Κανόνες στο σχολείο υπεράνω της λογικής

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,938 μηνύματα.
Αν τη ρωτήσεις τη συγκεκριμένη γιατί κλείδωσε το παιδί έξω, θα σου πει, "μα φυσικά για να τον κάνω άνθρωπο".
Προβληματικοί σε θέσεις που επηρεάζουν άλλους και δη παιδιά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Υπήρχαν πολλοί άνθρωποι που ήταν μπροστά όταν μου είπε το υπέροχο "ακολουθούσα τους κανόνες και κλείδωσα την πόρτα". Τους τράβηξα την προσοχή και μαζεύτηκαν. Πολλοί γονείς αφού παρέδωσαν τα παιδιά τους παρέμειναν εκεί γύρω
και κουβεντιάζανε. Όποτε, δεν τίθεται ζήτημα, το αυτόφωρο ήταν δεδομένο, αλλά δεν ήταν και αυτό το ζητούμενο μου όπως είπα παραπάνω.


Καλά ο εισαγγελέας θα αποφάσιζε αλλά δεν καταλαβαίνω η έκθεση σε κίνδυνο πως προκυπτει αφου υπήρχαν κ άλλοι γονείς εκεί γυρω. Αυτό θα έλεγε η επιστατρια... Το αφησα για λίγη ώρα εκτός χωρίς να είναι μόνος του... Τόσο εγώ όσο κ οι γονείς ήταν παροντες άσχετα αν η πορτα ήταν κλειδωμένη για το καλό των υπολοίπων λόγω εξωσχολικων.

Εγώ σ λέω τι θα έλεγε. Ότι η συμπεριφορά της είναι για αναφορά το χουμε πει από το πρωι.

Η διευθυντρια σου ζήτησε συγγνώμη ;η επιστατρια κατάλαβε το λάθος της ;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.
Καλά ο εισαγγελέας θα αποφάσιζε αλλά δεν καταλαβαίνω η έκθεση σε κίνδυνο πως προκυπτει αφου υπήρχαν κ άλλοι γονείς εκεί γυρω. Αυτό θα έλεγε η επιστατρια... Το αφησα για λίγη ώρα εκτός χωρίς να είναι μόνος του... Τόσο εγώ όσο κ οι γονείς ήταν παροντες άσχετα αν η πορτα ήταν κλειδωμένη για το καλό των υπολοίπων λόγω εξωσχολικων.
Ντέβιλ αυτό δεν υφίσταται . Όποιος είναι έξω απο το σχολείο θεωρείται ξένος , είτε έχει παιδί στο σχολείο είτε όχι. Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να επικαλεστεί οτι το παιδί ήταν προστατευμένο επειδή υπήρχαν και άλλοι γονείς τριγύρω . Ήταν η μόνη που ήταν προσωπικό του σχολείου τριγύρω .

Δεν νομίζω οτι ο Δροσουλίτης διαμαρτύρεται επειδή είχε απαραίτητα κάποια ξεκάθαρη νομική ευθύνη η συγκεκριμένη . Όντως μπορεί να επικαλεστεί 1002 πράγματα για να αρνηθεί οτι έφερε ευθύνη για τον μικρό εφόσον δεν είχε μπει στο σχολείο μέχρι τις 8:15 . Θα μπορούσε να πει : "και ποιος φταίει κύριε μου εαν αφήσατε το παιδί μόνο του χωρίς να δείτε οτι μπαίνει μέσα στο σχολείο για να έχουμε οποιαδήποτε ευθύνη για την ασφάλεια του ;".

Δεν έχεις άδικο σε αυτό , το θέμα όμως είναι οτι για έναν γονιό δεν αρκεί μόνο η νομική ευθύνη . Χρειάζεται να νιώθει πως μπορεί να επιστευτεί τους ανθρώπους που αφήνει να προσέχουν το παιδί του . Σε εντελώς ανθρώπινο επίπεδο η γυναίκα αυτή δεν φάνηκε να είναι έμπιστη . Ίσως λοιπόν ακόμα και νομικά να μην μπορεί να κινηθεί , να μπορεί να ασκήσει πίεση μέσω του σύλλογου γονέων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Ντέβιλ αυτό δεν υφίσταται . Όποιος είναι έξω απο το σχολείο θεωρείται ξένος , είτε έχει παιδί στο σχολείο είτε όχι. Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να επικαλεστεί οτι το παιδί ήταν προστατευμένο επειδή υπήρχαν και άλλοι γονείς τριγύρω . Ήταν η μόνη που ήταν προσωπικό του σχολείου τριγύρω .

