Θα ξεκινούσατε από το μηδέν σε μία ξένη χώρα;

Θα φεύγατε στο εξωτερικό για να σπουδάσετε ή να ζήσετε ;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 59)
  • Ναι για σπουδές, αλλά μετά θα επέστρεφα στην Ελλάδα

  • Ναι για σπουδές, αλλά και για να εργαστώ και να ζήσω εκεί

  • Ναι για να εργαστώ για ένα διάστημα και μετά να γυρίσω Ελλάδα

  • Ναι για να εργαστώ και να ζήσω εκεί

  • Όχι ,όσο δύσκολα και να είναι τα πράγματα θα έμενα στην Ελλάδα

  • Ζω ήδη στο εξωτερικό

  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Οι Σκανδιναβοί επί δεκαετίες 60-90 δεν ήταν βλάκες που κάθονταν δούλευαν από το πρωί έως το βράδυ και με μικρό μισθό , στερούμενοι πολλά πράγματα για να φτιάξουν σύγχρονες ανεπτυγμένες χώρες . Ας κάνουμε και εμείς το ίδιο για εμάς , για τα παιδιά μας κλπ.

Δεν ψάχνουμε αλλόκοτα πράγματα παρά μόνο μια λογική. Αυτή η "αριστερή" παπάτζα να καθίσουμε σε μια χώρα για να τη φτιάξουμε ενώ το ξέρουμε καλά, με νόημα στα δυο δάχτυλα σε βλέπω και με βλέπεις, ότι δεν φτιάχνει ούτε με μηδενισμό του χρέους. Aπλά άλλα λόγια να 'χαμε να λέγαμε για να κλαίγαμε. Από το 1830 πέρασαν πολλές δεκαετίες κοινωνικού πειραματισμού για την νεοελληνική κοινωνία που ακόμη δεν έχουμε βρει έναν βηματισμό σαν χώρα. Είναι πολύ κακό αυτό. Χώρα στο χάος. Ο δυτικός κόσμος έφτιαξε χώρες και εμείς ακόμη το ψάχνουμε το κτηματολόγιο μην αδικήσουμε κηπουρούς και ξεφτίλες.

Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι Σκανδιναβοί. Με ενδιαφέρει τι δεν έκαναν ποτέ οι σύγχρονοι Έλληνες ή όταν πάει κάποιος Έλληνας κάτι αξιόλογο να κάνει, το σύστημα τον εξαφανίζει. Το επίσης άσχημο είναι ότι και οι Έλληνες δουλεύουν πολύ σκληρά αλλά με λάθος προσανατολισμό. Δεν υπάρχει η οργάνωση στην κουλτούρα ως μέρος της μάθησης από το σχολείο, για να διαμορφώσουμε υπεύθυνους πολίτες. Άναρχο κράτος, άναρχη επιβίωση. Η αναζήτηση μιας καλύτερης ζωής σε μια άλλη χώρα δεν είναι κατακριτέο. Νομίζω ότι ο μίζερος στην Ελλάδα θα είναι μίζερος και στο εξωτερικό. Ποτέ δεν κατάλαβα ποια είναι τα ωραία της Ελλάδας, που δεν θα ζήσει κάποιος στο εξωτερικό; Τα τελευταία χρόνια η ζωή στις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας δεν διαφέρει από κάποια πόλη του εξωτερικού. Κάνετε μια βόλτα μετά τις 20.00 μμ στην Πάτρα κάτι οικοδομικά στενά πιο πέρα από τον πεζόδρομο της Αγ.Ανδρέου ...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αλλόκοτα πράγματα , η συντριπτική πλειοψηφία θέλει να πάει στο εξωτερικό και να μην ξαναγυρίσει . Ήμουν αυτής της άποψης στο Λύκειο αλλά πλέον υιοθέτησα άλλη φιλοσοφία η οποία και θα έπρεπε να είναι ευρέως αποδεκτή αλλά δεν το βλέπω , να νοικοκυρέψουμε την χώρα μας . Όλοι παραφουσκώνουν τα μυαλά των νέων με τις υποτιθέμενες μαγικές χώρες ( Σκανδιναβίας κυρίως και σε μικρότερο βαθμό Γερμανία , Γαλλία , Αγγλία , ΗΠΑ ) .Παιδιά είμαι άκρως υπέρ της μετανάστευσης ( είτε φοιτητικής είτε εργατικής ) στο εξωτερικό καθώς καλό είναι να συναναστρεφόμαστε και να παίρνουμε παραδείγματα και εμένα αυτό είναι το life plan μου σαν εσάς [ απλά εγώ προς Ασία κοιτάω ( Κίνα , Ιαπωνία , Κορέα ) ενώ εσείς Βόρεια και Δυτική Ευρώπη ] αλλά ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε την πατρίδα μας , πρέπει να συλλέγουμε εμπειρίες και γνώσεις και στην συνέχεια να προσπαθούμε να τις εφαρμόσουμε στην χώρα μας . Οι Σκανδιναβοί επί δεκαετίες 60-90 δεν ήταν βλάκες που κάθονταν δούλευαν από το πρωί έως το βράδυ και με μικρό μισθό , στερούμενοι πολλά πράγματα για να φτιάξουν σύγχρονες ανεπτυγμένες χώρες . Ας κάνουμε και εμείς το ίδιο για εμάς , για τα παιδιά μας κλπ.

Δηλαδή δεν κατάλαβα. Σκοπεύεις να νοικοκυρέψεις τη χώρα σου μεταναστεύοντας στην Ασία; Ή μήπως θεωρείς ότι θα πας στην Ασία, θα θησαυρισεις και θα επιστρέψεις για να γίνεις χορηγός του τόπου σου; Λίγο μπερδεμένο το σχόλιό σου.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το "φεύγω και αφήνω πίσω μυο μαύρη πέτρα" είναι παλιό λεγόμενο και δεν μπορεί να ισχύσει στις συνθήκες της εποχής μας. Δεν είμαστε όποτε ήταν κάποτε οι παππούδες μας που μάζεψαν ότι είχαν και έφυγαν για Γερμανίες και Αμερικές κάνοντας μια καινούρια αρχή εκεί.

