Θα δεχόσασταν να γίνετε νονοί;

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
[FONT=&quot]Η θρησκεία δεν είναι απλή υπόθεση. Ούτε και το βάπτισμα.
Οσο για τον ιερέα που διαπληκτίστηκες, είναι εντελώς άσχετο με την θρησκεία.

Για τους άθεους. Δεν γνωρίζω τί κάνουν βαπτίζοντας σε χριστιανικό ναό. Είναι έξω απο την διαδικασία.

Τώρα για την θρησκεία που λες οτι τα προβλήματα αυτή τα βγάζει, θα σου πώ. Μήπως δεν έχεις κατανοήσει τί σημαίνει χριστιανική θρησκεία; Και η σημασία του βαπτίσματος; Είναι κάτι υποδεέστερο της ανάγκης να βρίσκεσαι με το παιδί που βαπτίζεις;
Και πώς θα βάλουμε προτεραιότητα;
Μήπως αυθαιρετούμε;
Και αν αυθαιρετούμε, έχουμε το δικαίωμα να αυθαιρετήσουμε;

[/FONT]

Η παρένθεση στο μήνυμά μου ήταν ειρωνική!
Δεν υποστηρίζω κάτι τέτοιο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση η φίλη μου ήταν κάπως "θύμα".
Επέτρεπε στον εαυτό της να γίνεται θύμα.
Όλοι οι υπόλοιποι θα χαμε αντιδράσει.
Το αστείο. Όταν αργότερα ήρθε η γιορτή του παιδιού, όλοι πέσαμε πάνω της και της είπαμε να πάρει ένα μικρό δώρο, του στυλ ένα ωραίο παιχνίδι, ένα φορμάκι κτλ. Και να μην πάει να ξαναξοδευτεί. Εκείνη ντρεπόταν αλλα είχαμε πέσει όλες πάνω της και το έκανε. Ε πάει, και της λέει η μαμά του παιδιού "Α θα μας ξαναρθεις σύντομα για επίσκεψη ε?". Εκείνη κοίταξε όλο απορία. Και συμπληρώνει η μαμά του παιδιού "Για να φέρεις το δώρο, το ξέχασες σήμερα!".
To κατάλαβα.:P Αυτό που είναι πιο αηδιαστικό είναι η συμπεριφορά της μητέρας, τι να πείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Νομίζω ότι όπως και με άλλες περιπτώσεις έχουμε μπερδέψει λίγο την έννοια του μυστηρίου με το κοινωνικό γεγονός...

Ο ανάδοχος είναι αυτός που σε ορθά θρησκευτικές συνθήκες θα πρέπει να έχει επαφή με το δόγμα στο οποίο θέλουν να εντάξουν οι γονείς το παιδί τους ώστε να το βοηθήσει στα πρώτα του βήματα.

Στην κοινωνική του διάσταση, η επιλογή καθορίζεται από άλλα κριτήρια, γι αυτό και καταλήγει ένα απλό κοινωνικό γεγονός με λίγη εσάνς θρησκευτικού τελετουργικού.

Το ζήτημα λοιπόν είναι να αποφασίσουν οι γονείς τί θέλουν. Έναν ανάδοχο που θα εκπληρώσει συνειδητά ένα καθήκον ηθικής διαπαιδαγώγησης επικουρικά προς το δικό τους, ή κάτι άλλο?
Στην περίπτωση που δεν θεωρούν ότι πρέπει να ενταχθεί συνειδητά σε ένα δόγμα το παιδί τους, ίσως είναι καλύτερα να μην το βαφτίσουν... πιο ειλικρινής ως στάση θα έλεγα.

