Θα ξεκινούσατε από το μηδέν σε μία ξένη χώρα;

Θα φεύγατε στο εξωτερικό για να σπουδάσετε ή να ζήσετε ;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 59)
  • Ναι για σπουδές, αλλά μετά θα επέστρεφα στην Ελλάδα

  • Ναι για σπουδές, αλλά και για να εργαστώ και να ζήσω εκεί

  • Ναι για να εργαστώ για ένα διάστημα και μετά να γυρίσω Ελλάδα

  • Ναι για να εργαστώ και να ζήσω εκεί

  • Όχι ,όσο δύσκολα και να είναι τα πράγματα θα έμενα στην Ελλάδα

  • Ζω ήδη στο εξωτερικό

  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Είσαι ειδική περίπτωση λόγο αναπηρίας και ξέρεις πολύ καλά ότι δεν αναφέρομαι σε σένα. Υποθέτω πως η αναπειρία σου σε αποτρέπει από το να μπορείς να κάνεις πάρα πολλά χειρονακτικά επαγγέλματα που μια χαρά δείνουν ένα 800αρι, αν δεν ισχύει αυτό there you go.

Εχω να ψήσω μια μπριζόλα. Θα επανέλθω να σου απαντήσω σε αυτό.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ναι, οκ αν θες ντε και καλά να κάνεις αυτό που σπούδασες μπορεί. Αλλά στην Ελλάδα δεν είναι δύσκολο να πάρεις 800 αν δεν είσαι εντελώς κολλημένος με ένα συγκεκριμένο επάγγελμα.
Η κοπέλα δεν ήταν κολλημένη με ένα συγκεκριμένο επάγγελμα αλλά ήθελε να ασχοληθεί με κάτι που σχετίζεται με το πτυχίο και το μεταπτυχιακό της. Δεν είχε βλέψεις να σπουδάσει στην Σουηδία (μαστερ) για να έρθει στην Ελλάδα να γίνει σερβιτόρα, ταμίας σε κατάστημα, σε τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτηση κλπ. Επίσης, είπα ο μισθός της είναι αρχικός μισθός...Σε λίγο καιρό λήγει το συμβόλαιο και έχει αύξηση (έννοιες στην Ελλάδα άγνωστες).
Επίσης, τα 800 ευρώ που δίνει για το σπίτι ήταν επιλογή της... Μπορούσε να βρει με πολύ λιγότερα σε κάποια περιοχή λίγο έξω από Δουβλίνο...

Στην Ελλάδα με 700- 800 ευρώ ζεις μια χαρά όταν μένεις με τη μαμά και το μπαμπά και σε ταΐζουν και σε ποτίζουν.

Όταν πρέπει να πληρώνεις ενοίκιο, λογαριασμούς, και χίλια δυο πράγματα που δεν στα καλύπτουν οι γονείς σου δεν φθάνουν για να ζεις καλά. Εκτός αν ενοικιάσεις ένα μπουντρούμι φυλακής για σπίτι, και παίρνεις το κρασί των 2-3 ευρώ από το σούπερ μάρκετ για να πνίξεις την πίκρα της φτώχειας, τότε ίσως να φθάνουν τα χρήματα αυτά.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κοπέλα δεν ήταν κολλημένη με ένα συγκεκριμένο επάγγελμα αλλά ήθελε να ασχοληθεί με κάτι που σχετίζεται με το πτυχίο και το μεταπτυχιακό της. Δεν είχε βλέψεις να σπουδάσει στην Σουηδία (μαστερ) για να έρθει στην Ελλάδα να γίνει σερβιτόρα, ταμίας σε κατάστημα, σε τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτηση κλπ. Επίσης, είπα ο μισθός της είναι αρχικός μισθός...Σε λίγο καιρό λήγει το συμβόλαιο και έχει αύξηση (έννοιες στην Ελλάδα άγνωστες).
Επίσης, τα 800 ευρώ που δίνει για το σπίτι ήταν επιλογή της... Μπορούσε να βρει με πολύ λιγότερα σε κάποια περιοχή λίγο έξω από Δουβλίνο...

Το να θες να δουλέψεις πάνω σε αυτό που σπούδασε κόλλημα είναι και δεν το λέω για κακό. Κι εγώ αυτό κάνω.
Αν αυτό που σπούδασες δεν έχει καμία ζήτηση στην Ελλάδα τότε πηγαίνεις έξω ή κάθεσαι να σκεφτείς πως να δημιουργήσεις εσύ κάτι πάνω σε αυτό (σπανιότατο). Στην Ελλάδα αυξήσεις θα πάρεις, αν σε παίρνει να πάρεις και αν γενικότερα μπορείς να τι διαπραγματευτείς. Αυτό είμαι σίγουρος πως ισχύει και έξω, αλλά όπως το γράφεις μου βγάζει ότι έχεις στο μυαλό σου πως αύξηση δικαιούται κάποιος στα Χ χρόνια εργασίας εάν κάνει τα Υ κτλ. Αν ισχύει αυτό, κατ εμέ είναι εντελώς λάθος και πολύ περιοριστικός τρόπος σκέψης.

Στην Ελλάδα με 700- 800 ευρώ ζεις μια χαρά όταν μένεις με τη μαμά και το μπαμπά και σε ταΐζουν και σε ποτίζουν.

Όταν πρέπει να πληρώνεις ενοίκιο, λογαριασμούς, και χίλια δυο πράγματα που δεν στα καλύπτουν οι γονείς σου δεν φθάνουν για να ζεις καλά. Εκτός αν ενοικιάσεις ένα μπουντρούμι φυλακής για σπίτι, και παίρνεις το κρασί των 2-3 ευρώ από το σούπερ μάρκετ για να πνίξεις την πίκρα της φτώχειας, τότε ίσως να φθάνουν τα χρήματα αυτά.

Με 800 ευρώ μόνος στην Ελλάδα ζεις. Simple. Δεν χρειάζεσαι ούτε μπαμπά, ούτε μαμά. Τώρα όποιος θέλει ρετιρέ και ποτό κάθε βράδυ σε κλαμπάκι για να θεωρήσει ότι ζει καλά, τότε όχι δεν θα ζήσει καλά με 800 ευρώ. Εγώ προσωπικά μπορώ να ζήσω αρκετά καλά με 800 γιατί αυτά τα λεφτά αρκούν για να κάνω τα πράγματα που θέλω και μου προσφέρουν το ευ ζειν. Αυτό είναι καθαρά προσωπικό.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το να θες να δουλέψεις πάνω σε αυτό που σπούδασε κόλλημα είναι και δεν το λέω για κακό. Κι εγώ αυτό κάνω.
Αν αυτό που σπούδασες δεν έχει καμία ζήτηση στην Ελλάδα τότε πηγαίνεις έξω ή κάθεσαι να σκεφτείς πως να δημιουργήσεις εσύ κάτι πάνω σε αυτό (σπανιότατο). Στην Ελλάδα αυξήσεις θα πάρεις, αν σε παίρνει να πάρεις και αν γενικότερα μπορείς να τι διαπραγματευτείς. Αυτό είμαι σίγουρος πως ισχύει και έξω, αλλά όπως το γράφεις μου βγάζει ότι έχεις στο μυαλό σου πως αύξηση δικαιούται κάποιος στα Χ χρόνια εργασίας εάν κάνει τα Υ κτλ. Αν ισχύει αυτό, κατ εμέ είναι εντελώς λάθος και πολύ περιοριστικός τρόπος σκέψης.



