Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει

    Ψήφοι: 9 11.5%
  • Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία

    Ψήφοι: 27 34.6%
  • Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι

    Ψήφοι: 4 5.1%
  • Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο

    Ψήφοι: 5 6.4%
  • Δεν με νοιάζει, ό,τι αποφασίσει....

    Ψήφοι: 25 32.1%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν μπορούσα να μην βάλω αρνητική μια και κάνω ακατάλληλο επάγγελμα.:redface:
δηλαδη?

μηχανικος?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Μεγάλωσα με τη μητέρα μου στο σπίτι και νιώθω πολύ τυχερή σαυτο το θέμα! Μέχρι τα 10 μου, η μαμά ήταν σπίτι, με πήγαινε στο σχόλειο, με γύρναγε... Και κυρίως με διάβαζε. Αν δεν ήταν η μαμά μου να με διαβάσει από μόνη μου δεν θα καθόμουν. :redface: Γιαυτό και στο δημοτικό ήμουν η καλύτερη μαθήτρια της τάξης. Το ότι πήγα στο γυμνάσιο με γερές βάσεις το χρωστάω στη μητέρα μου. Και δεν υπερβάλω. Η δασκάλα μου στη δευτέρα δημοτικού είχε πει στη μαμά να με πηδήξει μία τάξη. :P

Αλλά δεν έχω οφθαλμαπάτες. Ξέρω πως πλέον, όχι μόνο λόγω οικονομικής κρίσης, αλλά και για λόγους ανεξαρτησίας η γυναίκα πρέπει να εργάζεται. Δεν μου αρέσει η ιδέα να ζητάω λεφτά από τον άντρα μου για να πάω κομμωτήριο για παράδειγμα. Άλλωστε οι γονείς μου δε στερούνται να σπουδάσουν εμένα για να πάρω το πτυχίο μου και να το κρεμάσω στον τοίχο. Με προετοιμάζουν σιγά σιγά να γίνω ανεξάρτητη. :) Υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,075 μηνύματα.
οι γονείς μου δε στερούνται να σπουδάσουν εμένα για να πάρω το πτυχίο μου και να το κρεμάσω στον τοίχο. Με προετοιμάζουν σιγά σιγά να γίνω ανεξάρτητη. :) Υγεία.

Δε διαφωνώ ούτε αντιτίθεμαι σε τίποτα απόόσα λες, θέλω απλά με αφορμή αυτό που είπες να επισημάνω μια ειρωνεία: σε σπουδάζουν (όχι εσένα, γενικά) για να γίνεις ανεξάρτητη και στα 30 σου θα ανησυχούν αν είσαι ακόμα ανύπαντρη. Isn't it ironic?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δε διαφωνώ ούτε αντιτίθεμαι σε τίποτα απόόσα λες, θέλω απλά με αφορμή αυτό που είπες να επισημάνω μια ειρωνεία: σε σπουδάζουν (όχι εσένα, γενικά) για να γίνεις ανεξάρτητη και στα 30 σου θα ανησυχούν αν είσαι ακόμα ανύπαντρη. Isn't it ironic?:/:

Η μαμά μου δε θέλει να παντρευτώ!:redface: Επίσης είναι λίγο άκυρο και οφφ αυτό που λες αλλά οκ υγεία! Όταν παντρεύεσαι δηλαδή χάνεις την ανεξαρτησία σου? Δεν καταλαβαίνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,075 μηνύματα.
Η μαμά μου δε θέλει να παντρευτώ!:redface: Επίσης είναι λίγο άκυρο και οφφ αυτό που λες αλλά οκ υγεία! Όταν παντρεύεσαι δηλαδή χάνεις την ανεξαρτησία σου? Δεν καταλαβαίνω!

