Καπιταλισμός Vs Κομμουνισμός

Καπιταλισμός ή Κομμουνισμός;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Καπιταλισμός

  • Κομμουνισμός

  • Τίποτε από τα 2

  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αλλά τι να πω και εγώ, εσύ και ο nPb ξέρετε πιο πολλά από τον πατέρα μου που έζησε στην Σοβιετική Ρωσία ( ο οποίος btw ΔΕΝ ψήφιζε κκε αλλά τώρα που η μητέρα μου είναι άνεργη και ο ίδιος έχει τα χέρια του δεμένα σε ένα εργοστάσιο που δουλεύει σαν σκυλί σε ΧΑΛΙΑ συνθήκες εργασίας μεγαλώνοντας 3 παιδιά άρχισε να αλλάζει άποψη για το τι θα ψηφίσει, αφού το παρόν σύστημα τον έχει ΔΟΥΛΟ)... Πες τώρα, τι να κάνει αυτός ο άνθρωπος?
η διαφορά μιας ελεύθερης οικονομίας απο την κομμουνιστική, ειναι οτι στην ελεύθερη έχεις
-επιλογές
-δυνατότητα προσωπικής ανάπτυξης
-ευκαιρίες

ο καθένας ανάλογα με την μόρφωση που λαμβάνει, με την εξυπνάδα και το ταλέντο που έχει μπορεί να αρπάξει ευκαιρίες και να φτάσει ψηλά. αυτό άλλωστε έιναι και το σύστημα που ισχύει και στην φύση.
ο ασθενής οργανισμός χρεοκοπεί(εξαφανίζεται)
αυτός που προσαρμόζεται σωστά επιβιώνει.
έτσι υπάρχει μια συνεχής ανάπτυξη.

αντίθετα ο κομμουνισμός(σοβιετική ρωσία) σε αιχμαλωτίζει στην αιώνια στασιμότητα. ζείς μεν αλλα δέν έισαι τίποτα παραπάνω απο έναν εργάτη. όλοι τους ίδιους μισθούς, όλοι την ίδια ιδεολογία, σε απαγορεύουν αν βγείς απο τα σύνορα(για να μήν δέις το παραέξω)
μια φυλακή εργατών που ζούν μόνο για να ζούν.
και όλα αυτά σε μια ιδεολογική και στρατιωτική χούντα.

όλος ο δυτικός κόσμος γέλαγε βλέποντας τις αντιδράσεις απο τον θάνατο του κορεάτη ηγέτη.
οι ίδιες αντιδράσεις υπήρχαν και με τον θάνατο του στάλιν. ο λένιν μάλιστα έγινε και μούμια ώστε να τον προσκυνούν οι μελλοντικές γενιές.

σύγκρινε εμάς(που ζούμε στον καπιταλισμό) με αυτούς (που ζούνε στον κομμουνισμό) και θα δέις ποιος έιναι πιο ελεύθερος.

η μούμια του λένιν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
φιλε δεν μπορώ να το κάνω γιατι δεν εχω διαβάσει ουτε μισο πολιτικο βιβλιο...ουτε καν εχω πολιτικοποιηθει...

Ναι,και?Θέμα λογικής είναι αυτό,όχι τόσο γνωσιολογικό.

αλλα δεν μπορεις να μου λες οτι ο καπιταλισμος ειναι ανθρωπινο συστημα οταν βιωνω σε αυτο...
η πεμπτουσια του καπιταλισμου ειναι το κεφάλαιο,που εχει συγκεντρωθει στα χερια των μεγαλοαστων,γλειφτων
που εχουν φιλησει κατουρημενες ποδιες και αυτων που εχουν στησει οποιαδηποτε δουλεια της σε πλατες αλλων...
μην μιλησω και για τραπεζες+καπιταλισμο τωρα...

Ήταν καλύτερα δηλαδή ότι η εξουσία όλη ήταν στο Κόμμα?Ή όταν όλη την εξουσία την είχε το ιερατείο?Ή οι αριστοκράτες και η βασιλική οικογένεια?Ή οι φεουδάρχες?Οι τραπεζίτες και οι μεγαλομέτοχοι,όταν ξεκίνησαν,ξεκίνησαν απ'τα χαμηλά,από μια μικρή επιχείρηση,για να φτάσουν εκεί που έφτασαν.Μπορεί να έπαιξαν άδικα ή να στάθηκαν τυχεροί,αλλά τουλάχιστον είχαν μια ευκαιρία.Τα άλλα συστήματα δεν δίνουν καν αυτή την ευκαιρία.

επισης...πιστευεις οτι στο καπιταλιστικο συστημα που ζουμε..υπαρχει δημοκρατια? :/:

Man,και μόνο το ότι μπορείς να βγαίνεις δημόσια και να λες (όπως π.χ. κάνεις τώρα),"το σύστημα γαμιέται",είναι σημάδι δημοκρατίας.Έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ό,τι θες και να οργανώνεσαι με ομοϊδεάτες σου για να παλέψεις γι'αυτό,στον καπιταλισμό.Που αλλού το έχεις?Με ρωτάς αν υπάρχει δημοκρατία.Σου αντιστρέφω το ερώτημα:υπάρχουν πολιτικές δολοφονίες?Υπάρχει εξορία?Υπάρχει λογοκρισία?Οπότε τώρα,σου επαναλαμβάνω την ερώτηση:σε ποια εποχή η ανθρωπότητα απολάμβανε περισσότερη δημοκρατία απ'ότι σήμερα?

προοδος? που ειναι ? χαχα...εγω μας βλεπω να γυρναμε αιωνες πισω...(ανασφαλιστοι ειλωτες)

Seriously,dude,ή είσαι απίστευτα brainwashed,ή είσαι τυφλός,δεν εξηγείται αλλιώς.Τα εμβόλια τι είναι,δεν είναι πρόοδος?Οι χημειοθεραπείες?Τα αυτοκίνητα?Οι υπολογιστές?Τα ανθρώπινα δικαιώματα?Τα διεθνή δικαστήρια?Οι δορυφόροι?Τα γενετικά τροποποιημένα προϊόντα?Ζούμε σε μια εποχή αξεπέραστης προόδου,ενώ μέχρι πριν 50 χρόνια ο μισός πληθυσμός ακόμα ήταν αναλφάβητος και ο κόσμος πέθαινε απ'την κοινή γρίπη.

ρατσισμος? ελα στο σχολειο μου να δεις ενα μαυρο κοριτσακι ...και μετα μιλα μου για ρατσισμο :P

Πήγαινε το 1960 στην Αμερική,πριν το κίνημα του Martin Luther King και μετά έλα να μιλήσεις για ρατσισμό.Μάθε τι γινόταν στο άπαρτχαϊντ της Νότιας Αφρικής πριν τον Μαντέλα.Έχουμε καταφέρει να ξεπεράσουμε ρατσιστικές προκαταλήψεις αιώνων,κάποτε οι μαύροι ήταν δούλοι και θεωρούνταν κατώτεροι,κάποτε έσφαζαν "άπιστους" και έκαιγαν "μάγισσες".

καλυτερες συνθηκες διαβιωσης? η θεια μου δεν εχει να πληρωσει το πετρελαιο... για να ζεσταθει...

Έχει όμως καλοριφέρ,στο οποίο θα βάλει το πετρέλαιο.Δεν κόβει ξύλα απ'το δάσος,όπως έκαναν πριν 50 χρόνια.Το ζεστό νερό,η ηλεκτρική κουζίνα,το ψυγείο,το ηλεκτρικό ρεύμα,η άμεση παροχή υπηρεσιών,όλα αυτά τι είναι ρε αχάριστε?Νομίζεις και στα χωριά έπαιρναν τηλέφωνο το ΕΚΑΒ αν είχαν πρόβλημα και σε μισή ώρα ερχόταν ασθενοφόρο?Όλα αυτά που εσύ θεωρείς σήμερα δεδομένα,τα 'χαν και παλαιότερα νομίζεις?

btw...αλήθεια τωρα...εγκυκλοπαιδικα και μονο ρωταω...οι αναρχικοι ειναι υπερ του καπιταλισμου?(γιατι αν δεν απατωμαι ως αναρχικος αυτοχαρακτηριστηκες σε προηγ.ποστ)

Όχι.Ούτε εγώ είμαι υπέρ του καπιταλισμού.Θεωρώ ότι μια καλύτερη,πιο ορθολογιστική και πιο ανθρώπινη κοινωνία είναι εφικτή,και πρέπει να τη διεκδικήσουμε.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είμαι φανατικός,αχάριστος και μηδενιστής,παραδέχομαι τα καλά του υπάρχοντος συστήματος,αλλά θεωρώ ότι δεν επιδέχεται πλέον κάποιας περεταίρω βελτίωσης,γι'αυτό είναι αναγκαία η ανατροπή του.Αντιδρώ όμως σ'αυτή την ηλίθια δαιμονοποίηση του καπιταλισμού (κυρίως από κόσμο που δεν έχει ιδέα καν για τι μιλάει),διότι δεν προσφέρει τίποτα,ίσα ίσα γελοιοποιεί οποιαδήποτε κριτική στο σύστημα,στα μάτια λογικών ανθρώπων.

