• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ιδιωτικοποίηση στην Υγεία

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Μετά το σχέδιο για απογευματινά χειρουργεία, ελλείψεις προσωπικού αναγκάζουν να σταματήσουν τα κανονικά τακτικά χειρουργεία:


Προς τα πού πάμε οεο; Ιδιωτικοποιηση σε όλα είναι η λύση αντί για στήριξη στις δημόσιες υπηρεσίες; Ειτε αυτό λέγεται εκπαίδευση ειτε υγεία; Μιά ξεφτιλα και μισή έχει καταντήσει η κατάσταση. Και αντί να κάνουν κάτι για αυτό, υποβαθμιζουν ακόμα περισσότερο τις δημόσιες δομες.

Αλλά ξέχασα, όλα αυτα ειναι απο αγάπη για τα δημόσια.
Θέλουμε ιδιωτική υγεία για να έχει υγιή ανταγωνισμο η δημόσια ώστε να αναβαθμιστεί καλέ.
Θέλουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια για να βελτιωθούν παράλληλα και τα δημόσια.
Η λογική αχνοφαινεται στο βάθος #νοτ.
 

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Οι κυβερνήσεις απαξιώνουν διαχρονικά το ΕΣΥ επιλέγοντας την υποστελέχωση του με σκοπό να παρουσιάσουν την ιδιωτικοποίηση ως λύση. Οι εργαζόμενοι που δεν προσλαμβάνει η κυβέρνηση στο σύστημα υγείας (οι άνεργοι δηλαδή) καθώς και οι εργαζόμενοι σε αυτό με χαλαρές σχέσεις εργασίας χρησιμεύουν ως εργατικό απόθεμα που θα παραχωρηθεί στον ιδιωτικό τομέα, πρόθυμοι να εργαστούν για χαμηλότερα μεροκάματα. Οι χαμηλές αμοιβές είναι βασική προϋπόθεση για τη μεγιστοποίηση του κέρδους σε έναν τομέα όπως η υγεία που οι επενδύσεις είναι πανάκριβες. Οι χαμηλές αμοιβές θα έχουν ως αποτέλεσμα και τη ραγδαία πτώση της ποιότητας, καθώς και την αύξηση των τιμών από τα λάθη και τις αστοχίες που ο ιδιώτης θα προσπαθήσει να καλύψει. Σε κάθε περίπτωση το ιδιωτικό μοντέλο υγείας (φιλελεύθερο) είναι μακράν το χειρότερο και πιο αποτυχημένο και η αύξηση των ιδιωτικών κεφαλαίων στην υγεία σε πολλές χώρες της Ευρώπης θεωρείται πρόβλημα.