Δεν νομίζω οτι ο Δροσουλίτης διαμαρτύρεται επειδή είχε απαραίτητα κάποια ξεκάθαρη νομική ευθύνη η συγκεκριμένη . Όντως μπορεί να επικαλεστεί 1002 πράγματα για να αρνηθεί οτι έφερε ευθύνη για τον μικρό εφόσον δεν είχε μπει στο σχολείο μέχρι τις 8:15 . Θα μπορούσε να πει : "και ποιος φταίει κύριε μου εαν αφήσατε το παιδί μόνο του χωρίς να δείτε οτι μπαίνει μέσα στο σχολείο για να έχουμε οποιαδήποτε ευθύνη για την ασφάλεια του ;".

Δεν έχεις άδικο σε αυτό , το θέμα όμως είναι οτι για έναν γονιό δεν αρκεί μόνο η νομική ευθύνη . Χρειάζεται να νιώθει πως μπορεί να επιστευτεί τους ανθρώπους που αφήνει να προσέχουν το παιδί του . Σε εντελώς ανθρώπινο επίπεδο η γυναίκα αυτή δεν φάνηκε να είναι έμπιστη . Ίσως λοιπόν ακόμα και νομικά να μην μπορεί να κινηθεί , να μπορεί να ασκήσει πίεση μέσω του σύλλογου γονέων.
Πολύ σωστή η θέση σου φίλε μου. Πολύ πιο αντικειμενική από τη δική μου. Οφείλω να το πω.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 967 μηνύματα.
Τι ηλιθιότητα ήταν αυτή; Καλά έκανες και έκανες φασαρία! Τι νομίζουν ορισμένοι; Πως έγιναν θυρωροί και έπιασαν τον παπά απ' τα ......? Αφήνουν τα παιδάκια στο δρόμο; Πού ακούστηκε;
Τα δικά μου ήταν σε άλλο εκπαιδευτικό συστημα, τεσπα, καλύτερο ή χειρότερο δεν ξέρω, ήξερα πως αν το παιδί, πηγαίνει πχ στο γιατρό για 2/3 ώρες, μετά χρειαζόταν ειδική άδεια για να μπει. Όταν ρώτησα τη δασκάλα του, πως έχει πρωινές εξετασεις αίματος και θα έρθει γυρω στις 10, είπε πως ασφαλώς και θα μπει, η πόρτα είναι όλη μέρα ανοιχτή για τα παιδιά.
Να σου πω, αυτοί οι άχρηστοι, φοβούνται μην έρθει κάποιος και κακοποιήσει παιδί, επειδή δεν είναι σε θέση να επιβλέπουν όλο το κτίριο. Αυτό όμως δεν είναι λόγος να κλειδωθούν τα παιδιά μέσα, ή έξω. Έξω κινδυνεύουν περισσότερο απ τα αυτοκίνητα και τους εξωσχολικούς και μέσα, σε περίπτωση πυρκαγιάς ή σεισμού, δε θα υπάρχει διαφυγή. Αντίθετα οι λίγοι <<κακοποιοί>> που μπορεί να εισβάλλουν παράνομα στο σχολείο, γιατί καθένας που δεν έχει δουλειά, είναι παράνομος στο χώρο του σχολείου, μπορούν εύκολα να εντοπιστούν από τους εφημερεύοντες, την επιστάτρια, τον διευθυντή και ασφαλώς απ όλους τους μαθητές, που πρέπει να είναι καλά δασκαλεμένοι και μόλις δουν έναν άγνωστο ενήλικα στο σχολείο, να ειδοποιήσουν έναν οποιονδήποτε εκπαιδευτικό
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,549 μηνύματα.
Δεν ξέρω τί να πω κι εγώ, πραγματικά, πέρα από τα προφανή...

Και δεν έχει να κάνει μόνο με τους κανόνες. Μα με το γεγονός ότι μια επιστάτρια (γυναίκα, δηλαδή, έχει κι αυτό τη σημασία του...), έκλεισε κατάμουτρα την πόρτα σ΄ ένα παιδάκι και το κλείδωσε απ΄ έξω (το πώς ένιωσε και το παιδί, εκείνη την ώρα, δεν το συζητώ, μπρος στους άλλους κινδύνους που θα μπορούσε να βιώσει...)...