Θα το πάρω ανάποδα. Ούτε δημοκρατία έχουμε, ούτε αληθινή ελευθερία. Η πρόοδος και οι συνθήκες διαβίωσης έρχονται με την τεχνολογία, αν και μπορείς να πας να δεις σε χώρες της Αφρικής τι συνθήκες διαβίωσης έχει φέρει ο καπιταλισμός σου σε μια τεχνολογική εποχή όπως η σημερινή.

Και η τεχνολογία πως προκύπτει?Νομίζεις θα είχαμε όλοι μας από ένα αμάξι και έναν υπολογιστή,θα ήταν όλα αυτά τόσο προσιτά στις πλατιές μάζες,αν δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός των αντίπαλων επιχειρήσεων για το κέρδος?Λόγω της απληστίας τους,οι εταιρίες ανταγωνίζονται σκληρά για το ποια θα παράγει το προϊόν που θα πουλήσει περισσότερο,βγάζοντας εμάς κερδισμένους απ'αυτό,διότι έτσι τα προϊόντα εξελίσσονται,γίνονται καλύτερα και πιο φθηνά.Αλήθεια,η Αφρική έχει καταντήσει έτσι εξ'αιτίας του καπιταλισμού?Πριν δηλαδή ήταν κανάς παράδεισος?Όχι,δούλοι των Άγγλων και των Γάλλων ήταν,δούλευαν χωρίς μισθό,ως σκλάβοι.Η κατάσταση του Τρίτου Κόσμου είναι πολύ περισσότερο εξ'αιτίας της αποικιοκρατίας,που επικρατούσε παλαιότερα,παρά εξ'αιτίας του καπιταλισμού.Ο καπιταλισμός ευθύνεται για τη διαιώνιση αυτής της κατάστασης,όχι για τη δημιουργία της.

Τα βίντεο που παραθέτεις τα έχω δει από σένα και παλιότερα. Άκρως μονοδιάστατη άποψη (ενός ανθρώπου) με οπτικοακουστικό τομέα που σε πείθει από μόνος του. "Δεν πιστεύω σε πανούργους "δαίμονες" που κυριαρχούν τον κόσμο" δεν λες? Και όμως, ξαφνικά μας λες ότι ο Πανούργος Λένιν εκμεταλλεύτηκε τα εκατομμύρια των Άμυαλων Ρώσων και οι βλάκες την πάτησαν στο δικό του βασανιστικό σύστημα...

Τα βίντεο που παραθέτω βασίζονται σε ιστορικά στοιχεία,τα οποία μπορείς και να διασταυρώσεις απ'τα links στο description.Είναι η καλύτερη κριτική που έχω,στα πλαίσια ενός μαθητικού forum.Όπως αντιδρώ στη δαιμονοποίηση του καπιταλισμού,έτσι αντιδρώ και στην αγιοποίηση ενός "επαναστάτη".Παρουσιάζω τον Λένιν όπως ήταν στην πραγματικότητα,άλλος ένας εξουσιολάγνος δικτάτορας.

Αλλά τι να πω και εγώ, εσύ και ο nPb ξέρετε πιο πολλά από τον πατέρα μου που έζησε στην Σοβιετική Ρωσία ( ο οποίος btw ΔΕΝ ψήφιζε κκε αλλά τώρα που η μητέρα μου είναι άνεργη και ο ίδιος έχει τα χέρια του δεμένα σε ένα εργοστάσιο που δουλεύει σαν σκυλί σε ΧΑΛΙΑ συνθήκες εργασίας μεγαλώνοντας 3 παιδιά άρχισε να αλλάζει άποψη για το τι θα ψηφίσει, αφού το παρόν σύστημα τον έχει ΔΟΥΛΟ)... Πες τώρα, τι να κάνει αυτός ο άνθρωπος?

Με κάλυψε ο the truth,εδώ.

Βλέπεις δεν έχουμε όλοι πατεράδες καθηγητές...
και δεν έχουμε όλοι το χρήμα για νοίκι ώστε να σπουδάσουμε, και να γίνουμε cool αναρχικοί των επεισοδίων για να ξεσπάμε και να δίνουμε μαθήματα πολιτικής σε ένα μαθητικό φόρουμ... Ζήτω ο καπιταλισμός! Ζήτω η δημοκρατία! Ζήτω η Ανεργία και Ζήτω η Ελλάδα του 2012!

Ad hominem?Seriously,now?For the record,για το νοίκι δουλεύω.

Τότε kiriazispao4ever, προτείνεις εμμέσως πλην σαφώς να περάσουμε σε κατάσταση "ζούγκλας"; Από την στιγμή που αναφέρεσαι σε μια κοινωνία όπου υπάρχει ευθεία αμφισβήτηση του νομικού πλαισίου της, τότε μιλάμε για ζουγλοποίηση. Ο θάνατός σου η ζωή μου, το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα..με απάνθρωπα μέσα.


Αυτό περίπου δεν είναι ο νεοφιλελευθερισμός? :whistle:


Υ.Γ.: Ο βιομήχανος πατέρας τι κακό έχει; Αχχχ, μην αρχίσουμε πάλι τις παράλογες γενικεύσεις. Να μιλήσω και για το πατέρα συνδικαληστή "Ελληνικού τύπου";


Ναι,είναι παράλογη γενίκευση το ότι οι βιομήχανοι βγάζουν εκατομμύρια.Το ότι όλοι οι συνδικαλιστές είναι ξεπουλημένοι της ΓΣΕΕ και του ΠΑΜΕ,τσιράκια της εργοδοσίας και δεν υπάρχουν πραγματικά τίμιοι άνθρωποι οι οποίοι πολλές φορές χάνουν τη δουλειά τους εξ'αιτίας της συνδικαλιστικής τους δράσης,δεν είναι γενικεύση.Όχι,καθόλου.




ο λένιν μάλιστα έγινε και μούμια ώστε να τον προσκυνούν οι μελλοντικές γενιές.


Καλύτερο,όταν πέθανε ο Λένιν του πήραν τον εγκέφαλο για να τον μελετήσουν και να δουν γιατί ήταν τέτοια "πολιτική ιδιοφυΐα"...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ναι,και?Θέμα λογικής είναι αυτό,όχι τόσο γνωσιολογικό.



Ήταν καλύτερα δηλαδή ότι η εξουσία όλη ήταν στο Κόμμα?Ή όταν όλη την εξουσία την είχε το ιερατείο?Ή οι αριστοκράτες και η βασιλική οικογένεια?Ή οι φεουδάρχες?Οι τραπεζίτες και οι μεγαλομέτοχοι,όταν ξεκίνησαν,ξεκίνησαν απ'τα χαμηλά,από μια μικρή επιχείρηση,για να φτάσουν εκεί που έφτασαν.Μπορεί να έπαιξαν άδικα ή να στάθηκαν τυχεροί,αλλά τουλάχιστον είχαν μια ευκαιρία.Τα άλλα συστήματα δεν δίνουν καν αυτή την ευκαιρία.



