Ερωτήσεις συνέντευξης εργασίας

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ήδη μου λες ένα θέμα που δεν γνώριζα ότι έχεις, μήπως είναι του ματς να βάλεις και το ενδεχόμενο των διακοπών
Με αυτούς τώρα δεν έχω θέμα , δεν τους έχω αναφέρει ότι κανονικά μενω αλλού
Πόσο καιρό είναι η πρακτική πια; 4-6 μήνες;
Έξι
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Αν εκεί που έχουμε κλείσει για πρακτική πάμε μια εβδομάδα αργότερα λόγω διακοπών που προέκυψαν πειράζει αν τους το πούμε 20 μέρες πιο πριν ????
Συμφωνώ απολύτως με όσα σου είπε η @BeatrixKiddo.
Ξεχνάς τις διακοπές για 6 μήνες που θα κάνεις την πρακτική σου, εκτός και αν φιλοτιμηθούν οι εργοδότες σου να σου προτείνουν να φύγεις για λίγες μέρες.
΄Ολη η ζωή μας είναι επιλογές. Κάτι χάνουμε, κάτι κερδίζουμε.
Βασικό είναι να κρίνουμε ποιο είναι το σημαντικότερο ανά περίπτωση και να το επιλέγουμε.
Και σ΄αυτήν την περίπτωση, είναι ηλίου φαεινότερον, ποιο είναι το σημαντικότερο.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως με όσα σου είπε η @BeatrixKiddo.
Ξεχνάς τις διακοπές για 6 μήνες που θα κάνεις την πρακτική σου, εκτός και αν φιλοτιμηθούν οι εργοδότες σου να σου προτείνουν να φύγεις για λίγες μέρες.
΄Ολη η ζωή μας είναι επιλογές. Κάτι χάνουμε, κάτι κερδίζουμε.
Βασικό είναι να κρίνουμε ποιο είναι το σημαντικότερο ανά περίπτωση και να το επιλέγουμε.
Και σ΄αυτήν την περίπτωση, είναι ηλίου φαεινότερον, ποιο είναι το σημαντικότερο.
Δηλαδή μόνο για αυτήν την 6μηνη περίοδο ισχύει αυτός ο περιορισμός; Μετά στη δουλειά;
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,974 μηνύματα.
Συμφωνώ απολύτως με όσα σου είπε η @BeatrixKiddo.
Ξεχνάς τις διακοπές για 6 μήνες που θα κάνεις την πρακτική σου, εκτός και αν φιλοτιμηθούν οι εργοδότες σου να σου προτείνουν να φύγεις για λίγες μέρες.
΄Ολη η ζωή μας είναι επιλογές. Κάτι χάνουμε, κάτι κερδίζουμε.
Βασικό είναι να κρίνουμε ποιο είναι το σημαντικότερο ανά περίπτωση και να το επιλέγουμε.
Και σ΄αυτήν την περίπτωση, είναι ηλίου φαεινότερον, ποιο είναι το σημαντικότερο.
Ακριβώς, τα είπε σωστά η Beatrix. Παιδιά, μπορεί να είναι πρακτική, αλλά οφείλουμε να είμαστε επαγγελματίες πάντα και παντού. Μπορεί η συγκεκριμένη εταιρία που θα δουλέψει η Ion να είναι ό,τι χειρότερο, αλλά πάγια θέση μου είναι ότι εμείς, από την μεριά μας, πρέπει να είμαστε σωστοί και συνεπείς. Όπως από μικρή ηλικία διαμορφώνουμε την προσωπικότητά μας, το ίδιο συμβαίνει και με το επαγγελματικό μας προφίλ.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Δηλαδή μόνο για αυτήν την 6μηνη περίοδο ισχύει αυτός ο περιορισμός; Μετά στη δουλειά;
΄Οταν προσληφθείς σε μία δουλειά, θα έχεις τις άδειες που προβλέπει ο Νόμος.
Δικαιωματικά θα μπορείς να κάνεις χρήση τους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Αν εκεί που έχουμε κλείσει για πρακτική πάμε μια εβδομάδα αργότερα λόγω διακοπών που προέκυψαν πειράζει αν τους το πούμε 20 μέρες πιο πριν ????
Πρακτική μέσω ΕΣΠΑ η ιδιωτικά μόνη σου;;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Ιδιωτικά πρέπει να τους πεις αρχικά για ποτέ ενδιαφέρεσαι και μετά να πας. Αν τους είχες πει μια ημερομηνία και τώρα άλλαξες γνώμη τότε δεν θα κάνει καλή εντύπωση. Αν πάλι σε κάλεσαν από μόνοι τους τώρα μπορείς να τους πεις λίγες ημέρες μετά λόγω ακαδημαϊκών υποχρεώσεων.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Ιδιωτικά πρέπει να τους πεις αρχικά για ποτέ ενδιαφέρεσαι και μετά να πας. Αν τους είχες πει μια ημερομηνία και τώρα άλλαξες γνώμη τότε δεν θα κάνει καλή εντύπωση. Αν πάλι σε κάλεσαν από μόνοι τους τώρα μπορείς να τους πεις λίγες ημέρες μετά λόγω ακαδημαϊκών υποχρεώσεων.


