Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
I see your point αλλά θυμαμαι κατι χαχανα "εσεις εκει οι Έλληνες καρύδια ενω εδω στη Γερμανία σύκα"

Σορρυ αλλα εμενα ο κόσμος που χαχανιζει δεν μου αρεσει και δεν το ξεχνάω και δε θα πω κατι άλλο για να μεινω συμπαθής.
Α καλά, αν κάθομαι και θυμάμαι όσα έχει πει ο κόσμος εδώ μέσα για μένα, δε θα πρέπει να μιλάω σε κανέναν. :look:

Εγώ πάντως δεν του κακιώνω για όσα είχε πει, γιατί τότε που τα έλεγε προφανώς τα ένιωθε και τον επηρέαζαν. Δε νιώθω προσβεβλημένη που κακολογούσε τους Έλληνες γιατί όλοι μας το κάνουμε, δεν έλεγε κάτι που δεν ισχύει. Από την άλλη, όλων μας η οπτική και τα πιστεύω αλλάζουν στην πορεία της ζωής μας, δε μου αρέσει να κρατάω κακίες, προσπαθώ δηλαδή, δεν το παίζω αγία, απλά ειδικά στο φόρουμ είμαστε τόσα χρόνια όλοι και δεν αξίζει να θυμόμαστε τις κακές στιγμές.

Και ξέρεις πολύ καλά οτι είμαι αντιπαθής σε όλους οπότε δεν τα λέω αυτά για να γίνω συμπαθής. :lol:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Οι άνθρωποι αλλάζουν γνώμη,
Αλίμονο! Η πιο φυσιολογική διεργασία της διανόησης είναι η αλλαγη γνώμης.

Αλλά παίζει ρόλο και απο τι άλλαξες γνώμη. Αν εγω δηλαδή μισώ φερ ειπείν τους αριστερούς (που δεν τους μισώ αλλα λέμε τωρα) και γελαω όλη μερα χαχανίζοντας τι χρυσάφι ειναι η δεξιά και τι σκατα η αριστερά, κι έρθει και μου ταξει βουλευτικη εδρα ο Συριζα αυριο πρωί κι εγω πω ευχαριστώ πολύ τη δέχομαι, ε δε θα δειξω μια ασυνέπεια;




και ο,τι φτύνεις το λούζεσαι στο τέλος, ηθελημένα ή μη εκ των υστερων,
Να μη λουστεί τίποτα ο άνθρωπος, δε θα χαρω ούτε θα βελτιωθεί η ζωή μου με το να τον δω να ταλαιπωρειται τα πρωινα απο την ιδια κινηση που θα ταλαιπωρει κι εμενα.

Ειλικρινα το λεω με εντιμότητα.

Αλλα απο δω και περα ας ειμαστε σεμνοί αρκετά για να μη χέζουμε το χωράφι απ οπου φευγουμε, όπως δεν χέζω κι εγω την κωμόπολη απ οπου ξεκινησα, γιατι η ζωή κυκλους κάνει και μπορει ο ΝΠΒ να ειναι γειτονακι αυριο με τον Βαλντερ και να πρέπει να κανουνε παρέα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α καλά, αν κάθομαι και θυμάμαι όσα έχει πει ο κόσμος εδώ μέσα για μένα, δε θα πρέπει να μιλάω σε κανέναν. :look:

Εγώ πάντως δεν του κακιώνω για όσα είχε πει, γιατί τότε που τα έλεγε προφανώς τα ένιωθε και τον επηρέαζαν. Δε νιώθω προσβεβλημένη που κακολογούσε τους Έλληνες γιατί όλοι μας το κάνουμε, δεν έλεγε κάτι που δεν ισχύει. Από την άλλη, όλων μας η οπτική και τα πιστεύω αλλάζουν στην πορεία της ζωής μας, δε μου αρέσει να κρατάω κακίες, προσπαθώ δηλαδή, δεν το παίζω αγία, απλά ειδικά στο φόρουμ είμαστε τόσα χρόνια όλοι και δεν αξίζει να θυμόμαστε τις κακές στιγμές.

Και ξέρεις πολύ καλά οτι είμαι αντιπαθής σε όλους οπότε δεν τα λέω αυτά για να γίνω συμπαθής. :lol:
Μπα καθόλου άδικο δεν υπήρχε στα λεγόμενα για τους Έλληνες ενίοτε, κι εγω το παραδέχομαι αυτό.

Το στυλ γραφής με ενοχλούσε. Ήταν κάπως αφ υψηλού, κατα τη δική μου άποψη πάντα.

Και ξαναλεω αν εχω πεσει τοσο εξω για το στυλ γραφής του συγγνωμη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Αλλά παίζει ρόλο και απο τι άλλαξες γνώμη. Αν εγω δηλαδή μισώ φερ ειπείν τους αριστερούς (που δεν τους μισώ αλλα λέμε τωρα) και γελαω όλη μερα χαχανίζοντας τι χρυσάφι ειναι η δεξιά και τι σκατα η αριστερά, κι έρθει και μου ταξει βουλευτικη εδρα ο Συριζα αυριο πρωί κι εγω πω ευχαριστώ πολύ τη δέχομαι, ε δε θα δειξω μια ασυνέπεια;
Αν το πάρουμε έτσι, σκασίλα σου αν θα δείξεις ασυνέπεια σε 20 αγνώστους (ή και γνωστούς) αν το παιδί σου κλαίει λέμε τώρα ή αν ο ενοικιαστής περιμένει το ενοίκιό του. Τελείως ψυχρά το παίρνω. Στα @@ μου θα γράψω τους πάντες αν κάνω τέτοια στροφή για να ταϊσω το παιδί μου.
Αλλα απο δω και περα ας ειμαστε σεμνοί αρκετά για να μη χέζουμε το χωράφι απ οπου φευγουμε, όπως δεν χέζω κι εγω την κωμόπολη απ οπου ξεκινησα, γιατι η ζωή κυκλους κάνει και μπορει ο ΝΠΒ να ειναι γειτονακι αυριο με τον Βαλντερ και να πρέπει να κανουνε παρέα.
Κάτσε βρε παιδί μου, αφού κάτι τον δυσαρεστούσε, να μην το έλεγε; Έκανε τα παράπονά του ο άνθρωπος τη δεδομένη στιγμή, κάτι τώρα όμως τον κάνει να παραβλέπει τα αρνητικά αυτά, θα τον σταυρώσουμε; Θεωρητικά πάντα.
Το στυλ γραφής με ενοχλούσε. Ήταν κάπως αφ υψηλού, κατα τη δική μου άποψη πάντα.
Πάσο.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
Κακό δεν ειναι. Ότι καταφέρνει κανείς μόνος του καλό είναι.