Man,και μόνο το ότι μπορείς να βγαίνεις δημόσια και να λες (όπως π.χ. κάνεις τώρα),"το σύστημα γαμιέται",είναι σημάδι δημοκρατίας.Έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ό,τι θες και να οργανώνεσαι με ομοϊδεάτες σου για να παλέψεις γι'αυτό,στον καπιταλισμό.Που αλλού το έχεις?Με ρωτάς αν υπάρχει δημοκρατία.Σου αντιστρέφω το ερώτημα:υπάρχουν πολιτικές δολοφονίες?Υπάρχει εξορία?Υπάρχει λογοκρισία?Οπότε τώρα,σου επαναλαμβάνω την ερώτηση:σε ποια εποχή η ανθρωπότητα απολάμβανε περισσότερη δημοκρατία απ'ότι σήμερα?



Seriously,dude,ή είσαι απίστευτα brainwashed,ή είσαι τυφλός,δεν εξηγείται αλλιώς.Τα εμβόλια τι είναι,δεν είναι πρόοδος?Οι χημειοθεραπείες?Τα αυτοκίνητα?Οι υπολογιστές?Τα ανθρώπινα δικαιώματα?Τα διεθνή δικαστήρια?Οι δορυφόροι?Τα γενετικά τροποποιημένα προϊόντα?Ζούμε σε μια εποχή αξεπέραστης προόδου,ενώ μέχρι πριν 50 χρόνια ο μισός πληθυσμός ακόμα ήταν αναλφάβητος και ο κόσμος πέθαινε απ'την κοινή γρίπη.



Πήγαινε το 1960 στην Αμερική,πριν το κίνημα του Martin Luther King και μετά έλα να μιλήσεις για ρατσισμό.Μάθε τι γινόταν στο άπαρτχαϊντ της Νότιας Αφρικής πριν τον Μαντέλα.Έχουμε καταφέρει να ξεπεράσουμε ρατσιστικές προκαταλήψεις αιώνων,κάποτε οι μαύροι ήταν δούλοι και θεωρούνταν κατώτεροι,κάποτε έσφαζαν "άπιστους" και έκαιγαν "μάγισσες".



Έχει όμως καλοριφέρ,στο οποίο θα βάλει το πετρέλαιο.Δεν κόβει ξύλα απ'το δάσος,όπως έκαναν πριν 50 χρόνια.Το ζεστό νερό,η ηλεκτρική κουζίνα,το ψυγείο,το ηλεκτρικό ρεύμα,η άμεση παροχή υπηρεσιών,όλα αυτά τι είναι ρε αχάριστε?Νομίζεις και στα χωριά έπαιρναν τηλέφωνο το ΕΚΑΒ αν είχαν πρόβλημα και σε μισή ώρα ερχόταν ασθενοφόρο?Όλα αυτά που εσύ θεωρείς σήμερα δεδομένα,τα 'χαν και παλαιότερα νομίζεις?



Όχι.Ούτε εγώ είμαι υπέρ του καπιταλισμού.Θεωρώ ότι μια καλύτερη,πιο ορθολογιστική και πιο ανθρώπινη κοινωνία είναι εφικτή,και πρέπει να τη διεκδικήσουμε.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είμαι φανατικός,αχάριστος και μηδενιστής,παραδέχομαι τα καλά του υπάρχοντος συστήματος,αλλά θεωρώ ότι δεν επιδέχεται πλέον κάποιας περεταίρω βελτίωσης,γι'αυτό είναι αναγκαία η ανατροπή του.Αντιδρώ όμως σ'αυτή την ηλίθια δαιμονοποίηση του καπιταλισμού (κυρίως από κόσμο που δεν έχει ιδέα καν για τι μιλάει),διότι δεν προσφέρει τίποτα,ίσα ίσα γελοιοποιεί οποιαδήποτε κριτική στο σύστημα,στα μάτια λογικών ανθρώπων.



Και η τεχνολογία πως προκύπτει?Νομίζεις θα είχαμε όλοι μας από ένα αμάξι και έναν υπολογιστή,θα ήταν όλα αυτά τόσο προσιτά στις πλατιές μάζες,αν δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός των αντίπαλων επιχειρήσεων για το κέρδος?Λόγω της απληστίας τους,οι εταιρίες ανταγωνίζονται σκληρά για το ποια θα παράγει το προϊόν που θα πουλήσει περισσότερο,βγάζοντας εμάς κερδισμένους απ'αυτό,διότι έτσι τα προϊόντα εξελίσσονται,γίνονται καλύτερα και πιο φθηνά.Αλήθεια,η Αφρική έχει καταντήσει έτσι εξ'αιτίας του καπιταλισμού?Πριν δηλαδή ήταν κανάς παράδεισος?Όχι,δούλοι των Άγγλων και των Γάλλων ήταν,δούλευαν χωρίς μισθό,ως σκλάβοι.Η κατάσταση του Τρίτου Κόσμου είναι πολύ περισσότερο εξ'αιτίας της αποικιοκρατίας,που επικρατούσε παλαιότερα,παρά εξ'αιτίας του καπιταλισμού.Ο καπιταλισμός ευθύνεται για τη διαιώνιση αυτής της κατάστασης,όχι για τη δημιουργία της.



Τα βίντεο που παραθέτω βασίζονται σε ιστορικά στοιχεία,τα οποία μπορείς και να διασταυρώσεις απ'τα links στο description.Είναι η καλύτερη κριτική που έχω,στα πλαίσια ενός μαθητικού forum.Όπως αντιδρώ στη δαιμονοποίηση του καπιταλισμού,έτσι αντιδρώ και στην αγιοποίηση ενός "επαναστάτη".Παρουσιάζω τον Λένιν όπως ήταν στην πραγματικότητα,άλλος ένας εξουσιολάγνος δικτάτορας.



Με κάλυψε ο the truth,εδώ.



Ad hominem?Seriously,now?For the record,για το νοίκι δουλεύω.




Αυτό περίπου δεν είναι ο νεοφιλελευθερισμός? :whistle:





Ναι,είναι παράλογη γενίκευση το ότι οι βιομήχανοι βγάζουν εκατομμύρια.Το ότι όλοι οι συνδικαλιστές είναι ξεπουλημένοι της ΓΣΕΕ και του ΠΑΜΕ,τσιράκια της εργοδοσίας και δεν υπάρχουν πραγματικά τίμιοι άνθρωποι οι οποίοι πολλές φορές χάνουν τη δουλειά τους εξ'αιτίας της συνδικαλιστικής τους δράσης,δεν είναι γενικεύση.Όχι,καθόλου.







Καλύτερο,όταν πέθανε ο Λένιν του πήραν τον εγκέφαλο για να τον μελετήσουν και να δουν γιατί ήταν τέτοια "πολιτική ιδιοφυΐα"...:worry:

κοψε το μπραφ! σε εχει καταστρεψει! η καταβαθως μηπως εσυ εισαι ο μπραφ ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
κοψε το μπραφ! σε εχει καταστρεψει! η καταβαθως μηπως εσυ εισαι ο μπραφ ? :P

Ναι ρε,απ'αυτόν περιμέναμε να τ'ακούσουμε.Να 'ναι καλά ο Mikeius που ανακάλυψε την Αμερική,να 'ούμ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ναι ρε,απ'αυτόν περιμέναμε να τ'ακούσουμε.Να 'ναι καλά ο Mikeius που ανακάλυψε την Αμερική,να 'ούμ'.

οχι ρε με παρεξηγησες! εννοω, για πολλες εκφρασεις σου που εινα ιδιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Ναι,και?Θέμα λογικής είναι αυτό,όχι τόσο γνωσιολογικό.

Ήταν καλύτερα δηλαδή ότι η εξουσία όλη ήταν στο Κόμμα?Ή όταν όλη την εξουσία την είχε το ιερατείο?Ή οι αριστοκράτες και η βασιλική οικογένεια?Ή οι φεουδάρχες?Οι τραπεζίτες και οι μεγαλομέτοχοι,όταν ξεκίνησαν,ξεκίνησαν απ'τα χαμηλά,από μια μικρή επιχείρηση,για να φτάσουν εκεί που έφτασαν.Μπορεί να έπαιξαν άδικα ή να στάθηκαν τυχεροί,αλλά τουλάχιστον είχαν μια ευκαιρία.Τα άλλα συστήματα δεν δίνουν καν αυτή την ευκαιρία.