Προσωπικά αν είχα επιχείρηση ή αν ημουν υπεύθυνος η εισήγηση μου θα ήταν ο βασικός μισθός ή το 70-80% / μήνα αυτού αλλα όχι τέτοια πλάνα.

Απο τη στιγμή που σου δινω κάτι περισσοτερο απο αυτα που θα σου έδιναν οι άλλοι και οριζει η νομοθεσία και σε φωνάζω την Χ ημέρα... θέλω την Χ ημέρα εκτος αν προκειται για λογους ανωτερας βίας (οχι να θές να πάς διακοπές κτλ) να εισαι εκεί.

Ειδάλλως πες το μου να πάρω άλλον/άλλη. Θα το έλεγα Παρασκευη θα ήθελα απάντηση μέχρι την Δευτέρα.

Νομίζω πολύ το αναλύουμε. Οποιος έχει όρεξη έρχεται.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Προσωπικά αν είχα επιχείρηση ή αν ημουν υπεύθυνος η εισήγηση μου θα ήταν ο βασικός μισθός ή το 70-80% / μήνα αυτού αλλα όχι τέτοια πλάνα.

Απο τη στιγμή που σου δινω κάτι περισσοτερο απο αυτα που θα σου έδιναν οι άλλοι και οριζει η νομοθεσία και σε φωνάζω την Χ ημέρα... θέλω την Χ ημέρα εκτος αν προκειται για λογους ανωτερας βίας (οχι να θές να πάς διακοπές κτλ) να εισαι εκεί.

Ειδάλλως πες το μου να πάρω άλλον/άλλη. Θα το έλεγα Παρασκευη θα ήθελα απάντηση μέχρι την Δευτέρα.

Νομίζω πολύ το αναλύουμε. Οποιος έχει όρεξη έρχεται.
Κοιτά εξαρτάται την ημέρα. Αν με φωνάζουν τώρα που έχω εξεταστική προφανώς και δεν θα πάω, όπως και κανείς άλλος φοιτητής. Αν μια επιχείρηση είναι λογική θα το καταλάβει και δεν θα έχει πρόβλημα.

Επειδη και εγώ ιδιωτικά θα κάνω τους είχα ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι μπορώ από τον Αύγουστο και μετά. Ίσα ίσα και οι περισσότερες επιχειρήσεις μετά τον Αύγουστο θέλουν φοιτητές.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Προσωπικά αν είχα επιχείρηση ή αν ημουν υπεύθυνος η εισήγηση μου θα ήταν ο βασικός μισθός ή το 70-80% / μήνα αυτού αλλα όχι τέτοια πλάνα.

