Και το θέμα, χωρισμός !

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Και όμως σε μερικούς / μερικες αυτοί οι άνθρωποι αξίζουν να έχουν στη ζωή τους. Μίζεροι και κλειστόμυαλοι σαν και αυτούς.

Δεν ειναι καθόλου τυχαίο που πάνε κ μπλέκουν με όλους αυτους τους ακατάλληλους οπως λένε μετά, ένας κατάλληλος δεν θα καθόταν να ασχοληθει περισσοτερο με αυτα που βλέπει. Γιατι πολύ απλά εκτιμάει τον εαυτο του και δεν προτίθεται να τον κάνει σάκο του μπόξ για τα ψυχολογικά της καθεμίας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παρόλα αυτά για άλλους λόγους, ακόμη και σε σχέση χρόνων είμαι υπέρ των ευχών. Εκεί, όντως, μπορεί να υπάρξει φόρτιση, αλλά είναι άλλοι οι λόγοι που κατ εμε αξίζει κανείς να την υπερβεί.
Ποια η σημασια του να στειλεις ομως χρονια πολλα σε πρωην ?
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ποια η σημασια του να στειλεις ομως χρονια πολλα σε πρωην ?
Νταξει δεν μίλησα μόνο για πρώην, μίλησα και για άλλες περιπτώσεις γενικά.

Κατ εμε είναι οι λόγοι που ανέλυσα στο μήνυμα μου (εκτίμηση, σεβασμός και όχι μόνο), αν υπάρχουν και κάποιος τα αισθάνεται (και δεν αναφερω για σκοπό επανασύνδεσης, αντιθέτως την πετάω απ έξω). Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, όχι γιατί δεν θέλω να συζητήσω αλλά γιατί νομίζω ότι θα κάνω κύκλο και θα αναμασήσω όσα ήδη είπα στο πρώτο μου μήνυμα.

Φευγω γιατί είμαι με την μασκαρα στο χέρι! Καλό βράδυ και να περάσετε καλά ο,τι κι αν κάνετε και οι εορτάζοντες και η μη εορτάζοντες
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Νταξει δεν μίλησα μόνο για πρώην, μίλησα και για άλλες περιπτώσεις γενικά.

Κατ εμε είναι οι λόγοι που ανέλυσα στο μήνυμα μου (εκτίμηση, σεβασμός και όχι μόνο), αν υπάρχουν και κάποιος τα αισθάνεται (και δεν αναφερω για σκοπό επανασύνδεσης, αντιθέτως την πετάω απ έξω). Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, όχι γιατί δεν θέλω να συζητήσω αλλά γιατί νομίζω ότι θα κάνω κύκλο και θα αναμασήσω όσα ήδη είπα στο πρώτο μου μήνυμα.

Φευγω γιατί είμαι με την μασκαρα στο χέρι! Καλό βράδυ και να περάσετε καλά ο,τι κι αν κάνετε και οι εορτάζοντες και η μη εορτάζοντες
Μπορεί ο άλλος να σε θέλει και να τον αναστατώσεις με την ευχή ελπίζοντας ότι τον προσεγγίζεις .
Αλλιώς συμφωνώ μαζί σου .

Αλλά καλό βράδυ !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό που ξεθάβουν αρχαία θέματα και δίνουν συμβουλές είναι κρίπι .

Ο άλλος μπορεί να ξεθάβει θέμα 10 χρόνων και να λέει ''κάνε αυτό κάνε εκείνο '', φυσικά ψαρώνουν και άλλοι και κάθονται και δίνουν συμβουλές σε φαντάσματα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα !

Το γεγονός ότι όλοι οι άνθρωποι δεν αντιμετωπίζουν με τον ίδιο τρόπο έναν χωρισμο ειδικά όταν δεν ειναι δική τους επιλογή δεν έγκειται στους κανόνες ανθρωπιάς ώστε να στείλεις μια ευχή!
Σίγουρα έχεις δίκιο οπως το προσεγγιζεις αλλά ξεχνάς ένα πολύ σημαντικό παράγοντα.
Τα θέλω και τα προσωπικά όρια του άλλου τα οποία τα έχει θέσει ώστε να μπορέσει να πάει παρακάτω και να ξεκολλήσει από μια τυχών σχέση που δυσκολεύεται να αφήσει πίσω.