Man,και μόνο το ότι μπορείς να βγαίνεις δημόσια και να λες (όπως π.χ. κάνεις τώρα),"το σύστημα γαμιέται",είναι σημάδι δημοκρατίας.Έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ό,τι θες και να οργανώνεσαι με ομοϊδεάτες σου για να παλέψεις γι'αυτό,στον καπιταλισμό.Που αλλού το έχεις?Με ρωτάς αν υπάρχει δημοκρατία.Σου αντιστρέφω το ερώτημα:υπάρχουν πολιτικές δολοφονίες?Υπάρχει εξορία?Υπάρχει λογοκρισία?Οπότε τώρα,σου επαναλαμβάνω την ερώτηση:σε ποια εποχή η ανθρωπότητα απολάμβανε περισσότερη δημοκρατία απ'ότι σήμερα?



Seriously,dude,ή είσαι απίστευτα brainwashed,ή είσαι τυφλός,δεν εξηγείται αλλιώς.Τα εμβόλια τι είναι,δεν είναι πρόοδος?Οι χημειοθεραπείες?Τα αυτοκίνητα?Οι υπολογιστές?Τα ανθρώπινα δικαιώματα?Τα διεθνή δικαστήρια?Οι δορυφόροι?Τα γενετικά τροποποιημένα προϊόντα?Ζούμε σε μια εποχή αξεπέραστης προόδου,ενώ μέχρι πριν 50 χρόνια ο μισός πληθυσμός ακόμα ήταν αναλφάβητος και ο κόσμος πέθαινε απ'την κοινή γρίπη.



Πήγαινε το 1960 στην Αμερική,πριν το κίνημα του Martin Luther King και μετά έλα να μιλήσεις για ρατσισμό.Μάθε τι γινόταν στο άπαρτχαϊντ της Νότιας Αφρικής πριν τον Μαντέλα.Έχουμε καταφέρει να ξεπεράσουμε ρατσιστικές προκαταλήψεις αιώνων,κάποτε οι μαύροι ήταν δούλοι και θεωρούνταν κατώτεροι,κάποτε έσφαζαν "άπιστους" και έκαιγαν "μάγισσες".



Έχει όμως καλοριφέρ,στο οποίο θα βάλει το πετρέλαιο.Δεν κόβει ξύλα απ'το δάσος,όπως έκαναν πριν 50 χρόνια.Το ζεστό νερό,η ηλεκτρική κουζίνα,το ψυγείο,το ηλεκτρικό ρεύμα,η άμεση παροχή υπηρεσιών,όλα αυτά τι είναι ρε αχάριστε?Νομίζεις και στα χωριά έπαιρναν τηλέφωνο το ΕΚΑΒ αν είχαν πρόβλημα και σε μισή ώρα ερχόταν ασθενοφόρο?Όλα αυτά που εσύ θεωρείς σήμερα δεδομένα,τα 'χαν και παλαιότερα νομίζεις?



Όχι.Ούτε εγώ είμαι υπέρ του καπιταλισμού.Θεωρώ ότι μια καλύτερη,πιο ορθολογιστική και πιο ανθρώπινη κοινωνία είναι εφικτή,και πρέπει να τη διεκδικήσουμε.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είμαι φανατικός,αχάριστος και μηδενιστής,παραδέχομαι τα καλά του υπάρχοντος συστήματος,αλλά θεωρώ ότι δεν επιδέχεται πλέον κάποιας περεταίρω βελτίωσης,γι'αυτό είναι αναγκαία η ανατροπή του.Αντιδρώ όμως σ'αυτή την ηλίθια δαιμονοποίηση του καπιταλισμού (κυρίως από κόσμο που δεν έχει ιδέα καν για τι μιλάει),διότι δεν προσφέρει τίποτα,ίσα ίσα γελοιοποιεί οποιαδήποτε κριτική στο σύστημα,στα μάτια λογικών ανθρώπων.

πρωτον ...δεν ειναι καλυτερα να ειμαστε ολοι ισοι?
2ον αανφερεσαι σε ρατσισμο παλιοτερης δεκαετιας...
τοτε δεν ηταν καπιταλιστικο το συστημα? σε καμια χωρα του κοσμου?(και τωρα οι αλβανοι στην Ελλάδα κατι σαν δουλοι ειναι)

ειπες->Man,και μόνο το ότι μπορείς να βγαίνεις δημόσια και να λες (όπως π.χ. κάνεις τώρα),"το σύστημα γαμιέται",είναι σημάδι δημοκρατίας
σου απαντω->μονος σου το ειπες...ΣΗΜΑΔΙ δημοκρατιας...πλακα μου κανεις?
θελω δημοκρατια...οχι σημαδια και ιχνη δημοκρατιας

προοδος σε θεματα τεχνολογιας ναι υπαρχει...εγω ειχα μιλησει οτι γυρναμε στ παρελθον σε άλλου τομεις...οπως εργασιακές συνθηκες μισθοι,ωραρια,ανασφαλιστοι...ασφαλισμενοι στο ικα .και να πληρωνουμε την καθε επισκεψη...κοκ.

λες->Έχει όμως καλοριφέρ,στο οποίο θα βάλει το πετρέλαιο.Δεν κόβει ξύλα απ'το δάσος,όπως έκαναν πριν 50 χρόνια.Το ζεστό νερό,η ηλεκτρική κουζίνα,το ψυγείο,το ηλεκτρικό ρεύμα,η άμεση παροχή υπηρεσιών,όλα αυτά τι είναι ρε αχάριστε?Νομίζεις και στα χωριά έπαιρναν τηλέφωνο το ΕΚΑΒ αν είχαν πρόβλημα και σε μισή ώρα ερχόταν ασθενοφόρο?Όλα αυτά που εσύ θεωρείς σήμερα δεδομένα,τα 'χαν και παλαιότερα νομίζεις?

απαντω-> δηλαδη πρεπει να μαστε ικανοποιημενοι που εχουμε καλοριφερ..χωρις να μαστε σε θεση να τα αξιοποιησουμε?
δεη? 800Ε μας ηρθε σε μια εξαμελης οικογενεια που τα 2 παιδια της σπουδαζουν σε αλλη πολη...<-that's καπιταλισμος
η δεη ,νερο,θερμανση μεταφορα με ολα τα μεσα συγκοινωνιας..κοκ δωρεαν δεν θα επρεπε να ειναι?<-that's also capitalism

στα τελευταια που λες μαζί σου...αν και ξερω οτι η σποντα ειναι για μενα...αλλα εχεις δικιο...δεν ξερω...
απλως την άποψη μου λεω απο οσα ξερω,οσα βλεπω...
δεν το επαιξα ουτε ειδικός ουτε τιποτα..

κατι τελευταιο
λες->Αντιδρώ όμως σ'αυτή την ηλίθια δαιμονοποίηση του καπιταλισμού
απαντω->γιατι υπαρχει αυτη η δαιμονοποιηση του καπιταλισμού?(εστω και απο ασχετους)
εισαι ικανοποημενος με το συστημα που εχουμε?
σ'αρεσει ο τροπος που ζεις?
που για την ενδυμασια σου χρειάζεσαι τουλαχιστον...100+ε? και για να μην πεις οτι μπορεις να βρεις φτηνοτερα...
50ε τουλαχιστον παπουτσια...
30ε παντελονι
και 20ε (βρισκεις και λιγοτερο..true) μπλουζα
εεε και 5-10 ε οι κάλτσες :P βγηκε το εκατοσταρικο.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
η διαφορά μιας ελεύθερης οικονομίας απο την κομμουνιστική, ειναι οτι στην ελεύθερη έχεις
-επιλογές
-δυνατότητα προσωπικής ανάπτυξης
-ευκαιρίες
Πήγε ο πατέρας μου να μάθει για το πρόγραμμα που βγαίνει αυτόν τον μήνα για τους ανέργους. Για να μην τα πολυλογώ, είναι σκέτη μούφα. Ποιες ευκαιρίες βλέπεις? Αν δεν έχεις κεφάλαιο από πίσω τίποτα δεν γίνεται!
ο καθένας ανάλογα με την μόρφωση που λαμβάνει, με την εξυπνάδα και το ταλέντο που έχει μπορεί να αρπάξει ευκαιρίες και να φτάσει ψηλά. αυτό άλλωστε έιναι και το σύστημα που ισχύει και στην φύση.
ο ασθενής οργανισμός χρεοκοπεί(εξαφανίζεται)
αυτός που προσαρμόζεται σωστά επιβιώνει.
έτσι υπάρχει μια συνεχής ανάπτυξη.
Σωστός είσαι. Αν όμως σου πάρει το σπίτι η τράπεζα θα μείνεις στον δρόμο και δεν θα έχεις δικαιολογία γιατί ήσουν απλά αδύναμος ή... άτυχος.
αντίθετα ο κομμουνισμός(σοβιετική ρωσία) σε αιχμαλωτίζει στην αιώνια στασιμότητα. ζείς μεν αλλα δέν έισαι τίποτα παραπάνω απο έναν εργάτη. όλοι τους ίδιους μισθούς, όλοι την ίδια ιδεολογία, σε απαγορεύουν αν βγείς απο τα σύνορα(για να μήν δέις το παραέξω)
μια φυλακή εργατών που ζούν μόνο για να ζούν.
και όλα αυτά σε μια ιδεολογική και στρατιωτική χούντα.
Κοίτα, δεν είναι ακριβώς έτσι. Εσύ τώρα μου περιγράφεις την Ρωσία μετά τον πόλεμο... Όσο αφορά τα σύνορα δίκιο έχεις. Μάλιστα είχε εξοριστεί ο πατέρας μου ως Έλληνας στα άκρα των συνόρων.


Δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο. Εγώ απλά είπα γιατί να μην δοκιμάσουμε και ο nPb με τον Crowley το πήραν προσωπικά και έπεσαν πάνω μου. Ποτέ δεν είπα ότι υποστηρίζω το κκε ή κάποιο κόμμα συγκεκριμένα, απλά ότι θα προτιμούσα την αριστερά.

Για την ιστορία πάντως, η αναρχία που υποστηρίζει ο Crowley (κομμουνισμός), στα ίδια σκατά που περιγράφει θα μας πήγαινε. Και καλά δεν θα είχαν τα κεφάλαια κάποιοι αλλά όλοι οι άνθρωποι μαζί θα διοικούσαν τις επιχειρήσεις. Μαλακίες λέω εγώ. Το μόνο καλό που έχει είναι ότι έχεις δικαιολογία αν δείρεις κανέναν μαλάκα μπάτσο ή πολιτικό που έκλεψε και καταχράστηκε την εξουσία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η διαφορά μιας ελεύθερης οικονομίας απο την κομμουνιστική, ειναι οτι στην ελεύθερη έχεις
-επιλογές
-δυνατότητα προσωπικής ανάπτυξης
-ευκαιρίες

Τι έχεις; Δυνατότητα προσωπικής ανάπτυξης; Με ποιον τρόπο; Αν ξεκινάς από το μηδέν, έχεις 2 επιλογές: είτε θα πάρεις δάνειο, είτε θα δουλέψεις για καμιά δεκαριά χρόνια σαν το σκυλί, ώστε να μαζέψεις ένα αρχικό κεφάλαιο. Και μετά... μπορεί η προσπάθειά σου να πετύχει, μπορεί και όχι. Είναι ένα μεγάλο ρίσκο και θέλει τύχη. Και μάλιστα, το πιθανότερο είναι να αποτύχεις.

ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ???????? ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ?????? Άντε, να δεχτώ πως πράγματι έχουμε περισσότερες ευκαιρίες από ότι στο παρελθόν, όπου ο γιος του αγρότη θα παρέμενε αγρότης. Όμως ΔΕΝ έχουμε όλοι ίσες ευκαιρίες!! Έχω πχ εγώ ίδιες ευκαιρίες με το γιο του Βαρδινογιάννη;;; ή μήπως το παιδί από την Αφρική έχει όσες ευκαιρίες έχω εγώ;;;

Man,και μόνο το ότι μπορείς να βγαίνεις δημόσια και να λες (όπως π.χ. κάνεις τώρα),"το σύστημα γαμιέται",είναι σημάδι δημοκρατίας.Έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ό,τι θες και να οργανώνεσαι με ομοϊδεάτες σου για να παλέψεις γι'αυτό,στον καπιταλισμό.Που αλλού το έχεις?Με ρωτάς αν υπάρχει δημοκρατία.Σου αντιστρέφω το ερώτημα:υπάρχουν πολιτικές δολοφονίες?Υπάρχει εξορία?Υπάρχει λογοκρισία?Οπότε τώρα,σου επαναλαμβάνω την ερώτηση:σε ποια εποχή η ανθρωπότητα απολάμβανε περισσότερη δημοκρατία απ'ότι σήμερα?
Τα εμβόλια τι είναι,δεν είναι πρόοδος?Οι χημειοθεραπείες?Τα αυτοκίνητα?Οι υπολογιστές?Τα ανθρώπινα δικαιώματα?Τα διεθνή δικαστήρια?Οι δορυφόροι?Τα γενετικά τροποποιημένα προϊόντα?Ζούμε σε μια εποχή αξεπέραστης προόδου,ενώ μέχρι πριν 50 χρόνια ο μισός πληθυσμός ακόμα ήταν αναλφάβητος και ο κόσμος πέθαινε απ'την κοινή γρίπη. Και η τεχνολογία πως προκύπτει?Νομίζεις θα είχαμε όλοι μας από ένα αμάξι και έναν υπολογιστή,θα ήταν όλα αυτά τόσο προσιτά στις πλατιές μάζες,αν δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός των αντίπαλων επιχειρήσεων για το κέρδος?Λόγω της απληστίας τους,οι εταιρίες ανταγωνίζονται σκληρά για το ποια θα παράγει το προϊόν που θα πουλήσει περισσότερο,βγάζοντας εμάς κερδισμένους απ'αυτό,διότι έτσι τα προϊόντα εξελίσσονται,γίνονται καλύτερα και πιο φθηνά.Αλήθεια,η Αφρική έχει καταντήσει έτσι εξ'αιτίας του καπιταλισμού?Πριν δηλαδή ήταν κανάς παράδεισος?Όχι,δούλοι των Άγγλων και των Γάλλων ήταν,δούλευαν χωρίς μισθό,ως σκλάβοι.Η κατάσταση του Τρίτου Κόσμου είναι πολύ περισσότερο εξ'αιτίας της αποικιοκρατίας,που επικρατούσε παλαιότερα,παρά εξ'αιτίας του καπιταλισμού.Ο καπιταλισμός ευθύνεται για τη διαιώνιση αυτής της κατάστασης,όχι για τη δημιουργία της.

Όντως, βρισκόμαστε σε καλύτερη κατάσταση από ότι σε άλλες εποχές... Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης... Όμως δε θα ήταν καλύτερα εάν κινητήριος δύναμη για την ανάπτυξη δεν είναι το κέρδος, αλλά η εξυπηρέτηση των αναγκών του ανθρώπου; Γιατί όπως γνωρίζουμε καλά, στο όνομα του κέρδους γίνονται τα χειρότερα εγκλήματα. :hmm:

Δημοκρατία είναι ένα πολίτευμα που σύμφωνα με το Θουκιδίδη στο "Περικλέους Επιτάφιος" έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
ισονομία
ισοπολιτεία
αξιοκρατία
ελευθερία στη δημόσια και ιδιωτική ζωή
απουσία καχυποψίας
ανεκτικότητα απέναντι στους συμπολίτες
υπακοή στους νόμους με συνειδητή πειθαρχία και όχι με πειθαναγκασμό

