Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Εγώ το σκέφτομαι το εξωτερικό από την πλευρά της οικογένειας. Δηλαδή να είμαι Ελλάδα κοντά σχετικά στους δικούς μου για να τους φροντίζω στο μέλλον. Όλοι όσοι λέτε εύκολα δίχως σκέψη ότι θα φύγετε έξω ή όσοι όντως το έχετε κάνει, έχετε σταθερές υγιείς οικογένειες που αφήνετε πίσω? Δε σας απασχόλησε καθόλου το θέμα αυτό? Για παράδειγμα όταν παίζουν μονογονεϊκές οικογένειες ή θέματα υγείας εκεί είναι δύσκολο να πεις κοιτάζω τον εαυτό μου και πάω έξω.
Σε γενικές γραμμές οι δικοί μου είναι οκ. Αλλά και στην Ελλάδα να είσαι, ειδικά αν μιλάμε για διαφορετικές πόλεις, αν δεν έχεις λεφτά πως θα τους φροντίσεις;
Ο πατέρας μου πριν κανά δυο μήνες έπαθε ένα μικρό καρδιακό και χρειάστηκε μπαλονάκι. Η στένωση ήταν στο όριο που το δημόσιο δε κάνει την επέμβαση, οπότε αναγκαστηκά πήγε σε ιδιώτη. 3000ε ήταν το κόστος που το καλύψαμε εγώ και ο αδεφός μου (που επίσης ζει έξω) καθώς οι γονείς μου δε μπορούν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Εγώ το σκέφτομαι το εξωτερικό από την πλευρά της οικογένειας. Δηλαδή να είμαι Ελλάδα κοντά σχετικά στους δικούς μου για να τους φροντίζω στο μέλλον. Όλοι όσοι λέτε εύκολα δίχως σκέψη ότι θα φύγετε έξω ή όσοι όντως το έχετε κάνει, έχετε σταθερές υγιείς οικογένειες που αφήνετε πίσω? Δε σας απασχόλησε καθόλου το θέμα αυτό? Για παράδειγμα όταν παίζουν μονογονεϊκές οικογένειες ή θέματα υγείας εκεί είναι δύσκολο να πεις κοιτάζω τον εαυτό μου και πάω έξω.

Eννοείται ότι δεν μιλάμε για εξαιρέσεις όταν παίζουν ειδικοί λόγοι. Βέβαια η Ευρώπη δίπλα είναι. Ορισμένοι σκέφτονται λες και θα πρέπει να πάνε στην Ιαπωνία για παράδειγμα. :cool: Μου κάνει εντύπωση ότι παρ' όλο το διαδίκτυο και την τεχνολογία οι νέοι Έλληνες δεν νιώθουν τόσο άνετοι με την ..οικογένεια της Ευρώπης. Λες και ζούμε πίσω στο 1950. Γιατί τέτοιοι δισταγμοί φίλοι μου;

Το θέμα του συναισθηματικού δεσίματος είναι νομίζω μια πρόχειρη σκέψη που ασυνείδητα λέμε όταν είμαστε νέοι, αλλά οι λόγοι είναι βαθύτεροι: η γηροκόμηση της Ελληνικής οικογένειας από τα παιδιά της. Αυτό νομίζω ότι βυθίζει την κοινωνία σε ένα τέλμα καθώς αρκετοί νέοι επαναπαύονται στην ομπρέλα της οικογένειάς τους ειδικά όταν παίζουν και 2 μισθοί δημοσίου (με ειδίκευση Εθνική Τράπεζα ή κάποια ΔΕΚΟ) ή 2 συντάξεις (μέση εκπαίδευση + καραβανέα) οπότε και δεν υπάρχει κίνητρο να φτιάξουν τη ζωή τους. Όσο και αν νομίζουν αρκετοί ότι έτσι θα προσφέρουν στην χώρα με τον τρόπο ζωής αυτό, στην ουσία αρκετοί θα μείνουν όμηροι του ίσκιου των γονιών τους, δεν θα κάνουν δική τους οικογένεια, δεν θα κάνουν τίποτα παραγωγικό και όταν φύγουν οι γονείς για τον άλλο κόσμο, τότε θα πάθουν ένα ισχυρό σοκ. Μπορεί να διατηρήσουν κάποια σύνταξη φτώχειας (με ειδικές ρυθμίσεις) αλλά δεν θα ήθελα να είμαι από εκείνους που θα το δουν. Με τρελαίνει η ιδέα ότι πρέπει μια ζωή να ζω κάτω από τους γονείς μου σαν εκβλάστημα. Θεωρώ ότι το κάθε παιδί έχει το δικαίωμα στη ζωή του και όχι να είναι παρασιτικό των γονιών του. Οι γονείς είναι εκεί, δίπλα μας. Έκαναν τη ζωή τους. Έχει ο ένας τον άλλο και όχι τη νέα γενιά για να τους πηγαίνει το πι. Κατάντια. Ειδάλλως δεν έχει νόημα η έννοια της ζωής. Η ζωή σημαίνει εξέλιξη σε κάτι νέο και όχι απλά βιολογική επιβίωση.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Και σου απαντάω ακριβώς τι σχέση έχει η δική σου ειδικότητα με εμένα ?

Σου είπε κανένας ότι είμαι τεχνολόγος ?
Κάτσε και ψάξε τι ευκαιρίες υπάρχουν στον τομέα σου ..
Όλοι αυτό κάνουν ,σκίζονται να βρουν ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ πραγματικά και είναι διατεθημενος ν κάνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ μέχρι να βρουν ..