Εδώ είναι μια κατηγορία από μόνη της που αν την προσεγγισουμε καθαρά και μόνο από την ψυχολογική πλευρά του καιβοχι από τους κανόνες ευγένειας ,θα πρέπει να τηρειθουν αυστηρά οι ατυποι κανόνες κάτω από τους οποίους υπήρξε ένας χωρισμός και σίγουρα δεν πατροναρονται με οποιαδήποτε αλλη σχέση - χωρισμό έχουμε ζήσει.

Αντιλαμβανομαστε όλοι ότι όταν ενας χωρισμός έρχεται πάρα την αντίθετη άποψη μας ,όσο ομαλής και ήρεμος να ήταν, μια απλή ευχή μπορεί να αναζωπυρώνει συναισθήματα επανασύνδεσης.

Πόσο ηθικό μπορεί να είναι όλο αυτό ?
Υπάρχει άνθρωπος που θα παρεξηγήσει κάποιον άλλον επειδή παρ όλο που πέρασαν τόσες στιγμές μαζί δεν του έστειλε μια ευχή ή θα τον εκτιμήσει ακόμα περισσότερο γνωρίζοντας πως θα το ήθελε πολύ να στελει αλλά σεβάστηκε την επιθυμία του στα όρια που έχει βάλει για να μπορέσει να αφησει και αυτός τελείως πισω του αυτό που έζησαν?

Με ζητήματα καρδιάς όπως λέμε και φυσικά με αυτα που έχουν άμεσο αντίκτυπο στην ψυχοσύνθεση κάθε άτομο, οι ευγενείς κανονες πολλές φορές επιβάλλεται να παραμεριστουν 😉

Χρόνια σου πολλά!!!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Το γεγονός ότι όλοι οι άνθρωποι δεν αντιμετωπίζουν με τον ίδιο τρόπο έναν χωρισμο ειδικά όταν δεν ειναι δική τους επιλογή δεν έγκειται στους κανόνες ανθρωπιάς ώστε να στείλεις μια ευχή!
Καταλαβαίνω τι λες, αν και γενικά δεν μιλούσα μόνο για χωρισμούς είναι η αλήθεια αλλά γενικά. Μίλησα με αφορμή το ότι το «χρόνια πολλα» κρύβει πάντα ένα σκοπό από πίσω που ακούστηκε.

Κατά τα άλλα εξέθεσα την δική μου οπτική και εννοειται δεν υπάρχει μόνο αυτή. Όπως πουθενά δεν υπάρχει μόνο μια, όχι μόνο σε τέτοια ζητήματα. Αλλά η προσέγγιση μου είναι αυτή που περιέγραψα. Βέβαια δεν πιάνει μέσα κάθε περίπτωση και συνδυασμό ανθρώπινης σχέσης και σίγουρα δεν μιλάω για «ειδικές περιπτώσεις»- πόσο μάλλον αν αυτές σχετίζονται με ανθρώπους με βαριά ψυχοπαθολογία. Δεν θα μπορούσε να γίνει αυτό έτσι κι αλλιώς. Όμως, ναι, συνεχίζω να έχω την ίδια στάση και όσα ερωτήματα θέτεις μπορώ να τα αντιστρέψω προς την αντίθετη πλευρά ακριβώς έτσι όπως είναι. Θα έλεγα ότι το «δίκαιο» και η ηθική που αναρωτήθηκες, όροι που έτσι κι αλλιώς ενέχουν άπειρο υποκειμενισμό, είναι χαοτικοί και στις περισσότερες των περιπτώσεων ένας άνθρωπος συνειδητά ή ασυνείδητα επιχειρηματολογεί πάνω στην a priori θέση του. Πάντως δεν μίλησα με όρους ευγένειας και τυπικότητας, αντιθέτως. Επισης ποτέ δεν γνωρίζεις αν ήθελε και δεν το έκανε από τη στιγμή που αυτό που έμαθες ήταν η ανταπόκριση ή η μη ανταπόκριση.

Ακόμη και αυτό που λαμβάνεις εσυ ως βάση είναι απλά ένα ενδεχόμενο περιστατικό απ όλα τα περιστατικά που θα μπορούσαν να υπάρξουν και του θέτεις πολύ στενά όρια και background και είναι ψιλοεξαίρεση. Τεσπα ας μην πέσω πάλι σε κύκλο και αναμοχλεύσω τα ίδια, δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.



