• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
:) Αη φακντ απ! Έτσι για να τα γράφουμε όλα. Υπέκυψα μέσα στην εξεταστική και έκανα σύνολο καμιά δεκαριά μέσα σε 2 εβδομάδες. Προσπαθώ πάλι και βλέπουμε, δεν θέλω να χαραμίσω 5 μήνες αλλά μου ήρθε ξαφνικό το πισωγύρισμα. Δεν έχω να πω κάτι άλλο που δεν έχω πει εγώ ή κάποιος άλλος παραπάνω. Προσπάθεια! Ζορίζομαι και είμαι αισιόδοξη και κάπως σκεπτική και περισσότερο προσγειωμένη/προσεκτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κοβεται αν παθει κάποιος δικό σου κάτι, και καταλάβεις πόσο βλαβερό είναι...όχι απλά μαχαίρι, απο τη ρίζα....
Αυτό πρέπει να ισχύει.:hmm:
Ο πατέρας μου πριν κάνα 2-3 χρόνια τον έπιανε πόνος κάπου στα πλευρά/μέση, δε μπορούσε να κουνηθεί, να αναπνεύσει και φώναζε σαν μωρό από τους πόνους και έμεινε τότε κάπου 2 βδομάδες στο νοσοκομείο. Τεςπα.
Η πρώτη ερώτηση του γιατρού ήταν αν καπνίζει ξέρωγω (ναι κάπνιζε) και κάπως έγινε κι αυτό του καρφώθηκε στο μυαλό και είπε ότι δεν θα ξανακαπνίσει (τελικά είπαν οι γιατροί όλο αυτό ήταν μόνο ένα κρύωμα που το κατάλαβαν μετά από αιώνες. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ αυτό είναι άλλο θέμα).

Πέρα από αυτό, όσο διάστημα βρισκόταν στο νοσοκομείο, είχε έναν τύπο στο διπλανό κρεβάτι που έπασχε από καρκίνο στους πνεύμονες λόγω τσιγάρου και ήταν στα τελευταία του. Τελικά πέθανε ο τύπος. Ο πατέρας μου έπαθε τόσο μεγάλο σοκ από αυτό που το έκοψε ΜΑΧΑΙΡΙ. Χωρίς να υποφέρει, χωρίς να μπαίνει σε πειρασμούς χωρίς γενικά πρόβλημα.
Ακόμα και σήμερα, μπορεί να καπνίσουν άλλοι μπροστά του και να μην νιώθει την ανάγκη να καπνίσει ούτε καν, αντιθέτως τον ενοχλεί ο καπνός πολύ.:P
ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΑΜΠΑ.:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Λοιπον, ΘΕΛΕΙΣ πιστεψέ το θελεις όχι...
ΚΑκη επιρροή ακολούθησα τη συμβουλή σου.. Διαβασα όλα τα ποστ απο την αρχή...
όλα ομως ε? Απο την ώρα που σχολασα είμαι εδώ και διαβάζω.. κουραστηκε βεβαια η πλάτη μου αλλα είμαι σε πολύ καλό δρομο, (μολις ήπια και ένα ποτηρι νερο) αυτο βοηθάει..:D

Πρώτα :απο όλα μπράβο σου που δεν καπνίζεις.:clapup:
Δευτερο: ευχαριστώ που με πλησίασες και μου ειπες να το δω απο την αρχη αλλιως δεν θα το έβλεπα. :rolleyes:
Τριτον : Ενα μεγάλο μπράβο σε όσουν το κοψαν παράλληλα, η μετά απο αυτο το θέμα που δημιουργίσατε.:clapup:
Τεταρτον : Ειμαι έτοιμη αν και έκανα την αρχή από την Δευτέρα 1/9/2008.. βάλαμε στόχο με μια φίλη μου μαζι να το κόψουμε.. για να μην επιρεάζει η μια την άλλη...
αλλά και οι δυο κάναμε και απο κανένα.:worry:
Σήμερα αποφάσισα να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου... ΟΥΤΕ ΤΖΟΥΡΑ όπως λες και εσύ..:D. χάρικα και μου άρεσαν όλες οι ιστορίες του καθενός διαφορετικες... και οι χιουμοριστικές... :popcorn:

Σήμερα 4 του Σεπτέμβη...2008 υπόσχομαι σε ολους σας..και πάνω απο όλα στον εαυτό μου 15 Σεπτεμβρίου 2009 στα Γενέθλια μου θα είμαι άκαπνη..:thumbsup:

Ας κα΄νω ένα τσιγάρο τώρα.... :smoke:χαχαχαχαχαχ πλάκα κάνω....
φιλια και σας ευχαριστώ όλους..


Είμαι εδώ..... δεν άλλαξα απόψεις!!! χαχαχα
Είμαι άκαπνη και ο Γιος μου πάει στα 3,
Που να κάπνιζα με τετοια κρίση.... εδώ τα pampers δεν μαας φτανουν να αγοράσουμε...
Είναι σημαντικό να μπορείς να επιβάλλεσαι στον εατό σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρήκα αυτό και νομίζω είναι αρκετά βοηθητικό! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σε όλους όσους κόβετε το κάπνισμα! :)

Βοηθάτε στην μείωση της γενικής κατανάλωσης, άρα
και στην πτώση των τιμών.
ur great dude :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σε όλους όσους κόβετε το κάπνισμα! :)

Βοηθάτε στην μείωση της γενικής κατανάλωσης, άρα
και στην πτώση των τιμών.
ur great dude :thumbsup:

Ξέχασες ὅμως νὰ προσθέσῃς ὅτι οἱ ἑταιρεῖες ῥίχνουν τὶς τιμὲς ῥίχνοντας ταυτόχρονα καὶ τὴν ποιότητα τοῦ καπνοῦ.

Ἐπίσης, τί γυρεύει ἕνας φανατικὸς καπνιστὴς σὲ θέμα γιὰ τὸ κόψιμο τοῦ τσιγάρου;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

Ἐπίσης, τί γυρεύει ἕνας φανατικὸς καπνιστὴς σὲ θέμα γιὰ τὸ κόψιμο τοῦ τσιγάρου;:P

Ηρθαμε να σας κάνουμε βουντού:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Αφού μπήκα που μπήκα στο θέμα...

2 χρόνια +, χωρίς ούτε τζούρα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγω το χω ξαναπει.
Για να κοψεις το καπνισμα, πρεπει να κοψεις πρωτα τον υπολογιστη.
Τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

2 χρόνια +, χωρίς ούτε τζούρα


Για να κοψεις το καπνισμα, πρεπει να κοψεις πρωτα τον υπολογιστη.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiwi

Νεοφερμένος

Ο kiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
βρε βρε πως περνανε τα χρονια σαν χθες λοιπον ατσιγαρος απο το προηγουμενο ποστ μου :)
O kiwi έγραψε στις 17:31, 01-01-08: πανω απο 4 χρονια !:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Tι έχετε ακούσει περι βελονισμού; Κάνει τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Tι έχετε ακούσει περι βελονισμού; Κάνει τίποτα;


ε ναι,
αμα σου βελονισουν τα χέρια,
δε μπορείς να ανάψεις :P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω ακουσει για εναν βελονιστη στην Αθηνα. Τ'ονομα του το εχω ακουσει αρκετες φορες. Λενε πως εως και 5 επισκεψεις κανει δουλεια και κοβεις το τσιγαρο απο την πρωτη φορα. Στην αρχη ημουν επιφυλακτικη εως αρνητική. Επειτα προβληματιστηκα και ειμαι λιγοτερο επιφυλακτικη διοτι οσοι πηγαν ειδαν αποτελεσματα. Δεν ξανακαπνισαν. Ενας μαλιστα χρονιος και μανιακος καπνιστης το κοψε με την πρωτη συνεδρια και δεν ξαναπηγε. Αρχισα να ρωτω περισσοτερα. Το κοστος απ'οσο θυμαμαι ειναι 100 ευρω τη συνεδρια. Λενε πως χτυπα το νευρο που σε κανει να θες να καπνισεις. Οκ. Κι αν χτυπησει και κανενα αλλο καταλαθος; Η λεω βλακειες; Δεν ξερω, γι αυτο ρωταω... Αμα ξερει κανεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ο βελονισμός έχει αποτέλεσμα.

