Η μεγαλύτερη απογοήτευση από φίλους...

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το πιο τραγικό είναι όταν δεν αναρωτιούνται και απλά το δέχονται έτσι. Εκεί καταλαβαίνεις ότι δεν ήσουν τίποτα για αυτούς...
Υποθέτω πως είναι και αυτό άσχημο. Αλλά τώρα να σε παρατάνε και μετά να μην έχουν συναίσθηση του τι σε έκαναν. Απλά ηλίθιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
Απλα σαν χαρακτηρες ειναι πολυ σκληρες... Επισης,εγω ημουν στην παρεα τους 2-3 χρονια περιπου αυτες ηταν φιλες απο το δημοτικο....
Τότε αυτές θα ταν χαζές δεν εξηγείται αλλιως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Το χειρότερο πάντως είναι η αδιαφορία. Έχει τύχει να μιλάμε με μια "φίλη" στη στάση του λεωφορείου και ξαφνικά χωρίς να πει τίποτα φεύγει και με παρατάει σύξυλη για να βρει τις κοπέλες που την περίμεναν γιατί προφανώς είχε βρει περισσότερο ενδιαφέρον στην παρέα τους. Κι εγώ έμεινα λαμάκας. Να την ακούω να λέει στα μούτρα μου "χθες με την καλύτερή μου φίλη..." ενώ μέχρι προχθες ήμασταν αυτοκόλλητες! Με όποιον και να έχεις αποφασίσει να ταιριάξεις τουλάχιστον δεν πρέπει να φέρεσαι με αγένεια στους υπόλοιπους. Αν δε θες να τους μιλάς πες τους κάτι, δείξε τους ένα ευγενικό σημάδι ότι ξέρεις; πιστεύω δεν μπορεί να συνεχιστεί από μέρους μου η φιλία μας. Με αυτή την κοπέλα πλέον από την καθημερινή επαφή που είχαμε λέμε ένα "γεια" στο δρόμο όποτε συναντηθούμε γιατί πραγματικά μου έχει μείνει πολύς θυμός και ενόχληση μέσα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι κι εκείνα τα άτομα για τα οποία έχεις κάνει τόσα πολλά, τα έχεις τόσο ψηλά μέσα στην καρδιά σου, τα εμπιστεύεσαι και τελικά σου συμπεριφέρονται με τον χειρότερο ίσως τρόπο...:/:

Όταν έρχεται η ώρα να τους χρειαστείς, απλά δεν είναι εκεί...

Δεν πειράζει, αλλά αυτό είναι κάτι που το καταλαβαίνεις με τον καιρό... Αρκεί που έστω και καθυστερημένα, συνειδητοποιείς ότι ο άλλος φέρεται σκάρτα και απλά κόβεις κάθε επαφή μαζί του. Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Σκληρή απόφαση; Ε, λοιπόν, είναι και αυτή μια πλευρά της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Υπήρξαν φίλες που με πλήγωσαν. Σαφώς, κανείς/μία δεν είναι τέλειος/α. Γενικώς είμαι άνθρωπος που δίνει ευκαιρίες στους/στις άλλους/ες. Γι' αυτό και δεν βγάζω ποτέ καμία φίλη από την καρδιά μου. Απλώς τι γίνεται; Κάποιες φίλες είναι στο κέντρο της καρδιάς μου (αυτές με τις οποίες υπάρχει σχέση εκτίμησης, αμοιβαιότητας και αλληλοκατανόησης, αλληλοαποδοχής, ευτυχώς ανήκουν στη συντριπτική πλειοψηφία) και κάποιες στα περίχωρα (είναι αυτές με έχουν στενοχωρήσει, ευτυχώς μόνο 2 είναι αυτές). Έχει μεγάλη διαφρά. Με τις πρώτες ανοίγω την ψυχή μου, μιλάω ελεύθερα, δεν ρετουσάρομαι, είμαι ο εαυτός μου και το ευχαριστιέμαι να κάνω παρέα μαζί τους. Με τις υπόλοιπες πίνω περιστασιακά κανέναν καφέ για καμιά ωρα στην καφετέρια (δεν τραβάει παραπάνω) και περιοριζόμαστε στα απολύτως τυπικά. Τεράστια η διαφορά....;) Το καταλαβαίνετε....;)

Εκείνο τώρα που με πληγώνει περισσότερο είναι η καχυποψία. Τη στιγμή που είχα διαθέσει 4 απογεύματα, για να βοηθήσω μια φίλη μου σε μια εργασία στο πανεπιστήμιο (και μετά διάβαζα ολονυχτίς, για να αναπληρώσω τον χρόνο), αν και δεν είχα την αξίωση να το εκτιμήσει, επιθυμώ τουλάχιστον να μου έχει εμπιστοσύνη. Μια φορά που είχα ξεχάσει το τηλέφωνό μου απενεργοποιημένο μέσα στην τσάντα και με πήρε τηλέφωνο, επειδή δεν απάντησα, με έψεξε ότι ήθελα να την αποφύγω και ό,τι δεν ήθελα να τη βοηθήσω. Πληγώθηκα πάρα πολύ, έκλαιγα, έτρεμαν τα χερια μου και τρόμαξαν οι γονείς μου να με συνεφέρουν. Τη θεώρησα άδικη αυτή την κατηγορία.