Χρόνια σου πολλά!!!
Σ ευχαριστω πολύ!!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταλαβαίνω τι λες, αν και γενικά δεν μιλούσα μόνο για χωρισμούς είναι η αλήθεια αλλά γενικά. Μίλησα με αφορμή το ότι το «χρόνια πολλα» κρύβει πάντα ένα σκοπό από πίσω που ακούστηκε.
Δεν είναι μόνο ένας ερωτικός χωρισμός που μπορεί να καθορίσει μια τετοια στάση.
Είναι το δικαίωμα ενός ανθρώπου να κρατήσει μια άλλη στάση γιατί έτσι κρίνει ότι ενεργεί με γνώμονα όχι μόνο το δικό του καλό.

Που θέλω να καταλήξω?
Στην διαφορετική προσέγγιση που έχει ένας άνθρωπος σε μια απλή ευχή "χρόνια πολλα" και ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένος κανόνας που αν δεν τηρηθεί μπορεί να τον χαρακτηρίζει αντίστοιχα αντικοινωνικο ,αχάριστο ή γενικά να του προσθέσει κάποιο αρνητικό προσιμο ;)
. Βέβαια δεν πιάνει μέσα κάθε περίπτωση και συνδυασμό ανθρώπινης σχέσης και σίγουρα δεν μιλάω για «ειδικές περιπτώσεις»- πόσο μάλλον αν αυτές σχετίζονται με ανθρώπους με βαριά ψυχοπαθολογία.
Η ψυχοπαθολογια ενός ανθρώπου δεν μπορεί να είναι γνωστή αν δεν τον ζησεις μέσα στο γεγονός που βιώνει ώστε να δεις την επίδραση που έχει επάνω του ,οπότε κάτι τέτοιο μας είναι τελείως άγνωστο σε κάθε περίπτωση ακόμα και αυτής που δεν έχει δώσει ποτέ κανένα δείγμα.
Δεν θα μπορούσε να γίνει αυτό έτσι κι αλλιώς. Όμως, ναι, συνεχίζω να έχω την ίδια στάση και όσα ερωτήματα θέτεις μπορώ να τα αντιστρέψω προς την αντίθετη πλευρά ακριβώς έτσι όπως είναι. Θα έλεγα ότι το «δίκαιο» και η ηθική που αναρωτήθηκες, όροι που έτσι κι αλλιώς ενέχουν άπειρο υποκειμενισμό, είναι χαοτικοί και στις περισσότερες των περιπτώσεων ένας άνθρωπος συνειδητά ή ασυνείδητα επιχειρηματολογεί πάνω στην a priori θέση του.
θα ήθελα πάρα πολύ να μου αντιστρέψεις ένα ερώτημα για να δω πως μπορεί να παραμεριστει ένα τέτοιο φαινόμενο ψυχοπαθογενειας όπως προανεφερες .
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,065 μηνύματα.
Χωρισμοί και χρόνια πολλά...
Μην το ανοίγετε αυτό το θέμα...

Μερικοί άνθρωποι όσο κι αν ρίξεις τα μούτρα σου και τους φερθείς σαν άνθρωπος στις γιορτές τους ή ακόμα των ίδιων των παιδιών τους, θα δουν το χώρο που τους αφήνεις ως ευκαιρία να ξαναγυρίσουν και να ξαναδαγκώσουν, και οταν έχουν οι ίδιοι την ευκαιρία να δειξουν την ανθρωπιά τους ξαφνικά δεν είναι εκεί.

Όρια και καλές αναμνήσεις, ναι καλά. Η ψειρα δεν έχει όρια, η ψείρα τρώει καλά σε καινούριο μαλλί, γι αυτό δε μπορεί να μιλήσει με γεμάτο στόμα.

Μερικοι άνθρωποι πρέπει να μένουν οριστικά πίσω, σα να μη συνέβησαν ποτέ. Οι πράξεις τους, τους κατέστησαν ανύπαρκτους, νεκρούς.

