Ερωτήσεις συνέντευξης εργασίας

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Γι αυτό είπε πως ρωτάς με πλάγιο τρόπο και όχι ευθέως. Αρκετές δουλειές είναι η φύση τους τέτοια που μπορεί να χρειαστεί να κάνεις πολλές υπερωρίες 12ωρα 16ωρα κτλ όταν για παράδειγμα πλησιάζει η ημερομηνία που λανσάρεις το προϊόν και πρέπει να διορθωθούν όλες οι μικρές ατέλειες ή αν συμβεί κάτι απρόοπτο όπως μια αναπάντεχη ζημιά. Εκεί σαν εργοδότης είναι κρίσιμο να ξέρεις αν αυτός που θα προσλάβεις μπορεί να ρίξει αυτές τις έξτρα ώρες και προφανώς θα κάνεις και την ίδια ερώτηση σε άντρα αν είναι παντρεμένος, απλά τις περισσότερες φορές οι γυναίκες είναι που έχουν το πρόβλημα με τέτοια θέματα γι'αυτό επικεντρώνονται σε αυτές τέτοιες ερωτήσεις. Μην τα βλέπετε όλα σεξιστικά, έλεος πια.
Μα αυτό ακριβώς του λέω κι εγώ, πως οι "ψυχολοερωτήσεις" όπως λέει κι ίδιος, έχουν την χρησιμότητά τους και δεν έχουν καμμιά διαφορά με τις πλάγιες ερωτήσεις που προτείνει ο ίδιος.
΄Οσο για το έλεος με τα σεξιστικά, νομίζω είναι περιττό. ΄Εχουμε δει ιδέες μεσαιωνικές από πολύ νέα άτομα για να ζητάς έλεος για κάτι τέτοιο. ΄Οταν οι άνθρωποι θα αντιμετωπίζονται πλέον το ίδιο, είτε άντρες, είτε γυναίκες, τότε θα σταματήσουμε να έχουμε την μύγα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Και τι σχέση έχει αυτό βρε Ανδρέα (χρόνια σου πολλά κιόλας για χθες :flowers:), στην εποχή μας υπάρχουν τρόποι να μην παραμελεί μια γυναίκα την δουλειά της όταν έχει παιδί. Στο κάτω κάτω τα παιδιά έχουν και πατεράδες. Κομματάκι σωβινιστικό το βρίσκω και μάλιστα από νέο παιδί.
Επίσης υπάρχουν γυναίκες με οικογένεια που είναι άψογες στην δουλειά τους, όπως και άλλες που δεν έχουν οικογένεια και προτιμάνε το αραλίκι από το να δουλέψουν.
Αυτές οι ερωτήσεις που μοιάζουν ίσως άσχετες εκ πρώτης όψεως, εκεί ακριβώς αποσκοπούν. Είναι σαν ψυχολογικά τεστ που σου δείχνουν πράγματα για τον χαρακτήρα του άλλου. Ακόμα και αν ρωτήσεις μια γυναίκα που έχει παιδί αν θα παραμελεί την δουλειά της, τι περιμένεις να σου πει, ναι;

Ευχαριστώ για τις ευχές.

Ο μισθός του εργαζόμενου αυξάνεται όταν κάποιος είναι παντρεμένος ή ανάλογα με τα παιδιά που έχει. Ο άντρας ούτε θηλάζει το μωρό, ούτε μένει 9 μήνες έγγυος και γενικά δεν μειώνεται η αποδοτικότητα του.

Νομικά στην Ελλάδα απαγορεύεται η απόλυση εγγύου πριν και μετά το τοκετό όπως αντίστοιχα απαγορεύεται και να απολύσεις ενός άντρα που υπηρετεί στο στρατό. Αυτές οι νομοθεσίες είναι αντικίνητρο για να προσβληθούν αυτές οι κατηγορίες εργαζόμενων στο ιδιωιτκό τομέα. Εξυπηρετούν μόνο για να ευνοούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι και πρέπει να καταργηθούν για να μειωθεί η ανεργία στις γυναίκες >30. Η Nilliel βέβαια δεν εργάζεται Ελλάδα.

