Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει

    Ψήφοι: 9 11.5%
  • Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία

    Ψήφοι: 27 34.6%
  • Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι

    Ψήφοι: 4 5.1%
  • Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο

    Ψήφοι: 5 6.4%
  • Δεν με νοιάζει, ό,τι αποφασίσει....

    Ψήφοι: 25 32.1%

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Σε λίγο θα παρακαλάμε να βρούμε δουλειά,άρα δεν υπάρχει θέμα του θέλω ή όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΜΥΡΙΑΔΕΣ ΓΟΝΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΠΑΤΟΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ αναπαράγοντας στερεότυπα που προσβάλλουν εσάς τους ίδιους που με τόση περισσή βεβαιότητα τα βροντοφωνάζετε.
ποιος προσεβαλλε?:worry:

μια αποψη ειπα..

και δεν ειπα οτι η γυναικα δεν πρεπει να δουλευει..
απλα οτι για μενα πρωτα ερχονται τα παιδια και μετα η δουλεια ως προτεραιοτητες..



εσυ γιατι τσαντιζεσαι τοσο?
δεν γινονται σπαταλες οπως αυτες που προανεφερα?ολα λαθος ειναι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αλλα με τη μανα στο σπιτι..και οχι τα παιδια στους δρομους και χιλια ψυχολογικα προβληματα.

Σε αυτό το σημείο προσβάλλεις. Αν δεν το βλέπεις ... δεν μπορώ να κάνω κάτι...

Στο θέμα του τι ορίζουμε σπάταλη και τι όχι, πέρα από κάποιες ...global truth ναι, έχουμε διαφορές, αλλά δεν είναι της παρούσης.

Στο γιατί "τα παίρνω" εγώ και όχι πιθανόν οι συνομιλητές, δεν μπορώ προφανώς να σου απαντήσω για τους άλλους:P.
Εγώ πάντως "τα παίρνω" όταν κάποιος προβάλει απόλυτες απόψεις που θίγουν μια μεγάλη μερίδα συνανθρώπων μου. (βλέπε-->τις εργαζόμενες μητέρες και τα τέκνα αυτών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ας τα ξαναπούμε λοιπόν άλλη μια φορά:
1. Αν μπορούσαν οι γυναίκες να αφήσουν την δουλειά τους ή να δουλέψουν part time για μία περίοδο ΚΑΙ να συνεχίσουν μετά να έχουν δουλειά πολλές θα τα κάνανε. Συνήθως αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός.
2. Κάποια στιγμή το παιδί πάει σχολείο και τα έσοδα της γυναίκας μπαίνουν στο σπίτι και όχι στην γυναίκα που φυλάει το παιδί.
3. Εσείς όταν σπουδάζατε δεν σας ενδιέφερε να εκφράσετε την δημιουργικότητα σας μέσα από αυτό που μάθατε? Γιατί σπουδάσατε? Δεν σας ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσετε αυτό το δυναμικό?
4. Τα έσοδα του εργαζομένου (προ κρίσης) αυξάνονταν σε βάθος χρόνου, επίσης και τα έξοδα του παιδιού. Αν βρίσκατε ρούχα από φιλενάδες σας για το μωρό σας δεν θα βρίσκετε για τον 15άρη σας που αλλάζει 2 νούμερα παπουτσιού το χρόνο, και δεν μπορεί να γίνει οικονομία στην ξενη γλώσσα και στις αθλοπαιδιές κάτω από κάποιο σημείο, είναι on/off.
4. Έχετε πάρει πρέφα σε πόσα σπίτια αυτή την στιγμή με την κρίση δουλεύει μόνο ο ένας? Και σε πόσα αυτός ο ένας είναι η γυναίκα (δεν θα πιάσω τις μονογονεϊκές χωρίς πατέρα και διατροφή)?
1) Αν η δουλειά που έχεις τώρα είναι για το ****, και σε 1-2 χρόνια κάτι θα βρεις αντιστοιχο. Δεν μιλαμε να παραιτηθεί η διεθύντρια ομίλου, αλλά η απλή υπάλληλος που σκίζεται για 600 ευρώ ΚΑΤΙ θα βρει. Δες λίγο μια χρυσή ευκαιρία, πόσες αγγελίες έχει. (εγώ τώρα που το γράφω αυτό, εχει 38.200 θέσεις στον ιδιωτικό τομέα).
2) Το κάλυψα αυτό με το νούμερο 1
3) Πες μου πόσες νέες μαμάδες κάνουν τη δουλειά των ονείρων τους και προέκυψε από τις σπουδές των ονείρων τους. Αυτές ας μείνουν.
4) Αυτά είναι εξαιρέσεις, εκεί δεν μιλάμε για το αν "θελω" μιλάμε για το αν "μπορώ"

