• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ιδιωτικοποίηση στην Υγεία

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Αν ήταν ιδιώτες γιατροί καλό θα ήταν για να αποσυμφορηθούν τα χειρουργεία από τους 100κ που είναι στην ουρά.

Αλλά δεν θα είναι ιδιώτες, οι γιατροί του δημοσίου θα είναι.
Το κονσεπτ θεωρητικά είναι ότι όποιος γιατρός θέλει θα δουλεύει και σε απογευματινά χειρουργεία για έξτρα χρήματα.

Στην πράξη το κράτος δεν έχει κανέναν τρόπο να ελέγξει ότι ο γιατρός δεν θα σου λέει αν θες πρωί τα λέμε σε 6 μήνες αλλιώς ελα σε μια βδομαδούλα απόγευμα να σε φτιάξω.
ναι γιαυτον τον λογο ακριβως, επειδη δεν θα υπαρχει ελεγχος και ολοι οι γιατροι θα προτιμανε τα απογευματινα προφανως για να παιρνουν λεφτα, ΔΕΝ επρεπε αυτο το πραγμα να περασει εξαρχης
ενισχυσε με γιατρους τα νοσοκομεια να εχουν προσωπικο για περισσοτερα χειρουργεια τα πρωινα και δωρεαν
οοοοχι μας λεει η κυβερνηση, θα ριξω λαδι στη φωτια και θα θεσπισω και απογευματινα χειρουργεια επι πληρωμη μεσα στα δημοσια νοσοκομεια
1708448849677.png
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Στην πράξη το κράτος δεν έχει κανέναν τρόπο να ελέγξει ότι ο γιατρός δεν θα σου λέει αν θες πρωί τα λέμε σε 6 μήνες αλλιώς ελα σε μια βδομαδούλα απόγευμα να σε φτιάξω.
Γιατι να τον ελέγξει; Ακριβώς αυτός είναι ο σκοπός του απογευματινού χειρουργείου.
Ο έλεγχος χρειάζεται για τα περιστατικά που ο γιατρός δίνει ψευδή προτεραιότητα στα πρωινά χειρουργεία (με αντάλλαγμα φυσικά). Όντως δύσκολο να αποφευχθεί πληρως, ακόμα και σε ιδανικές συνθήκες, αλλα θεωρητικά ετοιμάζουν μηχανισμούς και για αυτό (λογικά βάση στατιστικών ανα γιατρό). Και πάλι, το πως και αν εφαρμοστεί είναι άλλο θέμα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Γιατι να τον ελέγξει; Ακριβώς αυτός είναι ο σκοπός του απογευματινού χειρουργείου.
Ο έλεγχος χρειάζεται για τα περιστατικά που ο γιατρός δίνει ψευδή προτεραιότητα στα πρωινά χειρουργεία (με αντάλλαγμα φυσικά). Όντως δύσκολο να αποφευχθεί πληρως, ακόμα και σε ιδανικές συνθήκες, αλλα θεωρητικά ετοιμάζουν μηχανισμούς και για αυτό (λογικά βάση στατιστικών ανα γιατρό). Και πάλι, το πως και αν εφαρμοστεί είναι άλλο θέμα.
Εννοώ να ελέγχει ότι ο γιατρός δεν θα κάνει πχ 2 αντί για 5 χειρουργεία το πρωί ώστε να σπρώχνει ασθενείς το απόγευμα που θα πληρώνεται έξτρα.

Αν καταφέρουν να μην έχει καμία επίπτωση στα πρωινά είναι θετικό μέτρο αλλά δεν ξέρω ρεαλιστικά πως μπορούν να το καταφέρουν.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Εννοώ να ελέγχει ότι ο γιατρός δεν θα κάνει πχ 2 αντί για 5 χειρουργεία το πρωί ώστε να σπρώχνει ασθενείς το απόγευμα που θα πληρώνεται έξτρα.
Θεωρητικά υπάρχει και αυτό στο καινούργιο σύστημα (δε μπορούν να κάνουν απογευματινά χειρουργεία αν δε συμπληρώσουν Χ πρωινά).
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

ολους αυτους ειναι να τους βαλεις στο τρενο αθηνα θεσσαλονικη
οχι σε ενα σακο
κι αλλα χαρατσια βαζει ο Αδωνις στην υγεια

3 ευρώ για απεικονιστικές και 1 ευρώ για εργαστηριακές​

 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,275 μηνύματα.

ολους αυτους ειναι να τους βαλεις στο τρενο αθηνα θεσσαλονικη
οχι σε ενα σακο
κι αλλα χαρατσια βαζει ο Αδωνις στην υγεια

3 ευρώ για απεικονιστικές και 1 ευρώ για εργαστηριακές​

Πάντως το «σάκο» κάνει ρίμα και με «λάκκο».

Απόλυτη ξεφτίλα
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,961 μηνύματα.
τουλάχιστον θα παίρνεις σειρά ή θα σου βγάζουν την ψυχή μπας και δώσεις φακελάκι; :hmm:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,275 μηνύματα.
τουλάχιστον θα παίρνεις σειρά ή θα σου βγάζουν την ψυχή μπας και δώσεις φακελάκι; :hmm:
ξέρεις τι με εξοργίζει ακόμα πιο πολύ;
Επειδή άκουσα πολλές φορές αυτή την ανησυχία σήμερα.
Άντε το βρωμοσκούπιδο ο Άδωνις ξέρουμε τι είναι και που του αξίζει να είναι.