Καλά κάτσε να φτάσεις 30 κι όλοι να τη ρωτάνε "η κορούλα σας παντρεύτηκε; έχει τουλάχιστον κάποια σταθερή σχέση; κάποια σχέση όποια νά 'ναι τουλάχιστον;" και θα σου πω εγώ!:P

Όχι δε χάνεις την ανεξαρτησία σου ρε παιδί μου αλλά κανείς δεν περιμένει από σένα να έχεις full time job και να τρέχεις σε ταξίδια, συνέδρια, να δουλεύεις σαββατοκύριακα κλπ. Όλοι θα περιμένουν να κάνεις παιδάκι και να το μεγαλώσεις κι όλα τα υπόλοιπα που θα θες εσύ ενδεχομένως να κάνεις στην καριέρα σου θα είναι πολυτέλειες. Δεν ξέρω, λέω.

Επίσης: το "εσύ" που χρησιμοποιώ είναι γενικό!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καλά κάτσε να φτάσεις 30 κι όλοι να τη ρωτάνε "η κορούλα σας παντρεύτηκε; έχει τουλάχιστον κάποια σταθερή σχέση; κάποια σχέση όποια νά 'ναι τουλάχιστον;" και θα σου πω εγώ!:P

Όχι δε χάνεις την ανεξαρτησία σου ρε παιδί μου αλλά κανείς δεν περιμένει από σένα να έχεις full time job και να τρέχεις σε ταξίδια, συνέδρια, να δουλεύεις σαββατοκύριακα κλπ. Όλοι θα περιμένουν να κάνεις παιδάκι και να το μεγαλώσεις κι όλα τα υπόλοιπα που θα θες εσύ ενδεχομένως να κάνεις στην καριέρα σου θα είναι πολυτέλειες. Δεν ξέρω, λέω.

Επίσης: το "εσύ" που χρησιμοποιώ είναι γενικό!;)

καλέ συμφώνησα μαζί σου σε αυτό το θέμα...θαύμα,θαύμα :P:P:P
ΔΕΝ έχεις άδικο καθόλου σε αυτό που λες, ΑΛΛΑ είναι στο χερι σου (μου, της) να κλείσουμε τα αυτιά μας στις 'ερινύες' και να κάνουμε αυτό που θέλουμε. Κι αν αυτό που θέλεις είναι να έχεις full time job με ότι αυτό συνεπάγεται θα πρέπει να είναι μια απόφαση που αφορά εσένα και το σύζυγο [με την έννοια του ότι έχετε μαζί σπιτικό] και όχι τις φίλες της μαμάς σου(μου, της).
Και να βάλω και μια φωνή να αναρωτιέται "ο ρημαδοπατέρας δλδ γιατί δεν χρειάζεται να ρωτήσει κανέναν για να έχει full time job με ταξίδια,σαββατοκύριακα κτλ?"

Btw, νομίζω το έχω ξαναπεί, ο κουνιάδος της αδελφής μου είναι full-time dad και η σύζυγός του δουλεύει καθώς αυτό βολεύει περισσότερο. Τα ανήψια της αδελφής μου δεν τα βλέπω να έχουν κανα ψυχολογικό πάντως...
Όταν με το καλό η αδελφή μου επιστρέψει από την άδεια μητρότητας στο τέλος του χρόνου λόγω συνθηκών εργασίας δικών της και του συζύγου δεν θα πάρει τη maternity leave της (μια μέρα οff την εβδομάδα) αλλά θα χρησιμοποιήσει ο γαμπρός μου την δική του Paternity leave και θα είναι κάθε παρασκευή στο σπίτι. Τις υπόλοιπες μέρες το παιδί θα πάει στο βρεφονηπιακό.
Θα σας πω σε 2-3 χρόνια αν ο ανηψιός μου βγει σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι :P.

Βέβαια όλα αυτά με πατεράδες που κάνουν adjust τη δουλειά τους, εφόσον αυτό είναι πιο βολικό, συμβαίνουν σε άλλες "βάρβαρες" και "απολίτιστες" χώρες της Ευρώπης και όχι στη δική μας στρουμφοχώρα που κάτι τέτοιο για πολλούς λόγους (Including το τι θα πουν οι φίλες της μαμάς σου(μου,της)) μοιάζει με σενάριο επιστημονικής φαντασίας ακόμα και εν έτει 2011.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θα σας πω σε 2-3 χρόνια αν ο ανηψιός μου βγει σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι :P.
Δεν θα προλαβεις..:hypno:

Θα εισαι ηδη Νεκρηηηηη..

