Ιδανικοί γονείς - ιδανικά παιδιά

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Το καπιταλιστικό σύστημα πόσες ζωές έζησε ρε κερατάδες και πόσες θα ζήσει ακόμα;

Ζούσε και επι των παππούδων μας, ζούσε και επι των μπαμπάδων μας, ζει και επι ημών/υμών, θα ζει και μεχρι τα δισέγγονά μας.

Εμείς επί πόσων ζωών θα ζήσουμε; Μιας. Της δικής μας.

Κάποιες φορές, για δουλειές, για έρωτες, για την ψυχική σου ηρεμία, πρέπει, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να τα γαμας όλα.

**Αυτοκράτωρ κλείνει 10 μερούλες Τσιανγκ Μάι Ταιλάνδη και πετσάκι του όλα**
Εκτός αν έχεις παιδιά! Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Οφείλεις να είσαι προσεκτικός γιατί οι πράξεις σου επηρρεαζουν πολλές φορές και την δική τους ζωή .
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Εκτός αν έχεις παιδιά! Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Οφείλεις να είσαι προσεκτικός γιατί οι πράξεις σου επηρρεαζουν πολλές φορές και την δική τους ζωή .
Οχι απλά προσεκτικός, αλλά δεν είσαι ποτέ πια ξανά ο ίδιος όσον αφορά την ελευθερία κινήσεων.. Δε μπορείς να λες κάνω τη ζωή μου και στα τέτοια μου όλοι σας.

Με λύπη βέβαια διαπιστώνω στην πλειοψηφία γονέων διαζευγμενων που ξέρω πως ( όσο ηλίθια στερεοτυπικο και αν ακούγεται) το αρσενικό ,άπαξ και φύγει από το σπίτι, έχει την αφελή εντύπωση πως η ζωή συνεχίζεται και καλά κρασιά, σαν να μην απέκτησε ποτέ ισόβιες γονεικες υποχρεώσεις.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκτός αν έχεις παιδιά! Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Οφείλεις να είσαι προσεκτικός γιατί οι πράξεις σου επηρρεαζουν πολλές φορές και την δική τους ζωή .
Υπό όρους θα μου επιτρέψεις να πω γιατί είναι και περιπτώσεις παιδιών που φέρονται πολύ ελαττωματικά, με γνώμονα πάντα τι θα πει η επικριτική κοινωνία αδιαφορώντας για την προσωπική βιολογικη ανάγκη-επιθυμία -ποιότητα ζωής του γονεα ..

Χρόνια τώρα ζούσαμε στο στερεότυπο -πεποιθηση πως αν υπάρχει απώλεια ο σύντροφος που μένει πίσω "απαγορεύεται " να ξαναφτιάξει την ζωή του .

Μια πεποίθηση που οδήγησε ανθρωπους στην απομόνωση, μοναξιά και τέλος στο θάνατο καθώς τα παιδιά μεγαλώνοντας φτιάχνουν τις ζωές τους και δεν ειναι υποχρεωμενα να είναι εκεί καθημερινά και συνεχώς μαζί τους .

Το παν είναι η επικοινωνία!
Ο γονέας οφείλει να επικοινωνεί τις βιολογικές-συναισθηνατικες του ανάγκες στα παιδιά του ώστε να μπορούν και εκείνα να αντιληφθούν τι ουσιαστικά γίνετε!
Το να μην ακούς την ανάγκη του γονεα και να πράττεις καθαρά και μόνο εγωιστικα τότε μάλλον κάτι λάθος πάει οπότε ο γονέας οφείλει εκτός από γονέας να φροντίσει να διαχωρίσει τον ρόλο του συντρόφου από αυτα .

Διαχωριστικες γραμμές ..Ορια ,παντου !
Ακόμα και εδώ ώστε να είναι όλες οι πλευράς ήρεμες !
Είμαι εκεί σαν γονέας,σε όλες τις ανάγκες σας, αλλά σαν σύντροφος θα επιλέξω να κάνω την επιλογή μου ήσυχα και ας μην θέλετε να έχετε επικοινωνία με αυτή μου την πλευρά!

Κάνω παιδιά δεν σημαίνει ότι καταπιεζομαι μια ζωή!
Είμαι σε όλα παρόν, αφιερώνομαι μέχρι τα 18 που γίνονται ενήλικα και από εκεί και πέρα συνεχίζω να είμαι παρόν αλλά οφείλουν και αυτά τα παιδιά να αντιληφθούν τα δικά μου όρια στο διαχωρισμο ρόλων γονεα-συντροφου.

