Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Να κάνεις τι ακριβώς στην Ελλάδα; Να δουλέψεις σε φροντιστήριο; :/:
Δεν είναι καλύτερα στο εξωτερικό;
Δεν καταλαβαινεις γιατι ενας Έλληνας ακαδημαικος του εξωτερικου να γυρισει Ελλάδα;

Με μια λέξη: διορισμός.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Μου αρέσει πόσο ωραία βγάζετε τα συμπεράσματα. :)

Να κάνεις τι ακριβώς στην Ελλάδα; Να δουλέψεις σε φροντιστήριο; :/:
Δεν είναι καλύτερα στο εξωτερικό;

Όχι ακριβώς. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες δημόσια γιατί δεν μου αρέσει ο λιθοβολισμός. Ξέρω ότι οι άνθρωποι κρίνουν πάντα με μια δική τους οπτική, με βάση το δικό τους βίωμα ως την σωστή επιλογή για κάποιον άλλον, ενώ τα πράγματα δεν πάνε έτσι γιατί οι επιλογές μπορεί να έχουν και βαθύτερες αιτίες. Το "καλύτερα" στο εξωτερικό είναι μια ασαφής γενίκευση, τελείως υποκειμενική, όπου μπορεί να καταλάβει μόνο όποιος έχει ζήσει ως κανονικός πολίτης μόνος του σε μια κοινωνία με υποβόσκον ρατσισμό ακόμη και μεταξύ των μεταναστών. :hmm:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινεις γιατι ενας Έλληνας ακαδημαικος του εξωτερικου να γυρισει Ελλάδα;

Με μια λέξη: διορισμός.
Και είναι κακό αυτό; Αν τα κατάφερε, μπράβο του.

@nPb μην ακούς κανέναν, αν πράγματι διορίζεσαι ή ό,τι άλλο, καλώς να έρθεις και καλά να περνάς. :)
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
@nPb μην ακούς κανέναν, αν πράγματι διορίζεσαι ή ό,τι άλλο, καλώς να έρθεις και καλά να περνάς. :)
Συμφωνώ, αντίστοιχα λέγαν και σε μένα που επέστρεφα Ελλάδα με remote δουλειά.
Ο κόσμος γενικά θα λέει, κανείς δεν ζεί για κανέναν άλλον και δεν θα δώσει λογαριασμό.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

όπου μπορεί να καταλάβει μόνο όποιος έχει ζήσει ως κανονικός πολίτης μόνος του σε μια κοινωνία με υποβόσκον ρατσισμό ακόμη και μεταξύ των μεταναστών. :hmm:
Κι εγώ έτσι ένιωθα ενώ μιλάω άπταιστα Γερμανικά, ποτέ δεν σε θεωρούν εναν απο αυτούς. Ξέρω άτομα που είναι 10 χρόνια εκεί και ακόμα δεν τους αποδέχονται.
Μεγάλη κουβέντα
καλή επιστροφή με το καλό αν το αποφασίσεις
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ετοιμάζω την επαγγελματική επάνοδό μου στην Ελλάδα.. :bye2:

Brain gain. Να πας να σε κάνει άρθρο κανα φιλοκυβερνητικό έντυπο με θέμα για τους νέους που γυρίζουν στην Ελλαδάρα μας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Πάντα ο @nPb εκτιμούσε την ελληνική παιδεία και τα ελληνικά πανεπιστήμια άλλωστε. Και τα εκθείαζε με την πρώτη ευκαιρία.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Συμφωνώ, αντίστοιχα λέγαν και σε μένα που επέστρεφα Ελλάδα με remote δουλειά.
Ο κόσμος γενικά θα λέει, κανείς δεν ζεί για κανέναν άλλον και δεν θα δώσει λογαριασμό.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Κι εγώ έτσι ένιωθα ενώ μιλάω άπταιστα Γερμανικά, ποτέ δεν σε θεωρούν εναν απο αυτούς. Ξέρω άτομα που είναι 10 χρόνια εκεί και ακόμα δεν τους αποδέχονται.
Μεγάλη κουβέντα
καλή επιστροφή με το καλό αν το αποφασίσεις

Ευχαριστώ. :)
@Himela ευχαριστώ.

