Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

Guest 834211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μα γτ γθα λιγο καιρο?το βρισκεις κακο αυτο ?να πας με τις φιλες/φιλους σου για λιγο καιρο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Αν έχεις ανάγκη να ρηλαξάρεις χωρίς τον/την σύντροφο, άσε καλύτερα.... μείνετε φίλοι.:P
Δεν είναι όλες οι σχέσεις ίδιες ούτε φυσικά όλοι οι άνθρωποι κι οι ανάγκες τους ίδιες. Κάποια ζευγάρια θέλουν να είναι αυτοκόλλητα, να έχουν κοινά ενδιαφέροντα, να κάνουν πράγματα μόνο μαζί, άλλα έχουν μια πιο ανεξάρτητη σχέση και προτιμούν να περνούν πιο ποιοτικό παρά ποσοτικό χρόνο μαζί ή είναι πιο εσωστρεφή άτομα (καλή ώρα εγώ) και έχουν ανάγκη να είναι και μόνα κάποιες ώρες της μέρας. Δε βλέπω γιατί αυτό σημαίνει οτι η σχέση δεν υφίσταται ή ας μείνουν φίλοι. Νομίζω οτι κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια με πολύ απόλυτο τρόπο.:/:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
Δεν είναι όλες οι σχέσεις ίδιες ούτε φυσικά όλοι οι άνθρωποι κι οι ανάγκες τους ίδιες. Κάποια ζευγάρια θέλουν να είναι αυτοκόλλητα, να έχουν κοινά ενδιαφέροντα, να κάνουν πράγματα μόνο μαζί, άλλα έχουν μια πιο ανεξάρτητη σχέση και προτιμούν να περνούν πιο ποιοτικό παρά ποσοτικό χρόνο μαζί ή είναι πιο εσωστρεφή άτομα (καλή ώρα εγώ) και έχουν ανάγκη να είναι και μόνα κάποιες ώρες της μέρας. Δε βλέπω γιατί αυτό σημαίνει οτι η σχέση δεν υφίσταται ή ας μείνουν φίλοι. Νομίζω οτι κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια με πολύ απόλυτο τρόπο.:/:


και έχουν ανάγκη να είναι και μόνα κάποιες ώρες της μέρας

Κάποιες ώρες της ημέρας οι περισσότεροι υποθέτω έχουμε ανάγκη να μείνουμε με τον εαυτό μας (αλίμονο αν δεν είχαμε!). Ασφαλώς κι εγώ χρειάζομαι να μένω μόνη και να κάνω τα δικά μου πράγματα κάποιες ώρες την ημέρα.
Το θέμα μας όμως είναι οι χωριστές διακοπές που είναι πολύ διαφορετικό από την φυσιολογική ανάγκη μας για απομόνωση.

Νομίζω οτι κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια με πολύ απόλυτο τρόπο
Μα αυτό, λίγο-πολύ δεν ισχύει για τους περισσότερους;;)
Κρίνουμε σύμφωνα με τις εμπειρίες μας και οι ξεκάθαρες απόψεις δεν σημαίνουν κατ'ανάγκην απόλυτες απόψεις. Άλλωστε πάντα υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις.
 

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις. Να πάει μια χαρά ... αλλα εάν κατά επανάληψη προτιμά να πηγαίνει με φίλες/φίλους διακοπες/εξόδους κτλ κτλ ...τότε κάτι σημαίνει και αυτό.
 

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Θεωρώ πως δε υπάρχει λόγος να με πειράξει που θέλει να πάει με τη παρέα του λίγες μέρες για διακοπές. Άμα υπάρχει εμπιστοσύνη και αλληλοκατανόηση δε υπάρχει κανένα θέμα.;)




ναι παιδάκι μου αλλά, το πρώτο μέλημα του απατεώνα, δεν είναι να κερδίσει την εμπιστοσύνη και την κατανόησή σου; :worry:
 

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Θα αφήνατε τον καλό σας ή την καλή σας να πάει μόνος του/της διακοπές;
Ας πούμε π.χ. πως οι άδειές σας για κάποιο λόγο δεν συμπίπτουν...
Οι λόγοι μπορεί να είναι πολλοί. Η ερώτηση είναι μόνο μια: Γίνεται αρμονική σχέση και χωριστές διακοπές? Θα σας πείραζε αν ο σύντροφος σας σας έλεγε οτι θέλει να πάει πχ 3-4 μέρες διακοπές μόνος του ή με ένα φίλο του;
Υποθέτουμε χάριν απλούστευσης οτι αυτό δεν επηρεάζει τις κοινές σας διακοπές, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν κανονικά, και απλά είναι κάτι έξτρα γι'αυτόν/ην.