Το πιο λογικό θα ήταν ν΄ ανοίξει την πόρτα, να το χαϊδέψει στο κεφάλι και να το βάλει μέσα με ένα "άντε, γρήγορα, στην τάξη σου...". Η αντίδρασή της και η απάθειά της με ξεπερνάνε...

Υπάρχουν κάποια πράγματα που μας ξεπερνάνε, γενικότερα. Μα, δυστυχώς, υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι. Και δεν είναι λίγοι. Μα ευτυχώς ούτε και πολλοί...

Κι εγώ θα "έβγαζα νύχια", όπως...ο πατέρας. Δεν θα την άφηνα έτσι. Θα την έκανα ρόμπα ξεκούμπτωτη, μόνο και μόνο για να μην το ξανακάνει.-
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,864 μηνύματα.
Δημόσιο σχολείο και ασφάλεια δεν πάνε μαζί.

Μπορείς να κανείς γραπτή αναφορά στη πρωτοβάθμια εκπαίδευση, ενημερώνοντας γραπτά και τον σύλλογο γονέων. Τα γραπτά μένουν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ντέβιλ αυτό δεν υφίσταται . Όποιος είναι έξω απο το σχολείο θεωρείται ξένος , είτε έχει παιδί στο σχολείο είτε όχι. Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να επικαλεστεί οτι το παιδί ήταν προστατευμένο επειδή υπήρχαν και άλλοι γονείς τριγύρω . Ήταν η μόνη που ήταν προσωπικό του σχολείου τριγύρω .

Δεν νομίζω οτι ο Δροσουλίτης διαμαρτύρεται επειδή είχε απαραίτητα κάποια ξεκάθαρη νομική ευθύνη η συγκεκριμένη . Όντως μπορεί να επικαλεστεί 1002 πράγματα για να αρνηθεί οτι έφερε ευθύνη για τον μικρό εφόσον δεν είχε μπει στο σχολείο μέχρι τις 8:15 . Θα μπορούσε να πει : "και ποιος φταίει κύριε μου εαν αφήσατε το παιδί μόνο του χωρίς να δείτε οτι μπαίνει μέσα στο σχολείο για να έχουμε οποιαδήποτε ευθύνη για την ασφάλεια του ;".

Δεν έχεις άδικο σε αυτό , το θέμα όμως είναι οτι για έναν γονιό δεν αρκεί μόνο η νομική ευθύνη . Χρειάζεται να νιώθει πως μπορεί να επιστευτεί τους ανθρώπους που αφήνει να προσέχουν το παιδί του . Σε εντελώς ανθρώπινο επίπεδο η γυναίκα αυτή δεν φάνηκε να είναι έμπιστη . Ίσως λοιπόν ακόμα και νομικά να μην μπορεί να κινηθεί , να μπορεί να ασκήσει πίεση μέσω του σύλλογου γονέων.

Δεν διαφωνώ... Απλα επειδή αναφέρθηκε στην έκθεση σε κίνδυνο ποινικα ο δροσουλιτης μ έκανε εντυπωση πως θα στοιχειοθετουνταν.

Η έκθεση σε κίνδυνο έχει από 3 έως 10 χρόνια φυλάκιση αν είναι βαριά. Πχ αφήσεις ένα παιδι στο αυτοκίνητο με κλειστά τζάμια.

Εδώ πχ πως θα έτρωγε 3 χρόνια η επιστατρια... Υπήρξε κάποιος κίνδυνος ορατός ; κυνήγησαν να κτυπήσουν το παιδι ; υπήρχαν έξω σχολικοί εκείνη την ώρα εκτός σχολείου ;

Μπορεί η συμπεριφορά της να ήταν πληρως αν ευθυνη κ να υπήρχε ενδεχόμενο κινδυνου αλλά μπορεί κ ο εισαγγελέας να το έθετε στο αρχείο κ να φώναζε απλά τον διευθυντη για συστάσεις.

Από αυτή την έννοια το λέω.

