Κακοποίηση ζώων

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,007 μηνύματα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει καν κακοποίηση καθώς ο νεαρός έσπρωξε και δεν κλώτσησε το γατί και δεν υπήρχε ο παραμικρός τραυματισμός. Σαν να παίρνεις κάποιος ένα γονέα στο δικαστήριο γιατί τράβηξε το αυτί στο παιδί του.
υπήρχε δόλος όμως... γενικότερα, πρέπει να κατευθυνθούμε πιστεύω σε ένα σύστημα αυστηροποίησης των ποινών και στα λεγόμενα επτέσματα/ελαφριά παραπτώματα, για παραδειγματισμό προς αποφυγή ανάλογων περιστατικών. Πρέπει δηλαδή να λειτουργεί αποτρεπτικά το νομικό/ποινικό πλαίσιο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ή έστω με την επιβολή τσουχτερών προστίμων
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,549 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,568 μηνύματα.
Ακικε επειδή στη δουλειά που είμαι κάποιες φορές με καλουν σε δικαστήρια και η άποψη μου λαμβάνεται υπόψη σαν ένα είδος ενορκου θα σ πω πως εγώ θα προτεινα τη καταδίκη του εν λόγω.

Κατά τα αλλά αν θες να σεβαστούμε την απόφαση του Δικαστηρίου μέχρι το εφετείο σεβασου κ εσυ και μην λες οτι ο εισαγγελέας του Αρείου παγου θα δεχτεί την απόφαση γιατί προς στιγμή την αμφισβητεί.

Βάλε σε μια ισορροπία τη σκέψη σου. Μεροληπτεις υπέρ μιας ξυλινη λογικής.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ακικε επειδή στη δουλειά που είμαι κάποιες φορές με καλουν σε δικαστήρια και η άποψη μου λαμβάνεται υπόψη σαν ένα είδος ενορκου θα σ πω πως εγώ θα προτεινα τη καταδίκη του εν λόγω.

Βάλε σε μια ισορροπία τη σκέψη σου. Μεροληπτεις υπέρ μιας ξυλινη λογικής.
Οκ σεβαστή η άποψη σου. Εμένα δεν μου φάνηκε ότι θέλει να το τραυματίσει. Μη ηθικό αυτό που έκανε αλλά όχι ποινικά καταδικαστέο. Πιστεύω ότι οι δικαστές πρέπει να αποφασίζουν με ξύλινη λογική σύμφωνα με τη νομοθεσία. Χωρίς συναισθηματισμούς και υποκειμενικά κριτήρια.

Κατά τα αλλά αν θες να σεβαστούμε την απόφαση του Δικαστηρίου μέχρι το εφετείο σεβασου κ εσυ και μην λες οτι ο εισαγγελέας του Αρείου παγου θα δεχτεί την απόφαση γιατί προς στιγμή την αμφισβητεί.
Θα έχει εφετείο; Νομίζω στο εφετείο πάνε οι αποφάσεις που δεν έχουν αθωωθεί στο πρωτοβάθμιο.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,007 μηνύματα.
Οκ σεβαστή η άποψη σου. Εμένα δεν μου φάνηκε ότι θέλει να το τραυματίσει. Μη ηθικό αυτό που έκανε αλλά όχι ποινικά καταδικαστέο.
Αυτό εννοώ ότι με την πράξη του αυτή κατανοείς το ποιόν του ανθρώπου αυτού...πολλές φορές πρέπει να λαμβάνονται και ηθικά κριτήρια υπόψιν, όπως η προσωπικότητα και η συμπεριφορά του ατόμου σπέναντι στο κοινωνικό σύνολο
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Τα απιστευτα μπραβο στον αντρα που ειδοποιησε τηνα στυνομια και την ακολουθησε και δνε την αφησε σε χλωρο κλαρι την κωλογρια και στηνα στυνομια που εφτασε εγκαιρα.
Ετσι σιγα σιγα ολα οι ανθρωπομορφες πορδες να μπαινιυν στην θεση τους.ΑΥΤΟΙ ΣΤΟΝ ΚΑΔΟ .

Σοκ προκαλεί το νέο περιστατικό κακοποίησης ζώου, το οποίο σημειώθηκε τη νύχτα στην περιοχή του Γαλατσίου. Όλα συνέβησαν λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Δευτέρας σε γειτονιά του Γαλατσίου, όταν ένας άνδρας κάλεσε την Άμεση Δράση για να καταγγείλει ότι μία γυναίκα έβαλε μέσα σε πλαστική σακούλα πέντε μικρά γατάκια και αφού έκλεισε πολύ σφιχτά την σακούλα ετοιμαζόταν να την πετάξει μέσα στον κάδο απορριμμάτων.
Η αστυνομία έφτασε άμεσα στο σημείο πιάνοντας την 74χρονη επ’ αυτοφώρω με την σακούλα στα χέρια και τα γατάκια μέσα, με μεγάλη δυσκολία στην αναπνοή, καθώς από το δέσιμο της σακούλας είχε κοπεί το οξυγόνο.


Ο γείτονας που την κατήγγειλε κατέθεσε μήνυση σε βάρος της με την γυναίκα να συλλαμβάνεται, ενώ αντιμετωπίζει κατηγορία για κακοποίηση ζώου.

«Την σταμάτησα και κάλεσα την αστυνομία»

Όπως αναφέρει άνδρας που βρέθηκε μπροστά στο γεγονός και ήταν και αυτός που κατάφερε να σώσει τη ζωή των πέντε γατιών, η γυναίκα κρατούσε μία σακούλα στο χέρι της, δεμένη, που μέσα είχε τα ζωάκια.