Θα την αφηνα. Ισως να ειναι και απαραιτητο για να μη νιωθει καταπιεσμενη. Ειχα ακουσει συζητησε μια φορα, δυο φιλοι, αγορι κοριτσι, friends with benefits που λεμε. Κανατε one night stand με τον Νικητα; Κατι επαιξε λεει η κοπελα, αλλα εχω κανει κατι και με τον κολλητο του. Θελω να κανω σχεση μαζι του, αλλα οχι τωρα, μετα τις διακοπες. Θελω να πω αυτη η δεσμευση του να πηγαινουν μαζι διακοπες τα ζευγαρια δεν ταιριαζει στη σημερινη πραγματικοτητα των ερωτικων σχεσεων.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Για να το επεκτείνω λίγο.Αν πεις στην σχέση σου ''κοίτα έναν κώλο που έχει αυτή'' και αυτή δεν παρεξηγηθεί/γκρινιάξει/θυμώσει(και το ανάποδο για ό,τι κοιτάνε οι γυναίκες) αλλά κάνει χαβαλέ τότε η σχέση βασίζεται σε γερά θεμέλια.
Ναι, τόσο γερά που μπορεί να κατέληξε και σε πλήρη αδιαφορία (πλέον) :P
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καθόλου δεν θα με πείραζε! Γιατί να με πειράξει; Να μην σας πω ότι το έχουμε ψιλοκαθιερώσει κάθε καλοκαίρι να περνάμε ένα μέρος των διακοπών μας εγώ με τις φίλες μου και αυτός με τους φίλους του!
 

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Δε νομιζω. Και οι γυναικες μπορουν να εκτιμησουν την ομορφια μιας αλλης.
Σίγουρα και με το παραπάνω, αλλά αυτό δεν αναιρεί και την δική μου εκδοχή. Θέλω να πω δηλαδή, αυτή η σιγουριά περί....θεμελίων (εκεί εστιάζω) μου μοιάζει σχεδόν αφελής :/:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Σε γενικές βάσεις δεν διαφωνούμε σε τίποτα.
Όμως θέλω να σε ρωτήσω αν σε περίπτωση που η θεία σου είχε την ευκαιρία να ξεσκάσει κι εκείνη λιγάκι ή να είχε το ίδιο ενδιαφέρον για και να θέλει να πάει μαζί του στη Σιβηρία, εκείνος δεν θα την άφηνε να τον συνοδέψει;
Βέβαια αν ο σύντροφός μου εκφράσει την επιθυμία π.χ. να πεταχτεί μέχρι π.χ. την Ανταρκτική να παρακολουθήσει τους πιγκουίνους (όχι έτσι ξαφνικά, αλλά επειδή πραγματικά έχει δείξει ενδιαφέρον για παρόμοια θέματα στο παρελθόν), ασφαλώς και δεν θα ετίθετο θέμα να τον συνοδέψω, ούτε επίσης σε επαγγελματικό ταξίδι κλπ. όπου εκ των πραγμάτων θα το συνδύαζε και με διακοπές.
Είναι κάτι διαφορετικό το να γυρίσει να μου πει out of the blue "πάω με τους φίλους μου διακοπές". Αυτό δηλώνει ευθαρσώς πρόθεση, αν όχι για λαδιά, δήλωση οτι έχει κουραστεί να είναι μαζί μου πράγμα που θα με προβλημάτιζε (μέχρι και να τερματίσω τη σχέση).

Να επαναλάβω οτι δεν είναι το θέμα αν θα σε απατήσει ή όχι με κάποιο ταξίδι που θα κάνει (εφ'όσον συμφωνούμε όλοι οτι τη "βρωμοδουλειά" μπορεί να στην κάνει και δίπλα σου να είναι). Το θέμα είναι η διάθεση να το κάνει, κι όχι τα διάφορα "τυχερά" που οποτεδήποτε ενδέχεται να προκύψουν.