Και να πω και κάτι πιο πολιτικό που νομίζω ότι είναι η βάση και το αίτιο όλων. Μετά το 1990 και με την πτώση της ΕΣΣΔ (ασχέτως του τι πιστεύει ο καθένας) έχουμε μια επέλαση του νεοφιλελευθερισμού σε ολόκληρο τον κόσμο. Ζούμε το όραμα των θιασωτών της ελεύθερης αγοράς με τις κρατικές επενδύσεις να αποσύρονται όλο και περισσότερο από το κοινωνικό κράτος και να επικεντρώνονται στους πολεμικούς εξοπλισμούς ενώ αφήνουν τις κοινωνίες να "αυτορυθμίζονται" διαλύοντας τον κοινωνικό ιστό. Οι πολυεθνικές κάνουν πάρτι, τα καρτέλ αλωνίζουν και οι τιμές έφτασαν στα ύψη. Οι κρίσεις συγκέντρωσης κεφαλαίου είναι πιο συχνές από ποτέ ενώ ο κόσμος πάει κατά διαόλου. Το προσδόκιμο ζωής αντί να ανέβει κατεβαίνει. Η ποιότητα ζωής γίνεται όλο και χειρότερη και σε μερικές χώρες ανυπόφορη. Η εκμετάλλευση των εργαζομένων και οι ανισότητες έχουν χτυπήσει κόκκινο. Τα παιδιά δεν μορφώνονται αλλά εκπαιδεύονται με σκοπό να βγουν στην αγορά εργασίας όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Έχουμε καταργήσει ουσιαστικά το 8ωρο και το 5ήμερο εργασίας. Κοινός παρονομαστής σε όλα αυτά είναι η εκμετάλλευση όσων αναγκάζονται να δουλεύουν για να ζήσουν από αυτούς που έχουν στην ιδιοκτησία τους τα μέσα παραγωγής και ρυθμίζουν τις τιμές. Ιδιωτική υγεία, ιδιωτική παιδεία, ιδιωτικά όλα. Να γεννιέται να ζει και να σπουδάζει μόνο ο πλούσιος. Ο φτωχός να δουλεύει για να ζουν οι άλλοι και αν πάθει κάτι να μην μπορεί να βρει γιατρειά. Κάντε και ιδιωτικά δικαστήρια να βρίσκει δίκιο μόνο όποιος πληρώνει. Α αυτό γίνεται και τώρα; συγνώμη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
10 φορές καλύτερη η ιδιωτική υγεία σε όλα τα επίπεδα. Προσωπικά έχω ιδιωτική ασφάλιση εδώ και πολλά χρόνια , αρχικά ως οικογενειακό πρόγραμμα ενώ τώρα ως ατομικό. Αν μπορείς να καλύψεις το κόστος μιας απλής/σοβαρης ιδιωτικής ασφάλισης τύπου 200€ το μήνα τότε αξίζει χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να μην υπάρχουν δημόσια νοσοκομεία καθώς η πλειοψηφία των Ελλήνων δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε τέτοια μεγάλα κόστη που απαιτεί η ιδιωτική ασφάλιση. Ίσα ίσα από την στιγμή που το κράτος φορολογεί τους πολίτες με 40% οφείλει να παρέχει ένα σοβαρό σύστημα υγείας το οποίο θα καλύπτει όλους τους πολίτες που το έχουν ανάγκη. Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε μια εγκατάλειψη της δημόσιας υγείας από τις κυβερνησεις η οποία ξεκίνησε από την Ελλάδα στα χρόνια της μεγάλης κρίσης και πλέον επεκτείνεται και σε διάφορες άλλες χώρες οι οποίες πρόσφεραν κορυφαία δημόσια υγεία.

• Βρετανία



• Καναδάς


 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
100 φορές καλύτερη η ιδιωτική υγεία σε όλα τα επίπεδα.
Θα διαφωνήσω Φώτη.
Επειδή είχαμε οικογενειακές περιπέτειες, κατέληξα στο εξής:
Όσον αφορά διάγνωση και μακροχρόνια θεραπεία νόσων, καλύτερα είναι τα δημόσια νοσοκομεία. Διαθέτουν όλες τις ειδικότητες, σε ...ξεσκονίζουν κανονικά δίχως ιδιοτέλεια. Το μόνο μειονέκτημα είναι η ταλαιπωρία, αλλά αν πρόκειται για σοβαρή περίπτωση, θα την αντέξεις.
Η ιδιωτκή υγεία, πέρα απ το ότι απαιτεί χρήμα, που δεν έχει καθένας, έχει λιγότερες δυνατότητες έγκυρης διάγνωσης σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις, τονίζω. Συχνά σε στέλνουν απ τις ιδιωτικές κλινικές σε μεγάλα νοσοκομεία, για συγκεκριμένες εξετάσεις, δηλ τελικά την ταλαιπωρία δεν τη γλυτώνεις.
Εκεί που θα πήγαινα σε ιδιωτικό (ω μη γενοιτο), είναι σε κάποια επείγουσα επέμβαση, που λόγω φόρτου εργασίας δεν μπορούσαν να την κάνουν σε δημόσιο, πράμα που έχει συμβεί. Βέβαια, χρειάζεται ένα σεβαστό ποσό στην άκρη, που οι γεροντότεροι, πάντα φύλαγαν γιαυτές τις περιπτώσεις.

