Καπιταλισμός Vs Κομμουνισμός

Καπιταλισμός ή Κομμουνισμός;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Καπιταλισμός

  • Κομμουνισμός

  • Τίποτε από τα 2

  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό, αλλά είναι με πόσα μπορεί να περάσει καλά ο καθένας. Εγώ με 2000 δεν περνάω όπως θέλω. Ο άλλος μπορεί να περνά τέλεια. Είναι υποκειμενικό αυτό
-----------------------------------------


Όπως ο Ιούλιος Κέσαρας. Ακριβώς το ίδιο

Χμμ...
Εσύ και η Μαρία Αντουανέτα...
Γιατί όμως;

*Κεσεδάκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Αν και συνήθως είμαι πρώτος στην πόλη
-----------------------------------------
Χμμ...
Εσύ και η Μαρία Αντουανέτα...

*Κεσεδάκης

Έλα μωρέ, λαθάκια...
-----------------------------------------
Γίνονται αυτά όταν γράφεις στο computer, χαλάρωσε boy
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Αν και συνήθως είμαι πρώτος στην πόλη
-----------------------------------------


Έλα μωρέ, λαθάκια...
-----------------------------------------
Γίνονται αυτά όταν γράφεις στο computer, χαλάρωσε boy

Στο δικό μου το χωριό λένε "Εδώ που είμαι ήσουν και εδώ που είμαι θα 'ρθεις"...

Έχεις σκεφτεί ότι σε κάποια στραβή που ίσως να έρθει με τέτοια ζωή θα κάνεις τον ζογκλέρ στην Ερμού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Χαχαχαχα, εγώ θα το προχωρήσω λίγο. Το ξέρεις ότι στις 12 που θα βγώ, μπορεί το ταξί να τρακάρει με νταλίκα και να σκοτωθώ;

Σοβαρά τώρα. Ο ικανός άνθρωπος δεν χάνετε. Έχουμε πάθει πολλές οικονομικές στραβές, και επανακάμψαμε σύντομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Χαχαχαχα, εγώ θα το προχωρήσω λίγο. Το ξέρεις ότι στις 12 που θα βγώ, μπορεί το ταξί να τρακάρει με νταλίκα και να σκοτωθώ;

Σοβαρά τώρα. Ο ικανός άνθρωπος δεν χάνετε. Έχουμε πάθει πολλές οικονομικές στραβές, και επανακάμψαμε σύντομα

Από πού κι ως πού χαρακτηρίζεσαι ικανός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Χαχαχαχα, εγώ θα το προχωρήσω λίγο. Το ξέρεις ότι στις 12 που θα βγώ, μπορεί το ταξί να τρακάρει με νταλίκα και να σκοτωθώ;

Σοβαρά τώρα. Ο ικανός άνθρωπος δεν χάνετε. Έχουμε πάθει πολλές οικονομικές στραβές, και επανακάμψαμε σύντομα

Για πες μας τι σκοπευεις να κανεις για να μη χαθεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ευθανασια. Δεν θα τον ξεχασουμε ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
οχι πραγματικα θελω να το ακουσω.Και αμα ειναι καλο,γτ να μην το εφαρμοσω?




Αμην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Edit: Διαφωνώ. Είναι ανικανότητα, γιατί συμβιβάζεσαι. Ξέρεις ότι μπορείς περισσότερα, αλλά δεν θυσιάζεις τίποτα για να τα αποκτήσεις
100.000 είναι καλά για να περνάς άνετα


Συμβιβασμος σημαινει να αποδεχεσαι την κατασταση παρ'ολο που θελεις κατι αλλο. Αν δεν σε ενδιαφερει το κατι αλλο τοτε δεν ειναι συμβιβασμος ειναι επιλογη. Πως να το κανουμε, δε τους ενδιαφερει ολους να βγαζουν τα απειρα λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό, αλλά είναι με πόσα μπορεί να περάσει καλά ο καθένας. Εγώ με 2000 δεν περνάω όπως θέλω. Ο άλλος μπορεί να περνά τέλεια. Είναι υποκειμενικό αυτό

Εχμ... "Εσυ" θελεις δυο χιλιαρικα για να περνας οπως θελεις; Οπου "εσυ" βαζω ενας μαθητης Γ' Λυκειου, οπως βλεπω στο προφιλ σου; Ειλικρινα θα σου ημουν υποχρεος αν μου ελεγες πως μπορεις να ξοδεψεις δυο χιλιαδες ευρω [εκτος αν δεν εννοεις για εναν μηνα, οποτε παω πασο].