Θα μου πείτε δεν είναι και τόσο σπουδαίο, εννοείται ότι το συγχώρεσα αμέσως, αλλά δεν το περίμενα από την πλευρά της. Η καχυποψία είναι η αχίλλειος πτέρνα μου, το κέρατο μπορώ να το αντέξω, που λέει ο λόγος, αλλά όταν αντιμετωπίζομαι με καχυποψία (τη στιγμή που έχω δώσει θετικά ερείσματα), πληγώνομαι αφάνταστα.

Τουλάχιστον προσπαθώ εγώ να είμαι εντάξει απέναντι στις φίλες μου, αλλά όσο εντάξει και να είμαι, όπως είδατε, κάποια κακοτοπιά θα σκάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ειναι μεγαλη απογοητευση οι παιδικοι σου φιλοι να μην σου μιλουν πλεον επειδη δεν ταιριαζετε...Μα πως γινοταν τοτε και δεν γινεται τωρα;Θα μου πειτε οι εποχες αλλαζουν το ιδιο τα γουστα και οι συνηθειες.Επισης μια φιλια πρεπει να ειναι αμοιβαια.Δηλαδη να μην νοιαζεται αποκλειστικα μονο ο ενας και ο αλλος να τον απορριπτει επιδεικτικα.Και μετα να εμφανιζεται μονο για συμφερον.Τετοιες φιλιες τι να τις κανω;Πραγματικα δεν ξερω αν υπαρχουν πραγματικοι κολλητοι που να νοιαζονται και να ενδιαφερονται για τον αλλον.Και οπως λενε ''Οι φιλοι δεν ειναι μονο για τα γελια αλλα και για τα κλαματα''.Δυστυχως αν τυχει κατι κακο πχ θανατος πολλοι ειναι οι δηθεν κολλητοι που δεν θα σου συμπαρασταθουν.:/:Ακομα αλλο ενα περιεργο πραγμα ειναι να σου κοψουν ξαφνικα το καλημερα.Παιζει να εχει τυχει σε πολλα ατομα αυτο.Και αν τους συναντησεις τυχαια στον δρομο ή θα κανουν πως δεν σε ειδαν ή θα σε χαιρετησουν εντελως τυπικα.Περιεργες κινησεις που δεν ξερω πως να τις ερμηνευσω...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πολύ άσχημο επίσης είναι, να μην σε σέβεται και να μην σε εκτιμά ο φίλος σου όσο εσύ αυτόν.
