Ηλεκτροκίνηση στην Ελλάδα

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,787 μηνύματα.
μικρότερος θυμάμαι ότι έλεγα ότι θέλω να αγοράσω πανάκριβο αυτοκίνητο (70.000+) τώρα όμως έχω καταλάβει ότι και με ένα Fiesta πχ θα είμαι χαρούμενος!!Δεν αξίζει να χαλάμε τόσα χρήματα σε αυτοκίνητα.

Και εγώ. Είχα μεγάλο κόλλημα με Porsche ( 911 TURBO CABRIO ή 718 BOXSTER ), Ferrari. Αλλά και εγώ πάω προς απλές μάρκες με ιδιαίτερη αδυναμία στα Audi που έχουν πιο προσιτές τιμές από αντίστοιχα μοντέλα με BMW, Mercedes.

Αυτή τη στιγμή μόνο μηχανές θέλω βέβαια ( αιώνιο κόλλημα ).

Μαν αν κοιτάξεις το δρόμο θα δεις bmw s3, x1-5, mercendes. Αυτό το κοινό στοχεύει το tesla. Εγώ είμαι σίγουρος οτι σε ενα χρόνο από τωρα θα γεμίσουμε tesla στην Ελλάδα.

Αυτό το κοινό είναι οι μεσοαστοί. Τα χρόνια που το ΠΑΣΟΚ έδινε δάνεια μέχρι και για αυτοκίνητα τελείωσαν. Άρα ελάχιστοι θα πάνε προς τέτοιες επιλογές.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
μικρότερος θυμάμαι ότι έλεγα ότι θέλω να αγοράσω πανάκριβο αυτοκίνητο (70.000+) τώρα όμως έχω καταλάβει ότι και με ένα Fiesta πχ θα είμαι χαρούμενος!!Δεν αξίζει να χαλάμε τόσα χρήματα σε αυτοκίνητα.
Εγώ όταν ήμουν μικρός ήθελα να οδηγήσω τα πιο μεγάλα και πανύψηλα οχήματα όπως τα SUV που βλέπουμε στις αμερικανικές ταινίες επειδή έμπαινα συνέχεια στο ψηλό αγροτικό του παππού όταν ήμουν μικρός και μου άρεσε που καθόμουν ψηλά. Μάλιστα έχω μπει σε SUV για βόλτα νομίζω το Chevrolet Tahoe του πατέρα μιας φίλης της μαμάς μου που το έφερε από τη Αμερική και το οδηγούσε η φίλη της μαμά μου αλλά όταν την είδα να δυσκολεύεται με το θηρίο αμάξι στα στενά άλλαξα αμέσως γνώμη ότι καλά είναι και τα μικρά αμάξια.
Μια φωτογραφία από το θηριο

2015_Chevrolet_Tahoe_LT_5.3L_front_02_3.24.19.jpg

Για ηλεκτρικό αμάξι δεν θα έδινα ποτέ πάνω από 20000€. Άκουσα κάπου ότι η Γερμανία προσπαθεί να προωθήσει τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα εδώ και 5 χρόνια αλλά δεν τα καταφέρνουν και πολύ καλά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,275 μηνύματα.
Εγώ όταν ήμουν μικρός ήθελα να οδηγήσω τα πιο μεγάλα και πανύψηλα οχήματα όπως τα SUV που βλέπουμε στις αμερικανικές ταινίες επειδή έμπαινα συνέχεια στο ψηλό αγροτικό του παππού όταν ήμουν μικρός και μου άρεσε που καθόμουν ψηλά. Μάλιστα έχω μπει σε SUV για βόλτα νομίζω το Chevrolet Tahoe του πατέρα μιας φίλης της μαμάς μου που το έφερε από τη Αμερική και το οδηγούσε η φίλη της μαμά μου αλλά όταν την είδα να δυσκολεύεται με το θηρίο αμάξι στα στενά άλλαξα αμέσως γνώμη ότι καλά είναι και τα μικρά αμάξια.
Μια φωτογραφία από το θηριο

View attachment 71026
Για ηλεκτρικό αμάξι δεν θα έδινα ποτέ πάνω από 20000€. Άκουσα κάπου ότι η Γερμανία προσπαθεί να προωθήσει τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα εδώ και 5 χρόνια αλλά δεν τα καταφέρνουν και πολύ καλά.

