Επίθεση με βιτριόλι σε 34χρονη

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Ο δικηγόρος της Ιωάννας λέει ότι ακόμα και για πρόθεση ανθρωποκτονίας να δικαστεί (που δεν είναι σίγουρο), η ποινή θα είναι πολύ μικρή. Από την άλλη η Ιωάννα θα είναι παραμορφωμένη στο πρόσωπο όλη τη ζωή της ενώ δεν ξέρουμε ακόμα αν θα επανακτήσει πλήρως την όραση της.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,565 μηνύματα.
Μπράβο ρε Devil μεγάλε δικαστή. Πλάκα πλάκα, σου παει το δικαστιλίκι... :P

Θα την ειχα τσακισει φιλος. Οπως στο λέω.

Και μη νομιζεις οτι στα δικαστηρια οι δικαστες σε συμπονάνε , δεν ειναι φιλανθρωπικές οργανωσεις εκει μέσα. Η διαδικασια ειναι συγκεκριμένη και ο μαρτυς ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να απαντήσει.

Μια φορά σε ενα δικαστηριο μια ειχε πει στο δικηγορο

"Ειστε επιθετικος"

και της απαντάει αυτος.... "Ελα κυρια μου θα μου πεις εσυ τι ειμαι... άσε αυτα τα κολπα και απαντα στις ερωτησεις!"

Και της απαντάει και η Προεδρος του δικαστηριου "Δεν ειναι επιθετικος σας κάνει ερωτησεις.... δεν θα κανετε κρισεις επι των ερωτησεων αλλα θα απαντάτε σε αυτα που σας ρωτάνε."

Λοιπον... εκει δεν ειναι... "ξερεις αν θελεις σε παρακαλω απαντησε και άλλες τέτοιες αβροτητες..."

ειναι υποχρεωμενος ο κατηγορουμενος να απαντησει ειδάλλως θα τον ριξω σε μια γωνια και θα φάει τετοιο "ξυλο" που στο τέλος θα βγει εις βάρος του αυτη η σιωπη. Γιατι κάποιος θα πει μα η σιωπη ειναι δικαιωμα του κατηγορουμενου ναι ειναι αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και προς το συμφέρον του.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
ειδάλλως θα τον ριξω σε μια γωνια και θα φάει τετοιο "ξυλο" που στο τέλος θα βγει εις βάρος του αυτη η σιωπη.
Τι ψηφιζεις είπαμε; :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,565 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,565 μηνύματα.

"ξυλο" όχι ξύλο, οπου χρειάζεται. ΚΆΤΙ τέτοια άτομα σαν και αυτην θα πρέπει να καταλαβουν οτι το δικαστηριο , ο εισαγγελέας , ο ανακριτής και η αστυνομια ειναι ΘΕΣΜΟΙ του κράτους με τους οποιους κάποιος δεν μπορει να κάνει ουτε χαβαλέ ουτε να αποπειράται να τους ευτελίσει με τα τερτιπια και τις κινησεις του.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Οι αθώοι μιλάνε συνήθως .
Εαν δεν θέλει να συνεργαστεί κακό του κεφαλιού της .
Όχι δηλαδή ότι έχει κάτι να πει ,αλλά για τα τυπικά .
 

Lolita13

Νεοφερμένος

Η Lolita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αρρωστημένα πράγματα. Καλό είναι να προσέχουμε. Και οι ελεύθεροι και οι παντρεμένοι και όλοι. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα του τη βαρέσει του άλλου. Εδώ ειδικά ήταν ΠΟΛΥ άδικο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αρρωστημένα πράγματα. Καλό είναι να προσέχουμε. Και οι ελεύθεροι και οι παντρεμένοι και όλοι. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα του τη βαρέσει του άλλου. Εδώ ειδικά ήταν ΠΟΛΥ άδικο.

