Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Καπιταλισμός

    Ψήφοι: 60 33.0%
  • Κομμουνισμός

    Ψήφοι: 68 37.4%
  • Κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 44 24.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 10 5.5%

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Επειδή κατά κανόνα οι συνδικαλιστές είτε έρχονται και σου λένε πόσο ωραία είναι όλα (αν ανήκουν στην πρώτη δύναμη) ή σου λένε πόσο σκ@τά είναι όλα (αν ανήκουν στους υπόλοιπους)... Κάποιος να κάνει καμιά σοβαρή πρόταση δεν υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Σε χαρακτηρισα φανατικο αντικομμουνιστη γιατι προσπαθησες στο αρθρο πολιτικες ακροτητες να χτυπησεις τον πυρηνα της κομμουνιστικης ιδεολογιας. Διαβασα αυτο το αρθρο και δεν μου αρεσε καθολου . Αφου εισαι αριστερος πολιτης γιατι κανεις μεσω του αρθρου σου "πολιτηκες ακροτητες" ιδεολογικοπολιτικη επιθεση στην κομμουνιστικη ιδεολογια? Τι να υποθεσω ρε δημητρη , οτι και καλα εισαι αριστερος πολιτης ή ενας αντικομμουνιστης? βεβαιως δικαιωμα σου ειναι τι θα εισαι!!

????? Πότε είπα ότι είμαι αριστερός πολίτης; Είπα ότι συνεργάζομαι με αριστερές οργανώσεις. Αυτό δεν με κάνει αυτόματα αριστερό :) Υπάρχει τεράστια διαφορά. Έχω φιλίες και γνωριμίες (επαγγελματικές και μη) με άτομα από όλο το πολιτικό φάσμα (εκτός από ακροδεξιούς με τους οποίους καραφλιάζω :P).

Αν κάνω ιδεολογικοπολιτική επίθεση στον νεοφιλελευθερισμό αυτό αυτόματα με κάνει φανατικό αντινεοφιλελευθεριστή; Δεν το νομίζω. Που είναι το κακό να βλέπεις με κριτική ματιά το κάθε πολιτικό σύστημα που σου πλασάρεται ως το το "ιδανικό" ή το "καλύτερο" και να καταδικάζεις όλα τα εγκλήματα από όπου και αν προέρχονται;

Ευτυχώς δεν είναι όλα άσπρο μαύρο σε αυτή τη ζωή, και σπάει λίγο η μονοτονία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Επίσης, ξανά:
καπιταλισμός = μία ιδέα, ένα σύστημα, μία θεωρία.
Αυτή η θεωρία από μόνη της δεν αφήνει περιθώρια για εκμετάλλευση, η εφαρμογή της έχει αποδειχτεί σε κάποιες περιπτώσεις κακή.

Όπως, όμως, και του κομμουνισμού.

Επισης, ξανα:
Καπιταλισμός= Συστηματική εκμετάλλευση ανθρώπου απο άνθρωπο και κομμουνισμός= Κατάργηση της εκμετάλλευσης ανθρωπου απο ανθρωπο

@ MonaXos
Παντος και εσυ στο αρθρο "Πολιτικες ακροτητες" ειχες πει οτι οντος ειναι αντικομμουνιστικο αυτο το αρθρο :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Προφανώς υπό την έννοια ότι μιλάει εναντίον του κομμουνισμού...

Whatever...

Υ.Γ. teo, όπως σου είπα και σε ΠΜ, αν θες να προσθέσεις κάτι καινούργιο στο τελευταίο post σου, μπορείς να κάνεις "Επεξεργασία". Με αυτόν τον τρόπο θα αποφεύγεις τα διπλοποσταρίσματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Καπιταλισμός= Συστηματική εκμετάλλευση ανθρώπου απο άνθρωπο και κομμουνισμός= Κατάργηση της εκμετάλλευσης ανθρωπου απο ανθρωπο

Ώχου ρε τεό, αποστήθιση τα έχεις κάνει? :confused:

Γκαντάμ, που θα έλεγε και ο Ένγκελς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Ώχου ρε τεό, αποστήθιση τα έχεις κάνει? :confused:

Γκαντάμ, που θα έλεγε και ο Ένγκελς.

