Θα βαφτίσετε τα παιδιά σας;

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Η θρησκεία όμως δεν συγκαταλέγεται ούτε στις αρχές ούτε στις αξίες . Μπορείς να μυήσεις το παιδί σου με τις αξίες που θεωρητικά υμνεί η θρησκεία ( αγάπη , συγχώρεση κτλ ) έξω από το πλαίσιο αυτής .
Η θρησκεία είναι συνήθως ενσωματωμένη στα ιδανικά , τα οποία εξ' ορισμού είναι υποκειμενικά
Η θρησκεία για πολλούς πιστούς από τα σημαντικότερα πράγματα, στο οποίο βασίζεται ο κώδικας αξιών, η κοσμοθεωρία και ο τρόπος που ζουν τη ζωή τους. Αυτό σε μια κλίμακα προφανώς, ανάλογα με το ποσό θρήσκοι είναι. Προφανώς και θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους με βάση αυτήν λοιπόν.

Επίσης, η ανατροφή των παιδιών βασίζεται κατά το πλείστον σε υποκειμενικές αποφάσεις και στην ατομική κρίση των εκάστοτε γονέων, για αυτό άλλωστε οι άνθρωποι μεγαλωνουν και είναι διαφορετικοί μεταξυ
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Τα έχω βαφτίσει τα παιδιά μου. Ο πατέρας τους είναι συνειδητά άθεος, με σεβασμό προς το Χριστό όμως. Εγώ χρειάζομαι τη θρησκεία. Κάνω πολλά επαναστατικά πράματα, αλλά στη βάφτιση, ακολούθησα την παράδοση. Και ο πατέρας τους δεν έφερε αντίρρηση.
Γιατί;
Ήθελα να μπουν σε μια κοσμοθεωρία και μια θρησκεία. Αν αποφασίσουν να αλλάξουν, φυσικά δε θα μας ρωτήσουν.

Όπως έλεγε και ο Σίμσον (the simsons), αν υπάρχουν παράδεισοι, ας πάμε όλοι στον ίδιο (τον χριστιανικό)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Τα έχω βαφτίσει τα παιδιά μου. Ο πατέρας τους είναι συνειδητά άθεος, με σεβασμό προς το Χριστό όμως. Εγώ χρειάζομαι τη θρησκεία. Κάνω πολλά επαναστατικά πράματα, αλλά στη βάφτιση, ακολούθησα την παράδοση. Και ο πατέρας τους δεν έφερε αντίρρηση.
Γιατί;
Ήθελα να μπουν σε μια κοσμοθεωρία και μια θρησκεία. Αν αποφασίσουν να αλλάξουν, φυσικά δε θα μας ρωτήσουν.

Όπως έλεγε και ο Σίμσον (the simsons), αν υπάρχουν παράδεισοι, ας πάμε όλοι στον ίδιο (τον χριστιανικό)

Μπράβο σας!!


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ισχύει, και εγώ θα μυήσω το παιδί μου στον μαρξισμό, θα πηγαίνει σε σχολείο όπου λίγο πριν το μάθημα θα διαβάζουν φωναχτά το κομμουνιστικό μανιφέστο και περίπου 4 ώρες την εβδομάδα θα διδάσκεται το κεφάλαιο. Στα 18 θα έχει δικαίωμα να απαρνηθεί τον μαρξισμό, αν φυσικά το θέλει και το ίδιο.

Ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όπως θέλει αρέσει δεν αρέσει σε μερικούς. Καταλαβαίνω ότι για μερικούς progressives η θρησκεία είναι κόκκινο πανί όμως ευτυχώς υπάρχει και θα υπάρχει για πολλά χρόνια ακόμα.