Εγώ αν προσέξεις αναφέρομαι σε αυτές που έχουν δουλειά του κώ*** (600-700 ευρω) και όσα παιρνουν τα δίνουν σε γυναίκα να φυλάει το μωρο και το σπίτι, σε καθημερινή βάση. ΟΧΙ σε αυτές που έχουν μεγαλύτερα παιδιά, ΟΧΙ σε αυτές που δεν πληρώνουν γυναίκα, ΟΧΙ σε αυτές που θα πάρουν babysitter μια-δυο φορές το μήνα και ΟΧΙ σε γυναίκες χωρίς παιδιά (γενικά, αν θέλουν να δουλευουν ή οχι. Εννοείται πως αν μπορούσαμε, κανεις δεν θα ήθελε να δουλευει, ανεξαρτήτως φύλου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Όλα τα παραπάνω που λες συναθροίζονται σε δυο λέξεις: έλλειψη μόρφωσης.
Όλα τα παραπάνω που λέει συναθροίζονται και στο "τα πετεινά του ουρανού ούτε σπέρνουν ούτε θερίζουν"=πίστη.
Επίσης το κάνω 10 μου μενουν τα δύο δεν δείχνει έλλειψη μόρφωσης δείχνει επαφή με την πραγματικότητα στις συνθήκες ζωής τους και παραπέμπει και στην ελληνική επαρχία πριν τον φεμινισμό που τόσο σου αρέσει. Θα θυμίσω ότι η αντισύλληψη είναι κεκτημένο λόγω φεμινισμού.
καλα ποσα λεφτα πεταγονται,,ετσι δεν λεγεται..

πολυ λιγοτερα λεφτα θα χρειαζοταν οι οικογενεια για ενα παιδι αν δεν εκανε οτι και οι αλλοι.πεταγοντας λεφτα στον αερα..για περιοδικες μοδες..

το τι ακουω και καραφλιαζω -περισσοτερο απο οτι εχω ηδη:worry:-δεν λεγεται..

απο το πιο απλο,τα σχολικα,,μεχρι τα παπουτσια μαρκας και το μπαλετο ταικβοντο-λες και οι προγονοι μας κανανε - και ενα σωρο αλλες μπουρδες..

ουτε καν αγγλικα χρειαζονται ουτε φροντιστηρια σε ηλικιες δημοτικου..

εγω δεν εκανα ποτέ μικρος αγγλικα ή αλλο φροντιστηριο,αλλα ειχα μανα στο σπιτι..
και τα εμαθα απο τους υπολογιστες βιντεοπαιχνιδια μονος μου στα 18 μου.. και στα σχολεια 18-19 επαιρνα..

καλυτερα περισσοτερη μανα στο σπιτι.παρα περισσοτερα λεφτα..γιατι με το πρωτο γινεται καλυτερο παιδι,,με το δευτερο οχι..

προσωπικα,,θελω πρωτα η γυναικα να φροντιζει σπιτι και παιδια και με αυτα καλα αν χρειαζεται και μπορει να δουλευει..

αλλα υπαρχουν προτεραιοτητες σε μια οικογενεια..για μενα τουλαχιστον..

καλυτερα να δουλευει μονο ο ανδρας και να ζει με λιγοτερα η οικογενεια αλλα με τη μανα στο σπιτι..και οχι τα παιδια στους δρομους και χιλια ψυχολογικα προβληματα..-η αδελφη μου φιλολογος το τι παλαβα ανισορροπα παιδια απο διαλυμενες οικογενεεις βλεπει στο σχολειο δεν λεγεται,,εχει φρικαρει..-..
Για τις εξωσχολικές δραστηριότητες των παιδιών υπάρχουν πολλοί λόγοι.
1.Δεν θέλω να συζητήσω τα Αγγλικά σου αλλά ήδη σήμερα χωρίς Αγγλικά δεν μπορείς να προχωρήσεις σχεδόν σε κανένα τομέα και ήδη το lower σε πολλές δουλειές δεν είναι αρκετό, Όταν δε εμένα μου έρχεται φοιτητής, ζητά βιβλιγραφία και μου λέει ότι τη θέλει στα Ελληνικά γιατί δεν ξέρει Αγγλικά τον θεωρώ απαράδεκτο. Πως θα κάνεις σπουδές χωρίς καθόλου διεθνή βιβλιγραφία? Πως θα έχεις προοπτικές να δουλέψεις έξω, να ανοίξει το μυαλό σου, να εξερευνήσεις άλλους πολιτισμούς χωρίς το εφόδιο μιας ξένης γλώσσας? Αυτό θες για το παιδί σου?
2. Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δεν δίνει τίποτα πέρα από ακαδημαική γνώση. Οι τέχνες είναι ανύπαρκτες, ο αθλητισμός τυχαίος (εξαρτάται από το γυμναστή και το μίγμα των παιδιών) ενώ ακόμα και η τεχνολογία είναι σε εμβρυακό στάδιο. Αν θες το παιδί σου να'χει στοιχειώδη παιδεία και σε αυτά τα πράγματα από που θα την πάρει? Δεν λέω γιατί το θέλει ο γονιός, ούτε γιατί το κάνει και το γειτονόπουλο, λέω αν βλέπεις στο παιδί σου μια τέτοια ανάγκη.
3. Στο χτίσιμο χαρακτήρα μπορεί να είναι σημαντικότατη η εξωσχολική δραστηριότητα. Εγω έχω δει την βοήθεια που έχει δώσει στον έφηβο γυιό μου το σπορ που διάλεξε και σωματικά αλλά και στην ικανότητά του να χειρίζεται καταστάσεις και στην σταθερότητα του στο τι θεωρεί σημαντικό και τι όχι.

