Η εωσφορική επανάσταση ξεκινάει στην Ελλάδα

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Επιγραμματικά, ήρθε η ώρα η ανθρωπότητα να μάθει τι εστί πίστη, να αξιολογήσει βαθύτατα τον ορισμό της και να ασκηθεί σε αυτήν. Η πηγαία πίστη, η πίστη του μεταφυσικού ανθρώπου (κι όχι του βλάκα καταναλωτή) δεν μπορεί να πέσει έξω, διότι αυτή δύναται να ψυχανεμιστεί την αναπόδραστη αιχμή του ιστορικού γίγνεσθαι και να επενδύσει αναλόγως το υπαρξιακό συναίσθημα. Άρα μιλάμε για μια πίστη που, καθώς αδογμάτιστη, μπορεί να προσαρμόζεται σε όσα επιτάσσει η Αδράστεια.

Δεν υπάρχει τίποτα το κακό στα όσα συμβαίνουν στη διάρκεια μιας μεταβολής, όπως δεν υπάρχει τίποτε το καλό σε ό,τι έχει προκύψει ως προϊόν μεταβολής
Μάρκος Αυρήλιος, Τα Εις Εαυτόν 4.42

Εν κατακλείδι, το κάλεσμα μας είναι κάλεσμα για αυτοπροαίρετο επαναπροσδιορισμό του γίγνεσθαι δίχως την παραμικρή αποσταθεροποίηση στη βούλησή μας από εξωγενείς ή πεπαλαιωμένους διαχωρισμούς μεταξύ Αρετής και Κακίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
να βοηθήσω ; στίχος 9. :P
Dr, θα σας παρακαλούσα διακαώς, όχι απλά να :pc:, αλλά την γνώμη σας στην ποιο κάτω επιστολή του Ιούδα.
ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΙΟΥΔΑ



1 Ἰούδας, ησο Χριστο δολος, δελφς δ ακβου, τος ν Θε πατρ γιασμνοις κα ησο Χριστ τετηρημνοις κλητος·
2 λεος μν κα ερνη κα γπη πληθυνθεη.

Κατ τν ψευδοδιδασκλων κα τς θικς διαφθορς

3 γαπητο, πσαν σπουδν ποιομενος γρφειν μν περ τς κοινς σωτηρας, νγκην σχον γρψαι μν παρακαλν παγωνζεσθαι τ παξ παραδοθεσ τος γοις πστει.
4 Παρεισδυσαν γρ τινες νθρωποι, ο πλαι προγεγραμμνοι ες τοτο τ κρμα, σεβες, τν το Θεο μν χριν μετατιθντες ες σλγειαν κα τν μνον δεσπτην κα Κριον μν ησον Χριστν ρνομενοι.
5 πομνσαι δ μς βολομαι, εδτας μς παξ τοτο τι Κριος λαν κ τς Αγπτου σσας, τ δετερον τος μ πιστεσαντας πλεσεν,
6 γγλους τε τος μ τηρσαντας τν αυτν ρχν, λλ πολιπντας τ διον οκητριον ες κρσιν μεγλης μρας δεσμος ϊδοις π ζφον τετρηκεν·
7 ς Σδομα κα Γμορρα κα α περ ατς πλεις τν μοιον τοτοις τρπον κπορνεσασαι κα πελθοσαι πσω σαρκς τρας πρκεινται δεγμα, πυρς αωνου δκην πχουσαι.
8 μοως μντοι κα οτοι νυπνιαζμενοι σρκα μν μιανουσι, κυριτητα δ θετοσι, δξας δ βλασφημοσιν.
9 δ Μιχαλ ρχγγελος, τε τ διαβλ διακρινμενος διελγετο περ το Μωυσως σματος, οκ τλμησε κρσιν πενεγκεν βλασφημας, λλ᾿ επεν· πιτιμσαι σοι Κριος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Dr, θα σας παρακαλούσα διακαώς, όχι απλά να :pc:, αλλά την γνώμη σας στην ποιο κάτω επιστολή του Ιούδα.
ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΙΟΥΔΑ


9 δ Μιχαλ ρχγγελος, τε τ διαβλ διακρινμενος διελγετο περ το Μωυσως σματος, οκ τλμησε κρσιν πενεγκεν βλασφημας, λλ᾿ επεν· πιτιμσαι σοι Κριος.

