Ζούμε σε μια κοινωνική μιζέρια;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Μα εσύ τα λες ο ίδιος δεν τα λέω εγώ.
Στην πρώτη παράγραφο σκιαγραφείς το άτομο που λέει δικαιολογίες και στην δεύτερη ξεκινάς με την δική σου δικαιολογία.

Anyway, επειδή αυτά που λες τα ακούω συνεχώς, αν δεν είχα τη δουλειά που έχω θα ρίσκαρα, αν δεν είχα οικογένεια θα ρίσκαρα, αν δεν ήμουν 35 θα ρίσκαρα κ.ο.κ., ε αυτό που έχω εγώ να πω είναι πως κάποιος οδηγείται και σε όλα αυτά ακριβώς επειδή δεν θέλει να ρισκάρει, και απλά όλα αυτά τα λέει γιατί θέλει να έχει και την προσωπική εικόνα πως είναι άνθρωπος του ρίσκου και μελλοντικός Μπεζος.

Καλά Μπέζος δεν θα γινεις.... απλα κάθεσαι και σκέφτεσαι αυτα που ειπε ο Μπέζος για να σε βγάλουν απο το τέλμα.

Κοιταξε στη δουλεια που μπηκα δεν μου χαριστηκε κάποιος.... εδωσα εξετασεις ειχα πτυχιο πανεπιστημιου και μπήκα. Και μάλιστα αλλαξα καριέρα. Άλλαξα πεδίο. Ο φιλος που έχω δεν θέλει να κάνει κάτι τέτοιο οποτε συνεχιζει σε δουλειες του 600αρικου. Ειναι 37.... πιστευεις θα μπορεσει να συντηρηθει με τέτοια δουλεια ; εγω του ειπα εχεις μια προυπηρεσια 5 ετη σε ιδιωτικες φυγε μπρο ξεκινα δικιά σου. Οχι... φοβαται και διστάζει. Αν δεν ρισκάρεις δεν θα προχωρήσεις ειναι πολύ απλό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άτομο που μπαίνει στο δημόσιο σκέφτεται προτιστως πως να μην πάρει ρίσκο. Λυπάμαι που στο λέω, αλλά αυτό ειναι το κύριο προσόν του δημοσίου. Ασφάλεια.

Και δεν το λέω υποτιμητικά.

Ρε μεγάλε μη λυπάσαι για μενα... εχεις την αποψη σου δεν εχω προβλημα. Εγω δεν μπηκα για την ασφάλεια , μπηκα επειδη ειχα φτάσει 27 και έπρεπε να ξεκινησω μια δουλειά που δινει σοβαρά χρήματα. Οταν εγω θέλω ενα 1400αρι κάθε μηνα για να περάσω απλα ωραία και να ειμαι και εντάξει στους λογαριασμους κ τα δάνεια μου. Αν πάω σε μια ιδιωτικη κ μου πει ο αλλος πχ 800 ευρω ε σορρυ ρε φιλε αλλα για να με δεσμευσει 8ωρες και 10 την ημερα και μπορει και σαββατοκυριακο με τοσα..... δεν βγαινω μάνα μου.

Παραλληλα εγω στη θεση μου που ειμαι δουλεύω για 3! Να ξέρεις. Δεν κοιμαμαι , βγαινω έξω , βλέπω τι γινεται... δεν αφηνω το καθε μπουφο να με περνάει για μπούφο εμένα. Τα τιμάω αυτα που παιρνω αλλα υπάρχουν και αρκετά νόμιμα πάντα έξτρα τα οποια σε ανεβάζουν και τα οποια εννοειται επισης κυνηγάω.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και δεν το λέω υποτιμητικά.

Βρε γραψε οτι θες δεν εχω προβλημα σε λεω !

ΥΓ Στη φάση που ειμαι δεν θα συζητουσα κάπου μισθο < 1000-1100 ευρω σε καμια περιπτωση. Ακομη κ αν δεν δουλευα εκει που ειμαι τωρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δουλεύεις για 3 του δημοσίου ή για 3 του ιδιωτικού; Γιατί το πρώτο δεν είναι και μεγάλο κατόρθωμα.

