Θα ξεκινούσατε από το μηδέν σε μία ξένη χώρα;

Θα φεύγατε στο εξωτερικό για να σπουδάσετε ή να ζήσετε ;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 59)
  • Ναι για σπουδές, αλλά μετά θα επέστρεφα στην Ελλάδα

  • Ναι για σπουδές, αλλά και για να εργαστώ και να ζήσω εκεί

  • Ναι για να εργαστώ για ένα διάστημα και μετά να γυρίσω Ελλάδα

  • Ναι για να εργαστώ και να ζήσω εκεί

  • Όχι ,όσο δύσκολα και να είναι τα πράγματα θα έμενα στην Ελλάδα

  • Ζω ήδη στο εξωτερικό

  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Μέχρι ενός σημείου συμφωνώ αλλά και πιο λογικά να το δεις δεν είναι λύση το ξεπούλημα .Η ιδιωτικοποίηση θα μπορούσε να λειτουργήσει μόνο με 0% ανεργία ειδάλλως όσοι δεν είχαν να πληρώσουν θα ζούσαν τελείως αποκλεισμένοι από τα πάντα . Επιπλέον , δεν το βρίσκω λογικό προσωπικά οι πλουτοπαραγωγικές πηγές ενός εθνους αλλά και ολόκληρου του κόσμου να βρίσκονται στα χέρια λίγων ανθρώπων. Ο πλούτος πρέπει να διαμοιραστει ( ως προς αυτές τις θέσεις συμφωνώ με τους αριστερούς ).
Ποιο "ξεπουλημα"? Τα περι 0% ανεργιας εινα εινα στανταρ λογικο λαθος, δεν σε εμποδιζει κανενας να σηκωθεις απο τον πωπω σου και να βοηθησεις τον ανεργο με τα δικα σου λεφτα. Οι πλουτοπαραγωγικες πηγες δεν "βρισκονται" στα χερια λιγων ανθρωπων, οι ανθρωποι αυτοι με εθελοντικες συναλλαγες εβγαλαν λεφτα, δεν εκλεψαν κανεναν, οποτε που ειναι το προβλημα? Ειναι κατι που παντα θα ισχυει, δεν εχουμε ολοι τις ιδιες δυνατοτητες. Προφανως τωρα υπαρχουν κρατικοδιαιτες σχεσεις και πρεπει να κοπουν, αλλα μην θεωρεις δεδομενο οτι οταν αρχισει η αναδιανομη θα εχει κανενα κινητρο να συνεχισει να παραγει ο αλλος (και θα αναδιανεμεις αερα μετα) ή αν αναλαβουν οι πολιτικοι θα τρεχει το συστημα στην ιδια αποδοτικοτητα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,953 μηνύματα.
Το σύστημα υγείας των ΗΠΑ δεν έχει καμία απολύτως σχέση με ελεύθερη αγορά. Είναι σούπερ regulated από την κυβέρνηση και ένα από κορυφαία συμπλέγματα κράτους-κορπορατιλας. Αν νομίζει κάποιος ότι μπορεί να πάει στις και έτσι απλά να ανοίξει νοσοκομείο η κλινική και να χρεώνει όσο χαμηλά θέλει τις υπηρεσίες του είναι βαθειά γελασμένος.
Όταν αφιερώνουν το 17% του ΑΕΠ τους στην υγεια αυτό διαφαινεται. Ποσο παραπανω να δώσουν πια...

...