Βάλε κατιτίς παραπάνω, όπως χαλαρά 80%.;)


Πρέπει να σαι από τις πιο σοβαρές γυναίκες εδω μέσα. Εξαιρετικά καλά βιδωμένο κεφάλι στη θέση του.


Πήξαμε στις αυταπάτες και στο να γυρίζουμε ανάποδα και την άλλη πλευρά να μας σιγοψήσουν για να μη μας πουν αυταρχικούς.

Φυσικά και δε λες στον άλλο "στο απαγορεύω". Τι είσαι; Μάνα του ή πατέρας της;

Αλλά είναι δικαίωμά σου να πεις "δε μου αρέσουν οι γυναικείες νύχτες - girls night out only" και να κάθεσαι σπίτι εσυ όσο η δικιά σου είναι καλοβαμμένη σε κλαμπ με φίλες. Τι σόι άντρας είσαι που δεν έχει κίνητρο η γυναίκα σου να θέλει να περνάει χρόνο μαζί σου και βρίσκει καταφύγιο στις φίλες της και μάλιστα απομονώνοντάς σε; Αντίστοιχα και για men's night out.

Εγω πάντως δεν έχω ανάγκη για men's night out ούτε για "διακοπές με τα αγόρια". Ούτε σε σχέση ούτε εκτός σχέσης. Αυτά είναι ανοησίες. Πάντα μπορείς να φέρεις και τη φίλη σου μαζί ή τον φίλο σου. Κι αν θες ντε και καλά να τα πεις μόνο με το κολλητάρι σου, ελεύθερα, πηγαίντε φάτε ένα μπέργκερ και πείτε τα. Κλάμπ πρέπει να πάτε ή διακοπές;

Και για να αντιστρέψω το επιχείρημα, "δεν τους αφήνετε γιατί έχετε ανασφάλειες":

1ον Οχι. Ελεύθεροι είναι όλοι. Απλά δε μας αρέσουν οι μαλακίες. Αλλά αν θες κάντην. Και δε θα με βρεις αύριο εκεί. Εσυ το δικαίωμά σου να πας με τις φίλες σου, κι εγω το δικό μου να φύγω.

2ον Οταν έχεις τον δεδομένο στο σπίτι, τον δεμένο γάιδαρο ή τη δεμένη γαιδάρα να σε περιμένει κι εσυ ξετσουτσουνιάζεις υπο το μανδύα της ελευθερίας, εσυ είσαι ο ανασφαλής, γιατί θες να έχεις κάτι δεδομένο όσο παίζεις μπάλα κι αλλού. Ενω αμα ήσουν μάγκας θα είχες μποέμ λάιφστάιλ και θα ξενοκοιμόσουν κάθε βράδυ χωρίς να φοβάσαι μη μείνεις μόνος.


ΥΓ: Δεν μιλάω για χόμπι ή για καφέ με φίλες. Δεν είναι υποχρεωμένη η άλλη να μην αναπνέει και να μη βγαίνει από το σπίτι της, προφανέστατα υπάρχουν και χόμπι που κάνουν οι δυο συντροφοι με τους ανθρώπους του είδους τους και του φύλου τους. Αλίμονο. Αλλά τα men's only/girl's only clubs και διακοπές, είναι κόκκινη κάρτα για τη σχέση.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα και με το παραπάνω, αλλά αυτό δεν αναιρεί και την δική μου εκδοχή. Θέλω να πω δηλαδή, αυτή η σιγουριά περί....θεμελίων (εκεί εστιάζω) μου μοιάζει σχεδόν αφελής :/:


Τα πράγματα είναι απλά αν κάτσεις και τα καλοσκεφτείς. Ο γάμος, ρεαλιστικά μιλώντας πάντα σου προσφέρει δύο πράγματα. Συντροφικότητα και παιδιά. Τα παιδιά σου (αφού πιστοποιήσεις ότι είναι δικά σου :bleh:) άπαξ και τα κάνεις δεν μπορεί να σου τα στερήσει κανείς. Την συντροφικότητα που σου προσφέρει το έτερο ήμισυ μπορείς να την βρεις και αλλού. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάται κάποιος και να καταφεύγει σε ελεγκτικές συμπεριφορές. Αν σε κερατώσει η άλλη απλά την χωρίζεις και βρίσκεις μια άλλη για να καλύψεις τις ανάγκες συντροφικότητας. Ναι οκ, θα πονέσει αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου.