Μου έκανε εντυπωση μονάχα γιατί δεν ειχε και τα καλύτερα λόγια για την Ελλάδα και τους Έλληνες και τωρα επιστρέφει πίσω. Λιγο αντιφατικο να θες να βρεθείς στη γη που δεν αντέχεις.

ΥΓ: Παρεκτός αν μόνο εγω έβλεπα κατι που δεν είδε κανένας άλλος οπότε με συγχωρείτε.
Ναι κι εγώ το έβλεπα (προφανώς) αλλά we are not that kind of people και επέλεξα να του ευχηθώ καλή αρχή γιατι αντιλαμβάνομαι πως κάθε επιλογή έχει και τις συνέπειές της, μέσα ή έξω.

Οπότε ας μην του δώσουμε κι εμείς μια να πάει στο διάολο.(δεν είπα πως είπες αυτό, γενικά το λέω).
Για κανέναν ( με εξαιρέσεις) που αναγκάζεται να φύγει δεν είναι εύκολο, ούτε και να γυρίσει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Αν το πάρουμε έτσι, σκασίλα σου αν θα δείξεις ασυνέπεια σε 20 αγνώστους (ή και γνωστούς) αν το παιδί σου κλαίει λέμε τώρα ή αν ο ενοικιαστής περιμένει το ενοίκιό του. Τελείως ψυχρά το παίρνω. Στα @@ μου θα γράψω τους πάντες αν κάνω τέτοια στροφή για να ταϊσω το παιδί μου.
Αν ειναι ο μόνος δρόμος, ίσως.

Αλλά για μενα η αξία της συνέπειας λόγου και πράξης ειναι τεράστια, για τον δικό μου εαυτό μιλαω τωρα.

Για παράδειγμα εγω χέζω τους ακαδημαικούς, σφοδρά.

Τους θεωρω πιο δημοσιους κι απο τους δημόσιους. Εναν δηλαδή που ειναι δημόσιος, τον εχω μακράν πιο ψηλά απο εναν ακαδημαικό σε υπόληψη, ότι οντως σκίζεται, εργάζεται, κοπιάζει.

Δε θα παω να ξαναμπω στην Ακαδημια (Academia - Πανεπιστημιακη Κοινότητα) να με πηγαινει χεράκι χεράκι απο αναπληρωτη καθηγητή σε επίκουρο, παρόλο που θα ειμαι προστατευμένος απο την αγορά εργασίας και θα τσιμπάω τη μισθάρα για να δινω 6 ωρες διαλέξεις και να λέω "η δουλειά".

Ούτε θα κράξω τη Χ πολυεθνική οτι εστειλα 3 φορές βιογραφικο και με αδίκησε στη διαδικασία προσληψης αλλα θα στειλω και μια 4η φορά. Όχι δε θα ξαναστειλω ποτέ στη Χ βιογραφικό γιατι δε συμφωνώ με τη φιλοσοφία της εταιρίας, τέλος. Απο τη στιγμή που τη φτυνω και την κράζω δε θα πα να φιλήσω την ποδια της ξανά. Θα βρω εναν αλλο δρόμο. Ποτε δεν υπαρχει μονο ένας δρόμος στη ζωή.

Το ξερω οτι ειναι αντι-survival η λογική μου και μου κοβει ευκαιρίες.

Και τωρα σε αυτη τη χρονική περίοδο - δε θέλω να μπω σε λεπτομερειες- ένα μεγάλο διλλημα έχω κι εγω. Ή πρέπει να φαω το σκατό και να πεθανω μεσα μου ψυχικά για μια ζωή ή θα μεινω περήφανος και με τα @@ μου στα ματια.


Και δεν το περίμενα ποτέ, να βρεθω στο σταυροδρόμι οπου η ηθική, οι αξίες και η επιβιωση θα τσακωθουν σε τετοιο βαθμό που θα ασπρίσουν τα μαλλια μου εν μια νυκτί και θα κινδυνευω να καρκινιάσω απο το στρες.

Και ξες το περναω μονος μου όλο αυτο και παιζει να χρειαστω 5 ωρες κικ μποξινγκ μονο και μονο για να βγαλω το στρες απο πανω μου.

Κάτσε βρε παιδί μου, αφού κάτι τον δυσαρεστούσε, να μην το έλεγε; Έκανε τα παράπονά του ο άνθρωπος τη δεδομένη στιγμή, κάτι τώρα όμως τον κάνει να παραβλέπει τα αρνητικά αυτά, θα τον σταυρώσουμε; Θεωρητικά πάντα.

Πάσο.
Ξαναλεω, τα παράπονα σωστα και δίκαια. Μαζι του ειμαι σ αυτό. Αλλά εχει σημασια και πως λέμε και κατι.


Ναι κι εγώ το έβλεπα (προφανώς) αλλά we are not that kind of people και επέλεξα να του ευχηθώ καλή αρχή γιατι αντιλαμβάνομαι πως κάθε επιλογή έχει και τις συνέπειές της, μέσα ή έξω.

Οπότε ας μην του δώσουμε κι εμείς μια να πάει στο διάολο.(δεν είπα πως είπες αυτό, γενικά το λέω).
Για κανέναν ( με εξαιρέσεις) που αναγκάζεται να φύγει δεν είναι εύκολο, ούτε και να γυρίσει.
Οχι, δεν κλωτσάω κανέναν Χριστίνα. Το ξερω οτι δεν το είπα και δε θα το πω για κανεναν σε αναγκη.