Έχεις μια τάση να παίρνεις την χειρότερη κατάσταση γονέων και να την κάνεις παντιέρα. Το πως ήταν η δική σου παιδική ζωή δεν λέει απαραίτητα κάτι για το σήμερα αλλά ούτε και για το πως ήταν η ζωή των άλλων στην δική σου εποχή. Δεν υπάρχει μόνο μία "φυσιολογικότητα" και όλοι οι άλλοι δεν ειναι ματαιόδοξοι, σπάταλοι, αδιάφοροι κλπ κλπ

1) Αν η δουλειά που έχεις τώρα είναι για το ****, και σε 1-2 χρόνια κάτι θα βρεις αντιστοιχο. Δεν μιλαμε να παραιτηθεί η διεθύντρια ομίλου, αλλά η απλή υπάλληλος που σκίζεται για 600 ευρώ ΚΑΤΙ θα βρει. Δες λίγο μια χρυσή ευκαιρία, πόσες αγγελίες έχει. (εγώ τώρα που το γράφω αυτό, εχει 38.200 θέσεις στον ιδιωτικό τομέα).
2) Το κάλυψα αυτό με το νούμερο 1
3) Πες μου πόσες νέες μαμάδες κάνουν τη δουλειά των ονείρων τους και προέκυψε από τις σπουδές των ονείρων τους. Αυτές ας μείνουν.
4) Αυτά είναι εξαιρέσεις, εκεί δεν μιλάμε για το αν "θελω" μιλάμε για το αν "μπορώ"

Εγώ αν προσέξεις αναφέρομαι σε αυτές που έχουν δουλειά του κώ*** (600-700 ευρω) και όσα παιρνουν τα δίνουν σε γυναίκα να φυλάει το μωρο και το σπίτι, σε καθημερινή βάση. ΟΧΙ σε αυτές που έχουν μεγαλύτερα παιδιά, ΟΧΙ σε αυτές που δεν πληρώνουν γυναίκα, ΟΧΙ σε αυτές που θα πάρουν babysitter μια-δυο φορές το μήνα και ΟΧΙ σε γυναίκες χωρίς παιδιά (γενικά, αν θέλουν να δουλευουν ή οχι. Εννοείται πως αν μπορούσαμε, κανεις δεν θα ήθελε να δουλευει, ανεξαρτήτως φύλου).
Δεν έχετε καταλάβει μάλλον τι λέω, μια δουλειά 600 € σήμερα μπορεί να είναι μια δουλειά των 700-800 κλπ € αύριο. Μια δουλειά που διακόπτεται σήμερα, άλλη δουλειά σε 2 χρόνια, ξανασταμάτημα, άλλη δουλειά σε 2 χρόνια είναι πάντα στα 600 €. Επίσης μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι υπάρχουν 500 χιλιάδες άνεργοι για τις 38 χιλιάδες θέσεις που αναφέρεις. Και αρχίζεις να εδραιώνεσαι σε μια δουλειά τελικά μετά τα 35 για να κάνεις τι? Να μην βγάλεις ούτε σύνταξη. Ποιά ανεξαρτησία προσδίδει αυτό σε μιά γυναίκα? Αν αύριο ο καλός σου τζάσει? Αν πεθάνει? Τι στο καλό, που ζείτε, αλλού? Στο ξαναλέω... την γυναίκα την πληρώνεις μέχρι να πάει το παιδί παιδικό. Όμως την θέση σου στην εργασία την εδραιώνεις με τα χρόνια και με το πόσο καλά κάνεις την δουλειά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πωπω πολυ αγριμενες μαναδες εχουμε εδω στο στεκι..

μην βαρατε!

δεν ηθελα να θιξω καμια προσωπικα..

και οι περισσοτερες γυναικες δουλευουν απο αναγκη τουλαχιστον..-και η μανα μου πχ που ετυχε να μην δουλευει,παντα το εχει σαν απωθημενο καπως να δουλευε καποτε,,-

απλα ελπιζω να εχουν οι γυναικες-οταν κανουν οικογενεια βεβαια- μεσα τους πρωτα την ανατροφη των παιδιων ως σημαντικο και μετα τη δουλεια..