Οι άνθρωποι που έχουν πραγματικά θέμα με τέτοια πράγματα, είναι αυτοί που ζούνε με αυταπάτες περί αιώνιας αγάπης, αδελφών ψυχών κτλ. Αυτοί οι άνθρωποι καταλήγουν να μην κάνουν τίποτα ουσιαστικό στην καθημερινότητα τους με αποτέλεσμα να ανάγουν την σχέση τους στο επίκεντρο της ζωής τους και την μοναδική πηγή ευτυχίας τους. Όταν κάποιος το κάνει αυτό, είναι προφανές πως θα είναι υπερβολικά προστατευτικός αυτής της σχέσης.

Ένας σωστός άνθρωπος έχει ήδη βρει το νόημα της ζωής του, τον σκοπό του και τον ακολουθεί. Η χαρά του λοιπόν και η ολοκλήρωση του πηγάζει από την πορεία του προς αυτόν τον σκοπό. Ο γάμος και οι σχέσεις του γενικότερα έρχονται απλά συμπληρώσουν κάποια πράγματα στην ζωή του και να επιτύχουν δευτερεύοντες στόχους, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είναι το επίκεντρο και η αφετηρία της προσωπικής του ευτυχίας.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά αν κάτσεις και τα καλοσκεφτείς. Ο γάμος, ρεαλιστικά μιλώντας πάντα σου προσφέρει δύο πράγματα. Συντροφικότητα και παιδιά. Τα παιδιά σου (αφού πιστοποιήσεις ότι είναι δικά σου :bleh:) άπαξ και τα κάνεις δεν μπορεί να σου τα στερήσει κανείς.

Αδερφέ διαφωνώ και με τις δυο προτάσεις. Ο γάμος τίποτα δε σου προσφέρει πέρα από τυπική αναγνώριση και κοινωνική αποδοχή. Συντροφικότητα μπορείς να έχεις μια χαρά με έναν άνθρωπο καλοβιδωμένο στα μυαλά, και παιδιά δικά σου μπορείς να κάνεις και εκτός γάμου. Και εννοείται ότι μπορεί να στα πάρει τα παιδιά η άλλη στο διαζύγιο. Όλα τα δικαστήρια, πλην σοβαρών εξαιρέσεων, βγαίνουν υπερ της συζύγου. Κι αντε μετα να τα βλέπεις καθε 14 μέρες. Νομίζεις είναι καλό υποκατάστατο αντί της καθημερινής επαφής; Χάνεις τα παιδιά σου στην ουσία...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αδερφέ διαφωνώ και με τις δυο προτάσεις. Ο γάμος τίποτα δε σου προσφέρει πέρα από τυπική αναγνώριση και κοινωνική αποδοχή. Συντροφικότητα μπορείς να έχεις μια χαρά με έναν άνθρωπο καλοβιδωμένο στα μυαλά, και παιδιά δικά σου μπορείς να κάνεις και εκτός γάμου. Και εννοείται ότι μπορεί να στα πάρει τα παιδιά η άλλη στο διαζύγιο. Όλα τα δικαστήρια, πλην σοβαρών εξαιρέσεων, βγαίνουν υπερ της συζύγου. Κι αντε μετα να τα βλέπεις καθε 14 μέρες. Νομίζεις είναι καλό υποκατάστατο αντί της καθημερινής επαφής; Χάνεις τα παιδιά σου στην ουσία...


Με τον γάμο αναφερόμουν κυρίως σε μια μακροχρόνια μονογαμική σχέση, όχι κατ'ανάγκην στο νομικό της υπόθεσης. Όσον αφορά το νομικό κομμάτι δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις αλλά ακόμη και αν δεν παντρευτείς νομίζω πως υπάρχει ένα συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο όσον αφορά με το ποιον γονέα θα μείνουν τα παιδιά σε περίπτωση χωρισμού.