Πιστεύω ότι με άλλα λόγια είπε εις τον διάβολον το περιβόητον "από τον Θεό να το βρεις" με περισσότερη ευγένεια. Ο ίδιος δεν τον καταδίκασε. Είναι σαν να λέμε ότι "παρέπεμψε το ζήτημα εις τον 'Αρειον Πάγον". Μεγάλη παραδοξολογία δηλαδή κατά την γνώμιν μου, αφού ο διάβολος είναι κατ' εμέ μια όψις του Θεού και τίποτε παραπάνω. 'Οπως ο Οιζέ είναι μια όψις του θείου Νωέα αρχίζω και πιστεύω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πιστεύω ότι με άλλα λόγια είπε εις τον διάβολον το περιβόητον "από τον Θεό να το βρεις" με περισσότερη ευγένεια. Ο ίδιος δεν τον καταδίκασε. Είναι σαν να λέμε ότι "παρέπεμψε το ζήτημα εις τον 'Αρειον Πάγον". Μεγάλη παραδοξολογία δηλαδή κατά την γνώμιν μου, αφού ο διάβολος είναι κατ' εμέ μια όψις του Θεού και τίποτε παραπάνω. 'Οπως ο Οιζέ είναι μια όψις του θείου Νωέα αρχίζω και πιστεύω :P
λλ᾿ επεν· πιτιμσαι σοι Κριος = μή κρίνετε ίνα μη κριθείτε.
Απλά το έκανε εις την πράξιν και ουχί θεωρητικώς και (αναποδραστικώς), παραπέμπω εις προτέρας και νοηματικώς ατέρμωνας, κυρίων τοποθετήσεις.
Είναι δε, περισσότεραι τις μιας αι ερμηνείαι και ουσίαν κατεργάζουσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Είναι δε, περισσότεραι τις μιας αι ερμηνείαι και ουσίαν κατεργάζουσι.

Ναι, όπως πχ είναι και οι διάλογοι μεταξύ του Θεού και του Σατάν, σχετικά με τις δοκιμασίες του Ιώβ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
.....'Οπως ο 'Οιζε είναι μια όψις του θείου Νωέα αρχίζω και πιστεύω :P

Μα ο πραγματικά αδιαφιλονίκητος Διάβολος είναι εκείνος που υφαρπάζει τα ηνία και τις χάρες του Θεού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ναι, όπως πχ είναι και οι διάλογοι μεταξύ του Θεού και του Σατάν, σχετικά με τις δοκιμασίες του Ιώβ!
Επαρον τους πειρασ-μούς και ουδείς ο σωζόμενος. Αν δεν υποστείς την έλξη, με ποιον τρόπο δύνασαι να γνωρίζεις;
Ο φέρον τους πειρασμούς, εβοήθησε τον Ιώβ, στο να αποδείξει σε εμάς την Ιώβειο υπομονή και όχι τον τύπο του ράμπο σε νέα της καθημερινότητος εμφάνιση.

Και μία ερώτηση προς τους μυημένους; Ε και προκειμένου να διευρύνουμε το δείγμα ας συμπεριλάβουμε περισσότερους από τους μυημένους:
Τι εστί <<έως>>, πέραν της απλοϊκής ερμηνείας του φωτός;
Οσο για τον φέροντα το <<έως>>, μα είναι ηλίου φαεινότερο το ότι αποτελεί δευτερεύουσαν σημασίαν. Τουλάχιστον προς το παρόν.

Υ.Γ. οφείλω να σας ενημερώσω οτι η αντίθεση των ψήφων σας, δεν είναι ικανή να διασπάσει την αγάπη μου δι εσάς.
Παρ'όλ'αυτά, αποτελεί σημείο σχολιασμού.

Η θετική ψήφος, μου προκαλεί τάση προς οίηση. Ως εκ τούτου με πειράζει και κατ’επέκταση μου δίνει πείρα. Τα ποδάρια μου ακουμπούν στο χώμα. Δηλαδή χούς ήν και εις χούν απελεύσαι. Η δε αρνητική, έ ακόμα μία δεν πειράζει και πολύ. Ας είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Πάτερ Μάξιμε,