Υπάρχουν ?
Καλώς τις αρπάζεις ,δεν υπάρχουν ?
Ψαξου και αλλού και στην τελική αν δεν εκφράζεσαι μέσα από όλο αυτό και δεν θες να φύγεις ,κοίτα να σπουδάσεις ή να κάνεις κάτι άλλο μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη ευκαιρία να κάνεις αυτό που αγαπάς ..

Ούτε ο πρώτος εισαι ούτε ο τελευταίος που αλλάζεις επαγγελματικό προσανατολισμό αν έχεις βιοποριστικό θέμα ..


Αν όμως εσύ επειδή δεν βρίσκεις σε αυτό που σπούδασες δουλειά ή δεν δέχεσαι να δουλέψεις με λίγα χρήματα μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο και κάθεσαι όλη μέρα σε ένα καναπέ και ζεις με τις συντάξεις των δικών σου ποιος φταίει ?

Κανένας μας όταν τελείωσε τις σπουδές του δεν βρήκε αυτό που ονειρευόταν ή που προσδοκούσε με την μια ..

Αν και εγώ και γενικά η γενιά μου ειμασταν πολύ τυχεροί σε αυτό το κομμάτι γιατί οι δουλειές μας περίμεναν τότε ....

Τα στραβά όλοι τα περάσαμε και μάλιστα πέρασα και στιγμές που πήγαινα στο σπίτι από την δουλειά και έκλαιγα από τα νεύρα μου γιατί είχα έναν μακακα να μου βγάζει το λάδι αλλά ΕΠΡΕΠΕ να την μάθω ,γιατί καλως ή κακώς το καλύτερο πανεπιστήμιο να τελειώσεις αν δεν έχεις εμπειρία ούτε μόνο σου μπορείς να ξεκινήσεις κάτι ούτε να απαιτήσεις τον μισθό σου . ..

Υπομονή επιμονή και πείσμα ρε φιλε μπορούμε να έχουμε ?

Όλοι αυτοί που τα έχουν καταφέρει και τυχεροί ήταν και λίγο παραπάνω πείσμα πρέπει να είχαν ..
Δεν καθοντουσαν και μιζεριαζανε και αν τους έλεγες πάνε σε μία δουλειά άλλη ,μέχρι να βρεις στον τομέα σου έλεγαν εγώ έχω πτυχίο και δεν πάω εκεί ..

Βαρέθηκα την μιζέρια και την νοοτροπία ,αυτός που έχει δουλειά είναι αυτός που έχει μέσο ή τα βρήκε από τους δικούς του ...
Aκριβώς επειδή δε ξέρεις (και προφανώς κανένας άλλος) τι γίνεται σε κάθε κλάδο κοίτα να αποφεύγεις τις αερολογίες "όποιος θέλει μπορεί". Και ακριβώς επειδή ξέρω τι γίνεται στον συγκεκριμένο κλάδο, σου λέω ότι ευκαιρίες δεν υπάρχουν. Και αυτό γιατί το σύστημα, που μας είπες να μη κράζουμε, έχει στήσει προ δεκαετιών την καλοστημένη απάτη που λέγεται μικροβιολόγος (νυν βιοπαθολόγος), οι οποίοι για να συνεχίσουν να ζούνε την "ιατρική" ζωή τους πρέπει να πατήσουν στα πτώματα των τεχνολόγων (και στη τσεπη του φορολογομενου) .
Είτε πας έξω/συνεχίζεις σπουδές, είτε ζεις με τα 500ε ελπίζοντας ότι κάποια μέρα θα μπεις δημόσιο, είτε διαγράφεις τα 4 χρόνια των σπουδών σου. Αυτές είναι οι επιλογές ,λόγω των σκατών της χώρας και τίποτα παραπανω, που εσύ βαφτίζεις μιζέρια και κακή νοοτροπία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Στην Ελλάδα νομίζω λόγω θρησκευτικής κουλτούρας και συντηρητισμού του κώλου, υπομένουμε συνεχώς την αποτυχία, τη μοίρα της ζωής και δεν δίνουμε αξία στη ζωή σήμερα και αύριο. Έτσι ασυνείδητα διαλύουμε και τη ζωή των επόμενων γενιών πριν καν γεννηθούν καθώς ζούμε για να ζούμε, με την απλή βιολογική έννοια του όρου. Ακούμε και το Μητροπάνο και τον αμερικάνο που έλεγε ο Πανούσης. Και με την αριστερά και με την δεξιά. Όπως κάτσει το ατομικό ΜΙΖΕΡΟ σκατοσυμφέρον. Κοιτάμε μόνιμα το χθες, χωρίς να το ζήσαμε με την προσωπική μας ματιά και συνεχώς "κλαίμε" έναν αόρατο νεκρό του παρελθόντος όπως μας τον είπαν γραμμένα βιβλία με δόση σανού, πολιτικής κατευνασμού και υποκειμενισμού. Όχι φίλοι μου. Δεν πάει έτσι.