Πλέον είναι πολύ πιο εύκολες και φτηνές οι μεταφορές, οι συνθήκες εργασίας αλλάζουν όχι ανά δεκαετίες αλλά από χρόνο σε χρόνο, και οι κύκλοι των κρίσεων έχουν γίνει πιο συχνές. Αυτό σημαίνει ότι σήμερα μπορεί να βρεις δουλειά Γερμανία, αύριο Αγγλία και μεθαύριο Αμερική και σε 10 χρόνια πάλι στην Ελλάδα. Επίσης το γεγονός ότι η επικοινωνία με το διαδίκτυο είναι πολύ απλή, στην ουσία ποτέ δεν χάνεσαι με την οικογένεια σου όπως γινόταν κάποτε αν έφευγες που έπρεπε να επικοινωνείς με γράμματα.

Όσον αφορά εμένα εγώ δεν έχω πρόβλημα να φύγω, το έκανα ήδη μια φορά και θα το ξανακάνω. Ωστόσο νομίζω ότι δε θα νιώσω το αίσθημα που ένιωθαν πριν από κάποιες δεκαετίες με τις μεταναστεύσεις. Πλέον δεν είναι permanent, ούτε και δύσκολες. Για αυτόν τον λόγο, δεν έχω θέμα για το που θα εργαστώ.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ναι δε με κατάλαβες δε τα συγκρίνεις όχι γιατί είναι ανόμοια αλλά γιατί ο average μισθός του εξωτερικού δεν κάνει appeal στον τύπο που βγάζει τον average μισθό στην Ελλάδα αλλά σε αυτόν που ζει στα όρια της φτώχιας. Μιλάμε για μέσους μισθούς και δουλειές ημιανειδίκευτων στο εξωτερικό λες και θα πάει εξωτερικό κάποιος να γίνει υπάλληλος τη στιγμή που μπορεί να κάνει ακριβώς το ίδιο στην Ελλάδα; προφανώς και όχι. Σε τέτοια ποστα πάνε άνθρωποι απελπισμένοι οι οποίοι είτε είναι μακροχρόνια άνεργοι που ζουν με επιδόματα, τα έχουν δοκιμάσει όλα και έχουν μπουχτίσει, είτε part time ντελιβεράδες των 500-600 ευρώ χωρίς κανένα μέλλον ή προοπτική. Εκεί είναι πολύ έυστοχη η σύγκριση που αναφέρεται πιο πάνω, απ' το να βγάζεις ένα βασικό με τον οποίο δε μπορείς να συντηρίσεις καλά καλά τον εαυτό σου για να μένεις με γονείς ως τα 35 χίλιες φορές στο εξωτερικό συγκατοίκηση με άλλους 2 σε μια πόλη με πολλαπλάσιες επαγγελματικές ευκαιρίες, γιατί αυτό πληρώνεις.

Αντίστοιχα ο εξειδικευμένος γιατρός/μηχανικός/manager που στην Ελλάδα βγάζει εύκολα 1000-1500 δε θα σηκωθεί να φύγει να πάει εξωτερικό yolo κι ό,τι κάτσει. Θα πάει συστημένος, με προϋπηρεσία και ήδη κλεισμένο συμβόλαιο σε δουλειά της προτίμησής του με τις αντίστοιχες ανταγωνιστικές απολαβές, όπως ακριβώς μαντεύω πως πρόκειται να κάνεις κι εσύ. Τι νομίζεις ο υπόλοιπος κόσμος δεν τα κάνει αυτά; Οι expats δεν είναι οικονομικοί μετανάστες όπως τους ήξεραν οι πατεράδες μας, δε ρίχνουν μαύρη πέτρα πίσω τους για ένα καλύτερο μέλλον, όταν φεύγουν το κάνουν με δικούς τους όρους και διατηρώντας φυσικά πάντα την επιλογή όποτε θέλουν να γυρίσουν πισω είτε να πάνε σε μια άλλη χώρα να δουν κάτι άλλο.

Αυτά φυσικά πάντα με γνώμονα καθαρά το οικονομικό κριτήριο και βγαζωντας τελείως από την εξίσωση ανθρώπους που απλά γουστάρουν να ταξιδεύουν, να αλλάζουν τοπία και να βλέπουν διαφορετικά πράγματα. Οι άνθρωποι που σκέφτονται έτσι δε θα τους νοιάξει πόσο είναι το ενοίκιο στο Amsterdam ή αν στη Στοκχόλμη θα χει να πιεις καφεδάρα στο Nalou καθώς έχουν άλλες πρωτεραιότητες.
Οι μισθοι που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ ειναι πρωτοι μισθοι εξειδικευμενων ''εργατων'', δηλαδη νεων με τουλαχιστον ενα μεταπτυχιακο. Δεν ξερω αν σου κανει εντυπωση αλλα τοσο πληρωνουν καποιες μεγαλες επιχειρησεις στο εξωτερικο (συγκεκριμενα γνωριζω απο τραπεζες, οπου μια εμπορικη τραπεζα στην Αγγλια δινει περιπου 2200 καθαρα, μια αντιστοιχη στην Ισπανια 1500 κοκ).

Αλλα επειδη ειχα κι εγω την απορια μηπως αυτο συμβαινει μονο σε επαγγελματα του κλαδου μου (economics etc), προσφατα γνωρισα κοπελα δικηγορο στο UK η οποια σε δικηγορικη εταιρια δεν βγαζει πανω απο 1500 το μηνα, αλλα σε πολη διαφορετικη του Λονδινου, οπου αν το κανεις adjust βγαινει καπου 2000 στο Λονδινο.

Φυσικα παντα υπαρχουν εξαιρεσεις, οι γιατροι/μηχανικοι/προγραμματιστες κλπ που ειναι επαγγελματα με μεγαλη ζητηση και τρομερο funding απο δημοσιους και ιδιωτικους οργανισμους σιγουρα θα απολαμβανουν πολυ υψηλοτερους μισθους σε οποιαδηποτε χωρα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Παντως χαίρομαι που δε
Δεν ψάχνουμε αλλόκοτα πράγματα παρά μόνο μια λογική. Αυτή η "αριστερή" παπάτζα να καθίσουμε σε μια χώρα για να τη φτιάξουμε ενώ το ξέρουμε καλά, με νόημα στα δυο δάχτυλα σε βλέπω και με βλέπεις, ότι δεν φτιάχνει ούτε με μηδενισμό του χρέους. Aπλά άλλα λόγια να 'χαμε να λέγαμε για να κλαίγαμε. Από το 1830 πέρασαν πολλές δεκαετίες κοινωνικού πειραματισμού για την νεοελληνική κοινωνία που ακόμη δεν έχουμε βρει έναν βηματισμό σαν χώρα. Είναι πολύ κακό αυτό. Χώρα στο χάος. Ο δυτικός κόσμος έφτιαξε χώρες και εμείς ακόμη το ψάχνουμε το κτηματολόγιο μην αδικήσουμε κηπουρούς και ξεφτίλες.

Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι Σκανδιναβοί. Με ενδιαφέρει τι δεν έκαναν ποτέ οι σύγχρονοι Έλληνες ή όταν πάει κάποιος Έλληνας κάτι αξιόλογο να κάνει, το σύστημα τον εξαφανίζει. Το επίσης άσχημο είναι ότι και οι Έλληνες δουλεύουν πολύ σκληρά αλλά με λάθος προσανατολισμό. Δεν υπάρχει η οργάνωση στην κουλτούρα ως μέρος της μάθησης από το σχολείο, για να διαμορφώσουμε υπεύθυνους πολίτες. Άναρχο κράτος, άναρχη επιβίωση. Η αναζήτηση μιας καλύτερης ζωής σε μια άλλη χώρα δεν είναι κατακριτέο. Νομίζω ότι ο μίζερος στην Ελλάδα θα είναι μίζερος και στο εξωτερικό. Ποτέ δεν κατάλαβα ποια είναι τα ωραία της Ελλάδας, που δεν θα ζήσει κάποιος στο εξωτερικό; Τα τελευταία χρόνια η ζωή στις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας δεν διαφέρει από κάποια πόλη του εξωτερικού. Κάνετε μια βόλτα μετά τις 20.00 μμ στην Πάτρα κάτι οικοδομικά στενά πιο πέρα από τον πεζόδρομο της Αγ.Ανδρέου ...

Δεν μιλάμε για μία οποιαδήποτε χώρα φίλε . Μιλάμε για την χώρα μας , καθόλου αριστερή παπάτζα δεν μου ακούγεται . Φτιάχνει και παραφτιάχνει , εξήγησα τον τρόπο . Από το 1830 είμαστε ένα οικονομικό προτεκτοράτο της Δύσης . Εδώ μέχρι και για την ανεξαρτησία μας και το πολίτευμα μας οι Δυτικοί και οι Ρώσοι είχαν τον πρώτο λόγο . Ποτέ δεν ήμασταν ανεξάρτητοι . Μας χορήγησαν δάνεια ακόμα και μέσα στην διάρκεια της επανάστασης με υποθήκη την γη μας ( τα γνωστά δάνεια του Αγώνα ) . Το πρόβλημα είναι που πηγαίνουν τα χρήματα των δανείων και των επιδοτήσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης ; Μας δίναν τουλάχιστον επιδόματα για οδικό δίκτυο , βιομηχανία κλπ. αλλά έλα που δεν είδαμε ποτέ ούτε το ένα ούτε το άλλο . Μας τα τρώνε και εμείς κοιμόμαστε . Το σύστημα δουλεύει για να υπερισχύουν οι δυνατοί έναντι των αδύναμων . Καλά σε αυτό συμφωνώ για τους υπεύθυνους πολίτες και δεν είναι μόνο θέμα του κράτους αλλά και της ίδια της οικογένειας που έχουμε γεμίσει με κακομαθημένα που δεν σέβονται τίποτα και δεν έχουν παιδεία . Στο εξωτερικό πάντα θα είσαι ξένος , ποτέ δεν θα νιώθεις όπως νιώθεις στην χώρα σου . Εγώ δεν είπα ότι είναι κακό να μεταναστεύεις αλλά είναι κακό να μην σκέφτεσαι την χώρα σου . Δεν είπα ότι είναι κάτι που θα γίνει από την μία μέρα στην άλλη . Θέλει αλλαγή νοοτροπιών κλπ.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για μία οποιαδήποτε χώρα φίλε . Μιλάμε για την χώρα μας , καθόλου αριστερή παπάτζα δεν μου ακούγεται . Φτιάχνει και παραφτιάχνει , εξήγησα τον τρόπο . Από το 1830 είμαστε ένα οικονομικό προτεκτοράτο της Δύσης . Εδώ μέχρι και για την ανεξαρτησία μας και το πολίτευμα μας οι Δυτικοί και οι Ρώσοι είχαν τον πρώτο λόγο . Ποτέ δεν ήμασταν ανεξάρτητοι . Μας χορήγησαν δάνεια ακόμα και μέσα στην διάρκεια της επανάστασης με υποθήκη την γη μας ( τα γνωστά δάνεια του Αγώνα ) . Το πρόβλημα είναι που πηγαίνουν τα χρήματα των δανείων και των επιδοτήσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης ; Μας δίναν τουλάχιστον επιδόματα για οδικό δίκτυο , βιομηχανία κλπ. αλλά έλα που δεν είδαμε ποτέ ούτε το ένα ούτε το άλλο . Μας τα τρώνε και εμείς κοιμόμαστε . Το σύστημα δουλεύει για να υπερισχύουν οι δυνατοί έναντι των αδύναμων . Καλά σε αυτό συμφωνώ για τους υπεύθυνους πολίτες και δεν είναι μόνο θέμα του κράτους αλλά και της ίδια της οικογένειας που έχουμε γεμίσει με κακομαθημένα που δεν σέβονται τίποτα και δεν έχουν παιδεία . Στο εξωτερικό πάντα θα είσαι ξένος , ποτέ δεν θα νιώθεις όπως νιώθεις στην χώρα σου . Εγώ δεν είπα ότι είναι κακό να μεταναστεύεις αλλά είναι κακό να μην σκέφτεσαι την χώρα σου .
Πρέπει να κάτσεις και να δεις πόσα λεφτά έχουν εισχωρήσει στη χώρα από τότε που μπήκαμε στην Ευρωπαική Ένωση, και πόσο μπροστά έχει πάει η χώρα σε σχέση με αντίστοιχες χώρες που δεν είχαν μπει, γιατί σε βρίσκω πολύ παραπληροφορημένο.

Για μένα καλύτερα να μας κυβερνάνε οι Γερμανοί και οι Ευρωπαίοι, παρά Έλληνες βλάχοι πολιτικάντες όπως ο Τσίπρας. Τουλάχιστον ο Μητσοτάκης φαίνεται πιο Ευρωπαίος από τους προηγούμενους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Δηλαδή δεν κατάλαβα. Σκοπεύεις να νοικοκυρέψεις τη χώρα σου μεταναστεύοντας στην Ασία; Ή μήπως θεωρείς ότι θα πας στην Ασία, θα θησαυρισεις και θα επιστρέψεις για να γίνεις χορηγός του τόπου σου; Λίγο μπερδεμένο το σχόλιό σου.