Όσο αφορά τον Μαρξισμό έχει αποτύχει εδώ και μερικές δεκαετίες, σχεδόν δεν υπάρχει πλέον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Παιδιά, λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά αν δε δώσουμε στα παιδιά μια βασική κατευθυντηρια γραμμή στη ζωή τους, αυτά μπερδεύονται. Όταν αποκτήσουν μια κρίση, μπορεί να αναθεωρήσουν κάποια πράματα που τους διδάξαμε, αλλά για να αποκτήσουν έναν τρόπο σκέψης, χρειάζονται κάποιες πολύ βασικές αρχές. Αυτό λέει η δική μου εμπειρία
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Παιδιά, λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά αν δε δώσουμε στα παιδιά μια βασική κατευθυντηρια γραμμή στη ζωή τους, αυτά μπερδεύονται. Όταν αποκτήσουν μια κρίση, μπορεί να αναθεωρήσουν κάποια πράματα που τους διδάξαμε, αλλά για να αποκτήσουν έναν τρόπο σκέψης, χρειάζονται κάποιες πολύ βασικές αρχές. Αυτό λέει η δική μου εμπειρία

Η δική σας εμπειρία είναι και η σωστή καθώς δεν αναγκάζεται τα παιδιά σας να κάνουν κάτι που δεν θέλουν. Η βάπτιση είναι το πιο απλό χριστιανικό μυστήριο καθώς το παιδί αν αποφασίσει ότι δεν θέλει να συνεχίσει να είναι χριστιανός μπορεί άνετα να το κάνει.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Ότι δεν γίνεται αυτό από όλους τους γονείς στον κόσμο ας πούμε.
Που ακούστηκε, γονείς να μεγαλώνουν τα παιδιά τους με βάση τις δικές τους αρχές κι αξίες, κανονικά πρέπει να τα αφήνουν άδειο πίνακα για 18 χρόνια και τα αποφασίζουν όλα μόνα τους μετά.
Προφανως και οι γονείς τα μεγαλώνουν με βάση δικές τους αξίες και τα παιδιά λαμβάνουν 100% στα σοβαρά ο,τι βλακεια λένε οι γονείς επειδή έτσι είναι καλωδιωμενος ο εγκέφαλος ( αν τα μικρής ηλικίας άτομα δεν άκουγαν τον μεγαλύτερο, μάλλον δεν θα υπηρχαμε).

Και εκεί ξεκινάει όλο το πρόβλημα, θέλει τεράστια δουλειά από έναν νεαρό ενήλικα ή και έφηβο να ξεφύγει από ο,τι χαζομάρα έχει μάθει από τους γονείς. θρησκείες, ιδεολογίες κ.α.

Ο καθένας μεγαλώνει τα παιδιά του όπως θέλει αρέσει δεν αρέσει σε μερικούς. Καταλαβαίνω ότι για μερικούς progressives η θρησκεία είναι κόκκινο πανί όμως ευτυχώς υπάρχει και θα υπάρχει για πολλά χρόνια ακόμα.
Η θρησκεία είναι κόκκινο πανί για όποιον καταλαβαίνει πως δημιουργήθηκε το σύμπαν, η ζωή στη γη δηλαδή, καμία σχέση με ό,τι λέει η θρησκεία. Επιπλέον, πολλοί φιλελεύθεροι στοχαστές ήταν άθεοι και γενικά αντίθετοι με την ιδέα ότι η θρησκεία πρέπει να εμπλέκεται στην καθημερινή ζωή των ανθρώπων όπως μέσω της εκκλησίας. Δεν είναι ανάγκη να είσαι progressive.
Όσο αφορά τον Μαρξισμό έχει αποτύχει εδώ και μερικές δεκαετίες, σχεδόν δεν υπάρχει πλέον.
Και οι θρησκείες έχουν πεθάνει από τις θετικές επιστήμες όμως πολλοί πιστεύουν ακόμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Η θρησκεία είναι κόκκινο πανί για όποιον καταλαβαίνει πως δημιουργήθηκε το σύμπαν, η ζωή στη γη δηλαδή, καμία σχέση με ό,τι λέει η θρησκεία. Επιπλέον, πολλοί φιλελεύθεροι στοχαστές ήταν άθεοι και γενικά αντίθετοι με την ιδέα ότι η θρησκεία πρέπει να εμπλέκεται στην καθημερινή ζωή των ανθρώπων όπως μέσω της εκκλησίας. Δεν είναι ανάγκη να είσαι progressive.

Και οι θρησκείες έχουν πεθάνει από τις θετικές επιστήμες όμως πολλοί πιστεύουν ακόμα.