Έχουμε σήμερα δημοκρατία; ή μήπως έχουμε μια ημιτελή μορφή της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Αυτό ο που περιέγραψε ο Mr Crowley είναι το 'καλό' πρόσωπο του καπιταλισμού και συμφωνώ μαζί του ότι είναι το καλύτερο που έχουμε δει μέχρι στιγμής.Αν δε κάνω λάθος εφαρμοζόταν πριν το '70 σχεδόν σε όλες τις χώρες του δυτικού κόσμου(και ίσως να εφαρμόζεται ακόμα σε κάποιες χώρες πχ σκανδιναβικές άραγε για πόσο ακόμα??).Από το τη δεκαετία του '70 που έκανε την εμφάνιση του αυτός ο κύριοςhttps://en.wikipedia.org/wiki/Milton_Friedman σταδιακά και στην αρχή με μικρά πλέον με τάχιστα βήματα βλέπουμε την επέλαση του 'κακού' προσώπου του καπιταλισμου δηλ. τον νεοφιλελευθερισμό.Για μένα αυτό είναι το πρόβλημα και η λύση δεν είναι η επιστροφή στον κομμουνισμό αλλά στον 'καλό' καπιαλισμό.
Έλα να βλέπω τα μείον:P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Είναι πολύ απλά δύο ακραίες εκδοχές στο πώς ο άνθρωπος θα παράγει και θα κατανείμει πλούτο... Το ενδιάμεσο είναι η χρυσή τομή για να πάνε όλα καλά! Αλλά επειδή είμαστε άνθρωποι και όχι άγγελοι είναι δύσκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ε ναι ποτέ δεν θα ναι όλα ρόδινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Επειδή τυγχάνει σε αυτό το εξάμηνο να κάνω Χρηματοοικονομικά έχει αλλάξει άρδην η άποψή μου για τα πράγματα. Το Friedman Μr K, τον τρώω στη μάπα από τον Οκτώβριο...χαχα

Ο καπιταλισμός έχει δεχθεί πολλά πυρά, και δεν ακούγεται ως καλή έννοια. Αυτό που εγώ αντιλήφθηκα είναι ότι δημιουργεί κέρδος. Δηλαδή καλώς ή κακώς χάρη στον καπιταλισμό ο δυτικός κόσμος ανέβασε κατακόρυφα το βιοτικό του επίπεδο. Με την έννοια ότι δημιουργεί ανάπτυξη, άρα χρήμα άρα καλή ποιότητα ζωής!
Το πρόβλημα εντοπίζεται στο πώς διανέμεται, πού και με ποιούς τρόπους! Εξού και στα χάλια που είναι όλες οι χώρες με την κρίση χρέους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
πρωτον ...δεν ειναι καλυτερα να ειμαστε ολοι ισοι?

Όλοι είναι ίσοι,απέναντι στον νόμο (τουλάχιστον τυπικά).Όλοι έχουν ίση πολιτική δύναμη (πάλι τυπικά),με μια ψήφο στις εκλογές.Με ρωτάς αν θα ήθελα περισσότερη ισότητα?Φυσικά και θα ήθελα.Μπορείς όμως ν'αμφισβητήσεις ότι σήμερα βιώνουμε την περισσότερη ισότητα που έχει βιώσει ποτέ η ανθρωπότητα?

2ον αανφερεσαι σε ρατσισμο παλιοτερης δεκαετιας...
τοτε δεν ηταν καπιταλιστικο το συστημα? σε καμια χωρα του κοσμου?(και τωρα οι αλβανοι στην Ελλάδα κατι σαν δουλοι ειναι)

Εξαρτάται.Για παράδειγμα αν μιλάμε για τους δούλους,όχι,το σύστημα δεν ήταν καπιταλιστικό,ήταν αποικιοκρατικό.Και στον καπιταλισμό υπήρχαν-και υπάρχουν-ρατσιστικές νοοτροπίες,όμως η καπιταλιστική κοινωνία σε πολύ περισσότερο βαθμό έδωσε τα εργαλεία ώστε να αυτές να ξεπεραστούν.
Και όχι,η κατάσταση των Αλβανών στην Ελλάδα (ειδικά αυτοί μια χαρά είναι,μικροαστοί είναι πλέον οι περισσότερο),δεν συγκρίνεται ούτε στο ελάχιστο με τους δούλους.

σου απαντω->μονος σου το ειπες...ΣΗΜΑΔΙ δημοκρατιας...πλακα μου κανεις?
θελω δημοκρατια...οχι σημαδια και ιχνη δημοκρατιας

Το ξαναείπα,είναι η περισσότερη δημοκρατία που είχαμε ποτέ,ως ανθρωπότητα.Καθαρά θεωρητικά,δεν μπορείς καν να μου αποδείξεις ότι ακόμα περισσότερη δημοκρατία είναι εφικτή,αφού ζούμε στο μέγιστο ποσοστό δημοκρατίας που έχουμε ζήσει ποτέ (προσωπικά θεωρώ ότι πολύ περισσότερη δημοκρατία είναι εφικτή,αλλά για να είμαι τυπικά σωστός,με κανέναν τρόπο δεν μπορώ να το αποδείξω). [/quote]

προοδος σε θεματα τεχνολογιας ναι υπαρχει...εγω ειχα μιλησει οτι γυρναμε στ παρελθον σε άλλου τομεις...οπως εργασιακές συνθηκες μισθοι,ωραρια,ανασφαλιστοι...ασφαλισμενοι στο ικα .και να πληρωνουμε την καθε επισκεψη...κοκ.

Παρατηρείται ένα πισωγύρισμα σε κοινωνικές κατακτήσεις,αλλά παρ'όλ'αυτά η συνολική πορεία παραμένει ανοδική.Σε γαζώνουν π.χ. με τα όπλα όταν κάνεις απεργίες.Αν είχαμε ένα γραφικό π.χ.,θα βλέπαμε μια ανοδική γραφική παράσταση,με μικρά βαθουλώματα ενίοτε.

απαντω-> δηλαδη πρεπει να μαστε ικανοποιημενοι που εχουμε καλοριφερ..χωρις να μαστε σε θεση να τα αξιοποιησουμε?
δεη? 800Ε μας ηρθε σε μια εξαμελης οικογενεια που τα 2 παιδια της σπουδαζουν σε αλλη πολη...<-that's καπιταλισμος
η δεη ,νερο,θερμανση μεταφορα με ολα τα μεσα συγκοινωνιας..κοκ δωρεαν δεν θα επρεπε να ειναι?<-that's also capitalism


Πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι γι'αυτά που έχουμε.Κάποτε δεν υπήρχε,ούτε ΔΕΗ,ούτε νερό,ούτε θέρμανση,ούτε ΜΜΜ.Και απ'τη στιγμή που υπάρχει καπιταλισμός,γιατί να είναι δωρεάν όλ'αυτά?Απ'τον κώλο του θα τα βγάλει το κράτος τα λεφτά για να τα συντηρήσει?


απαντω->γιατι υπαρχει αυτη η δαιμονοποιηση του καπιταλισμού?(εστω και απο ασχετους)

Ακριβώς γιατί ο περισσότερος κόσμος κάνει κριτική,ενώ δεν έχει μελετήσει το αντικείμενο της κριτικής του,με συναισθηματισμό και φανατισμό.

εισαι ικανοποημενος με το συστημα που εχουμε?
σ'αρεσει ο τροπος που ζεις?

Όχι,καθόλου.Αν μ'άρεσε,θα ήμουν αναρχικός?Απλά αναγνωρίζω ότι είμαστε πολύ καλύτερα απ'το παρελθόν,απ'ότι ζούσαν οι πατεράδες μας,οι παππούδες μας κλπ.Καλύτερα από κάτι άλλο,δεν σημαίνει απαραίτητα και καλά.

Δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο. Εγώ απλά είπα γιατί να μην δοκιμάσουμε και ο nPb με τον Crowley το πήραν προσωπικά και έπεσαν πάνω μου. Ποτέ δεν είπα ότι υποστηρίζω το κκε ή κάποιο κόμμα συγκεκριμένα, απλά ότι θα προτιμούσα την αριστερά.

Δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου.Με τις δικτατορίες και τον totalitarianism έχω θέματα.

Για την ιστορία πάντως, η αναρχία που υποστηρίζει ο Crowley (κομμουνισμός), στα ίδια σκατά που περιγράφει θα μας πήγαινε. Και καλά δεν θα είχαν τα κεφάλαια κάποιοι αλλά όλοι οι άνθρωποι μαζί θα διοικούσαν τις επιχειρήσεις. Μαλακίες λέω εγώ. Το μόνο καλό που έχει είναι ότι έχεις δικαιολογία αν δείρεις κανέναν μαλάκα μπάτσο ή πολιτικό που έκλεψε και καταχράστηκε την εξουσία του.