Κοιτα αν δεν σε ψήνει η δουλειά σου πάντως, εμείς ψάχνουμε άτομο. Πληροφορική έχεις τελειώσει, άμα εισαι και τόσο ικανός όσο λες άνετα μπορείς να διαπραγματεύσεις 1400.

Πες μου αν θες να σου στείλω μέιλ που να στείλεις CV
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δουλεύεις για 3 του δημοσίου ή για 3 του ιδιωτικού; Γιατί το πρώτο δεν είναι και μεγάλο κατόρθωμα.

Κοιτα αν δεν σε ψήνει η δουλειά σου πάντως, εμείς ψάχνουμε άτομο. Πληροφορική έχεις τελειώσει, άμα εισαι και τόσο ικανός όσο λες άνετα μπορείς να διαπραγματεύσεις 1400.

Πες μου αν θες να σου στείλω μέιλ που να στείλεις CV
9000 γίνεται να διαπραγματευτούμε;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Δουλεύεις για 3 του δημοσίου ή για 3 του ιδιωτικού; Γιατί το πρώτο δεν είναι και μεγάλο κατόρθωμα.

Κοιτα αν δεν σε ψήνει η δουλειά σου πάντως, εμείς ψάχνουμε άτομο. Πληροφορική έχεις τελειώσει, άμα εισαι και τόσο ικανός όσο λες άνετα μπορείς να διαπραγματεύσεις 1400.

Πες μου αν θες να σου στείλω μέιλ που να στείλεις CV

Ευχαριστώ για τη πρόσκληση φίλε ! Δεν ειναι οτι δεν με ψήνει. Απλα με χαλάει που κάποιες φορές έχουμε ανθρωπους που βαριούνται. Και δεν έχουν κινητρο.

Εχω καιρο να κάνω προγραμματισμο και νομιζω οτι ειμαι και πιο εξωστρεφης πλεον σαν χαρακτηρας για να καθομαι απλα σε εναν υπολογιστη κ να γραφω κώδικα... εχω αποθετηρια με κωδικα να σου στειλω παλια που ειχα γράψει προγραμματα σε C να δεις αν θέλεις.

Εχω κανε υλοποιησει τον αλγοριθμο του Vigenere στην κρυπτογραφια... ντάξει οχι κάτι τρομερο αλλα δειχνει οτι ξέρω τα βασικά σιγουρα.

Οταν ειχε βγει η προσκληση ενδιαφεροντος για τη δουλεια που ειμαι τωρα ημουν 27 δεν ειχα βρει τοτε κατι καλυτερο και ειπα να δωσω εδώ. Εγω θεωρω οτι ειχα ρισκάρει τοτε. Και βγηκε σε καλο ως τωρα.

Ρισκαρα γιατι ξαφνικα αποφασισα να φυγω τελειως απο αυτο που μεχρι τοτε έκανα.

Εννοει για 9000 το χρονο μη μπερδευεσαι Τζονυ ! χαχα
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουμε και θέσεις για manager, business analyst κτλ αν δεν είσαι τύπος του κώδικα και σαρεσουν τα meetings
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Ειναι και αυτο ένα ρισκο να αλλαζεις πεδίο.... ξεβολευεσαι , δεν ξερεις αν θα εισαι καλος στο νεο που θα κάνεις κτλπ κτλπ. Απο αυτη την εννοια το ρισκο.

Αν εχεις σαιτ της εταιρειας στειλε ενα πμ να ριξω μια ματιά.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε αφού είσαι του ρίσκου, αυτό δε λέμε τόση ώρα. Θα σου στείλω ναι.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείται ότι ζούμε σε κοινωνική μιζέρια. Κλάψα και θυματοποίηση οι λέξεις που χαρακτηρίζουν την εποχή μας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εννοείται ότι ζούμε σε κοινωνική μιζέρια. Κλάψα και θυματοποίηση οι λέξεις που χαρακτηρίζουν την εποχή μας.