Δεν είναι σωβινιστής. Η γνώμη μου είναι ότι το κράτος πρέπει να δίνει κίνητρα στους εργοδότες να προσλαμβάνουν μητέρες κ.λπ. Από τη στιγμή που δεν το κάνει μια επιχείρηση πρέπει να προστατευθεί για μην την τύχη μια ξινή που θα της κατσικωθεί 2 χρόνια χωρίς να μπορεί να τη διώξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Τελικά συμφωνούσαμε.:)
΄Οσο γι' αυτό που λες
Νομικά στην Ελλάδα απαγορεύεται η απόλυση εγγύου πριν και μετά το τοκετό όπως αντίστοιχα απαγορεύεται και να απολύσεις ενός άντρα που υπηρετεί στο στρατό.
να ξέρεις πως οι εργοδότες βρίσκουν τρόπους να απολύσουν γυναίκες που είναι είτε έγκυες, είτε έχουν μωράκι. Αυτό που απαγορεύεται, είναι η αιτία της απόλυσης να είναι η εγκυμοσύνη ή η λοχεία της.
Τέλος, για το δημόσιο, να ξέρεις πως έχουν άπειρα μεγαλύτερα δικαιώματα από τις εργαζόμενες στον ιδιωτικό τομέα. Εκεί κάθονται σχεδόν δυό χρόνια αφού γεννήσουν, ενώ πληρώνονται εννοείται... Καμμιά σχέση με τον ιδιωτικό τομέα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zeroman

Νεοφερμένος

Ο Zeroman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μα αυτό ακριβώς του λέω κι εγώ, πως οι "ψυχολοερωτήσεις" όπως λέει κι ίδιος, έχουν την χρησιμότητά τους και δεν έχουν καμμιά διαφορά με τις πλάγιες ερωτήσεις που προτείνει ο ίδιος.
΄Οσο για το έλεος με τα σεξιστικά, νομίζω είναι περιττό. ΄Εχουμε δει ιδέες μεσαιωνικές από πολύ νέα άτομα για να ζητάς έλεος για κάτι τέτοιο. ΄Οταν οι άνθρωποι θα αντιμετωπίζονται πλέον το ίδιο, είτε άντρες, είτε γυναίκες, τότε θα σταματήσουμε να έχουμε την μύγα.:/:

Οι άνθρωποι δεν πρόκειται ποτέ να αντιμετωπίζονται το ίδιο, γιατί όλοι είναι διαφορετικοί. Αν είσαι εξωτερικά όμορφος για παράδειγμα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρεις οποιαδήποτε δουλειά και να ανελιχθείς κοινωνικά από κάποιον που είναι άσχημος. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό, έτσι λειτουργούν οι άνθρωποι. Και οι γυναίκες και οι άντρες πάντα θα έχουν ιδιαίτερη μεταχείριση σε ορισμένα θέματα απλά και μόνο λόγο φύλου. Δεν είναι σεξισμός, είναι η πραγματικότητα. Ή μήπως θες να μου πεις ότι οι γυναίκες δεν χρησιμοποιούν την εξωτερική τους εμφάνιση για να επηρεάσουν τους άλλους γύρω τους?
Γιατί βάφονται, γιατί μακιγιαρίζονται, γιατί βγάζουν φρύδια και όλα τα συναφή? Για να αρέσουν στους άλλους, διότι εκούσια ή ακούσια καταλαβαίνουν πως αν είσαι εμφανισιακά ελκυστικός οι άλλοι είναι πάντα πιο θετικοί απέναντί σου. Το διαπιστώνεις εύκολα αυτό αν έχεις δουλέψει ποτέ στη ζωή σου ως πωλητής. Αν είσαι όμορφος, ο υποψήφιος πελάτης είναι ήδη θετικά προϊδεασμένος χωρίς να έχεις πει λέξη.

