Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Well, χρειάζεται τα λεφτά τους
Απ' ότι κατάλαβα θέλει να πάει για δουλειά οπότε θα χρειαστεί μερικά χρήματα για το πρώτο διάστημα που μπορεί να τα μαζέψει και μόνος του. Μέχρι ποια ηλικία θα μας συντηρούν? Καλά άλλη κουβέντα αυτή αλλά μιας και λέμε για το εξωτερικό σε αυτό τους παραδέχομαι τα παιδιά γίνονται ανεξάρτητα από νωρίς.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω ανάγκη πλέον την άδεια τους, ας φωνάζουν, ας κάνουν ότι θέλουν. Η ζωή είναι δίκη μου και θέλω να ζήσω όπως εγώ θέλω τα επόμενα χρόνια χωρίς την άδεια των γονιών μου.
Και με τι στηριγμα θα φυγεις εξω Φωτη μου ?
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν έχω ανάγκη πλέον την άδεια τους, ας φωνάζουν, ας κάνουν ότι θέλουν. Η ζωή είναι δίκη μου και θέλω να ζήσω όπως εγώ θέλω τα επόμενα χρόνια χωρίς την άδεια των γονιών μου.
Μα συγνώμη, για μεταπτυχιακό δεν θες να φύγεις; Για αυτό δεν μας ρωτάς αν θα έπρεπε να ειδικευτείς στην στατιστική γενικότερα ή στο data analysis ειδικότερα; Πως θα σπουδάσεις έξω χωρίς χρήματα; Ακόμη και υποτροφία να πάρεις, ακόμη και δουλειά να βρεις (η οποία μόνο παρτ τάιμ θα μπορεί να είναι), χρειάζεσαι οικονομική στήριξη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,168 μηνύματα.
Και με τι στηριγμα θα φυγεις εξω Φωτη μου ?
Αρχικά αν πάω έξω θα πιάσω δουλειά ώστε να μπορώ να πληρώνω τα ενοίκια κτλ. Επίσης, τους γονείς μου τους ξέρω καλά θα φωνάξουν στην αρχή όμως δεν υπάρχει περίπτωση να μην με βοηθήσουν. Όμως το θέμα δεν είναι η βοήθεια, όταν πας έξω πας για να τα βγάλεις πέρας μόνος σου και να μάθεις να είσαι αυτόνομος σαν άνθρωπος. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά αν δεν πάρεις ρίσκο στην ζωή και αν δεν πέσεις στα δύσκολα δεν πας μπροστά και θα είσαι συνέχεια εξαρτημένος των γονιών σου.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.
Αυτό που έβαλες εσυ είναι για όλο το U.K , εγώ σου έβαλα καθαρά για την πόλη του Λονδίνου. Βάζουμε στοιχεία κάνω στο θέμα που μιλάμε και όχι γενικά.😉😉
Και από τα στοιχεία που βάζεις πάντως, σου λέει ότι τα 50κ τον χρόνο μεικτά είναι περίπου 3.000 λίρες καθαρά τον μήνα.
Τα ενοίκια αν θες κοντά στην πόλη ξεκινάνε από 1600 και περνάνε τα 2κ λίρες με το άρθρο μάλιστα να είναι από Μάρτη του 21 δηλαδή μέσα στον κοβιντ, άλλα τα δείχνουν ακόμα μεγαλύτερα.

Σκέψου ότι λένε(ανεξαρτήτως πόλης/χώρας) για να έχεις μια καλή ποιότητα ζωής δεν πρέπει για το νοικι να χαλάς πάνω από το 30 μαξ 35% του μισθού σου.
Οπότε πόσο βιώσιμο θεωρείς το να δίνει κάποιος το 50-65% του μισθού του για νοίκι; Άλλες ανάγκες και υποχρεώσεις δεν θα έχει;
Άσε που μιλάς για τον μέσο μισθό. Και στην Ελλάδα ο μέσος μισθός κάνα χιλιάρικο το μήνα είναι, αλλά πόσα χρόνια θες για να φτάσεις στον μέσο μισθό;

Για αυτό συγκατοικούν στο Λονδίνο και σε άλλες τόσο ακριβές πόλεις ακόμα και 30αρηδες, όχι επειδή γουστάρουν να μένουν με άλλους.
Και στην Αθήνα δηλαδή κάτι τέτοιο γίνεται αλλά αντί για αγνώστους συγκατοικούν με τους γονείς τους.

