Ζωή έως τα βαθιά γεράματα ή θάνατος σε μια νεότερη ηλικία;

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Μα ρε αδερφέ από εκεί που ξεκινήσαμε να απαντάμε σοβαρά για αυτό το θέμα και με σοβαρότητα καταλήξαμε να μιλάμε για διαστημικους πολέμους. Δύο σελιδες τώρα είναι off topic. Και ποιος έκανε την αρχή; Ο Valder ποιος άλλος 😂

Don't feed Valder, then.:pardon:

Από την άλλη, το ίδιο το θέμα μου θυμίζει λίγο τη ρήση "Κάλιο πλούσιος και υγιής, παρά πτωχός και ασθενής".
Ασφαλώς και οι περισσότεροι θα διαλέγαμε να ζήσουμε μέχρι τα βαθειά γεράματα.
Κι όσο μεγαλώνουμε, τόσο το δίλημμα αυτό παύει να υφίσταται. Όχι γιατί αγαπάμε τόσο τη ζωή, όσο γιατί απλώς φοβόμαστε το θάνατο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγουρα ο βαλντερ εχει φαντασιωσεις με εξωγηινα γκομενακια που προσφερουν ηδωνη "απο αλλο πλανητη" και γι αυτο τα λεει ολα αυτα!
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα πολλά και καλά χρόνια. Δηλαδή να ζήσει κανείς ως τα 100 ή ακόμα παραπάνω αν έχει τα λογικά του, είναι αυτοεξυπηρετούμενος, ζει μια καλή ζωή. Το να είσαι 75 και να πάσχεις από γεροντική άνοια, να είσαι ανάπηρος και καθηλωμένος σε ένα κρεββάτι κλπ, δεν έχει νόημα...και ας ζήσεις και άλλα 10-20 χρόνια...
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Δε ξέρω αν τη ήξερε κάποιος , αλλα εγω τη παρακολουθούσα απο μικρή οταν ακομα εκανε βιντεάκια στο YouTube.

Αξίζει να τη δείτε.



 

CamdenJayce

Νεοφερμένος

Ο CamdenJayce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
I wish they showed lower ages. In Northern California at least (and probably in California as a whole), you probably have a reduction in mortality under the age of 50. The reduction in fatal road accidents exceeds only the deaths of 19 people in younger age groups.

https://9apps.ooo/
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ζήσω μέχρι 85 αλλά να είμαι έστω μερικώς αυτοεξυπηρετουμενος όχι να είμαι στο κρεβάτι λόγω ασθενείας. Φίλος μου ειπε για πλακα ότι θέλει να μπει στη κατάψυξη όταν γίνει 35 όπου παγώνουν τα σώματα για αρκετά χρόνια πχ 100 χρόνια και μετά θα ξυπνήσει για να ανακαλύψει το νέο κόσμο. Λέγεται κρυογονικη κατάψυξη.

 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μία σημαντική παράμετρος του μακροχρόνιου βίου η οποία καθορίζει σε τεράστιο βαθμό την αξία του είναι η ποιότητα ζωής. Η ποιότητα ζωής θα έλεγα πως έχει τρεις συνιστώσες οι οποίες θα πρέπει να είναι παρούσες κατά τα γηραιά έτη του ανθρώπου εάν θέλει κανείς να ισχυριστεί πως η μακρά ζωή είναι προτιμότερη από τον θάνατο.

Η πρώτη συνιστώσα είναι η καλή υγεία, η οποία περιλαμβάνει την λειτουργική κινητικότητα, έτσι ώστε το άτομο να μπορεί να αυτοεξυπηρετείται, την απουσία χρόνιων πόνων και παθήσεων έτσι ώστε η καθημερινότητα να είναι φυσιολογική και όχι ένα συνεχόμενο μαρτύριο και την καλή νοητική λειτουργία, έτσι ώστε το άτομο να μην χάνει την προσωπικότητα του και να μπορεί να απολαμβάνει πράγματα τα οποία καθορίζουν το ευ ζην.