Ένα προφορικο χεστηρι αντε κ μια αναφορά ζητάνε κ ένα συγγνώμη κ για μένα δεν έχει συνέχεια. Η μήνυση μπορεί να πηγαινε αρχείο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.
Πολύ σωστή η θέση σου φίλε μου. Πολύ πιο αντικειμενική από τη δική μου. Οφείλω να το πω.
Αλίμονο , δύσκολα μένεις αντικειμενικός σε αυτά τα θέματα , ιδίως όταν πρόκειται για το ίδιο σου το παιδί . Όλοι στην θέση σου θα ήταν τρομερά εκνευρισμένοι .
Δεν διαφωνώ... Απλα επειδή αναφέρθηκε στην έκθεση σε κίνδυνο ποινικα ο δροσουλιτης μ έκανε εντυπωση πως θα στοιχειοθετουνταν.

Η έκθεση σε κίνδυνο έχει από 3 έως 10 χρόνια φυλάκιση αν είναι βαριά. Πχ αφήσεις ένα παιδι στο αυτοκίνητο με κλειστά τζάμια.

Εδώ πχ πως θα έτρωγε 3 χρόνια η επιστατρια... Υπήρξε κάποιος κίνδυνος ορατός ; κυνήγησαν να κτυπήσουν το παιδι ; υπήρχαν έξω σχολικοί εκείνη την ώρα εκτός σχολείου ;
Η έκθεση σε κίνδυνο δεν απαιτεί να υπάρχει κάποιος άμεσος ορατός κίνδυνος . Το παιδί είναι μόλις 10 χρονών , είναι πάρα πολύ μικρό για να βρίσκεται μόνο του στον δρόμο . Οπότε όταν το αφήνεις στον δρόμο ναι , το εκθέτεις συνειδητά σε μια επικίνδυνη κατάσταση . Όσο για το νομικό κομμάτι αντιλαμβάνομαι πλήρως τι λες , αλλά πρέπει να αναρωτηθούμε : Η πράξη είναι λιγότερο απαράδεκτη και επικίνδυνη επειδή δεν έτυχε να κυνηγήσουν το παιδί και να το χτυπήσουν ή επειδή δεν το απήγαγε κανένας ανώμαλος ;

Δηλαδή θα έπρεπε να είχε γίνει κάτι για να πάρουμε το περιστατικό στα σοβαρά ; Μήπως τότε όμως θα ήταν αργά ; Επίσης πιστεύεις πως εαν κάτι είχε συμβεί , θα υπήρχε άλλη αντιμετώπιση για την επιστάτρια απο την δικαιοσύνη ; Πιθανότατα ναι , και αυτό είναι που πρέπει να αλλάξει κατ'εμέ . Δεν γίνεται τα προφανέστατα προβλήματα να αντιμετωπίζονται μόνο εκ των υστέρων .
Μπορεί η συμπεριφορά της να ήταν πληρως αν ευθυνη κ να υπήρχε ενδεχόμενο κινδυνου αλλά μπορεί κ ο εισαγγελέας να το έθετε στο αρχείο κ να φώναζε απλά τον διευθυντη για συστάσεις.

Από αυτή την έννοια το λέω.

Ένα προφορικο χεστηρι αντε κ μια αναφορά ζητάνε κ ένα συγγνώμη κ για μένα δεν έχει συνέχεια. Η μήνυση μπορεί να πηγαινε αρχείο.
Δεν είμαι νομικός , δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει απο αυτή την άποψη . Ούτως η άλλως το ζητούμενο δεν ήταν να την κλείσει μέσα , διαφορετικά δεν θα είχε πάει καν στην διευθύντρια . Εκεί που γυρνάνε τα άντερα όμως είναι όταν τους λες την μαλακία που κάνανε και αντί να το παραδεχτούν και να ζητήσουν συγγνώμη , υποσχόμενοι οτι θα δεν θα επαναληφθεί ποτέ κάτι τέτοιο , σου λένε οτι ακολουθούσαν τους κανόνες λες και δεν προσέχουν παιδιά αλλά σακιά με πατάτες .