Το οτι έχουμε να ανησυχούμε για τους γιατρούς και το πως θα μας εκμεταλλευτούν και να μας καίνε τέτοια ερωτήματα on top της μαφίας για Κυβέρνηση μπορεί να με τρελάνει, αλήθεια.
Και μην μου πεί κανείς πως δεν πληρώνονται καλά και οδηγούνται στο να το κάνουν αυτό γιατί αυτή η συμπεριφορά είναι λαμόγιου, έχουν δώσει όρκο να σώζουν ζωές και όχι να τις εκμεταλλεύονται.

Θα μου πείς τώρα ξύπνησες εσύ;
Οχι φυσικά ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει και το πόσο σκουπίδι μπορεί να γίνει ενας γιατρός, αλλά το διανοείται κανείς τι περνάμε έχοντας τέτοια ερωτήματα και ανησυχίες;


σιχτίρ για άνθρωπος
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,961 μηνύματα.
ξέρεις τι με εξοργίζει ακόμα πιο πολύ;
Επειδή άκουσα πολλές φορές αυτή την ανησυχία σήμερα.
Άντε το βρωμοσκούπιδο ο Άδωνις ξέρουμε τι είναι και που του αξίζει να είναι.

Το οτι έχουμε να ανησυχούμε για τους γιατρούς και το πως θα μας εκμεταλλευτούν και να μας καίνε τέτοια ερωτήματα on top της μαφίας για Κυβέρνηση μπορεί να με τρελάνει, αλήθεια.
Και μην μου πεί κανείς πως δεν πληρώνονται καλά και οδηγούνται στο να το κάνουν αυτό γιατί αυτή η συμπεριφορά είναι λαμόγιου, έχουν δώσει όρκο να σώζουν ζωές και όχι να τις εκμεταλλεύονται.

Θα μου πείς τώρα ξύπνησες εσύ;
Οχι φυσικά ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει και το πόσο σκουπίδι μπορεί να γίνει ενας γιατρός, αλλά το διανοείται κανείς τι περνάμε έχοντας τέτοια ερωτήματα και ανησυχίες;


σιχτίρ για άνθρωπος

εγώ είμαι υπέρ της δημόσιας υγείας, παιδείας, και ό,τι άλλο κοινής ωφέλειας θες. αλλά στην πράξη, και με αυτές τις κυβερνήσεις (καθώς το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι), έχω άσχημες εμπειρίες από αυτές τις δομές. :down:

και ειλικρινά δεν ξέρω ποια είναι η λύση. αν βασίζεσαι στην ηθική και την ακεραιότητα ενός ανθρώπου σε θέση ισχύος, τα πράγματα είναι δύσκολα. :oops:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

ολους αυτους ειναι να τους βαλεις στο τρενο αθηνα θεσσαλονικη
οχι σε ενα σακο
κι αλλα χαρατσια βαζει ο Αδωνις στην υγεια

3 ευρώ για απεικονιστικές και 1 ευρώ για εργαστηριακές​



Για να εφαρμοστεί αυτό από κάπου πρέπει να βρεθούν χρήματα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.

Για να εφαρμοστεί αυτό από κάπου πρέπει να βρεθούν χρήματα.
Μια χαρά υπάρχουν λεφτά, αρκεί να κοπούν οι στρατιώτες και άλλες άχρηστες δαπάνες.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μια χαρά υπάρχουν λεφτά, αρκεί να κοπούν οι στρατιώτες και άλλες άχρηστες δαπάνες.
Τα εξηγεί ο Άδωνις στο Πορτοσάλτε πολύ καλά. Το σχέδιο αν εφαρμοστεί σωστά και φιλελεύθερα δεν είναι κακό γιατί δίνει κίνητρο στο προσωπικό να δουλεύει. Ο Άδωνις λέει ότι εκτός από τους ιατρούς θα πληρώνονται και οι νοσηλευτές και το λοιπό προσωπικό παραπάνω. Γι' αυτό το λόγο δεν υπάρχει ουσιαστική αντίδραση στο χώρο της υγείας. Win2Win

Στο τέλος λέει ότι μελλοντικά ότι θα επιτρέψει σε ιατρό του ΕΣΥ να ασκεί ιδιωτικό έργο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Γι' αυτό το λόγο δεν υπάρχει ουσιαστική αντίδραση στο χώρο της υγείας. Win2Win
Δεν υπάρχουν αντιδράσεις;
Στο τέλος λέει ότι μελλοντικά ότι θα επιτρέψει σε ιατρό του ΕΣΥ να ασκεί ιδιωτικό έργο.
και αυτο το λες για καλο; που θα πηγαινεις για δωρεαν εξεταση το πρωι και θα σου λεει περασε το απογευμα απο το ιατρειο μου με ραντεβου και πληρωμη;;;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν αντιδράσεις;
Θυμάσαι τι γινόταν το 2015 με την κινητικότητα;

και αυτο το λες για καλο; που θα πηγαινεις για δωρεαν εξεταση το πρωι και θα σου λεει περασε το απογευμα απο το ιατρειο μου με ραντεβου και πληρωμη;;;
Για τους ιατρους καλο. Για μας κακο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
123132.png


pinakas_2.jpg



Οι νοσηλευτές και το παραϊατρικό προσωπικό πρέπει να διαμαρτυρηθούν. Δεν μπορεί ο χειρούργους να παίρνει extra 1000 ευρώ και ο νοσηλευτής που είναι εξίσου ίδια ώρα στο χειρουργείο να μην παίρνει τπτ.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Και υποτίθεται έχουν έλλειψη σε αναισθησιολογους, όμως δεν τους εκτιμανε
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

SmartSelect_20240314_233426_Instagram.jpg
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top