Αν οι άνθρωποι άλλων χωρών που έχουν μια διαφορετική προσέγγιση στην πραγματικότητα, σκέφτονταν με αυτή την μίζερη προσέγγιση ζωής, σήμερα θα ήμασταν ακόμη χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα και τα πόδια μας θα φορούσαν τίποτα γουρουνοτσάρουχα όπως οι άνθρωποι το 1600 και πιθανόν με διαφόρων τύπων γάγγραινες λόγω κακουχιών. Οι αλήθειες πρέπει κάποτε να λέγονται χωρίς συναισθήματα. Αρκετά με την κατάπτωση και την 12ετη μνημονιακή εσωστρέφει στο χθες. Όχι άλλο χθες, όχι άλλο "τιμή" προγόνων και βλακείες. Οι πρόγονοί μας αν μας έβλεπαν θα μας φασκέλωναν και με τα πόδια τους γιατί από εμάς θα περίμεναν να πάμε τη ζωή παρακάτω. Σε κάτι νέο και όχι να λέμε 20-25 χρονών άνθρωποι ότι λόγω οικογενειακών "δεσμών" θυσιάζουμε τη ζωή μας. Τι μπούρδες είναι αυτές; Είναι τραγικό. Με κάτι τέτοια νομίζω ότι η Ελλάδα θα είναι ίδια και μετά από 100 χρόνια. Κρίμα. Πραγματικά κρίμα. :(
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ το σκέφτομαι το εξωτερικό από την πλευρά της οικογένειας. Δηλαδή να είμαι Ελλάδα κοντά σχετικά στους δικούς μου για να τους φροντίζω στο μέλλον. Όλοι όσοι λέτε εύκολα δίχως σκέψη ότι θα φύγετε έξω ή όσοι όντως το έχετε κάνει, έχετε σταθερές υγιείς οικογένειες που αφήνετε πίσω? Δε σας απασχόλησε καθόλου το θέμα αυτό? Για παράδειγμα όταν παίζουν μονογονεϊκές οικογένειες ή θέματα υγείας εκεί είναι δύσκολο να πεις κοιτάζω τον εαυτό μου και πάω έξω.
Αυτό είναι ένα κομμάτι που δυστηχως κρατάει πολύ κόσμο εδώ αλλά να σου πω κάτι από την πλευρά του γονιού πλέον ?

Οι γονεις μπόρεσαν και δούλεψαν και έφτιαξαν οικογένειες και παιδιά για να τα βλέπουν να εξελίσσονται .
Δεν κάνουν παιδιά για να γηροκομησουν τους γονείς ή για να έχουν δεκανικια .

Αν ένα παιδί θέλει να φύγει έξω να το κάνει και οι γονείς θα είναι εκεί για να το στηρίξουν .
Λύσεις βρίσκονται γι αυτους που μένουν πίσω .
Ναι είναι πολύ σκληρό και πολύ δύσκολο να το δεχτεί ένας γονιός όλο αυτό αλλά είναι και εξίσου εγωιστικό να μην φεύγει ένα παιδί μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο ..

Πολλοί γονείς εν γνώση τους πλέον μεγαλώνουν "μετανάστες "
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Aκριβώς επειδή δε ξέρεις (και προφανώς κανένας άλλος) τι γίνεται σε κάθε κλάδο κοίτα να αποφεύγεις τις αερολογίες "όποιος θέλει μπορεί". Και ακριβώς επειδή ξέρω τι γίνεται στον συγκεκριμένο κλάδο, σου λέω ότι ευκαιρίες δεν υπάρχουν. Και αυτό γιατί το σύστημα, που μας είπες να μη κράζουμε, έχει στήσει προ δεκαετιών την καλοστημένη απάτη που λέγεται μικροβιολόγος (νυν βιοπαθολόγος), οι οποίοι για να συνεχίσουν να ζούνε την "ιατρική" ζωή τους πρέπει να πατήσουν στα πτώματα των τεχνολόγων (και στη τσεπη του φορολογομενου) .
Είτε πας έξω/συνεχίζεις σπουδές, είτε ζεις με τα 500ε ελπίζοντας ότι κάποια μέρα θα μπεις δημόσιο, είτε διαγράφεις τα 4 χρόνια των σπουδών σου. Αυτές είναι οι επιλογές ,λόγω των σκατών της χώρας και τίποτα παραπανω, που εσύ βαφτίζεις μιζέρια και κακή νοοτροπία.


Κάτοικος εξωτερικού έτσι ?
Οκ πάμε παρακάτω ..

Σπούδασες ένα επάγγελμα λοιπόν δεδομένων των συνθηκών που υπήρχαν και γνωρίζοντας πολύ καλά ότι μόνο φεύγοντας έξω θα βρεις αυτό που ψάχνεις ..

Πολύ καλά έκανες λοιπόν και άσε σε εμένα να λέω ότι θέλω ..

Το ζητούμενο σου ποιο είναι ?
Αυτό ήθελες αυτό έκανες ....

Αγαπάς ένα επάγγελμα που δυστηχως η χώρα του δεν το υποστηρίζει ..Ο πρώτος εισαι ή ο τελευταίος που φεύγεις γι αυτο ?
Εν γνώση σου τα έκανες όλα και δεν βρεθηκες προ τελεσμενων ..

Άλλωστε αν διάβαζες όλα αυτά που έλεγα θα έβλεπες και ο ότι ο γιος μου διάλεξε ένα επάγγελμα που ξέρει από τώρα ότι θα φύγει έξω ..

Θα αρχίσει λοιπόν να κατηγορεί το σύστημα και την φορολογία ?

Κανένας δεν τα υποστηρίζει ,απλά μαχαιτε όταν ΔΕΝ μπορεί να φύγει και προτιμά να μείνει ..
Σαράντα φορές το είπαμε και μην μου λες εμένα για αερολογιες ...



Άντε πάμε παρακάτω και άσε για την Ελλάδα να μιλάνε αυτοί που την ζούνε και την πληρώνουν με το παραπάνω γιατί άντεξαν και δεν έφυγαν ..
Εσείς που φύγατε καλά κάνατε !
Αλλά σταματήστε ποια να την κατηγορατε για όλα και για όλους .
Επιλογές δικές σας ήταν στο κάτω κάτω ..
Αν δεν έχεις κανένα σκοπό να γυρίσεις καλό είναι να σταματήσεις και να ψηφίζεις, αν ψηφίζεις γιατί μέσα σε όλα έχουμε και τους Έλληνες που ζούνε μόνιμα εξωτερικό ΔΕΝ έχουν σκοπό να γυρίσουν ΠΟΤΕ Ελλάδα άλλα θέλουν να έχουν και λογο Παρ όλο που την κατηγορούν νύχτα μέρα ...