Δεν είναι μόνο το θέμα αυτό, απλά πέρα από το κομμάτι της τεχνογνωσίας, εμπειριών, ευκαιριών δουλειάς, κτλ, που μπορεί να προσφέρει η Γερμανία, δεν έχει κάτι άλλο πιο ουσιαστικό. Δηλαδή, αυτό που μετράει όσο περνάνε τα χρόνια. Από αυτό που υπόσχονται, λένε πολλά ψέματα ακόμη και αν οι εταιρικές διαδικασίες περνάνε από σοβαροφανείς συσκέψεις και γραμματείες με ακατανόητα πρωτόκολλα.

Η δουλειά δεν είναι η ζωή. Ούτε ζούμε ώστε να δουλεύουμε. Εκεί λίγο έχει χαθεί η μπάλα. Με τρομάζει να καταλήξω ηλικιωμένος στο ενοίκιο, σε άθλιο γερμανικό διαμέρισμα (με φθηνή ανακαίνιση) λόγω κόστους ενοικίου και να είμαι υποχρεωμένος να αγοράζω το κρέας σε πλαστικό μπωλ με ημερομηνία λήξης εντός δυο ημερών. Μια ζωή τελείως μονότονη, που όσα λεφτά και να παίρνει κάποιος, δεν τρώγονται σε προσωπικές απολαύσεις γιατί ο ελεύθερος χρόνος δεν επαρκεί για διασκέδαση, αλλά δαπανώνται μόνο ως πάγιες δαπάνες ή νέες έκτακτες εισφορές (ξαφνική αύξηση ενοικίου, ξαφνική αύξηση στο τιμολόγιο ρεύματος, κόστος θέρμανσης παράλογες χρεώσεις την κιλοβατώρα, αύξηση στο κόστος τραπεζικού λογαριασμού, αύξηση στον φόρο ραδιοτηλεόρασης, κτλ). Η Γερμανία όσο περνάνε τα χρόνια έχει αποτύχει στο κράτος του πολίτη σύμφωνα με τις ευρωπαϊκές αξίες. Η ακατανόητη νομικίστικη Γερμανική γραφειοκρατία είναι η μισή απάντηση.

Επειδή πατάω γερά στα πόδια μου, ποτέ δεν με απασχολεί τι θα πει ο κόσμος και ο καθένας. Ακόμη και οι συγγενείς να πουν κάτι, δεν με απασχολεί. Ο χρόνος δίνει τις απαντήσεις σε όλους για την ζωή τους. Αν ξέραμε τι θα κάναμε στη ζωή μας πριν γεννηθούμε, θα επιλέγαμε και το πότε θα έπρεπε να γεννηθούμε. ;)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με το καλό να έρθεις.
Αρκετά στριφογύρισες στο εξωτερικό τόσα χρόνια.
Και είμαι σίγουρη ότι θα τα πας εξαιρετικά

Ευχαριστώ πολύ και για τη στήριξη, μέσω άπειρων συζητήσεων. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
Με τρομάζει να καταλήξω ηλικιωμένος στο ενοίκιο, σε άθλιο γερμανικό διαμέρισμα (με φθηνή ανακαίνιση) λόγω κόστους ενοικίου και να είμαι υποχρεωμένος να αγοράζω το κρέας σε πλαστικό μπωλ με ημερομηνία λήξης εντός δυο ημερών. Μια ζωή τελείως μονότονη, που όσα λεφτά και να παίρνει κάποιος, δεν τρώγονται σε προσωπικές απολαύσεις γιατί ο ελεύθερος χρόνος δεν επαρκεί για διασκέδαση, αλλά δαπανώνται μόνο ως πάγιες δαπάνες ή νέες έκτακτες εισφορές (ξαφνική αύξηση ενοικίου, ξαφνική αύξηση στο τιμολόγιο ρεύματος, κόστος θέρμανσης παράλογες χρεώσεις την κιλοβατώρα, αύξηση στο κόστος τραπεζικού λογαριασμού, αύξηση στον φόρο ραδιοτηλεόρασης, κτλ).
Σαν να διαβάζω τις σκέψεις μου πριν τον γυρισμό.
Να σου πάνε ολα καλά!
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
ποτέ δεν με απασχολεί τι θα πει ο κόσμος και ο καθένας
Και ούτε και υπάρχει και λόγος. Από τη στιγμή ειδικά που από ο,τι κατάλαβα δεν έχεις στην ευθύνη σου άλλα άτομα, δεν έχεις να δωσεις αναφορά σε κανέναν.