Όχι,ο κομμουνισμός έχει συγκεκριμένο ορισμό (τον έδωσε ο Μαρξ),και δεν προβλέπει ούτε συσσώρευση κεφαλαίου,ούτε χρήμα,ούτε καμία μορφή ιδιοκτησίας.Δεν υποστηρίζω το σημερινό σύστημα παραγωγής-κατανάλωσης,ούτε την ύπαρξη χρήματος.Είμαι αναρχοκομμουνιστής σημαίνει υποστηρίζω την ύπαρξη μιας κοινωνίας που ο καθένας παράγει ανάλογα με τις ικανότητές του και καταναλώνει ανάλογα με τις ανάγκες του.

ΥΓ:Και όχι,στην αναρχία δεν δέρνεις κανέναν επειδή σου γούσταρε. :whistle:

Όντως, βρισκόμαστε σε καλύτερη κατάσταση από ότι σε άλλες εποχές... Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης... Όμως δε θα ήταν καλύτερα εάν κινητήριος δύναμη για την ανάπτυξη δεν είναι το κέρδος, αλλά η εξυπηρέτηση των αναγκών του ανθρώπου; Γιατί όπως γνωρίζουμε καλά, στο όνομα του κέρδους γίνονται τα χειρότερα εγκλήματα. :hmm:

Sure,I have no objection to that.

Δημοκρατία είναι ένα πολίτευμα που σύμφωνα με το Θουκιδίδη στο "Περικλέους Επιτάφιος" έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
ισονομία
ισοπολιτεία
αξιοκρατία
ελευθερία στη δημόσια και ιδιωτική ζωή
απουσία καχυποψίας
ανεκτικότητα απέναντι στους συμπολίτες
υπακοή στους νόμους με συνειδητή πειθαρχία και όχι με πειθαναγκασμό

Καλά,τώρα το να με το να μου λες τι έλεγε ο Θουκυδίδης,δεν διαφέρεις πολύ ούτε με τον κκε που λέει για τον Μαρξ,ούτε με τον φασίστα που λέει για τον Πλάτωνα.Όλοι αυτοί είπαν κάποια πράγματα,με τα οποία μπορείς να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις,και έχει ενδιαφέρον να τα έχεις υπ'όψιν σου τις περισσότερες φορές,και πέθαναν.Το να προσπαθούμε σώνει και ντε να τους φέρουμε στη σημερινή κοινωνία is just as useful με το να προσπαθούμε να αναστήσουμε μια μούμια.

Αυτό ο που περιέγραψε ο Mr Crowley είναι το 'καλό' πρόσωπο του καπιταλισμού και συμφωνώ μαζί του ότι είναι το καλύτερο που έχουμε δει μέχρι στιγμής.Αν δε κάνω λάθος εφαρμοζόταν πριν το '70 σχεδόν σε όλες τις χώρες του δυτικού κόσμου(και ίσως να εφαρμόζεται ακόμα σε κάποιες χώρες πχ σκανδιναβικές άραγε για πόσο ακόμα??).Από το τη δεκαετία του '70 που έκανε την εμφάνιση του αυτός ο κύριοςhttps://en.wikipedia.org/wiki/Milton_Friedman σταδιακά και στην αρχή με μικρά πλέον με τάχιστα βήματα βλέπουμε την επέλαση του 'κακού' προσώπου του καπιταλισμου δηλ. τον νεοφιλελευθερισμό.Για μένα αυτό είναι το πρόβλημα και η λύση δεν είναι η επιστροφή στον κομμουνισμό αλλά στον 'καλό' καπιαλισμό.
Έλα να βλέπω τα μείον:P!

Δεν υπάρχει καλός καπιταλισμός.Και ο κεϋνσιανισμός ένα αποτυχημένο μόρφωμα είναι,όπως και ο νεοφιλελευθερισμός.Δεν έχω τις μικροαστικές αυταπάτες της αριστεράς περί αναβίωσης του πτώματος του κεϋνσιανισμού.Ο φιλελεύθερος καπιταλισμός είναι ένα καρκίνωμα,απλά είναι το μικρότερο καρκίνωμα σε σχέση με τα άλλα πολιτικά συστήματα που έχουν εφαρμοστεί.Και δεν καταλαβαίνω πια αυτό το κόλλημα με τον Friedman,μου θυμίζει το κόλλημα των Αμερικάνων με τον Fidel και τον Chavez.Ο Friedman έχει ξεπεραστεί αρκετά,πλέον ακολουθούνται περισσότερο τα νεοφιλελεύθερα δόγματα του Stiglitz,του Krugman etc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Επειδή τυγχάνει σε αυτό το εξάμηνο να κάνω Χρηματοοικονομικά έχει αλλάξει άρδην η άποψή μου για τα πράγματα. Το Friedman Μr K, τον τρώω στη μάπα από τον Οκτώβριο...χαχα

Ο καπιταλισμός έχει δεχθεί πολλά πυρά, και δεν ακούγεται ως καλή έννοια. Αυτό που εγώ αντιλήφθηκα είναι ότι δημιουργεί κέρδος. Δηλαδή καλώς ή κακώς χάρη στον καπιταλισμό ο δυτικός κόσμος ανέβασε κατακόρυφα το βιοτικό του επίπεδο. Με την έννοια ότι δημιουργεί ανάπτυξη, άρα χρήμα άρα καλή ποιότητα ζωής!
Το πρόβλημα εντοπίζεται στο πώς διανέμεται, πού και με ποιούς τρόπους! Εξού και στα χάλια που είναι όλες οι χώρες με την κρίση χρέους!
Ο καπιταλισμός είναι ένα οικονομικό σύστημα που έχει ως στόχο μόνο το κέρδος και στηρίζεται για αυτό στην εκμετάλλευση της υπεραξίας του εργαζομένου. Εν τέλει καταλήγει στο να κάνει ότι μπορεί για να βγάλει κέρδος αδιαφορώντας για την ίδια την κοινωνία στην οποία υπάρχει και αναπτύσσεται.
Πώς είναι δυνατόν να θεωρείται σωστό το να αγοράζεις σε μία τιμή ένα προϊόν για του οποίου την παραγωγή αμοίφθηκες με λιγότερα χρήματα;
Πώς είναι δυνατόν να θεωρείται σωστή η εμπορευματοποίηση της Παιδείας και της Υγείας;
Πώς είναι δυνατόν να θεωρείται σωστό να απολύονται εργαζόμενοι ή να τους μειώνεται ο μισθός επειδή μειώθηκε το κέρδος της επιχείρησης;
Πώς ένας ανθρώπινος νους θεωρεί λογική την εξαπόλυση ενός πολέμου εναντίον άλλης χώρας για τον έλεγχό των πλουτοπαραγωγικών πηγών της;

Και για να πάμε και στο πολιτικό θέμα του κομμουνισμού:
Πώς είναι δυνατόν να κάνει μία κυβέρνηση/βουλή ό,τι θέλει με τη δικαιολογία ότι εξελέγη -και χωρίς απλή αναλογική- πριν μία τετραετία υπό εντελώς διαφορετικές συνθήκες;
Η μόνη πραγματική δημοκρατία είναι αυτή στην οποία υπάρχει άμεση λαϊκή εξουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Τον friedman τον ανέφερα επειδή ήταν απ' τους πρώτους και συνεχίζει να είναι ο πιο γνωστός.
Επίσης κανένα σύστημα δεν είναι τέλειο όλα επιδέχονται βελτιώσεις.Η αναρχία είναι πολύ ωραία(στα λόγια) αλλά πιστεύω ότι για να πετύχει πρέπει να εφαρμοστεί σε όλη την ανθρωπότητα με τη μια και όχι σιγά σιγά πχ πρώτα στην ελληνική κοινωνία μετά στη γαλλική κλπ, πράγμα ανέφικτο.Ακόμα και αν επιτευχθεί πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα επιζητούν την εξουσία και θα προσπαθούν να επιβληθούν στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Ο καπιταλισμός είναι ένα οικονομικό σύστημα που έχει ως στόχο μόνο το κέρδος και στηρίζεται για αυτό στην εκμετάλλευση της υπεραξίας του εργαζομένου. Εν τέλει καταλήγει στο να κάνει ότι μπορεί για να βγάλει κέρδος αδιαφορώντας για την ίδια την κοινωνία στην οποία υπάρχει και αναπτύσσεται.
Πώς είναι δυνατόν να θεωρείται σωστό το να αγοράζεις σε μία τιμή ένα προϊόν για του οποίου την παραγωγή αμοίφθηκες με λιγότερα χρήματα;
Πώς είναι δυνατόν να θεωρείται σωστή η εμπορευματοποίηση της Παιδείας και της Υγείας;
Πώς είναι δυνατόν να θεωρείται σωστό να απολύονται εργαζόμενοι ή να τους μειώνεται ο μισθός επειδή μειώθηκε το κέρδος της επιχείρησης;
Πώς ένας ανθρώπινος νους θεωρεί λογική την εξαπόλυση ενός πολέμου εναντίον άλλης χώρας για τον έλεγχό των πλουτοπαραγωγικών πηγών της;

