Ιός των χοίρων - Νέα πανδημία (τί έχετε να πείτε;);

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο επικινδυνη ειναι η γριπη, πάντως ειναι απαραδεκτο να παιρνουν οι ενήλικες τα παιδικά εμβόλια για τον πνευμονιόκοκκο. Σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο κ λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ που πέρασα πρόσφατα την απλή γρίπη, έχω καθόλου αντισώματα ή μπα ;


Μπα, ειναι αλλος ιος.

Λογικα αν μεταλλαχτει τοτε χρειαζονται αλλα αντισωματα αλλα νομιζω χρειαζεται αρκετο χρονο για να γινει κατι τετοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αλλα εμβολια θελουν μηνες και χρονια για να παρασκευαστουν και να δοκιμαστουν και αυτοι σε 3 μηνες το χουν ετοιμο!!!

Μα ειναι δυνατον..;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daniel10

Νεοφερμένος

Ο daniel10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Αλλα εμβολια θελουν μηνες και χρονια για να παρασκευαστουν και να δοκιμαστουν και αυτοι σε 3 μηνες το χουν ετοιμο!!!

Μα ειναι δυνατον..;;;;
Και που εισαι ακομα!!! Να δειs ποσα ''ωφελιμα'' θα μαs πασαρουν σε λιγο καιρο παντα με γνωμονα το καλο μαs!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και no one knows τι περιεχει μεσα το υποτιθεμενο εμβόλιο...:P

Λες και θα μας ταισουν ολους placebo vaccines...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αν την έχουμε περάσει χρειάζεται να κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν τολμάω να κάνω ένα εμβόλιο χωρίς αυτό να έχει περάσει κλινικές δοκιμές.

Αυτό που έμαθα εγώ είναι ότι ο νέος ιός είναι θανατηφορόρος όταν ο πνευμονιόκοκκος της νέας γρίπης συνδιαστεί με τον πνευμονιόκοκκο της κοινής γρίπης. Δηλαδή αν κολλήσεις την κοινή γρίπη και, ενώ το ανασοποιητικό σου σύστημα είναι εξασθενημένο, σε χτυπήσει και η νέα γρίπη, τελείωσες.

Γι' αυτό καλύτερα να κάνουμε το εμβόλιο της κοινής γρίπης παρά να γινόμαστε πειραματόζωα στο βωμό του χρήματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
«Δηλώνω ότι: α) ενημερώθηκα για τους λόγους για τους οποίους πρέπει να εμβολιαστώ, καθώς και για τις πιθανές ανεπιθύμητες ενέργειες και επιπλοκές του εμβολιασμού, β) γνωρίζω ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως ασφαλής ιατρική πράξη, συμπεριλαμβανομένων των εμβολιασμών, γ) συμφωνώ να εμβολιαστώ με το εμβόλιο για τον νέο ιό της γρίπης Α (Η1Ν1)».

Υπεύθυνη δήλωση θα πρέπει να υπογράψουν οι πολίτες λίγο πριν εμβολιαστούν με το πολυαναμενόμενο πανδημικό εμβόλιο, όπως προβλέπει το Εθνικό Σχέδιο Δράσης για την αντιμετώπιση πανδημίας γρίπης. Η απόφαση αυτή ωστόσο προκαλεί εύλογα ερωτήματα σε ό,τι αφορά τις πιθανές παρενέργειες του εμβολίου και συνεπώς αίσθημα ανασφάλειας στους πολίτες.

Όπως μάλιστα υπογραμμίζουν ειδικοί στα «ΝΕΑ» το μέτρο αυτό δεν δικαιολογείται, παρά τις διαβεβαιώσεις του υπουργού Υγείας πως παρόλο που η χώρα μας θα προμηθευτεί έγκαιρα τις δόσεις, δεν θα διατάξει την έναρξη του εμβολιασμών προτού δοθεί προηγουμένως έγκριση από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων (ΕΜΕΑ), που θα εγγυάται την αποτελεσματικότητα και την ασφάλεια των εμβολίων. Δεν έχει ξαναγίνει
«Σε κανένα εμβόλιο μέχρι στιγμής- ούτε στο σχετικά νέο εμβόλιο κατά του τραχήλου της μήτρας- δεν απαιτήθηκε η έγγραφη συναίνεση του ασθενούς. Δεν υπάρχει αντίστοιχο προηγούμενο ούτε με φάρμακο. Εδώ γιατί απαιτείται; Μου κάνει εντύπωση το γεγονός πως αναλαμβάνει ο πολίτης την ευθύνη της ιατρικής πράξης, αντί οι υπεύθυνοι», λέει στα «ΝΕΑ» ο πρόεδρος του Φαρμακευτικού Συλλόγου Αττικής και του Ινστιτούτου Φαρμακευτικής Έρευνας και Τεχνολογίας (ΙΦΕΤ) κ. Κώστας Λουράντος.