Το ότι τα δικαστήρια είναι πάντα υπέρ της γυναίκας είναι σαν να λέμε πως ο ουρανός είναι γαλάζιος :D. Αυτό το ρίσκο όμως το ξέρεις από πριν και μπορείς να αποφασίσεις αν αξίζει να το πάρεις. Από όσους ξέρω πάντως ποτέ δεν μετάνιωσαν που κάναν τα παιδιά τους ακόμη και αν τα βλέπουν μία στις 14. Μπορεί να λένε και ψέμματα βέβαια.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Με τον γάμο αναφερόμουν κυρίως σε μια μακροχρόνια μονογαμική σχέση, όχι κατ'ανάγκην στο νομικό της υπόθεσης. Όσον αφορά το νομικό κομμάτι δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις αλλά ακόμη και αν δεν παντρευτείς νομίζω πως υπάρχει ένα συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο όσον αφορά με το ποιον γονέα θα μείνουν τα παιδιά σε περίπτωση χωρισμού.

Το ότι τα δικαστήρια είναι πάντα υπέρ της γυναίκας είναι σαν να λέμε πως ο ουρανός είναι γαλάζιος :D. Αυτό το ρίσκο όμως το ξέρεις από πριν και μπορείς να αποφασίσεις αν αξίζει να το πάρεις. Από όσους ξέρω πάντως ποτέ δεν μετάνιωσαν που κάναν τα παιδιά τους ακόμη και αν τα βλέπουν μία στις 14. Μπορεί να λένε και ψέμματα βέβαια.


Όχι. Ψέμματα δεν λένε. Ισχύει πως ποτέ δεν λες "γιατί δεν έκανα λιγότερα παιδιά" ή "γιατί τα κανα".

Αντίθετα ακούς πολλούς και πολλές να λένε "κρίμα που δεν έκανα παιδιά".

Αν και κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλο χρηματικό bleed-out τα παιδιά, και μόνιμο άγχος. Κάπου με ξενίζει αυτή η ανάγκη για τεκνοποίηση. Μπαίνεις σε πολύ χοντρούς μπελάδες.

Και γι αυτό ίσως να είναι απλά μια εξιδανίκευση. Όχι ψέμμα, αλλά ξες... λειαίνεις τις γωνίες. Δε λες "γάμησέ τα βρήκα το μπελά μου που έκανα παιδί γιατί τώρα ζορίζομαι" αλλά λες "ζόρι είναι αλλά μου άλλαξε τη ζωή".
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι. Ψέμματα δεν λένε. Ισχύει πως ποτέ δεν λες "γιατί δεν έκανα λιγότερα παιδιά" ή "γιατί τα κανα".

Αντίθετα ακούς πολλούς και πολλές να λένε "κρίμα που δεν έκανα παιδιά".

Αν και κατά τη γνώμη μου είναι μεγάλο χρηματικό bleed-out τα παιδιά, και μόνιμο άγχος. Κάπου με ξενίζει αυτή η ανάγκη για τεκνοποίηση. Μπαίνεις σε πολύ χοντρούς μπελάδες.

Και γι αυτό ίσως να είναι απλά μια εξιδανίκευση. Όχι ψέμμα, αλλά ξες... λειαίνεις τις γωνίες. Δε λες "γάμησέ τα βρήκα το μπελά μου που έκανα παιδί γιατί τώρα ζορίζομαι" αλλά λες "ζόρι είναι αλλά μου άλλαξε τη ζωή".


Τα λεφτά δεν είναι τόσο θέμα κατά την άποψη μου, αν έχεις φροντίσει τα προηγούμενα χρόνια να χτίσεις ένα κερδοφόρο επάγγελμα, το κύριο θέμα είναι η έλλειψη ελευθερίας, καθώς καλώς ή κακώς όταν έχεις παιδιά το πρόγραμμα σου είναι το πρόγραμμα των παιδιών. Ούτε ταξιδάκι μπορείς να πας όποτε γουστάρεις, ούτε να μετακομίζεις όπου θες, ούτε να κοιμάσαι όπου θες και χίλια άλλα τέτοια. Κυριολεκτικά το μόνο που έχει νόημα για αυτήν την 20ετία είναι να δουλεύεις γι αυτό και τα λεφτά δεν είναι τρελό θέμα. Το άγχος ναι υπάρχει. Ο κύριος λόγος που πεθαίνουμε μικροί οι άντρες.