Άλλο ένα μεγάλο θέμα που πραγματικά ποιο παράλογο δεν υπάρχει .
Να δίνεται δικαίωμα ψήφου σε ένα άνθρωπο ο οποίος δεν πληρώνει ούτε ένα ευρώ για την χώρα που ψηφίζει και που φυσικά δεν έχει σκοπό να γυρίσει ποτέ σε αυτή παρά μόνο για διακοπές ...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Οκ αν αυτο ειναι αυτο που θελεις και το αποδεχεσαι με ολες τις συνεπειες ποια ειμαι εγω να σου πω τι να κανεις.Ωστοσο αντιλαμβανεσαι πως αυτο δεν ειναι καθολικα αποδεκτο και δεν θελουν να δουλευουν ολοι μια ζωη μεροκαματιαρηδες για το τιποτα.
Υπαρχουν ανθρωποι που θελουν πιο πολλα πραγματα απο την ζωη τους οποτε δεν μπορεις να εφαρμοσεις τη δικη σου λογικη στους δικους του στοχους.Αρα, πιο σωστα, ειναι να λεμε «οποιος θελει να αγωνιστει για την ελλαδα ας καταει οποιος οχι ας φυγει» και οχι «αγωνιζομαστε ολοι παση θυσια» δεν εχουμε ολοι τους ιδιους στοχους
Μα προφανώς ομιλώ για τον εαυτό μου και μόνο. Δεν γίνεται κανένας άνθρωπος και κανένα κράτος να υποχρεώσει τους άλλους σε μία ζωή που δεν την θέλουν. Και εγώ θέλω πολλά πράγματα αλλά επιλέγω να τα θυσιάσω για να κάνω αυτό που πιστεύω ότι θα με ικανοποιούσε περισσότερο, να ζω εδώ και κοντά στους δικούς μου ανθρώπους. Το όλο πρόβλημα εγώ το ρίχνω και στη χώρα που έχει αποτύχει να δίνει πατριωτικές αξίες στους νέους και στις νέες. Διεθνιστικές αξίες δίνονται στα παιδιά του σχολείου με αποτέλεσμα και αυτά να μεγαλώνουν με την αντίληψη " όπου γη πατρίς " κάτι που θεωρώ εσφαλμένο. Αγωνιζόμαστε να το αλλάξουμε και αυτό.
+1 γιατί έχεις τα κότσια να πεις ότι αυτή τη ζωή θέλεις να ζήσεις και ας φέρει ότι φέρει, και ας χαρακτηριστείς.
Καλά την μοίρα δεν την ορίζουμε μόνο εμείς. Κανένας δεν ξέρει πως θα είναι η ζωή μου ( αν ζήσω ). Δεν απέκλεισα το εξωτερικό απλά το έχω σαν τελευταία επιλογή, αν τα πράγματα φτάσουν στο απροχώρητο, θα πήγαινα θα δούλευα με στόχο να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου να έχω και ένα κομπόδεμα και με τη πρώτη ευκαιρία εδώ πέρα πάλι.
Διαφωνώ με το σκεπτικό σου αλλά θετικό για την Ελλάδα να μείνουν όσο περισσότεροι νέοι γίνεται. Περισσότερο το λέω από πολιτισμικής άποψης, μια και έτσι όπως πάει θα μείνουν τα γερόντια με τους μετανάστες.
Είναι και η συνέχεια του πολιτισμού. Όσο για τους λαθρομετανάστες καλά μη σκας, αν δεν φύγουν ή απελαθούν κάποτε θα πάρουν τα πολυπόθητα χαρτιά και τότε θα την κάνουν και αυτοί με ελαφρά πηδηματάκια προς τη Βόρεια και Δυτική Ευρώπη. Λες και θέλουν να μείνουν εδώ.
Οι πρόγονοί μας αν μας έβλεπαν θα μας φασκέλωναν και με τα πόδια τους γιατί από εμάς θα περίμεναν να πάμε τη ζωή παρακάτω. Σε κάτι νέο και όχι να λέμε 20-25 χρονών άνθρωποι ότι λόγω οικογενειακών "δεσμών" θυσιάζουμε τη ζωή μας.
Η πρώτη πρόταση είναι ολόσωστη αν και φαντάζομαι ότι θα αναφέρεσαι στους αρχαίους ημών προγόνους γιατί οι πρόσφατοι πρόγονοι μας από το 21' έως σήμερα σίγουρα δεν θα μπορούσαν να μας φασκελώσουν γιατί και εκείνοι ίδιοι με εμάς ήταν. Κάθε γενιά μάλωνε με την άλλη για το ποια θα παραδώσει τη χώρα σε μεγαλύτερα χάλια στην επόμενη. Ωστόσο nPb αισθάνεσαι την υποχρέωση να υπερασπιστείς τις ενέργειες σου. Δεν σε κατέκρινα ποτέ όμως για την απόφαση σου να πας στα ξένα. Ούτε όσοι φεύγουν στο εξωτερικό ούτε όσοι θέλουν να μείνουν στη χώρα τους είναι υπεύθυνοι για πισωγυρίσματα της προόδου στο τεχνολογικό τομέα. Αυτό είναι κυρίως πρόβλημα της χώρας που δεν φροντίζει να μπαίνουν οι άνθρωποι στις θέσεις εργασίας που θέλουν έτσι ώστε να είναι παραγωγικοί και να προσφέρουν τα περισσότερα δυνατά. Οι οικογενειακοί δεσμοί θεωρώ ότι είναι σημαντικό θέμα. Αυτό είναι το γνώρισμα της ελληνικής οικογένειας, οι στενοί δεσμοί των μελών της.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αν οι άνθρωποι άλλων χωρών που έχουν μια διαφορετική προσέγγιση στην πραγματικότητα, σκέφτονταν με αυτή την μίζερη προσέγγιση ζωής, σήμερα θα ήμασταν ακόμη χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα και τα πόδια μας θα φορούσαν τίποτα γουρουνοτσάρουχα όπως οι άνθρωποι το 1600 και πιθανόν με διαφόρων τύπων γάγγραινες λόγω κακουχιών. Οι αλήθειες πρέπει κάποτε να λέγονται χωρίς συναισθήματα. Αρκετά με την κατάπτωση και την 12ετή μνημονιακή εσωστρέφεια στο χθες. Όχι άλλο χθες, όχι άλλο "τιμή" προγόνων και βλακείες. Οι πρόγονοί μας αν μας έβλεπαν θα μας φασκέλωναν και με τα πόδια τους γιατί από εμάς θα περίμεναν να πάμε τη ζωή παρακάτω. Σε κάτι νέο και όχι να λέμε 20-25 χρονών άνθρωποι ότι λόγω οικογενειακών "δεσμών" θυσιάζουμε τη ζωή μας. Τι μπούρδες είναι αυτές; Είναι τραγικό. Με κάτι τέτοια νομίζω ότι η Ελλάδα θα είναι ίδια και μετά από 100 χρόνια. Κρίμα. Πραγματικά κρίμα. :(
Ιστορικά πάντως ο Ελληνισμός αναπτύχθηκε δια της ανάγκης των Ελλήνων να εξερευνήσουν τον κόσμο. Απεναντίας, ο Νεότερος Ελλαδισμός εμφανίζεται εσωστρεφής και μισαλλόδοξος, γιατί όμως; Ευθύνεται μήπως η Ορθόδοξη Εκκλησία με τη δογματική νοοτροπία της; Επίσης ποιος θεωρείς ότι ήταν ο πραγματικός αντίκτυπος της επιστημονικής και βιομηχανικής επανάστασης στη Νεότερη Ελλάδα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Aγαπητοί συνομιλητές για να μην παρεξηγηθώ πάλι, δεν προτρέπω κάποιον-α να πάει στο εξωτερικό απλά συζήτηση κάνουμε. Το λέω αυτό εδώ, γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου και δεν φημιζόμαστε ως λαός της προσεχτικής ανάγνωσης. :give_rose:
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Όταν έχεις φαγητό και πόσο μάλλον όλα τα υπόλοιπα, από τους γονείς είναι εύκολο να είσαι ρομαντικός. Κάποια στιγμή βέβαια θα κατάλουν ότι ο ρομαντισμός δε τρώγεται.
Μόνο όταν ένας είναι ανεξάρτητος στα οικονομικα ,δουλεύει κλπ μπορεί να καταλάβει την διαφορά του εσωτερικού με του εξωτερικού