Η έννοια της δοκιμασίας του πειρασμού είναι πανάρχαια αλλά όμως το περιέχομενο αυτής ανά τους αιώνες μεταβάλλεται, όπως επίσης και γεωγραφικά. Σύμφωνα με τη δική σου ιουδαιοχριστιανική ηθική, φαντάζομαι, o πειρασμός σχετίζεται με το αν θα υποκύψεις ή όχι στα θέλγητρα της μοιχείας ή το αν θα ενδώσεις ή όχι στις πολυερωτικές σου (ούτως ή άλλως) κλίσεις. Πιστεύεις ότι η αποκεντρωτική απόλαυση προσβάλλει τη συγκεντρωτική δυναμική του ηγεμονικού σου νου κι ότι εν συνεχεία δύναται αυτή να σε διασκορπίσει, να σε θρυμματίσει, να διαβάλλει στην υποκειμενικότητά σου κάνοντας θρύψαλα το Εγώ (το πανόσιο θεμέλιο της σωτηριολογίας). Αυτός είναι ο φόβος στον οποίο επικεντρώνεται αφοριστικά η πατριαρχική διανόηση. Και δεν είναι στοιχείο κατεξοχήν ιουδαιοχριστιανικό ή ακόμη ευρύτερα μονοθεϊστικό, είναι στοιχείο γενικότερα πατριαρχικό. Το βλέπουμε να ενδύεται διαφόρους μύθους και αλληγορίες, εκφράζοντας τοιουτοτρόπως την επιτακτικότητα που έχει για τον συγκεντρωτισμό της πατριαρχικού ήθους. Ας θυμηθούμε το μυθικό στιγμιότυπο των Σειρηνών, της Καλυψούς, του Ναρκίσσου. Είναι εμφανές ότι από την Κλασσική Ελλάδα και ύστερα επικρατεί αυτή η ανδροκρατική εμμονή για υπεράσπιση του ηγεμονικού νου από τις ελευθεριάζουσες ροπές, οι οποίες είθισται να παρουσιάζονται εικαστικά ως τερατώδεις ή απόκοσμα, τοξικά καλλιεπείς. Το ίδιο αυτό αφηγηματικό νήμα διατρανώθηκε στην Καινή Διαθήκη και ιδίως στον Λόγο του Απόστολου Παύλου.

Όμως ας μην πέσουμε στην παγίδα της περιορισμένης ιστοριογραφικής θέασης. Ο πατριαρχικός κόσμος δεν αποτελεί το αποκλειστικό μέτρο της ανθρώπινης κατάστασης- δεν είναι παρά μία πτυχή του ανθρωπολογικού γίγνεσθαι: η πολιτισμική θεσμοθέτηση του επικεντρωμένου, διαφοροποιημένου Εγώ. Οτιδήποτε απειλεί τη συγκότητησή του (όπως ο πραγματικά απολαυστικός οργασμός) εξοστρακίζεται στα τεχνητά περιθώρια της φαυλότητας. Κι αντ' αυτής εδραιώνεται η χλυαρή αρτιότητα της γαμήλιας ορκωμοσίας, που δε διαφέρει σε τίποτε με τον επιτύμβιο ύμνο.

Η υποκειμενικότητα της μετα-ουμανιστικής εποχής που αναδύεται τώρα (όπως αυτή της αρχαϊκής) δε γνωρίζει τίποτε από λιβιδινικές απαγορεύσεις. Η απόλαυση δεν αποτελεί αμάρτημα. Η έννοια της καταδίκης εξαιτίας της λιβιδινικής εκπλήρωσης φαντάζει όλο και περισσότερο ως μια περιθωριακή τρέλα! Ο ορίζοντας δείχνει άλλες παραστάσεις, επουδενί "τοξικές" -διότι η ενοχική επενέργεια του Πατρικού Νόμου αργοσβήνει- αλλά μάλλον απλώς εράσμιες, ονειρικής υφής, σεβάσμιες. Όχι βήματα λοξοδρόμησης από τον Σκοπό -μα ποιόν Σκοπό;- αλλά μάλλον αιθέρια βήματα άνωσης προς την αυθυπέρβαση. Αυθυπέρβαση, όμως, όχι δια μέσω της δοκιμασίας που πληγώνει το επιθυμητικό σώμα και που γεννά τέρατα στο ασυνείδητο, αλλά μάλλον ποιητική, ρομαντική, ύμνος και δοξασία στον Προπάτορα όλων των Θεών: ο Έρως, ο Φάνης, το Θηρίον που ενεργοποιεί τον σπονδυλικόν ηλεκτρισμόν...