Μαγκιά να φύγει κανείς από την χώρα του, μαγκιά κι να γυρίσει.
Καλή επιτυχία ο,τι κι αν κάνεις!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Σαν να διαβάζω τις σκέψεις μου πριν τον γυρισμό.
Να σου πάνε ολα καλά!

Eδώ βλέπεις Γερμανούς να μην αντέχουν τη χώρα τους και να μεταναστεύουν μόνιμα στην Ισπανία, Χιλή, Ιταλία. Κάτι μάλλον πάει λάθος. :hehe:
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Όχι ακριβώς. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες δημόσια γιατί δεν μου αρέσει ο λιθοβολισμός. Ξέρω ότι οι άνθρωποι κρίνουν πάντα με μια δική τους οπτική, με βάση το δικό τους βίωμα ως την σωστή επιλογή για κάποιον άλλον, ενώ τα πράγματα δεν πάνε έτσι γιατί οι επιλογές μπορεί να έχουν και βαθύτερες αιτίες. Το "καλύτερα" στο εξωτερικό είναι μια ασαφής γενίκευση, τελείως υποκειμενική, όπου μπορεί να καταλάβει μόνο όποιος έχει ζήσει ως κανονικός πολίτης μόνος του σε μια κοινωνία με υποβόσκον ρατσισμό ακόμη και μεταξύ των μεταναστών. :hmm:
Η αλήθεια είναι ότι ήμουν πολύ γενικόλογη. Το είπα παρά μόνο από πλευράς επαγγελματικών προοπτικών. Και φυσικά δε σε κρίνω για την επιλογή σου, ούτε σου λέω τι είναι σωστό, προς Θεού. Απλά έχω την εντύπωση πως σε επιστήμες όπως οι δικές μας, έξω - όπως εσύ καλή ώρα στη Γερμανία - οι επιλογές είναι περισσότερες, ή τουλάχιστον αυτό ακούω από πάντα. Ωστόσο, εσύ έζησες στο εξωτερικό και όχι εγώ, άρα κάτι παραπάνω ξέρεις, όπως και για την κατάσταση με τον ρατσισμό που αναφέρεις γιατί ποτέ δε σε βλέπουν ως δικό τους, και άλλες πολλές πολλές δυσκολίες.
Όπως και να 'χει, αφού αποφάσισες να επιστρέψεις εγώ εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι ήμουν πολύ γενικόλογη. Το είπα παρά μόνο από πλευράς επαγγελματικών προοπτικών. Και φυσικά δε σε κρίνω για την επιλογή σου, ούτε σου λέω τι είναι σωστό, προς Θεού. Απλά έχω την εντύπωση πως σε επιστήμες όπως οι δικές μας, έξω - όπως εσύ καλή ώρα στη Γερμανία - οι επιλογές είναι περισσότερες, ή τουλάχιστον αυτό ακούω από πάντα. Ωστόσο, εσύ έζησες στο εξωτερικό και όχι εγώ, άρα κάτι παραπάνω ξέρεις, όπως και για την κατάσταση με τον ρατσισμό που αναφέρεις γιατί ποτέ δε σε βλέπουν ως δικό τους, και άλλες πολλές πολλές δυσκολίες.
Όπως και να 'χει, αφού αποφάσισες να επιστρέψεις εγώ εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα.

Θα το δεις μεγαλώνοντας ότι υπάρχει ένα κενό, πέρα από τη δουλειά, ή το λαμπερό περιβάλλον με τις ψεύτικες εταιρικές σχέσεις που από τις 1 το μεσημέρι την Παρασκευή, oι συνάδελφοι σταματούν να σου απαντούν στο chatroom. Μόνο αν υπάρχει κάποια έκτακτη σύσκεψη και αναγκαστικά θα πρέπει να είναι οι εταιρικές πλατφόρμες επικοινωνίας ανοιχτές. Από εκεί καταλαβαίνεις ότι υποκρίνονται ένα προφίλ σοβαροφανές, με μεγάλο ενδιαφέρον για σένα αλλά όχι για σένα ως άνθρωπο, αλλά ως υπάλληλο μέχρι να δουν ότι δεν ταιριάζεις στην εταιρική κουλτούρα όπως λένε. Ή να περνάς φάσεις, που για λόγους άγνωστους να σε γράφουν, ή να σου μιλούν όποτε αυτοί θέλουν. Ο τρόπος επικοινωνίας για μένα, δείχνει και την ποιότητα μιας χώρας.