Το οτι πεθανε 19χρονος απο κορονοιο είναι μεμονομένη περίπτωση στις ΗΠΑ και κάτι ανάλογο έχει συμβεί σε ολες τις αλλες χώρες... π.χ Βρετανία, Γαλλία κτλ...
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δε μού απάντησες στην ερώτηση που έκανα: για ποιο λόγο άλλες χώρες της Ευρώπης ας πούμε έχουν καλύτερες συνθήκες εργασίας και καλύτερους μισθούς σε σχέση πάντα με τις αντίστοιχες οικονομικές τους συνθήκες; Για ποιο λόγο η χώρα μας δεν το έχει αυτό;

Για να εξηγήσω δυο πράγματα, εγώ είμαι κατά του έθνους ως έννοια γενικότερα. Δε νιώθω καμία υπερηφάνεια που έτυχε να γεννηθώ στην Ελλάδα και έχω προγόνους που ξεκίνησαν τον πολιτισμό κλπ κλπ. Δε νομίζω οτι η περηφάνεια είναι κάτι που μπορεί να κληροδοτηθεί. Ακόμα κι ο πατέρας μου να έκανε κάτι σπουδαίο, αν εγώ σαν παιδί του δεν κάνω κάτι άλλο σπουδαίο, δε λέγομαι επ' ουδενί σπουδαία. Οπότε τα επιχειρήματά μου και η γνώμη μου σε αυτό το θρεντ δεν έχουν να κάνουν με εθνικούς ή και εθνικιστικούς λόγους. Ποσώς με ενδιαφέρει αν μείνει κόσμος στην Ελλάδα, αν φύγει, αν σε 100 χρόνια αυτή τη χώρα κατοικούν κίτρινοι, λευκοί, μαύροι, μουσουλμάνοι ή χριστιανοί. Όλοι άνθρωποι είμαστε και παλεύουμε για τη ζωή μας. Αυτό που σχολίασα είναι οτι τα χρόνια της κρίσης κάποιοι άνθρωποι έχουν πάθει αμόκ με το να απαιτούν καλύτερες συνθήκες ζωής επειδή έβγαλαν μια σχολή ή δύο σχολές κλπ. Καλά κάνουν, δεν κατακρίνω, ο καθένας για τη ζωή του επιλέγει αυτό που θέλει. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι, κάναμε κάποια αυτοκριτική πριν πούμε "α στο διάλο με την κωλοχώρα, εγώ θα φύγω να πάω να βγάλω τα λεφτά που μού αξίζουν"; Γιατί αυτοί που φεύγουν έχουν και μια μικρή ή μεγάλη φούρκα με την Ελλάδα και τους Έλληνες, αν η λέξη μίσος φάνηκε υπερβολική. Πολλοί λένε, να φύγω να γλιτώσω. Αναρωτιέμαι, έχουμε σκεφτεί τις ευθύνες των παππούδων και των γονιών μας στην κατάντια της χώρας; Αυτό θα ήθελα να περάσω ως μήνυμα. Θέλει κάποιος να φύγει, με γεια του με χαρά του. Ας έχουμε όμως μια αυτογνωσία οτι βάλαμε κι εμείς το μικρό μας λιθαράκι στην καταστροφή της χώρας. Γιατί άλλες χώρες δεν πτώχευσαν; Τί παραπάνω ή παρακάτω είχαν; Και σίγουρα δεν φταίνε εξ' ολοκλήρου οι πολιτικοί.

Σε σχέση με την εκπαίδευση στην Ελλάδα, το κακό για μένα ξεκινάει από το οτι οι καθηγητές και δάσκαλοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι και δεν τους κουνάει κανείς. Λάθος μεγάλο. Ο δάσκαλος και ο καθηγητής πρέπει να αξιολογείται από μαθητές και φοιτητές και να απομακρύνεται αν δεν κάνει σωστή δουλειά. Όσο υπάρχει η μονιμότητα σε όλους τους τομείς της χώρας, η χώρα δε θα προοδεύσει. Αν αυτός που κάνει μια εργασία δεν μπορεί να αξιολογηθεί και να αντικατασταθεί, δε θα υπάρξει ποτέ προκοπή.