Πριν κάνα 2 μήνες έλεγα στο στέκι σε κάτι παιδιά ότι και ότι και οικονομικά ευκατάστατοι να είναι ,να δουλέψουν έτσι ώστε να καταλάβουν αυτήν την διαφορά
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ξεχάσατε ποιοι έχτισαν την Ελλάδα μετά από τόσους πολέμους. Hint: δεν ήταν οι Έλληνες εσωτερικού.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Το να κράζεις την χώρα σου που δεν μπορεί να σου δώσει βασικό 1400 ευρώ όπως η Γερμανία, είναι σαν να κράζεις τον πατέρα σου που είναι φτωχός και δεν μπορεί να σου αγοράσει αμάξι και να σε στείλει διακοπές στην Μύκονο επειδή πέρασες τα μαθήματα στο πρώτο εξάμηνο.

Και μη χέσω τώρα και για το ποιόν των ανθρώπων αυτών που κράζουν, διότι το βιογραφικό τους τα λέει όλα. Γαλάζια και πράσινα παιδάκια, που σπούδασαν στην Ελλάδα με κρατικό κονδύλιο, μετά κάνανε τουρ στην Ευρώπη για να είσαι στις χώρες που τους αξίζουν και μετά από καμιά δεκαετία αφού διαπιστώσουν ότι ο Γερμανός δεν είναι Έλληνας, η Δανέζα δεν είναι Ελληνίδα, και η Σουιδία δεν είναι Ελλάδα, επιστρέφουν στην Ψωροκώσταινα και καβατζώνονται σε μια θεσούλα στο δημόσιο με τα πολιτικά κονέ του μπαμπά, και όταν τους ρωτάς "εσύ τι δουλειά κάνεις?" χρησιμοποιούν το δικαίωμα τους να μην μιλήσουν. Εδώ θα είμαστε, θα τα βλέπουμε και θα γελάμε. Από μια ηλικία και μετά ο καθένας μας έχει και ένα βιογραφικό ζωής που λέει πολύ καλύτερα το ποιος είναι από τα λόγια του.

