Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Τι θες να πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ήδη εδώ είναι και σου χτυπά την πόρτα τοκ τοκ τοκ.... κάνεις εσύ Γιαννάκη φορολογική δήλωση???

Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Σωστά τα λες, έχει τύχει να ακούσεις την "φάμπρικα" του Μαρκόπουλου..?


Εξελίχθηκε όμως ο κόσμος από τότε, ναι!
Η σύγχρονη εργατική τάξη, ακόμα και το επαναστατικό προτσές, πιστεύει ότι το να δουλεύει κάποιος σε φάμπρικα με αυτές τις συνθήκες σήμερα, θεωρείται πλεονέκτημα από το να είναι άνεργος :/:
Άστα να πάνε φίλε...

Εγω ξέρω οτι αποψε θέλω να βγω μια βολτα με μια πιτσιρικα και θέλω να έχω στην τσέπη ενα 100αρι. Για πάν ενδεχομενο.
Θα μου το δώσει το κομμουνιστικο μανιφέστο; :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εγω ξέρω οτι αποψε θέλω να βγω μια βολτα με μια πιτσιρικα και θέλω να έχω στην τσέπη ενα 100αρι. Για πάν ενδεχομενο.
Θα μου το δώσει το κομμουνιστικο μανιφέστο; :loltooth:
Όχι, αλλά θα δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να έχουν ΟΛΟΙ, κάποτε, ένα 100άρι. Τότε βέβαια, η πιτσιρίκα θα είναι γιαγιά, οπότε... :(

Μόλις έκανες πιο ευτυχισμένο τον Τσίπρα :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γενικά είναι καμμένος, εγώ πάω για διεθνή καριέρα και αυτός αριστερός του κώλου,
δλδ καταλαβαίνεις τι τραβάω?


Να τον ταίζω μια ζωή ρε φίλε, όχι δεν το κάνω , ας σοβαρευτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Όχι, αλλά θα δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να έχουν ΟΛΟΙ, κάποτε, ένα 100άρι. Τότε βέβαια, η πιτσιρίκα θα είναι γιαγιά, οπότε... :(

Ζούμε στην εποχη που ο καθενας κοιτάει την πάρτη του. Αρα γιατι εγω να κάτσω να σκεφτώ τον άλλον;
δεν με ενδιαφέρει κανενας αν δεν ειναι συμμαχος μου δεν θα του κάνω κακο αλλα δεν θα με νοιάξει κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ζούμε στην εποχη που ο καθενας κοιτάει την πάρτη του. Αρα γιατι εγω να κάτσω να σκεφτώ τον άλλον;
δεν με ενδιαφέρει κανενας αν δεν ειναι συμμαχος μου δεν θα του κάνω κακο αλλα δεν θα με νοιάξει κιολας.
Οι εποχές αλλάζουν οι άνθρωποι όχι, πάντα παρτάκηδες ήταν, είναι στη φύση μας.
Η συλλογική συνείδηση είναι μια ουτοπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Οι εποχές αλλάζουν οι άνθρωποι όχι, πάντα παρτάκηδες ήταν, είναι στη φύση μας.
Η συλλογική συνείδηση είναι μια ουτοπία.

έτσι πάνε αυτα φιλε! Κάποιος μπορει να έχει χειροτερη δουλειά απο κάποιον αλλον αλλα έχει κάτσει σε καλή περιπτωση με γυναικα. Οποτε μια χαρά περνάει δεν χρειάζεται τη βοηθεια σου. Κάπως ετσι μπορει να τα εξισορροπει η άγραφη δικαιοσυνη. :thumbup:

κάποιος άλλος έχει κληρονομησει ακινητα και εισπράττει. Καθενας με την τυχη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σωστά τα λες, έχει τύχει να ακούσεις την "φάμπρικα" του Μαρκόπουλου..?


Εξελίχθηκε όμως ο κόσμος από τότε, ναι!
Η σύγχρονη εργατική τάξη, ακόμα και το επαναστατικό προτσές, πιστεύει ότι το να δουλεύει κάποιος σε φάμπρικα με αυτές τις συνθήκες σήμερα, θεωρείται πλεονέκτημα από το να είναι άνεργος :/:
Άστα να πάνε φίλε...

Εχεις δουλεψει φαμπρικα και ξερεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εχεις δουλεψει φαμπρικα και ξερεις...
Λέω ότι, οι "αριστεροί" που κάποτε δουλεύανε μόνο... σε απεργίες, και δεν καταδέχοταν να εργαστούν για ψίχουλα, σήμερα αυτοί οι ίδιοι σε βάζουν να δουλέψεις για 2 ευρώ την ώρα και να λες κι ευχαριστώ.

Υγ ας ξανακούσω με την ευκαιρία το τραγούδι, μου αρέσει έτσι κι αλλιώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
συμφωνω οι αριστεροι ειναι οτι χειρωτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
συμφωνω οι αριστεροι ειναι οτι χειρωτερο.
Δεν είπα οι αριστεροί, έγραψα οι "αριστεροί" άρα (που λέει και κάποιος) δεν υπάρχει...συμφωνία :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tourlou.