Πιστεύω ότι είναι κυρίως αυθυποβολή. Όπως και με τα αυτοκόλλητα νικοτίνης άλλωστε...

Το θέμα είναι να το αποφασίσεις πραγματικά και στην πορεία να είσαι σε εγρήγορση και να μην πείς: για μια φορά θα κάνω ένα τσιγάρο, δε βαριέσαι.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Λενε πως χτυπα το νευρο που σε κανει να θες να καπνισεις. Οκ. Κι αν χτυπησει και κανενα αλλο καταλαθος;


μην ανησυχεις, οσο θα τρυπήσει το νεύρο του καπνίσματος,
άλλο τόσο θα τρυπήσει κάποιο άλλο νεύρο.




υγ. να του ζητησεις αποδειξη
ακου 100 την ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ο βελονισμός έχει αποτέλεσμα.

Πιστεύω ότι είναι κυρίως αυθυποβολή. Όπως και με τα αυτοκόλλητα νικοτίνης άλλωστε...

Το θέμα είναι να το αποφασίσεις πραγματικά και στην πορεία να είσαι σε εγρήγορση και να μην πείς: για μια φορά θα κάνω ένα τσιγάρο, δε βαριέσαι.......

Δεκτό. Αυτό είπα κι εγώ όταν το πρωτοάκουσα. Αλλά όταν έρχεται ο τύπος που κάπνιζε 2-3 πακέτα ημερησίως για πάνω απο δέκα χρόνια, απόφαση δεν το είχε πάρει ιδιαίτερα, αλλά πήγε με προτροπή δικών του και απο τη πρώτη μέρα δεν του έλειπε το τσιγάρο, τι έχεις να πεις; Σου λεω απλώς τα λόγια του. Ε κάπου κει σκάλωσα. Δεν έχει κάνει τζούρα απο τότε. Ετσι λέει, έτσι σου λέω. Το διαπίστωσα και η ίδια εφόσον άναβα τσιγάρο και τον ενοχλούσε. Το άκουσα και το άφησα εν τω μεταξύ, χωρίς να με απασχολεί. Και μετά λίγους μήνες, ακούω το ίδιο όνομα κι ένα άλλο άτομο να το κοψε έτσι. Οχι με την πρώτη αλλά το κοψε. :/

Θα μας διαφώτιζε κάποιος που ξέρει εκ των έσω τα περι βελονισμού και φυσικά κάποιος που το έχει δοκιμάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
βελονα και κλωστη,το βελονιζειν εστι mindcircuειν.


βασικά, μαιντ, ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ πρέπει να κόψει εσένα, όχι εσύ αυτό.

Οπότε όταν θα πας στον ειδικό βελονιστή, πές του να βάλετε τις βελόνες
σε όλα τα τσιγάρα, ένα προς ένα.


Θα σωθείς.