Με 800 ευρώ μόνος στην Ελλάδα ζεις. Simple. Δεν χρειάζεσαι ούτε μπαμπά, ούτε μαμά. Τώρα όποιος θέλει ρετιρέ και ποτό κάθε βράδυ σε κλαμπάκι για να θεωρήσει ότι ζει καλά, τότε όχι δεν θα ζήσει καλά με 800 ευρώ. Εγώ προσωπικά μπορώ να ζήσω αρκετά καλά με 800 γιατί αυτά τα λεφτά αρκούν για να κάνω τα πράγματα που θέλω και μου προσφέρουν το ευ ζειν. Αυτό είναι καθαρά προσωπικό.

Όχι λόγω χρόνων, λόγω ανταγωνισμού. Η εταιρεία θέλει να την κρατήσει και δίνει αύξηση, γιατί ξέρει ότι έχει άλλες εταιρείες που θα δώσουν περισσότερα για τους καλούς. Ήταν θέμα συζήτησης από τη συνέντευξη αυτό για την αύξηση. Στην Ελλάδα το να συζητήσεις το θέμα αύξησης δεν παίζει και πολύ... Εκτός και αν ήρθε η ανάπτυξη στη χώρα, τα χρόνια που λείπω εγώ.

Είναι προσωπικό θέμα τα λεφτά πράγματι. Με τους δικούς της όρους δεν μπορούσε να ζει αξιοπρεπώς στην Ελλάδα. Στην Ιρλανδία μια χαρά μπορεί με αυτά τα λεφτά...

Εμένα αν με ρωτάς, δύσκολα θα ζούσα με 800 ευρώ στην Ελλάδα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι λόγω χρόνων, λόγω ανταγωνισμού. Η εταιρεία θέλει να την κρατήσει και δίνει αύξηση, γιατί ξέρει ότι έχει άλλες εταιρείες που θα δώσουν περισσότερα για τους καλούς. Ήταν θέμα συζήτησης από τη συνέντευξη αυτό για την αύξηση. Στην Ελλάδα το να συζητήσεις το θέμα αύξησης δεν παίζει και πολύ... Εκτός και αν ήρθε η ανάπτυξη στη χώρα, τα χρόνια που λείπω εγώ.

Το να σου κάνουν counter offer όταν τους πεις φεύγω πάω αλλού μου φαίνεται εντελώς λογικό. Το να σου δίνουν έτσι αυξήσεις χωρίς να το ζητήσεις δεν μου φαίνεται. Οι εταιρίες που είναι talent focused που γνωρίζω, όπως Google κτλ πληρώνουν εξ αρχής πολύ πάνω από το market average και δεν έχουν τέτοια θέματα αλλά αυτές είναι εταιρίες που έχουν τα λεφτά να το κάνουν. Δεν νομίζω να το κάνει αυτό η average εταιρία, εκτός αν έχει ένα πολύ συγκεκριμένο πλάνο ανάπτυξης. Τι σπούδασε η φίλη σου και τι δουλειά κάνει?
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Η κοπέλα δεν ήταν κολλημένη με ένα συγκεκριμένο επάγγελμα αλλά ήθελε να ασχοληθεί με κάτι που σχετίζεται με το πτυχίο και το μεταπτυχιακό της. Δεν είχε βλέψεις να σπουδάσει στην Σουηδία (μαστερ) για να έρθει στην Ελλάδα να γίνει σερβιτόρα, ταμίας σε κατάστημα, σε τηλεφωνικό κέντρο εξυπηρέτηση κλπ. Επίσης, είπα ο μισθός της είναι αρχικός μισθός...Σε λίγο καιρό λήγει το συμβόλαιο και έχει αύξηση (έννοιες στην Ελλάδα άγνωστες).
Επίσης, τα 800 ευρώ που δίνει για το σπίτι ήταν επιλογή της... Μπορούσε να βρει με πολύ λιγότερα σε κάποια περιοχή λίγο έξω από Δουβλίνο...

Στην Ελλάδα με 700- 800 ευρώ ζεις μια χαρά όταν μένεις με τη μαμά και το μπαμπά και σε ταΐζουν και σε ποτίζουν.

Όταν πρέπει να πληρώνεις ενοίκιο, λογαριασμούς, και χίλια δυο πράγματα που δεν στα καλύπτουν οι γονείς σου δεν φθάνουν για να ζεις καλά. Εκτός αν ενοικιάσεις ένα μπουντρούμι φυλακής για σπίτι, και παίρνεις το κρασί των 2-3 ευρώ από το σούπερ μάρκετ για να πνίξεις την πίκρα της φτώχειας, τότε ίσως να φθάνουν τα χρήματα αυτά.
Εχεις ζησει ποτε εξωτερικο να δεις πως ειναι? Ξες τι σημαιναι να δινεις 800-900 ευρω για δωματιο 8-10 τμ με 3-4 συγκατοικους? Επισης αν νομιζεις οτι η φιλη σου θα πινει το κρασι των 10 ευρω με 2000 μισθο στην Ιρλανδια εισαι γελασμενος. Οταν σου ελεγα παραπανω οτι την ιδια φτωχεια θα ζει εκεινη με το μισθο της εσυ ελεγες δεν μετριουνται ολα με τον πλουτο.

Ελλαδα με 800 αν νοικιαζεις μια γκαρσονιερα με 250-300 τοτε κουτσα στραβα τα βγαζεις περα. Οσο κουτσα στραβα τα βγαζεις στο UK με τα 2000
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να φύγεις μόνο αν είναι για κάτι πολύ καλό όπως είπε ο Hacker. Αλλιώς δεν έχει νόημα, η Ελλάδα έχει την ''καλύτερη'' ζωή, κι έτσι συνηθισμένοι που είμαστε εμείς οι Ελληνες θα μας κακοφανεί αν πάμε έξω χωρίς να ανταμειβόμαστε πολύ ικανοποιητικά για τη ''θυσία'' που κάναμε να αφήσουμε αυτή την τόσο όμορφη χώρα.

Είναι δύσκολη η ζωή στο εξωτερικό, οι άνθρωποι δεν είναι τόσο ζεστοί, ο καιρός, η νοοτροπία, ο εργασικός χώρος, οι παρέες, τα σπιτια, η διασκέδαση, ολα είναι τόσο διαφορετικά και κατά κύριο λόγο υποδεέστερα απ'ότι στην Ελλάδα.