Δεν ξερω ουτε τη ζωη του ανθρωπου ούτε τις δυσκολίες του και με το καλό να προοδεύσει όπως επιθυμεί.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Και δεν το περίμενα ποτέ, να βρεθω στο σταυροδρόμι οπου η ηθική, οι αξίες και η επιβιωση θα τσακωθουν σε τετοιο βαθμό που θα ασπρίσουν τα μαλλια μου εν μια νυκτί και θα κινδυνευω να καρκινιάσω απο το στρες.
Μην το κάνεις. Επίλεξε αυτό που θα σε κάνει να κοιμάσαι ήσυχα τα βράδια. Δε χρειάζεται να στρεσάρεις τον εαυτό σου τόσο πολύ. Και με λίγα και με πολλά, θα ζήσουμε όλοι. Κάτι που με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα πάντα είναι το γνωμικό "όπου ο κόσμος κι ο Κοσμάς". Θα πορευτούμε και θα τα βρούμε δύσκολα και θα πέσουμε, αλλά θα τη βρούμε την άκρη τελικά.

Προσωπικά έχω χεσμένες και ηθικές και αξιοπρέπειες και τα πάντα. Θα φυλούσα κατουρημένες ποδιές να μπω στο δημόσιο, μπέσα. Και τί θα πει ο κόσμος, ούτε που με νοιάζει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Μην το κάνεις. Επίλεξε αυτό που θα σε κάνει να κοιμάσαι ήσυχα τα βράδια. Δε χρειάζεται να στρεσάρεις τον εαυτό σου τόσο πολύ. Και με λίγα και με πολλά, θα ζήσουμε όλοι. Κάτι που με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα πάντα είναι το γνωμικό "όπου ο κόσμος κι ο Κοσμάς". Θα πορευτούμε και θα τα βρούμε δύσκολα και θα πέσουμε, αλλά θα τη βρούμε την άκρη τελικά.

Προσωπικά έχω χεσμένες και ηθικές και αξιοπρέπειες και τα πάντα. Θα φυλούσα κατουρημένες ποδιές να μπω στο δημόσιο, μπέσα. Και τί θα πει ο κόσμος, ούτε που με νοιάζει.
Πόσο διαφορετικά σκεφτόμαστε όμως ε;

Εγω θα απέφευγα την Ελλάδα (σε όλους τους τομείς) και θα έφευγα τρέχοντας αν μου δινόταν η ευκαιρία σε Ολλανδία λόγω της φιλικής προς την ιδιαιτερότητά μου στάσης τους, γενικα ως πολιτισμένο κράτος.

Αν μου λεγανε δηλαδη, να ειναι στρωμενος ο δρόμος δεν θα αποτυχεις, αλλα φυγε απο αυτη την κόλαση, θα δινα και κωλο για να το δω να γινεται.

(On a second thought, ουτε με αυτο θα ήμουν 100% ικανοποιημένος! Τραβα τα μαλλιά σου)

Και δε θα με ενοιαζε αν ειχα δεκα ευκαιρίες ή δέκα πόρτες ανοιχτές στην Ελλάδα, απο 18 χρονών που με θυμαμαι, θέλω να φευγω να τρέχω απο παντού.

Παιδι της ρουτινας μεν μπορει να φαω κατι για 10 χρονια στη μαπα αλλα απο μεσα θα βραζω σιγανά, κρυφά. Θα θέλω να φυγω.

Θα πεθανω νεος, στο λεω, γράψτο. Είναι φάγωμα εσωτερικό μεγάλο. Δεν ειμαι ευχαριστημενος με τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Κακό δεν ειναι. Ότι καταφέρνει κανείς μόνος του καλό είναι.

Μου έκανε εντυπωση μονάχα γιατί δεν ειχε και τα καλύτερα λόγια για την Ελλάδα και τους Έλληνες και τωρα επιστρέφει πίσω. Λιγο αντιφατικο να θες να βρεθείς στη γη που δεν αντέχεις.

ΥΓ: Παρεκτός αν μόνο εγω έβλεπα κατι που δεν είδε κανένας άλλος οπότε με συγχωρείτε.

Το κράξιμο δεν κόβεται. Απλά συνήθως κράζω τα κακώς κείμενα. Δεν έχω με όλους αορίστως περόβγλημα. Συνηθίζω να ακούω πρώτα, πριν φτάσω στο αμήν. Διαβάζοντας οικονομικά νέα και όχι τόσο τις Ελληνικές βοθρολυματικές φυλλάδες, η Ελλάδα πάει καλά και μπορώ να παραθέσω στοιχεία. Αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με τη ΝΔ όσο ότι η χώρα δεν είναι μόνο η ΝΔ. Σε επίπεδο κοινωνίας δεν με απασχολεί τόσο καθώς και στο δυτικό κόσμο τα πάντα συμβαίνουν σε μεγέθυνση. Προχθές εδώ στον υπόγειο σταθμό στη γειτονιά μου ήταν ένας φτιαγμένος Γερμανός που ξαφνικά είπε να μας ξεφωνίσει τα μπινελίκια του στα γερμανικά, σκούζοντας και φτύνοντας για 10 λεπτά και περπατώντας πάνω κάτω στην πλατφόρμα. Για να μην πω ότι το δίκτυο έχει σκουριάσει και η συντήρηση είναι μια άγνωστη λέξη. :hehe:

Τώρα για τη χώρα μας, υπάρχει μια ευρύτερη κοινωνία και αρκετοί ξένοι εργάζονται στην Ελλάδα σε καλές θέσεις εργασίας που σημαίνει ότι η χώρα δεν είναι απομονωμένη. Όπως πάντα συμβαίνει η χώρα έχει στραβά και ανάποδα. Η Γερμανία επίσης. Δεν θα ήθελα να είμαι μέρος της ναζιστικής οικονομικής κρίσης της. Δεν αντέχω άλλο τη γερμανική νοοτροπία όπου για μια κρατική εντολή, λαμβάνω 30 σελίδες με το ταχυδρομείο με όλη τη γερμανική νομοθεσία σε άρθρα και παραγράφους. Κάπου έχει καταντήσει αηδία. Ζούμε μια φορά, και δόξα τω θεώ τα πάντα κάνουν κύκλους.