Μπουχαχαχαχαχα.....:hypno::hypno::shifty::shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Απ'ότι βλέπω η ερώτηση απευθύνεται στους άντρες. Γιατί να μην υπάρχει και η παρόμοια ερώτηση για τις γυναίκες? Δηλαδή,
Θέλετε ο άντρας σας να μη δουλεύει? Πιστεύω πως και οι άντρες πρέπει να έχουμε το δικαίωμα να αποφασίσουμε αν θα εργαστούμε ή θα μείνουμε σπίτι αφού παντρευτούμε. Τι δηλαδή? ισότητα δεν έχουμε??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
focko ποιες ειδικότητες ιατρικής θεωρείς κατάλληλες για μια γυναίκα;
όλες εκτός από χειρουργικη.
Για μια γυναίκα που θέλει να κάνει οικογένεια οπουδήποτε εκτός ΕΣΥ.

Μεγάλωσα με τη μητέρα μου στο σπίτι και νιώθω πολύ τυχερή σαυτο το θέμα! Μέχρι τα 10 μου, η μαμά ήταν σπίτι, με πήγαινε στο σχόλειο, με γύρναγε... Και κυρίως με διάβαζε. Αν δεν ήταν η μαμά μου να με διαβάσει από μόνη μου δεν θα καθόμουν. :redface: Γιαυτό και στο δημοτικό ήμουν η καλύτερη μαθήτρια της τάξης. Το ότι πήγα στο γυμνάσιο με γερές βάσεις το χρωστάω στη μητέρα μου. Και δεν υπερβάλω. Η δασκάλα μου στη δευτέρα δημοτικού είχε πει στη μαμά να με πηδήξει μία τάξη. :P
Δεν είχες γερές βάσεις γιατί σε διάβαζε άλλος. (κενά δεν ειχες αλλά δεν είναι μόνο αυτο) Ένα παιδί που διαβάζει μόνο του μπορει να έχει κάποιες έλλείψεις και να μην έχει τόσο καλούς βαθμούς όσο ένα παιδί που το διαβάζουν άλλοι
Μακροπρόθεσμα όμως το παιδί που έχει μάθει να διαβάζει μόνο του μπορεί να αντεξεπέλθει στις δυσκολίες πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Η μαμά μου δε θέλει να παντρευτώ!:redface: Επίσης είναι λίγο άκυρο και οφφ αυτό που λες αλλά οκ υγεία! Όταν παντρεύεσαι δηλαδή χάνεις την ανεξαρτησία σου? Δεν καταλαβαίνω!
ακριβώς αυτός είναι ο ρόλος της γυναίκας και η δουλειά της


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Απαντάμε έτσι στο ξέκαρφο; Δεν έχει σημασία τι θέλει εκείνη; Αυτό έρχεται πρώτο! Ανεξάρτητοι άνθρωποι είμαστε και δεν επιβάλλουμε τις απόψεις μας και τα απωθημένα μας στη σύντροφό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θελω η γυναικα μου να μην ΜΕ δουλευει.κυριως..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Θα ήθελα να δώσω και γω μια απάντηση στο θέμα καθώς είμαι γυναίκα και καριερίστρια, αφού ολοκληρώνοντας το διδακτορικό μου θα διεκδικήσω θέση σε Πανεπιστήμιο και μένοντας πολλές ώρες στο σπίτι σκοπεύω να ασχολούμαι με έρευνα και όχι με μαγείρεμα, ξεσκά...σμα, σφουγγάρισμα κ.λπ. Όλα αυτά (αν κ όταν παντρευτώ) θα τα μοιράζομαι εξίσσου με το σύζυγο αλλιώς καλά περνάω και μόνη μου!

