όταν φοράει αμάνικο, προφανώς θέλει να δώσει σινιάλο για τα γυμνασμένα χέρια του. Ναι πιθανότατα να το κάνει και επειδή ζεσταίνεται ο άνθρωπος. Το ίδιο και μια κοπέλα με ένα βαθύ ντεκολτέ, ναι συμβαίνει και αυτό.


Όταν μου ποζάρεις σε μια "spontaneous selfie" κατα τ αλλα, με τέλειο μεικαπ (και πάλι είσαι άσχημη), με όλο το στήθος να φαίνεται απο σιθρού μπλούζα και γράφεις από κάτω "κανένας δεν με προσεγγίζει για το χαρακτήρα μου", ε πρέπει να αναρρωτηθείς αν με την προώθηση του εαυτου σου δείχνεις χαρακτήρα ή μόνο την επιφάνεια.

Κι αν δείχνεις μόνο την επιφάνεια, ο ορισμός λέγεται ρηχός. Και τι επιφάνεια; Μεικαπαρισμένη, άρα ούτε καν αυτό που δείχνεις δεν είναι η αληθινή σου όψη.

Δεν είπαμε να μην είναι ομορφη η άλλη να μην περιποιείται, ούτε να φοράει ζιβάγκο όλη μέρα σα τον Αντρέα Παπανδρέου για να μη θιχτεί η ανασφάλειά μας ως άντρες.

Γιατί όντως είναι πολλοί άντρες που τους ζαλίζουν τις ωοθήκες "και μη ντύνεσαι έτσι και μη ντύνεσαι αλλιώς" γιατί έχουν ανασφάλειες.

Ε εγω δεν είχα ούτε εχω τετοιες ανασφάλειες.


Αμα τις ρωτήσεις το εξής τώρα: "Αμα είμαι σεξιστής, τότε γιατί κάνω σχέσεις κυρίως με πολύ προοδευτικές και είναι ευτυχισμένες, ενω οι συντηρητικές δεν με γουστάρουν καν;"

...θα μπλοκάρουν! Δεν θα καταλάβουν τι εννοώ.

Η λογική λέει ότι θα συνέβαινε το αντίθετο, να με πλησίαζαν οι gender-traitors συντηρητικές επειδή θα ήταν σύμφωνες με την παραμύθα του σεξιστή..

Οι φεμινίστριες κάνουν πάρτυ όταν με γνωρίζουν και οι συντηρητικές με απεχθάνονται.


Δουλέψτε το στο κεφαλάκι σας και ξαναελάτε να τα πούμε.


Και οχι Devil δεν έκανα πλάκα. Τα εννοώ όλα όσα λέω. Σ ευχαριστώ που με υπερασπίζεσαι, είσαι έντιμο παλικάρι άντρας σωστός κι ωραίος λεβέντης, όμως το χω. :devil:
Καθεσαι τωρα να εξηγησεις τι? Δες στο ινστα τι γινεται, μια φωτο στην παραλια καθισμενες στα γονατα και να φαινεται ο κωλος τουρλα που πεταει ειναι must για ολες. Επισης μονο οι κοπελες βλεπω απλα να βγαζουν φωτο τον κωλο τους και να τον ανεβαζουν δεξια κι αριστερα, φμπ, insta stories κλπ, ή να καθονται ξαπλωμενες με λυγισμενα ποδια και να τραβανε φωτο που φαινεται αφαλος, @@@@, δυο ελαφρως ανοιχτα ποδια και θαλασσα.

Και μετα σου λεει γιατι μας λετε ξεκωλα, εμεις ετσι νιωθουμε και το κανουμε και μαλακιες. Αν το νιωθεις και το κανεις για παρτη σου τραβα τη φωτο να την εχεις στο κινητο σου να τη βλεπεις, βαλτην και φοντο αν θες να σου υπενθυμιζει καθημερινα ποσο ωραιο κωλο εχεις, αλλα οταν την ανεβαζεις δημοσια (που καλα κανεις γιατι ειναι δικαιωμα σου) για καποιο λογο το κανεις, καποιος θελεις να δει τον τελειο κωλο σου. Αρα μην απορεις γιατι σε χαρακτηριζουν μετα

Οπως αντιστοιχα και οι αντρες που φορανε τα αμανικα, γυρνανε τα μανικια για να φαινονται τα τατου, σηκωνουν το μαγιο και το κανουν σαν στρινγκ για να φαινεται το γυμνασμενο ποδι, φορανε τις V για να φαινεται το τσιμεντενιο βυζι κοκ. Νομιζεις αυτους δεν τους χαρακτηριζουν και οι αντρες και οι γυναικες?