 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Το κράξιμο δεν κόβεται. Απλά συνήθως κράζω τα κακώς κείμενα. Δεν έχω με όλους αορίστως περόβγλημα. Συνηθίζω να ακούω πρώτα, πριν φτάσω στο αμήν. Διαβάζοντας οικονομικά νέα και όχι τόσο τις Ελληνικές βοθρολυματικές φυλλάδες, η Ελλάδα πάει καλά και μπορώ να παραθέσω στοιχεία. Αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με τη ΝΔ όσο ότι η χώρα δεν είναι μόνο η ΝΔ. Σε επίπεδο κοινωνίας δεν με απασχολεί τόσο καθώς και στο δυτικό κόσμο τα πάντα συμβαίνουν σε μεγέθυνση. Προχθές εδώ στον υπόγειο σταθμό στη γειτονιά μου ήταν ένας φτιαγμένος Γερμανός που ξαφνικά είπε να μας ξεφωνίσει τα μπινελίκια του στα γερμανικά, σκούζοντας και φτύνοντας για 10 λεπτά και περπατώντας πάνω κάτω στην πλατφόρμα. Για να μην πω ότι το δίκτυο έχει σκουριάσει και η συντήρηση είναι μια άγνωστη λέξη. :hehe:

Τώρα για τη χώρα μας, υπάρχει μια ευρύτερη κοινωνία και αρκετοί ξένοι εργάζονται στην Ελλάδα σε καλές θέσεις εργασίας που σημαίνει ότι η χώρα δεν είναι απομονωμένη. Όπως πάντα συμβαίνει η χώρα έχει στραβά και ανάποδα. Η Γερμανία επίσης. Δεν θα ήθελα να είμαι μέρος της ναζιστικής οικονομικής κρίσης της. Δεν αντέχω άλλο τη γερμανική νοοτροπία όπου για μια κρατική εντολή, λαμβάνω 30 σελίδες με το ταχυδρομείο με όλη τη γερμανική νομοθεσία σε άρθρα και παραγράφους. Κάπου έχει καταντήσει αηδία. Ζούμε μια φορά, και δόξα τω θεώ τα πάντα κάνουν κύκλους.

Καταλαβαινω απο που έρχεσαι και δε θα μπορούσα πιθανότατα ούτε εγω να ζω στη Γερμανία άνετα συγκεκριμένα για πολλούς λόγους, ειδικα αυτη η ψευδεπίγραφη δημοκρατία τους που έχει εμφυσηθεί με πάσης είδους αστυνόμευση των πάντων των συνηθειών των πολιτών, η γραφειοκρατία τους και η εμμονή τους στις τυπολατρείες, είναι μερικά απο αυτά.

Όμως το μέτρο για εμένα της βελτίωσης της οικονομικής καταστασης μιας χώρας, και του πολιτισμού της εν συνεχεία, δεν έγκειται ουτε στο πόσο καλά λενε τα οικονομικα στοιχεια οτι πάει (που παντα μαγειρευονται αναλογα το τι σκοπούς εξυπηρετούν), ούτε στο πόσοι ξένοι εργάζονται σε καλα αμειβόμενες θέσεις, ούτε τίποτε άλλο πέρα από την υπεράσπιση, την εξυπηρέτηση και την αξιοπρεπή διαβίωση των ασθενέστερων ομάδων της συγκεκριμενης χώρας, κοινωνίας, εθνικής ομάδας, κλπ.

Και σε αυτο τον τομεα, εξακολουθουμε να ειμαστε ενας βόθρος. Και βλέπεις δεν ανακατεψα κόμματα, παρολο που θα μπορούσα να το κανω, καθότι συγκεκριμένη κυβέρνηση εξάλειψε κατα πονηρό τρόπο ευεργεσίες ετών για αδύναμες ομάδες και δεν άνοιξε μύτη.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Καταλαβαινω απο που έρχεσαι και δε θα μπορούσα πιθανότατα ούτε εγω να ζω στη Γερμανία άνετα συγκεκριμένα για πολλούς λόγους, ειδικα αυτη η ψευδεπίγραφη δημοκρατία τους που έχει εμφυσηθεί με πάσης είδους αστυνόμευση των πάντων των συνηθειών των πολιτών, η γραφειοκρατία τους και η εμμονή τους στις τυπολατρείες, είναι μερικά απο αυτά.

Σε όλες τις οικονομικές στήλες Γερμανών ειδικών, αναφέρεται ότι η γερμανική διοίκηση λόγω της εμμονικής τυπολατρίας στη νομολογία, έχει κάνει τους επενδυτές να ψάχνουν άλλες χώρες. Ένας άλλος λόγος είναι ότι δεν παρέχουν ισότιμες ευκαιρίες απασχόλησης ειδικά αν δεν το λέει ο κανονισμός-εδάφιο-παράγραφος, προτιμούν η θέση εργασίας να μένει κενή! :hehe: Έχουν ελλείψεις σε γιατρούς, καθηγητές κτλ, ειδικότητες και λόγω των τοπικιστικών κανονισμών ανά κρατίδιο, οι υπάλληλοι δεν έχουν ιδέα πως θα μπορούσαν να "τρέξουν" την διαδικασία κάλυψης των θέσεων. Απλά παραδέχονται το λάθος τους. Έτσι βλέπεις μια 350 κιλά Γερμανίδα απόφοιτο μέσης εκπαίδευσης με επαγγελματική ειδικότητα, να εργάζεται στο ταμείο του ταχυδρομείου και σε ξαφνική βλάβη του μηχανήματος αυτόματου ζυγίσματος του πακέτου να μην ξέρει τι να κάνει ή ποιον να ρωτήσει και να την πιάνει πανικός γιατί ο συνάδελφος είναι απασχολημένος με άλλους πελάτες. Επειδή απλά το λέει ο κανονισμός. Ότι δεν αναγράφεται στην τάδε φυλλάδα, απλά δεν υπάρχει.