...επιτέλους διασπά τους δεσμούς της ενοχής για να ανθοβολήσει τους καρπούς του έαρος ενός σφριγηλού λιβιδινικού κόσμου δια μέσου του οποίου το απαράμιλλο αισθητικό έργο της Ύπαρξης θα ανακαλύψει ακατάληπτες τροπές του Κάλλους. Διότι πολύ απλά θα έχουμε ξεμπερδέψει με τις δαπανηρές διαδικασίες της απώθησης και της καταστολής.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αρχικά εκλαμβάνω την τοποθέτηση σου ως αδυναμία απάντησης στην απλούστερη των ερωτήσεων που σου έθεσα:
Τί εστί <<έως>>;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Αυτό ή αυτό ; 'Εχει μεγάλη διαφορά και ουχί αισθητικώς ή καλλιτεχνικώς, αλλά σημειολογικώς...Περιμένω απάντηση. Ποτέ δεν την έλαβα παρά τας επιμόνους μου μαιευτικάς μου μεθόδους και ανακρίσεις, ίσως επειδή γνωρίζετε την διαφορά και δεν επιθυμείτε να την ομολογήσετε...Λαγνεία η πρώτη, Δύναμις η δευτέρα. Εις την πρώτη, μια γυνή κάθεται επί του θηρίου και ονομάζεται νύφη του, εις την δευτέραν, η ίδια γυνή κρατάει ανοιχτές τας σιαγόνας του θηρίου υποδηλώνοντας τον απόλυτον και ολοκληρωτικόν έλεγχον των παθών και της προσωπικότητος υπό της διαννοίας. Η πρώτη είναι η Βαβυλών της Αποκαλύψεως, ουχί η δευτέρα. Και επανέρχομαι για χιλιοστή φορά εις το ερώτημα. Πώς συμβιβάζετε την εωσφορική επανάστασιν με την λατρεία της βαβυλωνιακής αποκαλυπτικής τυραννίας ;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,916 μηνύματα.
Αρχικά εκλαμβάνω την τοποθέτηση σου ως αδυναμία απάντησης στην απλούστερη των ερωτήσεων που σου έθεσα:
Τί εστί <<έως>>;

Είναι η Αφύπνιση κύριε Μάξιμε, κι η δύναμή της Εμείς:

Aς πάψουμε να σκεφτόμαστε ουσιοκρατικά τον Εωσφόρο. Δεν πρόκειται για οντότητα μήτε για κάποιο σκοτεινό μεταφυσικό πεδίο βαρύτητας. Ιδίως όμως δεν πρόκειται για μια άριστα οργανωμένη συνωμοσία. Ο "Εωσφόρος" είναι επί του παρόντος το έμβλημα της μετα-ουμανιστικής χειραφέτησης. Εμείς είμαστε οι δύναμη, εμείς οι αφέντες του εαυτού μας.
Πώς συμβιβάζετε την εωσφορική επανάστασιν με την λατρεία της βαβυλωνιακής αποκαλυπτικής τυραννίας ;

Η δεύτερη φωτό συμβολίζει όπως λες τον έλεγχο της προσωπικότητας όχι κατ' ανάγκη απ' τη διάνοια αλλά την Ύπαρξη, το Είναι, ενώ η πρώτη τη νύμφη. Η αυθυπέρβαση δηλαδή απ' το επικεντρωμένο, παθητικό Εγώ, γίνεται μέσα από την ονειρώδης ενατένιση υπό την ρομαντική δοξασία στον Προπάτορα όλων των Θεών, τον Έρωτα Φάνη, όπως περιγράφει ο oize. Θέληση = Δύναμη, Δύναμη και Λαγνεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η δεύτερη φωτό συμβολίζει όπως λες τον έλεγχο της προσωπικότητας όχι κατ' ανάγκη απ' τη διάνοια αλλά την Ύπαρξη, το Είναι, ενώ η πρώτη τη νύμφη. Η αυθυπέρβαση δηλαδή απ' το επικεντρωμένο, παθητικό Εγώ, γίνεται μέσα από την ονειρώδης ενατένιση υπό την ρομαντική δοξασία στον Προπάτορα όλων των Θεών, τον Έρωτα Φάνη, όπως περιγράφει ο oize. Θέληση = Δύναμη, Δύναμη και Λαγνεία.