Εξωτερικό δεν θα πιεις ποτε (σχεδον) καφε σε μαγαζιά τυπου Nalou, Moorings (για όσους γνωρίζουν από Αθήνα), δεν θα φας ποτέ το φαγητό που τρως εδω (εκτος αν σκασεις ενα σκασμο λεφτα για ενα πιατο), δεν θα μπορείς να πιεις τον καφε σου στο τεραστιο μπαλκονι σου γιατι σε πολλες χωρες δεν εχουν καν μπαλκονια ή αν έχουν ειναι 1χ1, δεν θα μπορεις να κατσεις στο μαγαζι 2-3 ωρες γιατι με το που τελειωσεις το φαι θα καθονται πανω απ το κεφαλι σου για να αδειασεις το τραπεζι, θα πρεπει να πληρωνεις 700-800 ευρω για σπιτια που στην Ελλαδα δεν θα πληρωνες ουτε 350, κι αν εισαι τυχερος να ειναι σε μια semi-decent κατασταση, δεν θα εχεις τους φιλους σου/οικογενεια σου (οκ θα βρεις εκει φιλους αν εισαι τυχερος, αν και ορισμενοι λαοι απλα δεν κανουν για παρεα), και αλλα πολλα.

Οποτε, αν ειναι να τα θυσιασεις ολα αυτα καλυτερα ας ειναι για κατι παρα πολυ καλο, αλλιως τσαμπα κοπος!

για να μαι ειλικρινής για τύπο που λέει πως έχει περάσει απ' τη μισή Ευρώπη περιμενα διαφορετικά μυαλά

εσύ δεν είσαι που ήσουν έτοιμος να "κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα" και να πας να μείνεις έξω για δουλειά;
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
για να μαι ειλικρινής για τύπο που λέει πως έχει περάσει απ' τη μισή Ευρώπη περιμενα διαφορετικά μυαλά

εσύ δεν είσαι που ήσουν έτοιμος να "κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα" και να πας να μείνεις έξω για δουλειά;
Αν θυμασαι το τοτε μνμ οπως λες, ειπα οτι εχω ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ σε 7 χωρες της Ευρωπης συμπεριλαμβανομενης και της χωρας που εζησα για 1+ χρονο λογω μεταπτυχιακου.

Επισης ναι εγω ειμαι αυτος που θα κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα και θα παω εξω για ''δουλεια'' απο Σεπτεμβρη. Κι ευτυχως αυτη η ''δουλεια'' θα μου επιτρεπει να κανω savings ενα 500ρι λιρες το μηνα, μενοντας μονος μου σε ενα ολοκαινουριο δυαρι και ζωντας μια decent ζωη (οχι καθε μερα ποτα, αλλα ουτε θα κοιταω την τσεπη μου αν εχει κανα ταληρο να φαω σουβλακι).. οποτε θεωρω πως αξιζει να θυσιασω ολα τα παραπανω που εγραψα. Το point σου ομως δν καταλαβα ποιο ηταν

Επισης you have to be more precise οταν αναφερεσαι σε λογια αλλων: ποτε δεν ειπα οτι το ονειρο μου ειναι να παω εξω για δουλεια, αλλα οτι το ονειρο μου θα το κανω πραγματικοτητα στο εξωτερικο που μου δινει την ευκαιρια να το πραγματοποιησω εχοντας μια παραπανω απο decent ζωη!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στο Digital Marketing έχει σπουδές και η δουλειά είναι παρεμφερής αυτού.

Έχω ζήσει στο Βέλγιο... Δεν γνωρίζω πως είναι να δίνεις 800 για 1 δωματίο με 3-4 συγκάτοικους. Προτίμησα να δίνω περισσότερα για να ζω μόνος μου.

Μόνο φτώχεια δεν περνάει η κοπέλα...
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν θυμασαι το τοτε μνμ οπως λες, ειπα οτι εχω ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ σε 7 χωρες της Ευρωπης συμπεριλαμβανομενης και της χωρας που εζησα για 1+ χρονο λογω μεταπτυχιακου.

Επισης ναι εγω ειμαι αυτος που θα κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα και θα παω εξω για ''δουλεια'' απο Σεπτεμβρη. Κι ευτυχως αυτη η ''δουλεια'' θα μου επιτρεπει να κανω savings ενα 500ρι λιρες το μηνα, μενοντας μονος μου σε ενα ολοκαινουριο δυαρι και ζωντας μια decent ζωη (οχι καθε μερα ποτα, αλλα ουτε θα κοιταω την τσεπη μου αν εχει κανα ταληρο να φαω σουβλακι).. οποτε θεωρω πως αξιζει να θυσιασω ολα τα παραπανω που εγραψα. Το point σου ομως δν καταλαβα ποιο ηταν

Επισης you have to be more precise οταν αναφερεσαι σε λογια αλλων: ποτε δεν ειπα οτι το ονειρο μου ειναι να παω εξω για δουλεια, αλλα οτι το ονειρο μου θα το κανω πραγματικοτητα στο εξωτερικο που μου δινει την ευκαιρια να το πραγματοποιησω εχοντας μια παραπανω απο decent ζωη!!!

ναι για αυτό μου φαίνεται περίεργο, εφόσον έχεις αυτές τις εμπειρίες σημαίνει πως μεταξύ άλλων γνωρίζεις πως είναι άτοπο να συγκρίνεις ζωή ανειδίκευτου στην έλληνα στην Ελλάδα με ζωή ανειδίκευτου έλληνα expat στο εξωτερικό
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι για αυτό μου φαίνεται περίεργο, εφόσον έχεις αυτές τις εμπειρίες σημαίνει πως μεταξύ άλλων γνωρίζεις πως είναι άτοπο να συγκρίνεις ζωή ανειδίκευτου στην έλληνα στην Ελλάδα με ζωή ανειδίκευτου έλληνα expat στο εξωτερικό

Ποια είναι η διαφορά που το κάνει άτοπο?
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
ναι για αυτό μου φαίνεται περίεργο, εφόσον έχεις αυτές τις εμπειρίες σημαίνει πως μεταξύ άλλων γνωρίζεις πως είναι άτοπο να συγκρίνεις ζωή ανειδίκευτου στην έλληνα στην Ελλάδα με ζωή ανειδίκευτου έλληνα expat στο εξωτερικό
Δεν θεωρω πως ειναι ατοπο. Εχω συναναστραφει με expats και βασικα εχω κολλητο expat και εχω ενα μετρο συγκρισης. Το purchasing power του expat δεν ειναι σε καμια περιπτωση πολυ υψηλοτερο απο εκεινου που ζει και εργαζεται στην Ελλαδα, για τα average jobs, all else equal.

Δηλαδη δεν γινεται να συγκρινεις τι σου μενει στην τσεπη στο Λονδινο που νοικιαζεις ενα μπουντρουμι με αλλους 5 συγκατοικους, με το τι σου μενει στην ελλαδα οταν ζεις στο ομορφο δυαρι μονος σου.

