• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εχω κανα τριμηνο χωρις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
και σε μένα , και σε μένα μπράβο

14 μήνες χωρίς τσιγάρο παρακαλώ

θα το γιορτάσω as usual - με ένα πούρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Είναι πολύ παλιό το θέμα αλλά είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσει άλλους.Έχω ακούσει για τα ηλεκτρικά τσιγάρα τα οποία έχουν φορτιστεί για να φορτίζονται και βγάζουν καπνό,βέβαια όχι βλαβερό.Μήπως βοηθάει αυτό;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Κοντευω τρια χρονια που εχω κοψει το συστηματικο καπνισμα.
Παρ'ολ'αυτα, στο ενδιαμεσο εχω κανει αρκετα τσιγαρα - περιπου ενα εως δυο την εβδομαδα, εκτος απο μερικα διαστηματα 1-2 μηνων που δεν εχω κανει ουτε ενα.
Και ρε γαμωτο - πρεπει να τα κοψω κι αυτα. Πρεπει. Καθε φορα που θα ειμαι εξω, θα πιω λιγο παραπανω, θα καπνιζει καποιος σε ακτινα τριων μετρων, θα κανω κι εγω ενα. Και τις περισσοτερες φορες το μετανιωνω, γιατι να ειμαι "εθισμενη" στο περιστασιακο τσιγαρο;
Ε οχι λοιπον. Θα το κοψω κι αυτο.
Με λενε Χακουνα και εχω πεντε μερες καθαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν έχω καπνίσει ποτέ:):)
Στο Ίντερνετ κυκλοφορούν κάποιες ακτινογραφίες (τις είδα σε μία ιατρική ιστοσελίδα) που δείχνουν πως είναι οι πνεύμονες μετά από 5, 10και 15 χρόνια καπνίσματος.
Προλαβαίνετε να το κόψετε...για την υγεία σας, για εσάς τους ίδιους!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εχω κανα 6μηνο χωρις!! :D

αλλα τωρα τελευταια περναει απο το μυαλο μου... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
εχω κανα 6μηνο χωρις!! :D

αλλα τωρα τελευταια περναει απο το μυαλο μου... :(




Αν καταφέρεις και βγεις νικήτρια από την μάχη με το τσιγάρο
τα υπόλοιπα στην ζωή θα σου φαίνονται παιχνιδάκι.

Μείνε δυνατή.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχω κανα 6μηνο χωρις!! :D

αλλα τωρα τελευταια περναει απο το μυαλο μου... :(
κρατα γερα...:)

οσο περνα ο καιρος τοσο λιγοτερο θα το θελεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrsi-nous

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα!!! "Ημερολόγιο απεξάρτησης"... Το διάβασα όλο! Είχα και χρόνο, καθώς εδώ και μία βδομάδα μου φαίνεται κάθε ημέρα πως είναι ολόκληρος χρόνος, αφού ήδη κοντεύω να συμπληρώσω το 8ο εικοσιτετράωρο χωρίς τσιγάρο, μετά από 16 χρόνια ελεεινού ντουμανιάσματος. Δεν ξέρω πόσο θα αντέξω, για την ώρα όμως με ενοχλεί η μυρωδιά του ακόμα και από περαστικούς στο δρόμο.. Πάντως είναι ωραίο να γράψεις κάτι εδώ και να το βρεις αργότερα, αλλά και να μάθεις τις εμπειρίες άλλων που έχουν το ίδιο πρόβλημα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που καταφέρνουν να απαλλαγούν από αυτή την αηδία!!! Δίνετε θάρρος και στους άλλους.. Όσο για τη δύναμη που χρειάζεται, νομίζω ότι είναι η συνείδησή μας και ίσως δεν απαιτείται σε τόση ένταση όση νομίζουμε ενόσω είμαστε ακόμη παγιδευμένοι... Θέλω να πω, ότι μου φαίνεται τελικά πιο εύκολο. Θα δείξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Είναι πιο εύκολο, απ' ότι φαίνεται να το κόψεις. Το δύσκολο είναι να μην το ξαναρχίσεις - εκεί θέλει να το πάρεις εγωιστικά, σαν να είναι το τσιγάρο ο πιο μισητός σου εχθρός, οπότε ή θα ζήσει εκείνο ή εσύ. Πάντως συγχαρητήρια για την έως τώρα πορεία σου, κράτα γερά! Και πρόσεχε πολύ όσο περνάει ο καιρός - ακόμα κι αν δεν αντέξεις και κάνεις τελικά κάποια στιγμή τσιγάρο (είτε ένα είτε δέκα), μη παραιτηθείς. Την επόμενη μέρα συνέχισε την προσπάθεια σαν να μη συνέβη τίποτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos323

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο σουπερ γουμαρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
δεν εχω καπνισει ποτε. μαλλον το εχω δοκιμασει αλλα δεν το αρχισα. δεν εχω σκοπο να το αρχισω. μενει ακομα να παω φανταρος. αν δεν το αρχισω στον στρατο δεν θα το αρχισω καμια φορα στην ζωη μου ελπιζω να μην το αρχισω ουτε στον στρατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ασε εγω παλι το αρχισα.........τι βλακεια ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ακόμα χωρίς!

