Ιδανικοί γονείς - ιδανικά παιδιά

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Συγγνωμη που θα στο πω, αλλά εγω αυτο το πράγμα το χω ζήσει και με εκνευρίζει.

Και θυμαμαι σκέφτηκα "δηλαδη για να ειμαστε μαζι και να με ριξεις, ήσουν γυναικα και μετα παρκαρες τη γυναικα και με αναγκαζεις να καταπιω 100% μανα κι οτι πει το παιδι;"

Δεν είπαμε να μην φροντισετε τα παιδάκια σας, αλλα πως κάνετε ετσι ρε συ. Κάνετε λες οπως ο Γκόλουμ με το δαχτυλίδι της Μόρντορ.

Θες να κανεις κατι με τη ζωή σου; Γιατι να παίρνεις γραμμη απο το παιδι σου; Το παιδι σου οφειλει να ακολουθει τις σκεψεις σου, οχι εσυ του παιδιου σου.

"Δε θελω να βρεις άλλον, νιωθω οτι προδιδεις το μπαμπά μου αν βάλεις αλλον μες το σπίτι μας" και πολλές φορές χωρις να το πουν καν αυτο το χειραγωγικό. Φρύδια που σηκωνονται στην αναφορά αλλου αντρα, μουτράκια, κλάμματα κλπ

Δηλαδη αν τα παιδια σας αυριο σας πουν να πηδηξετε απο γκρεμο θα το κάνετε; Ξέρουν καλύτερα οι καρποι τι ειναι καλο για λίπασμα, απ οτι το ίδιο το δέντρο;

Αμα νιωθετε περισσοτερο μανες απο γυναίκες μαγκιά σας, αλλά να παρκάρετε σε μια άκρη και να μην φλερτάρετε ούτε να σας γαργαλάει στο ελάχιστο, να μην κανετε ναζάκια, παιχνιδάκια ή οτιδήποτε, για να μη δημιουργείτε και ελπίδες ή ακομα χειρότερα σχέσεις.

Ο αλλος μπορει να τη θελει ανεξάρτητη, δυναμική, να μη φοβαται να παρει μια αποφαση για τη ζωη της και να μη βαζει μπροστα το παιδι ασπίδα.

Πρέπει να ξερει με τι "μπλέκει".
Σωστά τα λες έτσι είναι ακριβώς... γι'αυτό βλέπεις πολλές single moms και πολλούς single dads γιατί δεν μπορούν να κρατήσουν την ισορροπία ..είναι αρκετά δύσκολο .. εκτός αν το παιδί σου μεγαλώσει και φύγει ..όπως το δικό μου.. εγώ τόνισα απλά ότι από τους δύο ρόλους προτιμώ το ρόλο της μητέρας ..μου ταιριάζει περισσότερο..
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
110k εξαιρέσεις.
Κι αυτοί μόνο στο reddit και μόνο όσοι έχουν τα κότσια να το παραδεχτούν και εκεί.
https://www.reddit.com/r/regretfulparents/s/NkvZ0WAHb1
Κάποτε ήμουν σε ένα μεγάλο δίλημμα στην ζωή μου.
Να πουλήσω το gaming pc και να πάρω κονσόλα, η να συνεχίζω να δίνω χρήματα σε αναβαθμίσεις...
Τελικά πήρα κονσόλα αλλά συνέχισα να το σκέφτομαι.

Μπήκα reddit και πάτησα : "why pc gaming sucks".
Χιλιάδες χρήστες και σχόλια!
Ηρέμησα...Άμεση επιβεβαίωση.

Δεν ξέρω αν είναι η μεγαλύτερη σίγουρα δεν είναι η μοναδική.
Σωστά, είναι η 3η.
Μετά τον Χριστό και την Πατρίδα.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ιδανικοί γονείς για εμένα είναι αυτοί που είναι παρόντες και μη επεμβατικοί στις ζωές των παιδιών τους.
Ιδανικά παιδιά θεωρώ πως είναι όσα είναι μελετηρά και έχουν πολλά ερεθίσματα.