Υπάρχει και μια σχολή που λέει πως τα ζόρια και οι ευθύνες είναι τελικά αυτά που δίνουν νόημα στην ζωή μας και μας κάνουν να πηγαίνουμε μπροστά, αλλά βέβαια το γρασίδι είναι πάντα πιο πράσινο απέναντι, οπότε τελικά όλα είναι καθαρά θέμα προσωπικής οπτικής.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Τα λεφτά δεν είναι τόσο θέμα κατά την άποψη μου, αν έχεις φροντίσει τα προηγούμενα χρόνια να χτίσεις ένα κερδοφόρο επάγγελμα, το κύριο θέμα είναι η έλλειψη ελευθερίας, καθώς καλώς ή κακώς όταν έχεις παιδιά το πρόγραμμα σου είναι το πρόγραμμα των παιδιών. Ούτε ταξιδάκι μπορείς να πας όποτε γουστάρεις, ούτε να μετακομίζεις όπου θες, ούτε να κοιμάσαι όπου θες και χίλια άλλα τέτοια. Κυριολεκτικά το μόνο που έχει νόημα για αυτήν την 20ετία είναι να δουλεύεις γι αυτό και τα λεφτά δεν είναι τρελό θέμα. Το άγχος ναι υπάρχει. Ο κύριος λόγος που πεθαίνουμε μικροί οι άντρες.


Υπάρχει και μια σχολή που λέει πως τα ζόρια και οι ευθύνες είναι τελικά αυτά που δίνουν νόημα στην ζωή μας και μας κάνουν να πηγαίνουμε μπροστά, αλλά βέβαια το γρασίδι είναι πάντα πιο πράσινο απέναντι, οπότε τελικά όλα είναι καθαρά θέμα προσωπικής οπτικής.


Ξέρω ότι έχουμε παρεκτραπεί πολύ από το κυρίως θέμα της συζήτησης αλλά απολαμβάνω πραγματικά τους διαλόγους μας.

Κοίταξε, εν μέρει είμαι αυτής της σχολής, αρκεί το ζόρι να ωφελεί εσένα. Άμα είναι να σε πεθάνει πριν την ώρα σου γιατί να το κάνεις; Μακροπρόθεσμα χάνεις. Και χρόνο και τη ζωή σου. Γι αυτό είμαι σκεπτικός επι του θέματος και δεν έχω καταλήξει ακόμα.

Αυτό και το ότι η επαγγελματική μου καριέρα είναι για γέλια.:hehe:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρω ότι έχουμε παρεκτραπεί πολύ από το κυρίως θέμα της συζήτησης αλλά απολαμβάνω πραγματικά τους διαλόγους μας.

Κοίταξε, εν μέρει είμαι αυτής της σχολής, αρκεί το ζόρι να ωφελεί εσένα. Άμα είναι να σε πεθάνει πριν την ώρα σου γιατί να το κάνεις; Μακροπρόθεσμα χάνεις. Και χρόνο και τη ζωή σου. Γι αυτό είμαι σκεπτικός επι του θέματος και δεν έχω καταλήξει ακόμα.

Αυτό και το ότι η επαγγελματική μου καριέρα είναι για γέλια.:hehe:

Δεν ξέρω ρε φίλε, εν τέλει ίσως το σωστό είναι αυτό που έλεγε ο bukowski, "find what you love and let it kill you".

Ότι και να κάνεις στην ζωή που έχει κάποιο νόημα και κάποια αξία θα καταλήξεις να θυσιάσεις την ζωή σου γι αυτό. Είτε αυτό είναι οικογένεια, είτε δουλειά, είτε μια ανακάλυψη ή οτιδήποτε. Αν δεν κάνεις κάτι από αυτά τότε τι άλλο μένει? Ταξίδια, εφήμερα γκομενίσματα, αραλίκι και video games. Πιστεύω πως και αυτά τα βαριέσαι μετά από κάποια στιγμή. Προσωπικά όσες φορές στην ζωή μου ήμουν σε αυτή τη φάση περνούσα καλά επιφανειακά, αλλά από κάτω υπήρχε πάνα ένα ενδόμυχο άγχος στασιμότητας το οποίο για να καταπνίξω έπρεπε να αυξάνω συνεχώς το βαθμό της κραιπάλης. Αντίθετα όταν δουλεύω για επιτύχω κάποιο στόχο που με ενδιαφέρει μπορώ να ζήσω με πραγματικά πολύ λίγες απολαύσεις χωρίς να αισθάνομαι πως χάνω κάτι.