Η πρώτη είναι η αποκαλυπτική Πόρνη που είδε ο Ιωάννης, σύμβολον κοσμικής, θρησκευτικής ή πολιτικής τυραννίας. Μια Σαλώμη. Το παραδέχεσθε ή όχι ; Δεν μου απαντάτε ποτέ όταν σας κάνω κρισίμους ερωτήσεις που θα αποτελμάτωναν την συζήτησιν και αντί αυτού με υβρίζετε (ο Οιζέ - όχι εσύ). Μήπως τελικά είσθε τελείως μπερδεμένοι ; διότι αυτά τα αρχέτυπα θα έπρεπε να τα είχατε ξεκαθαρίσει πολύ ενωρίς ώστε να μην καθυστερείτε από την σωστή ατραπό της αναζητήσεως τον κόσμο. Προσθέτω ακόμα τι άλλο σημαίνει η Λαγνεία (προσοχή - ουχί η Δύναμις) : Χρήσις σεξουαλικής μαγείας, μεγάλο πάθος, μεγάλη ερωτική περιπέτεια. Καταφύγιον εις την μαγείαν. Σημαίνει απόλαυση μέσα εις τον πόθον. Η κεφαλή έχει επτά κεφαλάς - να μην αναλύσω περαιτέρω - και το σημαντικότερον όλων: Αι φιγούρες υπό των ποδών του λέοντος είναι οι μάρτυραι του Χριστού. Είναι ή δεν είναι 100% σύμβολον κοσμικής τυραννίας αυτό ; Η Βαβυλών είναι και δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι αρχέτυπον σεβαστόν αλλά εντελώς αντίθετο από αυτό του Εωσφόρου που έχει κάνει σημαία του ο Οιζέ. Ξεμπερδευθείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Είναι η Αφύπνιση κύριε Μάξιμε, κι η δύναμή της Εμείς:
Εσύ είπες. Αλλά δεν εξηγείς.
Η δεύτερη φωτό συμβολίζει όπως λες τον έλεγχο της προσωπικότητας όχι κατ' ανάγκη απ' τη διάνοια αλλά την Ύπαρξη, το Είναι, ενώ η πρώτη τη νύμφη. Η αυθυπέρβαση δηλαδή απ' το επικεντρωμένο, παθητικό Εγώ, γίνεται μέσα από την ονειρώδης ενατένιση υπό την ρομαντική δοξασία στον Προπάτορα όλων των Θεών, τον Έρωτα Φάνη, όπως περιγράφει ο oize. Θέληση = Δύναμη, Δύναμη και Λαγνεία.
Μήπως έχεις αντιληφθεί σε πόσες αντιφάσεις έχεις, συνειδητά ή ασυνείδητα, πέσει;

Μήπως προσπαθείς να με κάνεις να ξεχάσω τα όποια Ελληνικά γνωρίζω;


Οσον αφορά την ταύτιση της θέλησης με την δύναμη, θεωρώ ότι είναι παιδαριώδες να συνεχίζετε το ίδιο τροπάριο.

Αν επιθυμείτε να αναγκάσετε αυτούς που μας διαβάζουν να συμφωνήσουν με τις απόψεις σας, θα πρέπει να είστε λίγο ποιο προσεκτικοί.

Το δικαίωμα στην κοτσάνα είναι αναφαίρετο κάθε αυτοσεβόμενου Εωσφοριστή.
ΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα κατάλαβα….
Δεν πιστεύω πως θές και απάντηση;

Τα καλά παιδιά, που αυτοσέβονται τον εαυτό τους, δεν επιτρέπουν να νυχτώσουν μακράν της οικείας των.

Διαθέτουν θέλησιν ισχυράν και δεν δύναται ο οιοσδήποτε να τα παραπλανήσει.

Επίσης, έχουν συμμαχήσει με τον φύλακα της πύλης, την οποία ανοίγουν και κλείνουν κατά το δοκούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,916 μηνύματα.
ΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα κατάλαβα….
Δεν πιστεύω πως θές και απάντηση;

Τα καλά παιδιά, που αυτοσέβονται τον εαυτό τους, δεν επιτρέπουν να νυχτώσουν μακράν της οικείας των.

Διαθέτουν θέλησιν ισχυράν και δεν δύναται ο οιοσδήποτε να τα παραπλανήσει.

Επίσης, έχουν συμμαχήσει με τον φύλακα της πύλης, την οποία ανοίγουν και κλείνουν κατά το δοκούν.

Κύριε Μάξιμε,

Είστε η φωνή της συνείδησής μου! Ένας σεβαστός γέροντας, ένας δεύτερος πατέρας μου. Σας ευχαριστώ! :P
Δεν θα ξεστρατίζω πια της οικείας μου και θα διαθέτω θέλησιν ισχυράν να μη με παραπλανούν άλλο οι Εωσφοριστές. :angelnot:

Διαβάστε εδώ κύριε Μάξιμε, μιλάει για παρτούζες :eek::

Διότι, ναι, ο πολυερωτισμός και η ομαδογαμία είναι ένα από τα θεμελιώδη βήματα προς τον επίγειο Παράδεισο
Έχω συγκλονιστεί! Σάτυροι και τραγοπόδαροι βάκχοι, με ορθοτούς γιγαντοφαλούς θα συνουσιάζονται με τα παρθένα κορίτσια μας και το χειρότερο (ιιιι τρέμω στη σκέψη) αυτά θα το απολαμβάνουν!:hump:

Είναι ευθύνη σας σεβαστέ κύριε, γράψε ένα γράμμα στον αρχιεπίσκοπο Ελλάδος, ενημερώστε τον για το τι συμβαίνει εδώ στο e-steki. Κινδυνεύουν τα παιδιά μας! :crazy:

Η Επανασταση σας θα βρει αντιμετωπους ολους εμας τους στρατιωτες του Ιησου! 144.000 Λενε οι γραφες πως ημαστε αυτοι που θυσιαζουμε και την ζωη μας για χαρη του..... Δε νομιζω να φοβηθουμε τον Oize

:stupid:

Η Βαβυλών είναι και δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι αρχέτυπον σεβαστόν αλλά εντελώς αντίθετο από αυτό του Εωσφόρου που έχει κάνει σημαία του ο Οιζέ. Ξεμπερδευθείτε.

Δεν διαβάζω ποτέ αρχέτυπα γιατί αν είναι αληθινά, θα μου αποκαλυφθούν διαισθητικά. Δεν χρειάζεται να πήζω το μυαλό μου με ένα σωρό γνώσεις αφού τα πάντα αναιρούνται. Η δική μου εξήγηση για τις κάρτες σου, μου αρέσει και την υιοθετώ, όχι σαν απόλυτη αλήθεια. Δεν είναι μπέρδεμα είναι φαντασιακή αυθαιρεσία, κάτι με το οποίο συμφωνώ με τον oize.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν διαβάζω ποτέ αρχέτυπα γιατί αν είναι αληθινά, θα μου αποκαλυφθούν διαισθητικά. Δεν χρειάζεται να πήζω το μυαλό μου με ένα σωρό γνώσεις αφού τα πάντα αναιρούνται. Η δική μου εξήγηση για τις κάρτες σου, μου αρέσει και την υιοθετώ, όχι σαν απόλυτη αλήθεια. Δεν είναι μπέρδεμα είναι αυθαίρετη φαντασία, κάτι με το οποίο συμφωνώ με τον oize.

Πρέπει να τα γνωρίζεις πριν σου αποκαλυφθούν όπως μου αποκαλύφθηκαν εμένα μέσω ενυπνίων και με άλλους τρόπους. Αν τότε είχα βεβαιωθεί όπως σήμερα ότι ήταν κακοποιά, πρώτον θα είχα πράξει αναλόγως δια να αμυνθώ από την βαμπιρικήν των φύσιν και πρόθεσιν, δεύτερον δεν θα είχα εκτεθεί λέγοντας πράγματα που σήμερα το έχω μετανοιώσει πικρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,916 μηνύματα.
Πρέπει να τα γνωρίζεις πριν σου αποκαλυφθούν όπως μου αποκαλύφθηκαν εμένα μέσω ενυπνίων και με άλλους τρόπους. Αν τότε είχα βεβαιωθεί όπως σήμερα ότι ήταν κακοποιά, πρώτον θα είχα πράξει αναλόγως δια να αμυνθώ από την βαμπιρικήν των φύσιν και πρόθεσιν, δεύτερον δεν θα είχα εκτεθεί λέγοντας πράγματα που σήμερα το έχω μετανοιώσει πικρά.

Εν μέρη ναι, αν δεν τα γνωρίζεις δεν σου αποκαλύπτονται αλλά πάλι όσο περισσότερο γνωρίζεις άλλο τόσο κινδυνεύεις η αποκάλυψη να είναι ένας αντικατοπτρισμός κι όχι αληθινή εμπειρία. Αν αναζητάς πρωτίστως το βίωμα με αρχέγονη γνώση (αυτή απ' το συλλογικό ασυνείδητο), προστατεύεις τον εαυτό σου απ' το να εκτρέφεις τέρατα που θα σου βγαίνουν μετά "μέσω ενυπνίων". Κάποιοι πιστεύουν βέβαια ότι υπάρχουν και άυλες σκοτεινές οντότητες που εκτρέφουν αυτές εμάς, αλλά κι έτσι να είναι, για να κατέβουν για την τροφή τους πρέπει πρώτα να βελάξεις εσύ ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...............
Δεν διαβάζω ποτέ αρχέτυπα γιατί αν είναι αληθινά, θα μου αποκαλυφθούν διαισθητικά. Δεν χρειάζεται να πήζω το μυαλό μου με ένα σωρό γνώσεις αφού τα πάντα αναιρούνται. Η δική μου εξήγηση για τις κάρτες σου, μου αρέσει και την υιοθετώ, όχι σαν απόλυτη αλήθεια. Δεν είναι μπέρδεμα είναι φαντασιακή αυθαιρεσία, ...........
Ακόμα ένας φανταστικός νεωτερ- συγνώμη εωσφορ- ιστής...
Κούνα το κεφάλι σου νεαρέ και αν κάνει κάποιο θόρυβο, έ τότε να ανησυχείς σοβαρά.
Και αυτό μην το εκλάβεις οτι αποτελεί διαίσθηση ή παραίσθηση.
Είναι απόδειξη της αχειροποίητης υπαρξιακά και αναπόδραστης κ.λ.π. κ.λ.π...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Είναι απόδειξη της αχειροποίητης υπαρξιακά και αναπόδραστης κ.λ.π. κ.λ.π...