Φυσικά κάθε χώρα έχει και πιο φθηνές πόλεις.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Και για το Λονδίνο μετά από κάποια χρόνια πάλι ζεις μόνος σου. Ένα σπίτι 1.700 λίρες βγαίνει άνετα να το έχεις όταν ο μέσος μισθός στο Λονδίνο είναι 4.700 λίρες το μήνα και έχει μαζέψει κάποια χρήματα στην άκρη τα πρώτα χρόνια.
Όταν κοιτάς το ύψος των μισθών, ψάχνεις το median, όχι το average.
Ενας αρχικός μισθός στα περισσότερα επαγγέλματα είναι <2500 και πρακτικά η συγκατοίκηση είναι μονόδρομος.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,168 μηνύματα.
Όταν κοιτάς το ύψος των μισθών, ψάχνεις το median, όχι το average.
Ενας αρχικός μισθός στα περισσότερα επαγγέλματα είναι <2500 και η πρακτικά συγκατοίκηση είναι μονόδρομος.
Ναι ναι προφανώς και στην αρχή κοιτάμε τον αρχικό μισθό, δεν θα σου δώσουν στην αρχή 3.000, απλά απάντησα στην ιον σε σχέση με τον μέσο μισθό στο Λονδίνο.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχικά αν πάω έξω θα πιάσω δουλειά ώστε να μπορώ να πληρώνω τα ενοίκια κτλ. Επίσης, τους γονείς μου τους ξέρω καλά θα φωνάξουν στην αρχή όμως δεν υπάρχει περίπτωση να μην με βοηθήσουν. Όμως το θέμα δεν είναι η βοήθεια, όταν πας έξω πας για να τα βγάλεις πέρας μόνος σου και να μάθεις να είσαι αυτόνομος σαν άνθρωπος. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά αν δεν πάρεις ρίσκο στην ζωή και αν δεν πέσεις στα δύσκολα δεν πας μπροστά και θα είσαι συνέχεια εξαρτημένος των γονιών σου.
Ρισκα παιρνεις φυσικα αλλα πρωτα πρεπει να βρεις δουλεια και μετα ολα τα αλλα ..'
Οποτε καλο ειναι να το ξερουν Φωτη μου απο τωρα γιατι ειναι ενας ακομα προυπολογισμος ολο αυτο ..

Στα λεω απο την αλλη πλευρα..Ειπα πριν οτι σκεφτεται και ο γιος μου να φυγει ...εχουμε ακομα 1,5 χρονο μπροστα μας αλλα ηδη απο τωρα πρεπει να κανουμε το οικονομικο κουμαντο μας για να μπορεσει να το πετυχει ολο αυτο μεχρι να ειναι ανεξαρτητως ;)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,168 μηνύματα.
Ρισκα παιρνεις φυσικα αλλα πρωτα πρεπει να βρεις δουλεια και μετα ολα τα αλλα ..'
Οποτε καλο ειναι να το ξερουν Φωτη μου απο τωρα γιατι ειναι ενας ακομα προυπολογισμος ολο αυτο ..

Στα λεω απο την αλλη πλευρα..Ειπα πριν οτι σκεφτεται και ο γιος μου να φυγει ...εχουμε ακομα 1,5 χρονο μπροστα μας αλλα ηδη απο τωρα πρεπει να κανουμε το οικονομικο κουμαντο μας για να μπορεσει να το πετυχει ολο αυτο μεχρι να ειναι ανεξαρτητως ;)
Προφανώς, κοιτά οι γονείς μου όσο και αν φωνάζουν θα με βοηθήσουν στην αρχή.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,168 μηνύματα.
Αρα εχουν ,μπορουν δηλαδη ακομα και αν το μαθουν τελευταια στιγμη !