Μεγαλώνοντας έτσι τα παιδιά σου με αυτές τις πεποιθήσεις ποτέ δεν θα υπάρξουν θέματα επικοινωνίας όσο αφορά τις εκάστοτε ανάγκες του γονεα !
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Υπό όρους θα μου επιτρέψεις να πω γιατί είναι και περιπτώσεις παιδιών που φέρονται πολύ ελαττωματικά, με γνώμονα πάντα τι θα πει η επικριτική κοινωνία αδιαφορώντας για την προσωπική βιολογικη ανάγκη-επιθυμία -ποιότητα ζωής του γονεα ..

Χρόνια τώρα ζούσαμε στο στερεότυπο -πεποιθηση πως αν υπάρχει απώλεια ο σύντροφος που μένει πίσω "απαγορεύεται " να ξαναφτιάξει την ζωή του .

Μια πεποίθηση που οδήγησε ανθρωπους στην απομόνωση, μοναξιά και τέλος στο θάνατο καθώς τα παιδιά μεγαλώνοντας φτιάχνουν τις ζωές τους και δεν ειναι υποχρεωμενα να είναι εκεί καθημερινά και συνεχώς μαζί τους .

Το παν είναι η επικοινωνία!
Ο γονέας οφείλει να επικοινωνεί τις βιολογικές-συναισθηνατικες του ανάγκες στα παιδιά του ώστε να μπορούν και εκείνα να αντιληφθούν τι ουσιαστικά γίνετε!
Το να μην ακούς την ανάγκη του γονεα και να πράττεις καθαρά και μόνο εγωιστικα τότε μάλλον κάτι λάθος πάει οπότε ο γονέας οφείλει εκτός από γονέας να φροντίσει να διαχωρίσει τον ρόλο του συντρόφου από αυτα .

Διαχωριστικες γραμμές ..Ορια ,παντου !
Ακόμα και εδώ ώστε να είναι όλες οι πλευράς ήρεμες !
Είμαι εκεί σαν γονέας,σε όλες τις ανάγκες σας, αλλά σαν σύντροφος θα επιλέξω να κάνω την επιλογή μου ήσυχα και ας μην θέλετε να έχετε επικοινωνία με αυτή μου την πλευρά!

Κάνω παιδιά δεν σημαίνει ότι καταπιεζομαι μια ζωή!
Είμαι σε όλα παρόν, αφιερώνομαι μέχρι τα 18 που γίνονται ενήλικα και από εκεί και πέρα συνεχίζω να είμαι παρόν αλλά οφείλουν και αυτά τα παιδιά να αντιληφθούν τα δικά μου όρια στο διαχωρισμο ρόλων γονεα-συντροφου.

Μεγαλώνοντας έτσι τα παιδιά σου με αυτές τις πεποιθήσεις ποτέ δεν θα υπάρξουν θέματα επικοινωνίας όσο αφορά τις εκάστοτε ανάγκες του γονεα !
Συμφωνώ με τα παραπάνω, ωστόσο για μια μητέρα προτεραιότητα αποτελούν πάντα τα παιδιά της και οι επιλογές περνούν από φίλτρο πχ ακόμη και αν έχει ξεκαθαρίσει πως ως άτομο έχει το δικαίωμα πλην του γονεικου ρόλου να ζει τη ζωή που θέλει ως γυναίκα , θα ήταν αδιανόητο να συγκατοικήσει με έναν υποψήφιο σύντροφο, τουλάχιστον μέχρι να ανεξαρτητοποιηθουν πλήρως πρακτικά οικονομικά κλπ τα παιδιά .. Αντιθέτως για τον πατέρα αυτό φαντάζει φυσιολογική εξέλιξη ( για τους περισσότερους τουλάχιστον).
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Αντιθέτως για τον πατέρα αυτό φαντάζει φυσιολογική εξέλιξη ( για τους περισσότερους τουλάχιστον).
Όταν σου δηλώνεται κατηγορηματικά ότι μόνο το παιδί την ενδιαφέρει γιατί να μην είναι φυσιολογική εξέλιξη;
Το λάθος θα ήταν να φύγεις από το ένα και να μπλέξεις στο άλλο.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ με τα παραπάνω, ωστόσο για μια μητέρα προτεραιότητα αποτελούν πάντα τα παιδιά της και οι επιλογές περνούν από φίλτρο πχ ακόμη και αν έχει ξεκαθαρίσει πως ως άτομο έχει το δικαίωμα πλην του γονεικου ρόλου να ζει τη ζωή που θέλει ως γυναίκα , θα ήταν αδιανόητο να συγκατοικήσει με έναν υποψήφιο σύντροφο, τουλάχιστον μέχρι να ανεξαρτητοποιηθουν πλήρως πρακτικά οικονομικά κλπ τα παιδιά .. Αντιθέτως για τον πατέρα αυτό φαντάζει φυσιολογική εξέλιξη ( για τους περισσότερους τουλάχιστον).
Eτσι ακριβως ειδικα για μια μητερα που εχει κορη μεσα στο σπιτι .Ειναι παρα πολυ δυσκολη αυτη η συνθηκη και εκει ακριβως χρειαζεται υπομονη μεχρι να φυγει(εξου και ειπα ενηλικιωση ) ή καλη επικοινωνια και απο τις τρεις πλευρες !