Στην χειρότερη ας ενημερώσει η διεύθυνση του σχολείου τον σύλλογο για το πως θα αντιμετωπίζει τα παιδιά το προσωπικό , για να ξέρουν και οι γονείς τι να περιμένουν και τι να μην περιμένουν . Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν πρέπει να ξέρουν οτι εαν τύχει και το παιδί τους αργήσει να πάει έστω και 5 λεπτά στο σχολείο , θα το αφήσουν στον δρόμο μόνο του ; Εγώ τουλάχιστον αν ήμουν γονιός θα ήθελα να το γνωρίζω αυτό .
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 967 μηνύματα.
Πέρα απ τα νομικά, έπρεπε κάθε μέλος της σχολικής κοινότητας να προστατέψει τα παιδάκια. Φυσικά είναι δύσκολο. Το επάγγελμα του εκπαιδευτικού είναι βαρύ και ανθυγιεινό. Αλλά πέρα απ τους νόμους, φροντίζεις τα παιδιά. Πχ έχω εργαστεί με παιδιά προσφύγων. Αυτά μικρά παιδιά, ήθελαν να κάνουν ραμαζάνι. Ξεκαθάρισα σε γονείς και προϊσταμένους, ότι δεν πρόκειται ν αφήσω παιδί να αφυδατωθεί. Παίρνω την αμαρτία και αδιάφορο τι λένε οι νόμοι, το παιδί αν λυποθυμήσει, θα το πλακώσω στο νερό.

Νομικά τώρα, από ποια στιγμή αρχίζει να έχει ευθύνη το υπουργείο, το σχολείο κλπ;
Νομίζω πως απ το δρόμο σπίτι-σχολείο είναι υπεύθυνο το υπουργείο παιδείας. Επειδή το σχολείο είναι υποχρεωτικό, αναλαμβάνει το υπουργείο την ευθύνη των ατυχημάτων. Φυσικά συμβαίνουν ατυχήματα, δεν εννοώ πως φταίνε οι υπουργοί, αλλά ασφαλιστικά το αναλαμβάνει το δημόσιο. Έτσι κολλάει λογικά.
Εφόσον έφτασε το παιδί στην πόρτα του σχολείου, ευθύνη έχει ο διευθυντής.

Τώρα το αν θα προσφύγει ο γονιός στα κανάλια και στη δικαιοσύνη, δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό για το παιδί. Δηλαδή να μην γίνει σόου το παιδί. Νομίζω ένα γερό μπινελίκι στον διευθυντή και στον προϊστάμενο πρωτοβάθμιας είναι αρκετό, γιατί τα παιδιά περισσότερο κινδυνεύουν απ τα άλλα παιδιά, το μπούλινγκ των συμμαθητών αλλά και των εκπαιδευτικών.
Δηλ φίλε μου Δροσουλίτη, πιστεύω, αν του πεις <το σταματώ εδώ αυτή τη φορά> κρύβει και μια μικρή απειλή, πως την επόμενη, σε οποιοδήποτε παιδί συμβεί, δε θα το σταματήσεις και του κάνεις χάρη τώρα. Λέω δηλαδή...
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,549 μηνύματα.
. Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν πρέπει να ξέρουν οτι εαν τύχει και το παιδί τους αργήσει να πάει έστω και 5 λεπτά στο σχολείο , θα το αφήσουν στον δρόμο μόνο του ; Εγώ τουλάχιστον αν ήμουν γονιός θα ήθελα να το γνωρίζω αυτό .
Σαμ...η επιστάτρια θα έπρεπε να λειτουργήσει κατά βούληση. Και όχι βάσει κανόνων (στην περίπτωση που, έστω, ισχύει αυτό που λέει...)...

Βλακεία (μην πω κάτι πιο βαρύ...), έκσνε και το ξέρει. Απλά πήγε να βγει κι από πάνω. Είναι πολύ απλό. Και η διευθύντρια σιγοντάρισε και δεν 'την έδωσε στεγνά'. Γιατί η ευθύνη (που υπάρχει, δεν το συζητάμε...), θα μεταφερόταν και σ' εκείνη...
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,508 μηνύματα.
Ακαλα. Έχουμε ξεφύγει
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δημόσιο σχολείο και ασφάλεια δεν πάνε μαζί.
Αυτή η μονομανία σου με κάθε τι δημόσιο πάλι! Γιατί στα ιδιωτικά υπάρχει πλήρης ασφάλεια; Να σου θυμίσω ότι πολλές φορές ξέχασαν παιδί στο σχολικό; Μη μιλήσω για τροχαία ατυχήματα ή για το σχολικό λεωφορείο που πήρε φωτιά λόγω κακής συντήρησης. Παντού γίνονται λάθη.