Η κοινωνική μιζέρια είναι αποτέλεσμα της απουσίας ερεθισμάτων για τον κάθε μέσο Έλληνα, ώστε να πασχίζει καθημερινά για το καλύτερο. Αυτό μεταδίδεται ως σήμα και στις εκλογές γι' αυτό και οι "εκπρόσωποι" του λαού είναι άνθρωποι που αναπνέουν τον ίδιο αέρα της τοξικής λίμνης. Όταν οι περισσότεροι νέοι Έλληνες μεγαλώνουν και ζουν σε ένα τοξικό περιβάλλον προπαγάνδας κάθε είδους, πιθανόν να μην μπορούν να ταξιδέψουν στο εξωτερικό για οικονομικούς ή οικογενειακούς λόγους, λογικό είναι να παθαίνουν το σύνδρομο της προσαρμογής και στο τέλος, της υποταγής στην κακή ποιότητα ζωής. Λένε κατά καιρούς διάφοροι, για ποιο λόγο δεν γυρίζουν πίσω Έλληνες της διασποράς να αλλάξουν πράγματα στην Ελλάδα με τις γνώσεις τους, την εμπειρία τους και τον "αέρα" της Ευρώπης. Η απάντηση είναι απλή. Ο Καποδίστριας ήταν ένας κοσμοπολίτης της Ρωσίας, Ιταλίας (σπουδές) και Ελβετίας. Γύρισε και έπρεπε να αντιμετωπίσει το "κράτος" του αρχιερέα της φαυλότητας, Ιωάννη Κωλέττη και άλλων γόνων (που θεωρούσαν ότι η Ελλάδα ήταν τσιφλίκι τους). Η εποχή δεν έχει αλλάξει και πολύ από τότε, αν εξαιρέσουμε την ηλεκτρονική τεχνολογία. Σήμερα αν γυρίσει ο κάθε Έλληνας που φεύγει για κάποιους λόγους να κάνει τι; Να υπάρξει σύγκρουση νοοτροπίας και διαφορετικής φιλοσοφίας εργασίας με την υπάρχουσα νοοτροπία της κοινωνικής μη προσαρμοστικότητας (ο καθένας ξέρεις ποιος είναι αυτός, τα ξέρει όλα); Η μιζέρια είναι αποτέλεσμα μη συνεργασίας, απύθμενης κακίας, ατομικισμού και βλακείας.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κοινωνική μιζέρια είναι αποτέλεσμα της απουσίας ερεθισμάτων για τον κάθε μέσο Έλληνα, ώστε να πασχίζει καθημερινά για το καλύτερο. Αυτό μεταδίδεται ως σήμα και στις εκλογές γι' αυτό και οι "εκπρόσωποι" του λαού είναι άνθρωποι που αναπνέουν τον ίδιο αέρα της τοξικής λίμνης. Όταν οι περισσότεροι νέοι Έλληνες μεγαλώνουν και ζουν σε ένα τοξικό περιβάλλον προπαγάνδας κάθε είδους, πιθανόν να μην μπορούν να ταξιδέψουν στο εξωτερικό για οικονομικούς ή οικογενειακούς λόγους, λογικό είναι να παθαίνουν το σύνδρομο της προσαρμογής και στο τέλος, της υποταγής στην κακή ποιότητα ζωής. Λένε κατά καιρούς διάφοροι, για ποιο λόγο δεν γυρίζουν πίσω Έλληνες της διασποράς να αλλάξουν πράγματα στην Ελλάδα με τις γνώσεις τους, την εμπειρία τους και τον "αέρα" της Ευρώπης. Η απάντηση είναι απλή. Ο Καποδίστριας ήταν ένας κοσμοπολίτης της Ρωσίας, Ιταλίας (σπουδές) και Ελβετίας. Γύρισε και έπρεπε να αντιμετωπίσει το "κράτος" του αρχιερέα της φαυλότητας, Ιωάννη Κωλέττη και άλλων γόνων (που θεωρούσαν ότι η Ελλάδα ήταν τσιφλίκι τους). Η εποχή δεν έχει αλλάξει και πολύ από τότε, αν εξαιρέσουμε την ηλεκτρονική τεχνολογία. Σήμερα αν γυρίσει ο κάθε Έλληνας που φεύγει για κάποιους λόγους να κάνει τι; Να υπάρξει σύγκρουση νοοτροπίας και διαφορετικής φιλοσοφίας εργασίας με την υπάρχουσα νοοτροπία της κοινωνικής μη προσαρμοστικότητας (ο καθένας ξέρεις ποιος είναι αυτός, τα ξέρει όλα); Η μιζέρια είναι αποτέλεσμα μη συνεργασίας, απύθμενης κακίας, ατομικισμού και βλακείας.