Ο πατερας συνηθως σε ενα διαζυγιο αναλαμβανει αλλο ρολο .Τα παιδια μενουν επικουρικα σε εκεινων οποτε μιλαμε για αλλο καθεστως !
Ολα υπο ορους και συνθηκες ,κύριο συστατικο ομως "το επικοινωνώ ¨με τα παιδια μου το οποιο καλλιεργειται απο την παιδικη τους ηλικια !
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Ως προς τον τίτλο του θρεντ.. Σκέφτομαι πως δεν υπάρχουν ιδανικοί γονείς, ούτε παιδιά .
Οι γονείς μαθαίνουν στην πράξη ( εγχειρίδια ρόλων ιδανικών δεν υπάρχουν, καθώς οι εμπλεκόμενοι είναι υποκείμενα ξεχωριστά ο καθένας με την ιδιαιτερότητες του βάσει ανατροφής και παιδείας που έχει λάβει, βάσει κοσμοθεωριας και διάθεσης να αλλάξει μελανά σημεία χαρακτήρα) , τα δε παιδιά είναι άτομα υπό διαμόρφωση, όποτε απέχουν από αυτό που ο καθένας θα μπορούσε να θεωρήσει ιδανικό.

Πέρα από αυτό το να θέλουμε να έχουμε τα ιδανικά παιδιά ( άραγε ιδανικά ως προς τις προσδοκίες μας από αυτά ;)θα τους στερούσε τη δυνατότητα να εξελιχθούν σε αυτόνομες προσωπικότητες


Συνοδοιπόροι ατελείς είμαστε και οι μεν και οι δε.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,276 μηνύματα.
Εγώ προβληματίζομαι για το εξής που ακούω : «Το σημαντικό είναι να πάρεις συνειδητά την απόφαση και να γινεις συνειδητά γονιός».
Και σκέφτομαι : Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει θέλω να γίνω γονιός και αγαπάω τα παιδιά φουλ ξερω γω; Κι αυτό αρκεί;

Σημαίνει είμαι κατάλληλος να γίνω γονιός;
Κι αν ναι ποιος το κρίνει αυτό; Μάλλον εσύ ο ίδιος οπότε πολλά τα προβλήματα, pass.

Επίσης τι γίνεται αν το μετανιώσεις και εν τέλει δεν ήταν οπως τα περίμενες; (γιατι μόνο το αντίστροφο ακούμε : Θα μετανιώσεις αμα δεν κάνεις παιδιά..)Το λες ή το θάβεις μέσα σου; Μάλλον το θάβεις επειδή είναι ίσως το μεγαλύτερο ταμπού και θα σε πάρουν με τις πέτρες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Οχι απλά προσεκτικός, αλλά δεν είσαι ποτέ πια ξανά ο ίδιος όσον αφορά την ελευθερία κινήσεων.. Δε μπορείς να λες κάνω τη ζωή μου και στα τέτοια μου όλοι σας.