Αν και συνήθως είμαι πρώτος στην πόλη

Οπου "πολη" = Καλαματα; Αν ναι, τοτε, no offense για την πολη ή τους κατοικους της, αλλα με πληθυσμο γυρω στις 60 χιλιαδες [συμφωνα με την απογραφη του 2001], αντιλαμβανεσαι οτι απεχει καποια ετη φωτος απο πραγματικες πολεις, οπως η Πατρα, η Θεσσαλονικη, η Αθηνα, οπου τα πραγματα ειναι αρκετα πιο δυσκολα, ετσι;

Σοβαρά τώρα. Ο ικανός άνθρωπος δεν χάνετε. Έχουμε πάθει πολλές οικονομικές στραβές, και επανακάμψαμε σύντομα

"ΕχουΜΕ" , οπως, "εγω και οι γονεις μου εχουΜΕ"; Επαναλαμβανω, αν εισαι μαθητης Γ' Λυκειου [τουτεστιν 17-18 χρονων], το πιο πιθανο ειναι οτι εσυ προσωπικα δεν εφερες ποτε το βαρος της ευθυνης της λειτουργιας μιας επιχειρησης, ποσο μαλλον να την φερεις σε θεση να "επανακαμψει συντομα". Ο πατερας σου μπορει να ειναι ενας απο τους πιο ικανους επιχειρηματιες, καταλαβαινω οτι τον εχεις ως προτυπο, οτι τον θαυμαζεις και οτι θελεις να γινεις το ιδιο με αυτον, αλλα μεχρι να παρεις ευθυνες στον κολοσσο που εχετε, θα ηταν πιο κομψο να μην χρησιμοποιεις α' πληθυντικο.

Οχι τιποτα, γιατι αδικεις τον εαυτο σου: χρησιμοποιωντας α' πληθυντικο, φαινεσαι σαν...χμ... δεν νομιζω να υπαρχει κομψος τροπος να το πω, ας με συγχωρεσουν οι αντμινς: Σαν το μαλακισμενο παιδακι του μπαμπακα, που πουλαει μαγκια με αλλουνου αρχιδια.

Ο,τι και αν κανεις στην ζωη σου, φροντισε πρωτα να το κανεις και μετα να υπερηφανευτεις για αυτο. Ειδαλλως, θα εχεις αρκετα προβληματα.



Δεν νομιζω οτι υπαρχει καν κοινο σημειο στο οποιο θα μπορουσαμε να συζητησουμε οπως και να'χει. Μπορει να φταιω εγω, μπορει να φταις εσυ: Το σιγουρο ειναι οτι εχουμε εντελως διαφορετικη οπτικη απεναντι στα πραγματα και, δεδομενου οτι δεν υπαρχει περιπτωση να σου αλλαξω την γνωμη [και εσυ την δικη μου φυσικα], σταματαω εδω: Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι μια ευχη: Καλα μυαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Μα και να κανει αυτα που λεει, δεν εχει το δικαιωμα να κρινει τις επιλογες των αλλων για τον τροπο ζωης τους εφοσον δεν βλαπτουν τους συνανθρωπους τους.

Ουτε μπορει να κρινει αν ειναι πετυχημενος καποιος ή οχι με βαση καποιο κριτηριο.Ο καθενας θετει τα δικα του κριτηρια.Τον Α π.χ. μπορει να μην τον νοιαζουν οι υλικες απολαυσεις, αλλα να αφοσιωθει στην επιστημη του και να προσπαθησει να την αναπτυξει.Αυτος ο Α μπορει να ζει μια ζωη με 3+60. Μπορει να θεωρηθει "αποτυχημενος";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αποτυχημενος ειναι βεβαιως. Αν βγαζει κατω απο 5000 πως ζει;
Αφοσιωση και βλακειες. Αυτα ειναι για τους ρομαντικους. SHOW ME THE MONEY.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Αποτυχημενος ειναι βεβαιως. Αν βγαζει κατω απο 5000 πως ζει;
Αφοσιωση και βλακειες. Αυτα ειναι για τους ρομαντικους. SHOW ME THE MONEY.
american dream rulez babe!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Χαζό είσαι; Δεν νομίζω! Εννοώ ότι έχει οικειότητα, και δεν θα πάρει τον υπάλληλο, θα πάρει το φίλο του το διευθυντη
-----------------------------------------
Ο ένας θα πάει στην ουρά, και για τον άλλο θα πετάξουν έξω 2-3. Αυτό λέγεται κοινωνική δύναμη και σεβασμός
Ο διευθυντής θα είναι "φίλος" επειδή θέλει τα λεφτά του πλούσιου πελάτη. Δεν είναι σεβασμός αυτό το πράγμα, είναι φόβος, ο οποίος μάλιστα αν χαθούν τα λεφτά θα εξαφανιστεί. Όταν σε σέβεται ο κόσμος για αυτό που είσαι και όχι για αυτά που έχεις, τότε ο,τι στραβή και να σου τύχει ο σεβασμός θα παραμείνει και θα έχεις άτομα να σε βοηθήσουν στην ανάγκη.