αυτο νομιζω οτι ειναι το καλυτερο και για την ψυχολογια των ιδιων και των παιδιων

που οντως απο οτι ψυχιατρους κλπ που εχω ακουσει,,χρειαζονται κυριως τη συνεχη παρουσια της μανας αν ειναι δυνατον στα πρωτα χρονια ως μωρα μεχρι τον παιδικο σταθμο,νηπιο κλπ..,,γιατι αλλιως μενουν κενα που δεν καλυπτονται, και μετα ετσι και αλλιως το παιδι με τα σχολεια το πρωι εξω ειναι,,σχολεια κλπ..οποτε γινεται ενας συνδιασμος

αν προσεβαλλα μαναδες,,συγγνωμη..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Υπάρχουν χιλιάδες εργαζόμενες μητέρες που τα καταφέρνουν μια χαρά με τα παιδιά τους. Προσωπικά σχέδον όλοι όσοι ξέρω έχουν μητέρες που δούλευαν και δουλεύουν ακόμη σε πολλές περιπτώσεις. Το παιδί δεν πρέπει να είναι πρόσχημα για να μένει η γυναίκα στο σπίτι. Και για καθαρά πρακτικούς λόγους, το είσοδημα της χρειάζεται πάρα πολύ. Προφανώς θα είναι δύσκολο και για το παιδί και για εκείνη και για τον άντρα της αν το ωράριο δεν βολεύει. Το ίδιο όμως ισχύει και για τον πατέρα.
Και η δική μου μητέρα δούλευε πάντα και ακόμα το κάνει και ποτέ δεν ένιωσα...παραμελημένη. Ίσα ίσα όταν το σκέφτομαι τώρα δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ζούσαμε αν δούλευε μόνο ο πατέρας μου. Θα είχα στερηθεί, κι εγώ κι ο αδερφός μου πάρα πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
θα ήθελα απλώς να διευκρινήσω ότι η αντίδρασή μου δεν είναι στο αν κάποιος θα ήθελε να μείνει η σύζυγος σπίτι να μεγαλώσει τα παιδιά. Δλδ, έχω ενστάσεις αλλά δεν θα της εξέφραζα με τον τρόπο που εκφράστηκα :).
Τα ,.. τραγικά είναι αυτά που ήθελα να στηλιτεύσω, και για αυτό εκφράστηκα κάπως πιο έντονα.
Αν και ο έτερος που ερωτήθηκε δεν έχει απαντήσει στις απορίες μου ακόμα, τουλάχιστον ένας με διάβασε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,252 μηνύματα.
Ηimela και Άγγελε ( κι ας κάνω μόνο quote τον Άγγελο το αυτό ισχύει και για τη Himela)

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΜΥΡΙΑΔΕΣ ΓΟΝΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΠΑΤΟΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ αναπαράγοντας στερεότυπα που προσβάλλουν εσάς τους ίδιους που με τόση περισσή βεβαιότητα τα βροντοφωνάζετε.

Τόσοι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΙ άνθρωποι έχουν βγει και έχουν γράψει "η μαμά μου δούλευε και δεν νομίζω ότι γύρναγα τους δρόμους/είχα ψυχολικά". Δεν διαβάζετε τα ποστ των άλλων στα θέματα που γράφετε? Ή αυτούς που τα γράφουν αυτά τους θεωρείτε απλά ανισσόροπους?
Πραγματικά θα ήθελα να μου εξηγήσετε γιατί αυτός ο επιλεκτικός στραβισμός ώρες - ώρες σπάει κόκκαλα(!)

Ας απαντήσω λοιπόν, ήθελα να απαντήσω αύριο με πιο καθαρό μυαλό αλλά αφού με πιέζετε...:P

Δε θεωρώ οτι προσβάλλω κανέναν με το να λέω οτι το παιδί θέλει τη μάνα του να ασχολείται μαζί του εποικοδομητικά κι όχι τυπικά (έφαγες; διάβασες; όχι να μην παίξεις playstation! τι ώρα έχεις μπάσκετ; κλπ κλπ). Προσωπικά η μαμά μου δούλευε κι εγώ μετά το σχολείο πήγαινα στη γιαγιά και γύριζα σπίτι γύρω στις 6. Σε πληροφορώ οτι η μαμά μου από τη στιγμή που γύριζε σπίτι ασχολιόταν με μένα, δηλαδή και τις δουλειές που είχε και την ψυχαγωγία της τα κάναμε μαζί, άκουγε με προσοχή αυτά που της έλεγα για το σχολείο, τους προβληματισμούς μου, παίζαμε μαζί, πηγαίναμε βόλτες, ήμουν για κείνη τα πάντα στη ζωή της. Για αυτό το λόγο θέλω κι εγώ να είμαι αυτή η μάνα για το παιδί μου όταν θελήσει ο Θεός. Απλά επειδή τη σημερινή ημέρα οι εργασίες είναι από 9 ώρες και πάνω κάθε μέρα, θεωρώ οτι αυτές οι ώρες που μένουν δεν είναι αρκετές. Δεν ξέρω ρε παιδιά,μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά δε θέλω να έχω ένα παιδί που μου το μεγαλώνουν άλλοι κι εγώ απλά γυρνάω και το φιλάω πριν κοιμηθεί... Είναι τόσο κακό αυτό που λέω; Είναι τόσο κακό να συμβουλεύω τις γυναίκες να κάνουν παιδί όταν νιώσουν οτι θα το έχουν ως προτεραιότητα στη ζωή τους κι όχι ως "μια ακόμα ασχολία από τις πολλές";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
η γυναίκα θέλω να δουλεύει όχι μια full time δουλειά π.χ. μηχανικός (το επαγγελμα αυτό το θεωρώ ακατάλληλο για γυναίκα) αλλά μια πιο soft π.χ. δάσκαλα, διοικητικής υπάλληλος, ιατρός (ορισμενες ειδικότητες). Το να μην δουλεύει καθόλου το θεωρώ όμως απαράδεκτο και απλό βόλεμα από την μητέρα.