Με λύπη βέβαια διαπιστώνω στην πλειοψηφία γονέων διαζευγμενων που ξέρω πως ( όσο ηλίθια στερεοτυπικο και αν ακούγεται) το αρσενικό ,άπαξ και φύγει από το σπίτι, έχει την αφελή εντύπωση πως η ζωή συνεχίζεται και καλά κρασιά, σαν να μην απέκτησε ποτέ ισόβιες γονεικες υποχρεώσεις.

Οχι γενικά το αρσενικό... Το αρσενικό που επέλεξαν κάποιες. Να τα λέμε και αυτά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ προβληματίζομαι για το εξής που ακούω : «Το σημαντικό είναι να πάρεις συνειδητά την απόφαση και να γινεις συνειδητά γονιός».
Και σκέφτομαι : Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει θέλω να γίνω γονιός και αγαπάω τα παιδιά φουλ ξερω γω; Κι αυτό αρκεί;

Σημαίνει είμαι κατάλληλος να γίνω γονιός;
Κι αν ναι ποιος το κρίνει αυτό; Μάλλον εσύ ο ίδιος οπότε πολλά τα προβλήματα, pass.

Επίσης τι γίνεται αν το μετανιώσεις και εν τέλει δεν ήταν οπως τα περίμενες; (γιατι μόνο το αντίστροφο ακούμε : Θα μετανιώσεις αμα δεν κάνεις παιδιά..)Το λες ή το θάβεις μέσα σου; Μάλλον το θάβεις επειδή είναι ίσως το μεγαλύτερο ταμπού και θα σε πάρουν με τις πέτρες.

Είναι σαν να λέμε... Θα βγω αυριο από το σπίτι θα καταφέρω να κάνω τη δουλειά ;;;; είμαι κατάλληλος ;;; χεστο μωρε δε βγαίνω.

Πεσιμισμος και ανασφάλεια στο τερμα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,276 μηνύματα.
θα καταφέρω να κάνω τη δουλειά ;;;;
Αν η δουλειά σου δεν είναι να σαι γιατρός ή κάτι που έχει άμεση συνέπεια σε ανθρώπινη ζωή το παράδειγμα σου / ο παραλληλισμός σου είναι πέρα για πέρα άκυρος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Αν η δουλειά σου δεν είναι να σαι γιατρός ή κάτι που έχει άμεση συνέπεια σε ανθρώπινη ζωή το παράδειγμα σου / ο παραλληλισμός σου είναι πέρα για πέρα άκυρος.

Ο γιατρός έγινε ξαφνικά γιατρός η θέλησε να ακολουθήσει κάποια βήματα ;;;; πηγε σε μια σχολή, πασχισε να γινει γιατρός και καλός η διαφορά του παραδειγματος που αναφέρω και αυτου που διαμορφώσεις εσυ στο μυαλό σου είναι η απροθυμία κάποιος να προσπαθησει να γίνει καλός γονιός.

Για αυτό μίλησα για πεσιμισμους 😇
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,276 μηνύματα.
η απροθυμία κάποιος να προσπαθησει να γίνει καλός γονιός.
Αυτό γιατί το κρίνεις;
Το ίδιο μπορώ να σε κρίνω κι εγώ για άλλες επιλογές σου π.χ είσαι απρόθυμος να σώσεις το περιβάλλον ή να προσπαθήσεις να γίνεις καλός ιδιοκτήτης ενός σκύλου.
Λες και έχει κανείς καμιά υποχρέωση να προσπαθήσει για κάτι που δεν γουστάρει/ εχει αμφιβολίες.

Και θα σου πώ κάτι και μην το πάρεις προσωπικά δεν το λέω για σένα αλλα γενικά μόνο οι ηλίθιοι δεν έχουν ηχηρές αμφιβολίες σε τέτοια ζητήματα και παίρνουν ρίσκα με βάση το τι πιστεύουν βλέποντάς το θετικά και οπτιμιστικά μόνο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Αυτό γιατί το κρίνεις;
Το ίδιο μπορώ να σε κρίνω κι εγώ για άλλες επιλογές σου π.χ είσαι απρόθυμος να σώσεις το περιβάλλον ή να προσπαθήσεις να γίνεις καλός ιδιοκτήτης ενός σκύλου.
Λες και έχει κανείς καμιά υποχρέωση να προσπαθήσει για κάτι που δεν γουστάρει/ εχει αμφιβολίες.