Όμως το μέτρο για εμένα της βελτίωσης της οικονομικής καταστασης μιας χώρας, και του πολιτισμού της εν συνεχεία, δεν έγκειται ουτε στο πόσο καλά λενε τα οικονομικα στοιχεια οτι πάει (που παντα μαγειρευονται αναλογα το τι σκοπούς εξυπηρετούν), ούτε στο πόσοι ξένοι εργάζονται σε καλα αμειβόμενες θέσεις, ούτε τίποτε άλλο πέρα από την υπεράσπιση, την εξυπηρέτηση και την αξιοπρεπή διαβίωση των ασθενέστερων ομάδων της συγκεκριμενης χώρας, κοινωνίας, εθνικής ομάδας, κλπ. Και σε αυτο τον τομεα, εξακολουθουμε να ειμαστε ενας βόθρος. Και βλέπεις δεν ανακατεψα κόμματα, παρολο που θα μπορούσα να το κανω, καθότι συγκεκριμένη κυβέρνηση εξάλειψε κατα πονηρό τρόπο ευεργεσίες ετών για αδύναμες ομάδες και δεν άνοιξε μύτη.

Η κάθε χώρα της Ευρώπης στον τομέα της δημόσιας διοίκησης είναι βόθρος. Είχα πει σε έναν Αυστριακό πόσο ωραία δουλεύει το δημόσιό τους (γιατί όντως με εξυπηρέτησαν με απίστευτη ταχύτητα και ευγένεια όταν χρειάστηκα κάποιο έγγραφο) και απλά κουνούσε το κεφάλι του και θα έλεγε, τι blöd που είμαι. Όλοι λένε την παροιμία με το φράχτη και τα φίδια. Εμείς σαν Έλληνες ανέκαθεν μας γοήτευε η οργάνωση του δυτικού κόσμου αλλά και αυτό έχει ένα τίμημα. Εμείς βλέπουμε μόνο την οργάνωση και όχι πως ο καθημερινός πολίτης εκεί, εισπράττει αυτή την οργάνωση. Μέχρι και οι Γερμανοί βρίζουν τη χώρα τους. Αρκετοί είναι αηδιασμένοι με την "τέλεια" οργάνωση χωρίς σκοπό. Ξεχωρίζω πάντα τους ανθρώπους από την χώρα ως θεσμό ή σύνολο νομικών κανόνων. Θεωρώ ότι καμία χώρα δεν είναι ο επί γης παράδεισος για ανθρώπους όσο τα πολιτικά λόμπι ή ζόμπι ορίζουν τη διοίκηση με αυτόν τον τρόπο.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Το γνωρίζω, απλά πλέον σταδιακά απομυθοποιείται το εξωτερικό.
Δεν ξέρω τι λες πάντως εγώ σε συζητήσεις μου και έρευνες που έχω διαβάσει λένε πως το 40% των τωρινών φοιτητών σε μια δεκαετία θα βρίσκεται εκτός Ελλάδας...

Το γνωρίζω
τα πανεπιστήμια είναι εντελώς αποκομμένα από την εργασιακή πραγματικότητα ενώ οι επιχειρήσεις δεν θέλουν να παίρνουν τελειόφοιτους και αυτό φαίνεται από τις ελάχιστες θέσεις junior & internships που υπάρχουν. Αν δεν γίνουν αυτά σε 2-3 χρόνια η Ελλάδα θα μπει σε στασιμότητα καθώς δείχνει ότι τα περιθώρια ανόδου στενεύουν...
Τελευταίως όλο για άτομα που ζούνε όπως ζούσαν και στην Ελλάδα, μεροδούλι μεροφάι και δυσκολίες, ακούω.
Πάντως ξαδελφός εδώ ναυτιλιακή δουλευε λογιστής με ACCA certification και έπαιρνε 1100 μεικτά με 12ωρο και τώρα είναι Αγγλία και βγάλει 3πλασια...
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,417 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Τι διαφορά έχουν τα Baroufoconomics από τα Vlachoeconomics ή τα Bakaloeconomics?

Tα Bakaloeconomics έχουν σχέση με το ΙΒ;

Ως ακαδημαικός ; με τι θα ασχοληθείς εδώ στην Ελλάδα ; Γτ δεν βλέπω να υπάρχουν πολλά πράγματα 😂

Έλα πμ. Και όμως υπάρχουν ευκαιρίες. Οι ευκαιρίες δημιουργούνται. Είμαι της άποψης ότι αν δεν σου αρέσει αυτό που η αγορά προσφέρει, φτιάχνεις αυτό που σου αρέσει. ;)

Δεν είναι εύκολο γιατί σε αρκετά επαγγέλματα στην Ελλάδα η αγορά είναι πολύ κλειστή και βασιλεύει ακόμα το μέσον του μέσου...
Οπότε για έναν νέο η Ελλάδα δεν αποτελεί τόσο ελκυστικός προορισμός για να κάνει καριέρα (τουλάχιστον στη πρώτη φάση)

Η καριέρα είναι μια μονόπλευρη άποψη και εξηγώ. Επειδή στην Ελλάδα δεν έχουμε αυτή την εμπειρία, η καριέρα φαντάζει σαν ένα πλήρες γεύμα για έναν πεινασμένο. Καλώς ή κακώς όπως είπα και πιο πάνω, όλα έχουν ένα τίμημα. Ένα κόστος.