Γενικά δασκάλα είναι το καλυτερο επάγγελμα για μια μητέρα αφού έχει εκπαιδευτεί σωστά για να μεγαλώσει το παιδί (για αυτό τα καλύτερα παιδια (χαρακτήρες) είναι παιδιά δασκάλων

Μάλιστα αυτές που δε δουλεύουν καθόλου πιστεύω ότι διαπαιδαγωγούν με το χειρότερο τρόπο τα παιδιά. Έίναι αργόσχολες διαβάζουν τα παιδιά, φωνάζουν αν δε διαβάσουν.

Όπως και να το κάνουμε στο παιδί επιδρα θετικά το να βλέπει την μητέρα του να δουλεύει και κατά κάποιον τρόπο λειτουργεί ως πρότυπο.


Αυτά που λένε κυριως οι ψυχολόγοι ότι το παιδί θέλει έναν γονέα ανευ δουλειάς για να ασχολείται συνέχεια μαζι του για να διαπαιδαγωγηθει σωστά τα θεωρώ σαχλαμάρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν έχετε καταλάβει μάλλον τι λέω, μια δουλειά 600 € σήμερα μπορεί να είναι μια δουλειά των 700-800 κλπ € αύριο. Μια δουλειά που διακόπτεται σήμερα, άλλη δουλειά σε 2 χρόνια, ξανασταμάτημα, άλλη δουλειά σε 2 χρόνια είναι πάντα στα 600 €. Επίσης μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι υπάρχουν 500 χιλιάδες άνεργοι για τις 38 χιλιάδες θέσεις που αναφέρεις. Και αρχίζεις να εδραιώνεσαι σε μια δουλειά τελικά μετά τα 35 για να κάνεις τι? Να μην βγάλεις ούτε σύνταξη. Ποιά ανεξαρτησία προσδίδει αυτό σε μιά γυναίκα? Αν αύριο ο καλός σου τζάσει? Αν πεθάνει? Τι στο καλό, που ζείτε, αλλού? Στο ξαναλέω... την γυναίκα την πληρώνεις μέχρι να πάει το παιδί παιδικό. Όμως την θέση σου στην εργασία την εδραιώνεις με τα χρόνια και με το πόσο καλά κάνεις την δουλειά σου.

Αν ισχύουν αυτά που λένε, αμφιβάλλω πως σε 1-2 χρόνια θα έχει πραγματοποιηθεί μία τέτοια αύξηση. Από ότι καταλαβαίνω είσαι καθηγήτρια πανεπιστημίου, ένα από τα επαγγέλματα στα οποία δήλωσα ξεκάθαρα πως εξαιρούνται. Δεν ξέρω πόσα παίρνεις ακριβώς, πάντως κάνεις μια δουλειά η οποία είναι άνω του μέσου όρου σε πολλά επίπεδα (συνθήκες εργασίας, ωράριο, αμοιβή, κ.α). Το τι θα αλλάξει σε αυτό δεν το γνωρίζουμε, άρα μιλάμε μόνο βάσει των δεδομένων μέχρι σήμερα.
Από την αρχή έθεσα συγκεκριμένα παραδείγματα για ορισμένες συμπεριφορές εργαζόμενων μαμάδων, δεν γενίκευσα. Θεωρώ ότι αυτό ήταν ξεκάθαρο, αλλά θα φέρω ξανά ένα παράδειγμα:
Πες ότι είσαι ταμίας σουπερμάρκετ και παίρνεις 600 ευρώ το μήνα. Ο άντρας σου δεν μας ενδιαφέρει τι κάνει, αλλά δεν βγάζει πολλά λεφτά. Είσαι έγκυος και γεννάς, αλλά η άδεια που σου έδωσαν τελείωσε. Εχεις 2 επιλογές: ή ξαναπάς στο σουπερμάρκετ, στερείσαι το μωρό σου και όλα σου τα λεφτά τα δίνεις σε μια ξένη ή παραιτείσαι και για τον επόμενο χρόνο (άντε δύο) τα βγάζεις πέρα όπως μπορείς (όταν γυρνάει ο άντρας σου από τη δουλειά π.χ. καθαρίζεις σκάλες, δεν έχει σημασία, δανείζεσαι από τους γονείς σου) και μετά πας σε ένα άλλο σουπερμάρκετ/γραφείο/μαγαζι/ο,τι να ναι, αφού έχεις χαρεί το παιδάκι σου σε στιγμές που δεν πρόκειται να ξαναγυρίσουν. Εχεις δεθεί μαζί του και αυτό με σένα, του έχεις προσφέρει την αγάπη σου, που την χρειάζεται πολύ περισσότερο από εκατοντάδες ρούχα ή παιχνίδια. Τι κάνεις?

Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι έχω δίκιο...Απλά εμένα το δεύτερο μου φαίνεται σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
παρεπιπτόντως ένα παιδί δεν χρειάζεται μόνο για 1-2 χρόνια μέχρι να μάθει να λέει με άλλο τρόπο από το κλάμα το "πεινάω", "χ*στηκα","βαριέμαι".
Απλώς για να το διευκρινίζουμε, και φαντάζομαι ότι οι μαμάδες του φόρουμ θα είναι σε θέση να το επιβεβαίωσουν.
Εκτός κι αν τα "ψυχολογικά" αποκτίουνται μόνο μέχρι τα 2 μετά παθαίνεις ανοσία.
Επίσης πώς οι δουλειές είναι ή στο ένα άκρο (πχ. καθηγήτρια πανεπιστημίου--που παρεπιπτόντως αλί και τρισαλί σε όποιον πιστεύει ότι το καθηγητικό επάγγελμα(όταν γίνεται σωστά) είναι ΜΟΝΟ οι ώρες του σχολείου/πανεπιστημίου. Απαιτούνται ΠΟΛΛΕΣ ώρες πνευματικής διαύγειας και συγκέντρωσης που σίγουρα δεν είναι καθόλου εύκολες με ένα παιδί που απαιτεί το 100% της προσοχής σου) στο άλλο (δουλεύω σε σούπερ-μάρκετ 150 ώρες τη μέρα για 500Ε) δυσκολεύομαι να καταλάβω.

Σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις αναρωτιέσαι γιατί μπορεί κάποια να προτιμάει να εργάζεται από το να μένει σπίτι με τα παιδιά της, αλλά η απάντηση είναι κάτι που διαφοροποιείται από γυναίκα σε γυναίκα (και από καθηγήτρια πανεπιστημίου σε καθηγήτρια πανεπιστημίου Η' από υπάλληλο σουπερ-μάρκετ σε υπάλληλο σουπερ-μάρκετ) και ΣΙΓΟΥΡΑ είναι διαφορετικό ερώτημα το "θα πρέπει μια μητέρα να δουλεύει ή όχι?" από το "θα θέλατε να δουλεύει η γυναίκα σας?" που έχει αναρωτηθεί ο θεματοθέτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
παρεπιπτόντως ένα παιδί δεν χρειάζεται μόνο για 1-2 χρόνια μέχρι να μάθει να λέει με άλλο τρόπο από το κλάμα το "πεινάω", "χ*στηκα","βαριέμαι".
Απλώς για να το διευκρινίζουμε, και φαντάζομαι ότι οι μαμάδες του φόρουμ θα είναι σε θέση να το επιβεβαίωσουν.
Εκτός κι αν τα "ψυχολογικά" αποκτίουνται μόνο μέχρι τα 2 μετά παθαίνεις ανοσία.
Επίσης πώς οι δουλειές είναι ή στο ένα άκρο (πχ. καθηγήτρια πανεπιστημίου--που παρεπιπτόντως αλί και τρισαλί σε όποιον πιστεύει ότι το καθηγητικό επάγγελμα(όταν γίνεται σωστά) είναι ΜΟΝΟ οι ώρες του σχολείου/πανεπιστημίου. Απαιτούνται ΠΟΛΛΕΣ ώρες πνευματικής διαύγειας και συγκέντρωσης που σίγουρα δεν είναι καθόλου εύκολες με ένα παιδί που απαιτεί το 100% της προσοχής σου) στο άλλο (δουλεύω σε σούπερ-μάρκετ 150 ώρες τη μέρα για 500Ε) δυσκολεύομαι να καταλάβω.

Σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις αναρωτιέσαι γιατί μπορεί κάποια να προτιμάει να εργάζεται από το να μένει σπίτι με τα παιδιά της, αλλά η απάντηση είναι κάτι που διαφοροποιείται από γυναίκα σε γυναίκα (και από καθηγήτρια πανεπιστημίου σε καθηγήτρια πανεπιστημίου Η' από υπάλληλο σουπερ-μάρκετ σε υπάλληλο σουπερ-μάρκετ) και ΣΙΓΟΥΡΑ είναι διαφορετικό ερώτημα το "θα πρέπει μια μητέρα να δουλεύει ή όχι?" από το "θα θέλατε να δουλεύει η γυναίκα σας?" που έχει αναρωτηθεί ο θεματοθέτης.

Μετά από αυτό το χρονικό διάστημα, πάει παιδικό σταθμό.
Δεν μιλησα ποτέ για "ψυχολογικά"
Η "καθηγήτρια" είναι μέλος του φόρουμ, για αυτό και το ανέφερα
Από την αρχή μιλάω για γυναίκες που κάνουν δουλειές "της πλάκας" (δεν υποτιμώ κανέναν, κι εγώ δουλειά της πλάκας κάνω)