Η δεύτερη συνιστώσα είναι ο επαρκής πλούτος. Στο βάθος της ηλικίας το άτομο γίνεται προοδευτικά όλο πιο ανίκανο για εργασία και ανταγωνισμό για προφανείς λόγους. Συνεπώς θα πρέπει να διαθέτει επαρκή πλούτο ώστε να είναι είναι αυτόνομο και να μπορεί να καλύψει πλήρως τις ανάγκες του, οι περισσότερες από τις οποίες έχουν σχέση με την υγεία. Ο μόνος τρόπος για να γίνει κάτι τέτοιο είναι τα παθητικά εισοδήματα, δηλαδή εισοδήματα που πηγάζουν από την εκμετάλλευση προσωπικής περιουσίας. Η κρατική σύνταξη, η οποία αποτελεί τον μόνο τρόπο βιοπορισμού των περισσότερων υπερηλίκων είναι ένας πολύ κακός τρόπος επίτευξης του βιοπορισμού καθώς δεν είναι στα χέρια του ατόμου αλλά του κράτους και μπορεί να μεταβληθεί αναπάντεχα. Αυτό δημιουργεί ψυχολογικό περιβάλλον αστάθειας και φόβου το οποίο δημιουργεί άγχος που επιβαρύνει την υγεία και την ποιότητα ζωής.

Η τρίτη συνιστώσα είναι ο σκοπός της ζωής. Δεν αρκεί μόνο κάποιος να είναι υγιής και εύπορος αλλά πρέπει να έχει και έναν λόγο για να ζει και να απολαμβάνει την ζωή, αλλιώς το μόνο που κάνει είναι να περιμένει τον θάνατο και κυριολεκτικά από ένα σημείο και μετά η ζωή καταντά απλά βαρετή. Ιδιαίτερο πρόβλημα σε αυτόν τομέα της ζωής έχουν οι πολύ κοινωνικοί άνθρωποι που βασίζουν το μεγαλύτερο μέρος του ευ ζην στην συναναστροφή με άλλους, καθώς με το πέρασμα του χρόνου οι φίλοι και γνωστοί τους πεθαίνουν και μένουν εν τέλει μόνοι τους, πολλές φορές προσκολλημένοι στις οικογένειες τους. Αντίθετα οι μοναχικοί άνθρωποι που ασχολούνταν από πάντα κυρίως με ατομικές πνευματικές δραστηριότητες συνεχίζουν να απολαμβάνουν την ζωή και ίσως όσο περνάνε τα χρόνια και περισσότερο θα έλεγα (με την προϋπόθεση της καλής υγείας), καθώς το γήρας πέραν από τα άσχημα έχει τα καλά του, όπως το ότι το άτομο παύει να έχει τα άγχη της καθημερινότητας που έχει ως νέος, την ανάγκη για βιοπορισμό και συναναστροφή με άλλα πιθανώς καταστρεπτικά άτομα και την απαλλαγή του από πολλές κοινωνικές επιταγές. Με τα χρόνια γενικά γίνεσαι όλο και πιο αδιάφορος προς την γνώμη της κοινωνίας (αν έχεις αυτή την τάση) και άρα πιο ευτυχισμένος.

Η ζωή λοιπόν όταν συγκλίνουν οι τρεις αυτές συνιστώσες είναι ευχάριστη και όσο μακροβιότερη τόσο το καλύτερο.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
@hack3r Συμφωνώ, αλλά μην ξεχνάμε πως υπάρχουν και πολλοί ηλικιωμένοι που μένουν στην ίδια πόλη με τα παιδιά τους και πολλές φορές κρατάνε τα εγγόνια τους (λόγω δουλειάς των γονέων), οπότε έχει περιεχόμενο η ζωή τους κι ας μην έχουν πλέον τους φίλους τους. Στο λέω γιατί ουσιαστικά αυτό συνέβη στον παππού μου, ο οποίος έθαψε όλους του τους φίλους κι έφυγε στα 95.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@hack3r Συμφωνώ, αλλά μην ξεχνάμε πως υπάρχουν και πολλοί ηλικιωμένοι που μένουν στην ίδια πόλη με τα παιδιά τους και πολλές φορές κρατάνε τα εγγόνια τους (λόγω δουλειάς των γονέων), οπότε έχει περιεχόμενο η ζωή τους κι ας μην έχουν πλέον τους φίλους τους. Στο λέω γιατί ουσιαστικά αυτό συνέβη στον παππού μου, ο οποίος έθαψε όλους του τους φίλους κι έφυγε στα 95.