Οποτε ολα καλα ,εκει ηταν το point μου !
Μπορούν να με στηρίζουν στο θέμα διαβίωσης ναι, με την προϋπόθεση να πάρω υποτροφία. Καθώς χωρίς υποτροφία το κόστος αυξάνεται κατά 20.000€ σχεδόν Αρα εκεί δεν βγαίνει.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορούν να με στηρίζουν στο θέμα διαβίωσης ναι, με την προϋπόθεση να πάρω υποτροφία. Καθώς χωρίς υποτροφία το κόστος αυξάνεται κατά 20.000€ σχεδόν Αρα εκεί δεν βγαίνει.
Οποτε Φωτη μου ενα βημα την φορα ;)
Στοχος σου να ειναι η υποτροφια σου και θα μου επιτρεψεις να σου πω και η ενίσχυση της αυτοεκτιμησης σου ;)

Μετα απο αυτα πραγματικα πιστευω οτι το μελλον σου θα ειναι ανταξιο των προσδωκιων σου !
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,168 μηνύματα.
Οποτε Φωτη μου ενα βημα την φορα ;)
Στοχος σου να ειναι η υποτροφια σου και θα μου επιτρεψεις να σου πω και η ενίσχυση της αυτοεκτιμησης σου ;)

Μετα απο αυτα πραγματικα πιστευω οτι το μελλον σου θα ειναι ανταξιο των προσδωκιων σου !
Σας ευχαριστώ πολύ. Η υποτροφία είναι το πρώτο πραγμα που κοιτάω αυτή την στιγμή και για αυτό διαβάζω και αρκετά ώστε να το πετύχω το στόχο μου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακόμα αποφασίσει σε ποια χώρα να κοιτάξω. Είμαι μεταξύ UK και Καναδά. Ο Καναδάς και και καλύτερη χώρα από την Βρετανία στο σύνολο ξέρω ότι είναι αρκετά μακρυά, έχει πολύ κρυο και δεν ξέρω αν μπορώ να προσαρμοστώ εύκολα. Για αυτό έχω ρίξει το βάρος στη Βρετανία και για αυτό ρωτάω και μαζεύω πληροφορίες για εκεί.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,988 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο κόσμος στην Ελλάδα ΒΓΑΙΝΕΙ. Είτε ΣΚ είτε μεσοβδόμαδα.


Στην Ευρώπη οι ρυθμοί ζωής ειναη διαφορετικοί, το κλιμα πιο βαρύ, δεν σηκώνει να κοιμασαι αργα και να σηκώνεσαι νωρίς( πολλοι εργαζόμενοι ξεκινανε στις 6 με την δουλειά) ενώ ο περισσότερος κόσμος ειναι επιφυλακτικός και αντικοινωνικος και προτιμάει το σπιτι του με την γυναίκα του η τον σκύλο του.


Γι αυτο πολλοι νότιοι δεν την παλεύουν, έχω άπειρα παραδείγματα όχι μονο από Έλληνες αλλά και από Πορτογάλους και Ισπανούς που το νιώθουν ακριβώς το ιδιο. Θέμα συνήθειας για κάποιους, γι άλλους ζωή απάλευτη, γι αυτο Κ επιστρέφουν.

τόση σοφία μαζεμένη σ' ένα ποστ δε τη χορταίνω
κι εγώ που ξυπνάω 10 παρά τέταρτο δηλαδή να θυμηθώ να γυρίσω το ξυπνητήρι στις 6 αλλιώς δε θα κάνω integrate

@Ion. την πιο αντικειμενική εικόνα που μπορείς να έχεις για αυτά θα την αποκτήσεις μόνη σου. Διαφορετικοί άνθρωποι θέλουν διαφορετικά πράγματα. Είναι απόλυτα αναμενόμενο σε τέτοιες περιπτώσεις να βρεις κάποιον να του αρέσει εκεί που πήγε, κάποιου όχι, κάποιος να βλέπει τα πράγματα έτσι κάποιος αλλιώς. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ είναι να πας ένα ταξίδι να τα δεις από κοντά. Συγκεκριμένη στην πολη που σε ενδιαφέρει. Κάθε πολη είναι διαφορετική και κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Κι εμείς όσοι γράφουμε για αυτά οι περισσότεροι έχουμε δικές μας εμπειρίες δεν τα διαβάσαμε στο internet. Κι εκεί ακόμη βλέπεις πως πολλοί διαφωνούμε, άρα τι ακριβώς ψάχνεις να βρεiς στο quora;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,168 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Με μια βασική διαφορά. Στο εξωτερικό συγκατοικείς τα πρώτα 2 max 3 χρόνια μέχρι να μαζέψεις χρήματα. Στην Ελλάδα θα πρέπει να συγκατοικείς μόνιμα καθώς ο μισθός άντε από 700 να πάει 900€.
Για έξω δεν ισχύει και τόσο.
Μπορείς να βρεις με 700-800 ευρώ και να μένεις μόνος, με όλα μέσα. Εξαρτάται από όσο αντέχει η τσέπη σου.

