Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει

    Ψήφοι: 9 11.5%
  • Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία

    Ψήφοι: 27 34.6%
  • Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι

    Ψήφοι: 4 5.1%
  • Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο

    Ψήφοι: 5 6.4%
  • Δεν με νοιάζει, ό,τι αποφασίσει....

    Ψήφοι: 25 32.1%

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μητρότητα και δουλειά δεν συνδυάζονται εύκολα, τον πρώτο χρόνο ζωής του παιδιού έστω.

Όταν κάποιος αισθάνεται αδικημένος και απαιτεί από την γυναίκα του να δουλεύει αφού γεννήσει, δεν είναι μισογύνης?
Ο σωστός οικογενειάρχης σηκώνει το βάρος της δουλειάς, αναγνωρίζει την αξία της μητρότητας και την προστατεύει.

Αλλά αφού Πατριαρχία=pure evil καλά να πάθετε 😋.. δουλειά απο λεχώνες, wagie cagie και τον μισό μισθό στον παιδικό σταθμό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μητρότητα και δουλειά δεν συνδυάζονται εύκολα, τον πρώτο χρόνο ζωής του παιδιού έστω.

Όταν κάποιος αισθάνεται αδικημένος και απαιτεί από την γυναίκα του να δουλεύει αφού γεννήσει, δεν είναι μισογύνης?
Ο σωστός οικογενειάρχης σηκώνει το βάρος της δουλειάς, αναγνωρίζει την αξία της μητρότητας και την προστατεύει.


Αλλά αφού Πατριαρχία=pure evil καλά να πάθετε 😋.. δουλειά απο λεχώνες, wagie cagie και τον μισό μισθό στον παιδικό σταθμό.
Την μητρότητα δεν πρέπει να την προστατεύει ο άντρας αλλά το κράτος να βοηθάει έμπρακτα. Μη μπερδεύετε τα μπούτια σας ορισμένοι για να βγάλετε καλό τον μισογυνισμό σας.
Στη Γερμανία μπορεί η γυναίκα αν θέλει να κάτσει μέχρι 2 χρόνια με το παιδί της (ή λιγότερο επιλογή είναι) χωρίς να χάσει τη δουλειά της και όταν επιστρέψει υπάρχουν δομές που κρατάνε τα παιδιά από τέτοιες ηλικίες. Επίσης συνηθίζεται η άδεια πατρότητας και η βοήθεια σε γυναίκες που μεγαλώνουν μόνες τους το παιδί τους. Κανένας άντρας δεν χρειάζεται για αυτό αλλά αν στα δικαιώματα των γυναικών είμαστε επίπεδο Ουγκάντας δεν είναι περίεργο που υπάρχουν τέτοιες απόψεις.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Μητρότητα και δουλειά δεν συνδυάζονται εύκολα, τον πρώτο χρόνο ζωής του παιδιού έστω.

Όταν κάποιος αισθάνεται αδικημένος και απαιτεί από την γυναίκα του να δουλεύει αφού γεννήσει, δεν είναι μισογύνης?
Ο σωστός οικογενειάρχης σηκώνει το βάρος της δουλειάς, αναγνωρίζει την αξία της μητρότητας και την προστατεύει.

Αλλά αφού Πατριαρχία=pure evil καλά να πάθετε 😋.. δουλειά απο λεχώνες, wagie cagie και τον μισό μισθό στον παιδικό σταθμό.


Είναι μισογύνης. Κανένας δε μπορεί να απαιτεί τίποτα απ'το σύντροφό του για θέματα που αφορούν πρωτίστως τον ίδιο. Και εν πάσει περιπτώσει, γιατί θεωρούμε a priori δεδομένο ότι δε θέλει ο πατέρας να πάρει άδεια ανατροφής για να μεγαλώσει το παιδί τον πρώτο χρόνο? Εγώ προσωπικά έχω πολλά τέτοια παραδείγματα στον κύκλο μου

Τώρα για το αν συνδυάζονται μητρότητα και δουλειά, όταν γίνεις μάνα θα μας πεις
Θέλω να πω, είναι κάτι τελείως υποκειμενικό και κάθε οικογένεια λειτουργεί διαφορετικά. Αν τα βρίσκουν, δε μας πέφτει λόγος
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και εν πάσει περιπτώσει, γιατί θεωρούμε a priori δεδομένο ότι δε θέλει ο πατέρας να πάρει άδεια ανατροφής για να μεγαλώσει το παιδί τον πρώτο χρόνο? Εγώ προσωπικά έχω πολλά τέτοια παραδείγματα στον κύκλο μου
Γιατί ορισμένοι πιστεύουν ότι οι δουλειά τους σαν πατεράδες σταματάει στο πήδημα. Τόσο απλό είναι. Παρομοίως χαίρομαι που έχω γνωρίσει ανθρώπους που δεν ήταν έτσι και βοηθούσαν την σύντροφό τους.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κατά τη δική σου μηδενιστική και self righteous οπτική, όλοι πρέπει να είναι ευτηχισμένοι πρώτα λοιπόν. Ο πολιτισμός παράγεται από οικογένειες που λειτουργούν πιο ομαδικά και έχουν σκοπό την αξιοπρέπεια και όχι την ευτυχία και τέτοια ποταπά ψευτοιντιβιντουαλιστικά ιδεώδη.