Συγκεκριμένα: σε καρκονοπαθείς με μακρόχρονους ελέγχους και θεραπείες, θα συνιστούσα δημόσιο, όπως επίσης σε αιμοκαθάρσεις και γενικά σε μακροχρόνιες θεραπείες. Επίσης σε δύσκολες διαγνώσεις <έχω κάτι σοβαρό, αλλά δεν εντοπίζουν οι γιατροί τι ακριβώς>, τράβα δημόσιο.
Σε μια μεμονωμένη επέμβαση, επείγουσα και σοβαρή πχ νευροχειρουργική, φεύγεις για ιδιωτικό.

Αυτά όλα ανθρώπινες απόψεις, δηλ τι θα έκανα ως άτομο.

Το κράτος, δεν μπορεί να αφήνει τον κόσμο στην ιδιωτική υγεία, αν έχεις χρήμα ζεις, αν δεν έχεις πεθαίνεις. Εννοείται πως πρώτο μέλημα ενός οργανωμένου κράτους πρέπει να είναι η υγεία
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω Φώτη.
Επειδή είχαμε οικογενειακές περιπέτειες, κατέληξα στο εξής:
Όσον αφορά διάγνωση και μακροχρόνια θεραπεία νόσων, καλύτερα είναι τα δημόσια νοσοκομεία. Διαθέτουν όλες τις ειδικότητες, σε ...ξεσκονίζουν κανονικά δίχως ιδιοτέλεια. Το μόνο μειονέκτημα είναι η ταλαιπωρία, αλλά αν πρόκειται για σοβαρή περίπτωση, θα την αντέξεις.
Η ιδιωτκή υγεία, πέρα απ το ότι απαιτεί χρήμα, που δεν έχει καθένας, έχει λιγότερες δυνατότητες έγκυρης διάγνωσης σε πολύ δύσκολες περιπτώσεις, τονίζω. Συχνά σε στέλνουν απ τις ιδιωτικές κλινικές σε μεγάλα νοσοκομεία, για συγκεκριμένες εξετάσεις, δηλ τελικά την ταλαιπωρία δεν τη γλυτώνεις.
Εκεί που θα πήγαινα σε ιδιωτικό (ω μη γενοιτο), είναι σε κάποια επείγουσα επέμβαση, που λόγω φόρτου εργασίας δεν μπορούσαν να την κάνουν σε δημόσιο, πράμα που έχει συμβεί. Βέβαια, χρειάζεται ένα σεβαστό ποσό στην άκρη, που οι γεροντότεροι, πάντα φύλαγαν γιαυτές τις περιπτώσεις.

Συγκεκριμένα: σε καρκονοπαθείς με μακρόχρονους ελέγχους και θεραπείες, θα συνιστούσα δημόσιο, όπως επίσης σε αιμοκαθάρσεις και γενικά σε μακροχρόνιες θεραπείες. Επίσης σε δύσκολες διαγνώσεις <έχω κάτι σοβαρό, αλλά δεν εντοπίζουν οι γιατροί τι ακριβώς>, τράβα δημόσιο.
Σε μια μεμονωμένη επέμβαση, επείγουσα και σοβαρή πχ νευροχειρουργική, φεύγεις για ιδιωτικό.

Αυτά όλα ανθρώπινες απόψεις, δηλ τι θα έκανα ως άτομο.