Στην Αμερική που ρωτάς και πιο συγκεκριμένα στη Μασαχουσέτη αυτό το ενοίκιο παίζει μόνο για συγκατοίκηση σε κάποια μικρή πόλη με άλλους 2. Οπότε το ενοίκιο είναι 3χ700...ειδάλλως με 700 παίρνεις κάποιο στουντιο που παίζει να μην χωράς....
Στην Ελβετία για μόνος (30-40μ2) θέλεις πάνω από 1000 ελβετικά φράγκα κοντά στο κέντρο.

Το ίδιο συμβαίνει με τις τιμές ενοικίων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Λογική πρόταση είναι.😉😉
Αν είναι να ζητάω την άδεια των γονιών μου για το τι θα κάνω στη ζωή μου καλύτερα να πάω να κάνω παρέα σε μοναχούς στο άγιο όρος από τώρα.
Ναι, λογική είναι. Επίσης είναι πολύ όμορφη στην θεωρία και πολύ δύσκολη στην πράξη.

Λοιπόν, Φώτη. Εγώ θα έλεγα να κάνεις μια συζήτηση με την μαμά και τον μπαμπά πρώτα και να τους προετοιμάσεις. Διότι έχεις επιλέξει να πας σε μερικές από τις ακριβότερες χώρες και πλην αυτού η εισαγωγή σου σε πανεπιστήμιο θέλει προετοιμασία. Αν είναι να πας Αγγλία, θα πρέπει να δώσεις κάποιο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας (με το IELTS θα είσαι καλυμμένος) το οποίο έχει ένα κόστος, συν την διαμονή για την οποία θα πρέπει να φροντίσεις πολύ πριν φτάσεις εκεί.
Αν δε θελήσεις να πας ΗΠΑ ή Καναδά, θα χρειαστείς GMAT, GRE κι ακόμη ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας (το TOEIC νομίζω), οπότε εκεί θες προετοιμασία ενός χρόνου και βάλε πριν την άφιξή σου εκεί. Γι' αυτό καλό θα ήταν να μην υπολογίζεις χωρίς τον ξενοδόχο.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Συζηταμε για Κυπρο αλλα το πανεπηστημιο της Κυπρου για Ιατρικη δεν ειναι και οτι καλυτερο απο οσο εχω μιλησει ..
Θα δουμε εχουμε καιρο μπροστα μας και ελπιζω να μην χρειαστει να φυγει ,να περασει εδω και να παει μονο για το μεταπτυχιακο του εξω ;)
Δεν παίζει τόσο ρόλο το που θα κάνεις το βασικό πτυχίο, αλλά τι θα κάνεις κατά τη διάρκεια των σπουδών.
Αν αφοσιωθείς αποκλειστικά σχολή σπίτι σπίτι σχολή και τελειώσεις με έναν καλό ΜΟ (>8.5) και έχεις μόνο αυτό στο βιογραφικό δεν θα μετρήσει πουθενά...και πολύ πιθανόν να κλέβουν τις θέσεις ενδιαφερόμενοι που έκαναν διαφορα πράγματα και δεν έμειναν στάσιμοι και με μικρότερο ΜΟ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν δε θελήσεις να πας ΗΠΑ ή Καναδά, θα χρειαστείς GMAT, GRE κι ακόμη ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας (το TOEIC νομίζω), οπότε εκεί θες προετοιμασία ενός χρόνου και βάλε πριν την άφιξή σου εκεί. Γι' αυτό καλό θα ήταν να μην υπολογίζεις χωρίς τον ξενοδόχο.
IELTS ή TOEFL θέλει και το IELTS σε πολλές περιπτώσεις είναι 6.5 .
Την έκανα πρόσφατα την διαδικασία...αλλά πρέπει να έχει πρόταση από το πανεπίστημιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Συγκεκριμένη στην πολη που σε ενδιαφέρει. Κάθε πολη είναι διαφορετική και κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.
Είναι αδύνατο αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top