Η παραγωγικότητα (και ακόμη περισσότερο η δημιουργικότητα) με την ευτυχία είναι ευθέως και όχι αντιστρόφως ανάλογα. Η αξιοπρέπεια είναι κοινωνική κατασκευή και εξαρτάται απ' την ισχύουσα ηθική της εποχής, δεν είναι κάτι πηγαίο. Τρανό παράδειγμα οι γιαγιάδες στην εκκλησία που με θεωρούν αναξιοπρεπή επειδή πηγαίνω με 12ποντο στην Ανάσταση κι εγώ που τις θεωρώ αναξιοπρεπείς γιατί κάθονται στο "σπίτι του Θεού" και βγάζουν μέσα σ ένα βράδυ όση κακία δεν έχω βγάλει μαζεμένη όλο τον τελευταίο χρόνο.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μητρότητα και δουλειά δεν συνδυάζονται εύκολα, τον πρώτο χρόνο ζωής του παιδιού έστω.
Και τον δεύτερο και τον τρίτο μην σου πω και μετέπειτα αλλά εκεί μπορεί άνετα να συμμετέχει και ο πατέρας!
Όταν κάποιος αισθάνεται αδικημένος και απαιτεί από την γυναίκα του να δουλεύει αφού γεννήσει, δεν είναι μισογύνης?
Τότε και μόνο τότε νομίζω ότι μιλάμε για μισογυνισμο .
Η απαίτηση και η επιβολή είναι αυτό που μπορεί να καθορίσει κάποιον σε μια τέτοια φαση .
Ο σωστός οικογενειάρχης σηκώνει το βάρος της δουλειάς, αναγνωρίζει την αξία της μητρότητας και την προστατεύει.
Είπες μια πολύ σωστή φράση.
Αναγνωρίζει την αξία της μητρότητας οπότε ας ξεκινήσουμε πρώτα από αυτό, πόσο σπουδαίο ειναι ένας άντρας να το αντιλαμβάνεται και να είναι δίπλα στην γυναίκα του .

Αυτή είναι μια άλλη όψη τη δική σου άποψης και φυσικά μια προσέγγιση πέραν από οτιδήποτε ιδεολογικό και απόλυτο και δεν έχω παρά να συμφωνήσω!
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Εν έτη 2021 όπου υπάρχει ισότητα μεταξύ των δύο φύλων, οι παροχές και οι επαγγελματικές δυνατότητες είναι οι ίδιες και για τα δύο φύλα σε σύγκριση με παλαιότερα έτη προσωπικά δεν θα ήθελα η γυναίκα μου να κάθεται όλη την ημέρα μέσα στο σπίτι γιατί το βλέπω ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ.

Αν η γυναίκα αγαπά πραγματικά τα παιδιά της θα δουλέψει και εκείνη ώστε να επιτευχθεί μεγαλύτερο εισόδημα. Αν υπάρχουν περισσότερα έσοδα τα παιδιά θα μπορέσουν να ζήσουν πιο άνετα χωρίς ελλείψεις. Οι γονείς θα μπορέσουν να εξασφαλίσουν και ένα άνετο μέλλον για τα παιδιά τους με αυτό το τρόπο.

Η γυναίκα κάθετε στο σπίτι 9 μήνες όταν είναι έγκυος, αν αγαπάει πραγματικά τα παιδιά της πρέπει να κάνει θυσίες όπως και ο πατέρας. Γιατί εξάλλου σε αυτό το κόσμο όπως αρκετοί αναφέρουν ο σκοπός ενός ζευγαριού είναι να προστατέψει τους απογόνους.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τι να στηρίξεις τώρα ρε γκασπάρ, πριν 40+ χρόνια ήσουν μαραγκός και αγόραζες σπίτι ενώ συντηρούσες την 5μελή οικογένεια σου, ενώ τώρα ούτε νοίκι δε μπορείς να πληρώσεις. Αυτό είναι προφανώς από σχεδίαση.