Και πως θα αλλάξει δηλαδή η Ελλάδα και θα κάνει ένα βήμα μπροστά όταν όλοι όσοι δεν ασπάζονται τον Οθωμανισμο φεύγουν στο εξωτερικό και παραμένουν εκεί; Για να αλλάξει μια χώρα πρέπει πάντα να υπάρξουν κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι θα πρωτοστατησουν σε αυτή την αλλαγή και θα την κουβαλησουν στις πλάτες τους μέχρι ότου να απόκτησει αρκετή ροπή ώστε να συμπαρασύρει και τους υπόλοιπους και να αρχίσει να περπατάει μόνη της.

Δεν πρόκειται να σε κρίνω που την έκανες έξω, γιατί όλοι μια ζωή την έχουμε και για μας ζούμε εν τέλει, αλλά σίγουρα θα σε κρίνω που γκρινιάζεις για την εγχώρια κατάσταση ενώ είσαι εκτός και δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα για να την αλλάξεις, κυρίως επειδή αυτή σου ή στάση ειναι ένα μεγάλο fuck you σε όλους τους μη Οθωμανούς που επέλεξαν να παραμείνουν και να συγκρουστούν με τους διάφορους Κωλεττιδες στην καθημερινότητα τους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Έρχομαι αύριο το πρωί, γιατί αγαπώ την χώρα μας. Ξέρεις όμως τι θα πάθω; Θα έρθουν κάποιοι περισσότερο Έλληνες από μένα και θα μου πουν ευγενικά, να βάλω εκεί που ξέρω τις ιδέες μου και τις γνώσεις μου γιατί η χώρα μας, δεν είναι Ελβετία. :) Έχουν ακούσει για κάποια Ελβετία ας μην έχουν περάσει ούτε από Ιταλία. Τουλάχιστον ξέρουν ότι αλλού υπάρχουν καλύτερες συνθήκες, αλλά αυτοί "έτσι θέλουν" να ζουν στις χειρότερες.

Το θέμα δεν είναι να υπάρξουν οι άνθρωποι αλλά η κοινωνία να είναι σε θέση να κατανοήσει τις αλλαγές. Η κοινωνία δυστυχώς καθημερινά δείχνει ότι της αρέσει η επιλογή της. Άρα μήπως είναι μια δικαιολογία ότι θέλουμε να αλλάξει κάτι; Έχουν υπάρξει άνθρωποι που προσπάθησαν να αλλάξουν πράγματα, να φέρουν έναν άλλο αέρα και δυστυχώς τους κατάπιε η λίμνη της προσαρμογής. Όπως λέει και ο Άδωνις, ότι το κράτος έχει συνέχεια, δηλαδή, δεν αλλάζουμε τίποτα, απλά διαχειριζόμαστε τον χρόνο.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και πως θα αλλάξει δηλαδή η Ελλάδα και θα κάνει ένα βήμα μπροστά όταν όλοι όσοι δεν ασπάζονται τον Οθωμανισμο φεύγουν στο εξωτερικό και παραμένουν εκεί; Για να αλλάξει μια χώρα πρέπει πάντα να υπάρξουν κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι θα πρωτοστατησουν σε αυτή την αλλαγή και θα την κουβαλησουν στις πλάτες τους μέχρι ότου να απόκτησει αρκετή ροπή ώστε να συμπαρασύρει και τους υπόλοιπους και να αρχίσει να περπατάει μόνη της.
Αυτή είναι μια αλήθεια. Προβλέπω ότι μακροπρόθεσμα (αν συνεχιστεί η τωρινή μετατόπιση πληθυσμών) τα σύνορα της Β. Αφρικής θα επεκταθούν στις χώρες της Μεσογείου. Τουλάχιστον στην Ελλάδα και τουλάχιστον πολιτισμικά.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να προσπαθήσει κανεις να αλλάξει τη χώρα του, ούτε πρέπει. Ας φροντίσει ο καθένας να διαμορφώσει ένα καλύτερο περιβάλλον αρχικά για τον ίδιο και τους κοντινούς του, χωρις παράλληλα να γίνεται εις βάρος άλλων. Τα υπόλοιπα έπονται. Δεν έχουμε ανάγκη από ευεργέτες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top