σόρυ που το ξεθάβω αλλά ήθελα να απαντήσω από χτες και δεν προλάβαινα :P
-----------------------------------------
+1

Κι όπως έλεγε ο «θείος Μαρξ»... «Από τον καθένα σύμφωνα με τις δυνατότητές του στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του»...
Χαίρομαι που με τους περισσότερους σε αυτό το forum νοιώθω «σύμμαχος» παρά «εχθρός»
Κάπως έτσι, απλά το θέμα είναι να συνειδητοποιήσουν όλοι οι άνθρωποι ότι έτσι θα έπρεπε να είναι, και όχι να έρθει κάποιος να το επιβάλλει, γιατί με την επιβολή σίγουρα θα υπάρξουν αντιδράσεις και κάποια στιγμή θα καταρρεύσει πάλι το σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Κάπως έτσι, απλά το θέμα είναι να συνειδητοποιήσουν όλοι οι άνθρωποι ότι έτσι θα έπρεπε να είναι, και όχι να έρθει κάποιος να το επιβάλλει, γιατί με την επιβολή σίγουρα θα υπάρξουν αντιδράσεις και κάποια στιγμή θα καταρρεύσει πάλι το σύστημα.

Συμφωνώ! Σε ότι αφορά στο όλοι οι άνθρωπο δεν το θεωρώ δυνατό. Σημασία έχει να το θέλουν οι περισσότεροι μέσα στην κοινωνία.
Η κατάρρευση πάντως του υπαρκτού σοσιαλισμού δεν έγινε διότι κάποιος πήγε να επιβληθεί με το έτσι θέλω, μα γιατί από το '56 και μετά άρχισε να παλινορθώνεται ο καπιταλισμός σιγά-σιγά.... τα μέλη του κόμματος μεταμορφώθηκαν σε μια νέα «αστική τάξη», στην οποία και ανήκαν ουσιαστικά και όλα τα μέσα παραγωγής. Τα κολχόζ μειωνόντουσαν σε αριθμό και η γη όλο και συγκεντρωνόταν σε λιγότερα «κομματικά» χέρια. Όλα αυτά βέβαια πραγματοποιήθηκαν κάτω από το «παλλαϊκό» κράτος και άλλες μπούρδες του Χρουτσώφ....
Έτσι για να ξαναγυρίσουμε την κουβέντα από εκεί που ξεκίνησε.... καπιταλισμός vs κομμουνισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Οι περισσότεροι, έστω. Αλλά να το θέλουν πραγματικά, χωρίς συμφέροντα, εγωισμό, αλαζονεία, υπεροψία κτλ.
Τα υπόλοιπα που γράφεις δε μου λένε κάτι, γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με προηγούμενες προσπάθειες, από ιστορία στο συγκεκριμένο τομέα είμαι αδιάβαστος :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Απλώς για την ιστορία το αίτημα θα ικανοποιηθεί, ξέρουν αυτοί.
Πολλούς χαιρετισμούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Και μιας και μιλήσαμε για «καθηγητάκους» σε αυτό το thread, σας παραθέτω απόσπασμα από άρθρο του Δημήτρη Γληνού:
«Η ελληνική αστική τάξη είναι αντιδραστική. Δεν γνώρισε και δεν έζησε καμιά από τις αρετές που αποτελέσανε την αξία, τον υπαρκτικό λόγο των αστικών τάξεων της Δύσης. Ούτε τη δίψα της απροκάλυπτης αλήθειας, ούτε το γενναίο πέταγμα της ελεύθερης έρευνας, ούτε το σεβασμό της ελευθερίας της συνείδησης, ούτε την τιμή προς τους δημιουργού του καλύτερου μέλλοντος. Η ελληνική αστική τάξη είναι προορισμένη, να στολίζεται με φράκο και κολλαριστό πουκάμισο και να έχει τη στεγνή ψυχή μεσαιωνικού καλόγερου. Υποκρισία, σεμνοτυφία, ηθική κούφια, αρετή των λόγων και εκμετάλλευση»