Η χώρα αυτή που προσπαθείς να δικαιολογήσεις βρίσκεται ανάμεσα στην Ζιμπάμπουε και στην Ανγκόλα σ ο,τι αφορά την ελευθερία της οικονομίας, δεν έχει φτιάξει εδώ και 230 χρονια ένα λειτουργικό ασφαλιστικό σύστημα, αντί να φορολογεί τον ιδιώτη του πίνει το αίμα και έχει καταχραστεί δις ευρώ χωρίς να βάλει μια πετρα πάνω στην άλλη. Η Ελλάδα θ είχε μια πολυ καλύτερη μοιρα αν δεν κατοικούνταν από Έλληνες.


Όταν δεν ανέχεσαι και δεν καταλαβαίνεις την κριτική που ασκείται, αρχίζει το τσουβάλιασμα και ο τυφλός πυροβολισμός.


Όταν θίγουμε τα κακώς κείμενα της Ελλάδας-και της οποιαδήποτε χώρας- το κάνουμε ακριβώς για να τα αναδείξουμε και να τα αντιμετωπίσουμε. Αλλά η αυτοκριτική ειναι άβολη, όποτε προτιμάμε να παραμείνουμε το γαλατικό χωριο που αντιστέκεται και που θεωρεί ότι ο ήλιος γύριζει γύρω από την γη και ο,τι αλλο παραλογο μπορεί να σκεφτεί κανείς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Ναι, την Ελλάδα την έχτισε το σχέδιο Μάρσαλ με τα 300+ εκατομμύρια που τσεπώσαμε από τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής που με την υποτίμηση της δραχμής ήταν πολλά τα λεφτά σε δολάρια. Ανοικοδομηθήκαμε από το πόλεμο για να γίνουμε οικονομικό προτεκτοράτο των ΗΠΑ όπως και η υπόλοιπη Ευρώπη. Να πως χτίστηκε η Ελλάδα μετά τους τόσους πολέμους.

Γενικά σαν Έλληνες έχουμε τη τάση να μεγαλοποιούμε ιστορικά γεγονότα. Έτσι και η συνεισφορά των Ελλήνων του εξωτερικού. Η οποία κιόλας υπήρξε οπορτουνιστική σε πολλές περιπτώσεις της ιστορίας και μόνο στα τέλη του 19ου αιώνα με τις γενικότερες πολιτικές εξελίξεις στο κόσμο στράφηκαν προς την Ελλάδα. Μέχρι τότε η βοήθεια μας ήταν τα εμβάσματα ( wire money ) τα οποία ναι μεν ήταν σημαντικά αλλά δεν ήταν τόσο ζωτικής σημασίας όσο ένα προχειρογραμμένο ιστορικό βιβλίο θα μας παρουσίαζε.

Δεν υποτιμούμε ποτέ τα αδέλφια μας της διασποράς και ευχόμαστε κάποτε να αλλάξουν οι καιροί και μία σοβαρή εθνική κυβέρνηση να θέσει ως στόχο την επιστροφή των Ελλήνων του εξωτερικού μέσα σε ένα κλίμα ανάπτυξης.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και μη χέσω τώρα και για το ποιόν των ανθρώπων αυτών που κράζουν, διότι το βιογραφικό τους τα λέει όλα. Γαλάζια και πράσινα παιδάκια, που σπούδασαν στην Ελλάδα με κρατικό κονδύλιο, μετά κάνανε τουρ στην Ευρώπη για να είσαι στις χώρες που τους αξίζουν και μετά από καμιά δεκαετία αφού διαπιστώσουν ότι ο Γερμανός δεν είναι Έλληνας, η Δανέζα δεν είναι Ελληνίδα, και η Σουιδία δεν είναι Ελλάδα, επιστρέφουν στην Ψωροκώσταινα και καβατζώνονται σε μια θεσούλα στο δημόσιο με τα πολιτικά κονέ του μπαμπά, και όταν τους ρωτάς "εσύ τι δουλειά κάνεις?" χρησιμοποιούν το δικαίωμα τους να μην μιλήσουν. Εδώ θα είμαστε, θα τα βλέπουμε και θα γελάμε. Από μια ηλικία και μετά ο καθένας μας έχει και ένα βιογραφικό ζωής που λέει πολύ καλύτερα το ποιος είναι από τα λόγια του.

Πρεπει να αποφασισεις αν θες να εισαι ο self righteous ανθρωπος της ηθικης που τα κανει ολα με την αξια του ή ο κυνικος survivor που εκμεταλλευεται το συστημα και την αδυναμια των αλλων για να προχωρησει. Και τα δυο δεν γινεται.

Ετσι μια που αναφερθηκε παντως, επειδη ενα search στο linkedin ξερουμε να το κανουμε, ατομα με χοντρα μεσα στην Ελλαδα δεν ρισκαρουν να αφησουν το leverage τους να πανε αλλου. Ο επικεφαλης της ΔΑΠ στη σχολη μου, αυτο το παλικαρι που εβγαινε στις συνελευσεις το παιζε της σχολης ΔοΥλΕψΕΤο και ελεγε αφηστε με να παρω πτυχιο κι ας τυλιγω σουβλακια, πλεον ολως τυχαιως δουλευει δικτυας στο μαξιμου. Οι τεμπελιδες των ΕΑΑΚ οσοι τσεκαρα ειναι στον εγχωριο ιδιωτικο ή το CERN.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν αυτά τα έτοιμα (όχι στο ίδιο επίπεδο δηλαδή) και άρα κάποιος πρέπει να τα φτιάξει. Αυτή είναι η πραγματικότητα, όπως αυτή ήταν και η πραγματικότητα του προπαππου του Γερμανού millennial. Δεν έρχεται ουρανοκατεβατο το κοινό κεφάλαιο.