Απόδειξη ή πίστη;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,916 μηνύματα.
Ακόμα ένας φανταστικός νεωτερ- συγνώμη εωσφορ- ιστής...
Κούνα το κεφάλι σου νεαρέ και αν κάνει κάποιο θόρυβο, έ τότε να ανησυχείς σοβαρά.
Και αυτό μην το εκλάβεις οτι αποτελεί διαίσθηση ή παραίσθηση.
Είναι απόδειξη της αχειροποίητης υπαρξιακά και αναπόδραστης κ.λ.π. κ.λ.π...

Με την άδειά σου πάτερ, να συνεισφέρω στη συζήτηση άλλη μια παραίσθηση. :)

Ανακάλυψα σήμερα ότι η λέξη ΛΑΓΝΕΙΑ είναι κατά παράξενο τρόπο εντελώς διαστρεβλωμένη νοηματικά. Ενώ ο περισσότερος κόσμος - συμπεριλαμβανομένου και του Μπαμπινιώτη :P - αποδίδουν στη λαγνεία τη φιληδονία ή την έντονη επιθυμία για σεξουαλική επαφή, οι αρχαίοι ημών πρόγονοι είχαν μια εντελώς διαφορετική οπτική:

Η λαγνεία, προέρχεται απ' το επίθετο λάγνος, που πηγάζει απ' το ρήμα λαγαίω που σημαίνει αφήνομαι, χαλαρώνω. Σαν την Scarlet δηλαδή στην πρώτη κάρτα Ταρώ που "αφήνεται" στο οργιώδης ξέσπασμα του Θηρίου.

Δεν πρέπει να την ταυτίζουμε με την επιθυμία, η οποία σύμφωνα με τη διδασκαλία του Τζόγκσεν (του αρχαιότερου συστήματος βουδισμού) είναι το "δηλητήριο" που δημιουργεί το βασίλειο των ανθρώπων. Συνοπτικά, όπως περιγράφεται στη Θιβετιανή Βίβλο των Νεκρών, στο τελευταίο από τα 4 στάδια του Μπάρντο της Πραγματικότητας (που είναι με τη σειρά του το τελευταίο στάδιο του Θανάτου πριν την Αναγέννηση) το ΕΓΩ έρχεται αντιμέτωπο με την εκτυφλωτική λάμψη της Σοφίας του ΕΝ που δεν είναι άλλη απ' την ακτινοβολία της σοφίας της φύσης του πνεύματός μας (το ΕΙΝΑΙ).

Εκεί, ο ασκημένος ή άγιος άνθρωπος θα καταφέρει ίσως να αναγνωρίσει την πραγματική φύση του οράματός του, της ίδιας του της Ύπαρξης, δεν θα φοβηθεί και θα ενωθεί με το ΕΝ λυτρωμένος απ' τον φαύλο κύκλο της Σαμσάρα. Σε διαφορετική περίπτωση τα φωτεινά φαινόμενα του Μπάρντο της Πραγματικότητας θα μας φαίνονται σαν τελείως πραγματικά και "έξω" από μας, και ασυνείδητα θα τραβηχτούμε σε ένα από τα 6 πιο ανακουφιστικά φώτα ανάλογα με το τι επικρατεί στην ψυχή του καθενός. Ο θυμός σε πάει στην Κόλαση, η απληστία στο βασίλειο των πεινασμένων φαντασμάτων, η άγνοια στο βασίλειο των ζώων, η επιθυμία στο βασίλειο των ανθρώπων, η ζήλεια στο βασίλειο των ημίθεων ή Τιτάνων και η υπερηφάνεια στο βασίλειο των θεών.