«Τα πήγαινε στον κάδο. Την σταμάτησα και κάλεσα την αστυνομία. Έφυγε από το σημείο και την ακολούθησα μέχρι την Κυψέλη που ήρθε και μας βρήκε τελικά το περιπολικό», αναφέρει συγκεκριμένα σε ανάρτησή του. Σύμφωνα με τον ίδιο, την κράτησαν στο Αυτόφωρο και εκείνος έδωσε κατάθεση. Στη συνέχεια, το Αστυνομικό Τμήμα Γαλατσίου τον ενημέρωσε να παραλάβει τα γατάκια και να μεταφερθούν σε κτηνίατρο ώστε να βγει γνωμάτευση για το δικαστήριο.


«Με ενημέρωσαν ότι θα της φάει πρόστιμο από 5.000 έως 15.000 για το καθένα. Με ενημέρωσαν επίσης ότι μετά θα αναλάβει ο Δήμος Γαλατσίου και ότι εγώ πρέπει να πάω σε μια εβδομάδα στο τμήμα να πάρω όλα τα απαραίτητα χαρτιά για να έχω εικόνα που είναι τα γατάκια», συμπληρώνει.


Τέλος, αναφέρει πως όποιος ενδιαφέρεται να τα υιοθετήσει θα μπορεί να το κάνει «μετά από μια εβδομάδα που θα με έχουν ενημερώσει κι εμένα» και «παρακαλώ όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει μήνυμα».


«Σώθηκαν. Έχουν ακόμη κλειστά μάτια και ομφάλιο λώρο», γνωστοποιεί ο κ. Θοδωρής, αναφορικά με την κατάσταση των πέντε γατιών.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Τα κλασσικα εικονογραφημενα.Τον πουλογλου και αυτος.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!Το σκυλακι δεμενο με αλυσιδα απο το αμαξι να το σερνει...ελεος πια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Ελεύθερος και δεν ξερω αν γίνει δίκη. Πως θα άποζημειωθει αυτος ο άνθρωπος από τους τηλεδικαστές.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.

Ελεύθερος και δεν ξερω αν γίνει δίκη. Πως θα άποζημειωθει αυτος ο άνθρωπος από τους τηλεδικαστές.
Δεν πας καλα.Ελευθερος διοτι το εγκλημα αφηνει αυτο το περιθωριο...αλλα το προστιμο του ειναι 30.000 ευρουλακια.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΟΣ.ΕΛΕΟΣ ΑΚΙΚΕ ΠΙΑ.Ουτε δημοτικου να ησουν.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν πας καλα.Ελευθερος διοτι το εγκλημα αφηνει αυτο το περιθωριο...αλλα το προστιμο του ειναι 30.000 ευρουλακια.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΟΣ.ΕΛΕΟΣ ΑΚΙΚΕ ΠΙΑ.Ουτε δημοτικου να ησουν.
Από το δικηγόρο του που μίλησε στις κάμερες δεν νομιζω να μπει πρόστιμο. Απέδειξε ότι ήταν σε άλλο μέρος την συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Η ενοχη του θα κριθει στο δικαστηριθο..οπως θα δεις καισ την πηγη.,που δεν μπορω να κανω κοπυ.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΚΑΣΤΕΙ ΔΗΛΑΔΗ.
Ξανα στα θρανια ακικε.
ΔΕΝ ΑΘΩΟΘΗΚΕ,ΑΠΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΚΑΣΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από το δικηγόρο του που μίλησε στις κάμερες δεν νομιζω να μπει πρόστιμο. Απέδειξε ότι ήταν σε άλλο μέρος την συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
δες..ΔΙΚΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΛΕΜΕ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η ενοχη του θα κριθει στο δικαστηριθο..οπως θα δεις καισ την πηγη.,που δεν μπορω να κανω κοπυ.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΚΑΣΤΕΙ ΔΗΛΑΔΗ.
Ξανα στα θρανια ακικε.
ΔΕΝ ΑΘΩΟΘΗΚΕ,ΑΠΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΚΑΣΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


δες..ΔΙΚΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΛΕΜΕ.
Οκ τα λέμε στη δίκη.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Συνήθως τους βάζουν να παρουσιάζονται 2 φορες σε αστυνομικό τμήμα και δεν μπορούν να φύγουν από τη χώρα. Δεν είναι μόνο πρόστιμο αλλά κακούργημα.
Ασε τα συνηθως/Κια μονο που τον φυλακισαν για αρχη για ζωο..ειναι ΝΙΚΗ.Τα υπολοιπα στη δικη.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,549 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι… Αν ένα σκυλί ή γατί χτυπηθεί από αυτοκίνητο, το δούμε δηλαδή, συνεχίζει ο οδηγός να τρέχει σαν να μην έγινε τίποτα αλλά δεν έχουμε προλάβει τις πινακίδες, τι γίνεται τότε;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,358 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι… Αν ένα σκυλί ή γατί χτυπηθεί από αυτοκίνητο, το δούμε δηλαδή, συνεχίζει ο οδηγός να τρέχει σαν να μην έγινε τίποτα αλλά δεν έχουμε προλάβει τις πινακίδες, τι γίνεται τότε;
Απο καμερες ασφαλειας αν υπαρχοτυν μπορει μια χαρα να αποδειχθει.
 

johnsala

Νεοφερμένος

Ο johnsala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top