Και τώρα μπορείς. Μετακομίζεις έξω απ' τα Γρεβενά, αγοράζεις ένα αγροτεμάχιο και σηκώνεις ένα λυόμενο με τις οικονομίες από τα μαύρα που δεν πλήρωσες την εφορία. Κι αν δε φτάσουν, θα τσοντάρουν και τα 5 παιδιά σου που θα τα χώσεις στη βιοπάλη απ' τα 16. Ξέρεις, όπως γινόταν πριν 40+ χρόνια.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τώρα μπορείς. Μετακομίζεις έξω απ' τα Γρεβενά, αγοράζεις ένα αγροτεμάχιο και σηκώνεις ένα λυόμενο με τις οικονομίες από τα μαύρα που δεν πλήρωσες την εφορία. Κι αν δε φτάσουν, θα τσοντάρουν και τα 5 παιδιά σου που θα τα χώσεις στη βιοπάλη απ' τα 16. Ξέρεις, όπως γινόταν πριν 40+ χρόνια.
Πριν 40+ χρόνια αυτό γινόταν στις πόλεις, τα παιδιά μπορεί να έπιαναν δουλειά στα 16 αλλά ήταν μειοψηφεία όπως τώρα, στα 18 ήταν πολύ περισσότερα όπως τώρα και πολλά αν σπούδαζαν ιατρική ή κάτι τέτοιο οι γονείς τους που άνηκαν στην εργατική τάξη μπορούσαν να τα συντηρούν. Αυτά συμβαίνουν όταν έχεις καπιταλιστική οικονομία, καθόλου πληθωρισμό, καθόλου λαθραίους. Φαντάσου να αγοράζεις τώρα σπίτι στο Βύρωνα με 100κ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το μόνο ανήθικο είναι να μεγαλώνουν τα παιδιά χωρίς μητέρα στο σπίτι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,417 μηνύματα.
Το μονο ανηθικο ειναι η ανηθικοτητα καποιων.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πριν 40+ χρόνια αυτό γινόταν στις πόλεις, τα παιδιά μπορεί να έπιαναν δουλειά στα 16 αλλά ήταν μειοψηφεία όπως τώρα, στα 18 ήταν πολύ περισσότερα όπως τώρα και πολλά αν σπούδαζαν ιατρική ή κάτι τέτοιο οι γονείς τους που άνηκαν στην εργατική τάξη μπορούσαν να τα συντηρούν. Αυτά συμβαίνουν όταν έχεις καπιταλιστική οικονομία, καθόλου πληθωρισμό, καθόλου λαθραίους. Φαντάσου να αγοράζεις τώρα σπίτι στο Βύρωνα με 100κ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το μόνο ανήθικο είναι να μεγαλώνουν τα παιδιά χωρίς μητέρα στο σπίτι.
Γιατί θεωρείς ανήθικο να μεγαλώνει χωρίς τη μητέρα του αλλά δεν θεωρείς ανήθικο το γεγονός να μεγαλώνει χωρίς τον πατέρα του, ο οποίος κατά το σκεπτικό σου λίγες ώρες θα αναλώνει στο σπίτι λόγω εργασίας; Με αυτά που λες δεν μιλάς μόνο υποτιμητικά για τις γυναίκες αλλά και για τους άνδρες. Και ποιος σου είπε ότι θα μεγαλώσει χωρίς τον ένα ή τον άλλο γονιό. Το γεγονός ότι και οι δύο εργάζονται σημαίνει ότι απλά το βάρος της ανατροφής των παιδιών γέρνει πλέον και στους δύο και όχι τόσο στη γυναίκα. Άλλωστε το να εργάζεται σήμερα μία γυναίκα συμβάλλει στην βελτίωση του βιοτικού επιπέδου των παιδιών γιατί υπάρχει ένα επιπλέον εισόδημα. Επομένως μόνο όφελος έχουν τα παιδιά από αυτό. Έχω δει οικογένειες που εργάζονται και οι δύο γονείς και μια χαρά μεγαλώνουν τα παιδιά τους. Νομίζω ότι τα έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου!!!
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα να δεις legit ερωτήματα που υπήρχαν το 2007:lol:
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
θα ήθελα η γυναίκα μου, όπως κι εγώ, να μην δουλεύουμε. να κερδίσουμε το τζοκερ ή κάτι τέτοιο. :beach:
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εγώ θα θελα ο άντρας μου να μη δουλευει επιτέλους η λάντζα και το νοικοκυριό να περάσει σε πιο δυνατά χέρια. Αρκετά σακατευτηκαμε, άλλωστε μόνο οι γυναίκες μετά από κάποια χρόνια αρχίζουν να πονανε σε χέρια και πόδια. Μήπως να τα αναλάμβαναν εξ ολοκλήρου οι άνδρες να φερναμε εμείς το ψωμί στο σπίτι ; δουλειά εμείς και παιδιά κι όλα τα αλλά οι άνδρες. Τι τέλειο. Ασε που μεγαλυτεροι σεφ είναι άνδρες. Πολλά στερεότυπα παντως. Πριν αντιδράσετε άνδρες σκεφτείτε το από τη θετική πλευρα. Εγώ πάντα λέω ότι κάτι πάει στραβά στην κοινωνία. Άκου τώρα η γυναίκα με τέτοια μυϊκή χαμηλή δυναμη να πλενει παντζουρια, χάλια μπαλκονια και να ανεβαίνει παταρια. Να καθαρίζει σιφώνια και ηλεκτρικές συσκευές.! Ανάποδο έτσι! ;;;
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
'Εχει τύχει κατά την διάρκεια του γάμου μου λόγω ιδιαίτερων συνθηκών να σταματήσω τη δουλειά μου για κάποιο διάστημα και να ασχοληθώ με το σπίτι, το παιδί μου αλλά βοηθούσα και στη δουλειά του συζύγου. Επίσης το ίδιο συνέβη και στο σύζυγο, ένα αρκετά μεγάλο διάστημα για λόγους υγείας σταμάτησε και εργαζόμουν μόνο εγώ.