Καταρχήν δεν υπάρχουν 'γυναικείες' και 'ανδρικές' δουλειές - ρόλοι - επαγγέλματα (γυναίκα δασκάλα αλλά όχι χειρουργός όπως λέει ο fockos - χωρίς να έχω καμία διάθεση επίθεσης απέναντί του). Όλοι μας ΄φερουμε ένα συγκεκριμένο βιολογικό φύλο (θηλυκό ή αρσενικό) αλλά αυτό δεν συνεπάγεται αυτομάτως ότι είμαστε υποχρεωμένοι να αναλάβουμε τις λεγόμενες θηλυκές ή αρσενικές υποχρεώσεις μας.

Έδω όμως θα πρέπει να προστεθεί και η ύπαρξη του κοινωνικού φύλου που έχει να κάνει με την προσδοκία της κοινωνίας να ενδυθούν και τα 2 φύλα τους 'αρμόζοντες' κοινωνικούς τους ρόλους. Και μην ξεχνάμε ότι η ανθρώπινη ιστορία είναι ιστορία καταπίεσης του ανθρώπου από άνθρωπο και πως κάθε μορφής ανισότητα χτίζεται πάνω στις διαφορές! Συνεχ'ιζοντας τη σκέψη θέλω να προσθέσω ότι το κοινωνικό φύλο δεν είναι κάτι που η/ο καθεμία/ας μας κατέχει αλλά κατί που υποδύεται. Το κοινωνικό φύλο είναι προιόν αλληλεπιδράσεων με τους άλλους, δηλ. δεν κληρονομούμε γενετικά 1 θηλυκό ή αρσενικό ρόλο αλλάδιαρκώς καθορίζουμε και επανακαθορίζουμε στις καθημερινές μας συναντήσεις τι σημαίνει να είναι κανείς γυναίκα και τι άνδρας. Αποκτούμε δηλ. έμφυλη ταυτότητα. Έτσι, με βεβαιότητα μπορεί να ειπωθεί ότι το κοινωνικό φύλο είναι 1 κοινωνική κατασκευή (κ επιδέχεται τροποποιήσεις). Και η κοινωνία μας είναι έμφυλη γιατί κατασκευάστηκε από τα ίδια τα κοινωνικά υποκείμενα ως τέτοια.

Η θηλυκότητα κ η αρρενωπότητα δεν είναι εγγενείς αλλά επίκτητες. Τι όμως μας εξαναγκάζει να έχουμε κοινωνικό φύλο; Το κοινωνικό φύλο γεννιέται κ αναπαράγεται από την οικογένεια, το σχολείο, τα ΜΜΕ την κοινωνία γενικότερα γιατί κ αυτοί οι θεσμοί είναι έμφυλοι και επιβάλλουν την 'συστή' ταυτότητα στο άτομο βάσει στερεοτύπων (δεν θα αναλύσω σε αυτό το thread τι είναι κ τι εξυπηρετούν τα στερεότυπα γιατί δεν θα τελειώσω ούτε μεθαύριο). Ένα κλασικό στερεότυπο αφορά τους ρόλους των φύλων εντός της οικογένειας. Φυσικά η ύπαρξη του κοινωνικού φύλου κ των στερεοτύπων γύρω από αυτό είναι ζωτικής σημασίας για την 'εύρυθμη' λειτουργία της κοινωνικής ζωής.

Για να είναι εύρυθμη αυτή η λειτουργία θα πρέπει οι ιδιότητες που αντιστοιχούν σε κάθε κοινωνικό φύλο να είναι ξεκάθαρα διαφοροποιημένες. Η κοινωνία έχει ανάγκη να διατηρήσει σαφή τα όρια μεταξύ των 2 κοινωνικών φύλων. Ειδάλλως, ολόκληρη η έμφυλη κοινωνική διαστρωμάτωση που έχει δημιουργήσει θα καταρρεύσει.

1-Μητρικό ένστκτο: κοινωνική κατασκευή - η κοινωνία επιβάλλει στις γυναίκες να γίνουν οπωσδήποτε κάποια στιγμή μητέρες. Η γυναίκα δεν ολοκληρώνεται μέσω της μητρότητας αλλά μέσω (όπως κ ο άνδρας) δημιουργικής ενασχόλησης.

2-Subject to change συμφωνώ απόλυτα με τις θέσεις σου.

