Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
travel, υπαρχουν κι εκεινοι -οπως εγω πχ- που ολες κι ολες τους οι διακοπες ειναι μια εβδομαδα τον Αυγουστο, κι αν ειναι ολοκληρη. Κι εντελως τυχαια, ολες οι σχεσεις που ειχα μεχρι τωρα τυχαινε να καθονται και εκεινοι το ιδιο διαστημα. Ειναι δυνατον, να μην με πειραξει αν εκεινος επιλεξει να παει αυτες τις μερες -εστω τις μισες- διακοπες με τους φιλους του?


Και εκτος απο αυτο..
Εγω προσωπικα, ξεκαθαρισα οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θεμα ζηλειας. Απλως δεν ξερω πως να το εξηγησω.
Και εννοειται οτι δεν θα του απαγορευα να παει, σε καμια περιπτωση. Αλλα με ενοχλει, πως να το κανουμε?! :|

διαβολάκι μου, φυσικά κ όταν έχεις μόνο μια βδομάδα θα την θες όλη δικιά σου. κ γω, στο προηγούμενο ποστ το τονίζω, ότι αν δεις ότι δεν έχεις άλλο χρόνο με το έτερον ήμισυ, τότε κόβεις από άλλες διακοπές. μιλάμε για περιπτώσεις όπου υπάρχει αρκετός χρόνος για διακοπές, ή όταν ένας από τους 2 δουλεύει ενώ ο άλλος κάθεται.

κανείς δεν μίλησε για απαγόρευση, το να αναγνωρίζεις το δικαιώμα του άλλου στην ζωή του, δεν σημαίνει ότι δεν σε πειράζει κιόλας (δεν βγάζω τον εαυτό μου έξω)! κ ναι!!! ο διάλογος φέρνει τέλεια αποτελέσματα Μάριο μου!:clapup:

Μανια μου, ποιος είπε ότι μια σχέση όπου ο καθένας έχει κ την προσωπική του ζωή σημαίνει ότι είναι ελεύθερη σχέση; Δλδ, δεν μπορείς να έχεις τους φίλους σου; ελεύθερη σχέση σημαίνει να μην έχει ο άλλος την αποκλειστικότητά σου, να μπορείς να βγαίνεις (ερωτικά) κ με 'αλλους, να κοιμάσαι κ με άλλους. το να είσαι με ένα άτομο που λατρεύεις, κ που θα έχει όμως το περιθώριο να πηγαίνει για μπάλα με τους φίλους του όπως εσύ καφέ με τις φίλες σου ή έστω μερικές μέρες διακοπές, δεν είναι ελεύθερη σχέση, είναι υγηείς σχέση με εμπιστοσύνη κ χαλαρότητα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως αν εξέφραζε τέτοια επιθυμία όταν είχαμε σχέση εγώ θα έτρεφα αμφιβολίες για την σοβαρότητα της σχέσης. Δεν θα φτάναμε ποτέ να παντρευτούμε.
Γενικά «η ελεύθερη σχέση» μου την δίνει σαν concept. Ή ελεύθερος... ή σχέση.

(Τι? Φυλακή διαβάσατε? Εμ… what you see is what you get…:))

Εμένα πάντως φυσιολογικά μου φαίνονται.. :D (άλλο να φυγει επαγγελματικό ταξίδι κι άλλο διακοπές - εκτός κι αν πια δεν μπορώ ΜΕ ΤΠΤ να φύγω ούτε 2-3 μέρες όλο το καλοκαίρι, οπότε οκ, ας μη κάτσει να λιώσει εδώ μαζί μου!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πάντως αν εξέφραζε τέτοια επιθυμία όταν είχαμε σχέση εγώ θα έτρεφα αμφιβολίες για την σοβαρότητα της σχέσης. Δεν θα φτάναμε ποτέ να παντρευτούμε.
Γενικά «η ελεύθερη σχέση» μου την δίνει σαν concept. Ή ελεύθερος... ή σχέση.

(Τι? Φυλακή διαβάσατε? Εμ… what you see is what you get…:))

Είναι άλλο πράγμα η ελεύθερη σχέση κι άλλο να υπάρχουν κάποιες ελευθερίες στη σχέση. Αν είναι δυνατόν να μη μπορούμε να κάνουμε βήμα αν δεν πάρουμε την έγκριση του συντρόφου. (και ναι, αυτό είναι φυλακή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Kαι βέβαι θ αμε πείραζε. Και για του λόγου το αληθές, πριν μερικά χρονάκια που ήμουν σε κάποια σχέση 3 μαζι χρόνια τότε, όταν μου είπε οτι θελει να παει μερικες μέρες διακοπούλες στο νησί του με την μαμα ούτε καν με φίλους,αλλα χωρίς εμένα τότε απλά απάντησα αν θέλει να πάει απλά όταν γυρήσει να μην με ενημερώσει ούτε να με ψάξει... Ετσι απλά!
Ισως να είμαι πολύ κτιτηκή αλλά έτσι νιώθω. Αν είμαι με κάποιον ή θα ΄κάνουμε πράγματα μαζί ή δεν θα είμαστε πλέον μαζί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ενταξει εγω δεν εχω προβλημα. Αρκει να εμφυτευσω στην συντροφο ενα πομποδεκτη με GPS που θα μετραει και ζωτικες λειτουργιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Ενταξει εγω δεν εχω προβλημα. Αρκει να εμφυτευσω στην συντροφο ενα πομποδεκτη με GPS που θα μετραει και ζωτικες λειτουργιες :P


:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe: καλοοοοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Είναι άλλο πράγμα η ελεύθερη σχέση κι άλλο να υπάρχουν κάποιες ελευθερίες στη σχέση. Αν είναι δυνατόν να μη μπορούμε να κάνουμε βήμα αν δεν πάρουμε την έγκριση του συντρόφου. (και ναι, αυτό είναι φυλακή)

η σχέση και η ελευθερία είναι "σχεδόν αντώνυμες ".:P
Σχέση = μαζί
Ελεύθερος = μόνος.
Μαζί = μόνος…
... κάπου χάνω την λογική…:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ενταξει εγω δεν εχω προβλημα. Αρκει να εμφυτευσω στην συντροφο ενα πομποδεκτη με GPS που θα μετραει και ζωτικες λειτουργιες :P
+Ζώνη αγνότητας! :P (Tι; Τις ζωτικές λειτουργίες δεν ήθελες να τις μετράς για αν δεις μήπως καρδιοχτυπήσει ενω κοιτάει κάποιον; :worry::P)

:rofl: :rofl: :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
η σχέση και η ελευθερία είναι "σχεδόν αντωνυμίες".:P
Σχέση = μαζί
Ελεύθερος = μόνος.
Μαζί = μόνος…
... κάπου χάνω την λογική…:P

Επισης
καρεκλα = επιπλο
γραφειο = επιπλο
αρα γραφειο = καρεκλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Corpse Bride… μια μέρα θα με θυμάσαι:)… οι άντρες θέλουν ένα λουρί αρκετά μεγάλο ώστε να έχουν την εντύπωση ότι είναι ελεύθεροι…:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Χαχχα!
Ρουμανα μου δεν αμφιβαλλω πως αυτος ο τροπος ειναι μια χαρα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, (γιατι κι εγω που υποστηριζω την ελευθερια ΟΣΟ κι αν πιστευω το αντιθετο απλα βασιζομαι στην εμπιστοσυνη που υπαρχει στη σχεση), αλλα προτιμω να σκεφτομαι οτι ο καθενας μπορει να κρατησει καποιες συνηθειες/αναγκες του και εντος σχεσης. Ειτε αυτο ειναι λιγοημερες διακοπες με φιλες, ειτε ενα ποτο, ειτε οτιδηποτε.. Ξερω γω, ελπιζω να μη το μετανιωσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δεν ειναι αναγκαστικα θεμα κερατου...Ενταξει το αναλυσαμε αυτο.
Προσωπικα οσο λαθος και αν εχω βγει στην ζωη μου την εκαστοτε σχεση μου την εμπιστευομαι πολυ.Πολυ στην αρχη.Μετα απολυτα.(κι ας μου βγει καποτε-ευχομαι ποτε- σε ξυνο).
Το να μην εμπιστευεσαι τον αλλο φθειρει την σχεση και ειναι και για εσενα πολυ ψυχοφθορο.
αλλα ξεφευγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν είναι ζήτημα εμπιστοσύνης αλλά τρόπος λειτουργίας μιας σχέσεις. Στη σχέση μου δεν παίρνω(εγώ η ίδια) και δεν δίνω τέτοιες ελευθερίες. Τώρα αν σας φαίνεται φυσιολογικό να κάνετε διακοπές ξεχωριστά…de gustibus non discutandum…(ελεύθερη μετάφραση…γούστο σας καπέλο σας). Μια σχέση βασίζεται σε εμπιστοσύνη, αλλά βασίζεται και σε κάτι πολύ σημαντικό…ανάγκη να είναι μαζί. Αν δεν υπάρχει αυτή ανάγκη, δεν υπαρχή και σχέση.

«Αγάπη μου, σε αγαπώ, σε έχω ανάγκη, αλλά φέτος θα πάω και τρεις μέρες μόνος μου διακοπές σε πολύ ωραίο νησάκι, με κλαμπακια, με κόσμο, εγώ και οι δυο κολλητοί μου θα είμαστε παρέα, θα διασκεδάσουμε, περίμενέ με…έρχομαι…μόνο τρις μέρες θα κάτσω μακριά σου…»
Σοβαρή σχέση…:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Με τη λογική αυτή που έχουν πολλοί άνθρωποι αναγκάζουν τον άλλον να τα κάνει όλα κρυφά. Γιατί όλοι οι άνθρωποι έχουμε ανάγκη τον προσωπικό μας χρόνο και χώρο σε οτιδήποτε. Όταν δεν αφήνεις κάποιον να "αναπνεύσει" ούτε καν τον αγαπάς. Είναι κτητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
Με τη λογική αυτή που έχουν πολλοί άνθρωποι αναγκάζουν τον άλλον να τα κάνει όλα κρυφά. Γιατί όλοι οι άνθρωποι έχουμε ανάγκη τον προσωπικό μας χρόνο και χώρο σε οτιδήποτε. Όταν δεν αφήνεις κάποιον να "αναπνεύσει" ούτε καν τον αγαπάς. Είναι κτητικό.