1695230813541.png
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 635 μηνύματα.
Πήγαινε τους μέχρι τέλους φίλε μου και μη λυπηθείς κανέναν τους... άμα πάθαινε κάτι το παιδί σου θα σε λυπόντουσαν όλοι για λίγο καιρό και μετά θα προχωρούσαν με τις ζωές τους... εσύ όμως θα το είχες το βάρος για όλη σου τη ζωή.
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Σταματάω και μου λέει πως η επιστάτρια δεν τον άφησε να μπει μέσα γιατί λέει πως στις 8.15 κλείνει την πόρτα και θα πρέπει να περιμένει να μπει την επόμενη ώρα.
Τέτοιο κανόνα είχαμε και εμείς στο γυμνάσιο και εφαρμόστηκε για λίγο καιρό. Μια φορά είχαμε αργήσει να πάμε το πρωί με τον αδερφό μου και μας είχαν κλειδωμένους έξω. Μας έλεγαν ότι θα πάρουμε απουσίες και τις 6ωρες. Εγώ έκλαιγα, ωρυόμουν, ένιωθα σκουπίδι και τελικά χάσαμε την πρώτη ώρα αλλά μας έβαλαν μέσα για τις υπόλοιπες. Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η λογική του να τιμωρείς ένα παιδί τόσο αυστηρά απλά και μόνο επειδή άργησε που αυτό μπορεί να οφείλεται σε εκατό χιλιάδες λόγους και να το αφήνεις εκτεθειμένο έξω στο δρόμο. Πλήρης αναισθησία και ηλιθιότητα.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,010 μηνύματα.
θα είχα πεθάνει από το άγχος αν είχα παιδιά.

στο συγκεκριμένο σκηνικό που περιγράφει ο OP, νομίζω πως θα έφτανα στα όρια της χειροδικίας.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η λογική του να τιμωρείς ένα παιδί τόσο αυστηρά απλά και μόνο επειδή άργησε
Αυτό έχει τη λογική του. Αν δεν υπήρχε κανόνας, κάθε μαθητής θα πήγαινε σχολείο όταν του ερχόταν. Αν κάθε μαθητής έμπαινε ελεύθερα στην τάξη οποιαδήποτε στιγμή, θα είχαμε μια πλήρη αταξία και χάος. Εδώ το σοβαρό θέμα είναι ότι άφησαν παιδί στο δρόμο. Να υπάρχει ο κανόνας, οι αργοπορημένοι ναι να μην μπαίνουν στην τάξη, όμως να παραμένουν μέσα στο σχολείο ή στην αυλή και ποτέ στο δρόμο.

Αγγλία: Πρόστιμο σε όσους μαθητές αργούν στο σχολείο (news247.gr)

1695232865229.png
 

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Στάθηκα όμως στο γεγονός, πως και αυτοί που σκότωσαν τον Αντώνη στον Πειραιά, "κανόνες" επικαλέστηκαν στην απολογία τους.
Αναρωτιέμαι τι θα συμβαίνει σε μια παιδική ψυχή, όταν βλέπουν και ακούν γύρω τους "κανόνες", να ρίχνουν ανθρώπους στην θάλασσα για να πνιγούν και μικρά παιδιά να αφήνονται έξω από κλειδωμένες πόρτες.

Γι αυτό και το αναφέρω και εδώ. Γιατί δεν υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος από το να κανονικοποιήσουμε το παράλογο.
Να το προσέξετε πολύ αυτό, ως νέα γενιά. Μη κάνετε τυχόν δικά μας λάθη.
όλα τα λεφτά το εν κατακλείδι σου. Που ανοίγει θέμα ουσίας τρελό.
Πέραν άλλων (ψυχραιμία, αυτοσυγκράτηση, το να μην σε δει το παιδί εν θερμώ, γιατί όλα αυτά εγγράφονται ισόβια στο μυαλό των παιδιών) όμως, οφείλω να σε συγχαρώ που έχεις δώσει αυτήν την ανατροφή στο παιδί και δεν έκανε αυτό που κάναμε όλοι μας (και εσύ ίσως) στην ηλικία του. Να πηδάμε τα κάγκελα δλδ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως ακριβώς το λες είναι και αυτή είναι και θέση της διεύθυνσης πρωτοβάθμιας με την οποία μίλησα ήδη.
Προσωπικά δεν μου αρκεί η απλή επιβεβαίωση του αυτονόητου, θεωρώ το συγκεκριμένο πρόσωπο απολύτως ακατάλληλο για την ευθύνη που έχει η θέση της. Νομίζω πως είναι χρέος μου να αναδείξω σε αυτούς που πρέπει ένα ζήτημα που πολύ εύκολα θα μπορούσε να έχει διαφορετική κατάληξη. Όλα αυτά που ακούμε στις ειδήσεις, κάπως έτσι ξεκινάνε. Η δική μου "ικανοποίηση" επί του ζητήματος, δεν έχει απολύτως καμία αξία.
και ιδού το λινκ με την ανθρώπινη χαζομάρα που γράφαμε αμέσως πριν. Και την αναγκαιότητα εκτίμησης και πιστοποίησής της
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Αλίμονο , δύσκολα μένεις αντικειμενικός σε αυτά τα θέματα , ιδίως όταν πρόκειται για το ίδιο σου το παιδί . Όλοι στην θέση σου θα ήταν τρομερά εκνευρισμένοι .