Εντάξει άσε εμάς να πιστεύουμε στην θρησκεία από την στιγμή που δεν σε ενοχλούμε κάπου στην ζωή σου.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Η θρησκεία για πολλούς πιστούς από τα σημαντικότερα πράγματα, στο οποίο βασίζεται ο κώδικας αξιών, η κοσμοθεωρία και ο τρόπος που ζουν τη ζωή τους. Αυτό σε μια κλίμακα προφανώς, ανάλογα με το ποσό θρήσκοι είναι. Προφανώς και θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους με βάση αυτήν λοιπόν.

Επίσης, η ανατροφή των παιδιών βασίζεται κατά το πλείστον σε υποκειμενικές αποφάσεις και στην ατομική κρίση των εκάστοτε γονέων, για αυτό άλλωστε οι άνθρωποι μεγαλωνουν και είναι διαφορετικοί μεταξυ
Αυτή η αναλογία είναι ένα από τους λόγους που η θρησκεία είναι μια παράνοια. Επιλεκτικά πιστεύω, ανάλογα με το πόσο ξεβόλεμα προκαλούν. Εύκολο να βαφτίζει κανείς τα παιδιά του (δε μπορούν να αντισταθούν εξάλλου) και να δηλώνει Χ.Ο, αλλά όταν πρόκειται για τον 2ο χειτώνα (ή αιφόουν στη περίπτωση του Φώτη)...:angel: :angel:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Αυτή η αναλογία είναι ένα από τους λόγους που η θρησκεία είναι μια παράνοια. Επιλεκτικά πιστεύω, ανάλογα με το πόσο ξεβόλεμα προκαλούν. Εύκολο να βαφτίζει κανείς τα παιδιά του (δε μπορούν να αντισταθούν εξάλλου) και να δηλώνει Χ.Ο, αλλά όταν πρόκειται για τον 2ο χειτώνα (ή αιφόουν στη περίπτωση του Φώτη)...:angel: :angel:

Προσωπικά είμαι χριστιανός λόγω του iMac που έχω και όχι του iPhone 👌👌.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,800 μηνύματα.
Αυτό που με κάνει μεγάλη εντύπωση στα παλαιά σχόλια είναι πως πριν από μια δεκαπενταετία περίπου πολλοί έγραφαν πως θα τα βαφτίσουν απλά γιατί ήθελαν τα παιδιά τους να έχουν κοινωνική αποδοχή. Αυτό με επιβεβαιώνει που προσωπικά είμαι φανατικά πολέμιος της ελεύθερης βούλησης των ανθρώπων και πιστεύω σε μια κολλεκτιβιστική κοινωνία και στον κοινωνικό κομφορμισμό. Οι αρχαίοι Έλληνες όταν τιμωρούσαν κάποιον για ασέβεια προς τα θεία δεν τον τιμωρούσαν επειδή ήταν άπιστος ή επειδή είχε διαφορετική ερμηνεία της θρησκείας (άλλως τε η εθνική θρησκεία ούτε ιερατείο είχε ούτε ιερό βιβλίο οπότε ο καθένας την ερμήνευε όπως εκείνος ήθελε). Τον τιμωρούσαν γιατί το να μην συμμετέχεις σε εορτές/τελετές το συνέδεαν με προσβολή στο εμείς. Πως βγάζεις το εγώ σου από το εμείς και προσβάλλεις κάτι που κάνουμε όλοι μαζί ως κοινωνία.

Οι κοινωνίες επιβιώνουν και ανθίζουν μόνον όταν έχουν ισχυρούς συνεκτικούς δεσμούς. Όταν αρχίζει ο καθένας να κάνει ο,τι θέλει και να προσβάλλει το κοινό αίσθημα τότε ανοίγει ο δρόμος για την παρακμή.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Αυτό που με κάνει μεγάλη εντύπωση στα παλαιά σχόλια είναι πως πριν από μια δεκαπενταετία περίπου πολλοί έγραφαν πως θα τα βαφτίσουν απλά γιατί ήθελαν τα παιδιά τους να έχουν κοινωνική αποδοχή. Αυτό με επιβεβαιώνει που προσωπικά είμαι φανατικά πολέμιος της ελεύθερης βούλησης των ανθρώπων και πιστεύω σε μια κολλεκτιβιστική κοινωνία και στον κοινωνικό κομφορμισμό. Οι αρχαίοι Έλληνες όταν τιμωρούσαν κάποιον για ασέβεια προς τα θεία δεν τον τιμωρούσαν επειδή ήταν άπιστος ή επειδή είχε διαφορετική ερμηνεία της θρησκείας (άλλως τε η εθνική θρησκεία ούτε ιερατείο είχε ούτε ιερό βιβλίο οπότε ο καθένας την ερμήνευε όπως εκείνος θέλει). Τον τιμωρούσαν γιατί το να μην συμμετέχεις σε εορτές/τελετές το συνέδεαν με προσβολή στο εμείς. Πως βγάζεις το εγώ σου από το εμείς και προσβάλλεις κάτι που κάνουμε όλοι μαζί ως κοινωνία.