Μεινε σε δικο σου σπιτι στο Λοντον, Δουβλινο, Βαρκελωνη etc και κανε την ιδια ζωη που κανεις στην Ελλαδα (καφεδες καθε μερα απο coffee island, κανα ποτο στην παραλιακη, σουβλακι με 2 ευρω για μεσημερι) και μετα βλεπουμε αν θα σου μεινει τιποτα στην ακρη. Αλλα και να σου μεινουν 200 λιρες που λεει ο λογος, δεν θεωρω οτι ειναι μια ευκαρια για την οποια αξιζει να θυσιασεις ολα τα παραπανω, εκτος αν δεν παιρνεις utility απο κανενα απο οσα εγραψα οποτε δεν σε νοιαζει να μεταναστευσεις οπουδηποτε.

Αυτο εννοουσα οταν ελεγα οτι δεν αξιζει να πας για κατι μετριο. Αλλα το καλο/μετριο το οριζει ο καθενας οπως νομιζει οποτε δεν υπαρχει σωστο και λαθος, συζητηση κανουμε!!!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Αλλόκοτα πράγματα , η συντριπτική πλειοψηφία θέλει να πάει στο εξωτερικό και να μην ξαναγυρίσει . Ήμουν αυτής της άποψης στο Λύκειο αλλά πλέον υιοθέτησα άλλη φιλοσοφία η οποία και θα έπρεπε να είναι ευρέως αποδεκτή αλλά δεν το βλέπω , να νοικοκυρέψουμε την χώρα μας . Όλοι παραφουσκώνουν τα μυαλά των νέων με τις υποτιθέμενες μαγικές χώρες ( Σκανδιναβίας κυρίως και σε μικρότερο βαθμό Γερμανία , Γαλλία , Αγγλία , ΗΠΑ ) .Παιδιά είμαι άκρως υπέρ της μετανάστευσης ( είτε φοιτητικής είτε εργατικής ) στο εξωτερικό καθώς καλό είναι να συναναστρεφόμαστε και να παίρνουμε παραδείγματα και εμένα αυτό είναι το life plan μου σαν εσάς [ απλά εγώ προς Ασία κοιτάω ( Κίνα , Ιαπωνία , Κορέα ) ενώ εσείς Βόρεια και Δυτική Ευρώπη ] αλλά ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε την πατρίδα μας , πρέπει να συλλέγουμε εμπειρίες και γνώσεις και στην συνέχεια να προσπαθούμε να τις εφαρμόσουμε στην χώρα μας . Οι Σκανδιναβοί επί δεκαετίες 60-90 δεν ήταν βλάκες που κάθονταν δούλευαν από το πρωί έως το βράδυ και με μικρό μισθό , στερούμενοι πολλά πράγματα για να φτιάξουν σύγχρονες ανεπτυγμένες χώρες . Ας κάνουμε και εμείς το ίδιο για εμάς , για τα παιδιά μας κλπ.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
. Οι Σκανδιναβοί επί δεκαετίες 60-90 δεν ήταν βλάκες που κάθονταν δούλευαν από το πρωί έως το βράδυ και με μικρό μισθό , στερούμενοι πολλά πράγματα για να φτιάξουν σύγχρονες ανεπτυγμένες χώρες . Ας κάνουμε και εμείς το ίδιο για εμάς , για τα παιδιά μας κλπ.

Με την διαφορα ότι στην Ελλάδα κατοικούν Έλληνες και όχι Σκανδιναβοί.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,745 μηνύματα.
Με την διαφορα ότι στην Ελλάδα κατοικούν Έλληνες και όχι Σκανδιναβοί.


Μακάρι δυστυχώς να μπορούσα να σου απαντήσω εδώ δυναμικά αλλά δυστυχώς δεν μπορώ . Όσο και αν δεν θέλω να το αποδεχτώ , είναι η αλήθεια . Γεννιόμαστε και μεγαλώνουμε σε ένα σύστημα που μας μαθαίνει να είμαστε παρτάκηδες , εγωιστές και άκρως ανταγωνιστικοί . Έχουμε πολλές " κακές " νοοτροπίες που πρέπει να αποβάλλουμε για να πάμε μπροστά . Είμαστε ένας εργατικός λαός και το έχουμε αποδείξει , ασχέτως τι λένε οι Βόρειοι για εμάς . Οι Έλληνες εργάζονται τις περισσότερες ώρες αν δεν κάνω λάθος σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Ένωση και είναι οι μόνοι που παντού στον κόσμο ( αναφέρομαι στην Ελληνική διασπορά ) προκόβουν και χωρίς σκάνδαλα , φοροδιαφυγές κλπ. Αν αποβάλλουμε μερικές νοοτροπίες που έχουμε ( κυρίως δηλαδή τους γνωστούς " Ελληναράδες " ) και αποκτήσουμε μία πατριωτική κυβέρνηση όπου τα χρήματα του Ελληνικού λαού δεν θα πηγαίνουν στις τσέπες της αριστοκρατικής ολιγαρχίας αλλά προς όφελος του Έθνους τότε φίλε μου θα δεις ανάπτυξη . Πληρώνουμε πολλούς φόρους σαν λαός ,έχουμε και διόδια , τέλη κυκλοφορίας , δημοτικά τέλη κλπ κλπ και όπως προείπα είμαστε εργατικοί και φημιζόμαστε για την δημιουργικότητα μας . Πολλά μπορούσαμε και μπορούμε να κάνουμε αν αποβάλλουμε για αρχή το " εγώ " και υιοθετήσουμε το " εμείς " . Έχει τώρα ο καιρός γυρίσματα ... Πάντως την λύση να την σκαπουλάρουμε όλοι οι νέοι στο εξωτερικό και να ρίξουμε μαύροι πέτρα πίσω δεν θέλω καν να την σκέφτομαι .
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Δεν θεωρω πως ειναι ατοπο. Εχω συναναστραφει με expats και βασικα εχω κολλητο expat και εχω ενα μετρο συγκρισης. Το purchasing power του expat δεν ειναι σε καμια περιπτωση πολυ υψηλοτερο απο εκεινου που ζει και εργαζεται στην Ελλαδα, για τα average jobs, all else equal.

Δηλαδη δεν γινεται να συγκρινεις τι σου μενει στην τσεπη στο Λονδινο που νοικιαζεις ενα μπουντρουμι με αλλους 5 συγκατοικους, με το τι σου μενει στην ελλαδα οταν ζεις στο ομορφο δυαρι μονος σου.

Μεινε σε δικο σου σπιτι στο Λοντον, Δουβλινο, Βαρκελωνη etc και κανε την ιδια ζωη που κανεις στην Ελλαδα (καφεδες καθε μερα απο coffee island, κανα ποτο στην παραλιακη, σουβλακι με 2 ευρω για μεσημερι) και μετα βλεπουμε αν θα σου μεινει τιποτα στην ακρη. Αλλα και να σου μεινουν 200 λιρες που λεει ο λογος, δεν θεωρω οτι ειναι μια ευκαρια για την οποια αξιζει να θυσιασεις ολα τα παραπανω, εκτος αν δεν παιρνεις utility απο κανενα απο οσα εγραψα οποτε δεν σε νοιαζει να μεταναστευσεις οπουδηποτε.