Δεν ξέρω αν απαντάς σε μένα ή γενικά. Η αν έχεις διβάσει όλα όσα έχω πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μετά από αυτό το χρονικό διάστημα, πάει παιδικό σταθμό.
Δεν μιλησα ποτέ για "ψυχολογικά"
Η "καθηγήτρια" είναι μέλος του φόρουμ, για αυτό και το ανέφερα
Από την αρχή μιλάω για γυναίκες που κάνουν δουλειές "της πλάκας" (δεν υποτιμώ κανέναν, κι εγώ δουλειά της πλάκας κάνω)
Δεν ξέρω αν απαντάς σε μένα ή γενικά. Η αν έχεις διβάσει όλα όσα έχω πει.
Αφορμές έχω πάρει αλλά δεν ήταν απόλυτα προσωπικό το μνμ. :)
Αλλά το σενάριο σου μπάζει πολύ κατά τη γνώμη μου...
Οι παιδικοί σταθμοί δουλεύουν μέχρι πότε? 12? 1? Μετά το 2χρονο θα γυρνάει μόνο του σπίτι?
Άρα κάτσε να μεγαλώσει λίγο ακόμα... Μήπως θα γυρνάει στα 5? Στα 7?
Εγώ πάντως κάπου στα 8 νομίζω άρχισα να γυρνάω μόνη σπίτι.
Αν δε κάνει και δεύτερο παιδί [που τι στο καλό, σπίτι κάθεται, τπτ δεν κάνει δεν θα το κάνει το 2ο????-(is my sarcasm obvious?)] τότε πιάσαμε μια 10ετία μέσα στο νερό...

Καλά αν μιλάμε για επαγγέλματα που η εμπειρία είναι το παν τότε δεν υπάρχει επιστροφή στα σίγουρα.
Αλλά ακόμα και αν μιλάμε για επαγγέλματα που η έλλειψη εμπειρίας δεν είναι τόσο σημαντική, είμαι σίγουρη ότι μια υποψήφια ταμίας σούπερ-μάρκετ με 2 παιδιά γύρω στα 40, ε ναι... έχει σαφές προβάδισμα από το 20χρονο κοριτσόπουλο(!) (i hope sarcasm is more than obvious here).

Κοινώς... δεν είναι όλα τόσο εύκολα και προφανή στη στρουμφοχώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Υπάρχουν λύσεις για αυτό, μπορεί να το παίρνει από το σταθμό κάποιος συγγενής ή να κάθεται με κάποιον ακόμα και επί πληρωμή για λίγες ώρες (όχι 8+ όπως θα ήταν σε διαφορετική περίπτωση).
Αν διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ μου, λέω πως η γιαγιά/παππούς/θεία δεν είναι η ιδανικότερη, αλλά είναι αποδεκτή λύση. Με την "ξενη" γυναίκα διαφωνω.
Και παραπάνω παιδιά να κάνει, αμα μιλάμε για δουλειά της πλάκας, εγώ θα έλεγα να ξαναφύγει αν δεν της δίνουν την άδεια που θέλει. Εγώ αυτό θα έκανα και ας μοίραζα φυλλάδια για κανένα δίωρο τα απογεύματα.
Και μετά γιατί να μην ξαναβρει? Ειδικά όταν μιλάμε για τέτοιες δουλειες, δεν τους νοιάζει να είσαι νέα και μοντέλο...Απλά να κάνεις δουλειά θέλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και μετά γιατί να μην ξαναβρει? Ειδικά όταν μιλάμε για τέτοιες δουλειες, δεν τους νοιάζει να είσαι νέα και μοντέλο...Απλά να κάνεις δουλειά θέλουν.
Το κοριτσόπουλο θα πάρει βασικό και τέλος.
Η μάνα θέλει έξτρα μέρες αδειών και επίδομα τέκνων.
===
Εκτός κι αν μιλάμε για τις περιπτώσεις δουλεΙας και όχι για συνθήκες δουλειάς (ακόμα και δουλειές (sic) της πλάκας), ανασφάλιστη εργασία κτλ, οπότε έχουμε αλλάξει τελείως θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
"Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο"