Ποιος θα τα φτιάξει; Ο Έλληνας ο οποίος θεωρεί ότι διακινδυνεύει η εθνική του υπόσταση και το ελληνικό DNA ανωτερότητας όταν κάποιος ή καποιοι θέλουν να καινοτομήσουν το κράτος και να εισάγουν ξενα, ευρωπαϊκα συστήματα και ιδέες;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
αυτο το παλικαρι που εβγαινε στις συνελευσεις το παιζε της σχολης ΔοΥλΕψΕΤο και ελεγε αφηστε με να παρω πτυχιο κι ας τυλιγω σουβλακια, πλεον ολως τυχαιως δουλευει δικτυας στο μαξιμου. Οι τεμπελιδες των ΕΑΑΚ οσοι τσεκαρα ειναι στον εγχωριο ιδιωτικο ή το CERN.

Νομίζω και των ΕΑΑΚ κάποιοι έχουν βολευτεί στο κόμμα. Δεν υπάρχει ουτοπία καθαρότητας. Οι εξαιρέσεις σαφώς και είναι άξιες συγχαρητηρίων.

Η Ελλάδα θ είχε μια πολυ καλύτερη μοιρα αν δεν κατοικούνταν από Έλληνες.

Θα πέσουν να σε φάνε με αυτή την πρόταση. :slourp: Στην Ελλάδα οι περισσότεροι θεωρούν τον εαυτό τους ότι η χώρα δικαιωματικά τους ανήκει από την εποχή του Περικλή (αμφιβάλλω αν τον ξέρουν), σε βαθμό που ρίχνουν και δυο ροχάλες πάνω στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου σου ή αδειάζουν και ένα μπιτόνι βενζίνη για να "δροσίσουν" το πράσινο κάθε Αύγουστο. Μετά μας φταίει η αόρατη περιβαλλοντική καταστροφή. Κάηκε το 10% του δασικού πλούτου της χώρας και το θέμα θα λυθεί μόνο με προσωρινές αποζημιώσεις...για να τρέξει η επικαιρότητα των σαπιοκάναλων. Πρέπει να βγάλουμε Αύγουστο με τη σειρά «Ρετιρέ».

1628542019224.png


Μοιραζόμαστε την ίδια ιθαγένεια με αυτούς...:ermm:
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Νομίζω και των ΕΑΑΚ κάποιοι έχουν βολευτεί στο κόμμα. Δεν υπάρχει ουτοπία καθαρότητας. Οι εξαιρέσεις σαφώς και είναι άξιες συγχαρητηρίων.



Θα πέσουν να σε φάνε με αυτή την πρόταση. :slourp: Στην Ελλάδα οι περισσότεροι θεωρούν τον εαυτό τους ότι η χώρα δικαιωματικά τους ανήκει από την εποχή του Περικλή (αμφιβάλλω αν τον ξέρουν), σε βαθμό που ρίχνουν και δυο ροχάλες πάνω στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου σου ή αδειάζουν και ένα μπιτόνι βενζίνη για να "δροσίσουν" το πράσινο κάθε Αύγουστο. Μετά μας φταίει η αόρατη περιβαλλοντική καταστροφή. Κάηκε το 10% του δασικού πλούτου της χώρας και το θέμα θα λυθεί μόνο με προσωρινές αποζημιώσεις...για να τρέξει η επικαιρότητα των σαπιοκάναλων. Πρέπει να βγάλουμε Αύγουστο με τη σειρά «Ρετιρέ».

View attachment 84192

Μοιραζόμαστε την ίδια ιθαγένεια με αυτούς...:ermm:
τα κυβερνωντα κομματα βολευουν, στους υπολοιπους δεν παιζει σαλιο κι ουτε γνωριμιες εφοσον δεν κυβερνησαν ποτε. Εδω δεν τα κανει αυτα το ΚΚΕ και το ξερω εκ των εσω, προφανως δεν μπορουν να το κανουν κομματα του 0.5%

το μονο βολεμα αν μπορει να χαρακτηριστει ετσι ειναι πως οσοι ειναι ελλαδα δραστηριοποιουνται σε σωματεια αλλα ολοι στο ιδιο καζανι βραζουν.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς, δεν μπορέσαμε, τα χρόνια της άνθησης να χτίσουμε τις υποδομές για να μπορούν να αξιοποιούνται όλοι οι τομείς των επαγγελμάτων εις το έπακρον. Δόθηκε μία βάση στασιμότητας, βολέματος, Ελληνικού Δημοσίου , με αποτέλεσμανα επιβαρυνθούν όλα.

Όταν ένα παιδί σήμερα θέλει να γίνει ηθοποιος, δημοσιογράφος, ή το οποιοδήποτε επάγγελμα, και αναγκάζεται να φύγει Εξωτερικό, γιατί η ίδια του η χώρα, δεν μπορεί να δημιουργήσει θέσεις εργασίας, γιατί η πίτα σε αυτή τη χώρα είναι μικρή και στηρίζεται στην ανασφάλεια του λαού, τότε δικαιωματικά, πρέπει να φύγει κάποιος στο Εξωτερικό. Σαφέστατα, και εκεί μπορεί να μην είναι όλα ρόδινα, καθώς το Εξωτερικό έχει αλλάξει, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι θα βρει αυτά που θέλει για να μπορεί να ξεκινήσει
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Δυστυχώς, δεν μπορέσαμε, τα χρόνια της άνθησης να χτίσουμε τις υποδομές για να μπορούν να αξιοποιούνται όλοι οι τομείς των επαγγελμάτων εις το έπακρον. Δόθηκε μία βάση στασιμότητας, βολέματος, Ελληνικού Δημοσίου , με αποτέλεσμανα επιβαρυνθούν όλα.