Άκου με.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεκτό. Αυτό είπα κι εγώ όταν το πρωτοάκουσα. Αλλά όταν έρχεται ο τύπος που κάπνιζε 2-3 πακέτα ημερησίως για πάνω απο δέκα χρόνια, απόφαση δεν το είχε πάρει ιδιαίτερα, αλλά πήγε με προτροπή δικών του και απο τη πρώτη μέρα δεν του έλειπε το τσιγάρο, τι έχεις να πεις; Σου λεω απλώς τα λόγια του. Ε κάπου κει σκάλωσα. Δεν έχει κάνει τζούρα απο τότε. Ετσι λέει, έτσι σου λέω. Το διαπίστωσα και η ίδια εφόσον άναβα τσιγάρο και τον ενοχλούσε. Το άκουσα και το άφησα εν τω μεταξύ, χωρίς να με απασχολεί. Και μετά λίγους μήνες, ακούω το ίδιο όνομα κι ένα άλλο άτομο να το κοψε έτσι. Οχι με την πρώτη αλλά το κοψε. :/

Θα μας διαφώτιζε κάποιος που ξέρει εκ των έσω τα περι βελονισμού και φυσικά κάποιος που το έχει δοκιμάσει.

Τι παει να πει οτι ητανε μανιακος καπνηστης επι 10 χρονια; Ξερω ατομα που καπνιζαν πανω απο 20, κανα 2 πακετα την ημερα και το εκοψαν μαχαιρι. Δεν αλλαζει κατι περι αυθυποβολης! Δεν εχει σχεση αν το εχει παρει αποφαση ο αλλος, απλα πηγε στον κυριο αυτο και πιστεψε σε αυτο που του εκανε με αποτελεσμα να πιστεψει και οτι δεν θελει το τσιγαρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ρε παιδια, δεν παω τωρα να κανω το συνηγορο του διαβολου, δεν ξερω αλλωστε τι παιζει ακριβως, αλλα πως ειστε τοσο σιγουροι οτι δεν κανει δουλεια και οτι δεν προκειται περι αυθυποβολης; Αμα δεν εχω αποδειξεις, δεν πειθομαι ουτε με τη μια αποψη ουτε με την αλλη.:redface: Βασικά Δεσμωτάκι μου και Κρόνε μου δεν ξέρω αν θα κόψω το τσιγάρο. Οκ, δε θα πω ψέμματα- μου περνάει τελευταίους μήνες πολύ απο το μυαλό- αλλά επειδή είμαι απο τα άτομα που ο,τι λένε το κάνουν αποφασιστικά, δε λέω προς το παρόν τίποτα και για την ώρα ψάχνομαι άγρια στο κομμάτι αυτό. Διαβάζω αρθρα, μου φυγαν τα μάτια να πάρω το θέμα εξ'αρχής κλπ. Αλλά θέλω να σιγουρευτώ και για την οδό που αναφέρω, διότι αν όντως κάνει δουλειά, είναι θετικό. Παιδιά έγω καπνίζω πολύ, όχι αστεία. Και δεν είναι μόνο οργανικό το θέμα, είναι ψυχολογικό καθώς έχω συνδέσει το τσιγάρο με πολλά πράματα που κάνω στη ζωή μου, στην καθημερινότητά μου. Κι αν κοπεί το ένα, θα κοπούν πολλά ακόμα. Κι αρνούμαι να μπω στη διαδικασία 'σταμάτα σήμερα να καπνίζεις κι όσο σε τραβήξει' που τόσος κόσμος έκανε και μετά λίγο καιρό παφα πουφα πάλι, γιατί το θεωρώ ταλαιπωρία. Η το κάνουμε ή... δεν το κάνουμε. Κι αν το κάνουμε, ας ξέρουμε όλες τις πιθανές λύσεις και ο,τι ταιριάζει στον καθένα τελικά. Φυσικά η βάση είναι η θέληση. Αλλά για μένα δεν είναι μόνο η θέληση του να μην καπνίζω. Θα είναι και η διακοπή πολλών ακόμα. Ενα απλό παράδειγμα. Ποτέ μου δεν έχω πιει καφέ χωρίς τσιγάρο. Θα ξυπνώ δλδ το πρωί, θα φτιάχνω καφέ χωρίς να καπνίσω; Τελοσπάντων, προφανώς και δεν είμαι έτοιμη και μου μοιάζει βουνό. Αλλά ψάχνω τα γύρω γύρω μπας κι ανακαλύψω τίποτα ενδιαφέρον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top