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
η γυναίκα θέλω να δουλεύει όχι μια full time δουλειά π.χ. μηχανικός (το επαγγελμα αυτό το θεωρώ ακατάλληλο για γυναίκα) αλλά μια πιο soft π.χ. δάσκαλα, διοικητικής υπάλληλος, ιατρός (ορισμενες ειδικότητες). Το να μην δουλεύει καθόλου το θεωρώ όμως απαράδεκτο και απλό βόλεμα από την μητέρα.
............
Αυτά που λένε κυριως οι ψυχολόγοι ότι το παιδί θέλει έναν γονέα ανευ δουλειάς για να ασχολείται συνέχεια μαζι του για να διαπαιδαγωγηθει σωστά τα θεωρώ σαχλαμάρες.
Δεν μπορούσα να μην βάλω αρνητική μια και κάνω ακατάλληλο επάγγελμα.:redface:
Δασκάλες, γραμματείς και μικροβιολόγοι (προφανές) είναι τα αποδεκτά επαγγέλματα για την γυναίκα του φόκου. Όσες πιστές προσέλθετε.
Αν ισχύουν αυτά που λένε, αμφιβάλλω πως σε 1-2 χρόνια θα έχει πραγματοποιηθεί μία τέτοια αύξηση. Από ότι καταλαβαίνω είσαι καθηγήτρια πανεπιστημίου, ένα από τα επαγγέλματα στα οποία δήλωσα ξεκάθαρα πως εξαιρούνται. Δεν ξέρω πόσα παίρνεις ακριβώς, πάντως κάνεις μια δουλειά η οποία είναι άνω του μέσου όρου σε πολλά επίπεδα (συνθήκες εργασίας, ωράριο, αμοιβή, κ.α). Το τι θα αλλάξει σε αυτό δεν το γνωρίζουμε, άρα μιλάμε μόνο βάσει των δεδομένων μέχρι σήμερα.
Από την αρχή έθεσα συγκεκριμένα παραδείγματα για ορισμένες συμπεριφορές εργαζόμενων μαμάδων, δεν γενίκευσα. Θεωρώ ότι αυτό ήταν ξεκάθαρο, αλλά θα φέρω ξανά ένα παράδειγμα:
Πες ότι είσαι ταμίας σουπερμάρκετ και παίρνεις 600 ευρώ το μήνα. Ο άντρας σου δεν μας ενδιαφέρει τι κάνει, αλλά δεν βγάζει πολλά λεφτά. Είσαι έγκυος και γεννάς, αλλά η άδεια που σου έδωσαν τελείωσε. Εχεις 2 επιλογές: ή ξαναπάς στο σουπερμάρκετ, στερείσαι το μωρό σου και όλα σου τα λεφτά τα δίνεις σε μια ξένη ή παραιτείσαι και για τον επόμενο χρόνο (άντε δύο) τα βγάζεις πέρα όπως μπορείς (όταν γυρνάει ο άντρας σου από τη δουλειά π.χ. καθαρίζεις σκάλες, δεν έχει σημασία, δανείζεσαι από τους γονείς σου) και μετά πας σε ένα άλλο σουπερμάρκετ/γραφείο/μαγαζι/ο,τι να ναι, αφού έχεις χαρεί το παιδάκι σου σε στιγμές που δεν πρόκειται να ξαναγυρίσουν. Εχεις δεθεί μαζί του και αυτό με σένα, του έχεις προσφέρει την αγάπη σου, που την χρειάζεται πολύ περισσότερο από εκατοντάδες ρούχα ή παιχνίδια. Τι κάνεις?

Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι έχω δίκιο...Απλά εμένα το δεύτερο μου φαίνεται σωστό.
Όχι δεν είμαι καθηγήτρια αλλά φοιτητές έρχονται να πάρουν στοιχεία που αφορούν στα θέματα που εργάζομαι. Αλλά ναι έχω έναν μέσο μισθό.
Όμως να πω την αλήθεια η ανασφάλεια της ανεργίας μέσα μου είναι πολύ μεγάλη, ειδικά επειδή έχω οικογένεια, που δεν θα τολμούσα να αλλάζω δουλειά κάθε φορά που έκανα παιδί.
Έτσι κι αλλοιώς το σενάριο που έχεις στο μυαλό σου μου φαίνεται φανταστικό μια και οι εργοδότες δεν προσλαμβάνουν εύκολα μητέρες για τους λόγους που λέει η Ρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
η γυναίκα θέλω να δουλεύει όχι μια full time δουλειά π.χ. μηχανικός (το επαγγελμα αυτό το θεωρώ ακατάλληλο για γυναίκα) αλλά μια πιο soft π.χ. δάσκαλα, διοικητικής υπάλληλος, ιατρός (ορισμενες ειδικότητες).
focko ποιες ειδικότητες ιατρικής θεωρείς κατάλληλες για μια γυναίκα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
To κοριτσάκι θα δουλέψει στα bershka και σε καφετέριες, δεν θα πάει ούτε σουπερμάρκετ, ούτε λάντζα, ούτε τίποτα που "δεν είναι κουλ". Εγώ μιλάω με το τι βλέπω εκεί που ψωνίζω (και μένω προς την επαρχία, που πολλές γυναίκες όταν γεννάνε, σταματάνε τη δουλειά.) Κανείς δεν λέει "α, είσαι μαμά, δε σε θέλω". Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει στην Αθήνα αυτόν τον λίγο καιρό που λέιπω, αλλά δεν νομίζω να έγινε αυτό. Εκτός κι αν μιλάμε για ξένες, εκεί υπαρχει ρατσισμός σε μερικούς εργοδότες. Η αν ψάχνει ο άλλος να βρει δικαιολογία για ένα άτομο που δεν του κάνει/αρέσει (οπως και να το κάνεις, οι όμορφες/λεπτές βρίσκουν πιό εύκολα δουλειά της σειράς). Ξέρω και γιαγιά που σταμάτησε να δουλεύει γιατί η κόρη της είχε καλη δουλειά και μετά ξαναβρήκε (εσωτερική πριν, μαγειρισσα μετά).
Δεν συμβουλεύω γυναικες να το κάνουν, δε λέω ότι είναι το σωστό, λέω ότι αυτό σχεδιάζω. Και μακάρι μέχρι τότε να έχω δουλειά της προκοπης και να μην χρειαστεί. Αλλά χλωμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top