Τίποτα από τα δύο δεν εννοώ . Όπως και εσείς έτσι και εγώ κοιτάζω τι είναι καλύτερο για το μέλλον μου και χτίζω την δικιά μου στρατηγική . Δεν ζω σε κάποιο παράλληλο σύμπαν να λέω ότι η χώρα μου είναι παράδεισος και θα μείνω σίγουρα εδώ . Ούτε λέω ότι θα βγάλω λεφτά στην Ασία και θα κάνω επενδύσεις . Απλά εκεί θέλω να πάω για master , PHD στην επιστήμη όπου σπουδάζω και ίσως να εργαστώ μερικά χρόνια απλά για ένα βιογραφικό που θα με βοηθήσει να μπω στα Ελληνικά πανεπιστήμια που γενικά έχουν κυριευτεί από την οικογενειοκρατία και εύκολα δεν μπαίνεις . Εγώ μίλαγα για υιοθέτηση νοοτροπιών όταν έλεγα να κοιτάζουμε τις ξένες χώρες και όχι για επενδύσεις . Αλλά ούτε αυτό το απλό δεν μπορούμε να κάνουμε . Έχω γείτονα μεγάλο σε ηλικία όπου έζησε μία ολόκληρη ζωή στην Σουηδία και δεν του έμεινε τίποτα . Εκεί κύριος σε όλα , εδώ κάφρος σε όλα . Όπου να'ναι το αυτοκίνητο και τα κλασικά .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρέπει να κάτσεις και να δεις πόσα λεφτά έχουν εισχωρήσει στη χώρα από τότε που μπήκαμε στην Ευρωπαική Ένωση, και πόσο μπροστά έχει πάει η χώρα σε σχέση με αντίστοιχες χώρες που δεν είχαν μπει, γιατί σε βρίσκω πολύ παραπληροφορημένο.

Για μένα καλύτερα να μας κυβερνάνε οι Γερμανοί και οι Ευρωπαίοι, παρά Έλληνες βλάχοι πολιτικάντες όπως ο Τσίπρας. Τουλάχιστον ο Μητσοτάκης φαίνεται πιο Ευρωπαίος από τους προηγούμενους.

Ότι μας δίνουν χρήματα το ξέρω και το επαινώ , απλά οι κυβερνήσεις μας ( πάντα με τις μαφίες από πίσω ) φροντίζουν μυστηριωδώς να τα εξαφανίζουν . Αλλά μάλλον εσύ είσαι εξίσου παραπληροφορημένος και σου διαφεύγουν μερικά <<θεματάκια>> . Επιδοτήσεις σε Έλληνες αγρότες για να διαλύσουν την παραγωγή τους και να εισάγουμε από την Ισπανία ;;; σου λέει κάτι αυτό ; Εδώ και 2 δεκαετίες ουσιαστικά μας κυβερνάνε Γερμανοί , είδες καμία προκοπή εσύ που δεν την είδα εγώ ; Οι Γερμανοί δεν παύουν να είναι Γερμανοί , το συμφέρον της χώρας τους θα κοιτάνε πρώτα και είναι λογικό . Όταν λέμε πιο μπροστά με χώρες που δεν μπήκαν δηλαδή τώρα θα κάνουμε σύγκριση Ελλάδας - Αλβανίας ας πούμε ; Αυτό που λες να μας κυβερνούν οι ξένοι πραγματικά δείχνει το έσχατο της αγανάκτησης . Μου θυμίζει τους στίχους από το ποίημα του Καβάφη << περιμένοντας τους Βαρβάρους >>

κι όλοι γυρνούν στα σπίτια τους πολύ συλλογισμένοι;


Γιατί ενύχτωσε κι οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,
και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.


Και τώρα τι θα γενούμε χωρίς βαρβάρους.
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τίποτα από τα δύο δεν εννοώ . Όπως και εσείς έτσι και εγώ κοιτάζω τι είναι καλύτερο για το μέλλον μου και χτίζω την δικιά μου στρατηγική . Δεν ζω σε κάποιο παράλληλο σύμπαν να λέω ότι η χώρα μου είναι παράδεισος και θα μείνω σίγουρα εδώ . Ούτε λέω ότι θα βγάλω λεφτά στην Ασία και θα κάνω επενδύσεις . Απλά εκεί θέλω να πάω για master , PHD στην επιστήμη όπου σπουδάζω και ίσως να εργαστώ μερικά χρόνια απλά για ένα βιογραφικό που θα με βοηθήσει να μπω στα Ελληνικά πανεπιστήμια που γενικά έχουν κυριευτεί από την οικογενειοκρατία και εύκολα δεν μπαίνεις . Εγώ μίλαγα για υιοθέτηση νοοτροπιών όταν έλεγα να κοιτάζουμε τις ξένες χώρες και όχι για επενδύσεις . Αλλά ούτε αυτό το απλό δεν μπορούμε να κάνουμε . Έχω γείτονα μεγάλο σε ηλικία όπου έζησε μία ολόκληρη ζωή στην Σουηδία και δεν του έμεινε τίποτα . Εκεί κύριος σε όλα , εδώ κάφρος σε όλα . Όπου να'ναι το αυτοκίνητο και τα κλασικά .