Το κράτος, δεν μπορεί να αφήνει τον κόσμο στην ιδιωτική υγεία, αν έχεις χρήμα ζεις, αν δεν έχεις πεθαίνεις. Εννοείται πως πρώτο μέλημα ενός οργανωμένου κράτους πρέπει να είναι η υγεία

Εγώ αντίθετα έχω πολλά παραδείγματα όπου άτομα που πήγαν σε δημόσιο νοσοκομείο κόντεψαν να πεθάνουν λόγω της λάθος διάγνωσης που τους έκαναν. Πιο πρόσφατο παράδειγμα είναι η σχέση μιας φίλης μου που πήγε τον Οκτώβριο σε δημόσιο νοσοκομείο με πόνους και του είπαν ότι δεν έχεις τίποτα. Πριν λίγες ημέρες το παιδί άρχισε να χάνει αίμα με αποτέλεσμα να πάει σε γνωστό ιδιωτικό νοσοκομείο (έχει ιδιωτική ασφάλιση μέσω της δουλειάς του) όπου του διέγνωσαν όγκο στο λεπτό έντερο με αποτέλεσμα να τον βάλουν άμεσα στο χειρουργείο. Ένα από τα πολλά παραδείγματα που έχω.

Όσο αφορά την τελευταία παράγραφο νομίζω ότι εγώ ο ίδιος έγραψα ότι πρέπει να υπάρχει σοβαρή δημόσια υγεία για τους πολίτες που δεν μπορούν να καλύψουν το κόστος της ιδιωτικής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Προσωπικά εγώ και η οικογένειά μου είχαμε την καλύτερη αντιμετώπιση από τα δημόσια νοσοκομεία σε ό,τι σοβαρό χρειαστήκαμε. Ναι είχε λίγη ταλαιπωρία (πχ τρως όλη τη μέρα να κάνεις προεγχειρητικό έλεγχο και σε έχουν λίγο πήγαινε εδώ πήγαινε εκεί), ίσως πρέπει και λίγο να ζητάς και να γκρινιάζεις, αλλά όλα γίνανε τέλεια και μιλάω για πολλές περιπτώσεις, όχι μία και δύο. Οι νοσηλευτές ειδικά δίνουν όλο τον εαυτό τους εκεί.

Η ιδιωτική υγεία είναι πολύ ακριβή και δε βγάζεις και άκρη με τις ασφαλιστικές. Πχ σου λένε, για αυτό σου καλύπτουμε το 30% αν πας στο τάδε νοσοκομείο και μόνο σε τετράκλινο και μόνο αν δε χρειαστείς την τάδε εξέταση και μόνο αν μείνεις για τόσες μέρες και μόνο αν φοράς πιτζάμα με ροζ ελεφαντάκια και έχεις κοντά μαλλιά. Και τελικά κάθεσαι και πληρώνεις τα έξτρα που δεν ήξερες οτι θα προκύψουν και που (τι βολικά!) δεν καλύπτει η ασφάλιση αλλά ούτε αυτό το ήξερες κι ήσουν άνετος και μετά σού έρχεται το μπουγιουρντί.

Χίλιες φορές δημόσιο και ας έχει αναμονή ή και μικροφακελάκια. Τουλάχιστον ξέρεις τί δίνεις και γιατί.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
10 φορές καλύτερη η ιδιωτική υγεία σε όλα τα επίπεδα. Προσωπικά έχω ιδιωτική ασφάλιση εδώ και πολλά χρόνια , αρχικά ως οικογενειακό πρόγραμμα ενώ τώρα ως ατομικό. Αν μπορείς να καλύψεις το κόστος μιας απλής/σοβαρης ιδιωτικής ασφάλισης τύπου 200€ το μήνα τότε αξίζει χωρίς δεύτερη σκέψη.
Kαλυψε το μου πληζ..αλλιως ΣΙΩΠΑ.
Δεν εχουν ολοι τα λεφτα για αυτο.
Τελεία και παυλα.
Κια απο τον μισθο μου ο μισος παει για τα ασφαλιστικα ταμεια γιου νοου.Αν ειναι ετσι να μου τα δινουν ΟΛΑ.Ομως δεν το κανουν.Οποτε μόκο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Kαλυψε το μου πληζ..αλλιως ΣΙΩΠΑ.
Δεν εχουν ολοι τα λεφτα για αυτο.
Τελεία και παυλα.