Ένα άλλο παράδειγμα πάλι στις πωλήσεις είναι το φύλο του πωλητή. Μια γυναίκα έχει μεγαλύτερη επιτυχία στις πωλήσεις όταν πουλάει συγκεκριμένα πράγματα στους άντρες απ'ότι ένας άντρας και το αντίθετο. Μια γυναίκα λοιπόν μπορεί να μπει σε μια τέτοια θέση απλά και μόνο επειδή είναι γυναίκα. Είναι αυτό σεξισμός? Κατά την κρίση σου ναι. Αλλά ποτέ δεν θα δεις κάποιον άντρα να παραπονιέται γι'αυτό. Τα παράπονα τα βλέπεις μόνο από την άλλη πλευρά, όταν δηλαδή απορρίπτεται μια γυναίκα λόγο φύλου και προτιμάται ο άντρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μια χαρά βλέπεις. Είναι σύνηθες να ακούς από φοιτητές ας πούμε "ψάχνω δουλειά για πωλητής ή σερβιτόρος και όλοι ζητάνε κοπέλες". προφανώς ωστόσο τέτοιες διακρίσεις δε συγκρίνονται με ανισότητες σε πιο σοβαρές δουλειές πχ διευθυντικές θέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ένα άλλο παράδειγμα πάλι στις πωλήσεις είναι το φύλο του πωλητή. Μια γυναίκα έχει μεγαλύτερη επιτυχία στις πωλήσεις όταν πουλάει συγκεκριμένα πράγματα στους άντρες απ'ότι ένας άντρας και το αντίθετο. Μια γυναίκα λοιπόν μπορεί να μπει σε μια τέτοια θέση απλά και μόνο επειδή είναι γυναίκα. Είναι αυτό σεξισμός? Κατά την κρίση σου ναι. Αλλά ποτέ δεν θα δεις κάποιον άντρα να παραπονιέται γι'αυτό. Τα παράπονα τα βλέπεις μόνο από την άλλη πλευρά, όταν δηλαδή απορρίπτεται μια γυναίκα λόγο φύλου και προτιμάται ο άντρας.

Φίλος μου πήγε να δουλέψει σερβιτόρος σε καφετέρια και του έριξαν άκυρο επειδή έψαχναν κοπέλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zeroman

Νεοφερμένος

Ο Zeroman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μια χαρά βλέπεις. Είναι σύνηθες να ακούς από φοιτητές ας πούμε "ψάχνω δουλειά για πωλητής ή σερβιτόρος και όλοι ζητάνε κοπέλες". προφανώς ωστόσο τέτοιες διακρίσεις δε συγκρίνονται με ανισότητες σε πιο σοβαρές δουλειές πχ διευθυντικές θέσεις.

Αν κάποιος βάζει σε διευθυντική θέση άντρα που είναι λιγότερο κατάλληλος από την αντίστοιχη υποψήφιο γυναίκα, πρόβλημά του. Αυτός και η εταιρία του θα υποστούν τις συνέπειες. Ή μήπως εσύ ξέρεις καμιά τέτοια περίπτωση? Είσαι για παράδειγμα στο ΔΣ κάποιας εταιρίας? Ή απλά μιλάμε θεωρητικά και ράδιο αρβύλα?

Φίλος μου πήγε να δουλέψει σερβιτόρος σε καφετέρια και του έριξαν άκυρο επειδή έψαχναν κοπέλα...

Να ξεκινήσουμε ένα κίνημα για την εξίσωση των δικαιωμάτων των ανδρών σερβιτόρων, τι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τα προβλήματα αυτά δε τα διακρίνεις έχοντας γνωστό μπατζανάκη στο ΔΣ της Euorobank. Τα βλέπεις παρατηρώντας έρευνες από μεγάλα δείγματα σχετικά.