Είχε τύχει να τσακωθώ με μία φίλη μου επειδή με κατηγόρησε ότι την έπεφτα σε κάποιον για τον οποίο αυτή ενδιαφερόταν. Όταν της είπα ότι με προσβάλλει γιατί εγώ δεν της έχω δώσει δικαίωμα να πιστεύει κάτι τέτοιο, ιδιαίτερα αφού είμαστε φίλες και ξέρει καλά τον χαρακτήρα μου, μου λέει "εγώ πάντως δεν ξέρω, μπορεί και να το έκανα αυτό σε σένα". Και εκείνη την ώρα απλά σκέφτηκα, ότι αν μου λες ευθέως ότι άνετα θα μου έκανες λαδιά, τότε που πάμε ωρέ, τι σόι φιλία έχουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ειναι μεγαλη απογοητευση οι παιδικοι σου φιλοι να μην σου μιλουν πλεον επειδη δεν ταιριαζετε...Μα πως γινοταν τοτε και δεν γινεται τωρα;Θα μου πειτε οι εποχες αλλαζουν το ιδιο τα γουστα και οι συνηθειες.Επισης μια φιλια πρεπει να ειναι αμοιβαια.Δηλαδη να μην νοιαζεται αποκλειστικα μονο ο ενας και ο αλλος να τον απορριπτει επιδεικτικα.Και μετα να εμφανιζεται μονο για συμφερον.Τετοιες φιλιες τι να τις κανω;Πραγματικα δεν ξερω αν υπαρχουν πραγματικοι κολλητοι που να νοιαζονται και να ενδιαφερονται για τον αλλον.Και οπως λενε ''Οι φιλοι δεν ειναι μονο για τα γελια αλλα και για τα κλαματα''.Δυστυχως αν τυχει κατι κακο πχ θανατος πολλοι ειναι οι δηθεν κολλητοι που δεν θα σου συμπαρασταθουν.:/:Ακομα αλλο ενα περιεργο πραγμα ειναι να σου κοψουν ξαφνικα το καλημερα.Παιζει να εχει τυχει σε πολλα ατομα αυτο.Και αν τους συναντησεις τυχαια στον δρομο ή θα κανουν πως δεν σε ειδαν ή θα σε χαιρετησουν εντελως τυπικα.Περιεργες κινησεις που δεν ξερω πως να τις ερμηνευσω...:hmm:
Το χω νιώσει στο πετσί μου αυτό που λες και τελικά το συμπέρασμα είναι ότι επειδή μεγάλωσες με κάποιον σαν παιδί δεν πάει να πει ότι θα είστε φίλοι για πάντα. Μπορεί να μην είναι καν φιλία αυτό και νομίζω επεκτείνεται και στα αδέρφια καμιά φορά.
Κολλητοί φίλοι υπάρχουν απλώς είναι σπάνιο και γενικά θέλει και θυσίες από μία άποψη. Δηλαδή για τον φίλο σου βρίσκεις πάντα χρόνο, του συμπαραστέκεσαι σε όλα υπάρχει σεβασμός και όλα τα σχετικά. Για αυτό νομίζω καμιά φορά δεν κρατάνε οι φιλίες γιατί λέει ο ένας σε κάποια φάση "με σένα θα ασχολούμαι;" και το αφήνει.
Προσωπικά πιστεύω ότι όταν βρίσκεις αυτό που λέμε τον/την κολλητό/κολλητή σου είναι μια οικογένεια που την φτιάχνεις και είναι υπέρχο να έχεις ένα τέτοιο άτομο. Εγώ την βρήκα πάντως. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Όταν της είπα ότι με προσβάλλει γιατί εγώ δεν της έχω δώσει δικαίωμα να πιστεύει κάτι τέτοιο, ιδιαίτερα αφού είμαστε φίλες και ξέρει καλά τον χαρακτήρα μου, μου λέει "εγώ πάντως δεν ξέρω, μπορεί και να το έκανα αυτό σε σένα". Και εκείνη την ώρα απλά σκέφτηκα, ότι αν μου λες ευθέως ότι άνετα θα μου έκανες λαδιά, τότε που πάμε ωρέ, τι σόι φιλία έχουμε;

Κι εμένα μου είναι αδιανόητο να κοιτάξω κάποιον που ανήκει σε άλλο άτομο. Ωστόσο, υπήρξε φίλη μου, πριν πολλά χρόνια, που τα είχε με το αγόρι μου κάτω απ' τη μύτη μου, αλλά ήταν τόσο "καπάτσα" (με την κακή έννοια), που δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Τη συγχώρεσα, όχι γιατί είμαι καλή, δεν μου αρέσει να πουλάω εκδούλευση, αλλά για να προστατεύσω την ψυχική μου ηρεμία. Ο θυμός είναι φθοροποιό συναίσθημα. Πίνουμε κανέναν καφέ πού και πού, αλλά τίποτα δεν είναι όπως πριν. Και τώρα που τα έχω με ένα παιδί μου λέει: "Καλέ, δεν θα μου γμωρίσεις τον φίλο σου, τόσο έχεις χάσει την εμπιστοσύνη σου" και της είπα με κάθε ειλικρίνεια ότι πράγματι έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου. Η συγκεκριμένη γυναίκα ανήκει στην μεθόριο της ψυχής μου κι όχι στο κέντρο της. Το ανέλυσα και παραπάνω αυτό. Ευτυχώς εκτός από εξαιρέσεις έχω πολύ καλές φίλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Κι εμένα μου είναι αδιανόητο να κοιτάξω κάποιον που ανήκει σε άλλο άτομο. Ωστόσο, υπήρξε φίλη μου, πριν πολλά χρόνια, που τα είχε με το αγόρι μου κάτω απ' τη μύτη μου, αλλά ήταν τόσο "καπάτσα" (με την κακή έννοια), που δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Τη συγχώρεσα, όχι γιατί είμαι καλή, δεν μου αρέσει να πουλάω εκδούλευση, αλλά για να προστατεύσω την ψυχική μου ηρεμία. Ο θυμός είναι φθοροποιό συναίσθημα. Πίνουμε κανέναν καφέ πού και πού, αλλά τίποτα δεν είναι όπως πριν. Και τώρα που τα έχω με ένα παιδί μου λέει: "Καλέ, δεν θα μου γμωρίσεις τον φίλο σου, τόσο έχεις χάσει την εμπιστοσύνη σου" και της είπα με κάθε ειλικρίνια ότι πράγματι έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου. Η συγκεκριμένη γυναίκα ανήκει στην μεθόριο της ψυχής μου κι όχι στο κέντρο της. Το ανέλυσα και παραπάνω αυτό. Ευτυχώς εκτός από εξαιρέσεις έχω πολύ καλές φίλες.