Η δική μου γιαγιά πάντως ήταν αυτό ακριβώς περιγράφω. Από ένα σημείο και μετά το μόνο που έκανε ήταν να κοιτάει τον τοίχο και να πονάει, δεν έβλεπε καν τηλεώραση, ενώ και τα πέντε αδέρφια της πεθάναν πριν από αυτήν. Εν τέλει όταν έπεσε και έσπασε τον γοφό "αυτοκτόνησε" στο νοσοκομείο αρνούμενη να φάει και γενικά να προσπαθήσει να ζήσει. Είχε σιχαθεί και βαρεθεί την ζωή της και την καταλαβαίνω.
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Θελω να πεθανω καβαλα σε ενα αλογο γυμνος στην παραλια στα 108 μου
η να πεσω σαν στρατιωτης σε εναν επαναστατικο εμφυλιο η ενα πολεμο εναντια στα χανουμακια
 

roundcubenine

Νεοφερμένος

Η roundcubenine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Περίπου τα τρία τέταρτα όλων των θανάτων είναι μεταξύ ατόμων ηλικίας 65 ετών και άνω. Η πλειονότητα των θανάτων προκαλείται από χρόνιες καταστάσεις όπως καρδιακές παθήσεις, καρκίνο, εγκεφαλικό επεισόδιο, διαβήτη και νόσο του Αλτσχάιμερ. Κατά τον 20ο αιώνα αυτές οι χρόνιες ασθένειες αντικατέστησαν τις οξείες λοιμώξεις ως τις κύριες αιτίες θανάτου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Εμένα περισσότερο με προβληματίζει ότι στα γεράματα θα με κυβερνά το εγγόνι του Κούλη ή το παιδί του Μπακογιάννη. :hmm:
 

Νηματολάγνος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νηματολάγνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 338 μηνύματα.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Στην Ολλανδια εχουν ηδη ψηφισει νομο που επιτρεπει στα φαρμακεια να πουλανε σε ηλικιωμενους ανω των 75 ετων χαπια αυτοκτονιας (χωρις συνταγη απο ιατρο).
ttps://atexnos.gr/%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%AF%CE%B1-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%B7%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1/
Δεν έχει ψηφιστεί ακόμα αυτό, υπάρχουν αντιδράσεις από πλευρές της βουλής και τα γνωστά debate. Η Ολλανδία είναι από τις πρώτες χώρες στον κόσμο πάντως (αν όχι η πρώτη) που νομιμοποίησε την ευθανασία σε ανθρώπους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Στην Ολλανδια εχουν ηδη ψηφισει νομο που επιτρεπει στα φαρμακεια να πουλανε σε ηλικιωμενους ανω των 75 ετων χαπια αυτοκτονιας (χωρις συνταγη απο ιατρο).
ttps://atexnos.gr/%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CE%AF%CE%B1-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%B7%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1/
Δίνουν ιδέες στον Κούλη. Μετά τον κορωνοιο κάτι τέτοιο θα ήταν ιδανικό για το συνταξιοδοτικό :bleh:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,006 μηνύματα.
Προσωπικά θέλω να πεθάνω μεγάλος. Δε φοβαμαι τον θανατο, το μονο που φοβαμαι ειναι να μην αποκτήσω αλτσχαιμερ η ανοια η γενικα να μην μπορω να κινηθω.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,674 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top