Σε τέτοιου είδους ζημιές που απλά η ζωή παίρνει άλλη πορεία, μη αναστρέψιμη, με οδυνηρές συνέπειες τόσο για τον παθόντα όσο και για την οικογένειά του/της που σηκώνει σταυρό καθημερινό, μαζί με τα άλλα προβλήματα, η λέξη αδικία χάνει το νόημά της. Δεν ξέρω αν μετά από 5.000 χρόνια τουλάχιστον ανθρώπινου είδους έχουμε κάποια εξέλιξη σε επίπεδο συνείδησης. Απλώς τα χρόνια περνάνε.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Λίγο πριν συμπληρωθεί ένας χρόνος από την επίθεση με βιτριόλι που είχε δεχθεί η Ιωάννα στην είσοδο της εργασίας της, η προσωρινά κρατούμενη ως δράστις της βίαιης ενέργειας ομολόγησε ενώπιον του ανακριτή την πράξη της.

Η 36χρονη κατηγορουμένη για απόπειρα ανθρωποκτονίας σε βάρος τής κατά έναν χρόνο μικρότερης και συντοπίτισσάς της με βιτριόλι έδωσε συμπληρωματική απολογία στον ανακριτή της υπόθεσης, αποδεχόμενη ότι αυτή είναι η δράστις της ακραίας επίθεσης που δέχθηκε η Ιωάννα στις 20 Μαϊου 2020.

Η κατηγορουμένη, στην πρώτη απολογία της, στις 16 Ιουνίου 2020, είχε κάνει χρήση του δικαιώματος σιωπής ενώ ο συνήγορός της είχε πει πως η εντολέας του θα απολογηθεί σε άλλο χρόνο.

Στην συμπληρωματική απολογία που έδωσε σήμερα η προσωρινά κρατούμενη φέρεται να ομολόγησε την πράξη της και να ζήτησε συγγνώμη για ό,τι έκανε.

Φαίνεται, επίσης, να αιτιολόγησε την επίθεση λέγοντας πως θεωρούσε το θύμα υπεύθυνο για την κακή εξέλιξη που είχε μία ερωτική σχέση της.

Σε βάρος της 36χρονης υπάρχουν σωρεία στοιχείων, όπως υλικό καμερών από την περιοχή του γραφείου που εργαζόταν η Ιωάννα, αλλά και μαρτυρικές καταθέσεις που κατά τις δικαστικές Αρχές αναδεικνύουν έναν σχεδιασμό. Από το υλικό φαίνεται πως η δράστις έκανε πρόβα μετάβασης-διαφυγής στο σημείο της επίθεσης κατά της 35χρονης Ιωάννας, πήρε μέτρα προστασίας με ενδιάμεσες κινήσεις αλλά και χρήση περούκας κ.ά.