Απο τη στιγμή που σου δινω κάτι περισσοτερο απο αυτα που θα σου έδιναν οι άλλοι και οριζει η νομοθεσία και σε φωνάζω την Χ ημέρα... θέλω την Χ ημέρα εκτος αν προκειται για λογους ανωτερας βίας (οχι να θές να πάς διακοπές κτλ) να εισαι εκεί.

Ειδάλλως πες το μου να πάρω άλλον/άλλη. Θα το έλεγα Παρασκευη θα ήθελα απάντηση μέχρι την Δευτέρα.

Νομίζω πολύ το αναλύουμε. Οποιος έχει όρεξη έρχεται.
Ναι έχω όρεξη , το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Είμαι όμως και 19 και σκέφτομαι ότι μια ζωή θα δουλεύω, ενώ αυτές είναι στιγμές που δεν ξανά έρχονται. Δεν είπα ότι θα αφήσω την ευκαιρία που μου δόθηκε (γιατί άλλοι που ξέρω ακόμα να βρουν ή βρήκαν χωρίς ούτε 1€ ενώ εγώ θα πληρώνομαι) αλλά γιατί να μην προσπαθήσω να τα συνδυάσω; Αν μου πουν όχι , δεν θα πάω διακοπές ...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Κοιτά εξαρτάται την ημέρα. Αν με φωνάζουν τώρα που έχω εξεταστική προφανώς και δεν θα πάω, όπως και κανείς άλλος φοιτητής. Αν μια επιχείρηση είναι λογική θα το καταλάβει και δεν θα έχει πρόβλημα.

Επειδη και εγώ ιδιωτικά θα κάνω τους είχα ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι μπορώ από τον Αύγουστο και μετά. Ίσα ίσα και οι περισσότερες επιχειρήσεις μετά τον Αύγουστο θέλουν φοιτητές.

Για αυτο είπα για λόγους ανωτέρας βίας. Επισης οπως έγραψα εγω δεν θα εκμεταλλεύομαι τον φοιτητη επειδη ειναι φοιτητης. Θα ερθει να δουλέψει θα αντιμετωπιστει απευθειας ως εργαζόμενος. Θα πάρει τον βασικό μισθο απο το π΄ρωτο μήνα αλλα οκ δεν θα πάει διακοπές ή θα πάει οταν μπορέσουμε.

Όχι έλα εδω 8 ωρες ξερω γω βγάλε καμια φωτοτυπια ααα δες και το αρχείο τον ξεχνάς και κανα 3ωρο στο φεησμπουκ και μετά σχολάσαμε κ έκανες πρακτική. Τουλάχιστον ετσι το σκέφτομαι εγω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Για αυτο είπα για λόγους ανωτέρας βίας. Επισης οπως έγραψα εγω δεν θα εκμεταλλεύομαι τον φοιτητη επειδη ειναι φοιτητης. Θα ερθει να δουλέψει θα αντιμετωπιστει απευθειας ως εργαζόμενος. Θα πάρει τον βασικό μισθο απο το π΄ρωτο μήνα αλλα οκ δεν θα πάει διακοπές ή θα πάει οταν μπορέσουμε.

Όχι έλα εδω 8 ωρες ξερω γω βγάλε καμια φωτοτυπια ααα δες και το αρχείο τον ξεχνάς και κανα 3ωρο στο φεησμπουκ και μετά σχολάσαμε κ έκανες πρακτική. Τουλάχιστον ετσι το σκέφτομαι εγω.
Έχεις δίκιο σε αυτο που λες. Η πρακτική είναι σημαντικό πράγμα και ο φοιτητής πρέπει να αντιμετωπίζεται ως εργαζόμενος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε αυτο που λες. Η πρακτική είναι σημαντικό πράγμα και ο φοιτητής πρέπει να αντιμετωπίζεται ως εργαζόμενος.