Μερικές πληροφορίες για το μεγάλο δάσκαλο Γληνό, εδώ: https://el.wikipedia.org/wiki/Δημήτρης_Γληνός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν είμαι βέβαιος. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμη, σκοπεύω να το ψάξω στο μέλλον. Προς το παρόν διατηρώ μια ουδέτερη στάση, αν και είμαι ευνοϊκότερα προκείμενος προς τον κομμουνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καπιταλισμός. Θεωρώ άδικο να επωφελείται κανείς απ'τους καρπούς της δικής μου προσπάθειας, όπως και θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά εξυπνότερο απ'το Υπουργειο Εσωτερικών για να μπορώ να καθορίζω τι θέλω και σε ποια ποσότητα και φυσικά να έχω το κίνητρο να δουλέψω για να το αποκτήσω. Ειναι βέβαια κάπως προσωπικό γούστο, απλώς θεωρώ τον εφαρμοσμένο κομμουνισμό πολύ προβλέψιμο και βαρετό για μένα, πέρα από εξαιρετικά ισοπεδωτικό. Κι έχω περάσει πάρα πολλά γι'αυτη την άποψη, κάποτε πίστευα εντελώς αντίθετα πράγματα. Καπιταλισμός, λοιπόν, φυσικά με προυποθέσεις.
-----------------------------------------
Ο καπιταλισμος απ'οσο ξερω δεν διατυπωθηκε θεωρητικα πριν εφαρμοστει, φτασαμε να τον εχουμε λογω εξελιξης κοινωνικης πριν αρχισουν να γραφουν τις θεωριες, οχι; Τον κομμουνισμο δεν τον εχουμε δει ποτε σε παγκοσμια κλιμακα οπως τον καπιταλισμο, οποτε για μενα η ερωτηση δεν εχει νοημα... στη θεωρια καποια πραγματα μου αρεσουν στον κομμουνισμο οπως η αμεσοδημοκρατια και η συλλογικοτητα αλλα παντα αναρωτιομουν αν θα υπαρχει ελευθερια οπως υπαρχει σημερα, που μπορεις να αναπτυχθεις οπως θες, με το κρατος να ειναι πανω απο το κεφαλι σου συνεχεια. Οπως μου το περιγραφουν κομμουνιστες ακουγεται ωραιο αλλα παντα κολλαω εκει. Αυτο φανταζομαι μονο στην πραξη μπορει να φανει, γι'αυτο και δε παιρνω απολυτη θεση υπερ του κομμουνισμου. Θα μου αρεσε αν υπηρχε μεγαλυτερη συντροφικοτητα στην κοινωνια μας, ισως να ειχε και περισσοτερες σοσιαλιστικες και αμεσοδημοκρατικες δομες σε καποια θεματα, ομως κατι τετοιο δε συμφερει αυτους που εχουν δυναμη και $$.


Εννοείται ότι εφαρμόστηκε ο κομμουνισμός, το να λέει κανείς το αντίθετο είναι εντελώς ανιστόρητο, σαφώς κι εφαρμόστηκε και μπορεί κανεις να το διαπιστώσει εύκολα μελετώντας λίγη κοινωνιολογία του Ανατολικού Μπλοκ. Η αυταρχική εξέλιξη πολλών κομμουνιστικών καθεστώτων δε μπορεί ν'αναιρέσει σε καμία περίπτωση το γεγονός ότι ο κομμουνισμός έχει εφαρμοστεί εδώ και πολύ καιρό, αυτό για το οποίο έχω αμφιβολίες ειναι αν εφαρμόστηκε τόσο ώστε να μπορέσουν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα. Ακόμη κι έτσι, όμως, όταν ένα σύστημα που θεωρητικά πατάει σε συλλογική βάση καταλήγει και πάλι να κρέμεται από κεφαλές, για μένα έχει αποτύχει εξ'ορισμού. Η αναρχία δεν είναι κομμουνισμός, καμία σχέση, στην αναρχία δεν παράγεις αποκλειστικά για την κοινότητα, απλά μοιράζεσαι στο σημείο που επιθυμείς και φυσικά εξασφαλίζονται όλες οι ελευθερίες σου με την προυποθεση ότι συμβιβάζεσαι με τους κανόνες συνεισφοράς της κοινότητας στην οποία επιθυμείς ν'ανήκεις. Από άποψη ελευθερίας και ατομικής αξιοπρέπειας η αναρχία έχει πολύ μεγαλύτερη σχέση με τον καπιταλισμό παρά με τον κομμουνισμό.
-----------------------------------------
Είσαι ο ορισμός του αντιδραστικού!!! Εκπροσωπείς όλη τη σαπίλα της αστικής ιδεολογίας! Και φυσικά είσαι παράγωγο μιας σκληρής πραγματικότητας... είτε αυτή είναι οικογενειακή, είτε κοινωνική.
Ελπίζω μεγαλώνοντας να αλλάξεις... όχι για να σε προφυλάξω, μα για να προφυλάξω τους έρημους που θα πέσουν στα χέρια σου!