Οι κοινωνίες επιβιώνουν και ανθίζουν μόνον όταν έχουν ισχυρούς συνεκτικούς δεσμούς. Όταν αρχίζει ο καθένας να κάνει ο,τι θέλει και να προσβάλλει το κοινό αίσθημα τότε ανοίγει ο δρόμος για την παρακμή.
Μήπως όμως οι υπερβολικά κολλεκτιβιστικές και συλλογικές κοινωνίες, είναι περισσότερο επιρρεπείς σε αυταρχικά πρότυπα και στο λεγόμενο Messiah complex; Γενικότερα είμαι αρκετά σκεπτικός απέναντι σε υπερβολικά συλλογικές κοινωνίες, όπως και σε υπερβολικά ατομικιστικές.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Άσχετα από θρησκείες, η βάπτιση είναι μια εντελώς ανόητη κοινωνική εκδήλωση. Τι γίνεται σε μια βάπτιση; Κουβαλιούνται από υποχρέωση μεσημεριάτικα οι συγγενείς και φίλοι στο ναό αναγκαστικά φορώντας τα "καλά" τους. Το κακόμοιρο το μωρό ψιλογελά γιατί δεν ξέρει τι το περιμένει. Μπαίνουν σχεδόν όλοι στο ναό (εκτός από κάποιους που κάθονται απέξω για να καπνίσουν). Η νονά με το μεγάλο ντεκολτέ (που όλοι σχολιάζουν) λέει το "πιστεύω" που έμαθε χθες βράδι. Ξεντύνουν το μωρό. Το αρπάζει ο (πάντα ευτραφής) παπάς και το βουτάει άγρια στην κολυμβήθρα. Φυσικά το παιδάκι κλαίει του σκοτωμού, αλλά ο παππάς αδυσώπητος του κάνει πατητές. Η νονά προσέχει μη βραχεί, οι γονείς κοιτάζουν απλανείς, μια γιαγιά μυξοκλαίει. Κάποια παιδιά παίζουν κυνηγητό μέσα στο ναό και όλοι μιλάνε, οπότε ακούγεται ένα υπόκωφο βουητό. Δυο - τρεις φορές ο παπάς σταματά και φωνάζει "Κάνετε ησυχία, αλλιώς θα διακόψω το μυστήριο", αλλά κανείς δεν τον ακούει. Μετά ντύνουν το βαπτισμένο μωρό με απαίσια πανάκριβα ρούχα, του φοράνε ένα ηλίθιο καπέλο και του περνάνε στο λαιμό έναν σταυρό καρδιναλίου. Αν είναι αγόρι το πάει ο παπάς στο ιερό, αλλά αν είναι κορίτσι έξω τιμωρία. Ακολουθούν οι μπομπονιέρες που είναι όσο πιο επιδεικτικές βρήκαν. Άντε να σας ζήση, άντε και γαμπρός (ή νύφη). Τελικά είναι μυστήριο τι γιατί η τελετή θεωρείται από κάποιους αναγκαία.

1707243535442.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Έχει πολύ ενδιαφέρον πάντως να βλέπεις τους δήθεν προοδευτικούς που σε όλα τα thread λένε ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να ζει την ζωή του όπως θέλει να κράζουν μαζικά τους γονείς που βαπτίζουν τα παιδιά τους. Λογικά ο σεβασμός στις ελευθερίες και στα ανθρώπινα δικαιώματα ισχύουν μόνο όταν μιλάμε για LGBT, παράνομους μετανάστες και γενικά για κάθε είδους μειονότητα. Όταν μιλάμε για θρησκεία, οικογένεια και έθνος εκεί ξεχνούν τις ελευθερίες με αποτέλεσμα να κράζουν τους ανθρώπους χωρίς να τους έχουν πειράξει κάπου, απλά έπλεξαν να ζήσουν διαφορετικά την ζωή τους σε σχέση με τους «φιλάνθρωπους progressives”.