Η απάντηση ειναι εύκολη κα βασίζεται σε 2 πράγματα:α) η χώρα ποτέ δεν είχε επίπεδο ανάπτυξης στα ευρωπαϊκά επιπεδα(οι μισθοί των δημοσίων και όχι υπαλλήλων πριν μπει η χώρα στην ΕΕ ήταν πενιχρες, αλλο η φούσκα που ακολούθησε, με τελικά οι συνθήκες του σήμερα να ειναι λιγο καλύτερες μ αυτές της δεκαετίας 60-70), στο γεγονός ότι η Ελλάδα δεν εκμεταλλεύεται τους πόρους της και έχει διαλέξει την ευκολο οδο του δανεισμού(να ειναι καλα η ΕΕ και τα κονδύλια). Υπάρχει η νοοτροπία του εύκολου βολέματος και γρήγορου κέρδους. Γι αυτο και κανένας σοβαρός επενδυτής δεν έρχεται να ρίξει τα λεφτα του, επειδή το μονο που ενδιαφερει το σύστημα ειναι να του τα φάει και να τον στείλει από εκει που ήρθε.

Το να ρίχνουμε τις ευθύνες απλα στους νέους- ακολουθώντας το δόγμα του Κουλη ότι «οι νεοι καλο ειναι να φεύγουν αφού δεν έχουν δουλειά στην Ελλάδα«- ειναι η εύκολη λύση. Η άλλη λύση ειναι να τους παραμυθιαζουμε λέγοντας ότι πρεπει να μείνουν «να παλέψουν» και ότι ετσι «θα βγούμε από την κρίση». Αν δεν αλλάξουν νοοτροπία οι κυβερνωντες και ο λαός και αν δεν αποβάλλουν το στίγμα του μεταοθωμανικου προτεκτοράτου, με ότι αρνητικά χαρακτηριστικά αυτο έχει, μπροστά δε πάμε ούτε σε 10.000 χρονια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,953 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,884 μηνύματα.
Ποιο "ξεπουλημα"? Τα περι 0% ανεργιας εινα εινα στανταρ λογικο λαθος, δεν σε εμποδιζει κανενας να σηκωθεις απο τον πωπω σου και να βοηθησεις τον ανεργο με τα δικα σου λεφτα. Οι πλουτοπαραγωγικες πηγες δεν "βρισκονται" στα χερια λιγων ανθρωπων, οι ανθρωποι αυτοι με εθελοντικες συναλλαγες εβγαλαν λεφτα, δεν εκλεψαν κανεναν, οποτε που ειναι το προβλημα? Ειναι κατι που παντα θα ισχυει, δεν εχουμε ολοι τις ιδιες δυνατοτητες. Προφανως τωρα υπαρχουν κρατικοδιαιτες σχεσεις και πρεπει να κοπουν, αλλα μην θεωρεις δεδομενο οτι οταν αρχισει η αναδιανομη θα εχει κανενα κινητρο να συνεχισει να παραγει ο αλλος (και θα αναδιανεμεις αερα μετα) ή αν αναλαβουν οι πολιτικοι θα τρεχει το συστημα στην ιδια αποδοτικοτητα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και ποιος σου είπε εσένα ότι είμαι γόνος