Αυτο εννοουσα οταν ελεγα οτι δεν αξιζει να πας για κατι μετριο. Αλλα το καλο/μετριο το οριζει ο καθενας οπως νομιζει οποτε δεν υπαρχει σωστο και λαθος, συζητηση κανουμε!!!
Φέρνεις ως παράδειγμα το Λονδίνο, το οποίο είναι το πιο ακραίο παράδειγμα, γιατί το Λονδίνο είναι κράτος εν κράτει και η πιο ακριβή επιλογή όλων. Δεν επιλέγεις όμως μια τόσο ακριβή πόλη, εάν υπάρχει οικονομική δυσχέρεια. Τώρα εάν κάποιος πιέζεται οικονομικά και το επιλέξει, είναι δικό του θέμα.

Κατά τα άλλα, ο μέσος όρος των νέων εργαζομένων στην Ελλάδα (ας πούμε 25-30 χρονών) δεν βγάζει 800 ευρώ τον μήνα. Η σύγκριση 800 ευρώ στην Ελλάδα-2000 ευρώ στο εξωτερικό είναι εντελώς ανόμοια, γιατί ο νέος στην Ελλάδα ξεκινάει συνήθως αρκετά κάτω από τα 800 ευρώ και χρειάζεται χρόνια για να ανελιχθεί, ενώ με τον αρχικό έξω μπορείς να ζήσεις μόνος σου.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Φέρνεις ως παράδειγμα το Λονδίνο, το οποίο είναι το πιο ακραίο παράδειγμα, γιατί το Λονδίνο είναι κράτος εν κράτει και η πιο ακριβή επιλογή όλων. Δεν επιλέγεις όμως μια τόσο ακριβή πόλη, εάν υπάρχει οικονομική δυσχέρεια. Τώρα εάν κάποιος πιέζεται οικονομικά και το επιλέξει, είναι δικό του θέμα.

Κατά τα άλλα, ο μέσος όρος των νέων εργαζομένων στην Ελλάδα (ας πούμε 25-30 χρονών) δεν βγάζει 800 ευρώ τον μήνα. Η σύγκριση 800 ευρώ στην Ελλάδα-2000 ευρώ στο εξωτερικό είναι εντελώς ανόμοια, γιατί ο νέος στην Ελλάδα ξεκινάει συνήθως αρκετά κάτω από τα 800 ευρώ και χρειάζεται χρόνια για να ανελιχθεί, ενώ με τον αρχικό έξω μπορείς να ζήσεις μόνος σου.
Διαλεξε οποια πρωτευουσα θελεις, ιδιο παραμενει το αποτελεσμα. Υποτιθεται σε ολες τις πολεις ο μισθος ειναι adjusted στο κοστος ζωης, επομένως μπορεις να κανεις συγκρισεις. Δεν γνωρίζω αν ισχυει αυτο που λες για τους μισθους στην Ελλαδα, υποθέτω ομως οτι οι μισθοι κυμαινονται περιπου 700-800 (με βαση το πολυ μικρο δειγμα που εχω απο φιλους/συγγενεις).

In any case, αν προσπαθησεις να ζησεις στο εξωτερικο ακριβως οπως στην Ελλαδα (ιδιος αριθμός εξοδων, καφεδων, φαγητων απεξω, σινεμα κλπ) πολυ γρηγορα θα συνειδητοποιησεις οτι ΔΕΝ ειναι καλυτερα εξω, σε μια μετρια δουλεια. Συγκρινε τα κοστη ως ποσοστο του εισοδηματος:

Λονδινο: ενοικιο 950 λιρες με μισθο 2200, αρα 43% εισοδηματος (μενοντας με 2-3 συγκατοικους)...εισητηριο μετρο 2.40-3.90 pounds η διαδρομη, 7 pounds το σουβλακι, 12+ pounds το πιατο σε μια μετρια ταβερνα κλπ, 40-70 per month for gym etc.

Βαρκελωνη: 650 ευρω το δωματιο (με 2-3 συγκατοικους) με περιπου 1300-1400 μισθο, αρα 46% -50% του μισθου σου, εισητηριο 2.20 η διαδρομη (αρα πηγαινελα 4.40), περιπου 15 το πιατο σε μια μετρια ταβερνα ,20-30 gym per month κοκ.

Ελλαδα: 300 ενοικιο μονος σου, περιπου 750 μισθος αρα 40% εισοδηματος, εισητηριο 1.40 για 1.5 ωρα οσες διαδρομες θες, σουβλακι 2.5 ευρω, κρασι 3 ευρω στην Πλακα, πιατο σε μετρια ταβερνα 7-8 ευρω, καφες 3-5, γυμναστηριο 50-100 το χρονο.

Επισης, το one bedroom flat στο οποιο θα μεινω κοστιζει 290.000 pounds, ενω Ελλαδα με τοσα παιρνεις 4αρι στην παραλιακη. Καταληγουμε στο συμπερασμα οτι τα average jobs στο εξωτερικο δεν θα σου δωσουν πολλα παραπανω απο το average job στην Ελλαδα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Ελπίζω να μου επιτρέψετε να είμαι αρκετά ευθύς και απροκάλυπτος. Και όχι γιατί δεν σας σέβομαι, μα ακριβώς επειδή σας σέβομαι. Ο χάκερ και ο Παναγιώτης, είναι δυο παιδιά που γράφουν πολύ ωραία στο φόρουμ και θα ήθελα πολύ μια μέρα να έχω τη χαρά να τους γνωρίσω. (ναι ακολουθεί ξέχεσμα γι αυτό σας καλοπιάνω)

Διαφωνώ όμως μαζί τους. Πάμε όμως να τα πιάσουμε ένα ένα.

Είσαι ειδική περίπτωση λόγο αναπηρίας και ξέρεις πολύ καλά ότι δεν αναφέρομαι σε σένα. Υποθέτω πως η αναπειρία σου σε αποτρέπει από το να μπορείς να κάνεις πάρα πολλά χειρονακτικά επαγγέλματα που μια χαρά δείνουν ένα 800αρι, αν δεν ισχύει αυτό there you go.

Ξέρω ότι δεν κρίνεις την αναπηρία μου, δεν είσαι τέτοιος άνθρωπος, μου το έχεις ξεκαθαρίσει και πλέον γνωρίζω κάποια πράγματα από την επαφή μας, ώστε να συμπεράνω ότι δεν με βλέπεις επ ουδενί υποτιμητικά.

Εντούτοις θα ήθελα να σου πω, ενα δυο πραγματάκια.

Καταρχάς δεν είμαι υποχρεωμένος να αποκαλύψω σε ένα ιντερνετικό φόρουμ τι είδους πάθηση έχω και τι μου επιτρέπει να κάνω. Δε σου πέφτει λόγος, ούτε και στους υπευθύνους προσλήψεων για την ιατρική μου κατάσταση, όσο αυτή δεν επηρεάζει αποδεδειγμένα αρνητικά και ανεπανόρθωτα την περιοχή της αρμοδιότητάς τους (πχ αν θέλουν πωλητή πεδίου, οχι δεν μπορώ)

Ξέρω ότι δεν μπορώ να κάνω κάποιες εργασίες, και γι αυτό δεν αιτούμαι εργασίας εντός τέτοιων κλάδων. Έχω επίγνωση της καταστάσεώς μου, τουλάχιστον σε έναν βαθμό.