Και για να πάμε και στο πολιτικό θέμα του κομμουνισμού:
Πώς είναι δυνατόν να κάνει μία κυβέρνηση/βουλή ό,τι θέλει με τη δικαιολογία ότι εξελέγη -και χωρίς απλή αναλογική- πριν μία τετραετία υπό εντελώς διαφορετικές συνθήκες;
Η μόνη πραγματική δημοκρατία είναι αυτή στην οποία υπάρχει άμεση λαϊκή εξουσία.

Είπα τη θετική όψη...Καλώς ή κακώς υπάρχει. Σύγκρινε επίπεδο καπιταλιστικών και κομμουνιστικών χωρών. Δεν υπερασπίζομαι κανένα σύστημα (ο κομμουνισμός παρήκμασε και ο καπιταλισμός τώρα βλέπει τί δημιούργησε με τις υπερχρεωμένες χώρες) απλώς παραθέτω αποτελέσματα. Σίγουρα τίποτα δεν είναι δίκαιο... Αλλά ο ανταγωνισμός δημιουργεί κέρδος και χρήματα. Δεν είναι κακό να δουλέψεις και να έχεις κέρδος, αρκεί να μην πηγαίνει σε λίγους... Είναι αυτό που είπα πρέπει να βρούμε τη χρυσή τομή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Καπιταλισμός με σοσιαλιστικά στοιχεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Προσωπικα δεν επαφιεμαι σε κανενα απο τα δυο πολιτικα συστηματα,αλλα δεν θα το αναλυσω διοτι θα ειναι off-topic

Στο θεμα μας τωρα,υποστηριζω απο τα παραπανω κοινωνικο-οικονομικα συστηματα τον ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ.Τον καπιταλισμο δεν θα μπορουσα να τον ενταξω καν,σε ενα ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ-οικονομικο συστημα,τον θεωρω ωμο,ανικανο να προσφερει οτιδηποτε πνευματικο στην κοινωνια,παρα μονο ενα ηλιθιο οικονομικο στυγνο συστημα που περιφερεται γυρω απο το χρημα.
Για να το ξεκαθαρισω,το χρημα ΔΕΝ ειναι η αρχη των παντων
Μπορει να λειτουργησει και χωρις χρηματα μια κοινωνια,μπορει να αναπτυχθει,να προοδευσει στην τεχνολογια,στον πολιτισμο και σε πολλους αλλους τομεις που διεπουν ενα συγχρονο κοινωνικο περιβαλλον.

Καποιοι προλαλησαντες παρουσιασαν ορισμενα θετικα( :wall: τι αλλο θα ακουσουμε) του καπιταλισμου,οπως οτι η αναπτυξη της κοινωνιας,ιδιως επιστημονικων κλαδων οπως η Ιατρικη και η τεχνολογια,οφειλεται στο παρον οικονομικο συστημα,δηλαδη τον καπιταλισμο.Κανουν ομως ενα τεραστιο λαθος,διοτι αυτη η αποψη ειναι εντελως μονοπλευρη.Για την επιτευξη καθε πειραματος χρειαζονται χρηματα,ποσο μαλλον για να βγει ενα καινουργιο εμβολιο-φαρμακο στην αγορα(παραδειγμα).
ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ,ΑΛΛΑ ολη αυτη η εξαρτηση απο το χρημα,υπαρχει επειδη εχει δημιουργηθει ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ ΜΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑ,IN OTHER LANGUAGE,ΚΕΦΑΛΑΙΟ(δεν ξερω αμα με πιασατε,αλλα you know,δεν γεννηθηκε ο ανθρωπος με ενα δολλαριο στο χερι).
Εξηγηση--->And now imagine a world WITHOUT money,like WITHOUT god,αυτο αμεσως μας δινει την δυνατοτητα της ελευθερης παραγωγης υλικων αγαθων που ειναι απαραιτητα για την επιτευξη των αλλων στοχων,χωρις χρηματοοικονομικες δεσμευσεις.Καποιοι θα πουν ''μααααα,που θα βρουμε αυτα τα υλικα αγαθα?ποιος θα κατσει χωρις αμοιβη να ασχοληθει?''
Its quite easy,αυτο κυριοι ονομαζεται ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΡΓΟ,και το κανουν ορισμενοι επιστημονες που φερουν την ταυτοτητα του ανθρωπου,οσοι μπορουν δηλαδη :D

Καποιοι παλι μιλανε για ελλειψη ανταγωνιστικότητας που το συνδυαζουν με ελλειψη δημιουργιας,ελλειψη τεχνολογιας,ελλειψη γενικα εκσυχρονισμού
Μεγα λαθος,λανθασμενη συλλογιστικη πορεια :hmm:
Παντα,σε ολα τα πλατη και μηκη της γης,υπηρχαν ατομα/ομαδες που ηθελαν το κατι παραπανω απο το σημερινο,διοτι τιποτα δεν ειναι στατικο και ολα αλλαζουν(εκτος απο τον ανθρωπο).Αρα,ο καπιταλισμος μεν δημιουργει ανταγωνισμο και ετσι αυτος ο ανταγωνισμος καταληγει να ειναι μια ''μητρα'' νεων ανταγωνιστικων προοιοντων,προφανως καλυτερα απο τα προηγουμενα,αλλα,αυτο γιατι να γινεται ΜΟΝΟ στον καπιταλισμο?Μπορει να γινει καλλιστα σε μια κομμουνιστικη/αναρχικη/ελευθερη/ορθολογιστικη/πνευματικη κοινωνια,οπου ΚΑΠΟΙΑ ατομα θα ηθελαν να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ κατι ΝΕΟ και να προχωρησουν.Φυσικα και αυτο δεν συνεπάγεται με την εγκατασταση η προυπαρξη ακραιου ανταγωνισμου,απλος προυποθετει δημιουργικά μυαλα :)

So,μην αναλωνεστε σε φαυλα πολιτευματα also known as capitalism,think smart,be creative ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Πριν πάμε να δούμε τα θετικά του Κομμουνισμού να απαντήσει κάποιος-α εύλογα ερωτήματα όπως:
(α). Με ποιον τρόπο μπορεί να έρθει ένα Κομμουνιστικό Καθεστώς στην εξουσία;
(β). Οι διαφωνούντες με το Καθεστώς τι θα κάνουν;
(γ). Η δομή μιας κοινωνίας σε ένα τέτοιο Καθεστώς σας εκφράζει;
(δ). Οι ίδιοι που λιβανίζετε μια τέτοια ιδεολογία, πόσο Κομμουνιστές είστε στην προσωπική σας ζωή; Με ποια Κομμουνιστικά ιδεώδη έχετε διαμορφώσει την προσωπικότητά σας; Ο τρόπος ζωής σας συνδέεται με τον Κομμουνισμό ως φιλοσοφικό τρόπο σκέψης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πριν πάμε να δούμε τα θετικά του Κομμουνισμού να απαντήσει κάποιος-α εύλογα ερωτήματα όπως:
(α). Με ποιον τρόπο μπορεί να έρθει ένα Κομμουνιστικό Καθεστώς στην εξουσία;
(β). Οι διαφωνούντες με το Καθεστώς τι θα κάνουν;

α) Όπως και ο καπιταλισμός, με επανάσταση.
β) Στον καπιταλισμό αν κάποιος διαφωνεί τι τον κάνουν; ( hint: αρχίζει από φ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top