Φυσικά βέβαια τέτοιες συζητήσεις προϋποθέτουν πως κι ο απέναντι έχει μια αντίστοιχη ευαισθησία πάνω σε αυτά, ειδάλλως είναι σαν να κουβεντιάζεις με ναζίδι, τον αγώνα για δικαιώματα των αφρικανών... not going through this shit gain
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zeroman

Νεοφερμένος

Ο Zeroman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Οι σχετικές έρευνες ποιες είναι και τι λένε? Ότι υπάρχουν περισσότεροι CEO άντρες από γυναίκες? Και αυτό σημαίνει αυτομάτως ότι υπάρχει σεξισμός εις βάρος των γυναικών? Και αν έστω ναι τι κάνουμε? Επιβάλουμε κρατική ποσόστωση γυναικών στις επιχειρήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ποσόστωση μπορεί να επιβληθεί μόνο σε κάποιες περιπτώσεις. Οι θέσεις πολιτικών υποψηφίων και δημοσίων προσώπων είναι μια από αυτές. Οι θέσεις εργασίας των εταιρειών δεν είναι. Σε τέτοιες περιπτώσεις το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ενισχύσεις ως κράτος και ως κοινωνία τους πιο αδύναμους με κοινωνικά μέτρα ώστε να ξεπερνώνται τα όποια πρακτικά προβλήματα και κατ επέκταση και οι όποιες παρωχημένες κοινωνικές αντιλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να ξεκινήσουμε ένα κίνημα για την εξίσωση των δικαιωμάτων των ανδρών σερβιτόρων, τι λες?

Δεν είπα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα μας είναι κυρίως ότι δε μας δίνεται η δυνατότητα να δείξουμε τι αξίζουμε ή τι μπορούμε να κάνουμε. Αξιολογούμαστε από το γεγονός ότι είμαστε γυναίκες, κάτι που σημαίνει ότι έχουμε συγκεκριμένους περιορισμούς εξ ορισμού. Από εκεί και μετά, οι επιλογές είναι ελάχιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zeroman

Νεοφερμένος

Ο Zeroman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το θέμα μας είναι κυρίως ότι δε μας δίνεται η δυνατότητα να δείξουμε τι αξίζουμε ή τι μπορούμε να κάνουμε. Αξιολογούμαστε από το γεγονός ότι είμαστε γυναίκες, κάτι που σημαίνει ότι έχουμε συγκεκριμένους περιορισμούς εξ ορισμού. Από εκεί και μετά, οι επιλογές είναι ελάχιστες.

Μπορείς να αναφέρεις κάποιους περιορισμούς που έχεις συναντήσει επειδή είσαι γυναίκα και δεν σε αφήνουν να δείξεις την αξία σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να αναφέρεις κάποιους περιορισμούς που έχεις συναντήσει επειδή είσαι γυναίκα και δεν σε αφήνουν να δείξεις την αξία σου?

Ξεκινάει από απλή αδιαφορία, και φθάνει μέχρι τσακωμό. Θα ήθελα να μου επιτρέψεις να μην μπω σε λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλος μου πήγε να δουλέψει σερβιτόρος σε καφετέρια και του έριξαν άκυρο επειδή έψαχναν κοπέλα...

Πολλοί το κάνουν ξεκάθαρο από την αρχή πως θέλουν κοπέλα(Ζητείται σερβιτόρα,πωλήτρια κλπ) για να μην κάνεις καν το κόπο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μπορείς να αναφέρεις κάποιους περιορισμούς που έχεις συναντήσει επειδή είσαι γυναίκα και δεν σε αφήνουν να δείξεις την αξία σου?

Πολλές φορές στο νοσοκομείο όπου ως φοιτητές τα πρωινά παίρνουμε πιέσεις, σφύξεις, κάνουμε αιμοληψίες ή αλλάζουμε καθετήρες, με έχουν στείλει να "φωνάξω έναν πιο αρμόδιο γιατί δεν θέλω την νοσηλεύτρια". Εντωμεταξύ σιγά και το task. Στο μυαλό τους κοπέλα με άσπρη ποδιά στο νοσοκομείο = αναγκαστικά νοσηλεύτρια, και άρα με την δική τους συλλογιστική κατώτερη από τον άντρα με την άσπρη ποδιά, που είναι οπωσδήποτε γιατρός. Που άντρας με άσπρη ποδιά είναι και ο τριτοετής που μόλις μπήκε στην κλινική και δεν μπορεί καλά καλά να πλησιάσει τον ασθενή, και γω είμαι 6ο έτος ξέρω γω αλλά ναι, είμαι γυναίκα επομένως δεν μπορεί να είμαι γιατρός και τόσο έξυπνη ή ικανή όσο ο άντρας.