Σύμφωνοι, απλώς συνήθως όταν "υιοθετούμε" μια νοοτροπία, σημαίνει ότι την εφαρμόζουμε στην πράξη. Εσύ στο σχόλιό σου πριν είπες να βελτιώσουμε τον τόπο μας και λίγες σειρές πιο κάτω ότι είσαι υπέρ της μετανάστευσης, δεν προσδιόρισες τη διάρκεια και τον σκοπό της, οπότε λογικό να φανεί ως αντίφαση. Και μ' ενδιέφερε η αρχική σου τοποθέτηση γιατί κι εγώ αυτήν πιστεύω και εφαρμόζω έμπρακτα όσο μπορώ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Δεν φαίνεται, έχω δηλώσει επανειλημμένως ότι στην Ελλάδα υπάρχει δουλειά στον πρωτογενή τομέα με μετριοκαλά λεφτά αλλά δεν ασχολείται κανείς. Ακόμη και παιδιά αγροτών "σπουδάζουν" σε σχολές της πλάκας και κυνηγάνε το 500αρι σαν πωλητές στον Κοτσόβολο γιατί έτσι μάθανε με την ηλίθια νοοτροπία της γενιάς μας και της σπουδοχαρτολαγνείας απομεινάρι της Ελλάδας του Ανδρέα και λοιπόν πρασινογαλάζιων εθνοπατέρων της πούτσας.
Ακριβώς αυτή είναι η άποψή μου για το θέμα, χωρίς να κατακρίνω φυσικά αυτούς που θέλουν να φύγουν. Απλά θεωρώ οτι την τελευταία δεκαετία υπάρχει μια τάση αυτοί που τελειώνουν μια σχολή να θεωρούν οτι ο κόσμος τούς χρωστάει ένα συγκεκριμένο ποσό μισθού και να κάνουν το παν για να το πάρουν. Καλώς ή κακώς οι παππούδες, οι γονείς μας και λίγο κι εμείς συμβάλλαμε ώστε να καταστραφεί οικονομικά η χώρα αυτή και να μην μπορεί να ορθοποδήσει. Θέλω να πω, αυτοί που τώρα λυσσάνε να βγάζουν τα τριχίλιαρα στην ξενιτιά, πολύ πιθανό να είναι γιοι ή κόρες δημοσίων υπαλλήλων που μπήκαν με μέσο τη δεκαετία του 70 - 80 - 90 και στην πλάτη των υπολοίπων και με επιδόματα τύπου "επίδομα προσέλευσης στην εργασία" ή "επίδομα χρήσης σκάλας κι όχι ασανσέρ" να μεγάλωσαν τα παιδιά τους. Θα μού πεις, και τί θες να κάνουμε, να κάτσουμε εδώ στα 500 ευρώ για να πληρώσουμε που οι παππούδες και γονείς μας κατέστρεψαν την Ελλάδα; Όχι, σίγουρα όχι. Απλά θα πρότεινα να είμαστε λίγο πιο μετριοπαθείς και ταπεινοί στην μανία να μισούμε την Ελλάδα και να φύγουμε να γλιτώσουμε. Να έχουμε υπόψη μας οτι κι οι δικοί μας παππούδες και γονείς έτρωγαν χρήματα σαν να μην υπάρχει αύριο επί ΠΑΣΟΚ κι αυτό συνέβαλλε στη σημερινή κατάσταση. Μη βγάζουμε την ουρίτσα μας απέξω, άσχετα αν εμείς προσωπικά δε φταίμε άμεσα σε αυτό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Σύμφωνοι, απλώς συνήθως όταν "υιοθετούμε" μια νοοτροπία, σημαίνει ότι την εφαρμόζουμε στην πράξη. Εσύ στο σχόλιό σου πριν είπες να βελτιώσουμε τον τόπο μας και λίγες σειρές πιο κάτω ότι είσαι υπέρ της μετανάστευσης, δεν προσδιόρισες τη διάρκεια και τον σκοπό της, οπότε λογικό να φανεί ως αντίφαση. Και μ' ενδιέφερε η αρχική σου τοποθέτηση γιατί κι εγώ αυτήν πιστεύω και εφαρμόζω έμπρακτα όσο μπορώ.

Ναι εδώ το παραδέχομαι ήταν λάθος μου . Όντως μοιάζει με αντίφαση . Χαίρομαι που συμφωνούμε και μάλιστα το εφαρμόζεις . Όπου και να πάμε , ότι και να γίνει ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε την χώρα των γονιών μας και την χώρα που μας μεγάλωσε . Είναι απλά όνειρο όλων μας πιστεύω να δούμε και την Ελλάδα μας ως μία αναπτυγμένη και οργανωμένη χώρα . Αλλά θα το ζήσουμε ποτέ αυτό ; ιδού η απορία .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς αυτή είναι η άποψή μου για το θέμα, χωρίς να κατακρίνω φυσικά αυτούς που θέλουν να φύγουν. Απλά θεωρώ οτι την τελευταία δεκαετία υπάρχει μια τάση αυτοί που τελειώνουν μια σχολή να θεωρούν οτι ο κόσμος τούς χρωστάει ένα συγκεκριμένο ποσό μισθού και να κάνουν το παν για να το πάρουν. Καλώς ή κακώς οι παππούδες, οι γονείς μας και λίγο κι εμείς συμβάλλαμε ώστε να καταστραφεί οικονομικά η χώρα αυτή και να μην μπορεί να ορθοποδήσει. Θέλω να πω, αυτοί που τώρα λυσσάνε να βγάζουν τα τριχίλιαρα στην ξενιτιά, πολύ πιθανό να είναι γιοι ή κόρες δημοσίων υπαλλήλων που μπήκαν με μέσο τη δεκαετία του 70 - 80 - 90 και στην πλάτη των υπολοίπων και με επιδόματα τύπου "επίδομα προσέλευσης στην εργασία" ή "επίδομα χρήσης σκάλας κι όχι ασανσέρ" να μεγάλωσαν τα παιδιά τους. Θα μού πεις, και τί θες να κάνουμε, να κάτσουμε εδώ στα 500 ευρώ για να πληρώσουμε που οι παππούδες και γονείς μας κατέστρεψαν την Ελλάδα; Όχι, σίγουρα όχι. Απλά θα πρότεινα να είμαστε λίγο πιο μετριοπαθείς και ταπεινοί στην μανία να μισούμε την Ελλάδα και να φύγουμε να γλιτώσουμε. Να έχουμε υπόψη μας οτι κι οι δικοί μας παππούδες και γονείς έτρωγαν χρήματα σαν να μην υπάρχει αύριο επί ΠΑΣΟΚ κι αυτό συνέβαλλε στη σημερινή κατάσταση. Μη βγάζουμε την ουρίτσα μας απέξω, άσχετα αν εμείς προσωπικά δε φταίμε άμεσα σε αυτό.