Πιστεύω πλέον πως οι άνθρωποι είμαστε από την φύση μας παραγωγικές μηχανές, προγραμματισμένοι να φέρουμε εις πέρας στόχους που επιλέγουμε και πως η παρατημένη στασιμότητα είναι ένδειξη πως είτε αδυνατούμε να θέσουμε στόχους κυρίως λόγο φόβου, είτε οι στόχοι μας δεν είναι πραγματικά δικοί μας και έτσι δυσανασχετεί όλο μας το είναι.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αλλά είναι δικαίωμά σου να πεις "δε μου αρέσουν οι γυναικείες νύχτες - girls night out only" και να κάθεσαι σπίτι εσυ όσο η δικιά σου είναι καλοβαμμένη σε κλαμπ με φίλες. Τι σόι άντρας είσαι που δεν έχει κίνητρο η γυναίκα σου να θέλει να περνάει χρόνο μαζί σου και βρίσκει καταφύγιο στις φίλες της και μάλιστα απομονώνοντάς σε; Αντίστοιχα και για men's night out.

Εγω πάντως δεν έχω ανάγκη για men's night out ούτε για "διακοπές με τα αγόρια". Ούτε σε σχέση ούτε εκτός σχέσης. Αυτά είναι ανοησίες. Πάντα μπορείς να φέρεις και τη φίλη σου μαζί ή τον φίλο σου. Κι αν θες ντε και καλά να τα πεις μόνο με το κολλητάρι σου, ελεύθερα, πηγαίντε φάτε ένα μπέργκερ και πείτε τα. Κλάμπ πρέπει να πάτε ή διακοπές;
Το ποστ σου αφορά την συνθήκη να υπάρχει μια σχέση, και οι διακοπές ή τα girl/men night outs να είναι η αφορμή να κοιτάξω και λίγο, να φλερτάρω αθώα, ε αν είναι και καμιά φιλενάδα single να νιώσω και εγώ μισο-single (αντίστοιχα και για το αντρικό φύλο, αυτό το "ξετσουτσουνιάζει" πολύ μ' άρεσε :P ), και ναι συμφωνούμε. Δεν θέλω ο άλλος να είναι ανασφαλής και να ξενοκοιτάζει και εγώ να έχω trust issues (ή το ανάποδο), και να του πετάω την ΑΦΟΡΜΑΡΑ για όλα αυτά στο πιάτο που λέγεται "αντροδιακοπές".

ΟΜΩΣ:
1. Δεν είναι όλες οι διακοπές τριημεράκι σε Μύκονο ή Ίο με τις κολλητές [για λόγους ευκολίας θα μιλήσω για το γυναικείο φύλο, εννοείται αφορά και αντρική συμπεριφορά] με όλα τα παρελκόμενα. Διακοπές είναι τριημεράκι σε παραθαλάσσιο εξοχικό κολλητής που κάλεσε την παρέα από το Πανεπιστήμιο, και όσο να πεις το να αυτοπροσκαλέσουμε τα έτερα ημίσεα είναι α)αγενές και β)μετατρέπει το σπίτι αυτόματα σε γαμιστρώνα. Διακοπές είναι η επιστροφή σε τόπο καταγωγής για 4-5 μέρες και reunion με παλιούς φίλους. Διακοπές είναι ένα διήμερο κάπου "μόνο η παρέα" για την φίλη που χώρισε και θέλει να ηρεμήσει το κεφάλι της 2 μέρες, για την φίλη που φεύγει Εράσμους για 1 χρόνο στην άλλη άκρη της Ευρώπης, για την φίλη που βρήκε δουλειά σε άλλη ήπειρο. Καταστάσεις, συνθήκες, περιστάσεις που ξεφεύγουν από το "πάμε για ένα καφέ/μπέργκερ/ποτό", καταστάσεις, συνθήκες, περιστάσεις που μπορώ να κουβαλήσω τον φίλο μου αλλά δεν θέλω. Και σε αντίστοιχες περιπτώσεις δεν θα ήθελε και αυτός και το σέβομαι, και αν θέλει να κάνει την κουτσουκέλα δεν θα περιμένει τις 2 μέρες που είναι με τον Μάκη και τον Τάκη στην Σκιάθο και τα πίνουν, δεν έχουν μόνο τα νησιά τα καλοκαίρια ωραία κορίτσια και ευκαιρίες για σεξ ή γλυκοκοίταγμα.