Έπειτα από αυτή την εξέλιξη αλλά και την ανησυχία που έχει εκδηλωθεί το τελευταίο διάστημα εξαιτίας της εσπευσμένης παραγωγής του πανδημικού εμβολίου που πιθανόν να εγκυμονεί κινδύνους καθώς δεν υπάρχουν τα απαραίτητα χρονικά περιθώρια για εκτεταμένες μελέτες, ο κ. Λουράντος υποστηρίζει πως μεγάλη μερίδα των πολιτών θα αρνηθεί να εμβολιαστεί.

Πάντως, όπως διευκρινίζουν νομικοί στα «ΝΕΑ», ακόμη και η υπογραφή υπεύθυνων δηλώσεων δεν απαλλάσσει τις φαρμακοβιομηχανίες από την ευθύνη τους απέναντι στους ασθενείς που κάνουν χρήση των προϊόντων τους. Κατ΄ αυτό τον τρόπο ωστόσο περιορίζονται οι δικαστικές επιπτώσεις που θα έχουν εάν προκληθούν προβλήματα υγείας στους πολίτες. Συμπληρώνουν όμως πως η υπογραφή ενός εγγράφου λειτουργεί αποτρεπτικά στην ψυχολογία των ανθρώπων, στην περίπτωση που κάποιοι θα σκέφτονταν να προβούν σε μηνύσεις.

«Ανοσία αγέλης»
Στο μεταξύ, έγκριτοι επιδημιολόγοι επιμένουν πως είναι ανώφελος ο μαζικός εμβολιασμός και τονίζουν πως αρκεί να εμβολιαστεί μόλις το 50% του πληθυσμού για να σταματήσει η διασπορά του νέου ιού.

«Με την ταχύτητα που εξαπλώνεται η επιδημία είναι πιθανόν να επαρκεί ο εμβολιασμός των μισών πολιτών, καθώς ενδέχεται να επιτευχθεί η δημιουργία της “ανοσίας αγέλης”. Αυτό στην πράξη σημαίνει πως θα μειωθούν τα κρούσματα σε ομάδες του πληθυσμού που δεν εμβολιάζονται καθώς εμποδίζεται η μετάδοση του ιού εξαιτίας της υψηλής ανοσίας», υπογραμμίζει ο καθηγητής Επιδημιολογίας στην Ιατρική Σχολή του Χάρβαρντ κ. Δημήτρης Τριχόπουλος. Διευκρινίζει όμως πως η απόφαση για μαζικό εμβολιασμό πιθανόν να δρα θετικά στην ψυχολογία των ανθρώπων.

Τα ίδια εισηγείται και το Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων των ΗΠΑ (CDC) που ανακοίνωσε ποιες πληθυσμικές ομάδες πρέπει να εμβολιαστούν, οι οποίες αντιστοιχούν περίπου στον μισό πληθυσμό. Αυτό ωστόσο δεν σημαίνει πως απαγορεύεται στους υπόλοιπους να εμβολιαστούν: όσοι το επιθυμούν μπορούν να αγοράσουν το εμβόλιο από τα φαρμακεία.

Προτεραιότητες
Διαφορές όμως παρατηρούνται και στις προτεραιότητας που θέτει το CDC σε ό,τι αφορά τον εμβολιασμό του πληθυσμού ανάλογα με τις πιθανότητες επιπλοκών που αντιμετωπίζει εάν προσβληθεί από τον νέο ιό Α (Η1Ν1). «Οι Αμερικανοί εξαιρούν όσους ανήκουν στην ηλικιακή κατηγορία άνω των 65 και δικαίως αφού είναι γεγονός πως δεν μολύνονται. Αντίθετα, πρώτες στη λίστα είναι οι έγκυοι και ακολουθούν οι γονείς αλλά και όσοι φροντίζουν μωρά κάτω των 6 μηνών», εξηγεί στα «ΝΕΑ» ο καθηγητής Επιδημιολογίας και Προληπτικής Ιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Άγγελος Χατζάκης.