Τελικά σου έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις. Μπράβο σου πάντως που την συγχώρεσες, εγώ δεν νομίζω ότι θα μπορούσα. Και φυσικά ακόμη και αν την συγχωρούσα δεν θα ήθελα να την ξαναδώ μπροστά μου, όχι να βγω και για καφέ μαζί της.(Το ίδιο θα ίσχυε φυσικά και για το αγόρι μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Τελικά σου έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις. Μπράβο σου πάντως που την συγχώρεσες, εγώ δεν νομίζω ότι θα μπορούσα. Και φυσικά ακόμη και αν την συγχωρούσα δεν θα ήθελα να την ξαναδώ μπροστά μου, όχι να βγω και για καφέ μαζί της.(Το ίδιο θα ίσχυε φυσικά και για το αγόρι μου).

Πάντως δικαιολογημένα ενοχλήθηκες. Είναι άδικο να σου προσάπτει κάτι τόσο βαρύ, ενώ εσύ είσαι φερέγγυα. Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, έχω γίνω κάπως αναίσθητη, γιατί δεν θα επιβίωνα διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πάντως δικαιολογημένα ενοχλήθηκες. Είναι άδικο να σου προσάπτει κάτι τόσο βαρύ, ενώ εσύ είσαι φερέγγυα. Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, έχω γίνω κάπως αναίσθητη, γιατί δεν θα επιβίωνα διαφορετικά.
Είναι όντως άδικο. Όμως προσπάθησα να το παραβλέψω, όπως και πολλά άλλα συμβάντα. Έφτασα όμως σε ένα σημείο που φοβόμουν να είμαι ο εαυτός μου, είχα ξενερώσει απίστευτα και δεν πήγαινε άλλο οπότε το διαλύσαμε και καλύτερα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Υπάρχουν φορές που ενώ έκανες πάρα πολύ παρέα με κάποια άτομα,ήσασταν κολλητοί ή ακόμα και σχεδόν σαν αδέρφια,συναντιέστε μετά από καιρό και πλέον δεν υπάρχει αυτό το ιδιαίτερο δέσιμο που είχατε μεταξύ σας. Πιστεύω ότι είναι λογικό να συμβαίνει αυτό. Περνάει ο καιρός και οι άνθρωποι αλλάζουν και το καταλαβαίνω αυτό. Μου έχει συμβει με κάποια άτομα αλλά φυσικά δεν μπορώ να τους κρατήσω κακία ή να πω ότι δεν ενδιαφέρονται για εμένα πια.Το δέχομαι ότι έχουμε αλλάξει και οι δύο και κρατάμε επαφή, απλά δεν κάνουμε τόση παρέα όση κάναμε παλιά.