Γενικά η ζωή σε μια ξένη χώρα έχει και τα καλά της και τα αρνητικά της. Εννοείται ότι υπάρχει επίγνωση δυσκολίας, εξάλλου πουθενά δεν είναι πιο εύκολα ή πιο δύσκολα έτσι όπως έχει γίνει η ζωή πλέον. Αλλά, υπάρχει μια διαφορά σε αυτό που εισπράττει κάποιος ως μετανάστης. Όσο καλά να μιλάει κάποιος τη γλώσσα ή να προσπαθεί για την ενσωμάτωση πάντα η κοινωνία θα λειτουργεί σε διάφορες ταχύτητες. Τα εύκολα για τους ντόπιους, τα λάθη συγχωρούνται πιο εύκολα, και οι ξένοι πάντα θα αντιμετωπίζονται με μια χαμογελαστή ευγένεια του "πρέπει να κάνεις αυτό" και στο πρώτο λαθάκι να υπενθυμίζονται οι κανόνες του παιχνιδιού.

Οι ανθρώπινες κοινωνίες ως μια προέκταση της ζούγκλας, δεν αποδέχονται εύκολα τα "ξένα σώματα" όσο και αν αυτό χαλάει το όνειρο ορισμένων. Δυστυχώς, πλέον υπάρχει diversity ξενοφοβία και ρατσισμός καχυποψίας, που εκτείνεται και μεταξύ μεταναστών διαφορετικών χωρών ας ζουν όλοι μαζί στην ίδια χώρα. Oι περισσότεροι ζητούν να κάνουν νέους φίλους σαν να πρόκειται να αγοράσουν ένα πουκάμισο.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Θα το δεις μεγαλώνοντας ότι υπάρχει ένα κενό, πέρα από τη δουλειά, ή το λαμπερό περιβάλλον με τις ψεύτικες εταιρικές σχέσεις που από τις 1 το μεσημέρι την Παρασκευή, oι συνάδελφοι σταματούν να σου απαντούν στο chatroom. Μόνο αν υπάρχει κάποια έκτακτη σύσκεψη και αναγκαστικά θα πρέπει να είναι οι εταιρικές πλατφόρμες επικοινωνίας ανοιχτές. Από εκεί καταλαβαίνεις ότι υποκρίνονται ένα προφίλ σοβαροφανές, με μεγάλο ενδιαφέρον για σένα αλλά όχι για σένα ως άνθρωπο, αλλά ως υπάλληλο μέχρι να δουν ότι δεν ταιριάζεις στην εταιρική κουλτούρα όπως λένε. Ή να περνάς φάσεις, που για λόγους άγνωστους να σε γράφουν, ή να σου μιλούν όποτε αυτοί θέλουν. Ο τρόπος επικοινωνίας για μένα, δείχνει και την ποιότητα μιας χώρας.
Για να μην πέσεις από τα σύννεφα επιστρέφοντας, σε ενημερώνω ότι η κατάσταση που περιγράφεις επικρατεί σε αρκετές Ελληνικές Εταιρείες μετά την επέλαση του Κορωνοϊου. Οι εργαζόμενοι των επιχειρήσεων που εξακολουθούν να εργάζονται απομακρυσμένα , έχουν υιοθετήσει και έναν "απόμακρο χαρακτήρα" ο οποίος δυσχεραίνει αρκετά τη συνεργασία με τους υπολοίπους συναδέλφους καθώς και την επικοινωνία που κάποτε ήταν αρκετά φιλική και ευχάριστη, τώρα είναι άκρως τυπική και πολλές φορές μη αποτελεσματική.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Ισχύει αυτό που λες για τους μετανάστες. Εδώ γίνεται στην Ελλάδα αυτό, ακόμη και αν μιλάμε απλά για καταγωγή από άλλη πόλη. 12 χρόνια έζησα μόνιμα αλλού από τον τόπο καταγωγής μου και πάντα ήμουν το παιδί από άλλη πόλη. Αν και φαντάζομαι δε συγκρίνεται με τίποτα το δικό μου παράδειγμα με το να μένεις σε ολωσδιόλου διαφορετική χώρα.