Ετσι ειναι ομως τα πραγματα . Αυτη ειναι η αληθεια (καπιταλισμος=Εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Να σου πω ρε συνονόματε, αν είναι να λες κάτι over and over again, τουλάχιστον γράφε το σωστά.
Όταν γράφεις "καπιταλισμός = εκμετάλλευση ανθρωπου απο άνθρωπο" τότε οι δύο μεριές τις ισότητας είναι ίσες, άρα και κάθε "εκμετάλλευση ανθρωπου απο άνθρωπο" είναι καπιταλισμός. Υπάρχει και η συνεπαγωγή που είναι μονόδρομη. ;)
Άρα για σένα "καπιταλισμός => εκμετάλλευση ανθρωπου απο άνθρωπο" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Καπιταλισμός=Κεφαλαιοκρατία, το οποίο σημαίνει ότι οι νόμοι της αγοράς καθορίζονται από αυτούς που έχουν το μεγαλύτερο κεφάλαιο. Ο καπιταλισμός στην υγιή μορφή του εμπεριέχει και την αξιοκρατία, και κατά συνέπεια την σχεδόν σίγουρη επαγγελματική εξασφάλιση αυτού που έχει τα απαραίτητα προσόντα.

Δεν λέω ότι έχουμε ακριβώς υγιή καπιταλισμό, αλλά ότι η κύρια εκμετάλλευση βλέπω να γίνεται από τους δημοσίους υπαλλήλους που θέλουν να πάρουν παχυλές συντάξεις χωρίς να έχουν καταβάλλει το απαιτούμενο ποσό στο ταμείο στα χρόνια εργασίας τους. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα σε 6-7 χρονάκια αν η κυβέρνηση υποκύψει στα αιτήματα των συνδικάτων να δίνω λεφτά στο ΤΣΜΕΔΕ τα οποία αντί να πηγαίνουν για τη δική μου σύνταξη να τα τρώει ο προηγούμενος που συνταξιοδοτήθηκε στα 50 του-και όταν εγώ φτάσω σε ηλικία συνταξιοδότησης να παίρνω τρεις και εξήντα...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παπαγαλία ρουλζ τελικά. Ειδικά στο "αριστερό" μέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αμεσα συσχετισμενο με το παρων θεμα ειναι και το μεγαλο (εν ετη 2008 θα επρεπε να θεωρειται αυτονοητο) βημα που εγινε στην Κουβα, και ο Ραουλ Καστρο επετρεψε πλεον να ειναι ελευθερη(?) η αγορα κινητων τηλεφωνων απο τον απλο κοσμο.:worry:
Να σημειωσουμε οτι απο τις 25/3 ειχε επιτραπει η αγορα τηλεορασεων,ηλεκτρονικων υπολογιστων, στερεο, video κτλ κτλ.
Και ναι κι εκει 2008 εχουν.
Αντε σειρα εχει η Β.Κορεα να κανει κατι...για αρχη ας πουμε να εχουν ρευμα ολοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Καπιταλισμός για πάντα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Nα τρώνε μία φορά την ημέρα είναι πιο επείγων στόχος.


@Ni: Όπως λέμε "πατρινό καρναβάλι για πάντα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
...ή καλοκαιρινές διακοπές για πάντα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Έτσι είναι παίδες... ο καθένας την γνώμη του λέει... και εγω την δική μου!!!
Απλή και ωραία χωρίς πολλά & περιττά λογάκια...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Χμμμχ... Νόμιζα ότι την γνώμη σου/του/μου πρέπει να μπορείς να την υποστηρίξεις με λογάκια. Αλλιώς δεν έχεις γνώμη αλλά συνήθειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Έτσι είναι παίδες... ο καθένας την γνώμη του λέει... και εγω την δική μου!!!
Απλή και ωραία χωρίς πολλά & περιττά λογάκια...!!!

Απλη και ωραια θα παραμεινει και οταν αυτη τη γνωμη που εχεις τη στηριξεις σε ενα - δυο επιχειρηματα...Με λιγα και απεριττα λογακια βεβαιως βεβαιως....
Δεν περιμενει κανεις να απαπτυξεις εκθεση ιδεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Χμμμχ... Νόμιζα ότι την γνώμη σου/του/μου πρέπει να μπορείς να την υποστηρίξεις με λογάκια. Αλλιώς δεν έχεις γνώμη αλλά συνήθειες.

Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται!