3- Τα πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού μπορεί κ ο πατέρας να εγκαταλείψει την εργασία του και να είναι full time daddy. Δεν νομίζω ότι οι άντρες είναι ανίκανοι να αναλάβουν την ανατροφή 1ός παιδιού. Ή μήπως έτσι τους βολεύει; Εξάλλου πολλοί απ' αυτούς επωφελούνται από την απλήρωτη (full time) οικιακή εργασία της γυναίκας τους με το επιχείρημα (;) ότι έτσι χάνεται ο ανδρισμός τους...no comments
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εγω θα της δωσω ελευθερια να κανει ο,τι θελει αρκει να μαγειρευει καλα!
Απαντάμε έτσι στο ξέκαρφο; Δεν έχει σημασία τι θέλει εκείνη; Αυτό έρχεται πρώτο! Ανεξάρτητοι άνθρωποι είμαστε και δεν επιβάλλουμε τις απόψεις μας και τα απωθημένα μας στη σύντροφό μας.

:cry_x:με συγκρινησες πρωι πρωι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
@ yperoxi
Υπάρχουν δουλειές για άντρες, οπως πχ οικοδομή, και υπάρχουν δουλειές ακατάλληλες για μητέρες που θελουν να ασχοληθουν με τα παιδιά τους, οπως πχ ξεναγος εξωτερικου. Και στη δική σου περίπτωση, αν διοριστεις σε πανεπιστήμιο, θα εχεις ένα χρόνο αδεια να ασχοληθεις με το μωρο, προνομιο που οι περισσότερες εργαζομενες γυναικες δεν εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η θηλυκότητα κ η αρρενωπότητα δεν είναι εγγενείς αλλά επίκτητες.
τοσες ιατρικες ψυχολογικς ερευνες και η καθημερινη ματια μας λενε το αντιθετο

ενα κομματι του ανδρισμου κλπ ειναι κοινωνικο,,αλλα η βαση του ειναι εκ γενετης..


το βιολογικο φυλο που λες,
κουβαλαει αλλη κατασκευη εγκεφαλου αλλες ορμονες ,αλλη φυσικη κατασκευη που κανει τα δυο φυλα διαφορετικα ικανα σε διαφορετικες δουλειες..

αλλιως θα ειχαμε ενα φυλο..


2-Subject to change συμφωνώ απόλυτα με τις θέσεις σου.
σαφωως...:P

καλωσοριζω μια νεα φεμινιστρια στην παρεα μας..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Θα ήθελα να δώσω και γω μια απάντηση στο θέμα καθώς είμαι γυναίκα και καριερίστρια,

Δηλαδή αλλιώς δεν θα μπορούσατε να δώσετε απάντηση στο θέμα; Επιπροσθέτως, το καριερίστρια είναι λεξιπλασία ή μια προσπάθεια να ενισχύσετε το κύρος της γραφής σας;

Μου θυμίζετε τους ακαδημαϊκούς που δεν πρόλαβαν καλά καλά να εκδόσουν ένα paper και ήδη στο Outline του μαθήματος που διδάσκουν ως βοηθοί σε ελληνικό επαρχιακό πανεπιστήμιο, βάζουν e-mail επικοινωνίας από το Harvard που έτυχε να πεταχτούν εκεί για κανα εξάμηνο, αγνοώντας ότι στο ακροατήριο μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι με πολύ περισσότερα προσόντα.

Ας αφήσουμε λοιπόν το ποιός είναι καριερίστα και ποιός όχι, για τους ιστορικούς του μέλλοντος που θα διαβάσουν το παρόν θέμα.



και όχι με μαγείρεμα, ξεσκά...σμα, σφουγγάρισμα κ.λπ. Όλα αυτά (αν κ όταν παντρευτώ) θα τα μοιράζομαι εξίσσου με το σύζυγο αλλιώς καλά περνάω και μόνη μου!