+100:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Με τη λογική αυτή που έχουν πολλοί άνθρωποι αναγκάζουν τον άλλον να τα κάνει όλα κρυφά. Γιατί όλοι οι άνθρωποι έχουμε ανάγκη τον προσωπικό μας χρόνο και χώρο σε οτιδήποτε. Όταν δεν αφήνεις κάποιον να "αναπνεύσει" ούτε καν τον αγαπάς. Είναι κτητικό.

χωρίς να διαφωνώ....
υπάρχει κι ο αντίλογος που λέει ότι όταν έχεις ανάγκη να είσαι μόνος σου χωρίς τον σύντροφο σου, δεν τον αγαπάς αρκετά... είναι αδιαφορία.
Υποτίθεται ότι στη σχέση μας θέλουμε να αφιερώνουμε ποιοτικό χρόνο. Αυτό που λείπει απ την καθημερινότητα μας με το άγχος, την κούραση, τη δουλειά το τρέξιμο... Οι διακοπές λοιπόν, είναι η κατάλληλη ευκαιρία για να το κάνεις...
Αν έχεις την ευκαιρία να πας 10 μέρες διακοπές, αδικείς την σχέση σου (και κατ επέκταση τον εαυτό σου) αν πας 5 μέρες μαζί του και 5 μέρες με τους φίλους σου.

Επαναλαμβάνω δε, ότι το έχω κάνει στο παρελθόν....
να έχω σχέση και να φύγω να πάω με τις φιλενάδες μου
αναγνωρίζω όμως σήμερα ότι όταν το έκανα, η σχέση μου δεν ήταν όπως πιστεύω πλέον ότι θα έπρεπε να είναι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αν έχεις την ευκαιρία να πας 10 μέρες διακοπές, αδικείς την σχέση σου (και κατ επέκταση τον εαυτό σου) αν πας 5 μέρες μαζί του και 5 μέρες με τους φίλους σου.
Αν πας και τις 10 μέρες με τη σχέση σου, δεν αδικείς τους φίλους σου (που τους ήξερες πολύ πριν γνωρίσεις τη σχέση και πιθανότατα θα τους ξέρεις και πολύ μετά αφότου χωρίσετε);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αν πας και τις 10 μέρες με τη σχέση σου, δεν αδικείς τους φίλους σου (που τους ήξερες πολύ πριν γνωρίσεις τη σχέση και πιθανότατα θα τους ξέρεις και πολύ μετά αφότου χωρίσετε);

γιατί θα πρέπει να πας μόνο με τους φίλους?
δε μπορείς να κανονίσετε ΟΛΟΙ μαζί?

οι φίλοι δεν έχουν την ανάγκη του "ποιοτικού" χρόνο που έχει ανάγκη μια σχέση...
κι επιπλέον, το έχω ξαναπεί και παραπίσω νομίζω...
προσωπικά δεν αναφέρομαι σε σχέσεις μηνών... αλλά σε σχέσεις ετών
Για μένα υπάρχει διαχωρισμός
Άλλο η σχέση του ενός μήνα (ούτε που ξέρουμε που παει και πως πάει) κι άλλο η σχέση του ενός ή των δύο χρόνων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Και βεβαια θα τον αφηνα να παει διακοπες με τη παρεα του. Και δεν ειναι μονο θεμα εμπιστοσυνης. Απλα πιστευω πως ο καθενας θελει να εχει τον χωρο του και καποια στιγμη και θα βγει εξω χωρις εμενα και θα παει διακοπες με οποιον θελει. Ουτε που θα με πειραζε αυτο. Αρκει να μην το κανει χωρις να το ξερω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Με τη λογική αυτή που έχουν πολλοί άνθρωποι αναγκάζουν τον άλλον να τα κάνει όλα κρυφά. Γιατί όλοι οι άνθρωποι έχουμε ανάγκη τον προσωπικό μας χρόνο και χώρο σε οτιδήποτε. Όταν δεν αφήνεις κάποιον να "αναπνεύσει" ούτε καν τον αγαπάς. Είναι κτητικό.
Μιλούσα συγκεκριμένα για διακοπές... όχι για ελεύθερο χρόνο. :)



ΚΕ... θα πω (και) πάλι: συμφωνώ...


(λες να μας περάσουν για δίδυμες?:P:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top