Τέλος πάντων προσωπικά το σταματώ εδώ καθώς ακόμα ένα thread οδηγείται σε τοξικότητα και επιθέσεις χωρίς λόγο και αιτία.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Αυτό που με κάνει μεγάλη εντύπωση στα παλαιά σχόλια είναι πως πριν από μια δεκαπενταετία περίπου πολλοί έγραφαν πως θα τα βαφτίσουν απλά γιατί ήθελαν τα παιδιά τους να έχουν κοινωνική αποδοχή. Αυτό με επιβεβαιώνει που προσωπικά είμαι φανατικά πολέμιος της ελεύθερης βούλησης των ανθρώπων και πιστεύω σε μια κολλεκτιβιστική κοινωνία και στον κοινωνικό κομφορμισμό. Οι αρχαίοι Έλληνες όταν τιμωρούσαν κάποιον για ασέβεια προς τα θεία δεν τον τιμωρούσαν επειδή ήταν άπιστος ή επειδή είχε διαφορετική ερμηνεία της θρησκείας (άλλως τε η εθνική θρησκεία ούτε ιερατείο είχε ούτε ιερό βιβλίο οπότε ο καθένας την ερμήνευε όπως εκείνος ήθελε). Τον τιμωρούσαν γιατί το να μην συμμετέχεις σε εορτές/τελετές το συνέδεαν με προσβολή στο εμείς. Πως βγάζεις το εγώ σου από το εμείς και προσβάλλεις κάτι που κάνουμε όλοι μαζί ως κοινωνία.

Οι κοινωνίες επιβιώνουν και ανθίζουν μόνον όταν έχουν ισχυρούς συνεκτικούς δεσμούς. Όταν αρχίζει ο καθένας να κάνει ο,τι θέλει και να προσβάλλει το κοινό αίσθημα τότε ανοίγει ο δρόμος για την παρακμή.
Εξαρτάται ποιοι είναι αυτοί οι συνεκτικοί δεσμοί. Αν είναι αντι-επιστημονικές δοξασίες όπως η θρησκεία, τότε κάποιοι δεν θα συμφωνούμε ποτέ. Δεν αρκεί η ομοιομορφία και το 99% να λέει ''ναι, το νερό έχει χρώμα βυσσινί''. Το θέμα είναι να υπάρχει μια ορθολογική και ηθική βάση σε αυτά που ακολουθούμε σαν κοινότητες.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,276 μηνύματα.
Δεν πιστεύω οπότε αν έκανα παιδιά δεν θα τα βάφτιζα. Με την ίδια λογική κάποιος που πιστεύει θα προχωρήσει ενδεχομένως σε βάφτιση, δεν το βρίσκω κακό, κάνουν όπως νομίζουν, όπως και για την επιλογή ονόματος και ανατροφής τους στην πορεία.
Δυστυχώς ερχόμαστε παρά την θέλησή μας οπότε μπορούμε στ’αλήθεια να κάνουμε claim τον εαυτό μας πολύ αργότερα στην ζωή. Κι αυτό για όσους είναι πραγματικά τυχεροί να γνωρίσουν ποιοί είναι πέρα απο τα κοινωνικά πρέπει, παιδικά τραύματα, εξωγενείς επιβολές κ.ο.κ
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αυτό με επιβεβαιώνει που προσωπικά είμαι φανατικά πολέμιος της ελεύθερης βούλησης των ανθρώπων και πιστεύω σε μια κολλεκτιβιστική κοινωνία και στον κοινωνικό κομφορμισμό.
Ενδιαφέρουσα αλλά απόλυτη δήλωση. Προσωπικά έχω δηλώσει πολλές φορές ότι ο σύγχρονος (δυτικός) άνθρωπος έχει πέσει με τα μούτρα στον ατομικισμό και είμαι υπέρμαχος της έμφασης στο συλλογικό, όπως επίσης και ότι κάποιες φορές οφείλεις να θυσιάζεις τον εαυτό σου και μέρος των ελευθεριών σου για το σύνολο, αλλά εσύ το πηγαίνεις στο άλλο άκρο. Η απώλεια της ελεύθερης βούλησης είναι η αιτία της διαμόρφωσης της ψυχολογίας της μάζας, που εξήγησε πολύ καλά ο Λε Μπον. Τη δύναμη, δηλαδή, που ασκεί το πλήθος σε έναν άνθρωπο, όταν αυτός παραδώσει την ατομική του συνείδηση στη συλλογική. Με λίγα λόγια, μπορεί να προβεί σε πράξεις τελείως αντίθετες με την ιδιοσυγκρασία του.
Παρόλα αυτά, συμφωνώ με το πνεύμα των όσων γράφεις και θεωρώ, πως αν εξετάσουμε τον άνθρωπο συλλογικά, σαν έναν μεγάλο άνθρωπο αυτός θα βρίσκαμε ότι πάσχει/πάσχουμε από:
1) Μια διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή, τον αυτισμό, περισσότερο με την ετυμολογική του έννοια. Η απομόνωση και η μονήρης ενασχόληση με τον εαυτό νομίζω είναι έκδηλη σε μεγάλο μερίδιο του πληθυσμού. Αυτή η στροφή στον εαυτό (όχι με θετική έννοια) φέρνει νομοτελειακά:
2) Μια διαταραχή της προσωπικότητας, τη Ναρκισσιστική, όπου η επιβεβαίωση των άλλων είναι ζωτικής σημασίας για την αυτοεικόνα μας και τέλος οδηγούμαστε σε
3) Μια διαταραχή της διάθεσης, την κατάθλιψη, αφού έχουμε αποκοπεί από το σύνολο, από ευγενείς σκοπούς που μπορεί να έδιναν νόημα στη ζωή μας, παραδομένοι στα δίχτυα του νιχιλισμού.