Δηλαδή για εσάς αυτές οι διεργασίες είναι υποτιμητικές; Δεν τις κάνετε ήδη για εσάς;

Σημαντική ερώτηση: Μήπως τις κάνετε τώρα διότι δεν έχετε εναλλακτική και απλά περιμένετε το σύζυγο να έρθει για να πάρει κάποιο βάρος από πάνω σας; (που πρέπει να πάρει κάποιο, αλλά όχι όλο. Δε λέω ότι είπατε να το πάρει όλο, αλλά ελπίζω να μην έχετε τέτοιες κρυφές αξιώσεις διότι η συμφωνία μας θα γίνει διαφωνία).



Καταρχήν δεν υπάρχουν 'γυναικείες' και 'ανδρικές' δουλειές - ρόλοι - επαγγέλματα (γυναίκα δασκάλα αλλά όχι χειρουργός όπως λέει ο fockos - χωρίς να έχω καμία διάθεση επίθεσης απέναντί του). Όλοι μας ΄φερουμε ένα συγκεκριμένο βιολογικό φύλο (θηλυκό ή αρσενικό) αλλά αυτό δεν συνεπάγεται αυτομάτως ότι είμαστε υποχρεωμένοι να αναλάβουμε τις λεγόμενες θηλυκές ή αρσενικές υποχρεώσεις μας.

Κάνετε μεγάλο λάθος. Υπάρχουν αντρικές και γυναικείες δουλειές. Για παράδειγμα δε μπορείς να πεις μια γυναίκα "μαλάκα" ή έναν άντρα "***τάνα". Αυτές οι θεάρεστες χαρακτηριστικές συμπεριφορές είναι προσδιοριστικές των φύλων.

Σοβαρά τώρα, χωρίς διάθεση εμπαιγμού, έστω ότι έχετε δίκιο. Έστω, έτσι; Γιατί καμία γυναίκα δεν έγινε ξυλουργός να φτιάχνει ρολλά σε παράθυρα; Γιατί καμία γυναίκα δεν έγινε υπάλληλος αποχετευτικής εταιρείας;

Το βαρυσήμαντο ερώτημα είναι το εξής: Μπορείτε και δεν θέλετε; Δεν μπορείτε είτε θέλετε είτε όχι; Κι αν μπορείτε και δεν θέλετε, γιατί προβάλλετε δικαιολογίες ότι αυτά είναι δουλειές για άντρες; (όχι εσείς προσωπικά, αλλά γενικά)

Μην με παρεξηγείτε, έτσι όπως τα περιγράφετε είστε μια γυναίκα καταπληκτικών προδιαγραφών για τα δικά μου μέτρα και σταθμά. Μορφωμένη, δυναμική και έτοιμη να μοιραστεί τις ευθύνες με κάποιον άντρα, όποιες κι αν είναι αυτές. Και δεν αστειεύομαι. Πως εξηγείτε και πως απαντάτε τις απορίες μου όμως; Θα είχε ενδιαφέρον να σας ακούσω.

Έδω όμως θα πρέπει να προστεθεί και η ύπαρξη του κοινωνικού φύλου που έχει να κάνει με την προσδοκία της κοινωνίας να ενδυθούν και τα 2 φύλα τους 'αρμόζοντες' κοινωνικούς τους ρόλους. Και μην ξεχνάμε ότι η ανθρώπινη ιστορία είναι ιστορία καταπίεσης του ανθρώπου από άνθρωπο και πως κάθε μορφής ανισότητα χτίζεται πάνω στις διαφορές! Συνεχ'ιζοντας τη σκέψη θέλω να προσθέσω ότι το κοινωνικό φύλο δεν είναι κάτι που η/ο καθεμία/ας μας κατέχει αλλά κατί που υποδύεται. Το κοινωνικό φύλο είναι προιόν αλληλεπιδράσεων με τους άλλους, δηλ. δεν κληρονομούμε γενετικά 1 θηλυκό ή αρσενικό ρόλο αλλάδιαρκώς καθορίζουμε και επανακαθορίζουμε στις καθημερινές μας συναντήσεις τι σημαίνει να είναι κανείς γυναίκα και τι άνδρας. Αποκτούμε δηλ. έμφυλη ταυτότητα. Έτσι, με βεβαιότητα μπορεί να ειπωθεί ότι το κοινωνικό φύλο είναι 1 κοινωνική κατασκευή (κ επιδέχεται τροποποιήσεις). Και η κοινωνία μας είναι έμφυλη γιατί κατασκευάστηκε από τα ίδια τα κοινωνικά υποκείμενα ως τέτοια.