Πουπι διάβασες όλο το μήνυμα μου η απλά έγραψες κάτι απλά για να γράψεις;; Αν το διάβασες τότε θα είδες ότι γράφω ότι πρέπει να υπάρχει σοβαρή δημόσια υγεία για τους πολίτες που δεν μπορούν να πάνε στο ιδιωτικό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
Χίλιες φορές δημόσιο και ας έχει αναμονή ή και μικροφακελάκια. Τουλάχιστον ξέρεις τί δίνεις και γιατί.
Ο γα προς μου επαθε καρκινο του εντερου.Μεσαιου σταδιου παρακαλω.Πηγε ευαγγελισμο,Στα επειγοντα..για ναμην χρειαστει να περιμενει μηνες για εγχειρηση γατι απλα πεθαινεις.Στα εξωτερικα ιατρεια δηλαδη.Ετσο γινεται σε αυτες τι περιπτωσεις.ΤΟΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ...χημειοθεραπεια εκει..ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ...ΟΥΤΕ ΔΙΦΡΑΓΚΟ.
Ειναι μια χαρα και περασε η πενταετια,.
Χαιρεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πουπι διάβασες όλο το μήνυμα μου η απλά έγραψες κάτι απλά για να γράψεις;; Αν το διάβασες τότε θα είδες ότι γράφω ότι πρέπει να υπάρχει σοβαρή δημόσια υγεία για τους πολίτες που δεν μπορούν να πάνε στο ιδιωτικό.
ΜΟΥ ΚΟΒΕΙ ΤΟΝ ΜΙΣΟ ΜΙΣΘΟ ΓΙΑ ΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.Να μου τα δωσει και παω οπου θελω.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ.Μας τα αρπαζουν και ΠΛΗΤΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.Στη γωνιτσα σου λοιπον.Κια καποια νοσοκομεια της αθηνας ειναι ΕΞΑΙΡΕΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥς ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ..ΒΛΕΠΕ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟ,ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΙΟ ΠΡΩΤΟΠΟΡΑ ΣΧΗΜΑΤΑ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ο γα προς μου επαθε καρκινο του εντερου.Μεσαιου σταδιου παρακαλω.Πηγε ευαγγελισμο,Στα επειγοντα..για ναμην χρειαστει να περιμενει μηνες για εγχειρηση γατι απλα πεθαινεις.Στα εξωτερικα ιατρεια δηλαδη.Ετσο γινεται σε αυτες τι περιπτωσεις.ΤΟΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ...χημειοθεραπεια εκει..ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ...ΟΥΤΕ ΔΙΦΡΑΓΚΟ.
Ειναι μια χαρα και περασε η πενταετια,.
Χαιρεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ΜΟΥ ΚΟΒΕΙ ΤΟΝ ΜΙΣΟ ΜΙΣΘΟ ΓΙΑ ΤΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.Να μου τα δωσει και παω οπου θελω.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΠΥΝ ΑΥΤΟ.Μας τα αρπαζουν και ΠΛΗΤΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.Στη γωνιτσα σου λοιπον.

Εντάξει Πουπακι μου ηρέμησε.

IMG_3414.jpeg


IMG_3415.jpeg
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,426 μηνύματα.
Βαλτα πιο μεγαλα δεν τα βλεπουμε.
Και εγω λοιπον λεω οτι χιλιες φορες καποια δημοσια νοσοκομεια απο τα ιδιωτικα.Δεν ειναι τυχαιο που ολοι για πολυ σοβαρα ζητηματα πανε εκει.
Ο Σιμοπουλος με καρκινο στο παγκρεας μαντεψε που πηγε.Κια ποσοι αλλοι διασημοι.
Στη γωνιστα σου παλι με το ενα ποδι σηκωμενο.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Λοιπόν το σωστό είναι ΕΝΑ.