αριστοκρατικής οικογένειας για να βοηθάω τον άνεργο ; Και τι εννοούμε βοήθεια καταρχήν ; Να του παρέχεις τροφή ; το δέχομαι και θα έπρεπε να είναι καθήκον ΌΛΩΝ μας αυτό σε όποιο σύστημα ζούμε . Αλλά σε ένα ιδιωτικοποιημένο σύστημα δημιουργούνται και άλλα προβλήματα όπως η αδυναμία για πρόσβαση στις υπηρεσίες της παιδείας και της υγείας που εδώ και σε πολλές σελίδες το τονίζω συνέχεια . Όντας απλός εργάτης πως θα μπορώ να καταβάλλω τα δίδακτρα για να μαθητεύσει το παιδί του άνεργου γείτονα π.χ. ; Είναι καθήκον του κάθε κράτους και συνταγματικά κατοχυρωμένο ανθρώπινο δικαίωμα η ελεύθερη πρόσβαση στην γνώση και στην υγεία όλων των πολιτών ανεξαρτήτου οικονομικής κατάστασης ή κοινωνικού κύρους . Κάνε μία καλύτερη έρευνα σε παρακαλώ , δες πόσοι χειρίζονται τον παγκόσμιο πλούτο . Τίμια και δισεκατομμύρια μαζί δεν πάνε . Άντε ας κάνουμε εξαιρέσεις για 2-3 καινοτόμους που με τις εφευρέσεις τους άλλαξαν ολόκληρες εποχές ( π.χ. Bill Gates ) οι υπόλοιποι που τα βγάζουν τόσα χρήματα ; Δεν είναι και λίγες οι διασυνδέσεις διακεκριμένων προσώπων της υπάρχουσας αριστοκρατίας με τον χώρο της νύχτας . Σε αυτό συμφωνώ και αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά εμού και των κομμουνιστών , δεν αξίζουμε όλοι τα ίδια σε καμία περίπτωση . Αλλά όλοι αξίζουμε όσα είναι ανθρώπινα δικαιώματα ( και η εργασία ανθρώπινο δικαίωμα θεωρείται και βάση συντάγματος μάλιστα ) . Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σας με το υπάρχον σύστημα και την συμμερίζομαι . Το Ελληνικό δημόσιο σε ολόκληρη την ιστορία του σύγχρονου Ελληνικού κράτους εξυπηρετούσε τις πελατειακές σχέσεις των κομμάτων αλλά η ιδιωτικοποίηση δεν είναι σε καμία περίπτωση η λύση , μάλλον η ταφόπλακα του όλου συστήματος είναι . Πάνω στην αγανάκτηση σας δυστυχώς πέφτετε στην φάκα του συστήματος .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,953 μηνύματα.
Το Ελληνικό δημόσιο σε ολόκληρη την ιστορία του σύγχρονου Ελληνικού κράτους εξυπηρετούσε τις πελατειακές σχέσεις των κομμάτων
Μαθήματα κρατισμού...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,884 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,884 μηνύματα.