Ασφαλώς. Θέλεις να έρθεις να δουλέψεις σε εμάς ;

- Εχουμε ευχάριστο περιβάλλον το bullying και η κακη συμπεριφορα απαγορεύονται.
- Σεβόμαστε τον εργαζομενο και τα δικαιωματα του
- Σεβόμαστε αργίες - ρεπό και διακοπές.
- Βασικός μισθος στον ειδικεύομενο. Λιγο παραπανω στον νεοεισερχόμενο (+70-100 ευρώ).

ΑΛΛΑ

Οτι προσφέρουμε το απαιτούμε και από τον εργαζόμενο.

Με τέτοια επιχείρηση θα ειχαν περιορισ΄τεί οι αντιδικίες οι καταγγελίες και γενικά ολα αυτα που συμβαίνουν.

Ελπίζω τελικά να γινει αποδεκτή η αιτηση που έχω κάνει και εκει που θα πάω θα ειμαι πλέον Προϊσταμενος.

Οπως το βλέπω θα αλλάξουν πολλά σε αντιθεση με αυτα που βλέπω τωρα ως υφιστάμενος. Θα τα επιβάλλω εγω με τον τροπο μου χωρις αυτο να σημαινει πως δεν θα είμαι ανοιχτός ν αλλαξω τη σκέψη μου σε κάτι αν ειναι δίκαιο και προς το συμφέρον της συνολικής απόδοσης.

Απλά με αυτά που βλέπω τώρα σημειώνω.

Πχ πρόβλημα ΚΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΩΝ ΣΕ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ. Αυτο εκει που ειμαι εγώ επικεφαλής δεν θα υπάρχει ΚΑΝ και ουτε το αντιθετο του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ναι έχω όρεξη , το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Είμαι όμως και 19 και σκέφτομαι ότι μια ζωή θα δουλεύω, ενώ αυτές είναι στιγμές που δεν ξανά έρχονται. Δεν είπα ότι θα αφήσω την ευκαιρία που μου δόθηκε (γιατί άλλοι που ξέρω ακόμα να βρουν ή βρήκαν χωρίς ούτε 1€ ενώ εγώ θα πληρώνομαι) αλλά γιατί να μην προσπαθήσω να τα συνδυάσω; Αν μου πουν όχι , δεν θα πάω διακοπές ...
Καταρχάς ποιες στιγμές που δεν ξαναέρχονται;; Απλά θα δουλεύεις 8 ώρες κάθε μέρα το καλοκαίρι δεν θα είσαι κρατούμενη. Και πάλι μπορείς να πας τις εξόδους σου τα μπάνια σου και μονοήμερες μπορείς να κάνεις. Δεν βλέπω κάποια ευκαιρία να χάνεται, η μόνη ευκαιρία που θα χαθεί είναι να το πεις ότι θες να πας διακοπές. Εκεί υπάρχει πιθανότητα να χάσεις μια θέση όπου να σε κρατήσουν κιόλας.
Εγώ το έκανα είχα πρακτική μέσα στο κατακαλοκαιρο Ιούνιο - Σεπτεμβριο και πέρασα μια χαρά.
Καλό θα ήταν να δείχνεις ένα πιο επαγγελματικό προφίλ και να αφήσεις τις διακοπές σου.
Αν θέλουν σου δίνουν 5 μέρες εκείνοι και κάνεις για τότε τα κουμάντα σου.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,974 μηνύματα.
Ναι έχω όρεξη , το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Είμαι όμως και 19 και σκέφτομαι ότι μια ζωή θα δουλεύω, ενώ αυτές είναι στιγμές που δεν ξανά έρχονται. Δεν είπα ότι θα αφήσω την ευκαιρία που μου δόθηκε (γιατί άλλοι που ξέρω ακόμα να βρουν ή βρήκαν χωρίς ούτε 1€ ενώ εγώ θα πληρώνομαι) αλλά γιατί να μην προσπαθήσω να τα συνδυάσω; Αν μου πουν όχι , δεν θα πάω διακοπές ...
Ωραίες είναι οι διακοπές, προσωπικά πηγαίνω κάθε χρόνο, αλλά κάθε πράγμα στον καιρό του και πρώτα τα βασικά. Μπορεί να είναι πρακτική, αλλά είναι και η εικόνα που δείχνεις στην επιχείρηση. Προσωπικά, θα μου έκανε πολύ αρνητική εντύπωση κάποιος να μην ξεκινήσει στην ώρα του τη δουλειά για να πάει... διακοπές! Και το σημαντικότερο, επαναλαμβάνω, είναι ότι τώρα σφυρηλατείς τον χαρακτήρα σου, οπότε καλό είναι να μάθεις να πειθαρχείς και να είσαι τυπική, για να γίνουν έπειτα αυτές οι αρετές θεμέλια του χαρακτήρα σου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Ωραίες είναι οι διακοπές, προσωπικά πηγαίνω κάθε χρόνο, αλλά κάθε πράγμα στον καιρό του και πρώτα τα βασικά. Μπορεί να είναι πρακτική, αλλά είναι και η εικόνα που δείχνεις στην επιχείρηση. Προσωπικά, θα μου έκανε πολύ αρνητική εντύπωση κάποιος να μην ξεκινήσει στην ώρα του τη δουλειά για να πάει... διακοπές! Και το σημαντικότερο, επαναλαμβάνω, είναι ότι τώρα σφυρηλατείς τον χαρακτήρα σου, οπότε καλό είναι να μάθεις να πειθαρχείς και να είσαι τυπική, για να γίνουν έπειτα αυτές οι αρετές θεμέλια του χαρακτήρα σου.