Στο βιβλίο "Σολάρις" τους Στάνισλαβ Λεμ - το οποίο έχει ένα εντελώς διαφορετικό προσανατολισμό απ' την κινηματογραφική του απόδοση του Αντρέι Ταρκόφσκυ - ο ήρωας περνάει απ' την πίστη σε έναν Ατελή Θεό, που εξελίσσεται μαζί μας μέσα στην απεραντοσύνη του Σύμπαντος Κόσμου. Συνυφαίνοντας όλα αυτά βγαίνει και μία άλλη "φαντασιακή ιστορία" για τον Εωσφόρο.

Ζώντας στο βασίλειο των θεών, ο Πατέρας Θεός Κρόνος, εζήλεψε και εξέπεσε στο αμέσως κατώτερο βασίλειο αυτό των Τιτάνων με τη μορφή του Προμηθέα Δεσμώτη (με βάση τον Ορφικό Ύμνο, Κρόνος = Προμηθεύς). Για να λυτρωθεί κι αυτός απ' το φαύλο κύκλο της Σαμσάρα, ανέλαβε να φέρει το Φως της Γνώσης, την Αφύπνιση, στους αμέσως από κάτω που είμαστε Εμείς :) (θεωρώ ότι ως "άνθρωποι" δεν πρέπει να λογίζονται μόνο οι γήινοι, αλλά μία βαθμίδα Ύπαρξης που ζει ίσως σε διαφορετικούς παράλληλους κόσμους ή Σύμπαντα με τα όποια υπο-επίπεδα εξέλιξής τους).

Λέγανε με ελπίδα οι αρχαίοι Έλληνες σαν προσευχή: Τον Προμηθέα θα τον γλιτώσει απ' τα δεσμά του ο Λόγος! Και χαιρόντουσαν γιατί πιστεύανε ότι όταν συμβεί, το Συμπαντικό αυτό γεγονός θα συμπαρασύρει και τους ίδιους σε ένα ανώτερο επίπεδο Συνείδησης.

Το τέλος της εποχής "Λόγου του Θεού" που αναφέρουν οι Μάγια, συμπίπτει χρονικά με την Νέα Εποχή του Υδροχόου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Με την άδειά σου πάτερ, να συνεισφέρω στη συζήτηση άλλη μια παραίσθηση. :)

Ανακάλυψα σήμερα ότι η λέξη ΛΑΓΝΕΙΑ είναι κατά παράξενο τρόπο εντελώς διαστρεβλωμένη νοηματικά. Ενώ ο περισσότερος κόσμος - συμπεριλαμβανομένου και του Μπαμπινιώτη :P - αποδίδουν στη λαγνεία τη φιληδονία ή την έντονη επιθυμία για σεξουαλική επαφή, οι αρχαίοι ημών πρόγονοι είχαν μια εντελώς διαφορετική οπτική:

Η λαγνεία, προέρχεται απ' το επίθετο λάγνος, που πηγάζει απ' το ρήμα λαγαίω που σημαίνει αφήνομαι, χαλαρώνω. Σαν την Scarlet δηλαδή στην πρώτη κάρτα Ταρώ που "αφήνεται" στο οργιώδης ξέσπασμα του Θηρίου.

Δεν πρέπει να την ταυτίζουμε με την επιθυμία, η οποία σύμφωνα με τη διδασκαλία του Τζόγκσεν (του αρχαιότερου συστήματος βουδισμού) είναι το "δηλητήριο" που δημιουργεί το βασίλειο των ανθρώπων.

Η Βαβυλών αφήνεται εις το οργιώδες ξέσπασμα του θηρίου ; Παρακαλώ ;

Χαλάρωσις των σιαγόνων του θηρίου, άρα έλεγχος των παθών. Αυτό όμως το συμβολίζει η κάρτα που παρουσίασα, ουχί η κάρτα που αναπαριστά σαφώς την Βαβυλώνα και η οποία είναι σκόπιμος νεωτερισμός. Η Βαβυλών είναι δεσποτικόν και κοσμικόν σύμβολον. Δεν συνάδει με την εωσφορική ελευθερία του "μανιφέστου" του Οιζέ. Συμβολίζει την καταπίεση των παθών και την λογοκρισία, τον σκοταδισμό, την ανθρωποκτονία και την δολοφονία του πνεύματος. Εκπροσωπεί κάθε γονεική, συζυγική, επαγγελματική ή θρησκευτική τυραννία. Είναι η έκπτωσις της Αυτοκράτειρας. Εις την κάρτα της Αυτοκράτειρος, ταίζονται με το αίμα του πελεκάνου τα τέκνα του, ενώ αυτή η Ιέρεια του σκότους ταίζεται από το αίμα των τέκνων της. Βαμπίρ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top