Βιομηχανική επανάσταση σου λέει κάτι ; Μου συγκρίνεις το 1800 με το 2020 . Για δες μία που στηρίζετε η ελεύθερη αγορά σου και τι επιτυχίες έχει στην παιδική εργασία σε Μπαγκλαντές , Ινδία κλπ. Για να μην μιλήσουμε ότι η ελεύθερη αγορά σύνορα δεν κοιτάει εξαπλώνεται ασταμάτητα και καταβροχθίζει αντίπαλες οικονομίες . Ιδιωτικοποίηση = ανθρωποφαγία . Απέτυχε να βοηθήσει τον λαό τις ΗΠΑ με τόσες βιομηχανίες και θα βοηθήσει την Ελλάδα με μηδέν βιομηχανίες
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,953 μηνύματα.
Απ' οτι φαινεται οι ακροδεξιοι προτιμουν την Β. Κορεα και την Βενεζουελα ως δείγματα πολιτικης διακυβέρνησης. Καλη ανθρωποφαγία...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,884 μηνύματα.
Απ' οτι φαινεται οι ακροδεξιοι προτιμουν την Β. Κορεα και την Βενεζουελα ως δείγματα πολιτικης διακυβέρνησης. Καλη ανθρωποφαγία...

Δεν υπάρχει καμία χώρα μέχρι στιγμής που να τηρεί μία σοσιαλιστική οικονομία . Καλά μην το δένεις και κόμπο , δεν είμαστε όλοι οι "ακροδεξιοί" το ίδιο . Είδαμε πως τα είχε κάνει πλακάκια η Χρυσή Αυγή με εφοπλιστές και την ανέβασαν στο 10% . Αλλά και στην Βόρεια Κορέα θα σε παραπέμψω να διαβάσεις την μαρτυρία μίας Ελληνίδας δημοσιογράφου που έζησε εκεί δύο χρόνια και έχει καταστρέψει την δυτική προπαγάνδα . Το γεγονός ότι δεν θέλουμε ελεύθερη αγορά δεν σημαίνει ότι θέλουμε κρατικό καπιταλισμό , διαχώρισε λίγο μερικές έννοιες .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,953 μηνύματα.
Το γεγονός ότι δεν θέλουμε ελεύθερη αγορά δεν σημαίνει ότι θέλουμε κρατικό καπιταλισμό
Εχεις πολυ πλακα με το να εξιδανικευεις την ανεφαρμοστη ουτοπια σου... Χαιρομαι για την υπογραφη μου. Αλλα το οτι θα σφαζονταν ακροδεξιοι κρατιστες και κομμουνιστες για τα ψηφαλακια των Ρομ...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,884 μηνύματα.
Εχεις πολυ πλακα με το να εξιδανικευεις την ανεφαρμοστη ουτοπια σου... Χαιρομαι για την υπογραφη μου. Αλλα το οτι θα σφαζονταν ακροδεξιοι κρατιστες και κομμουνιστες για τα ψηφαλακια των Ρομ...

Κρίμα που χρειάζεται να κάνω τέτοιες προσθήκες γιατί θα δημιουργηθούν πάλι προστριβές αλλά με ανάγκασες να το κάνω αφού μίλησες για ουτοπία

"Όταν μου λέει κανείς «Ονειροπολείτε!» του απαντώ: «Είστε βλάκας!». Εάν στη ζωή μου δεν ονειροπολούσα ποτέ, που θα βρισκόμασταν όλοι μας σήμερα; Πάντα πίστευα στο γερμανικό μέλλον. Μου έλεγαν κάποτε: «Ονειροπολείτε!» Εγώ πίστευα ακράδαντα στην ανάσταση του γερμανικού Ράιχ, ενώ αυτοί μου έλεγαν συνεχώς: «Είστε ανόητος!» Πάντοτε πίστευα στην επανόρθωση της γερμανικής δύναμης και αυτοί με έλεγαν τρελό. Πίστευα ότι θα ξεπεράσουμε την οικονομική μας κρίση, αυτοί έλεγαν ότι πιστεύω σε ουτοπία. Ποιος όμως είχε τελικά δίκιο; Ο ονειροπολείς ή αυτοί; Εγώ είχα δίκιο και θα έχω δίκιο και στο μέλλον." – από ομιλία στις 20 Μαΐου 1937.

Τίποτα δεν είναι αδύνατο . Ουτοπία θα το έλεγαν και πολλοί Έλληνες το 1821 το όραμα της εθνικής ανερξατήσιας ( και αυτό φαίνεται και από τον Κολοκοτρώνη ο οποίος παραδέχτηκε ότι για να πείσει το μεγαλύτερο μέρος του λαού να ξεσηκωθεί είπε ψέματα πως είδε την Παναγία στον ύπνο του να του προμηνύει την εθνική ανεξαρτησία ) . Είναι καλύτερα να ονειροπολούμε παρά να είμαστε υπέρ του ξεπουλήματος και του οριστικού τέλους της χώρας μας . Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί την ιδέα του να είναι η οικονομία στα χέρια του Ελληνικού κράτους και των Ελλήνων εργατών την βρίσκεις τόσο άσχημη και την πολεμάς .