Δημόσια υγεία για ΟΛΟΥΣ, η υγεία είναι ανθρώπινο δικαίωμα!

Και ιδιωτικές κλινικές για όσους έχουν να τα σκάσουν, να αδειάζουν και λίγο τα επείγοντα. Τέλος.

Ούτε άσπρο, ούτε μαύρο.
Και τα 2 ειναι βοηθητικά, αλλά όχι να αφαιρούμε το πρώτο δικαίωμα του ανθρώπου..

Η λάθος διάγνωση μπορεί να γίνει κάλλιστα και στο ιδιωτικό, και το έχουν δει τα ματάκια μας να γίνεται.. δυστυχώς.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,264 μηνύματα.
Ζούμε στο 2024 και δεν έχουμε κατακτήσει την δημόσια και δωρεάν υγεία για όλους;
Που είναι οι προτεραιότητες μας;
Επειδή το ΕΣΥ το έχουν αφήσει υπο διάλυση, δεν σημαίνει πως φταίει το οτι είναι δωρεάν, αλλά η στοχευμένη και συστηματική υποβάθμισή του.

Ο πρώην υπ. Υγείας Χρυσοχοϊδης είχε δεσμευτεί για Γενάρη για προκηρύξεις γιατρών σε παιδιατρικές μονάδες υγείας/νοσοκομεία που μόλις ανέλαβε ο Γεωργιάδης πάγωσαν και πήγαν κουβά. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μένουν στην αναμονή χιλιάδες παιδιά για χειρουργεία στις παιδοχειρουργικές μονάδες.

Πείτε μου που πάνε τα γ@μημένα λεφτά; Ποια προτεραιότητα πάει πάνω από αυτό και τα έχει ιεραρχήσει έτσι το κράτος βάζοντας το σε δεύτερη μοίρα;

Όσο για τα ιδιωτικά είναι λογικό οι υποδομές να είναι καλύτερες καθώς πέφτει χρήμα, η ποιότητα των σωστών γιατρών δεν μετριέται από αυτό.

Το μπουρδ@λο για κυβέρνηση που το καλοκαίρι έπαιρνε τα εκατομμύρια (30 συγκεκριμένα) για να αγοράσει ψήφους παπάδων κάνοντας δωρεές στα μοναστήρια δεν έχει χρήματα να επενδύσει σε δομές και προσωπικό για να χειρουργούνται παιδιά. Με τα λεφτά μας.

Πραγματικά να καούν ζωντανοί τίποτα λιγότερο, όσα περισσότερα μαθαίνεις για το ΕΣΥ τόσο βράζεις στο αίμα σου.

Οι λοιποί χάφτε τα παραμύθια μου σας λέι ο Άδωνις στα παράθυρα και τις κωλοφυλλάδες.


Πράγματα που έχουμε κατακτήσει με αίμα, τα αυτονόητα, τα λεφτά που έχουμε δουλέψει και πληρώνουμε, ντρέπομαι που είναι άνθρωποι.


Αυτά και μπορώ να γράφω κι άλλα για μέρες για το ΕΣΥ καθόλου μα καθόλου ήρεμα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο γα προς μου επαθε καρκινο του εντερου.Μεσαιου σταδιου παρακαλω.Πηγε ευαγγελισμο,Στα επειγοντα..για ναμην χρειαστει να περιμενει μηνες για εγχειρηση γατι απλα πεθαινεις.Στα εξωτερικα ιατρεια δηλαδη.Ετσο γινεται σε αυτες τι περιπτωσεις.ΤΟΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ...χημειοθεραπεια εκει..ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ...ΟΥΤΕ ΔΙΦΡΑΓΚΟ.
Αποκλειστική ή κάποιος να μείνει μαζι του δεν χρειάστηκε;

Με 40 ευρώ το μήνα υπάρχει έχω αυτήν την ασφάλεια.
IMG_8579.jpeg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Στους εξοπλισμούς για να χαίρονται οι στρατόκαυλοι που περιμένουν να έρθει η μέρα που θα ξαναπάρουν την Πόλη.