Υπάρχει κατεύθυνση από το σπίτι Χιμέλα από πολύ μικρή ηλικία η οποία φέρνει και τα αντίστοιχα αποτελέσματα. Οι γονείς στην Ελλάδα θεωρούν το πτυχίο κοινωνικό στάτους και όποιος είναι απτυχίοτος ανήκει στην κατηγορία αμόρφωτος/παρακατιανός και γενικά ασόβαρος. Όταν ο πατέρας σου είναι γιατρός, δικηγόρος ή ακόμα και ένας απλός καθηγητής Β' βάθμιας και εσύ αποφασίσεις να γίνεις υδραυλικός θεωρείται αυτομάτως ντροπή και μείωση του κοινωνικού στάτους της φαμίλιας. Και δυστυχώς αυτήν την νοοτροπία την έχουν και οι γονείς χωρίς πτυχία, κι αυτοί πιέζουν τα παιδιά τους στην τριτοβάθμια για να γίνουν "καλύτερα" από αυτούς, αν και ευτυχώς αρκετοί από αυτούς είναι πιο προσγειωμένοι. Παντού δηθενιά και μηδενική ουσία, είναι ένας από τους λόγους που σιχαίνομαι την κοινωνία.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γεμίζουν οι σχολές με άτομα που μπήκαν εκεί για να μπουν κάπου και αυτό το καταλαβαίνεις πάρα πολύ εύκολα από τα πόσα χρόνια κάνουν να τελειώσουν. Κάποιος που μπαίνει γιατί το γουστάρει πραγματικά και έχει σχέδια για το μέλλον τελειώνει μπαμ στην τετραετία, ούτε βαριέται να σηκωθεί το πρωί να πάει στο μάθημα, ούτε είναι yolo, αυτά είναι συμπεριφορές ατόμων που απλά μπήκαν κάπου λόγο social conditioning και η σχολή τους είναι αγκαρία. Τζάμπα χαμένα χρόνια ζωής και νιότης στο βωμό της μαλακίας.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω τι τσουβάλιασμα ολκής είναι αυτό; πού τα ακούσατε αυτά που λέτε; είστε στο βρακί του καθενός και ξέρετε πού δούλευαν οι γονείς του και τι στήριγμα έχει; ακόμη και στις επιτυχίες του άλλου να βγάλουμε πόρισμα; Αφήστε τον άλλο να πάει στη ξενιτιά να βγάλει όσα τριχίλιαρα θέλει τι σκατά σας κόφτει; αυτοί τρώνε το αγγούρι αυτοί ξέρουν κατά πόσο αξίζει. μα πόσο πιο χαμηλά θα πέσουμε εδώ μέσα;

Να σου πω εγώ Χίμελα τι γνώμη έχουν οι γονείς του ιδιωτικού για το ελληνικό industry γιατί για το δημόσιο δυστυχώς αδυνατώ να σε επιβεβαιώσω: ούτε απ' έξω. Αυτό μαθαίνουμε. Και όχι με τον ωραίο τρόπο, με τον άσχημο. "Καλύτερα να δίνεις για σχολή δημόσιας διοίκησης μέχρι να μπεις." Έτσι ξεπληρώνει η χώρα τα παιδιά της. Κι αν μεθαύριο πάω παραέξω και φάω τα μούτρα μου δε θα πω πως ήμουν παραπλανημένος, θα πω πως προσπάθησα. Στη τελική όλα είναι θέμα αντίληψης.
 

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Ακριβώς αυτή είναι η άποψή μου για το θέμα, χωρίς να κατακρίνω φυσικά αυτούς που θέλουν να φύγουν. Απλά θεωρώ οτι την τελευταία δεκαετία υπάρχει μια τάση αυτοί που τελειώνουν μια σχολή να θεωρούν οτι ο κόσμος τούς χρωστάει ένα συγκεκριμένο ποσό μισθού και να κάνουν το παν για να το πάρουν. Καλώς ή κακώς οι παππούδες, οι γονείς μας και λίγο κι εμείς συμβάλλαμε ώστε να καταστραφεί οικονομικά η χώρα αυτή και να μην μπορεί να ορθοποδήσει. Θέλω να πω, αυτοί που τώρα λυσσάνε να βγάζουν τα τριχίλιαρα στην ξενιτιά, πολύ πιθανό να είναι γιοι ή κόρες δημοσίων υπαλλήλων που μπήκαν με μέσο τη δεκαετία του 70 - 80 - 90 και στην πλάτη των υπολοίπων και με επιδόματα τύπου "επίδομα προσέλευσης στην εργασία" ή "επίδομα χρήσης σκάλας κι όχι ασανσέρ" να μεγάλωσαν τα παιδιά τους.



Μιλώντας προσωπικά για την δική μου κατάσταση και της αδερφής μου, δεν φύγαμε στο εξωτερικό για μίσος κατά της Ελλάδας ή δεν ξέρω γω τι. Καλώς ή κακώς το να αλλάζεις χώρα σου προσφέρει πολλά περισσότερα πράγματα πέρα από σπουδές (Να δεις πως ζούνε άλλοι άνθρωποι, να γνωρίσεις νέα άτομα). Όσο αφορά τις σπουδές, σε μια Ελλάδα χιλιοχτυπημένη από την κρίση, τότε ναι, πολλά ξένα πανεπιστήμια μπορούν να σου προσφέρουν ένα καλύτερο εργαστήριο, μία καλύτερη προοπτική. Δεν ξέρω αν οι δικοί σου γονείς ήταν δημόσιοι υπάλληλοι, οι δικοί μου πάντως δεν ήταν. Έφυγα στο εξωτερικό γιατί θεώρησα ότι είχα την νοητική ικανότητα να τα καταφέρω. Όσο αφορά το αν νιώθω ότι κάποιος μου χρωστάει ένα συγκεκριμένο μισθό, φυσικά και νιώθω έτσι. Περιμένω από μια δουλειά να ανταμείβει τους κόπους μου. Είμαι στο Βέλγιο 7 χρόνια τωρα και έχω δει άπειρους έλληνες να έρχονται. Από αυτούς μόνο μια κοπέλα κατάφερε να σπουδάσει ιατρική. Οι υπόλοιποι κατέληξαν να πλένουν πιάτα για 6 μήνες και ύστερα να γυρίσουν Ελλάδα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Μιλώντας προσωπικά για την δική μου κατάσταση και της αδερφής μου, δεν φύγαμε στο εξωτερικό για μίσος κατά της Ελλάδας ή δεν ξέρω γω τι. Καλώς ή κακώς το να αλλάζεις χώρα σου προσφέρει πολλά περισσότερα πράγματα πέρα από σπουδές (Να δεις πως ζούνε άλλοι άνθρωποι, να γνωρίσεις νέα άτομα). Όσο αφορά τις σπουδές, σε μια Ελλάδα χιλιοχτυπημένη από την κρίση, τότε ναι, πολλά ξένα πανεπιστήμια μπορούν να σου προσφέρουν ένα καλύτερο εργαστήριο, μία καλύτερη προοπτική. Δεν ξέρω αν οι δικοί σου γονείς ήταν δημόσιοι υπάλληλοι, οι δικοί μου πάντως δεν ήταν. Έφυγα στο εξωτερικό γιατί θεώρησα ότι είχα την νοητική ικανότητα να τα καταφέρω. Όσο αφορά το αν νιώθω ότι κάποιος μου χρωστάει ένα συγκεκριμένο μισθό, φυσικά και νιώθω έτσι. Περιμένω από μια δουλειά να ανταμείβει τους κόπους μου. Είμαι στο Βέλγιο 7 χρόνια τωρα και έχω δει άπειρους έλληνες να έρχονται. Από αυτούς μόνο μια κοπέλα κατάφερε να σπουδάσει ιατρική. Οι υπόλοιποι κατέληξαν να πλένουν πιάτα για 6 μήνες και ύστερα να γυρίσουν Ελλάδα.