Να απαντήσεις στο θέμα της πολιτικής και όχι εδώ , αυτό το πράγμα με την κόντρα ιδιωτικοποίησης - κρατισμού που δεν μπορούμε ποτέ να την κρατήσουμε στο πολιτικό thread με ξεπερνάει . Δεν είμαστε μόνο εμείς , πολλοί το κάνουν όπως βλέπω .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,953 μηνύματα.
Όταν μου λέει κανείς «Ονειροπολείτε!» του απαντώ: «Είστε βλάκας!». Εάν στη ζωή μου δεν ονειροπολούσα ποτέ, που θα βρισκόμασταν όλοι μας σήμερα; Πάντα πίστευα στο γερμανικό μέλλον. Μου έλεγαν κάποτε: «Ονειροπολείτε!» Εγώ πίστευα ακράδαντα στην ανάσταση του γερμανικού Ράιχ, ενώ αυτοί μου έλεγαν συνεχώς: «Είστε ανόητος!» Πάντοτε πίστευα στην επανόρθωση της γερμανικής δύναμης και αυτοί με έλεγαν τρελό.
Δυστυχώς δεν θελεις να μεταναστεύσεις. Κριμα...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,884 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν θελεις να μεταναστεύσεις. Κριμα...

Ευτυχώς εσύ θέλεις να μεταναστεύσεις , σου εύχομαι με όλη την καρδιά μου να την βρεις την έρμη την πράσινη κάρτα και να πας στην χώρα των ονείρων σου
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,096 μηνύματα.
Η απάντηση ειναι εύκολη κα βασίζεται σε 2 πράγματα:α) η χώρα ποτέ δεν είχε επίπεδο ανάπτυξης στα ευρωπαϊκά επιπεδα(οι μισθοί των δημοσίων και όχι υπαλλήλων πριν μπει η χώρα στην ΕΕ ήταν πενιχρες, αλλο η φούσκα που ακολούθησε, με τελικά οι συνθήκες του σήμερα να ειναι λιγο καλύτερες μ αυτές της δεκαετίας 60-70), στο γεγονός ότι η Ελλάδα δεν εκμεταλλεύεται τους πόρους της και έχει διαλέξει την ευκολο οδο του δανεισμού(να ειναι καλα η ΕΕ και τα κονδύλια). Υπάρχει η νοοτροπία του εύκολου βολέματος και γρήγορου κέρδους. Γι αυτο και κανένας σοβαρός επενδυτής δεν έρχεται να ρίξει τα λεφτα του, επειδή το μονο που ενδιαφερει το σύστημα ειναι να του τα φάει και να τον στείλει από εκει που ήρθε.

Το να ρίχνουμε τις ευθύνες απλα στους νέους- ακολουθώντας το δόγμα του Κουλη ότι «οι νεοι καλο ειναι να φεύγουν αφού δεν έχουν δουλειά στην Ελλάδα«- ειναι η εύκολη λύση. Η άλλη λύση ειναι να τους παραμυθιαζουμε λέγοντας ότι πρεπει να μείνουν «να παλέψουν» και ότι ετσι «θα βγούμε από την κρίση». Αν δεν αλλάξουν νοοτροπία οι κυβερνωντες και ο λαός και αν δεν αποβάλλουν το στίγμα του μεταοθωμανικου προτεκτοράτου, με ότι αρνητικά χαρακτηριστικά αυτο έχει, μπροστά δε πάμε ούτε σε 10.000 χρονια.
Ευχαριστώ για την απάντηση και αποδεικνύει αυτό που έλεγα, οτι πολύ λίγο, λίγο, πολύ, πάρα πολύ, όλοι έχουμε βάλει το λιθαράκι μας στο να καταντήσει έτσι το εκπαιδευτικό σύστημα και οι συνθήκες εργασίας στην Ελλάδα. Αυτό ήθελα να τονίσω. Φύγετε αν θέλετε αλλά μην το παίζετε υπεράνω και θύματα. Όλοι πιόνια στην ίδια σκακιέρα είμαστε. Όλοι έχουμε κάνει λαμογιές, μικρές ή μεγάλες. Όλοι συμβάλλαμε στο να βουλιάξει αυτό το πλοίο. Δεν μπορούμε τώρα που βραχήκαμε να βρίζουμε "τους άλλους". Εμείς είμαστε "οι άλλοι". Όσο πιο γρήγορα το αποδεχτούμε αυτό, τόσο πιο γρήγορα θα κάνουμε κάτι να αλλάξουμε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,073 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση και αποδεικνύει αυτό που έλεγα, οτι πολύ λίγο, λίγο, πολύ, πάρα πολύ, όλοι έχουμε βάλει το λιθαράκι μας στο να καταντήσει έτσι το εκπαιδευτικό σύστημα και οι συνθήκες εργασίας στην Ελλάδα. Αυτό ήθελα να τονίσω. Φύγετε αν θέλετε αλλά μην το παίζετε υπεράνω και θύματα. Όλοι πιόνια στην ίδια σκακιέρα είμαστε. Όλοι έχουμε κάνει λαμογιές, μικρές ή μεγάλες. Όλοι συμβάλλαμε στο να βουλιάξει αυτό το πλοίο. Δεν μπορούμε τώρα που βραχήκαμε να βρίζουμε "τους άλλους". Εμείς είμαστε "οι άλλοι". Όσο πιο γρήγορα το αποδεχτούμε αυτό, τόσο πιο γρήγορα θα κάνουμε κάτι να αλλάξουμε.