Όσο για το θέμα του να βρίσκεται κάποιος κοντά σε ένα παιδί που μεγαλώνει, δεν χρειάζεται ο τυπικός μανδύας σε μια σχέση... η καθημερινή επαφή κι αλληλεπίδραση δεν χρειάζεται ετικέτα, μακάρι ένα παιδί να έχει επικοινωνία κι ερεθίσματα από πολλούς ανθρώπους γύρω του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελλόγιμος λαγός

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ελλόγιμος λαγός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Μιλάμε για ξυλοδαρμούς, εκφοβισμούς και τέτοια...
Πως το βάφτισε το παιδάκι ο νονός...Νύχτα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στην επαρχία, έτσι λύνουν τα προβλήματά τους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελλόγιμος λαγός

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ελλόγιμος λαγός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Στην επαρχία, έτσι λύνουν τα προβλήματά τους! :)
Aνεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μόνο η καταγωγή μετράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Εγώ έχω βαφτίσει τον ανηψιό μου...!! Και μ'αρέσει πολύ..! Διαβάζουμε μαζί, του μαθαίνω πράγματα, έχουμε πάει και μερικές φορές διακοπές μαζί και μ'αρέσει να του αγοράζω παιχνίδια, ρουχαλάκια και βιβλία..!! Τον έχω σαν μικρό μου αδερφό..!! Για παράδειγμα το Σάββατο θα πάω να κοιμηθώ μαζί του και την Κυριακή το πρωί θα τον πάω σε ένα μουσείο..!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εμένα ο νονός μου με έχει εντελώς ξεγραμμένη από την τρίτη δημοτικού! έχει να μου στείλει λαμπάδα το πάσχα από τότε...και΄δεν με νοιάζει τόσο πολύ αυτό..δεν παίρνει ούτε τηλέφωνα σε γιορτή και γενέθλια και γενικά δεν ενδιφέρεται καθόλου..και όχι τώρα που μεγάλωσα αλλά από τότε που έφτασα 10! δεν συζητάω να στείλει κανένα δώρο,ούτε καν!! ούτε τον ένοιαξε να μάθει που πέρασα ούτε να με συγχαρεί ούτε τίποτα! πιστεύω αν με δει στο δρόμο δύσκολα θα με αναγνωρίσει! ξέκοψε ξαφνικά την επικοινωνία ...δεν προηγήθηκε κανένας καβγάς με την οικογένεια μου,τίποτα!! πάντως αυτό θα το έχω μεγάλο παράπονο! βλέπω άλλους που έχουν φτάσει 20+ και οι νονοί τους τους θυμούνται, τους παίρνουν τηλέφωνα! δεν λέω να μου στέλνει λαμπάδες και δωράκια, τουλάχιστον να ενδιαφερθεί για το παιδί που κάποτε βάφτισε! πάντως όσοι σκοπεύετε να γίνεται νονοί μη καταντήσετε αδιάφοροι μετά από λίγα χρόνια, αλλιώς μη βαφτίζετε καθόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
εμένα ο νονός μου με έχει εντελώς ξεγραμμένη από την τρίτη δημοτικού! έχει να μου στείλει λαμπάδα το πάσχα από τότε...και΄δεν με νοιάζει τόσο πολύ αυτό..δεν παίρνει ούτε τηλέφωνα σε γιορτή και γενέθλια και γενικά δεν ενδιφέρεται καθόλου..και όχι τώρα που μεγάλωσα αλλά από τότε που έφτασα 10! δεν συζητάω να στείλει κανένα δώρο,ούτε καν!! ούτε τον ένοιαξε να μάθει που πέρασα ούτε να με συγχαρεί ούτε τίποτα! πιστεύω αν με δει στο δρόμο δύσκολα θα με αναγνωρίσει! ξέκοψε ξαφνικά την επικοινωνία ...δεν προηγήθηκε κανένας καβγάς με την οικογένεια μου,τίποτα!! πάντως αυτό θα το έχω μεγάλο παράπονο! βλέπω άλλους που έχουν φτάσει 20+ και οι νονοί τους τους θυμούνται, τους παίρνουν τηλέφωνα! δεν λέω να μου στέλνει λαμπάδες και δωράκια, τουλάχιστον να ενδιαφερθεί για το παιδί που κάποτε βάφτισε! πάντως όσοι σκοπεύετε να γίνεται νονοί μη καταντήσετε αδιάφοροι μετά από λίγα χρόνια, αλλιώς μη βαφτίζετε καθόλου!