Α δηλαδή εμείς λοιπόν που σπουδάζουμε στην Ελλάδα μας για εσένα θεωρούμαστε νοητικά κατώτεροι . Ωραία τα λες ρε αδερφέ μπράβο , πολύ όμορφη εικόνα για τους συνέλληνες σου . Τα Ελληνικά πανεπιστήμια έχουν παγκόσμιο κύρος οπότε μην λέμε ότι θέλουμε . Κάθε τόσο βραβεύονται φοιτητές και πανεπιστήμια της χώρας μας ( παρόλο που δεν μπορούν λόγω έλλειψης οικονομικών πόρων να εκσυγχρονιστούν και έχουν απαρχαιωμένες δομές ) και είμαστε πλέον από τις λίγες χώρες με δωρεάν φοίτηση ( προς το παρόν ) και με εισαγωγή στα πανεπιστήμια με βάση αξιοκρατικά κριτήρια ( πανελλήνιες , σε ένα βαθμό τουλάχιστον γιατί έχουν υπάρξει και σκάνδαλα με ιδιωτικά σχολεία και λάδωμα σε βαθμολογητές ) σε αντίθεση με το εξωτερικό που είναι θέμα χρηματικό και μόνο . Αν κοιτάμε το εγώ μας λογικό είναι να θέλουμε τον καλό μισθό , γνωστή νεοελληνική νοοτροπία . Αν είναι για το καλό της χώρας μας ας δουλεύω και 14ωρο για 500 ευρώ ( αρκεί να ξέρω ότι τα χρήματα και όλες οι στερήσεις μου πάνε προς όφελος του κράτους και των συμπολιτών και όχι στις ευρύχωρες τσέπες των καπιτάλων- φιλελέδων ) όπως έκαναν για δεκαετίες οι Σκανδιναβοί και χτίσανε τις σημερινές χώρες .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Είμαι στο Βέλγιο 7 χρόνια τωρα και έχω δει άπειρους έλληνες να έρχονται.
Στο γαλλόφωνο ή το ολλανδόφωνο; Τι φαση παίχτηκε τώρα με τον κορονοιο;
 

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
Α δηλαδή εμείς λοιπόν που σπουδάζουμε στην Ελλάδα μας για εσένα θεωρούμαστε νοητικά κατώτεροι . Ωραία τα λες ρε αδερφέ μπράβο , πολύ όμορφη εικόνα για τους συνέλληνες σου . Τα Ελληνικά πανεπιστήμια έχουν παγκόσμιο κύρος οπότε μην λέμε ότι θέλουμε . Κάθε τόσο βραβεύονται φοιτητές και πανεπιστήμια της χώρας μας ( παρόλο που δεν μπορούν λόγω έλλειψης οικονομικών πόρων να εκσυγχρονιστούν και έχουν απαρχαιωμένες δομές ) και είμαστε πλέον από τις λίγες χώρες με δωρεάν φοίτηση ( προς το παρόν ) και με εισαγωγή στα πανεπιστήμια με βάση αξιοκρατικά κριτήρια ( πανελλήνιες , σε ένα βαθμό τουλάχιστον γιατί έχουν υπάρξει και σκάνδαλα με ιδιωτικά σχολεία και λάδωμα σε βαθμολογητές ) σε αντίθεση με το εξωτερικό που είναι θέμα χρηματικό και μόνο . Αν κοιτάμε το εγώ μας λογικό είναι να θέλουμε τον καλό μισθό , γνωστή νεοελληνική νοοτροπία . Αν είναι για το καλό της χώρας μας ας δουλεύω και 14ωρο για 500 ευρώ ( αρκεί να ξέρω ότι τα χρήματα και όλες οι στερήσεις μου πάνε προς όφελος του κράτους και των συμπολιτών και όχι στις ευρύχωρες τσέπες των καπιτάλων- φιλελέδων ) όπως έκαναν για δεκαετίες οι Σκανδιναβοί και χτίσανε τις σημερινές χώρες .


Καταρχάς, πες μου μία ευρωπαική χώρα που πλήρωνεις δίδακτρα και το οικονομικό θέμα είναι ο κύριος λόγος φοίτησης ή μη. Πληρώνω 800 ευρώ τον χρόνο και αν περάσω το έτος τα παίρνω πίσω. Δεν είπα ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι καλά. Είπα οτι πηγαίνοντας στο εξωτερικό ανοίγεσαι σε μια γκάμα ευκαιριών που δεν μπορείς να έχεις στην Ελλάδα. Όσο αφορά την εισαγωγή για να μπεις σε πολυτεχνείο στο Βέλγιο θέλει εξετάσεις εισαγωγής. Τελειώνοντας, όσο αφορά τον μισθό, δούλεψα αρκετά σκληρά για να σπουδάσω. Δεν θα κάτσω να παίρνω 500 ευρώ γιατί εσύ έχεις κόμπλεξ που έμεινες Ελλάδα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το ότι έμεινε κάποιος στην Ελλάδα ενώ κάποιος άλλος αποφάσισε να πάει σε κάποια άλλη χώρα, δεν είναι μόναδα μέτρησης του ποιος είναι περισσότερο Έλληνας...

Αν εσύ θέλεις να δουλεύεις για 14 ώρες και να παίρνεις 500 ευρώ για το καλό της χώρας σου, το δικό σου καλό ποιο είναι;

Μια χαρά είναι τα Ελληνικά πανεπιστήμια για σπουδές, δεν έχεις να πληρώνεις και δίδακτρα. Απλώς, σε ορισμένα πράγματα στερούνται, τα οποία σε κάποιες χώρες του εξωτερικού μπορείς να απολαμβάνεις (όπως αυτά που ανέφερε το παιδί παραπάνω σχετικά με αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια).

Όποιος θέλει μένει στην χώρα και παλεύει τόσο για τον εαυτό του όσο και την ίδια, και όποιος θέλει φεύγει. Είναι πάρα πολύ απλό. Αν μπορείς να έχεις καλύτερες ευκαιρίες στο εξωτερικό με γνώμονα τα δικά σου κριτήρια φεύγεις.
Δεν κρατάει κανείς κανέναν με το ζόρι σε μια χώρα...