Οχι αγάπη μου. Δεν είμαστε όλοι πιόνια. Δεν έχουμε συμβάλλει όλοι στο να βουλιάξει αυτό το πλοίο.


Σκέψου λίγο φάση πειρατές της Καραιβικής:

Αλλο πράγμα είναι το παιδάκι στο πειρατικό πλοίο που το πήραν για σκλάβο και κλέβει ένα μήλο από την κουζίνα γιατί πείνασε και άλλο είναι ο αρχιδουλέμπορας που ανοίγει τρύπα στο σκαρί και πνίγει τους πειρατές γιατί δεν τα βρήκαν μαζί του στη μοιρασιά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,096 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την απάντηση και αποδεικνύει αυτό που έλεγα, οτι πολύ λίγο, λίγο, πολύ, πάρα πολύ, όλοι έχουμε βάλει το λιθαράκι μας στο να καταντήσει έτσι το εκπαιδευτικό σύστημα και οι συνθήκες εργασίας στην Ελλάδα. Αυτό ήθελα να τονίσω. Φύγετε αν θέλετε αλλά μην το παίζετε υπεράνω και θύματα. Όλοι πιόνια στην ίδια σκακιέρα είμαστε. Όλοι έχουμε κάνει λαμογιές, μικρές ή μεγάλες. Όλοι συμβάλλαμε στο να βουλιάξει αυτό το πλοίο. Δεν μπορούμε τώρα που βραχήκαμε να βρίζουμε "τους άλλους". Εμείς είμαστε "οι άλλοι". Όσο πιο γρήγορα το αποδεχτούμε αυτό, τόσο πιο γρήγορα θα κάνουμε κάτι να αλλάξουμε.

Δεν συμφωνώ καθόλου με το μαζί τα φάγαμε Χιμέλα. Εγώ προσωπικά ούτε στο δημόσιο διορίστηκα, ούτε σε ιδιωτική θέση με έβαλε βουλευτής, ούτε μίζες πείρα. Δεν έβαλα καν βύσμα στο στρατό (το πρώτο βήμα της σκάλας) και από το δημόσιο πήρα μόνο τα όσα προβλέπει το σύνταγμα, παιδεία-υγεία. Άρα πως είμαι υπεύθυνος για την Ελλάδα του σήμερα? Δεν είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις των γονιών και των παππούδων μας γιατί αφενός δεν είχαμε καν γεννηθεί και αφεταίρου δεν μας ρώτησαν την άδεια για να πάρουν τις αποφάσεις που πήραν. Και δεν είμαι ο μόνος, υπάρχουν αρκετοί στην ίδια φάση, αν και ναι, αναγνωρίζα πως αν τα είχα κάνει αυτά θα ήμουν πολύ καλύτερα υλικά σήμερα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top