Αυτο το "αντιδραστικός" πια...Σε τι ακριβώς ρε φιλε μου ειναι κάποιος αντιδραστικός; Από που κι ως που θεωρεις τον κομμουνισμό "δράση" κι όλα τ'αλλα αντίδραση; Εγώ σου λέω οτι αντίδραση ειναι ο κομμουνισμός γιατι ειναι μεταγενέστερος κι αυτο φαντάζομαι ξερεις οτι το γράφουν όλα τα κομμουνιστικά βιβλία του κόσμου.
Ειναι φυσικά αναμενόμενο κανείς να ειναι παράγωγο του περιβάλλοντός του, άλλωστε το μεγαλύτερο μηχανισμό παιδικής στρατολόγησης στις αξίες του καθεστώτος έχει να τον επιδείξει-ποιος άλλος-η ΕΣΣΔ. Με μεγάλη επιτυχία μάλιστα, μιλάμε πραγματικά για παγκόσμιο παράδειγμα.
Απο κει και πέρα πρέπει να σ'ενημερώσω ότι είμαι αστός και η ιδεολογία μου είναι αστική, εσύ τι είσαι; Εργάτης; Μπράβο σου, όπως θα ξέρεις δεν ανήκουμε όλοι στην ίδια τάξη, οι κριτικοί του καπιταλισμού το λένε αυτό, συνεπώς δεν είμαι υποχρεωμένος να ΜΗΝ έχω αστική ιδεολογια εφ'οσον είμαι αστός, περίμενα να το σεβαστείς αυτό. Οι χαρακτηρισμοί βέβαια δεν βοηθάνε σε καμία περίπτωση να βγάλει κανείς σοβαρά συμπεράσματα από μια κουβέντα και σε συνδυασμό με την υπόλοιπη ρητορική σου με κάνεις να σε κατατάξω στο νου μου περισσότερο σα μουτζαχεντίν της παλιάς σχολής, παρά σαν σκεπτόμενο κομμουνιστή, μερικούς απ'τους οποίους είχα την τιμη να γνωρισω και να συζητήσω μαζί τους.
-----------------------------------------
Το να μιλάει κανείς με καθαρά - ομολογουμένως σκληρή - πολιτική ορολογία, δε σημαίνει ότι λέει κάποιον βλάκα! Αλλά... το ρητό «εξ ιδίον κρίνουμε τα αλλότρια» επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά.
Σε ότι αφορά στα υπόλοιπα... είναι τιμή μου αντιδραστικά παιδάκια - γνήσιοι εκφραστές της αστικής ιδεολογίας - να με θεωρούν καθηγητάκο!


Ε όχι και πολιτική ορολογία ο βόθρος του Ριζο(αρχιδο)σπάστη φίλε μου...Προσβάλλεις τον όρο. Παρ'ολα αυτά δεν συνηθιζω να κρινω τα επαγγελματικά κάποιου συμφωνα με τον ιδεολογία του, ειδικα οταν αυτα τα δυο δεν σχετιζονται οργανικά. Φυσικός δεν είσαι, αν δεν κάνω λάθος; Γιατί αν εισαι ιστορικός ή political scientist αλλάζει το πράγμα. :D
-----------------------------------------
+1

Κι όπως έλεγε ο «θείος Μαρξ»... «Από τον καθένα σύμφωνα με τις δυνατότητές του στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του»...
Χαίρομαι που με τους περισσότερους σε αυτό το forum νοιώθω «σύμμαχος» παρά «εχθρός»