Ναι Himela μου για αυτό αγοράζουμε εξοπλιστικά σαν κράτος καθώς θέλουμε να εισβαλουμε στην Πόλη και να επεκταθούμε. Δεν αγοράζουμε εξοπλιστικά καθώς έχουμε έναν τρελό δίπλα μας που απειλεί ότι θα πάρει τα μισά νησιά ενω ταυτόχρονα κάνει εκατοντάδες παραβιάσεις των Εθνικών συνόρων μέσα στο χρόνο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Οι ασφαλιστικές εταιρείες και η λειτουργία τους είναι ολόκληρη επιστήμη. Όποιος νομίζει οτι έχει ιδιωτική ασφάλιση έτσι απλά, θα βρεθεί προ δυσάρεστων εκπλήξεων όταν τη χρειαστεί για κάτι σοβαρό. Υπάρχουν τόσα ψιλά γράμματα και προϋποθέσεις των προϋποθέσεων που τελικά θα επιλέξει όταν έρθει εκείνη η ώρα α) να πάει σε δημόσιο και να δώσει φακελάκι ή β) να πάει σε ιδιωτικό νομίζοντας οτι θα τον καλύψει η ασφάλεια και τελικά θα πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά του.

Αν έχεις να τα δώσεις, κακό δεν κάνει να έχεις μια ακόμα δικλείδα ασφαλείας. Απλά για πλήρη κάλυψη, δεν είναι.

Όπως είπε η Πουπουλίνα, πας στο δημόσιο στα επείγοντα και αν όντως χρειάζεσαι άμεση επέμβαση, σε βουτάνε και σε χειρουργούν, άσχετα ποιος είσαι και πόσα λεφτά βγάζεις.

Λάθος διαγνώσεις γίνονται πάντα και παντού. Κι οι γιατροί άνθρωποι είναι.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Οι ασφαλιστικές εταιρείες και η λειτουργία τους είναι ολόκληρη επιστήμη. Όποιος νομίζει οτι έχει ιδιωτική ασφάλιση έτσι απλά, θα βρεθεί προ δυσάρεστων εκπλήξεων όταν τη χρειαστεί για κάτι σοβαρό. Υπάρχουν τόσα ψιλά γράμματα και προϋποθέσεις των προϋποθέσεων που τελικά θα επιλέξει όταν έρθει εκείνη η ώρα α) να πάει σε δημόσιο και να δώσει φακελάκι ή β) να πάει σε ιδιωτικό νομίζοντας οτι θα τον καλύψει η ασφάλεια και τελικά θα πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά του.

Αν έχεις να τα δώσεις, κακό δεν κάνει να έχεις μια ακόμα δικλείδα ασφαλείας. Απλά για πλήρη κάλυψη, δεν είναι.

Όπως είπε η Πουπουλίνα, πας στο δημόσιο στα επείγοντα και αν όντως χρειάζεσαι άμεση επέμβαση, σε βουτάνε και σε χειρουργούν, άσχετα ποιος είσαι και πόσα λεφτά βγάζεις.