Πιο λάιτ μορφή αυτού είναι να περπατάμε αγόρι και κορίτσι με ποδιές και στηθοσκόπια δίπλα δίπλα, και ο ασθενής να δει το αγόρι και να πει "γιατρέ νιώθω αυτό" και να δει εμένα και να πει "τι ώρα θα μας αλλάξετε τα σεντόνια".
Είναι αληθινά περιστατικά και δεν έχουν συμβεί μία φορά. Τώρα στην χειρουργική είναι λίγο καλύτερα επειδή δεν κυκλοφορούν τόσο πολύ οι συγγενείς στους διαδρόμους, αλλά στην παθολογία υποφέραμε όλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Φίλος μου πήγε να δουλέψει σερβιτόρος σε καφετέρια και του έριξαν άκυρο επειδή έψαχναν κοπέλα...

Kαι τι μας λεει αυτο? Οτι χρησιμοποιουν τις γυναικες σαν γλαστρες για να προσελκυσουν κοσμο. Διαλεγουν σερβιτορες, πωλητριες κτλ με μονο κριτηριο την εμφανιση, γι'αυτο και συχνα σε αγγελιες βλεπουμε οτι ζητειται "εμφανισιμη" κοπελα. Δουλεια της γυναικας δηλαδη ειναι να ειναι ενα ομορφο αντικειμενο για να προσελκυει κοσμο :) Εχεις πτυχια, προυπηρεσια και χρειαζεσαι απαραιτητα δουλεια? Κριμα που δεν εισαι εμφανισιμη,μας συγχωρειτε αλλα δεν μπορειτε να παρετε τη θεση. Τι μεγαλη διακριση εις βαρος των ανδρων, να απαιτησετε να ειστε και εσεις γλαστρες. Καλα,διαβαζετε τι γραφετε? Ή μαλλον,σκεφτεστε καθολου? Και αναφερομαι στον Ζeroman κυριως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Kαι τι μας λεει αυτο? Οτι χρησιμοποιουν τις γυναικες σαν γλαστρες για να προσελκυσουν κοσμο. Διαλεγουν σερβιτορες, πωλητριες κτλ με μονο κριτηριο την εμφανιση, γι'αυτο και συχνα σε αγγελιες βλεπουμε οτι ζητειται "εμφανισιμη" κοπελα. Δουλεια της γυναικας δηλαδη ειναι να ειναι ενα ομορφο αντικειμενο για να προσελκυει κοσμο :)
Εχεις πτυχια, προυπηρεσια και χρειαζεσαι απαραιτητα δουλεια? Κριμα που δεν εισαι εμφανισιμη,μας συγχωρειτε αλλα δεν μπορειτε να παρετε τη θεση. Τι μεγαλη διακριση εις βαρος των ανδρων, να απαιτησετε να ειστε και εσεις γλαστρες. Καλα,διαβαζετε τι γραφετε? Ή μαλλον,σκεφτεστε καθολου? Και αναφερομαι στον Ζeroman κυριως.

Το πρώτο και το δεύτερο που γράφεις δεν είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα, το ότι παίρνουν γυναίκες σε τέτοιες δουλειές δεν σημαίνει ότι αν μια γυναίκα έχει πτυχίο δεν θα την πάρουν σε άλλη δουλειά, ή αυτό εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zeroman