Εσυ και αυτοί που προσλαμβάνουν, βλέπουν έναν οικονομολόγο (ευρύς κλάδος, πολλά επαγγέλματα, δεν είναι περιοριστικό) που φέρνει ένα βιογραφικό και ζητάει έναν Α μισθό.

Με αυτό θα κρίνεις. Με έναν άνθρωπο με αντιστοιχία θέσης και σπουδών σε έναν μη-κορεσμένο κλάδο. Δεν είναι να πεις ότι είμαι κοινωνιολόγος και τελείωσα και ψάχνω δουλειά. Υπάρχει μεγαλύτερη δυσκολία γι αυτούς τους ανθρώπους και αναγκάζονται να κάνουν άλλα επαγγέλματα.

Μη μου λες λοιπόν, τράβα κάνε χειρωνακτικά αν μπορείς.

Γιατί από το ποστ σου όπως το διαβάζω καταλαβαίνω 3 πράγματα αμέσως:

1. Φαίνεται να παραδέχεσαι εμμέσως πλην σαφώς ότι η Ελληνική αγορά βρίθει ευκολίας στην χειρωνακτική αγορά, και όχι στον τριτογενή τομέα τον οποίο καθημερινώς μας εξυμνούν ως τον κύριο τομέα απασχόλησης.

2. Καθιστάς τη λύση και το πρόβλημα, μέρος του υποψηφίου εργαζόμενου, όχι μέρος της στρεβλής αγοράς εργασίας.

3. Μετράς με άλλα σταθμά τον εαυτό σου και με άλλα σταθμά τους άλλους. Γιατί εγω να είμαι ειδική περίπτωση όπως λες, αλλά να μην έχω ειδική αντιμετώπιση; Οι ειδικές περιπτώσεις θέλουν και ειδικές μεταχειρίσεις. Κάνω λάθος;

Επιπροσθέτως, λες ότι θέλεις κάτι καλύτερο για τον εαυτό σου και ονειρεύεσαι 150 χιλιάρικα μισθό στη Google. Εγω γιατί να πρέπει να βολευτώ κατά τη λογική σου με τη χειρωνακτική εργασία του 800άρικου όταν υποτίθεται ότι είναι ακόρεστη η αγορά του πτυχίου μου; Γιατί δεν πας να το κάνεις εσυ το χειρωνακτικό ρε μάγκα και να αφήσεις σε μένα που έχω πρόβλημα τη γραφειάρα στη Google;

Εχω την εντύπωση, ότι όσοι έχουν ξεκινήσει φτωχοί ή από "τσιγγανοδουλειές" τύπου ωρομίσθιος, πωλητής, κλπ, έχουν μια εξαιρετικά στρεβλή εικόνα της αγοράς εργασίας ότι το γαμήσι είναι καλό και φτιάχνει τον άντρα.

Και εδω κολλάει και ο Παναγιώτης με το "καλύτερα στην Ελλάδα με 800 παρά έξω με 2000". Κάτσε εσυ εδω με το χάκερ λοιπόν να κάνετε ηλεκτροκολλήσεις και να σας γαμάει ο Βρούτσης στα εργασιακά, να πάω εγω στο εξωτερικό.

Αφού είναι το ίδιο γιατί θέλετε τόσο πολύ να φύγετε;

Γιατί ακριβώς δεν είναι το ίδιο. Μάγκες με τις αποφάσεις των άλλων, αλλά δυο φορές πιο φυλαγμένο τον κώλο σας στις δικές σας αποφάσεις. Και καλά κάνετε και φυλάγεστε και τα εξετάζετε όλα, αλλά το δαχτυλάκι της υπόδειξης κρατήστε το μόνο για το αν σας ζητήσουμε άποψη πως πρέπει να ζήσουμε τη ζωή μας.

Δεν είναι το ίδιο 800 ευρώ στην Ελλάδα με 2000 ευρώ έξω, καθώς μπορεί να τρώτε σκατά και έξω, αλλά θα ανελιχθείτε πιο εύκολα έξω αν είστε εργατικοί και δε θα έχετε το μαλάκα μουνάκια μανατζαραίο που κρίνει βάσει μεγέθους στήθους και όχι βάσει προσόντων.

Και άλλες ποιοτικές παράμετρους που τις κάνετε γαργάρα γιατί βολεύει.

Όπως λέτε για Λονδίνο γιατί βολεύει που μια κωλότρυπα 30 τμ κάνει 3000 ευρώ. Ισχύει. Δίκιο έχετε.

Αλλα εγω δε θέλω Λονδίνο. Θέλω Γερμανία, με 1000 ευρώ ενοίκιο και όλα τ αλλα πάμφθηνα. Με 2500 μισθό που σκάνε εκεί σε συναδέλφους μου ΚΑΤ ΕΛΑΧΙΣΤΟ, άσχημα θα περάσω;

Φτηνιάρικα ίσως, φτωχικά ναι. Αλλά θα ζω υπό την προστασία του γερμανικού κράτους. Οχι του Ελληνικού.

Κι εσείς αυτό θέλετε, μια καλή ζωή, αλλά για τους άλλους έχετε απλές λύσεις.


Όταν θα λές Χάκερ εσυ ή οι άλλοι εκεί έξω "εσυ εισαι ειδική περίπτωση", δε θα το εγκαταλείπετε να το παραπετάτε και να κλείνετε την κοινωνική φιλοαναπηρική υποχρέωση με το "γιατί δεν πας να κάνεις το νυχτοφύλακα". Θα έχετε και ειδικές απαντήσεις. Ειδάλλως να μη την αναφέρετε καν την αναπηρία.

Γιατί και άλλοι άνθρωποι κανονικοί τρώνε πούτσα στο να βρουν δουλειά για 800 ευρώ και χωρίς να έχουν αναπηρία.

Αυτό όμως ήταν το πιο εύκολο επιχείρημα για να βγάλεις το φίδι από την τρύπα, ακριβώς όπως κάνουν τα φιλελέδια των εταιριών στις συνεντεύξεις.

Γιατί αν κάτσουμε και εξετάσουμε και τους άλλους ανθρώπους τους μη ανάπηρους πόσο δύσκολο είναι να βρουν δουλειά, θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι η αγορά είναι μπουρδέλο και οτι η Ελλάδα δεν είναι τόσο ωραία, αλλά εκεί χαλάει η δογματική παραμύθα της ενάρετου φτωχικής πλην τίμιας blue collar δουλείας από την οποία οφείλει να περάσει κάποιος για να αντρωθεί ειδάλλως τεμπελιάζει, αλλά και η δογματική παραμύθα " στα ίδια λεφτά καλύτερα Ελλάδα"


Και κυρίως σε αυτό το ποστ αναφέρομαι στον Χάκερ, και πολύ δευτερευόντως στον Παναγιώτη.