Chevrolet είναι η κυρία μάρκα της GM και πραγματικά είναι πολύ ωραία αμάξια όχι όμως για Ευρώπη καθώς είναι τεράστια όλα.
Εγώ όταν ήμουν μικρός ήθελα να οδηγήσω τα πιο μεγάλα και πανύψηλα οχήματα όπως τα SUV που βλέπουμε στις αμερικανικές ταινίες επειδή έμπαινα συνέχεια στο ψηλό αγροτικό του παππού όταν ήμουν μικρός και μου άρεσε που καθόμουν ψηλά. Μάλιστα έχω μπει σε SUV για βόλτα νομίζω το Chevrolet Tahoe του πατέρα μιας φίλης της μαμάς μου που το έφερε από τη Αμερική και το οδηγούσε η φίλη της μαμά μου αλλά όταν την είδα να δυσκολεύεται με το θηρίο αμάξι στα στενά άλλαξα αμέσως γνώμη ότι καλά είναι και τα μικρά αμάξια.
Μια φωτογραφία από το θηριο

View attachment 71026
Για ηλεκτρικό αμάξι δεν θα έδινα ποτέ πάνω από 20000€. Άκουσα κάπου ότι η Γερμανία προσπαθεί να προωθήσει τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα εδώ και 5 χρόνια αλλά δεν τα καταφέρνουν και πολύ καλά.
Η Chevrolet είναι η κυρία μάρκα της GM,πολύ ωραία αμάξια αλλά όχι για Ευρώπη καθώς είναι τεράστια.

Ford Fiesta και είμαι χαρούμενος 🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳
Δεν θέλω μεγάλα αυτοκίνητα 🤣🤣
 

Συνημμένα

  • C149CF79-0D6E-49EE-B8DC-3B773AC545CB.jpeg
    C149CF79-0D6E-49EE-B8DC-3B773AC545CB.jpeg
    654.5 KB · Εμφανίσεις: 107

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Η Chevrolet είναι η κυρία μάρκα της GM,πολύ ωραία αμάξια αλλά όχι για Ευρώπη καθώς είναι τεράστια.

Ford Fiesta και είμαι χαρούμενος 🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳
Δεν θέλω μεγάλα αυτοκίνητα 🤣🤣
Όντως είναι τεράστια, είναι πιο κατάλληλα με τις συνθήκες στη Αμερική όπου κάνουν πολλά χλμ και 0.40$ το λίτρο βενζίνης.
Άντε με το καλό να πάρεις το fiesta.
Εγώ αν πάρω ποτέ καινούργιο αυτοκίνητο θα έπαιρνα seat ibiza 1.0 115hp σε ανθρακι χρώμα.
seat-ibiza-2018-1600-06--2-thumb-large.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,275 μηνύματα.
Όντως είναι τεράστια, είναι πιο κατάλληλα με τις συνθήκες στη Αμερική όπου κάνουν πολλά χλμ και 0.40$ το λίτρο βενζίνης.
Άντε με το καλό να πάρεις το fiesta.
Εγώ αν πάρω ποτέ καινούργιο αυτοκίνητο θα έπαιρνα seat ibiza 1.0 115hp σε ανθρακι χρώμα.
View attachment 71034

πολύ ωραίο!!!!Θα πάρω το St line fiesta.
Αν εμένα Αμερική θα έπαιρνα ένα Ford Explorer!!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θραύση θα κάνουν στην Ελλάδα τα Tesla. Επίσης, αγοράζει κόσμος αυτοκίνητα με 50.000+ ευρώ και με τις μειώσεις, τα προνόμια στα ηλεκτροκίνητα, γίνονται όλο και πιο ελκυστικά τέτοιου είδους αυτοκίνητα. Προβλήματα θα βγάλουν όλα τα αμάξια, τα έξοδα συντήρησεις αν δίνεις τέτοια ποσά, θα περιμένεις και ανάλογους λογαριασμούς service...

Στην Κύπρο παραδόξως, ενώ φημίζεται η χώρα για τα ακριβά γούστα στα αμάξια. Ελάχιστα Tesla κυκλοφορούν.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Στην Κύπρο παραδόξως, ενώ φημίζεται η χώρα για τα ακριβά γούστα στα αμάξια. Ελάχιστα Tesla κυκλοφορούν.
Δεν έχει έρθει η Τεσλα στη Κύπρο. Εκεί φαντάζομαι θα κυκλοφορούν κάποια Jaguar E-Pace.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν έχει έρθει η Τεσλα στη Κύπρο. Εκεί φαντάζομαι θα κυκλοφορούν κάποια Jaguar E-Pace.
Δεν έχει αντιπροσωπεία στην Κύπρο η Tesla, εισαγωγή τα κάνουν.

Έχει Jaguars πολλές. τα στοιχεία του 2019 για τις αγορές αυτοκινήτων. Ακόμα τα ηλεκτροκίνητα εδώ δεν τα προτιμούν, ίσως, επειδή η βενζίνη είναι φθηνή.
1599648406782.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,275 μηνύματα.
Δεν έχει αντιπροσωπεία στην Κύπρο η Tesla, εισαγωγή τα κάνουν.