Όλοι μας έχουμε κάποιον φίλο, γκόμενα, συγγενή, γνωστό που κάνει την μεγάλη καριέρα στην Αγγλία. Το ερώτημα που κάνω πλέον είναι πως ζει μετά την ημερήσια καριέρα. Σε μια τρώγλη με άλλα 5 στελέχη από βαλκανο-ανατολικές χώρες μοιράζοντας το μπάνιο και το ψυγείο 1 ράφι ο καθένας; Με τρελαίνει αυτό το είδος ζωής γνωρίζοντας ότι ο ντόπιος προϊστάμενος ζει σε πλήρες διαμέρισμα ή βίλα σε καλό προάστιο, επειδή απλά είναι ντόπιος. Έχω απομυθοποιήσει τα πάντα, επειδή συνήθως πίσω από μια καλή καριέρα ή ωραίο προφίλ στο linkedin κρύβεται ένα άτομο με πυτζάμες που ζει σαν πρόσφυγας από την Τασκένδη ...για το μύθο ότι εργάζεται στην τάδε -ington.ltd company.

Tο μέσον βασιλεύει και στο εξωτερικό απλά εκεί το λένε εσωτερική προώθηση, networking, "φιλίες" με γραφεία recruiting-συμβουλευτικής για να βάζουν το τάδε βιογραφικό πρώτο στην λίστα, κτλ. Σίγουρα σε μια λίστα με 10 ντόπιους και 2 ξένους, προωθούνται οι 10 ντόπιοι όσο και αν διαφημίζεται ότι ψάχνουν για στελέχη με προσόντα και δεξιότητες και οι 2 απλά δεν ταιριάζουν με την εταιρική κουλτούρα. Οι ντόπιοι έχουν καλύτερες δεξιότητες, για παράδειγμα μιλούν την ομιλούσα γλώσσα σε επίπεδο καλύτερο από C2. :hehe: Αν δεις το βιογραφικό πολλών πολιτικών στη Γερμανία, θα διαπιστώσεις ότι ξεκίνησαν ως φοιτητοπατέρες σε συνδικάτα. Ενώ ακόμη και σε εταιρίες δεν προωθούνται πάντα όσοι είναι φιλότιμοι και εργατικοί ή έχουν τα απαραίτητα προσόντα. Η ανθρώπινη μεροληψία δυστυχώς είναι η μεγαλύτερη κατάρα που δεν γνωρίζει εθνικότητα ή φυλετικό γνώρισμα. Τελευταία παίζουν και κριτήρια επιλογής που μπορεί να βασίζονται σε σεξουαλική επιλογή, φυσιογνωμικά χαρακτηριστικά ως προς το χρώμα δέρματος, κτλ ειδικά αν η εταιρία δίνει μεγάλη έμφαση στο diversity, σε κάτι με πολύ -sity. O καθένας που έχει ένα μαχαίρι, ορίζει και τα κομμάτια της μερίδας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
γνωρίζοντας ότι ο ντόπιος προϊστάμενος ζει σε πλήρες διαμέρισμα ή βίλα σε καλό προάστιο, επειδή απλά είναι ντόπιος
Αυτό υποδηλώνει ότι ο ντόπιος αμοίβεται παραπάνω για την ίδια θέση μόνο και μόνο επειδή είναι ντόπιος, που δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι σε χώρες κι επιχειρήσεις που δεν είναι κωλοχανεια.

Ο ντόπιος, όπως έγραψες πιο κάτω, μιλάει τη μητρική του γλώσσα, πήγε σχολείο και πανεπιστήμιο στην ίδια χώρα που δουλεύει, έχει φίλους, γνωστούς, οικογενειακές γνωριμίες, ξέρει πως δουλεύουν τα πράγματα στην αγορά εργασίας, ξεκίνησε καριερα από πιο μικρή ηλικία (ο μέσος Έλληνας πάει στα late 20s μέχρι να ξεμπερδέψει με σχολές, μεταπτυχιακά, στρατο, και λοιπές υποχρεώσεις), οποτε είναι λογικό στις περισσότερες περιπτώσεις να έχει προχωρήσει και να έχει ανελιχθεί πιο πολύ οταν συγκρίνουμε ίδιες ηλικίες κι επαγγέλματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Τι έγινε γυρίζουν οι Έλληνες πίσω στην Ελλάδα μετά την λήξη της οικονομικής κρίσης??😁😁



Πάντως η αλήθεια είναι οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια όσο ήταν την περίοδο 2011-2018 όπου η Ελλάδα είχε καταρρεύσει στα πάντα με αποτέλεσμα ολοι οι νέοι να φεύγουν στο εξωτερικό. Τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια αργή αλλά σταθερή ανάκαμψη σε ότι αφορά την οικονομία και την αγορά εργασίας ενώ την ίδια ώρα η Βόρεια Ευρώπη έχει μπει σε κρίση με αποτέλεσμα η καθημερινότητα να μην είναι η ίδια με αυτήν που ήταν πριν μερικά χρόνια. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι η Ελλάδα έφτασε την Ευρώπη η ότι η Ελλάδα βιώνει ένα οικονομικό θαύμα όπως λένε τα Media, απλά δεν είμαστε στο χάλι που ειμασταν κάποτε. Αυτό που θέλει άμεσα η Ελλάδα είναι καλύτερους μισθούς οι οποίοι θα έρθουν μόνο με την δημιουργία εξειδίκευμενων θέσεων εργασίας, δηλαδή πρέπει σιγά σιγά να πάμε και σε κλάδους εκτός τουρισμού. Βέβαια εγώ εξακολουθώ να προσπαθώ για μια θέση στο εξωτερικό μονο και μόνο για την εμπειρία και τις υψηλότερες απολαβές.

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι καλή αρχή @nPb
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
ΝΑΙ, ΝΑΙ και ΝΑΙ !
Χωρίς 2η σκέψη!:thumbup::hello:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Αυτό υποδηλώνει ότι ο ντόπιος αμοίβεται παραπάνω για την ίδια θέση μόνο και μόνο επειδή είναι ντόπιος, που δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι σε χώρες κι επιχειρήσεις που δεν είναι κωλοχανεια.