Σε άλλα νέα παιδιά έδωσα διαδικτυακά το μισό εργαστήριο και είμαι βέβαιη πως πάτωσα πανηγυρικά! :thumbup:
Αλλά τι πήγε σωστά τους τελευταίους δώδεκα μήνες της ζωής μου ώστε να πάει η εξεταστική;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
Αυτό με τις εταιρείες το έχω πεί κι εγώ χίλιες φορές και δεν θα σταματώ να το λέω, όσο glamorous κι αν είναι η θέση που έχεις ή όσο κι αν διαφημίζει η εταιρεία πως νοιάζεται για τους ανθρώπους είσαι πάντα ενας αριθμός και τίποτα παραπάνω.
Πως να το πω, πιο ουσιαστική και αληθινή είναι η σχέση που χτίζεις με τους εργάτες στην οικοδομή παρά αυτή που χτίζεις με τους μανατζαρέους στις δουλειές αυτές. Για το "αφεντικό" δεν το συζητώ καν, 9/10 δεν τον ξέρεις κάν ή τον έχεις δεί ελάχιστα.

Το μόνο που αξίζει απο αυτές είναι να τις εκμεταλλευτείς ώς πλατφόρμα για να χτίσεις κάποια όποια skills (ανάλογα τον τομέα) και να ελπίσεις να κάνεις κάτι για σένα στο μέλλον.

Απο κει και πέρα το να πουλάς τον εαυτό σου όλο (γιατι επι της ουσίας έτσι είναι σε αρκετές) είναι τοξικό μακροπρόθεσμα.
Έχω πιάσει τον εαυτό μου (ενώ ήμουν στο εξωτερικό) σε τρελά αγχωτικό business quarter να ονειρεύομαι πως θα ήταν να δουλεύω σε ενα pet shop και να χαιδεύω σκυλιά και γατιά με ελάχιστα χρήματα.
Δεν κάνω καθόλου πλάκα.
Το όνειρο κάποιου είναι κόλαση για άλλους βέβαια κι αντίστροφα, δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Και είναι κακό αυτό; Αν τα κατάφερε, μπράβο του.

@nPb μην ακούς κανέναν, αν πράγματι διορίζεσαι ή ό,τι άλλο, καλώς να έρθεις και καλά να περνάς. :)
Κακό δεν ειναι. Ότι καταφέρνει κανείς μόνος του καλό είναι.

Μου έκανε εντυπωση μονάχα γιατί δεν ειχε και τα καλύτερα λόγια για την Ελλάδα και τους Έλληνες και τωρα επιστρέφει πίσω. Λιγο αντιφατικο να θες να βρεθείς στη γη που δεν αντέχεις.

ΥΓ: Παρεκτός αν μόνο εγω έβλεπα κατι που δεν είδε κανένας άλλος οπότε με συγχωρείτε.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Κακό δεν ειναι. Ότι καταφέρνει κανείς μόνος του καλό είναι.

Μου έκανε εντυπωση μονάχα γιατί δεν ειχε και τα καλύτερα λόγια για την Ελλάδα και τους Έλληνες και τωρα επιστρέφει πίσω. Λιγο αντιφατικο να θες να βρεθείς στη γη που δεν αντέχεις.

ΥΓ: Παρεκτός αν μόνο εγω έβλεπα κατι που δεν είδε κανένας άλλος οπότε με συγχωρείτε.
Ενώ εμείς που μένουμε Ελλάδα γουστάρουμε τρελά τους Έλληνες. :hehe:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Ενώ εμείς που μένουμε Ελλάδα γουστάρουμε τρελά τους Έλληνες. :hehe:
I see your point αλλά θυμαμαι κατι χαχανα "εσεις εκει οι Έλληνες καρύδια ενω εδω στη Γερμανία σύκα"

Σορρυ αλλα εμενα ο κόσμος που χαχανιζει δεν μου αρεσει και δεν το ξεχνάω και δε θα πω κατι άλλο για να μεινω συμπαθής.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
I see your point αλλά θυμαμαι κατι χαχανα "εσεις εκει οι Έλληνες καρύδια ενω εδω στη Γερμανία σύκα"
Οι άνθρωποι αλλάζουν γνώμη, και ο,τι φτύνεις το λούζεσαι στο τέλος, ηθελημένα ή μη εκ των υστερων, ειναι η πικρή αλήθεια και το αναφέρω γενικά γιατί αυτά που λέτε δεν τα είδα, αλλά να λέμε και του στραβού το δίκιο.

Όπως και να έχει, η ζωή προχωρα κι ποιοι είμαστε εμείς να πούμε όχι.🤷🏼‍♀️
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top