Μη λεμε οτι να ναι, τα σοσιαλ μιντια εχουν σκοπο την προβολη προς τα εξω και δυστυχως οι περισσοτεροι ο,τι κανουν το κανουν για να ανεβασουν μια φωτο (αλλιως ουτε θα εβαζες μακιγιαζ, ουτε θα εβαζες φιλτρα να μην φαινονται τα παχακια στον κωλο, ουτε θα γυρναγε ο αλλος το μανικι για να φανει ο δρακοντας στο μπρατσο). Γι αυτο να ειστε ετοιμοι (αντρες και γυναικες) να δεχτειτε την κριτικη και αφηστε τις παπαριες περι σεξισμου. Γινατε ολες ξαφνικα θυματα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτά τα «ξέκωλα» όπως λες, άνδρες και γυναίκες, και μπορείς να την κάνεις κάθε βράδυ λάστιχο... :whistle::whistle:

Γενικά, οι περισσότεροι/ες εδώ μέσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ με αυτά που λες γενικά .
Άλλα έτσι είναι η ζωή, υπάρχουν κλέφτες, υπάρχουν σεξιστές, υπάρχουν καταπιεστές .
Επειδή δεν συμφωνείς μαζί τους δεν σημαίνει οτι είναι απαράδεκτο να μπεις στο μυαλό τους και να σκεφτείς πως θα δουν τα πράγματα,ούτε οτι αναιρείται η ύπαρξη τους . Εντάξει το πιάσαμε, μερικοί νιώθουν θύματα,αδικημένοι , και αρκετοί με το δίκιο τους ! Η ζωή είναι ρατσίστρια απο την φύση της όμως . Σκοτώνει τους αδύναμους και τους απροσάρμοστους,αυτό μας δίδαξε ο Δαρβίνος μέσα απο τις παρατηρήσεις του . Δεν έχει να κάνει με την ωμότητα του ίδιου του ανθρώπου όσο της ίδιας της πραγματικότητας . Now don't get me wrong here,δεν πιστεύω οτι όλοι αυτοί κάνουν οτι κάνουν επειδή η ζωή τους αναγκάζει*.

Υπάρχουν λοιπόν και μαύροι που έχουν υποφέρει,και ομοφυλόφιλοι,και Εβραίοι και γυναίκες και παιδιά και ΑΜΕΑ και άσχημοι και φτωχοί και πολλές κατηγορίες ανθρώπων που έχουν κάποιο χαρακτηριστικό . Βλέπεις που το πάω ; Κανείς δεν αδικείται παραπάνω,όλοι έχουν έναν τομέα που θα βιώσουν τον ρατσισμό. Δεν είναι θέμα οτι υπάρχει κάτι συγκεκριμένο,είναι οτι επιλέγεις κάποιο χαρακτηριστικό που έχει κάποιος που απλά αντιπαθείς και το στοχοποιείς . Γι'αυτό τα σύμβολα-και επομένως η γλώσσα- δεν έχουν καμία φυσική σημασία . Είναι απλά οντότητες . Εμείς τους δίνουμε τα νοήματα που έχουν .

Μετά λοιπόν έχεις μια έξτρα κατηγορία . Τους οπορτουνιστές . Μικρό ποσοστό αλλά υπάρχουν,και άλλοι πάσχουν είτε σε μεγαλύτερο είτε σε μικρότερο βαθμό . Μπορείς να κάνεις τον εαυτό σου θύμα γιατί βολεύει, και έτσι πάντα να κερδίζεις . Μπορεί κατά βάθος να γουστάρεις να νιώθεις αδικημένος και οτι παλεύεις για κάτι . Μπορεί να θες να τραβάς την προσοχή . Μπορεί να θες να σε λυπούνται. Παίζουν πολλά γενικά και για αυτό χρειάζεται κριτική σκέψη και δεν αρκεί απλά να διαβάζεις άκυρα άρθρα στο internet και στο πρώτο πράγμα που κάτι σε πειράζει να πετάς την καραμέλα του εμετικού σεξιστή . Οπότε ή κάθεσαι και κλαις για το πόσο άδικη είναι η ζωή,κάνεις κάτι για αυτό, ή επωφελείσαι απο την υπερβολική ευαισθησία στο θέμα που έχουν αναπτύξει ορισμένοι άνθρωποι πλέον και το παίζεις θύμα και οτι βγει .
Οκει, αλλά δεν μπορούμε να λέμε, έτσι είναι η ζωη, τι να κάνουμε. Μπορούμε το λιγότερο να παραδεχθούμε ότι η κατάσταση είναι άδικη και σε μετέπειτα βήμα να ζητάμε την αλλαγή. Συγκεκριμένες κατηγορίες ανθρώπων έβαλαν τις μειονότητες σε αυτή την θέση, δεν μπορείς να χτυπάς τον άλλον και να τον ρωτάς γιατί κλαις;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Όταν έρχεται το θέμα σεξισμός, φεμινισμός και γενικά όταν -δικαιολογημένα -κράζουν κάποιους εδώ μέσα για τις σεξιστικές τους απόψεις έχω φτάσει σε σημείο να μαντεύω την απάντηση αυτών που κράζουν. Ας μου δίνει κάποιος ένα ευρώ ανά απάντηση να βγάζω τουλάχιστον ένα χαρτζιλίκι μιας και αυτά της πρακτικής δε φτάνουν :P

Άκουσε εκεί "η γυναίκα μετά τα 35 η γυναίκα δεν έχει αξία" , "η δράστης έχει βυζιά όλο και κάποιος θα μπει" κλπ κλπ. Φίλε, εντάξει εγώ στη θέση σας θα ντρεπόμουν να πετάω κάτι τέτοια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top