Η έκθεση σε κίνδυνο δεν απαιτεί να υπάρχει κάποιος άμεσος ορατός κίνδυνος . Το παιδί είναι μόλις 10 χρονών , είναι πάρα πολύ μικρό για να βρίσκεται μόνο του στον δρόμο . Οπότε όταν το αφήνεις στον δρόμο ναι , το εκθέτεις συνειδητά σε μια επικίνδυνη κατάσταση . Όσο για το νομικό κομμάτι αντιλαμβάνομαι πλήρως τι λες , αλλά πρέπει να αναρωτηθούμε : Η πράξη είναι λιγότερο απαράδεκτη και επικίνδυνη επειδή δεν έτυχε να κυνηγήσουν το παιδί και να το χτυπήσουν ή επειδή δεν το απήγαγε κανένας ανώμαλος ;

Οχι ηθικά δεν είναι λιγότερο απαράδεκτη. Ωστόσο μπορεί να σου έλεγε η άλλη πλευρά οτι (βασικά σίγουρα θα ηταν ερωτηση του δικηγόρου) αν έχετε αφήσει το παιδί σας ποτέ να πάει μονο του σχολείο. Το έχετε κανει ;

Γιατι κα Προεδρε θα γυριζε προς την έδρα ο συνήγορος εγω βλέπω καθημερινά παιδιά 10 ετών να πηγαινουν ακόμη και μόνα τους σχολείο ακομη και στον ΗΣΑΠ ή το μετρό.
Δηλαδή θα έπρεπε να είχε γίνει κάτι για να πάρουμε το περιστατικό στα σοβαρά ; Μήπως τότε όμως θα ήταν αργά ; Επίσης πιστεύεις πως εαν κάτι είχε συμβεί , θα υπήρχε άλλη αντιμετώπιση για την επιστάτρια απο την δικαιοσύνη ; Πιθανότατα ναι , και αυτό είναι που πρέπει να αλλάξει κατ'εμέ . Δεν γίνεται τα προφανέστατα προβλήματα να αντιμετωπίζονται μόνο εκ των υστέρων .

Δεν ξέρω τι ποινική αντιμετώπιση θα είχε. Μπορεί να έμπλεκε περισσότερο ναί αλλα δεν είμαι σίγουρος αν θα έφταιγε αυτή που επιτέθηκαν στον μικρό με το επιχείρημα οτι τον άφησε απέξω. Θα σ πει ειναι 10 ετών οκ τον αφησε εξω απο το σχολείο οχι στην Πάρνηθα τα μεσάνυχτα.

Προφανως δεν την υποστηρίζω έτσι. Να το ξεκαθαρίσουμε.
Δεν είμαι νομικός , δεν ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει απο αυτή την άποψη . Ούτως η άλλως το ζητούμενο δεν ήταν να την κλείσει μέσα , διαφορετικά δεν θα είχε πάει καν στην διευθύντρια . Εκεί που γυρνάνε τα άντερα όμως είναι όταν τους λες την μαλακία που κάνανε και αντί να το παραδεχτούν και να ζητήσουν συγγνώμη , υποσχόμενοι οτι θα δεν θα επαναληφθεί ποτέ κάτι τέτοιο , σου λένε οτι ακολουθούσαν τους κανόνες λες και δεν προσέχουν παιδιά αλλά σακιά με πατάτες .