Στη δικογραφία περιέχεται και η περιγραφή του θύματος για εκείνα τα δευτερόλεπτα που άλλαξαν τη ζωή της, όταν βρέθηκε απέναντι στη δράστιδα στην είσοδο της πολυκατοικίας που βρίσκεται το γραφείο που εργάζεται: «Με κοίταξε στα μάτια και χωρίς να μου πει τίποτα μου πέταξε στο πρόσωπο κάποιο καυστικό υγρό. Αυτή μετά έφυγε τρέχοντας από τη γυάλινη πόρτα εξόδου προς άγνωστη κατεύθυνση. Εγώ αρχικά κοίταξα τη μπλούζα μου γιατί νόμιζα ότι μου έριξε καυτό καφέ αλλά αυτό άρχισε να μυρίζει άσχημα και μου φάνηκε ότι είναι κάποιο καυστικό υγρό γιατί κατάλαβα ότι ήταν παχύρευστο. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν να τρέξω αμέσως στο απέναντι φαρμακείο, ενώ παράλληλα ούρλιαζα από τους πόνους, για βοήθεια...».
Πηγή:΅https://www.dikaiologitika.gr/eidhs...d909MM9Sx-9sCg-nKo1dfsIf7-EhaQPWsSdlpLsU9Fzuo
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Νομίζω η θανατική ποινή θα ήταν κάποια λύση. Ο δικηγορικός "πολιτισμός" του 21ου αιώνα αν συναινεί στην υπεράσπιση τέτοιων υποθέσεων με το "δίκιο" του εγκληματία όταν πρόκειται ακόμη και εγκληματική πράξη έξω από την ανθρώπινη ηθική (που ούτε ζώο δεν θα έκανε έτσι), πραγματικά νομίζω θα πρέπει να ξαναεξεταστεί λιγάκι η λογική της υπεράσπισης αυτής της μορφής. Ή μήπως θα έπρεπε να αναλάβει ειδικό ψυχιατρικό κλιμάκιο να εξετάσει το νομικό σκέλος αλλά και αυτούς που αναλαμβάνουν ως νομικοί διαμεσολαβητές του θύτη με το δικαστήριο. Δεν με ενδιαφέρει αν το έγκλημα ανήκει στον Ποινικό Κώδικα και αν πάνω εκεί χτίζονται καριέρες δικηγόρων, δικαστικών αλλά και ακαδημαϊκών με το δεδικασμένο. Με ενδιαφέρει η κοινωνική προσέγγιση του εγκλήματος καθώς η Νομική πρόκειται για μια κοινωνική επιστήμη ή όχι; Μήπως έγινε "θετική" επιστήμη και δεν το ξέρω;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Ούτε η θανατική ποινή βοηθάει σε τίποτα ούτε και πρέπει να κάνουμε βήματα πίσω αφαιρώντας το δικαίωμα του καθενός να έχει νομική υποστήριξη. Αυτό που πρέπει να αλλάξει είναι ο χρόνος κατά τον οποίο γίνεται μία δίκη και φυσικά οι ποινές να γίνουν λιγότερο ελαστικές ή να είναι πιο μακροπρόθεσμες και κυρίως οι ποινές να ισχύουν στο 100%.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Δεν πάει καλά ο κόσμος, ένα παρόμοιο συμβάν που έγινε σήμερα. Επίθεση με καυστικό υγρό σε μια 25χρόνη έγκυο στη Αθήνα.

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Πρέπει να ξηλωθούν πολλές άθλιες αντιλήψεις που ανήκουν στο παρελθόν για να σταματήσουμε να βλέπουμε τέτοια μεσαιωνικά σκηνικά στην χώρα μας.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Πρέπει να ξηλωθούν πολλές άθλιες αντιλήψεις που ανήκουν στο παρελθόν για να σταματήσουμε να βλέπουμε τέτοια μεσαιωνικά σκηνικά στην χώρα μας.
Μα, δεν συμβαίνει μόνο στη Ελλάδα, συμβαίνει στο Πακιστάν, Ινδία, Αγγλια. Γενικά παντού συμβαίνει και είναι θέμα ζηλειάς και όχι αντιλήψεις. Εδώ στο Πειραιά μια γυναίκα έριξε βιτριόλι στο άνδρα της επειδή την απάτησε. Το θέμα είναι από που να πρωτοξεκινήσεις για να μην συμβεί ποτέ ξανά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Μα, δεν συμβαίνει μόνο στη Ελλάδα, συμβαίνει στο Πακιστάν, Ινδία, Αγγλια. Γενικά παντού συμβαίνει και είναι θέμα ζηλειάς και όχι αντιλήψεις. Εδώ στο Πειραιά μια γυναίκα έριξε βιτριόλι στο άνδρα της επειδή την απάτησε. Το θέμα είναι από που να πρωτοξεκινήσεις για να μην συμβεί ποτέ ξανά.
Περισσότερο μας θυμίζουν χώρες Πακιστάν, Ιράν και προς τα εκεί γενικά τέτοιες ενέργειες. Άκου βιτριόλι τον 21ο αιώνα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top