Αν τα ξέρετε κάποιοι όλα, ελάτε μαζί μου σε μια συνέντευξη εργασίας, να μπουμε μαζι στο ταξί, να πάμε κορωπί να φάμε την πούτσα και να το πληρώσουμε μισό μισό και να ακούμε μαζί τις μαλακίες. Μην μου κάθεστε πίσω από ένα πληκτρολόγιο.


Τα πα και ξαλάφρωσα...
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Διαλεξε οποια πρωτευουσα θελεις, ιδιο παραμενει το αποτελεσμα.
Όχι; Με τα χρήματα που θα δώσεις για το Λονδίνο, νοικιάζεις στο Βερολίνο, μόνος σε διαμέρισμα και με τους λογαριασμούς μέσα. Και γιατί μόνο πρωτεύουσα;
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ελπίζω να μου επιτρέψετε να είμαι αρκετά ευθύς και απροκάλυπτος. Και όχι γιατί δεν σας σέβομαι, μα ακριβώς επειδή σας σέβομαι. Ο χάκερ και ο Παναγιώτης, είναι δυο παιδιά που γράφουν πολύ ωραία στο φόρουμ και θα ήθελα πολύ μια μέρα να έχω τη χαρά να τους γνωρίσω. (ναι ακολουθεί ξέχεσμα γι αυτό σας καλοπιάνω)

Διαφωνώ όμως μαζί τους. Πάμε όμως να τα πιάσουμε ένα ένα.



Ξέρω ότι δεν κρίνεις την αναπηρία μου, δεν είσαι τέτοιος άνθρωπος, μου το έχεις ξεκαθαρίσει και πλέον γνωρίζω κάποια πράγματα από την επαφή μας, ώστε να συμπεράνω ότι δεν με βλέπεις επ ουδενί υποτιμητικά.

Εντούτοις θα ήθελα να σου πω, ενα δυο πραγματάκια.

Καταρχάς δεν είμαι υποχρεωμένος να αποκαλύψω σε ένα ιντερνετικό φόρουμ τι είδους πάθηση έχω και τι μου επιτρέπει να κάνω. Δε σου πέφτει λόγος, ούτε και στους υπευθύνους προσλήψεων για την ιατρική μου κατάσταση, όσο αυτή δεν επηρεάζει αποδεδειγμένα αρνητικά και ανεπανόρθωτα την περιοχή της αρμοδιότητάς τους (πχ αν θέλουν πωλητή πεδίου, οχι δεν μπορώ)

Ξέρω ότι δεν μπορώ να κάνω κάποιες εργασίες, και γι αυτό δεν αιτούμαι εργασίας εντός τέτοιων κλάδων. Έχω επίγνωση της καταστάσεώς μου, τουλάχιστον σε έναν βαθμό.

Εσυ και αυτοί που προσλαμβάνουν, βλέπουν έναν οικονομολόγο (ευρύς κλάδος, πολλά επαγγέλματα, δεν είναι περιοριστικό) που φέρνει ένα βιογραφικό και ζητάει έναν Α μισθό.

Με αυτό θα κρίνεις. Με έναν άνθρωπο με αντιστοιχία θέσης και σπουδών σε έναν μη-κορεσμένο κλάδο. Δεν είναι να πεις ότι είμαι κοινωνιολόγος και τελείωσα και ψάχνω δουλειά. Υπάρχει μεγαλύτερη δυσκολία γι αυτούς τους ανθρώπους και αναγκάζονται να κάνουν άλλα επαγγέλματα.

Μη μου λες λοιπόν, τράβα κάνε χειρωνακτικά αν μπορείς.

Γιατί από το ποστ σου όπως το διαβάζω καταλαβαίνω 3 πράγματα αμέσως:

1. Φαίνεται να παραδέχεσαι εμμέσως πλην σαφώς ότι η Ελληνική αγορά βρίθει ευκολίας στην χειρωνακτική αγορά, και όχι στον τριτογενή τομέα τον οποίο καθημερινώς μας εξυμνούν ως τον κύριο τομέα απασχόλησης.

2. Καθιστάς τη λύση και το πρόβλημα, μέρος του υποψηφίου εργαζόμενου, όχι μέρος της στρεβλής αγοράς εργασίας.

3. Μετράς με άλλα σταθμά τον εαυτό σου και με άλλα σταθμά τους άλλους. Γιατί εγω να είμαι ειδική περίπτωση όπως λες, αλλά να μην έχω ειδική αντιμετώπιση; Οι ειδικές περιπτώσεις θέλουν και ειδικές μεταχειρίσεις. Κάνω λάθος;

Επιπροσθέτως, λες ότι θέλεις κάτι καλύτερο για τον εαυτό σου και ονειρεύεσαι 150 χιλιάρικα μισθό στη Google. Εγω γιατί να πρέπει να βολευτώ κατά τη λογική σου με τη χειρωνακτική εργασία του 800άρικου όταν υποτίθεται ότι είναι ακόρεστη η αγορά του πτυχίου μου; Γιατί δεν πας να το κάνεις εσυ το χειρωνακτικό ρε μάγκα και να αφήσεις σε μένα που έχω πρόβλημα τη γραφειάρα στη Google;

Εχω την εντύπωση, ότι όσοι έχουν ξεκινήσει φτωχοί ή από "τσιγγανοδουλειές" τύπου ωρομίσθιος, πωλητής, κλπ, έχουν μια εξαιρετικά στρεβλή εικόνα της αγοράς εργασίας ότι το γαμήσι είναι καλό και φτιάχνει τον άντρα.

Και εδω κολλάει και ο Παναγιώτης με το "καλύτερα στην Ελλάδα με 800 παρά έξω με 2000". Κάτσε εσυ εδω με το χάκερ λοιπόν να κάνετε ηλεκτροκολλήσεις και να σας γαμάει ο Βρούτσης στα εργασιακά, να πάω εγω στο εξωτερικό.

Αφού είναι το ίδιο γιατί θέλετε τόσο πολύ να φύγετε;


Γιατί ακριβώς δεν είναι το ίδιο. Μάγκες με τις αποφάσεις των άλλων, αλλά δυο φορές πιο φυλαγμένο τον κώλο σας στις δικές σας αποφάσεις. Και καλά κάνετε και φυλάγεστε και τα εξετάζετε όλα, αλλά το δαχτυλάκι της υπόδειξης κρατήστε το μόνο για το αν σας ζητήσουμε άποψη πως πρέπει να ζήσουμε τη ζωή μας.

Δεν είναι το ίδιο 800 ευρώ στην Ελλάδα με 2000 ευρώ έξω, καθώς μπορεί να τρώτε σκατά και έξω, αλλά θα ανελιχθείτε πιο εύκολα έξω αν είστε εργατικοί και δε θα έχετε το μαλάκα μουνάκια μανατζαραίο που κρίνει βάσει μεγέθους στήθους και όχι βάσει προσόντων.

Και άλλες ποιοτικές παράμετρους που τις κάνετε γαργάρα γιατί βολεύει.