Θέσεις του τύπου στο εξωτερικό μένεις με άλλα 1, 2 ,5 άτομα... είναι ακριβά τα εισιτήρια, δεν έχουν καλό φαγητό, είναι υποκειμενικές ως προς τον βαθμό ενόχλησης που προκαλείται στον καθένα μας. Συνυπολογίζοντάς τα παίρνεις την απόφασή σου...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Καταρχάς, πες μου μία ευρωπαική χώρα που πλήρωνεις δίδακτρα και το οικονομικό θέμα είναι ο κύριος λόγος φοίτησης ή μη. Πληρώνω 800 ευρώ τον χρόνο και αν περάσω το έτος τα παίρνω πίσω. Δεν είπα ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι καλά. Είπα οτι πηγαίνοντας στο εξωτερικό ανοίγεσαι σε μια γκάμα ευκαιριών που δεν μπορείς να έχεις στην Ελλάδα. Όσο αφορά την εισαγωγή για να μπεις σε πολυτεχνείο στο Βέλγιο θέλει εξετάσεις εισαγωγής. Τελειώνοντας, όσο αφορά τον μισθό, δούλεψα αρκετά σκληρά για να σπουδάσω. Δεν θα κάτσω να παίρνω 500 ευρώ γιατί εσύ έχεις κόμπλεξ που έμεινες Ελλάδα.


Εξαρτάται που και τι θα σπουδάσεις . Στην Ευρώπη προωθούνται πολύ τα ιδιωτικά πανεπιστήμια πλέον κάτι που στην Ελλάδα ευτυχώς ακόμα όχι , μιας που μέχρι στιγμής δεν θεωρούνται ισότιμα τα πτυχία δημόσιου-ιδιωτικού ( θα τα αλλάξει σύντομα η νδουλα ) . Αλλά ακόμα και στην Σκανδιναβία και στην Γερμανία ο ξένος φοιτητής πληρώνει τέλη ανά χρόνο . Σε Ισπανία , Ιταλία , Τσεχία δεν ισχύουν αυτά ( εκεί έχει κανονικά δίδακτρα και στα ιδιωτικά ειδικά σε σκίζουν ) . Με πτυχίο , μεταπτυχιακό κλπ. γενικά ανοίγουν πολλοί δρόμοι ασχέτως χώρας εκτός αν μιλάς για συγκεκριμένες ειδικότητες ή για εργασιακές προοπτικές που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν , τότε συμφωνώ . Ο καθένας κοιτάει την προσωπική του ζωή κυρίως και έχει την δικιά του φιλοσοφία , εγώ είμαι γενικά φανατικός του " εμείς " εσύ του " εγώ " και δεν σε κατηγορώ κιόλας για αυτό . Το περίεργο θα ήταν να συνέβαινε το αντίθετο . Κοιτάμε τα πράγματα διαφορετικά , εγώ προσωπικά ειλικρινά χίλιες φορές προτιμώ να δουλέψω σκληρά όλη μου την ζωή , να στερηθώ τα πάντα ( και ας είμαι και μίζερος ) και να παραδώσω στα παιδιά μου / εγγόνια μου μία οργανωμένη χώρα με ανεπτυγμένο βιοτικό επίπεδο παρά να την σκαπουλάρω να ζήσω όμορφα και να δώσω στους απογόνους μου και γενικότερα στην νεότερη γενιά μία χώρα στην κλινική όπως οι δικοί μας παππούδες με σκυμμένο το κεφάλι .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ότι έμεινε κάποιος στην Ελλάδα ενώ κάποιος άλλος αποφάσισε να πάει σε κάποια άλλη χώρα, δεν είναι μόναδα μέτρησης του ποιος είναι περισσότερο Έλληνας...

Αν εσύ θέλεις να δουλεύεις για 14 ώρες και να παίρνεις 500 ευρώ για το καλό της χώρας σου, το δικό σου καλό ποιο είναι;

Μια χαρά είναι τα Ελληνικά πανεπιστήμια για σπουδές, δεν έχεις να πληρώνεις και δίδακτρα. Απλώς, σε ορισμένα πράγματα στερούνται, τα οποία σε κάποιες χώρες του εξωτερικού μπορείς να απολαμβάνεις (όπως αυτά που ανέφερε το παιδί παραπάνω σχετικά με αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια).

Όποιος θέλει μένει στην χώρα και παλεύει τόσο για τον εαυτό του όσο και την ίδια, και όποιος θέλει φεύγει. Είναι πάρα πολύ απλό. Αν μπορείς να έχεις καλύτερες ευκαιρίες στο εξωτερικό με γνώμονα τα δικά σου κριτήρια φεύγεις.
Δεν κρατάει κανείς κανέναν με το ζόρι σε μια χώρα...

Θέσεις του τύπου στο εξωτερικό μένεις με άλλα 1, 2 ,5 άτομα... είναι ακριβά τα εισιτήρια, δεν έχουν καλό φαγητό, είναι υποκειμενικές ως προς τον βαθμό ενόχλησης που προκαλείται στον καθένα μας. Συνυπολογίζοντάς τα παίρνεις την απόφασή σου...

ας μη έχω καλό , αδιαφορώ . Άνετα θυσιάζω την ζωή μου για να δώσω κάτι καλύτερο στις επόμενες γενιές . Δεν είπα ποτέ ότι είναι λιγότερο Έλληνας . Μπορεί να γίνει πόλεμος και αυτός να έρθει από το εξωτερικό με θάρρος να πολεμήσει ενώ εγώ που μιλάω για Ελλάδα και Ελλάδα να μου φτάσει το σκατό στην κάλτσα και να τρέχω στα βουνά να γλιτώσω .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είναι για το καλό της χώρας μας ας δουλεύω και 14ωρο για 500 ευρώ ( αρκεί να ξέρω ότι τα χρήματα και όλες οι στερήσεις μου πάνε προς όφελος του κράτους και των συμπολιτών και όχι στις ευρύχωρες τσέπες των καπιτάλων- φιλελέδων ) όπως έκαναν για δεκαετίες οι Σκανδιναβοί και χτίσανε τις σημερινές χώρες .

Που ήσουν εσύ αγοράκλα μου τόσο καιρό? Έλα να σε πάρω στη δουλειά να ξαναφτιάξουμε την Ελλάδα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top