Και θα σου πώ κάτι και μην το πάρεις προσωπικά δεν το λέω για σένα αλλα γενικά μόνο οι ηλίθιοι δεν έχουν ηχηρές αμφιβολίες σε τέτοια ζητήματα και παίρνουν ρίσκα με βάση το τι πιστεύουν βλέποντάς το θετικά και οπτιμιστικά μόνο.

Εννοείται θα ήμουν ηλίθιος αν πιστευα ότι κάποιος είναι κατάλληλος για κάτι ενώ δεν είναι τι να παρεξηγηθω;;; με τόσο ευθικτους κανεις παρεα ;;; 😄

Ήθελα απλά να καταλήξω στο ότι κάποιος δεν θέλει... Οχι νομίζει ότι δεν θα είναι καλός. Είναι σαν να ακουω το κλασσικό που λεγανε παλια τα κοριτσάκια όταν έριχναν χυλόπιτα... Νομίζω δεν σου αξιζω. Χαχα πες δεν γουστάρεις να τελειώσει. Αν και δεν χρειάζεται να φτάσουμε καν να στο πει η άλλη το καταλαβαίνεις από μόνος σου.

Δεκτά.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,276 μηνύματα.
με τόσο ευθικτους κανεις παρεα ;;;
Σε καμιά καμιά καμιά περίπτωση.
Αυτοί που κάνω παρέα δεν πιάνονται ουτε απο τρίχες ούτε απο τριχιά.

Αλλά εδώ μέσα είμαστε και η φάση σηκώνει παρεξήγηση με το κάθε τι που ερεθίζει τα κόμπλεξ του καθενός.

:P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Σε καμιά καμιά καμιά περίπτωση.
Αυτοί που κάνω παρέα δεν πιάνονται ουτε απο τρίχες ούτε απο τριχιά.

Αλλά εδώ μέσα είμαστε και η φάση σηκώνει παρεξήγηση με το κάθε τι που ερεθίζει τα κόμπλεξ του καθενός.

:P

Καλά... Πάντως αν δεν το χεις παρει απόφαση να μείνεις χωρίς οικογένεια... Σε 5-10 χρόνια θα μπεις θα διαβάσεις αυτά που εγραφες και θα γελάς.

Αν το χεις παρει απόφαση ότι δεν.... Οκ πασο.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,276 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Οδηγίες προς ναυτιλομενους.. Ακόμη και αν συνειδητοποιημένα γίνεις γονιός με σύντροφο που θεωρείς ώριμο , δεν έχεις ιδέα, πριν το ζήσεις ,τι συνεπάγεται γονεικοτητα και πόσα σφάλματα μπορείς να κάνεις .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Παρομοίως, αγαπητέ.

Μηδένα προ του τέλους μακάριζε.

Μπα... Και ο πρωτος γάμος να αποτυχει παμε για επόμενο. Η ζωή είναι μικρή και δεν προκειται να μείνω να έλεγχομαι από τους κοινους φόβους του μέσου ανθρώπου. Μηπως το ένα και μήπως το άλλο.... Και αν δεν αυτό και αν δεν εκείνο...

Όπου λιμάνι και καημός. Γεια μας.


Θα φυγω χορτάτος. Από αυτό το κόσμο. Και χωρίς απωθημένα. Το κυριότερο.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Μπα... Και ο πρωτος γάμος να αποτυχει παμε για επόμενο. Η ζωή είναι μικρή και δεν προκειται να μείνω να έλεγχομαι από τους κοινους φόβους του μέσου ανθρώπου. Μηπως το ένα και μήπως το άλλο.... Και αν δεν αυτό και αν δεν εκείνο...

Όπου λιμάνι και καημός. Γεια μας.


Θα φυγω χορτάτος. Από αυτό το κόσμο. Και χωρίς απωθημένα. Το κυριότερο.
Καλά κάνε εσυ τον πρωτο .. Και αν μετά έχεις όρεξη για δεύτερο σφύρα μου
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Οδηγίες προς ναυτιλομενους.. Ακόμη και αν συνειδητοποιημένα γίνεις γονιός με σύντροφο που θεωρείς ώριμο , δεν έχεις ιδέα, πριν το ζήσεις ,τι συνεπάγεται γονεικοτητα και πόσα σφάλματα μπορείς να κάνεις .

Ναι και το μεγαλυτερο ειβαι να τρεχουμε μονίμως πισω απο τα παιδια και να θεωρούμε ότι μόνο εμείς φταίμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top