Όταν ένα παιδί σήμερα θέλει να γίνει ηθοποιος, δημοσιογράφος, ή το οποιοδήποτε επάγγελμα, και αναγκάζεται να φύγει Εξωτερικό, γιατί η ίδια του η χώρα, δεν μπορεί να δημιουργήσει θέσεις εργασίας, γιατί η πίτα σε αυτή τη χώρα είναι μικρή και στηρίζεται στην ανασφάλεια του λαού, τότε δικαιωματικά, πρέπει να φύγει κάποιος στο Εξωτερικό. Σαφέστατα, και εκεί μπορεί να μην είναι όλα ρόδινα, καθώς το Εξωτερικό έχει αλλάξει, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι θα βρει αυτά που θέλει για να μπορεί να ξεκινήσει

Mη το λες, υπάρχει μερίδα Ελληνικού λαού που θεωρεί κάποιον "αποτυχημένο" όταν επιλέγει να εργαστεί σε κάποια χώρα της Ευρώπης. Οι ίδιοι όμως δεν αντιπροτείνουν κάτι συγκεκριμένο, λένε απλά ότι "να μείνεις στην Ελλάδα να το παλέψεις". Τι ακριβώς να παλέψεις; Συγγνώμη, για δουλειά μιλάμε ή για πάλη με άγρια θηρία; :slourp:

Δεν χρησιμοποιώ τον όρο εξωτερικό καθώς η Ευρώπη είναι δίπλα: τουλάχιστον 2 ώρες με το αεροπλάνο σε κάποια πόλη της Κεντρικής Ευρώπης. Πιο κοντά και από τη Θεσ/νίκη με το αυτοκίνητο.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Mη το λες, υπάρχει μερίδα Ελληνικού λαού που θεωρεί κάποιον "αποτυχημένο" όταν επιλέγει να εργαστεί σε κάποια χώρα της Ευρώπης. Οι ίδιοι όμως δεν αντιπροτείνουν κάτι συγκεκριμένο, λένε απλά ότι "να μείνεις στην Ελλάδα να το παλέψεις". Τι ακριβώς να παλέψεις; Συγγνώμη, για δουλειά μιλάμε ή για πάλη με άγρια θηρία; :slourp:
Συμπάθα με, αλλά το 95% των Ελλήνων που φεύγουν για εργασία στο εξωτερικό (ίσως είμαι και πολύ επιεικής με το ποσοστό που χρησιμοποιώ) δε φεύγουν από επιλογή αλλά από ανάγκη...κι ως φυσικό επακόλουθο η συντριπτική πλειοψηφία αυτού του 95% καταλήγει σε κάτω του μετρίου δουλειές σε κακές/μέτριες εταιρείες ή ως τελευταίοι τροχοί της αμάξης σε μεγάλες πολυεθνικές κ.λπ. που απλώς ακούγονται καλύτερες σε σχέση με τις αντίστοιχες των 700€ και 800€ που θα έβρισκαν στην Ελλάδα (το κατά πόσο είναι στην πράξη είναι άλλο θέμα)...στο λέω αυτό ως κάποιος που παρά το ότι πάντα αναζητούσε (κι εξακολουθεί ν' αναζητά) τη φυγή στο εξωτερικό, πάντα έβρισκε την καλύτερη δουλειά στην Ελλάδα και τώρα βλέπει ότι έστω αυτά που βγάζει ως επιτηδευματίας δε θα τα βρει (δυστυχώς) ως μισθωτός στο εξωτερικό ούτε στον ύπνο του...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμπάθα με, αλλά το 95% των Ελλήνων που φεύγουν για εργασία στο εξωτερικό (ίσως είμαι και πολύ επιεικής με το ποσοστό που χρησιμοποιώ) δε φεύγουν από επιλογή αλλά από ανάγκη...κι ως φυσικό επακόλουθο η συντριπτική πλειοψηφία αυτού του 95% καταλήγει σε κάτω του μετρίου δουλειές σε κακές/μέτριες εταιρείες ή ως τελευταίοι τροχοί της αμάξης σε μεγάλες πολυεθνικές κ.λπ. που απλώς ακούγονται καλύτερες σε σχέση με τις αντίστοιχες των 700€ και 800€ που θα έβρισκαν στην Ελλάδα (το κατά πόσο είναι στην πράξη είναι άλλο θέμα)...στο λέω αυτό ως κάποιος που παρά το ότι πάντα αναζητούσε (κι εξακολουθεί ν' αναζητά) τη φυγή στο εξωτερικό, πάντα έβρισκε την καλύτερη δουλειά στην Ελλάδα και τώρα βλέπει ότι έστω αυτά που βγάζει ως επιτηδευματίας δε θα τα βρει (δυστυχώς) ως μισθωτός στο εξωτερικό ούτε στον ύπνο του...
εντάξει είναι ο καθένας με τι αντίληψη τα βλεπει και τα παραθέτει στον εαυτό του. Κανείς δεν πάει στο ΕΞωτερικό για να γίνει σουπερ σταρ με τη μία. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει και εκεί. Το θέμα είναι ότι εκεί θ έχεις μια εξέλιξη, μια ροή. Όταν στην Ελλάδα οι θέσεις είναι λίγες και εκείνες καταλήγουν στους ανθρώπους που ναι μεν έχουν ακαδημαικά προσόντα αλλά έχουν και μέσον και ο άλλος δεν έχει, αναγκαστικά η φυγή στο Εξωτερικό είναι μονόδρομος για μια αξιοπρέπεια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top