Αυτό που παντα με εκνεύριζε είναι όταν βρίσκουν οι "φίλοι" μου άλλες παρέες, να με αγνοούν. Υποτίθεται ότι ήμασταν φίλοι, πώς μπορείς έτσι απλά να αγνοείς τον άλλον;
Πάντως αν μου κάνουν κάτι πολύ άσχημο, όπως σε κάποιες από τις περιπτώσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω,δεν θα τους συγχωρούσα. Γενικά είμαι άτομο που δεύτερη ευκαιρία δίνω δύσκολα και αναλόγως. Aν δώσω,στην πραγματικότητα θα έχω πολλές επιφυλάξεις. Πάντως αν παραγίνει το κακό, δεν το βρισκω καθόλου δύσκολο να κόψω κάθε είδους επαφή με αυτά τα άτομα. Θα με πείραζε στην αρχή, αλλά δεν θέλω να έχω κοντά μου άτομα που δεν μπορώ να εμπιστευτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Στην αρχη ηταν πολυ δυσκολο να βλεπεις ανθρωπους που ησουν διπλα τους ολες τις δυσκολες στιγμες τους να σε "ξεχνουν" οταν τους εχεις αναγκη αλλα δυστυχως το ποιοι αξιζουν φαινεται μοναχα στα δυσκολα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Στην αρχη ηταν πολυ δυσκολο να βλεπεις ανθρωπους που ησουν διπλα τους ολες τις δυσκολες στιγμες τους να σε "ξεχνουν" οταν τους εχεις αναγκη αλλα δυστυχως το ποιοι αξιζουν φαινεται μοναχα στα δυσκολα!!
Ισχύει αλλά σκέψου κα την περίπτωση που κάποιος και καλά "συμπαραστέκεται" μόνο και μόνο για να νιώσει καλύτερα που δεν είναι τόσο χάλια και μόλις συμβαίνει κάτι καλό σε σένα κατεβάζουν μια μούρη μέχρι το πάτωμα. Κακό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Η εννοια της φιλιας έχει χαλασει κι απο τα κοινωνικά δικτυα. Αυτο το facebook αλλαξε τα ηθη. Με ένα add γινεσαι «φιλος» με ατομα που δεν εχεις το χρονο να γνωρισεις, στρεφεται η προσοχη σου προς νεες γνωριμιες και αμελεις να χτισεις πραγματικες φιλιες που να αξιζουν τον κοπο. Αυτοι οι «ιντερνετικοι φιλοι» καθως ειναι επιφανειακοι δημιουργουν και πολλες απογοητευσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
θα ήθελα να σας γράψω ένα περιστατικό που συνέβη σε μια φίλη μου και να μου πείτε ποιανού το μέρος θα παίρνατε. προκαταβολικά, σας λέω πως είμαι με το μέρος της φίλης μου, όχι λόγω της φιλίας μας αλλά επειδή πιστεύω πως αυτή είχε δίκιο.
λοιπόν, η Χ (η φίλη μου) τα έμπλεξε μ' ένα αγόρι. το αγόρι αυτό τα είχε με την ξαδέρφη της και, όσο τα είχαν, η Χ τα έφτιαξε μαζί του και μάλιστα το προχώρησαν πολύ το πράγμα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. η ξαδέρφη της το έμαθε, τσακώθηκαν, το αγόρι απομακρύνθηκε και τώρα αυτές δε μιλιούνται. ωστόσο, δεν είναι αυτό το θέμα. οι φίλες της Χ, οι κολλητές της από το δημοτικό, την κατέκριναν (πράγμα φυσικό), την έδιωξαν από την παρέα, τη διέγραψαν και από το facebook και τώρα κάνουν πως δεν την ξέρουν. έχει περάσει ένας χρόνος από τότε και ακόμη ψυχραμένες είναι.
λοιπόν, όταν είπα ότι υποστηρίζω τη φίλη μου, δεν εννοούσα πως αυτό που έκανε ήταν σωστό. όταν μου το είπε, άρχισα κι εγώ ν' αμφιβάλλω και να νιώθω πως θέλω ν' απομακρυνθώ. όμως, κάτι τέτοιο θα ήταν λάθος διότι αυτά που έκανε αφορούν ΤΗΝ ΙΔΙΑ και όχι εμένα. έκανε λάθη, ναι, αλλά ποια είμαι εγώ που θα την κρίνω? νομίζω πως οι φίλες της ήταν λάθος, δε θα έπρεπε να της χαϊδεύουν τ' αυτιά λέγοντάς πως δεν πειράζει αλλά ούτε και να την απομονώσουν έτσι. δεν τις επηρέασε ούτε στο ελάχιστο αυτό που έκανε η Χ, ήταν απλά ένα μεγάλο λάθος που αφορούσε αυτή και την ξαδέρφη της.