Είμαι η βίκη είμαι 7 μήνες καθαρή και δόξα τω θεώ είμαι καλά!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Είμαι η Σοφία και έχω 2 χρόνια και ένα μήνα αν δεν κάνω λάθος...
Χωρίς να καπνίσω....
Είμαι πολύ χαρούμενη για αυτό...
Προσπαθήστε να το κόψετε και θα με θυμηθείτε.... χαχαχαχα σαν διαφήμιση ακούγεται...

Ακούστε που σας λέω....
Γέννησα και πλέον δεν καπνίζουμε και μέσα στο σπίτι ξέρεις τι καλό είναι....
Παλιά όταν ο Αδελφός μου μας έβγαζε έξω για να καπνίσουμε... τσατιζόμουν...
τώρα τον καταλαβαίνω..

Μην το βάζεται κάτω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Περίπου 16 μήνες χωρίς τσιγάρο! ^_^

Μπράβο μου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
6 μέρες μόνο αλλά δεν θα το βάλω κάτω! Εμπρός στην έτσι που χάραξε ο τέτοιος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
"Είμαι καθαρή" (:hehe:) από τις αρχές του καλοκαιριού. (Τέλη Μαΐου ήταν, αλλά ας πούμε από 1η Ιουνίου για να είμαστε μέσα). Σε λίγες μέρες θα κλείσω 4 μήνες! :clapup: Δεν μου λείπει καθόλου και ακόμη και η σκέψη της μυρωδιάς του μου φέρνει αναγούλα! :D


Whitedrum, το φόρουμ σου δίνει μια ευκαιρία ν' αλλάξεις nickname :whistle: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κόψτε το τσιγάρο αν θέλετε να βελτιώσετε τη μνήμη σας!

Όσοι κόβουν το κάπνισμα, έχουν καλύτερη μνήμη από όσους το συνεχίζουν, σύμφωνα με μια νέα βρετανική επιστημονική έρευνα, που διαπίστωσε ότι όσοι έχουν σταματήσει το τσιγάρο εδώ και δυόμισι χρόνια, θυμούνται καλύτερα σε ποσοστό 25% κατά μέσο όρο σε σχέση με τους καπνιστές.

Όσοι μάλιστα δεν κάπνισαν ποτέ, έχουν 37% καλύτερες μνημονικές επιδόσεις σε σχέση με όσους καπνίζουν.

Οι ερευνητές του πανεπιστημίου Νορθάμπρια, με επικεφαλής τον καθηγητή ψυχολογίας Τομ Χέφερναν, που θα δημοσιεύσουν τη σχετική μελέτη στο περιοδικό για θέματα εξαρτήσεων “Drug and Alcohol Dependence”, επισημαίνουν ότι το κόψιμο του τσιγάρου, εκτός από άλλες σημαντικές θετικές επιπτώσεις για την υγεία, βελτιώνει τις νοητικές λειτουργίες και ιδιαίτερα την μνήμη.

Οι ψυχολόγοι έκαναν πειράματα με μια ομάδα εθελοντών, καπνιστών και μη, στους οποίους ανέθεσαν διάφορα μνημονικά καθήκοντα που έπρεπε να θυμηθούν να κάνουν μέσα στην μέρα. Οι καπνιστές έκαναν, κατά μέσο όρο σωστά τα 8,9 από αυτά, οι πρώην καπνιστές τα 11 και όσοι δεν είχαν ποτέ καπνίσει τα 12,1 (δεν υπήρχαν διαφορές ανάμεσα στις τρεις ομάδες αναφορικά με τον μέσο δείκτη νοημοσύνης τους).

Προηγούμενες μελέτες είχαν δείξει ότι το κόψιμο του καπνίσματος βελτιώνει την “μνήμη ανάκτησης”, δηλαδή την ικανότητα να θυμάται κανείς αργότερα πληροφορίες που έχει μάθει στο παρελθόν. Η νέα έρευνα έδειξε ότι υπάρχει βελτίωση και στην “προοπτική μνήμη”, δηλαδή στην ικανότητα να θυμηθεί κανείς να κάνει στο μέλλον κάτι που του έχει ανατεθεί στο παρελθόν (π.χ. να θυμηθεί να πάρει το φάρμακό του κάποια συγκεκριμένη ώρα).

Οι επιστήμονες δεν έχουν σαφή άποψη γιατί το κάπνισμα παρεμβάλλεται στη διαδικασία της μνήμης. Κάποιες έρευνες έχουν δείξει ότι το χρόνιο κάπνισμα συνδέεται με μια ατροφία σε μερικές περιοχές του εγκεφάλου, όπως ο προμετωπιαίος φλοιός, ο ιππόκαμπος και ο υποθάλαμος.

Ο Χέφερναν επεσήμανε πάντως ότι η έρευνά του πραγματοποιήθηκε σε μικρό δείγμα (69 ατόμων) και για αυτό τα συμπεράσματά της θα πρέπει να επιβεβαιωθούν από άλλες μεγαλύτερες μελέτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πρωτα απ'ολα μπραβο σου που θες να κοψεις αυτην την "κακια συνηθεια" :)
Δευτερον, τιι γλυκο που θες να κανεις παιδακιι! :D
Καλο σου κουραγιο και ευχομαι να τα καταφερεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top