Λάθος διαγνώσεις γίνονται πάντα και παντού. Κι οι γιατροί άνθρωποι είναι.
Κοίτα, είπε ο φίλος παραπάνω, δίνει 200 ευρω το μήνα για μια καλή ιδιωτική. Δηλ το χρόνο : 1200, δηλ στα 10 χρόνια 12.000. Δεν είναι λίγα. Αν είσαι υγιής, γιατί μόνο τότε σε παίρνουν οι ιδιώτες, πόσες φορές θα χρειαστείς να έχεις μια δύσκολη νοσηλεία; Σε καλές συνθηκες 1 φορά στα 10 χρόνια. Αν τα αποταμιεύεις, είσαι καλυμένος και δεν έχεις τις δυσάρεστες εκπλήξεις, α αυτό, εκείνο δε στο καλύπτουμε.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κοίτα, είπε ο φίλος παραπάνω, δίνει 200 ευρω το μήνα για μια καλή ιδιωτική. Δηλ το χρόνο : 1200, δηλ στα 10 χρόνια 12.000. Δεν είναι λίγα. Αν είσαι υγιής, γιατί μόνο τότε σε παίρνουν οι ιδιώτες, πόσες φορές θα χρειαστείς να έχεις μια δύσκολη νοσηλεία; Σε καλές συνθηκες 1 φορά στα 10 χρόνια. Αν τα αποταμιεύεις, είσαι καλυμένος και δεν έχεις τις δυσάρεστες εκπλήξεις, α αυτό, εκείνο δε στο καλύπτουμε.
Ο Φώτης έχει πλήρη ασφάλεια. Εγώ που έχω νοσοκομειακή πληρώνω 40 το μήνα. Αν προσέξεις τις παροχές του συμβολαίου μου πρέπει να πληρώσω 1500 ευρώ συμμετοχή και τα παραπάνω τα καλύπτει η ασφαλιστική. Αν χρειαστείς εντατική και πας σε ιδιωτικό νοσοκομείο μπορείς να χρειαστείς υπέρογκα ποσά. Στο δημόσιο στις ενταντικές γίνεται διαλογή κι ας μην το λένε. Ακόμα και στα επείγοντα να πας αν ο άυπνος ειδικευόμενος ιατρός κρίνει ότι δεν είσαι επείγον θα είσαι αντιμέτωπος με αναμονές κ.λπ. που θα στοιχίσουν. Αν συμβεί κάτι στο δημόσιο δεν θα αποζημιωθείς γιατί προστατεύονται. Θα κατηγορήσουν τον ειδικευόμενο που έκανε τη διαλογή ή τη νοσηλεύτρια που προσπάθησε να εξυπηρετήσει και έστειλε τον ασθενή σε νοσοκομείο που εφημέρευε.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ο Φώτης έχει πλήρη ασφάλεια. Εγώ που έχω νοσοκομειακή πληρώνω 40 το μήνα. Αν προσέξεις τις παροχές του συμβολαίου μου πρέπει να πληρώσω 1500 ευρώ συμμετοχή και τα παραπάνω τα καλύπτει η ασφαλιστική. Αν χρειαστείς εντατική και πας σε ιδιωτικό νοσοκομείο μπορείς να χρειαστείς υπέρογκα ποσά. Στο δημόσιο στις ενταντικές γίνεται διαλογή κι ας μην το λένε. Ακόμα και στα επείγοντα να πας αν ο άυπνος ειδικευόμενος ιατρός κρίνει ότι δεν είσαι επείγον θα είσαι αντιμέτωπος με αναμονές κ.λπ. που θα στοιχίσουν. Αν συμβεί κάτι στο δημόσιο δεν θα αποζημιωθείς γιατί προστατεύονται. Θα κατηγορήσουν τον ειδικευόμενο που έκανε τη διαλογή ή τη νοσηλεύτρια που προσπάθησε να εξυπηρετήσει και έστειλε τον ασθενή σε νοσοκομείο που εφημέρευε.


Η ατομική ασφάλιση στην Interamerican βγαίνει στα 127€ το μήνα / 1.524€ ο χρόνος. Προφανώς υπάρχουν διαφορά πακέτα απλά εγώ μιλάω για αυτό που έχω εγώ.

Η οικογενειακή στην Interamerican βγαίνει στα 400€ ο μήνας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top