Ακολουθούν οι γιατροί και το νοσηλευτικό προσωπικό, έπειτα τα άτομα νεαρής ηλικίας (από έξι μηνών έως 24 ετών) και τελευταίοι οι άνω των 24 ετών που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας εξαιτίας των οποίων αυξάνεται και ο κίνδυνος επιπλοκών στην περίπτωση που προσβληθούν από τη νέα γρίπη. « Η κατηγοριοποίηση αυτή είναι πιο ώριμη και ιδίως σε ό,τι αφορά τους ανθρώπους που είναι 65 ετών και άνω. Στη χώρα μας έχει δημιουργηθεί ένας πανικός στους ηλικιωμένους που είναι αδικαιολόγητος», λέει ο καθηγητής και συμπληρώνει πως οι γιατροί συνήθως ακολουθούν τις οδηγίες του CDC.

ΧΩΡΙΣ ΙΣΧΥ​
Το έγγραφο δεν απαλλάσσει τις φαρμακοβιομηχανίες από την ευθύνη τους απέναντι στους ασθενείς, σύμφωνα με νομικούς κύκλους

https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4529789


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θέλω να εμβολιαστώ κ δε φοβάμαι.Πιστεύω πως οι φαρμακοβιομηχανίες πρέπει να διαθέσουν το εμβόλιο στην αγορά ενημερώνοντας βέβαια τον κόσμο πως δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα οι απαραίτητες μελέτες κ πως μπορεί να μην είναι απόλυτα ασφαλές.Από κει και πέρα, όποιος θέλει ας εμβολιαστεί.
-----------------------------------------
Έχεις ακούσει την λέξη conspirasy? για αυτήν την λέξη (συνομοσία) διάβαζα ένα άρθρο που μου έδωσε ο πρόην καθηγητής μου αγγλικών απο Αμερική. Λόγω των χρημάτων και της κρίσης της ποίας υπήρχε τον τελευταίο καιρό με επίκεντρο την Αμερική, ο κόσμος δεν σπαταλούσε χρήματα σε φάρμακα. Έτσι οι μεγάλοι έπρεπε να κάνουν κάτι... και δημιούργησαν ΤΗΝ ΓΡΙΠΗ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ! (σε ένα εργαστήριο μαζί με το αντίδοτο της φυσικά) Τώρα αν έχεις προσέξει ο κόσμος λόγω των τρελών ΜΜΕ που βρίσκονται παντού πια έχει ξεχάσει την οικ. κρίση. (για την οποία φώναζαν τόσο καιρό, μην έχοντας τι άλλο να σχολιάσουν)
Τα ΜΜΕ απο την πλευρά τους έχουν και αυτά διαδραματίσει τον ρόλο τους,
εκτελόντας την δικιά τους προπαγάνδα και κάνοντας τον κόσμο υστερικοτερο απο υστερικό!

Το μόνο σίγουρο είναι οτι ο κόσμος έχει ΤΡΕΛΑΘΕΙ αλλά σκέψου και αυτήν την εκδοχή...
Νομίζω πως είναι ακραίο αυτό το σενάριο, καθώς, αν εξαιρέσουμε τις φαρμακοβιομηχανίες, κανείς άλλος δεν ωφελείται από τη νέα γρίπη. Μάλιστα όλα τα κράτη του κόσμου είναι υποχρεωμένα να ξοδεύουν τεράστια ποσά για την ιατρική περίθαλψη των νοσούντων, πλήττεται ο τουρισμός κ.ά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οι φαρμακοβιομηχανιες ειναι τεραστια επιχειρηση. Και παιζουν πολλες λαμογιες, με γιατρους που προωθουν συγκεκριμενα φαρμακα για κερδοσκοπικους λογους, που κατεβαζουν τα ορια πχ στη χοληστερινη (παγκοσμια) για να παιρνουν περισσοτεροι φαρμακα και αλλα τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tassosg_1