Νεοφερμένος

Ο Zeroman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Πολλές φορές στο νοσοκομείο όπου ως φοιτητές τα πρωινά παίρνουμε πιέσεις, σφύξεις, κάνουμε αιμοληψίες ή αλλάζουμε καθετήρες, με έχουν στείλει να "φωνάξω έναν πιο αρμόδιο γιατί δεν θέλω την νοσηλεύτρια". Εντωμεταξύ σιγά και το task. Στο μυαλό τους κοπέλα με άσπρη ποδιά στο νοσοκομείο = αναγκαστικά νοσηλεύτρια, και άρα με την δική τους συλλογιστική κατώτερη από τον άντρα με την άσπρη ποδιά, που είναι οπωσδήποτε γιατρός. Που άντρας με άσπρη ποδιά είναι και ο τριτοετής που μόλις μπήκε στην κλινική και δεν μπορεί καλά καλά να πλησιάσει τον ασθενή, και γω είμαι 6ο έτος ξέρω γω αλλά ναι, είμαι γυναίκα επομένως δεν μπορεί να είμαι γιατρός και τόσο έξυπνη ή ικανή όσο ο άντρας.

Πιο λάιτ μορφή αυτού είναι να περπατάμε αγόρι και κορίτσι με ποδιές και στηθοσκόπια δίπλα δίπλα, και ο ασθενής να δει το αγόρι και να πει "γιατρέ νιώθω αυτό" και να δει εμένα και να πει "τι ώρα θα μας αλλάξετε τα σεντόνια".
Είναι αληθινά περιστατικά και δεν έχουν συμβεί μία φορά. Τώρα στην χειρουργική είναι λίγο καλύτερα επειδή δεν κυκλοφορούν τόσο πολύ οι συγγενείς στους διαδρόμους, αλλά στην παθολογία υποφέραμε όλες.

Συγνώμη αλλά τι σχέση έχουν αυτά που γράφεις με σεξισμό? Αυτά είναι απλά κάποια στερεότυπα που δημιουργήθηκαν από το γεγονός ότι οι περισσότεροι άντρες παλαιότερα ήταν γιατροί και οι περισσότερες γυναίκες νοσοκόμες. Σε περιορίζει κάπου στην δουλειά εσένα αυτό? Σου απαγόρευσε κανείς να σπουδάσεις? Σου αρνήθηκαν δουλειά γιατρού επειδή είσαι γυναίκα? Σου έβαλαν μικρότερο βαθμό επειδή είσαι γυναίκα? Παρακαλώ αν είναι να δίνουμε παραδείγματα ας δώσουμε τουλάχιστο σοβαρά παραδείγματα. Λες και νοιάζει κανέναν η άποψη της γιαγιάς στο νοσοκομείο.

Kαι τι μας λεει αυτο? Οτι χρησιμοποιουν τις γυναικες σαν γλαστρες για να προσελκυσουν κοσμο. Διαλεγουν σερβιτορες, πωλητριες κτλ με μονο κριτηριο την εμφανιση, γι'αυτο και συχνα σε αγγελιες βλεπουμε οτι ζητειται "εμφανισιμη" κοπελα. Δουλεια της γυναικας δηλαδη ειναι να ειναι ενα ομορφο αντικειμενο για να προσελκυει κοσμο :) Εχεις πτυχια, προυπηρεσια και χρειαζεσαι απαραιτητα δουλεια? Κριμα που δεν εισαι εμφανισιμη,μας συγχωρειτε αλλα δεν μπορειτε να παρετε τη θεση. Τι μεγαλη διακριση εις βαρος των ανδρων, να απαιτησετε να ειστε και εσεις γλαστρες. Καλα,διαβαζετε τι γραφετε? Ή μαλλον,σκεφτεστε καθολου? Και αναφερομαι στον Ζeroman κυριως.

Τι διαβάζω σήμερα....
Όταν ας πούμε πάει κάποιος για να πιάσει δουλειά σερβιτόρου ή μπάρμαν ο εργοδότης διαλέγει τον πιο κοντό, χοντρό και φαλακρό για να του δώσει τη δουλειά ε? Εγώ δεν έχω δει πάντως κανέναν άντρα σερβιτόρο να μην είναι εμφανίσιμος. Και καλά δεν μπορείς να κάνεις την λογική σύνδεση ότι κάθε εργοδότης θα προτιμήσει μια εμφανίσιμη σερβιτόρα από μια μη εμφανίσιμη ΕΠΕΙΔΗ οι πελάτες θέλουν να βλέπουν μια σερβιτόρα με ωραίο κώλο αντί για κάποια που δε χωράει να περάσει ανάμεσα από τα τραπέζια?