Επειδη εγω ειμαι ξανθια και τα ευκολως εννοουμενα μου διαφευγουν, θα ηθελες να με βοηθησεις να καταλαβω για ποιο λογο εισαι υπερ του καπιταλισμου...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Καπιταλισμός=Κεφαλαιοκρατία, το οποίο σημαίνει ότι οι νόμοι της αγοράς καθορίζονται από αυτούς που έχουν το μεγαλύτερο κεφάλαιο. Ο καπιταλισμός στην υγιή μορφή του εμπεριέχει και την αξιοκρατία, και κατά συνέπεια την σχεδόν σίγουρη επαγγελματική εξασφάλιση αυτού που έχει τα απαραίτητα προσόντα.

Δεν λέω ότι έχουμε ακριβώς υγιή καπιταλισμό, αλλά ότι η κύρια εκμετάλλευση βλέπω να γίνεται από τους δημοσίους υπαλλήλους που θέλουν να πάρουν παχυλές συντάξεις χωρίς να έχουν καταβάλλει το απαιτούμενο ποσό στο ταμείο στα χρόνια εργασίας τους. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα σε 6-7 χρονάκια αν η κυβέρνηση υποκύψει στα αιτήματα των συνδικάτων να δίνω λεφτά στο ΤΣΜΕΔΕ τα οποία αντί να πηγαίνουν για τη δική μου σύνταξη να τα τρώει ο προηγούμενος που συνταξιοδοτήθηκε στα 50 του-και όταν εγώ φτάσω σε ηλικία συνταξιοδότησης να παίρνω τρεις και εξήντα...:mad:

Συμφωνώ σε όλα όσα λες εκτός απο το πρώτο: Περί κεφαλαιοκρατίας: Θυμίζω: o Bill Gates και ο Paul Allen ιδρύσανε τη microsoft σε ένα γκαράζ. Σήμερα ο μεν πρώτος είναι ο πλουσιότερος άνθρωπος του κόσμου, ο δε άλλος έχει το μεγαλύτερο κότερο του κόσμου (το έχω δει το 2004 στους Παξούς και δεν πίστευα στα μάτια μου: είχε μέχρι και υδροπλάνο πάνω).
Άπειροι μηχανικοί ξεκινήσανε απο το τίποτα και χτίσαν τεράστιες εταιρείες. Ο Π.Εμφιετζόγλου (Μηχανική) ήταν ένας απλός μηχανικός μέχρι που σε ένα ατύχημα έμεινε παράλυτος. Για να μην σκέφτεται την παράλυσή του το έριξε στην δουλειά. Δεν είχε καμία πρωτοποριακή ιδέα. Έκανε αυτό που ήξερε. Σήμερα η Μηχανική ετοιμάζεται να εισαχθεί στο χρηματιστήριο του Λονδίνου. Δυο συμφητητές μου μόλις αποφοιτήσανε ιδρύσανε σε ένα παλιόσπιτο μια εταιρεία πληροφορικής. Μετά απο μια δεκαετία η εταιρεία πουλήθηκε για τριψήφιο αριθμο εκατομυρίων ευρώ.
Μη μασάτε! Σήμερα το κεφάλαιο έχει πραγματικά πολύ μικρή σημασία. Τεράστια κεφάλαια δανείζονται ή συμμετέχουν σε νέες ιδέες ελπίζοντας να τσιμπήσουν κάτι απο την απόδοσή τους.Τεράστια κεφάλαια λιμνάζουν γιατί δεν υπαρχουν άνθρωποι να τα εκμεταλλευτούν (εξ ου και οι κατα καιρούς "φούσκες"). Δείτε το πιο πρόσφατο: τον πιτσιρικά του Facebook, πόσα δις δολ το πούλησε. Δουλέψτε με πάθος τις ιδέες σας τολμήστε και μην ανησυχείτε αν αποτύχτε: ΠΑΝΤΑ περιμένει μια καλοπληρωμένη θέση εργασίας όποιον ξέρει να παλεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Kαι μετά, ο άγιος βασίλης μπήκε απο την καμινάδα, κρατώντας τσίχλες και καραμέλες για όλα τα παιδάκια. Μόνο ο σπαστικός γκούφυ έμεινε σε μια γωνιά, να διερωτάται τι συνεπάγεται η ανισοκατανομή πλούτου για κάποιους εκεί πέρα μακριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top