Κι εγώ μια απ τα ίδια. Μόνο που εμένα δεν με ξέγραψε από την τρίτη δημοτικού.
Με ξέγραψε απ την ημέρα της βάφτισης. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
θα ηθελα παρα πολυ να γινω νονα αλλα δυστυχως εχει πολλααα εξοδα!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kogba

Νεοφερμένος

Ο kogba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Είμαι νονός στην ανηψούλα μου και είμαι πανευτυχής! Τα έξοδα δεν είναι θέμα, ευτυχώς.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Με τίποτα, όσο "ρομαντικό" κι αν δείχνει εκ πρώτης όψεως. Γιατί πέρα από τα έξοδα- τα οποία ουδόλως είναι ευκαταφρόνητα- αναλαμβάνει κάποιος μια ισόβια υποχρέωση σε ένα παιδί που δεν είναι δικό του και που με τους γονείς του δεν ξέρεις στο μέλλον κατά πόσο θα διατηρηθούν οι, όποιες, καλές σχέσεις (ίσως με μια εξαίρεση για τους εξ αίματος συγγενείς).
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γενικά δεν θα ήθελα γιατί δεν πιστεύω. Αν το ζητούσε η κολλητή μου μόνο θα έκανα μια παραχώρηση γιατί αδυναμίες είναι αυτές. :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,240 μηνύματα.
Εννοείται πως ναι!!!Τα έξοδα σε τέτοια θέματα δεν τα υπολογίζω καθόλου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,707 μηνύματα.
Εννοείται πως όχι.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Με τίποτα, όσο "ρομαντικό" κι αν δείχνει εκ πρώτης όψεως. Γιατί πέρα από τα έξοδα- τα οποία ουδόλως είναι ευκαταφρόνητα- αναλαμβάνει κάποιος μια ισόβια υποχρέωση σε ένα παιδί που δεν είναι δικό του και που με τους γονείς του δεν ξέρεις στο μέλλον κατά πόσο θα διατηρηθούν οι, όποιες, καλές σχέσεις (ίσως με μια εξαίρεση για τους εξ αίματος συγγενείς).

Δεν είναι ρομαντική η άποψη σου Aleksa, όμως είναι ρεαλιστική.
Κι επειδή ακούγεται συχνά το όνομά μου ως υποψήφιας νονάς από φιλικά πρόσωπα με προβληματίζει αυτό που λες... Κατα πόσο η σχέση με τους γονείς έχει στέρεα θεμέλια... Γιατί είναι κρίμα μετά για το παιδάκι! Και γενικότερα μένει μία πίκρα σε όλους...

Μέχρι στιγμής έγινα μία φορά σε παιδί ενός κοντινού συγγενή μου που έχουμε καλή σχέση, χωρίς να είμαστε όμως πολύ κοντά. Πιστεύω μάξιμουμ θα βαφτίσω άλλη μία φορά κι αυτό επειδή έχω ζήτηση (αν έχω λεφτά βέβαια :P )
Προσωπικά είμαι καλυμμένη και με τη μία πάντως. Είναι ωραία εμπειρία και δημιουργείται ένα δέσιμο με ένα μικρό πλασματάκι :)
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Δεν ξέρω μωρέ... Δεν θα αναλάμβανα (αν λάβω υπόψη τις εμπειρίες που έχω βλέποντας άλλους νονούς και νονές) μα κι αυτό είναι η προσωπική οπτική του καθένα μας.
Από κει κι έπειτα κι αφού σου δίνει χαρά και ικανοποίηση, go for it και με τις ευχές μου και η δεύτερη φορά να είναι το ίδιο (ή και περισσότερο) επιτυχημένη, όσο η πρώτη. :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top