Καλα δεν μας είπε ο @Δροσουλίτης τελικά αν του είπαν συγγνώμη κτλ
Στην χειρότερη ας ενημερώσει η διεύθυνση του σχολείου τον σύλλογο για το πως θα αντιμετωπίζει τα παιδιά το προσωπικό , για να ξέρουν και οι γονείς τι να περιμένουν και τι να μην περιμένουν . Όχι τίποτα άλλο αλλά δεν πρέπει να ξέρουν οτι εαν τύχει και το παιδί τους αργήσει να πάει έστω και 5 λεπτά στο σχολείο , θα το αφήσουν στον δρόμο μόνο του ; Εγώ τουλάχιστον αν ήμουν γονιός θα ήθελα να το γνωρίζω αυτό .

Για μένα σου είπα αν το θέμα έβλεπα οτι δεν ειναι ξεκάθαρο θα έκανα αναφορά. Θα με ενημέρωναν είτε προφορικά είτε γραπτά απλά επειδή δεν θα ήθελα να σας εκθέσω θα έλεγα στη διευθύντρια καλό θα ηταν αν ένα παιδάκι αργήσει να είμαστε κ λίγο ελαστικοί ειδικα οταν δεν το κάνει συνεχώς.

Στα ίσια φίλε... οχι ΧΑΧΑΝΗΤΑ ουτε πολλές κουβέντες και υστερίες. Δεν θα ήθελα να σας εκθέσω... εχω τη δυναμη να το κάνω. Νομίζω όμως οτι μπορούμε να τα συζητήσουμε διαφορετικά αντιλαμβάνομαι οτι έγινε ένα ατόπημα / μια παρεξήγηση / και μια ας το πούμε ιδιατερη και αχρείαστη σχολαστική ερμηνεια των κανονισμών... αληθεια υπαρχει τέτοιος κανονισμος ; αλλα νομίζω οτι κάτι τέτοιο δεν πρέπει να επαναληφθεί.

Εσεις τι πιστευετε πάνω σε αυτο ;

κανεις μια κουβεντα σαν άνθρωπος...ψυχραιμα. Αλλωστε έγραψα και πρίν οτι ανα πάσα στιγμή μπορεις να βομβαρδίσεις. Δεν χρειάζεται οταν κάθεσαι στο τραπέζι και μιλάς με τον αλλον να δείχνεις νευρικός ή ανασφαλής.

Αλοίμονο εάν ειναι θέμα να καταθέσουμε μια αναφορά σε ενα σχολείο , εδω έχουμε αντιμετωπίσει δικηγόρους , εχω παραστει ως μάρτυρας υπεράσπισης κατηγοριας σε επίορκο υπαλληλο και θα κολώσουμε σε αυτό ;

Αν θα ειναι κτύπημα η αναφορά θα ειναι ένα κτύπημα ρουτίνας. Καλό ειναι όμως να τα συζητήσουμε ειρηνικά δεν κερδίζει κανεις απο τις διαμάχες και τις συγκρούσεις. Αυτο θα έλεγα επίσης στην Διευθύντρια.

Ηρεμα και ωραία. Και με ειλικρινεια φυσικά.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Ειλικρινά διάβολε, δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα, αλλά ναι, μου είπαν συγγνώμη. Και τι άλλο δηλαδή θα μου έλεγαν, πως καλά του κάνανε;;;
Αυτό σημαίνει πως κατανόησαν την εγκληματική τους συμπεριφορά η εξασφαλίζει πως δε θα κάνουν το ίδιο αύριο στο επόμενο αργοπορημένο παιδάκι;;
Εσύ, θα τους εμπιστευόσουν το δικό σου παιδί; Θα έδειχνες τέτοια μεγαλοψυχία και θα ήσουν τόσο ψύχραιμος αν σου συνέβαινε αυτό;
Μπορείς μήπως να μπεις στη θέση ενός δεκάχρονου που τρώει πόρτα στο σχολείο του και αφήνεται ολομόναχο πάνω σε μια λεωφόρο με κάθε καρυδιάς καρύδι να τριγυρνάει;; Αυτό είναι το ΓΕΓΟΝΟΣ, δεν είναι εικασίες, ούτε και έχουν σημασία οι λεπτομέρειες.
 
Top