εσείς πως θ' αντιδρούσατε σε κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η εννοια της φιλιας έχει χαλασει κι απο τα κοινωνικά δικτυα. Αυτο το facebook αλλαξε τα ηθη. Με ένα add γινεσαι «φιλος» με ατομα που δεν εχεις το χρονο να γνωρισεις, στρεφεται η προσοχη σου προς νεες γνωριμιες και αμελεις να χτισεις πραγματικες φιλιες που να αξιζουν τον κοπο. Αυτοι οι «ιντερνετικοι φιλοι» καθως ειναι επιφανειακοι δημιουργουν και πολλες απογοητευσεις.
Κάποιος που κάνει επιφανειακές φιλιές στο fb θα ναι έτσι και στην ζωή του έξω από αυτό. Μάθαμε τώρα ότι γίνει μας φταίει το ίντερντετ και όχι τα μυαλά μας.
θα ήθελα να σας γράψω ένα περιστατικό που συνέβη σε μια φίλη μου και να μου πείτε ποιανού το μέρος θα παίρνατε. προκαταβολικά, σας λέω πως είμαι με το μέρος της φίλης μου, όχι λόγω της φιλίας μας αλλά επειδή πιστεύω πως αυτή είχε δίκιο.
λοιπόν, η Χ (η φίλη μου) τα έμπλεξε μ' ένα αγόρι. το αγόρι αυτό τα είχε με την ξαδέρφη της και, όσο τα είχαν, η Χ τα έφτιαξε μαζί του και μάλιστα το προχώρησαν πολύ το πράγμα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. η ξαδέρφη της το έμαθε, τσακώθηκαν, το αγόρι απομακρύνθηκε και τώρα αυτές δε μιλιούνται. ωστόσο, δεν είναι αυτό το θέμα. οι φίλες της Χ, οι κολλητές της από το δημοτικό, την κατέκριναν (πράγμα φυσικό), την έδιωξαν από την παρέα, τη διέγραψαν και από το facebook και τώρα κάνουν πως δεν την ξέρουν. έχει περάσει ένας χρόνος από τότε και ακόμη ψυχραμένες είναι.
λοιπόν, όταν είπα ότι υποστηρίζω τη φίλη μου, δεν εννοούσα πως αυτό που έκανε ήταν σωστό. όταν μου το είπε, άρχισα κι εγώ ν' αμφιβάλλω και να νιώθω πως θέλω ν' απομακρυνθώ. όμως, κάτι τέτοιο θα ήταν λάθος διότι αυτά που έκανε αφορούν ΤΗΝ ΙΔΙΑ και όχι εμένα. έκανε λάθη, ναι, αλλά ποια είμαι εγώ που θα την κρίνω? νομίζω πως οι φίλες της ήταν λάθος, δε θα έπρεπε να της χαϊδεύουν τ' αυτιά λέγοντάς πως δεν πειράζει αλλά ούτε και να την απομονώσουν έτσι. δεν τις επηρέασε ούτε στο ελάχιστο αυτό που έκανε η Χ, ήταν απλά ένα μεγάλο λάθος που αφορούσε αυτή και την ξαδέρφη της.
εσείς πως θ' αντιδρούσατε σε κάτι τέτοιο?
Λογικό που η φίλη σου μάλωσε με την ξαδέρφη της αλλά παράλογο που οι φίλες της την απομάκρυναν. Οκ οι άνθρωποι κάνουν λάθη και οι φίλοι είναι εκεί για να σε συμβουλεύουν και να σε στηρίζουν. Αν ήταν κολλητές της το λογικό θα ήταν να της τα ψάλουν αν έκανε λάθος, όχι για εξυπνάδα απλά γιατί οι φίλοι είναι για να λένε αλήθεια για το τι πιστεύουν.
Εκτός αν νόμιζαν ότι αυτή θα τις φάει τους γόμενους τι να πω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε κάθε περίπτωση οι φίλες της αν θέλουν να λέγονται φίλες(ειδικά αν είναι κολλητές από το δημοτικό) δεν έπρεπε να την διαγράψουν έτσι απλά.Για μένα, άνθρωποι που σε διαγράφουν με αυτό το τρόπο δεν ήταν φίλοι σου in the first place.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
αυτό πιστεύω κι εγώ! της φέρθηκαν πολύ σκληρά λες κι αυτές είναι αλάθητες! αρχίσαμε να κάνουμε πιο πολύ παρέα από τότε που την παράτησαν και βλέπω πόσο καλός άνθρωπος είναι παρά τα λάθη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top