Η θηλυκότητα κ η αρρενωπότητα δεν είναι εγγενείς αλλά επίκτητες. Τι όμως μας εξαναγκάζει να έχουμε κοινωνικό φύλο; Το κοινωνικό φύλο γεννιέται κ αναπαράγεται από την οικογένεια, το σχολείο, τα ΜΜΕ την κοινωνία γενικότερα γιατί κ αυτοί οι θεσμοί είναι έμφυλοι και επιβάλλουν την 'συστή' ταυτότητα στο άτομο βάσει στερεοτύπων (δεν θα αναλύσω σε αυτό το thread τι είναι κ τι εξυπηρετούν τα στερεότυπα γιατί δεν θα τελειώσω ούτε μεθαύριο). Ένα κλασικό στερεότυπο αφορά τους ρόλους των φύλων εντός της οικογένειας. Φυσικά η ύπαρξη του κοινωνικού φύλου κ των στερεοτύπων γύρω από αυτό είναι ζωτικής σημασίας για την 'εύρυθμη' λειτουργία της κοινωνικής ζωής.

Για να είναι εύρυθμη αυτή η λειτουργία θα πρέπει οι ιδιότητες που αντιστοιχούν σε κάθε κοινωνικό φύλο να είναι ξεκάθαρα διαφοροποιημένες. Η κοινωνία έχει ανάγκη να διατηρήσει σαφή τα όρια μεταξύ των 2 κοινωνικών φύλων. Ειδάλλως, ολόκληρη η έμφυλη κοινωνική διαστρωμάτωση που έχει δημιουργήσει θα καταρρεύσει.

Μέσα στην φιλοσοφία σας, εμπλέκετε κάποια σωστά περί διαφορών και καταπίεσης, για να τα καταρρίψετε αμέσως μετά με την απαίτηση της κοινωνικής διαφοροποίησης. Με μπερδεύετε.

1-Μητρικό ένστκτο: κοινωνική κατασκευή - η κοινωνία επιβάλλει στις γυναίκες να γίνουν οπωσδήποτε κάποια στιγμή μητέρες. Η γυναίκα δεν ολοκληρώνεται μέσω της μητρότητας αλλά μέσω (όπως κ ο άνδρας) δημιουργικής ενασχόλησης.

Ναι αλλά κάποιος πρέπει να μου γεννήσει τον γαμάτο το μπέμπη και εγώ δυστυχώς αγαπητή μου δε διαθέτω μήτρα.

3- Τα πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού μπορεί κ ο πατέρας να εγκαταλείψει την εργασία του και να είναι full time daddy. Δεν νομίζω ότι οι άντρες είναι ανίκανοι να αναλάβουν την ανατροφή 1ός παιδιού. Ή μήπως έτσι τους βολεύει; Εξάλλου πολλοί απ' αυτούς επωφελούνται από την απλήρωτη (full time) οικιακή εργασία της γυναίκας τους με το επιχείρημα (;) ότι έτσι χάνεται ο ανδρισμός τους...no comments

Γιατί; Μια ικανή γυναίκα μπορεί να είναι και "καριερίστα" και μητέρα. Γιατί θα πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να εγκαταλείψει τη δουλειά του/της και να κάνει τη νοικοκυρά μανούλα; Μήπως πάλι ψάχνετε για τον άντρα-κλάρκ που θα σηκώσει τα βάρη σας ώστε να μπορείτε να φτάσετε τη βαθμίδα του καθηγητή γοργά γοργά και ουχί βραδέως όπως η γονιπετής μπουσούλα του μπέμπη;

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και ελπίζω να μη με σιχτιρήσετε πολύ που σας στρίμωξα, διότι εγώ είχα ακόμα μεγαλύτερη υπομονή για να το κάνω!:P