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Διαβάζω το θέμα σας και είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον... Εγώ ένα έχω να πώ: Το εμβόλιο δημιουργήθηκε για τον ιό ή ο ιός για το εμβόλιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Διαβάζω το θέμα σας και είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον... Εγώ ένα έχω να πώ: Το εμβόλιο δημιουργήθηκε για τον ιό ή ο ιός για το εμβόλιο?
κι εγώ δυστυχώς αυτήν την ερώτηση έχω...αφήστε που ακύρωσα για δυο φορές ταξίδι στο εξωτερικό εξαιτίας της γρίπης!!πίκρα:(..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μας φάγανε τα αυτιά με αυτόν τον ιό. Πλεν' τε τα χέρια σας και είστε μια χαρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Maria 17 Το εμβόλιο κοινής γρίπης το έκανα τη χρονιά 2007-2008 που ξεκίνησα να δουλεύω σε φροντ.(Τις προηγούμενες χρονιές με τα ιδιαίτερα μόνο δεν είχα πρόβλημα).Εκείνη τη χρονιά λοιπόν, αρρώστησα 6 φορές από Σεπτέμβρη μέχρι Μάη(Το εμβόλιο το έκανα Σεπτέμβρη).Δεν μου χει ξανατύχει τέτοιο χάλι.Φαντάσου όμως 12-13 παιδάκια σε τάξη μεγέθους δωματίου.Τη δεύτερη χρονιά, χωρίς εμβόλιο, αλλά ίδιες συνθήκες, μόνο 3 φορές, κι αυτές πιο ήπια, χωρίς πυρετό.Τελικά το εμβόλιο με ωφέλησε???
Καποια πραγματα οοπως ο χωρος εργασιας μας δε μπορουμε να τα αλλαξουμε.. ομως το αγχος το μονο που κανει ειναι να αποδυναμωνει το ανοσοποιητικο ακομα περισσοτερο. Ολο αυτο το θεμα ειναι μια υπερβολη,συνηθισμενο φαινομενο για τους δημοσιογραφους. Και να νοσησετε θα ειναι μονο για 1 φορα (οπως η ανεμοβλογια) εκτος αν μεταλλαχθει ο ιος.. ειναι και το εμβολιο αλλα δεν το εμπιστευομαι και πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cucumber

Νεοφερμένος

Η Cucumber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Όταν έρθει το εμβόλιο (κι η Ελλάδα είναι μία από τις πρώτες χώρες-πειραματόζωα που θα το προμηθευτεί) διάβασα ότι θα χορηγηθεί υποχρεωτικά στο σχολικό πληθυσμό. Πώς το βλέπετε, είστε πρόθυμοι να εμβολιαστείτε; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όχι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,849 μηνύματα.
οι φοιτητές σε ποιον πληθυσμό ανήκουν για να εμβολιαστούν; :P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Πάντως έχω την υποψία ότι όλα έγιναν για τις φαρμακοβιομηχανίες. Αν δε δεχτούμε το πιο καταστροφολογικό σενάριο ότι οι φαρμακοβιομηχανίες έκαναν τον ιό, νομίζω ότι ο πανικός που έσπειραν τα ΜΜΕ ήταν "στημένος" για να παραγγέλνου ύστερα οι κυβερνήσεις εμβόλια για όλο (!)τον πλυθησμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cucumber

Νεοφερμένος

Η Cucumber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Χωλαίνει από παντού η υπόθεση και αν κρίνω από συζητήσεις σε διάφορα φόρουμ οι άνθρωποι δεν είναι και τόσο πρόθυμοι να δώσουν τη συγκατάθεσή τους (γιατί πρέπει να υπογράψεις ότι αναγνωρίζεις πως καμία ιατρική πράξη δεν είναι απολύτως ασφαλής) για ενδεχόμενο εμβολιασμό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όταν έρθει το εμβόλιο (κι η Ελλάδα είναι μία από τις πρώτες χώρες-πειραματόζωα που θα το προμηθευτεί) διάβασα ότι θα χορηγηθεί υποχρεωτικά στο σχολικό πληθυσμό. Πώς το βλέπετε, είστε πρόθυμοι να εμβολιαστείτε; :(

'Οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top