Και οι γονείς και τα παιδιά δεν πρέπει να φοβούνται να κάνουν λάθη.
Αρκεί φυσικά να έχουν αίσθημα ευθύνης απέναντι σε αυτά.
Η ζωούλα δε θέλει φόβο :P

Θεωρώ δεδομένο ότι και οι γονείς και τα παιδιά σέβονται στοιχειωδώς τον περίγυρο.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Ιδανικός γονιός δεν πρόκειται να νοιώσεις πότε .
Πάντα σε συνοδεύει ένα αίσθημα ανεπάρκειας ( μήπως κάνω κάτι λάθος; μήπως θα μπορούσα να γίνω καλύτερος στο τάδε; μήπως θα έπρεπε να αφιερώνω περισσότερο χρόνο ποιοτικό κλπ)

Σημασία έχει να αφουγκράζεσαι τις ανάγκες των παιδιών σου βάσει των ιδιαιτεροτήτων του καθενός, να είσαι παρών στις συναισθηματικές τους διακυμάνσεις, υποστηρικτικός καθοδηγητής με τρόπο μη επεμβατικό( ευνουχιστικο της προσπάθειας αυτονόμησης τους).
Είσαι η γέφυρα τους στο δρόμο προς την ενηλικίωση , δε σου ανήκουν, δεν τους ανήκεις.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,830 μηνύματα.
FB_IMG_1703407644145.jpg
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,577 μηνύματα.
Ιδανικοί γονείς για εμένα είναι αυτοί που είναι παρόντες και μη επεμβατικοί στις ζωές των παιδιών τους.
Ιδανικά παιδιά θεωρώ πως είναι όσα είναι μελετηρά και έχουν πολλά ερεθίσματα.

Και οι γονείς και τα παιδιά δεν πρέπει να φοβούνται να κάνουν λάθη.
Αρκεί φυσικά να έχουν αίσθημα ευθύνης απέναντι σε αυτά.
Η ζωούλα δε θέλει φόβο :P

Θεωρώ δεδομένο ότι και οι γονείς και τα παιδιά σέβονται στοιχειωδώς τον περίγυρο.
Σωστά.
Επίσης ο καθένας μας, κάτι θέλει, κάτι δεν θέλει.
Και οι πεποιθήσεις μας αυτές καθορίζονται από τον χαρακτήρα μας, από την κοσμοθεωρία μας, απ΄αυτό που είμαστε ως μοναδικές οντότητες.
Γιατί θα πρέπει να επιζητούμε ισχυροποίηση αυτού που πιστεύουμε από παρόμοιες περιπτώσεις, άλλων ανθρώπων;
Αρκεί που το πιστεύουμε οι ίδιοι.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Θες να κανεις κατι με τη ζωή σου; Γιατι να παίρνεις γραμμη απο το παιδι σου; Το παιδι σου οφειλει να ακολουθει τις σκεψεις σου, οχι εσυ του παιδιου σου.
Τα είπες όλα εδώ. :thanku:

Νομίζουν ότι ξέρουν από ψυχολογία, τρομάρα τους. Nerdy καταστάσεις που στο τέλος δεν οδηγούν πουθενά, κουράζονται στο τέλος και ρίχουν το φταίξιμο σε σένα.

Δεν υπάρχουν ιδανικοί γονείς ή παιδιά, είναι σαν το φλουρί στην πίτα. Τι θα σου πέσει. :) Τι θα πουν τα γονίδια, οι κινήσεις των πλανητών, το κάρμα, το σούτρα και δεν ξέρω γω τι άλλο.

Αν υπάρχει αγάπη, απλά κρατάς τις ισορροπίες και προχωράς. Αν δεν υπάρχει αγάπη θα πρέπει να γίνεις φιλόσοφος για να επιβιώσεις. :cool:
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ίσως λίγο off-topic αλλά πιστεύω κάποια μηνύματα θα περαστούν.

Θεωρώ πως ο καθένας μας, με βάση τα βιώματά του, έχει κι από έναν δικό του ορισμό για τους ιδανικούς γονείς. Για μένα τουλάχιστον, ιδανικοι είναι εκείνοι που συνειδητά επιλέγουν να γίνουν γονείς επειδή το θέλουν, επειδή είναι έτοιμοι να δώσουν ψυχή και σώμα για τα τέκνα τους, να τα υποστηρίξουν κι όχι επειδή η κοινωνία προστάζει το "ο σκοπός μας είναι η αναπαραγωγή". Όντας παιδί γονιών από προξενιό -ναι, στα 90's - , νομίζω καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Έκαναν παιδιά γιατί "έπρεπε". Σαφώς το ένα δεν αναιρεί το άλλο πάντα. Όμως, εγώ μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον όπου δύο 20χρονα, χωρίς να έχουν ζήσει καλά-καλά πράγματα στη ζωή τους, τα έφερε έτσι η ζωή να τους παντρέψουν. Ανεκπλήρωτα όνειρα, εμμονές κι όλα όσα δεν έζησαν, τα πρόβαλαν πάνω μου. Κι αυτό είναι κάτι που έναν ιδανικό γονέα δεν τον χαρακτηρίζει θεωρώ.