Επίσης το να είσαι εμφανίσιμος είναι εργασιακό προσόν αν είσαι σερβιτόρος, το πτυχίο πανεπιστημίου δεν είναι και γι'αυτό προτιμάτε ο εμφανίσιμος, όπως ακριβώς προτιμάτε ο πτυχιούχος μηχανικός για να σχεδιάζει τσιπάκια από το μοντέλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά τι σχέση έχουν αυτά που γράφεις με σεξισμό? Αυτά είναι απλά κάποια στερεότυπα που δημιουργήθηκαν από το γεγονός ότι οι περισσότεροι άντρες παλαιότερα ήταν γιατροί και οι περισσότερες γυναίκες νοσοκόμες. Σε περιορίζει κάπου στην δουλειά εσένα αυτό? Σου απαγόρευσε κανείς να σπουδάσεις? Σου αρνήθηκαν δουλειά γιατρού επειδή είσαι γυναίκα? Σου έβαλαν μικρότερο βαθμό επειδή είσαι γυναίκα? Παρακαλώ αν είναι να δίνουμε παραδείγματα ας δώσουμε τουλάχιστο σοβαρά παραδείγματα. Λες και νοιάζει κανέναν η άποψη της γιαγιάς στο νοσοκομείο.

Αχ δεν μπορώ τις βλακείες.

Πρώτον: Προφανώς και όταν αρνούνται να τους αναλάβω εγώ σαν ασθενείς επειδή πιστεύουν ότι είμαι νοσοκόμα με περιορίζει στην δουλειά μου. Για την ακρίβεια δεν κάνω την δουλειά μου, επειδή πιστεύουν ότι δεν είμαι η αρμόδια για να την κάνω. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όταν ο υπεύθυνός μου θα με ρωτήσει κάτι για τον ασθενή που ή δεν μπόρεσα να κάνω από δική του άρνηση ή έφαγα τον τριπλάσιο χρόνο σε παρακάλια σε σχέση με τους συναδέλφους του άλλου φύλου, θα του δώσω μία "στο περίπου" απάντηση, πράγμα όχι ιδιαίτερα ευχάριστο αφού την ασθένεια δεν την αντιμετωπίζεις "στο περίπου". Και τώρα αυτό μην αναλύσω τι συνέπειες μπορεί να έχει για κάθε κρίκο της αλυσίδας, γιατί δεν θα τελειώσουμε ποτέ. Απλά ας κρατήσουμε το ότι εγώ πολλές φορές μπαίνω να πάρω αίμα και καταλήγω να τρώω 10 λεπτά να εξηγήσω ότι σπουδάζω γιατρός και ας μην έχω πουλί, για να το πω χοντρικά και ωμά.

Δεύτερον: Δεν είναι μόνο η γιαγιά στο νοσοκομείο. Το 90% των ανθρώπων ηλικίας άνω των 40, όταν πάνω στην κουβέντα ακούνε ότι ξημεροβραδιάζομαι στο νοσοκομείο το πρώτο που με ρωτάνε είναι αν είμαι νοσηλεύτρια ή μαία. Από αυτό το 90%, τουλάχιστον οι μισοί δείχνουν τρομερά έκπληκτοι όταν τους λέω ότι όχι, σε ενα εξάμηνο θα είμαι γιατρός. Και ως γνωστόν ο γιατρός δεν είναι μόνο ο υπάλληλος του δημόσιου νοσοκομείου που χέστηκε αν η γιαγιά πιστεύει ότι είναι γλάστρα ή πορτατίφ ή ανθρώπινο ον, αλλά είναι και ιδιώτης που πρέπει να καθιερώσει μία σταθερή πελατεία που θα εμπιστεύεται την δουλειά του και τον ίδιο.

Τρίτον: Now do the maths.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top