Όπως λέτε για Λονδίνο γιατί βολεύει που μια κωλότρυπα 30 τμ κάνει 3000 ευρώ. Ισχύει. Δίκιο έχετε.

Αλλα εγω δε θέλω Λονδίνο. Θέλω Γερμανία, με 1000 ευρώ ενοίκιο και όλα τ αλλα πάμφθηνα. Με 2500 μισθό που σκάνε εκεί σε συναδέλφους μου ΚΑΤ ΕΛΑΧΙΣΤΟ, άσχημα θα περάσω;

Φτηνιάρικα ίσως, φτωχικά ναι. Αλλά θα ζω υπό την προστασία του γερμανικού κράτους. Οχι του Ελληνικού.

Κι εσείς αυτό θέλετε, μια καλή ζωή, αλλά για τους άλλους έχετε απλές λύσεις.


Όταν θα λές Χάκερ εσυ ή οι άλλοι εκεί έξω "εσυ εισαι ειδική περίπτωση", δε θα το εγκαταλείπετε να το παραπετάτε και να κλείνετε την κοινωνική φιλοαναπηρική υποχρέωση με το "γιατί δεν πας να κάνεις το νυχτοφύλακα". Θα έχετε και ειδικές απαντήσεις. Ειδάλλως να μη την αναφέρετε καν την αναπηρία.

Γιατί και άλλοι άνθρωποι κανονικοί τρώνε πούτσα στο να βρουν δουλειά για 800 ευρώ και χωρίς να έχουν αναπηρία.

Αυτό όμως ήταν το πιο εύκολο επιχείρημα για να βγάλεις το φίδι από την τρύπα, ακριβώς όπως κάνουν τα φιλελέδια των εταιριών στις συνεντεύξεις.

Γιατί αν κάτσουμε και εξετάσουμε και τους άλλους ανθρώπους τους μη ανάπηρους πόσο δύσκολο είναι να βρουν δουλειά, θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι η αγορά είναι μπουρδέλο και οτι η Ελλάδα δεν είναι τόσο ωραία, αλλά εκεί χαλάει η δογματική παραμύθα της ενάρετου φτωχικής πλην τίμιας blue collar δουλείας από την οποία οφείλει να περάσει κάποιος για να αντρωθεί ειδάλλως τεμπελιάζει, αλλά και η δογματική παραμύθα " στα ίδια λεφτά καλύτερα Ελλάδα"


Και κυρίως σε αυτό το ποστ αναφέρομαι στον Χάκερ, και πολύ δευτερευόντως στον Παναγιώτη.


Αν τα ξέρετε κάποιοι όλα, ελάτε μαζί μου σε μια συνέντευξη εργασίας, να μπουμε μαζι στο ταξί, να πάμε κορωπί να φάμε την πούτσα και να το πληρώσουμε μισό μισό και να ακούμε μαζί τις μαλακίες. Μην μου κάθεστε πίσω από ένα πληκτρολόγιο.


Τα πα και ξαλάφρωσα...
Ρε συ Valder καπου μπερδευτηκες. Δεν ειπαμε να μην παει καποιος εξω, αυτο που ειπαμε ειναι να παει μονο για κατι πολυ καλο.

Δηλαδη μιας και εισαι οικονομολογος, το purchasing power θα πρεπει να ειναι υψηλοτερο εκει που θα πας, αλλιως σχεδον δεν υπαρχει λογος να μεταναστευσεις.

Δηλαδη αν ειναι να πας στου διαολου τη μανα, να βλεπεις τη μανα σου 3 φορες το χρονο, να αφησεις τη γκομενα σου πισω και τους φιλους, και γενικα τη στρωμενη ζωη (οπως κι αν ειναι αυτη) που εχεις απλα για να σου μενουν 200 παραπανω ευρω στην τσεπη κατ'εμε δεν αξιζει.

Επισης, αν ειδες ενα απ τα μνμ μου παραπανω, γραφω οτι εκει που θα παω θα εχω τη δυνατοτητα να ζησω decently και να μου μενουν και 500 λιρες τσεπη, κατι που θεωρω αξιοπρεπες deal. Οποτε δεν κουναω δαχτυλο ουτε κανω υποδειξεις, απλα αναφερω πραγματα που εχω ζησει γιατι πολλοι ζουν στην πλανη οτι εξω ειναι η γη της επαγγελιας. Κι ο φιλος μου με master απο top 5 της Αγγλιας και βρηκε δουλεια σε μεγαλη τραπεζα του Λονδινου με 2300/μηνα, οποτε καταλαβαινετε πως δεν ειναι ολα τοσο ροδινα. Εξ'ου και η συγκριση κοστους που εκανα παραπανω.

Εκει που συμφωνουμε ειναι στην εργασιακη εξελιξη που τα πραγματα ειναι καλυτερα. Αν και στην Ελλαδα νομιζω, σε εταιριες που λειτουργουν με ευρωπαικα στανταρντς ισως αυτο ισχυει.

Αρα τσιλ, ο καθενας ειναι ελευθερος να παει οπου θελει με ο,τι μισθο θελει κλπ, ειπαμε δεν υπαρχει σωστο και λαθος, απλα προσπαθουμε να κρινουμε οσο το δυνατον πιο αντικειμενικα
Όχι; Με τα χρήματα που θα δώσεις για το Λονδίνο, νοικιάζεις στο Βερολίνο, μόνος σε διαμέρισμα και με τους λογαριασμούς μέσα. Και γιατί μόνο πρωτεύουσα;
Μιλαμε κυριως για πρωτευουσες γιατι εκει ειναι που συγκεντρωνεται η μεγαλυτερη μαζα εργασιακων ευκαιριων. Αν εισαι χρηματιστης δεν θα πας στο Μπερμινγχαμ να βρεις δουλεια αλλα στο Λονδινο. Προφανως καποιες χωρες συμφερουν απειρως πιο πολυ απο αλλες, και μια απο αυτες ειναι η Γερμανια. Στην πλειοψηφια ομως (Λονδινο, Βαρκελωνη, Μαδριτη, Ρωμη, Αμστερνταμ, Ζυριχη κλπ) μια average job δεν θα σε κανει πολυ better off απο μια δουλεια στην Ελλαδα.

Υ.Γ: κακα τα ψεματα, δεν μεταναστευει καποιος επειδη πληγωθηκαν τα αισθηματα του αλλα επειδη ψαχνει μια καλυτερη ζωη απο οικονομικης αποψης. Η ζωη στην Ελλαδα, το lifestyle που εχουμε συνηθισει και που μας δινει utility δεν θα το βρεις πουθενα εξω επομενως ενας απ τους κυριους λογους μεταναστευσης ειναι ο οικονομικος (ισως ο κυριοτερος). Γιατι και η επαγγελματικη εξελιξη που ολοι αναφερετε ουσιαστικα μεταφραζεται σε extra $$$. Εκτος αν δεν σας πειραζει να γινετε διευθυντες με μισθο απλου υπαλληλου. Οποτε ναι στηριζω την αποψη μου οτι αξιζει να μεταναστευσεις μονο για κατι πραγματικα πολυ καλο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top