Damnatio memoriae!
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να σε κάνει πιο άνθρωπο το να πεις "χρόνια πολλά" σε πρώην ή σε ένα άτομο που δεν χωνεύεις ξέρω'γω και καλά από ευγένεια. Προσωπικά δεν στέλνω ποτέ σε πρώην, έτσι κι αλλιώς είναι άτομο που έχεις αφήσει στο παρελθόν, ποιος ο λόγος να το θυμάσαι μία φορά τον χρόνο για να ευχηθείς; Δεν ξέρω, έτσι το βλέπω.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Η ψυχοπαθολογια ενός ανθρώπου δεν μπορεί να είναι γνωστή αν δεν τον ζησεις μέσα στο γεγονός που βιώνει ώστε να δεις την επίδραση που έχει επάνω του ,οπότε κάτι τέτοιο μας είναι τελείως άγνωστο σε κάθε περίπτωση ακόμα και αυτής που δεν έχει δώσει ποτέ κανένα δείγμα.
Δεν μίλησα γι αυτό, είπα για την ειδική περίπτωση που εσυ ανέφερες που είναι ειδική περίπτωση ανθρώπου που εμφανώς κωλύεται στο να διαχειριστεί τα συναισθήματα -οποια κι αν βιώνει- όπως και μια κατάσταση σαν αυτή. Όχι γενικά και αόριστα.
Φυσικά και δεν μπορούμε να το παίζουμε ψυχολόγοι του αέρα και δεν θα το κάνω γι αυτό και μια πράξη από μόνη της δεν θα μου δώσει κανένα δείγμα, ισχυρό ώστε να ψυχολογήσω κάποιον.
θα ήθελα πάρα πολύ να μου αντιστρέψεις ένα ερώτημα για να δω πως μπορεί να παραμεριστει ένα τέτοιο φαινόμενο ψυχοπαθογενειας όπως προανεφερες .
Τα ερωτήματα που έθεσες σε εμένα, μπορούν να ερωτηθούν τα ίδια και ως προς την δική σου παρέμβαση. Αυτό εννοούσα.

Δεν θα το κάνω γιατί υπάρχουν ήδη και δεν είναι καθοριστική η συμβολή μου γι αυτό (δηλ μπορείς να τα θέσεις σε εσένα) και γιατί όπως είπα ήδη δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Δηλαδή, νιώθω ότι θα πέσω η ίδια λίγο πολύ σε κύκλους μιας και στο αρχικό μου μήνυμα θεωρώ ότι ήμουν αρκετά σαφής για το σε τι περιπτώσεις μιλάω και πως το στηρίζω. Δεν μιλάω για όλες τις περιπτώσεις και προφανώς υπάρχουν και εξαιρέσεις.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ερωτήματα που τέθηκαν ειναι πολυ βάσιμα και καθοριστικά και πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα αντιστρόφουν ώστε να καταρρίψουν αυτα που θίγω πολυ συγκεκριμένα και καθόλου σπάνια πλέον, εφόσον σχεδον σε όλους, αν όχι όλους στους περισσότερους ερωτικούς χωρισμους συμβαίνουν και όχι...
Μιλάμε για σχέσεις ζωής που μπαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας "τόσα ζήσαμε μαζί, ντροπή να μην στείλω ένα χρόνια πολλά " που είναι πολύ παράλογο και αντιφατικό να ακούγεται οταν όλο αυτά κατέληξαν σε μια μονόπλευρη επιθυμια χωρισμου ...
Μάλλον ο καθένας εκτιμά τα εκάστοτε γεγονότα μόνο επιλεκτικά και κατά περίσταση βέβαια μη λαμβάνοντας υπόψιν την συναισθηματική κατάσταση του άλλου ναι τον σεβασμό φυσικά αυτής.


Δεν υπάρχει λογική στο να στείλουμε ένα χρόνια πολλά σε ένα άνθρωπο μόνο την ημέρα της γιορτής του όταν δεν έχουμε καμία άλλη επαφή και ενημέρωση για το που βρίσκεται και αν έχει κάνει κάτι άλλο στην ζωή του.

Τις υπόλοιπες μέρες και πολύ περισσότερο τις ημέρες που χρειαζόταν πολλά περισσότερα από μια απλή ευχή που ήμασταν ?

Εκεί πιστεύω πλέον ότι καθορίζεται το τι άνθρωπος είναι ο καθένας μας που είτε επιλέγει να ευχηθεί είτε όχι.
Πολλοί άνθρωποι εκεί έξω θα ήθελαν το τηλέφωνο τους να χτυπούσε όταν έχει πραγματική ανάγκη και όχι ΜΟΝΟ την ονομαστικής του γιορτή 😉
 
Top