Αν ο συντροφός μου, ασκούσε βέτο για να σταματήσω τη δουλειά δεν θα το έκανα ποτέ. θεωρώ ότι η δουλειά σου παρέχει ασφάλεια, ανεξαρτησία και ψυχική ισορροπία.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.
'Εχει τύχει κατά την διάρκεια του γάμου μου λόγω ιδιαίτερων συνθηκών να σταματήσω τη δουλειά μου για κάποιο διάστημα και να ασχοληθώ με το σπίτι, το παιδί μου αλλά βοηθούσα και στη δουλειά του συζύγου. Επίσης το ίδιο συνέβη και στο σύζυγο, ένα αρκετά μεγάλο διάστημα για λόγους υγείας σταμάτησε και εργαζόμουν μόνο εγώ.

Αν ο συντροφός μου, ασκούσε βέτο για να σταματήσω τη δουλειά δεν θα το έκανα ποτέ. θεωρώ ότι η δουλειά σου παρέχει ασφάλεια, ανεξαρτησία και ψυχική ισορροπία.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Στο μόνο που θεωρώ απαραίτητο εφόσον υπάρχει η άνεση, είναι η μαμά να μη δουλεύει για τον πρώτο 1μιση χρόνο σίγουρα της ζωής του παιδιού της, καθώς είναι μια περίοδος που το παιδί τη χρειάζεται, ειδικά αν αποφασισει η μαμά να θηλάσει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,760 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως η ερώτηση είναι αρκετά χαζή. Το ότι παντρεύεσαι κάποιον/α δεν σημαίνει πως αποκτάς και λόγο σε ζητήματα που αφορούν άμεσα αυτόν/ήν. Η επόμενη ερώτηση τι θα ήταν "θα θέλατε ο άντρας σας να συνεχίσει να βγαίνει με τους φίλους του μετά το γάμο;".
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,590 μηνύματα.
Επίσης, ως ερωτηση σε μια εποχή που το μέσο ζευγάρι με δυσκολία τα βγάζει πέρα , δεν έχει νόημα. Πέραν όλων των άλλων είναι ουτοπικό να νομίζεις πως με ένα μισθό θα είστε άνετα. Εκτός αυτου είναι υποτιμητικο για τον καθενα να ζητάει χρήματα για να ικανοποιήσει μια ανάγκη του. Πχ " Αγάπη μου χρειάζομαι κρέμα ημέρας "
 

Destiny3

Νεοφερμένος

Η Destiny3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έτυχε και έκανα αυτή τη συζήτηση πρόσφατα με τον σύζυγό μου. Του εξέφρασα το διλλημά μου σχετικά με το αν είναι εφικτό να γυρίσω στη δουλειά με ενός έτους μωρό και αποκλειστικό θηλασμό και ούσα μαμά full time χωρίς βοήθεια. Η ερώτηση του ήταν{ Δηλαδή δεν σκοπεύεις να ξαναδουλέψεις; } Ένιωσα να με προσβάλλει. Εννοείται ότι είναι λιγότερο κουραστική η δουλειά από το νοικοκυριό αλλά χρειάζονται 2 σε αυτό. Ας είναι ο άντρας λίγο πιο ικανός σε αυτό το κομμάτι να δουλεύουν και οι δύο.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Η ερώτηση του ήταν{ Δηλαδή δεν σκοπεύεις να ξαναδουλέψεις; }
Σοβαρά τώρα; Κι εσύ έπρεπε να του πεις ' Δηλαδή δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς ποτέ με το παιδί σου;

Με αυτά και με εκείνα, δεν πρόκειται να παντρευτώ ποτέ κανέναν.🙃
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top