ΥΓ: Φαντάζομαι θα διαφωνείτε κάθετα (όπως κι εγώ) με το βίντεο αυτό: https://youtu.be/wJ8RyGxrxVM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εαν θελω να δουλευει?? Νομιζω πως εαν το θελει αυτη εμενα δεν μου πεφτει και πολυς λογος(δεν εννοω βεβαια να αφησει νεογεννητο μωρο και να τρεχει για δουλεια). Εαν το ηθελε θα εκανα οτι μπορω για να την βοηθησω....Χωρις οστοσο να καταπιεστω εγω για να ανεβει εκεινη επαγγελματικα...Μισα μισα...Ενταξει δεν μπορω να θηλασω το μωρο,αλλα ολα τα υπολοιπα μπορω να τα κανω...

Ισορροπια χρειαζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα, χωρίς διάθεση εμπαιγμού, έστω ότι έχετε δίκιο. Έστω, έτσι; Γιατί καμία γυναίκα δεν έγινε ξυλουργός να φτιάχνει ρολλά σε παράθυρα; Γιατί καμία γυναίκα δεν έγινε υπάλληλος αποχετευτικής εταιρείας;

Το βαρυσήμαντο ερώτημα είναι το εξής: Μπορείτε και δεν θέλετε; Δεν μπορείτε είτε θέλετε είτε όχι; Κι αν μπορείτε και δεν θέλετε, γιατί προβάλλετε δικαιολογίες ότι αυτά είναι δουλειές για άντρες; (όχι εσείς προσωπικά, αλλά γενικά)
συμφωνω υπερβολικα μαζι σου..:D

Ναι αλλά κάποιος πρέπει να μου γεννήσει τον γαμάτο το μπέμπη και εγώ δυστυχώς αγαπητή μου δε διαθέτω μήτρα.
η κοινωνια θα σου βαλει..



το "καριεριστα" πάντως και μενα μου βαραει ασχημα

μια δουλεια ειναι όλα,,μας αρεσει ή οχι,,

τι σημαινει καριερα?

το βιντεακι του valder αξιζει,,πολυ γελιο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,075 μηνύματα.
Θα ήθελα να δώσω και γω μια απάντηση στο θέμα καθώς είμαι γυναίκα και καριερίστρια, αφού ολοκληρώνοντας το διδακτορικό μου θα διεκδικήσω θέση σε Πανεπιστήμιο και μένοντας πολλές ώρες στο σπίτι σκοπεύω να ασχολούμαι με έρευνα και όχι με μαγείρεμα, ξεσκά...σμα, σφουγγάρισμα κ.λπ.

Συγχαρητήρια κύριε. Ελπίζω να έχετε επίσης μια καθόλου κλασσική Ελληνίδα μάνα που να δεχτεί να φέρεται στην κόρη της όπως φέρεται στο γιο της, δηλαδή να τα κάνει όλα αυτά για σας.

Όλα αυτά (αν κ όταν παντρευτώ) θα τα μοιράζομαι εξίσσου με το σύζυγο αλλιώς καλά περνάω και μόνη μου!

Κι αυτός περνάει καλύτερα μόνος του, σας βεβαιώ!

Μητρικό ένστκτο: κοινωνική κατασκευή - η κοινωνία επιβάλλει στις γυναίκες να γίνουν οπωσδήποτε κάποια στιγμή μητέρες.

Πώς μπορέσατε και κάνατε ένα συναίσθημα κατασκευή, δεν ξέρω.

Η γυναίκα δεν ολοκληρώνεται μέσω της μητρότητας αλλά μέσω (όπως κ ο άνδρας) δημιουργικής ενασχόλησης.

Έλεος, τι άλλο θα ακούσουμε... Ξέρετε, η μητρότητα είναι η πλέον δημιουργική απασχόληση, διότι ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ έναν άνθρωπο και του προσφέρεις αυτά που χρειάζεται ώστε να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ κι αυτός στην κοινωνία.

2-Subject to change συμφωνώ απόλυτα με τις θέσεις σου.

Καλά, κύλισε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top