Ακριβώς αυτό δεν θα τους αρέσει και μόνο να το ρωτήσει κ θα τους βάλει σε σκέψεις. Αυτό λέω και εγω. Τέλος πάντων ο καθένας ας κανει ότι θέλει. Μπορεί και η ίδια να μη θέλει τόσο strict εργασιακες εξηγήσεις ακόμη κ να μην είναι έτοιμη. Δεν ειναι κακό.

Κανεις δεν πρεπει να πιεζει κανέναν. Όποτε νιώθει ο καθένας έτοιμος.

Εδω πχ υπάρχουν ανθρωποι που δεν θα γίνονταν ποτέ μια Χ ειδικότητα. Ο Τζίμης Πανούσης παραιτήθηκε απο τη τράπεζα. Αυτο δεν είναι κακό. Απλα να τους το πει να το ξέρουν ή να το καταλάβουν και οι ίδιοι οτι ξέρεις εμεις θέλουμε ενα άτομο για 6 μηνες να ειναι ΕΔΩ. Οχι να έχει το μυαλό του ξερω γω αλλού ή ποτε θα πάει διακοπές χωρις να ειναι κατακριτέο. η καθε πλευρά θέλει τα δικά της αρκεί να γινει αντιληπτό και απο τους δύο ωστε να μη προχωρήσουν σε μια εργασια΄κή σχεση και καθημερινότητα που θα τους ζημιώσει.

Αμα θέλει να πάει διακοπες ας πάει ο καθένας πχ τον Ιούλιο ή τον Αύγουστο γιατι έτσι θέλει... Εμεις ομως σαν εταιρεία δεν μπορούμε να στηριχτούμε σε αυτο οποτε γειά σας και καλά να περνάτε.

Απλά εσύ της λές ΝΑ εισαι το ένα να εισαι το άλλο...

αν δεν θέλει ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ! Μπορει να θέλει να κάνει μια δουλεια η Χ ή ο Χ που να πηγαίνει συνέχεια διακοπές και να συνδυάζει και δουλειά πχ ο Δημοσιογραφος Δουσης.

Αυτος δεν ειναι επαγγελματίας ; οχι απλα δεν του ταιριάζει κάτι διαφορετικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top