Δεν ειναι εχθρός όποιος βλέπει τα πράγματα με άλλο μάτι, αυτά τα σύνδρομα καταδίωξης των κουκουέδων έχουν καταντήσει γελοία. Συγγνώμη που σε λέω απλώς κουκουέ, κομμουνιστή δε μπορώ να σε πω, δε με πείθεις. Ο ιδεολόγος, οποιασδήποτε ιδεολογίας, οφείλει πρωτίστως να μπορεί να σκέφτεται.
-----------------------------------------
Συμφωνώ! Σε ότι αφορά στο όλοι οι άνθρωπο δεν το θεωρώ δυνατό. Σημασία έχει να το θέλουν οι περισσότεροι μέσα στην κοινωνία.
Η κατάρρευση πάντως του υπαρκτού σοσιαλισμού δεν έγινε διότι κάποιος πήγε να επιβληθεί με το έτσι θέλω, μα γιατί από το '56 και μετά άρχισε να παλινορθώνεται ο καπιταλισμός σιγά-σιγά.... τα μέλη του κόμματος μεταμορφώθηκαν σε μια νέα «αστική τάξη», στην οποία και ανήκαν ουσιαστικά και όλα τα μέσα παραγωγής. Τα κολχόζ μειωνόντουσαν σε αριθμό και η γη όλο και συγκεντρωνόταν σε λιγότερα «κομματικά» χέρια. Όλα αυτά βέβαια πραγματοποιήθηκαν κάτω από το «παλλαϊκό» κράτος και άλλες μπούρδες του Χρουτσώφ....
Έτσι για να ξαναγυρίσουμε την κουβέντα από εκεί που ξεκίνησε.... καπιταλισμός vs κομμουνισμός...

Οκ, μόλις αντιλήφθηκα με ποιον έχω να κάνω, merci beaucoup.

Και μιας και μιλήσαμε για «καθηγητάκους» σε αυτό το thread, σας παραθέτω απόσπασμα από άρθρο του Δημήτρη Γληνού:
«Η ελληνική αστική τάξη είναι αντιδραστική. Δεν γνώρισε και δεν έζησε καμιά από τις αρετές που αποτελέσανε την αξία, τον υπαρκτικό λόγο των αστικών τάξεων της Δύσης. Ούτε τη δίψα της απροκάλυπτης αλήθειας, ούτε το γενναίο πέταγμα της ελεύθερης έρευνας, ούτε το σεβασμό της ελευθερίας της συνείδησης, ούτε την τιμή προς τους δημιουργού του καλύτερου μέλλοντος. Η ελληνική αστική τάξη είναι προορισμένη, να στολίζεται με φράκο και κολλαριστό πουκάμισο και να έχει τη στεγνή ψυχή μεσαιωνικού καλόγερου. Υποκρισία, σεμνοτυφία, ηθική κούφια, αρετή των λόγων και εκμετάλλευση»

Μερικές πληροφορίες για το μεγάλο δάσκαλο Γληνό, εδώ: https://el.wikipedia.org/wiki/Δημήτρης_Γληνός

Η ελληνική αστική τάξη ειναι πολύ πιο παλιά κι ευρεία απ'οσο νομίζεις, δεν αποδέχομαι σε καμία περίπτωση τις βλακείες του Δημήτρη Γληνού, είναι κρίμα για την πόλη που γεννήθηκε να λέει τέτοιες αηδίες.


ΥΓ: Εδώ που τα λέμε, φίλε Πάρη, και για να κανω λιγο το συνηγορο του διαβόλου, απ'οσα έχουν καταφέρει οι γονείς σου δεν σου ανήκει τίποτα, δεν σημαίνει κάτι το γεγονός ότι έκανες 20 μεροκάματα στον ελεύθερο χρόνο σου, δεν ΕΧΕΤΕ, ΕΧΟΥΝ και στα παραχωρούν μονο και μόνο επειδη το θέλουν, οι κληρονομιές δεν προσμετρούνται στις προσωπικές επιτυχίες σε καμία περίπτωση. Επίσης το να κρίνεις τόσο αρνητικά κάποιον που δεν θέλει ή δε μπορεί να έχει τις ίδιες επιδιώξεις με σένα είναι το ίδιο άρρωστο με το ν'ακούς τον κάθε αποτυχημένο να λέει "αυτος πάτησε επί πτωμάτων" μόλις δει μπροστά του έναν άνθρωπο με πέντε ευρώ και δυο επιχειρήσεις παραπάνω...νο οφένς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top