Άσε με να έχω κάποιες επιφυλάξεις σχετικά με την ηθική, καθώς οι άνθρωποι είναι παντού ίδιοι. Έχω δει για να σου λέω και το έπαιζα "μετανάστης" ότι δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.

Ο ντόπιος, όπως έγραψες πιο κάτω, μιλάει τη μητρική του γλώσσα, πήγε σχολείο και πανεπιστήμιο στην ίδια χώρα που δουλεύει, έχει φίλους, γνωστούς, οικογενειακές γνωριμίες, ξέρει πως δουλεύουν τα πράγματα στην αγορά εργασίας, ξεκίνησε καριερα από πιο μικρή ηλικία (ο μέσος Έλληνας πάει στα late 20s μέχρι να ξεμπερδέψει με σχολές, μεταπτυχιακά, στρατο, και λοιπές υποχρεώσεις), οποτε είναι λογικό στις περισσότερες περιπτώσεις να έχει προχωρήσει και να έχει ανελιχθεί πιο πολύ οταν συγκρίνουμε ίδιες ηλικίες κι επαγγέλματα.

Σίγουρα. Απλά είναι λίγο άδικο.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Τι έγινε γυρίζουν οι Έλληνες πίσω στην Ελλάδα μετά την λήξη της οικονομικής κρίσης??😁😁



Πάντως η αλήθεια είναι οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια όσο ήταν την περίοδο 2011-2018 όπου η Ελλάδα είχε καταρρεύσει στα πάντα με αποτέλεσμα ολοι οι νέοι να φεύγουν στο εξωτερικό. Τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια αργή αλλά σταθερή ανάκαμψη σε ότι αφορά την οικονομία και την αγορά εργασίας ενώ την ίδια ώρα η Βόρεια Ευρώπη έχει μπει σε κρίση με αποτέλεσμα η καθημερινότητα να μην είναι η ίδια με αυτήν που ήταν πριν μερικά χρόνια. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι η Ελλάδα έφτασε την Ευρώπη η ότι η Ελλάδα βιώνει ένα οικονομικό θαύμα όπως λένε τα Media, απλά δεν είμαστε στο χάλι που ειμασταν κάποτε. Αυτό που θέλει άμεσα η Ελλάδα είναι καλύτερους μισθούς οι οποίοι θα έρθουν μόνο με την δημιουργία εξειδίκευμενων θέσεων εργασίας, δηλαδή πρέπει σιγά σιγά να πάμε και σε κλάδους εκτός τουρισμού. Βέβαια εγώ εξακολουθώ να προσπαθώ για μια θέση στο εξωτερικό μονο και μόνο για την εμπειρία και τις υψηλότερες απολαβές.

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι καλή αρχή @nPb
δύσκολο branche το δικό σας Φώτη μου. Δουλειά υπάρχει, απ όσο ακούω, αλλά αβεβαιότητα, αναξιοκρατία, βραχυπρόθεσμες συμβασεις, πληρωμή με bonus κλπ. Θα μου πεις, πού είναι καλύτερα;
Πάντως η εμπειρία μετράει πολύ
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αυτό υποδηλώνει ότι ο ντόπιος αμοίβεται παραπάνω για την ίδια θέση μόνο και μόνο επειδή είναι ντόπιος, που δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι σε χώρες κι επιχειρήσεις που δεν είναι κωλοχανεια.

Ο ντόπιος, όπως έγραψες πιο κάτω, μιλάει τη μητρική του γλώσσα, πήγε σχολείο και πανεπιστήμιο στην ίδια χώρα που δουλεύει, έχει φίλους, γνωστούς, οικογενειακές γνωριμίες, ξέρει πως δουλεύουν τα πράγματα στην αγορά εργασίας, ξεκίνησε καριερα από πιο μικρή ηλικία (ο μέσος Έλληνας πάει στα late 20s μέχρι να ξεμπερδέψει με σχολές, μεταπτυχιακά, στρατο, και λοιπές υποχρεώσεις), οποτε είναι λογικό στις περισσότερες περιπτώσεις να έχει προχωρήσει και να έχει ανελιχθεί πιο πολύ οταν συγκρίνουμε ίδιες ηλικίες κι επαγγέλματα.



Εγώ ξέρω να μιλήσω για την Γερμανία, για τις άλλες χώρες δεν μπορώ να πω τίποτα.



Γνωριζω για εδώ όμως πολύ καλά, ότι υπάρχει ένας ενδόμυχος ναζισμός. Τι εννοώ μ αυτό; Ότι οι άνθρωποι χωρίζονται σε ντόπιοι, και ξένοι. Ότι, ο,τι και αν κανείς, δεν θα γίνεις ποτε μέρος της κοινωνίας αυτής, πλήρως. Και με τον όρο ξένος συμπεριλαμβάνονται όλοι όσοι δεν έχουν γερμανικό αίμα , ανεξαρτήτως αν είναι ευρωπαίοι, Ασιάτες, μαύροι, γυφτοι, μοικανοι, 1ης, 2ης,3ης,4ης, 176ης γενιάς.


Οι μη άριοι ποτε δεν μπορούν να εισβάλλουν στα ανώτερα κλιμάκια. Όταν η ντόπια αρχή βλέπει να απειλούνται τα συμφέροντα της, σ εξαλείφουν. Αυτό είναι βαθιά ριζωμένο. Πρόσφατο δημοσίευμα των γερμανικών ΜΜΕ απέδειξε την σχέση του παππού της σημερινής υπουργού εξωτερικών( πράσινη γαρ), με τις ναζιστικες αρχές το 1940.