Και η παραπάνω εμμονική ενασχόληση με τον εαυτό πιστεύω ότι ξεκίνησε από τις φιλοσοφικές σχολές τύπου Σαρτρ, Λακάν κ.λπ. που έδιναν φοβερή έμφαση στον αυτοπροσδιορισμό, κάτι που συνεπάγεται πως ο άνθρωπος, εξετάζοντας υπό αυτό το πρίσμα τον εαυτό του, ασυνείδητα τον διαχωρίζει τελείως από τους υπολοίπους, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Και αυτό που μπορεί να συνεπάγεται είναι σαφώς ότι απορροφάται από μία ευτελή και μικροαστική οπτική για τη ζωή, μη δυνάμενος να αφήσει αντικείμενα (ιδιαίτερα υλικά) με τα οποία προσκολλάται, για έναν ανώτερο σκοπό στη ζωή, που θα του δώσει -ξεκάθαρο αυτό- πολύ ισχυρότερη νοηματοδότηση. Όμως αυτή η αλτρουϊστική οπτική για τη ζωή πρέπει να είναι αποτέλεσμα επιλογής (ελεύθερη βούληση σε απόλυτο βαθμό δεν υφίσταται, για πολλούς λόγους) και όχι καταναγκασμού, μιας και τότε έχεις απλά στρατιωτάκια που έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου. Και όσο για τον κομφορμισμό, τέλος, μην ξεχνάς ότι και αυτά που προωθεί το σύγχρονο αφήγημα είναι μια διαδικασία κοινωνικού κομφορμισμού σε απόλυτο βαθμό.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
προσωπικά είμαι φανατικά πολέμιος της ελεύθερης βούλησης των ανθρώπων και πιστεύω σε μια κολλεκτιβιστική κοινωνία και στον κοινωνικό κομφορμισμό. Οι αρχαίοι Έλληνες όταν τιμωρούσαν κάποιον για ασέβεια προς τα θεία δεν τον τιμωρούσαν επειδή ήταν άπιστος ή επειδή είχε διαφορετική ερμηνεία της θρησκείας (άλλως τε η εθνική θρησκεία ούτε ιερατείο είχε ούτε ιερό βιβλίο οπότε ο καθένας την ερμήνευε όπως εκείνος ήθελε).
μια χαρά! Και στο μεσαίωνα τους έκαιγαν.
Και οι ΙΣ τους τινάζουν στον αέρα! Και στο Ιράν τους σκοτώνουν.
Πρόκοψαν οι κοινωνίες τους
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top