Έχει Jaguars πολλές. τα στοιχεία του 2019 για τις αγορές αυτοκινήτων. Ακόμα τα ηλεκτροκίνητα εδώ δεν τα προτιμούν, ίσως, επειδή η βενζίνη είναι φθηνή.
View attachment 71039

πολύ ψηλά η KIA στην Κύπρο!!!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Παρά τη σημαντική επιδότηση και την προώθηση που έγινε οι πωλήσεις των ηλεκτροκίνητων ήταν ξεφτίλα.

αρακάτω μπορείτε να δείτε όλες τις πωλήσεις των ηλεκτρικών το 2020 μέχρι και τον Οκτώβριο:

Για το 2020 οι πωλήσεις φαίνονται παρακάτω:
1. Peugeot e-208: 71 πωλήσεις
2. BMW i3: 43 πωλήσεις
3. Skoda Citigo-e iV: 27 πωλήσεις
4. VW e-Golf: 18 πωλήσεις
5. VW e-up!: 18 πωλήσεις
6. MINI Cooper SE: 16 πωλήσεις
7. Nissan LEAF: 15 πωλήσεις
8. Porsche Taycan: 13 πωλήσεις
9. smart EQ fortwo: 13 πωλήσεις
10. Mercedes EQC: 10 πωλήσεις
11. Jaguar I-Pace: 10 πωλήσεις
12. Opel Corsa-e: 6 πωλήσεις
13. Tesla Model 3: 6 πωλήσεις
14. Hyundai Kona Electric: 5 πωλήσεις
15. Audi e-tron: 4 πωλήσεις
16. Peugeot e-2008: 4 πωλήσεις
17. smart EQ forfour: 3 πωλήσεις
18. Nissan e-NV200: 2 πωλήσεις
19. Audi e-tron Sportback: 1 πώληση
20. DFM E70: 1 πώληση
21. DS 3 Crossback E-Tense: 1 πώληση
22. Kia e-Niro: 1 πώληση
23. Kia e-Soul: 1 πώληση
24. Tesla Model S: 1 πώληση
25. Tesla Model X: 1 πώληση
26. VW ID.3: 1 πώληση


Δηλαδή ήρθε η Tesla στην Ελλαδα και πούλησε σε 2 μήνες 8 αμάξια. Χρειάζεται επιθετική αντιλαική πολιτική τύπου υποχρεωτικής απόσυρσης >20 ετών και απαγόρευση κυκλοφορίας >euro 6 στα αστικά κέντρα και δραστική μείωση διοδίων για τα ηλεκτροκίνητα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής διατηρούν σθεναρή αντίσταση άλλες πολυτελείς μάρκες αυτοκινήτων έναντι της TESLA. Αυτοκίνητα με χ2-χ3 την τιμή της TESLA, προτιμήθηκαν για αγορά...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
ελληνική παρουσίαση του νέου honda e

 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
αυτο πως το βλεπεις?
https://kinoumeilektrika.gov.gr/filehelp/Επιλέξιμα%20ηλεκτρικά.pdf
πανάκριβο

31000 ευρώ ενώ το τεσλα κατεβάζει τιμή στην Ευρώπη
https://www.autonomous.gr/tesla-model-3-meiosi-timis-stin-eyropi/
και λογικά με 35000 θα το παίρνεις.


Γενικά μου αρέσει το honda e αλλά εχει μικρή αυτονομία σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό και με ενοχλεί η κεντρική οθόνη που είναι ανούσια μεγάλη.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
https://www.newsauto.gr/news/mercedes-eqa-pote-erchete-ke-poso-tha-kostizi/


Θα ανταγωνιστεί τα άλλα ηλεκτροκίνητα αυτής της κατηγορίας αυτοκίνητα; Στα 45.000 ευρώ περίπου λέει το άρθρο στην Ελλάδα, μία τιμή ανταγωνιστική για τα δεδομένα της κατηγορίας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,275 μηνύματα.
https://www.newsauto.gr/news/mercedes-eqa-pote-erchete-ke-poso-tha-kostizi/


Θα ανταγωνιστεί τα άλλα ηλεκτροκίνητα αυτής της κατηγορίας αυτοκίνητα; Στα 45.000 ευρώ περίπου λέει το άρθρο στην Ελλάδα, μία τιμή ανταγωνιστική για τα δεδομένα της κατηγορίας.
Κάπως ετσι αρχιζει η πτωση της Tesla.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Θα ανταγωνιστεί τα άλλα ηλεκτροκίνητα αυτής της κατηγορίας αυτοκίνητα; Στα 45.000 ευρώ περίπου λέει το άρθρο στην Ελλάδα, μία τιμή ανταγωνιστική για τα δεδομένα της κατηγορίας.
Αν έρθει με πληρές εξοπλισμό στα 45.000 ευρώ τότε θα είναι πολύ καλή περίπτωση γιατί συνήθως οι Γερμανοί ξεκινάνε από χαμηλά στο βασικό εξοπλισμό και για να έχεις πλήρες εξοπλισμό πρέπει να βάλεις άλλα 10-15 χιλιάδες ευρώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top