Νεοφερμένος

Ο Tourlou. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα τι θέμα εχουν όλοι εσωτερικό /εξωτερικό όλες σχεδόν οι ευρωπαικές χώρες ίδιες ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα τι θέμα εχουν όλοι εσωτερικό /εξωτερικό όλες σχεδόν οι ευρωπαικές χώρες ίδιες ειναι
Σωστά, έτσι είναι ακριβώς γιατί μια γνωστή μου που δούλευε εδώ στο νομισματοκοπείο σαν καθαρίστρια, πληρωνόταν με 3 ευρώ την ώρα και της έβγαινε η πίστη σε σκάλες και χέστρες και όταν πήγε στην Γερμανία μου έστειλε ότι της δίνανε τα 4πλάσια για να ελέγχει απλώς το μηχάνημα που κολλάει ετικέτες σε σοκολάτες. Είδες τι προπαγκάντα πέφτει ε ? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himalaian

Νεοφερμένος

Ο Himalaian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εάν ήμουν νεώτερος από 40 ετών σίγουρα θα αναζητούσα δουλειά στο εξωτερικό με αξιοπρεπέστερες συνθήκες διαβίωσης, τώρα πάνω από τα 70 δεν υπάρχουν οι απαραίτητες αντοχές. Έτσι που μας έχουν καταντήσει, διαλύοντας και φτωχοποιώντας τη μεσαία τάξη, το μέλλον μας διαγράφεται ζοφερό.
Για τους νέους όμως που έχουν μια ζωή μπροστά τους και δεν έχουν οικονομική άνεση από την οικογένεια τους, μέχρι να καλυτερεύσουν οι συνθήκες εργασίας στην Ελλάδα, καλά θα κάνουν να αναζητήσουν κάτι καλύτερο στο εξωτερικό. Οι ομορφιές και το κλίμα της Ελλαδίτσας μας, δυστυχώς (κατά τη γνώμη μου) δεν αντισταθμίζουν τις βασικές ελλείψεις της καθημερινότητας και της οικονομικής δυσπραγίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εάν ήμουν...
Αδερφέ, αν είσαι όντως λίγο πριν τα 80 και έχεις το κουράγιο σήμερα να γράφεις σε φόρουμ λέγοντας ότι αν ήσουν 40 θα είχες φύγει εξωτερικό, με κάνεις να αισθάνομαι άσχημα που στα 40 μου κάθομαι εδώ και περιμένω να γίνω 80 για να ...το πω κι εγώ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himalaian

Νεοφερμένος

Ο Himalaian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αδερφέ, αν είσαι όντως λίγο πριν τα 80 και έχεις το κουράγιο σήμερα να γράφεις σε φόρουμ λέγοντας ότι αν ήσουν 40 θα είχες φύγει εξωτερικό, με κάνεις να αισθάνομαι άσχημα που στα 40 μου κάθομαι εδώ και περιμένω να γίνω 80 για να ...το πω κι εγώ :(

Φίλε μου, παρά τις αντιξοότητες που αντιμετωπίζω δεν παύω να ασχολούμαι με το μαραφέτι (Computer-Internet-Social Media, etc.) γιατί αφενός μεν το έμαθα από τους πρώτους στην Αμερική (85) και ήταν εργαλείο στη δουλειά μου εδώ στην Ελλάδα, αφετέρου δε μου δίνει μια έξοδο από τη ανελέητη καθημερινότητα και μία νότα αισιοδοξίας για το αύριο.
Το όριο 40 το έβαλα απλά πιστεύοντας ότι θα είχα τις απαραίτητες αντοχές για μια εργασιακή "περιπέτεια" στο εξωτερικό. Βέβαια αυτό το όριο είναι σχετικό για τον καθένα και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως του τι δουλειά κάνεις (υπάρχει ζήτηση στο εξωτερικό?), οικογενειακές υποχρεώσεις, κλπ.
Συγνώμη, αλλά δεν είχα τη πρόθεση να αισθανθεί άσχημα κανένας, αλλά γιατί να περιμένεις να γίνεις 80 για να το πείς και εσύ? Προσωπικά στα 40 μου (που τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα από σήμερα) έδωσα αρκετές ευκαιρίες στον εαυτό μου για κάτι καλύτερο στο εξωτερικό, όπως στη Σουηδία, στη Σ.Α., στην Αγγλία και στην Αμερική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
μου δίνει μια (δι)έξοδο από τη ανελέητη καθημερινότητα και μία νότα αισιοδοξίας για το αύριο
Ειλικρινής απάντηση, την δέχομαι και μου αρκεί, χωρίς να εξετάζω λεπτομέρειες, αριθμούς, γεωγραφικά μήκη και πλάτη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tourlou.

Νεοφερμένος

Ο Tourlou. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σωστά, έτσι είναι ακριβώς γιατί μια γνωστή μου που δούλευε εδώ στο νομισματοκοπείο σαν καθαρίστρια, πληρωνόταν με 3 ευρώ την ώρα και της έβγαινε η πίστη σε σκάλες και χέστρες και όταν πήγε στην Γερμανία μου έστειλε ότι της δίνανε τα 4πλάσια για να ελέγχει απλώς το μηχάνημα που κολλάει ετικέτες σε σοκολάτες. Είδες τι προπαγκάντα πέφτει ε ? :mad:


βεβαια και οταν στο εξωτερικο για 20 τ.μ μετρα στις βρυξελλες πχ πρεπει να πληρωνεις 700 ευρω τον μηνα ή η ασφαλιση του αυτοκινητου σ ειναι 2000/year τοτε ξανασκεφτεσαι τα παραδειγμα που ειπες :)

Καταλαβαινω την αναγκη και την επιθυμια πολλων να φυγουν αλλα το εξωτερικο δεν ειναι παραδεισος. Πανε σε καποια ευρωπαικη χωρα να βρεις την ιδια high paid δουλεια μ καποιον κατοικο της χωρας και θα δεις οτι το 99% αυτων που φευγουν χωριζονται σε 2 κατηγοριες , αυτους που δν εχουν πτυχιο και πλενουν πιατα σε random εστιατορια και αυτους που εχουν και βρισκουν μια οτι να ναι δουλεια που απλως επιβιωνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top