Διαπλοκή αλά Ελλαδιστάν υπάρχει και στο εξωτερικό. Μόνο που εκεί, συνήθως αφορά στ ανώτερα κλιμάκια η όταν απειλούνται σοβαρά συμφέροντα ( κυρίως οικονομικά/ πολιτικά) , όλα καλυμμένα βέβαια υπο τον ψευτοπροοδευτισμο και της δήθεν δημοκρατίας και ανοχής στους ασθενέστερους κοινωνικα( και φυλετικά).
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Τι έγινε γυρίζουν οι Έλληνες πίσω στην Ελλάδα μετά την λήξη της οικονομικής κρίσης??😁😁



Πάντως η αλήθεια είναι οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια όσο ήταν την περίοδο 2011-2018 όπου η Ελλάδα είχε καταρρεύσει στα πάντα με αποτέλεσμα ολοι οι νέοι να φεύγουν στο εξωτερικό. Τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια αργή αλλά σταθερή ανάκαμψη σε ότι αφορά την οικονομία και την αγορά εργασίας ενώ την ίδια ώρα η Βόρεια Ευρώπη έχει μπει σε κρίση με αποτέλεσμα η καθημερινότητα να μην είναι η ίδια με αυτήν που ήταν πριν μερικά χρόνια. Αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι η Ελλάδα έφτασε την Ευρώπη η ότι η Ελλάδα βιώνει ένα οικονομικό θαύμα όπως λένε τα Media, απλά δεν είμαστε στο χάλι που ειμασταν κάποτε. Αυτό που θέλει άμεσα η Ελλάδα είναι καλύτερους μισθούς οι οποίοι θα έρθουν μόνο με την δημιουργία εξειδίκευμενων θέσεων εργασίας, δηλαδή πρέπει σιγά σιγά να πάμε και σε κλάδους εκτός τουρισμού. Βέβαια εγώ εξακολουθώ να προσπαθώ για μια θέση στο εξωτερικό μονο και μόνο για την εμπειρία και τις υψηλότερες απολαβές.

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι καλή αρχή @nPb

Ευχαριστώ Φώτη. Σε καμία περίπτωση δεν εξωραΐζω ξαφνικά την Ελλάδα αλλά ούτε και μειώνω τη Γερμανία. Η κάθε χώρα έχει τη δυναμική της, έχει τα θετικά, και τα αρνητικά της και εννοείται ότι σαν εμπειρία αξίζει η παραμονή σε μια άλλη χώρα κυρίως για το κομμάτι του τρόπου σκέψης αλλά και η αλληλεπίδραση με κουλτούρες εκτός των Βαλκανίων ή βόρειας Αφρικής. Γενικά η αγορά εργασίας είναι λιγάκι γρήγορο φαγητό και αυτό έχει επηρεάσει και τις διαπροσωπικές σχέσεις των ανθρώπων, κάτι με το οποίο διαφωνώ.

Χωρίς να υπερβάλλουμε, καλό θα ήταν να στηρίζουμε την Ελλάδα και ναι, η Ελλάδα πάει καλά. Οι Έλληνες θα έπρεπε να στηρίζουν την Ελλάδα και συμβάλλουν στην απομόνωση των αρνητικών ιδιαιτεροτήτων που χαλάνε την καθημερινότητα του κόσμου. Αυτό θα έπρεπε ως νέα γενιά να κάνουμε και να συμβάλλουμε με φρέσκιες ιδέες στην βελτίωση της χώρας μας, από τη γειτονιά μας μέχρι στην βελτίωση των υποδομών του Πανεπιστημίου ή της δημόσιας υπηρεσίας. Η Ελλάδα δεν είναι Ηνωμένο Βασίλειο και είναι λογικό, αλλά κάποτε θα πρέπει να σταματήσουμε το κόμπλεξ κατωτερότητας ότι για παράδειγμα, το Ηνωμένο Βασίλειο είναι καλύτερο, χωρίς να λέμε σε τι ακριβώς με επιχειρήματα (εφόσον κάποιος ζει μόνιμα στην Αγγλία και όχι από φήμες τρίτων) όταν από διάφορους λαούς ακούω ότι η Αγγλία δεν θα ήταν μια καλή επιλογή ζωής και εργασίας. Σκεφτείτε ότι τα ίδια λένε και άλλοι λαοί για τα συγκεκριμένα στερεότυπα για συγκεκριμένες χώρες. Το καλύτερο ή χειρότερο έχει να κάνει με μια συγκεκριμένη εταιρία και το περιβάλλον εργασίας. Από εκεί και πέρα, η καθημερινότητα ως προς το άγχος και το τρέξιμο, τα κόστη επιβίωσης και τις γραφειοκρατικές υποχρεώσεις δεν έχει και μεγάλες διαφορές με μια πόλη της Ελλάδας.

Ενημερωτικά η Ελλάδα αποτελεί πλέον και θα αποτελεί μια από τις πιο ανταγωνιστικές οικονομίες στην τεχνητή νοημοσύνη και στην ψηφιοποίηση του κράτους. Αυτό εννοείται ότι θα έχει θετικές συνέπειες στην μελλοντική οικονομία στον τομέα των υπηρεσιών παιδείας, υγείας, τουρισμού, αγροτικής παραγωγής, ανανεώσιμων πηγών, δικαιοσύνης και πολιτισμού. Δεν είναι η Ελλάδα του 1950 ούτε η Ελλάδα του 2005 όσο αν κάποιοι νομίζουν ότι είναι. Αυτό δεν γίνεται αισθητό όσο κάποιος μένει στην Ελλάδα και δεν έχει συγκριτική άποψη με μια χώρα του εξωτερικού. Τα κοινωνικά προβλήματα υπάρχουν, αλλά σε καμία περίπτωση η πρόοδος μιας χώρας δεν σχετίζεται με αυτά. Και η Αμερική είναι κοινωνικός βόθρος, έχει διαφθορά, αλλά έχει πολύ καλά Πανεπιστήμια και εκπαιδευτική ποιότητα σε μεγάλο φάσμα των επιστημών. Μέχρι και η έρευνα για την ιστορία των αρχαιοελληνικών μαθηματικών γίνεται από ιδιωτικά (ΜΗ ΚΡΑΤΙΚΑ) αμερικάνικα Πανεπιστήμια και ιδιωτικά ερευνητικά κέντρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top