2.[Αυτό πάει στο girls night out] πολλές φορές χρειάζονται. Ναι συμφωνώ το να πας για ποτό ντυμένη σαν να πρόκειται να γυρίσεις με τον τυχερό της βραδιάς δεν "χρειάζεται" για την παρέα. Το να δημιουργήσεις όμως την αίσθηση ενός safe room όπου είστε μόνο εσείς -ο πυρήνας- χρειάζεται. Θα πω πράγματα και πιθανόν θα τα μεταφέρουν στους συντρόφους τους με το που θα μπουν στο σπίτι; Sure thing, και γω το κάνω κατά περίσταση, αλλά εκείνη την ώρα μου δημιουργείται η αίσθηση ότι μπορώ να ανοιχτώ ελεύθερα. Γιατί είναι οι φίλες μου και με ξέρουν χρόνια και θέλω να μιλήσω σε αυτές. Κατά κανόνα ούτε τα μυστικά του κράτους θα πω ούτε τόσο overrated drama έχω που μην τυχόν και βγει παραέξω χριστιανοί, αλλά το να έχει έρθει πακέτο και ο γκόμενος της μίας φίλης που είναι μαζί 2 μήνες, και ο γκόμενος της άλλης που βαριέται την ζωή του αλλά ήρθε από ανασφάλεια κλπ, δεν δημιουργεί σε κανέναν συνθήκη να ανοιχτεί.

3. Δεν είναι όλες οι παρέες το κλασικό 5 κορίτσια ή 5 αγόρια πάνε διακοπές, in fact οι περισσότερες παρέες είναι μικτές. Οπότε δεν μιλάμε για girls night out/men night out, αλλά για έξοδο με φίλους. Ή διακοπές με φίλους.


Για να ξαναμπώ on-topic αν παρεκτράπηκα, δεν θα με πείραζε να πάει διακοπές με φίλους. Θα με πείραζε αν αυτές οι "διακοπές" ήταν η δικαιολογία του για να μην περάσει χρόνο μαζί μου, αλλά πιστεύω αυτό θα το καταλάβαινα και από άλλες καταστάσεις πιο πριν.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αδερφέ διαφωνώ και με τις δυο προτάσεις. Ο γάμος τίποτα δε σου προσφέρει πέρα από τυπική αναγνώριση και κοινωνική αποδοχή. Συντροφικότητα μπορείς να έχεις μια χαρά με έναν άνθρωπο καλοβιδωμένο στα μυαλά, και παιδιά δικά σου μπορείς να κάνεις και εκτός γάμου. Και εννοείται ότι μπορεί να στα πάρει τα παιδιά η άλλη στο διαζύγιο. Όλα τα δικαστήρια, πλην σοβαρών εξαιρέσεων, βγαίνουν υπερ της συζύγου. Κι αντε μετα να τα βλέπεις καθε 14 μέρες. Νομίζεις είναι καλό υποκατάστατο αντί της καθημερινής επαφής; Χάνεις τα παιδιά σου στην ουσία...
Συμφωνώ απόλυτα πως ο γάμος είναι απαράδεκτα άδικος προς τον άντρα νομικά και πρέπει να αποφεύγεται σε κάθε περίπτωση, απ' όσο ξέρω όμως υπάρχουν λύσεις για να γίνει με πιο δίκαιες, προσυμφωνημένες συνθήκες. Παρολαυτά, ο αρχετυπικός θεσμός που ενώνει μια γυναίκα και έναν άντρα ως οικογένεια, έχει απεριόριστη αξία και γι' αυτό συνήθως οι οικογένειες που δεν παντρεύονται(κάπως) είναι αποτυχημένες, δεν είναι όλες οι κουμούτσες του προοδευτισμού αποτελεσματικές.


1. Δεν είναι όλες οι διακοπές τριημεράκι σε Μύκονο ή Ίο με τις κολλητές

Πιστεύω πως ο Valder το είπε γιατί ξέρει τι γίνεται όταν παν οι γκόμενες διακοπές μόνες τους ή με τις κολλητές τους...

Στο χόστελ στην Πολονία ή στα νησία....

:shifty:

Είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να κόψεις τη σχέση εκεί, ιδίως αν ακούσεις φράσεις όπως "να ξεδώσω", "να βρω τον εαυτό μου" και "να κάνω ένα διάλλειμα". Σίγουρα μπορεί να γίνει, όταν π.χ. υπάρχει ήδη κάποια εμπιστοσύνη, αλλά γενικά είναι red flag.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top