Για μένα ο ιδανικός γονέας είναι αυτός που έχει εξασφαλίσει ότι είναι ώριμος να κάνει αυτό το βήμα, να είναι εκεί για το παιδί του όσο μπορεί, να του δείχνει έμπρακτα την αγάπη & την κατανόηση. Το πιο σημαντικό για μένα είναι η ελεύθερη βούληση. Ελευθερια ως προς την επιλογή των χόμπι, των φίλων, των σπουδών κι γενικότερα των οποιονδήποτε επιλογών. Δεν αναφέρομαι σε ακραία πράγματα/περιπτώσεις που μπορούν να σε πάνε σε άλλα μονοπάτια. Ποιος ο λόγος να επεμβαίνουν; Εγώ μπορεί να μη θέλω να κάνω το χ,ψ. Να μην θέλω να κάνω παρέα με τον χ,ψ, να μη σπουδάσω το χ ή και να μη σπουδάσω καν. Κάπως έτσι φτάνεις στα 27 σου καλή ώρα και συνειδητοποιείς ότι έχεις ζήσει τη ζωή κάποιου άλλου, όχι τη δική σου. Και σε διαλύει αυτό.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Για μένα τουλάχιστον, ιδανικοι είναι εκείνοι που συνειδητά επιλέγουν να γίνουν γονείς επειδή το θέλουν, επειδή είναι έτοιμοι να δώσουν ψυχή και σώμα για τα τέκνα τους, να τα υποστηρίξουν κι όχι επειδή η κοινωνία προστάζει το "ο σκοπός μας είναι η αναπαραγωγή".

Για μένα ο ιδανικός γονέας είναι αυτός που έχει εξασφαλίσει ότι είναι ώριμος να κάνει αυτό το βήμα, να είναι εκεί για το παιδί του όσο μπορεί, να του δείχνει έμπρακτα την αγάπη & την κατανόηση. Το πιο σημαντικό για μένα είναι η ελεύθερη βούληση. Ελευθερια ως προς την επιλογή των χόμπι, των φίλων, των σπουδών κι γενικότερα των οποιονδήποτε επιλογών. Δεν αναφέρομαι σε ακραία πράγματα/περιπτώσεις που μπορούν να σε πάνε σε άλλα μονοπάτια. Ποιος ο λόγος να επεμβαίνουν; Εγώ μπορεί να μη θέλω να κάνω το χ,ψ. Να μην θέλω να κάνω παρέα με τον χ,ψ, να μη σπουδάσω το χ ή και να μη σπουδάσω καν. Κάπως έτσι φτάνεις στα 27 σου καλή ώρα και συνειδητοποιείς ότι έχεις ζήσει τη ζωή κάποιου άλλου, όχι τη δική σου. Και σε διαλύει αυτό.
Αυτός ακριβώς για μένα είναι ο ορισμός του γονέα!!

Το πιο σημαντικό για μένα είναι η ελεύθερη βούληση. Ελευθερια ως προς την επιλογή των χόμπι, των φίλων, των σπουδών κι γενικότερα των οποιονδήποτε επιλογών. Δεν αναφέρομαι σε ακραία πράγματα/περιπτώσεις που μπορούν να σε πάνε σε άλλα μονοπάτια. Ποιος ο λόγος να επεμβαίνουν; Εγώ μπορεί να μη θέλω να κάνω το χ,ψ. Να μην θέλω να κάνω παρέα με τον χ,ψ, να μη σπουδάσω το χ ή και να μη σπουδάσω καν. Κάπως έτσι φτάνεις στα 27 σου καλή ώρα και συνειδητοποιείς ότι έχεις ζήσει τη ζωή κάποιου άλλου, όχι τη δική σου. Και σε διαλύει αυτό.

Ποτέ δεν είναι αργά!! Δεν σου δόθηκε η ευκαιρία μέχρι τώρα λόγω οικογενειακής κατάστασης να κάνεις τα ονειρά σου πραγματικότητα.. βάλε στόχους και ξεκίνα... έχεις πολύ ζωή μπροστά σου να κάνεις ότι θέλεις!! Αν πηρες πτυχίο χωρίς να το θέλεις σκίστο.. τι σε εμποδίζει?? ΑΝ τους φιλους σου , σου τους επέβαλαν άλλαξέ τους.. στο χέρι σου είναι.. κανείς δεν μπορεί να σε εμποδίσει σε αυτή την ηλικία!
 
Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ποτέ δεν είναι αργά!! Δεν σου δόθηκε η ευκαιρία μέχρι τώρα λόγω οικογενειακής κατάστασης να κάνεις τα ονειρά σου πραγματικότητα.. βάλε στόχους και ξεκίνα... έχεις πολύ ζωή μπροστά σου να κάνεις ότι θέλεις!! Αν πηρες πτυχίο χωρίς να το θέλεις σκίστο.. τι σε εμποδίζει?? ΑΝ τους φιλους σου , σου τους επέβαλαν άλλαξέ τους.. στο χέρι σου είναι.. κανείς δεν μπορεί να σε εμποδίσει σε αυτή την ηλικία!
Αναμφιβόλλως! Έχω ήδη αρχίσει την προσπάθεια του να αρπάξω τη ζωή από τα μαλλιά. Σπουδάζω για 2ο πτυχίο, βιοπορίζομαι σε ξένη χώρα. Ωστόσο, τα αγκάθια είναι αγκάθια κι βγαίνουν σιγά-σιγά.
Καλές γιορτές σου εύχομαι!!! 🎄
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Αναμφιβόλλως! Έχω ήδη αρχίσει την προσπάθεια του να αρπάξω τη ζωή από τα μαλλιά. Σπουδάζω για 2ο πτυχίο, βιοπορίζομαι σε ξένη χώρα. Ωστόσο, τα αγκάθια είναι αγκάθια κι βγαίνουν σιγά-σιγά.
Καλές γιορτές σου εύχομαι!!! 🎄
Επίσης!! να είσαι γερός και να σου πάνε όλα καλά!!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι το περιπλέκουν αρκετά το πράγμα σήμερα οι περισσότεροι. Βάζουν τρομερά υψηλά κριτήρια καταλληλότητος ενός γονέα που εάν γίνουν αποδεκτά από την ευρεία πλειοψηφία θα φθάσουμε στο συμπέρασμα πως το 99% των ανθρώπων μάλλον δεν θα έπρεπε να κάνουν παιδιά. Είτε γιατί δεν έχουν τις κατάλληλες απόψεις που επιτάσσει η εποχή μας είτε γιατί δεν έχουν αρκετά λεφτά να τα ξεσκατίζουν μέχρι τα 60 τους. Η χαρά του φιλοσόφου Μάλθους είστε όπου διατύπωσε την Μαλθουσιανή θεωρία τον 18ο αιώνα, ήτοι για κάθε φορά που θα αυξάνεται ο πληθυσμός η Γη που δεν θα μπορεί να τον θρέψει θα βρίσκει μηχανισμούς μείωσης του (λιμοί, λοιμοί, φυσικές καταστροφές κ.λπ).

Αν βρεθεί ο/η κατάλληλος/η κάνε ή υιοθέτησε, εάν όχι βρες άλλες ασχολίες. Τα υπόλοιπα είναι περιττά λόγια. Πέραν μίας απλής λογικής του στυλ εάν δεν έχω στον ήλιο μοίρα ε δεν θα πετάξω οκτώ κουτσούβελα κάτι άλλο δεν υπάρχει. Φθάνει με τις σύγχρονες γελοιότητες του στυλ να έχεις λεφτά για τα πάντα. Γενιές και γενιές μεγάλωσαν και ανδρώθηκαν με τα απαραίτητα και σήμερα σκέφτονται πως εάν δεν μπορούν να τους εξ ασφαλίσουν τα πάντα δεν θα κάνουν παιδιά. Έχει και η χαζομάρα τα όρια της όμως.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

«Εμαθα ότι ήμουν “προϊόν” αγοραπωλησίας»​


«Πέρασαν 45 ολόκληρα χρόνια για να μάθω την αλήθεια. Εμαθα όχι μόνο ότι δεν είμαι μοναχοπαίδι, αλλά ότι έχω άλλα πέντε αδέλφια, ότι η καταγωγή μου δεν είναι από την Κρήτη, αλλά από την Κεφαλλονιά και ότι δεν με λένε Κανακουσάκη», αφηγείται στην «Κ» ο 46χρονος, σήμερα, Μιχάλης Κανακουσάκης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top